PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oorlogspropaganda of Minder brood, melk en kaas Britse Fascisten - Unie in actie Vandaag Minister Mansholt: Onvoldoende import voor 25 pCt. oogstderving Geen mijnengevaar voor de Willem Ruys' 190e Jaargang - No. 224 Dinsdag 23 Sept. 1947. Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. ^aiv?a%.V|»;"I" «ïmien WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advertentieprijs: 12 ct. per ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; t 3,20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. Christelijke feestdagen. mm., minimum p. advertentie 2. Bifreaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 30. tel. 10 (2 lijnen) en 51 Middelburg Londense Raai 29. tel 1 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Gratamastr 3, tel 102 - Temeuzen: Brouwerijstr 2 - Postrek nr 3 3 P Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren. Johnson waarschuwt: Sowjet-Unie wil Enge- 'and vernietigen. B» om caanse De resolutie van Wisjinsky. je herdenking van de slag Engeland heeft deAngli- _se deken van Chicester Duncan-J°nes sommige zijner toehoorders de schrik op het ïjjf gejaagd met deze sombere uitlating: een vijand, die nog genadelozer ia dan Duitsland, maar niet zo machtig, tracht Engeland te vernietigen met velerlei middelen van samen zwering en propaganda. Voor de enkeling, die zich nog afvroeg wie deze vijand wel kon zijn, verklaarde de de ken na afloop van de dienst ten overvloede tegen een jour nalist, dat hij de Sowjet-Unie bedoelde. Twee jaar geleden zo.uden zulke uitlatingen wellicht nog enige sensatie hebben ver wekt en aanleiding gegeven tot velerlei commentaar tegen woordig is het krantenlezend publiek aan soortgelijke waar schuwende woorden zo ge went, dat ze weinig op zien meer baren. Het ig voor de Russische on derminister van buitenlandse zaken Winjinsky jammer, dat Jones niet een week eerder heeft gesproken. Hij had dan alsnog opgenomen kunnen worden in het lijstje van „warmongers" of zoals dat in het Nederlands heet van „oor logsophitsers" waarmee Wis jinsky op de algemene verga dering van de V. n. zijn agres- «lieve rede tegen oorlogspropa ganda illustreerde. Hij had zich dan bevonden in gezelschap van een aantal vooraanstaande Amerikaanse politici en journalisten, te be_ ginnen met de bekende staats man John Foster Dulles en te eindigen met de hoofdredacteur van de New York Herald Tri bune. Men weet van Winsjinsky in een tirade van anderhalf uur lang deze lieden aanwreef: provocatie van een derde we reldoorlog door eenzijdige en vervalste anti-Sowjet propa ganda. Hij diende daarbij een driele dige resolutie in, waarin de Ver. Naties werden gevraagd: le Propaganda voor een nieuwe oorlog zoal? die wordt gevoerd in de Ver. Staten, Griekenland en Turkije als misdadig te ver oordelen; 2e er bij de regeringen op aan te dringen de bedrij vers van zulk een propaganda gerechtelijk te vervolgen; 3de ondersteuning van propaganda als een schending van de ver plichtingen aan de V. N. te be schouwen. Deze resolutie, Zaterdag op de agenda geplaatst zal na tuurlijk worden verworpen. Wisjinsky heeft enkele be langrijke dingen vergeten. In de eerste plaats dat de toon van de Sowjet kranten en de politiek van zijn eigen regering zodanig is. dat er maar al te vaak aanleiding is tot alarme rende artikelen en redevoerin gen. Met stuisvogelpolitiek^en zoete woorden over vrede wen samenwerking, die er in feite niet is. is niemand gediend. In de tweede plaats is de Pers in de Westerse landen vrij, zo vrij dat zelfs tegeii Ramadier uit'de partij MOTIE van afd. LOIRE. De uitvoerende commissie va"..de Franse socialistische Partij in het departement be_ neden-Loire heeft Maandag te ■tantes op een vergadering eenstemmig een resolutie aan genomen, die erop aandrong, dat Paul Ramadier, de Franse eerste.minister, uit de partij gestoten zou worden wegens aanhoudend gebrek aan dis- me ?n het nastreven van persoonlijke politieke doelen". werkelijke oorlogspropaganda geen maatregelen genomen kunnen worden. De Amerikanen maken er zich wat al te gemakkelijk van af, Indien zij de rede van Wisjinsky met een luchtig ge baar als Sowjet propaganda af wijzen. Er zijn in Amerika groepen, die welbewust een anti-Sowjet stemming op ve lerlei manieren aanwakkeren, er zijn kranten, die welhaast hysterische artikelen publice ren, er zijn staatslieden die regelrecht een „preventieve oorlog" prediken. Wat meer objectiviteit en wat minder oordelen volgens het befaam de zwart-wit schema zou er toe kunnen bijdragen de ge vaarlijke stemming van|Oorlog en oorlogsgerucjiten te \%rmln_ deren. Nieuwe postzegel. De serie frankeerzegels van 1, 2 en 4 cent, ontworpen door de heer J. van Krimpen, is uitgebreid met een oranje kleurige zegel van 2% cent Men is tot vervaardiging van dit zegel overgegaan, omdat bij het publiek behoefte bleek te bestaan aan een zegelwaar- de van 2Vs cent ter bij-fran kering. N.C.R.V.-studio weer in gebruik» Met ingang van 1 October a.s. zal de N.C.R.V. weer uit haar eigen studio-complex aan de Schuttersweg te Hilversum kunnen uitzenden. Dit was niet mogelijk geweest sinds 1940, toen de Duitsers de ge hele technische apparatuur uit deze studio hadden geroofd. Het officiële Joego-Slavi. sche persbureau Tanjoeg ver klaart, dat Amerikaanse bom menwerpers sinds het van kracht worden van het Itali aanse vredesverdrag over Joe- fo-Stevtoch eebied en de vrije stad Triest hebben gevlogen. Jefferey Hamm komt vöor de» rechter Jefferey Hamm, de leider van de Britse Liga van oud gedienden, waarvan be weerd wordt, dat leden van Sir Oswald Mosley's Britse fascisten-unie erbij zijn aan gesloten, is door het hoofd der politie van het Londen se East End in staat van beschuldiging gesteld we gens „gebruik van beledi gende termen". Hij werd vrijgelaten tegen borgstel ling van vijf pond sterling Maandag 22 September moet hij voor de politie rechter van Londen ver schijnen. Hamm, die gedurende zijn speech op een Ieger-auto stond, de Union-Jack om zijn schouders gehangen en zes luidsprekers om zich heen, heeft o.m. gezegd: „Binnen vijf jaar zullen vijf en veertig millioen Britse burgèrs de Li ga steunen in haar strijd te gen het Mongoolse en Aziati sche communisme en de be dreiging door het internatio nale Joodse kapitaal." Hij zei voorts: „Als ik de gevangenis Sowjet-troepen in Duitsland bereiden zich voor. Volgens een correspondent van de liberale „News Croni- cle" zijn de Rut-sische strijd krachten iri de Sowjet zóne van Duitsland bezig strate gische punten te bezetten om aan elke situatie het hoofd te bieden, die zou kunnen ont staan wanneer de Londense conferentie van ministers van buitenlandse zaken in Novem ber zou mislukken. Volgens de correspondent gelooft de Sow-, jetregering, dat de conferentie •de strategische positie van de Sowjet-Unie in Centraal-Euro- pa onzeker kan maken, met het oog waarop „voorzorgs maatregelen" gewenst zijn. De troepenbewegingen worden of ficieel herfstmanoeuvres ge noemd. DE OVERSTROMING IN japan. Volgeng officiële, doch nog onvolledige gegevens zijn vori ge week bij de overstroming in de buurt van Tokio 836 per sonen om het leven gekomen, 1581 gewond en 1171 vermist. Naar schatting; zijn 250.000 huizen overstroomd. a vlieguren worden alle onderdelen van de Constella. ïons oor K.LJd.-personeeïsluk voor stuk onderzocht op slijtage en verdere bruikbaarheid. in ga, zal ik uit mijn cel de vlam brandende houden Wij lachen om de openbare aan klager." Er waren tweeduizend men sen op de bijeenkomst tegen woordig. Reuter spreekt van .tonelen van massahysterie" die zich afspeelden, toen Hamm het woord voerde. Jonge kinderen schreeuwden „weg met de Joden" en vol wassenen juichten Mosley (de Britse fascistenleider) toe als ,,de grootste levend^ Engels man". Joodse vrouwen, zo gaat Reuter voort, zaten „stil te huilen" bij de antisimietische redevoeringen, maar één vrouw riep: „Hiervoor heeft rriijn zoon niet zijn leven in Frankrijk gelaten." Dr. van Royen sprak voor de Ver. Naties. De Nederlandse afgevaar digde in de V.N., dr. J. H. v. Royen, heeft Zaterdagmiddag tijdens de algemene vergade ring een rede gehouden, en verklaarde daarin, dat Neder land het Marshall-plan toe juicht. Wat Indonesië betreft, verklaarde dr. van Royen, dat er in ons land met spanning gewacht wordt op het rapport der consulaire vertegenwoordi gers. De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. v. Klef- fens, heeft Zaterdag een on derhoud gehad met de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Lovelt. Van Kleffens gaf zijn voldoening te kennen, dat de V.S. zich be reid hebben verklaard deel uit te maken van de commissie van drie der V.N. is het 7 jaar ge leden, dat onder leiding van De Gaulle de actie bij Dakar in West Afrika plaats vond; is het 8 jaar ge leden, dat Hitier de „veldtocht tegen Polen" voor geëindigd verklaar de. Arbeiders voor de hoogovens. De Kon. Ned. hoogovens en staalfabrieken te IJmuiden kamnen eigenlijk al sinds de bevrijding met een personeels tekort. Om hierin te voorzien heeft men de blik over de pro vinciegrenzen geworpen. O.m. naar Friesland waar nog enig overschot aan arbeidskrachten bestaat. Reeds zijn enige Frie. •»e arbeiders door de hoogovens in dienst genomen en uit Leeuwarden wordt gemeld, dat rich meer werkkrachten voor de hoo°,o''pnc hn het Geweste lijk Arbeidsbureau hebben aangemeld. Wanneer het ar beidersgebrek niet door wer ving in Friesland cedekt zou kunnen worden, is de directie van de hoogovens van plan, eveneens een onderzoek naar de arbeidsmarkt in andere nrovincie' in te stellen. De arbeiders krijgen een comfortabel tehuis in het pen sion Westerduin te Wijk aan Zee, dat voor dit doel geheel gerestaureerd Is. Sein-industrie in Nederland. Met medewerking van de dL rectie der Ned. Spoorwegen is een contract tot samenwerking tot stand gekomen tussen de General Railway Signal Com- oanv te Rochester (N.Y.) en Philips Gloelampenfabrieken N.V. te Eindhoven, welke teza. •virm tot de oor'cht'"^ van de Sooorweg Sein In dustrie N.V. De nieuwe N.V. beooat het vervaardigen hier te lande van ?eininstallatiesh e.d. volgens de -viknvi en +««.,»>n'sche p-eere- vens der General Railway Signal O w»11re nn dit o-ebip'' nen wereidreuutatie bezit. Het arbeidsveld der nieuw opge richte N.V. omvat ook andere 1 rlpr>Het kantoor is geves tigd te Bupsum. Verhoging honorarium ziekenfondstandartsen. De Nederlandse maatschap- oij tot bevordering der tand heelkunde heeft Zaterdag haar algemene vergadering in het Kurhaug te Scheveningen voortgezet. Het belangrijkste mint van de agenda gold de stand der onderhandelingen met de ziekenfondsen. Het be stuur deelde mede, dat ln af wachting van de wijziging van de ziekenfondswet voorlopig is overeengekomen, dat het ho norarium voor de verrichtin gen, die de z.g. eerste hulp omvatten, van 35 tot 50 cent ner ziel r>er laar worden ver hoogd. Dit geldt zowel voor de vrijwillige als voor de ver plicht verzekerden voor de ja- -en 1947 en 1948. De grote Friese wapen schouw, de Landbouwtentoon stelling 1947, is door minister Mansholt officieel geopend. Beperkingen helaas onvermijdelijk De minister van landbouw,visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft Maandagavond over beide zenders een rede gehouden over „Onze voedselvoorziening in de naaste toekomst". Minister .Mansholt begon te verklaren, dat het zijn bedoe ling was, het Nederlandse volk op de hoogte te brengen van de beperkingen in de rantsoeneringen, die door de internationale voedselsituatie, de harde winter en de droge zomer, helaas noodzakelijk werden. Hoewel de noodzaak van deze beperkingen betreurens waardig is, bestaat er aldus de minister geen reden tot ongerustheid HET VRAAGSTUK DER VOEDSELVOORZIENING. Om de voedselvoorziening te verzekeren, is herstel en opvoering van de nog altijd ontwrichte voortbrenging van voedingsmiddelen noodzake lijk. Dit proces heeft over de gehele wereld nog steeds on voldoende vorderingen ge maakt, zodat in grote gebie. den de productie nog ver be neden het vooroorlogse peil ligt. Daardoor is er een grote behoefte aan import van grane.n ontstaan, waaraan de graan exporterende gebieden, de Verenigde Staten van Noord-Amerika, niet kunnen voldoen. De afhankelijkheid blijkt het duidelijkst uit een verge lijking van 't gedeelte, waar mee de Ver. Staten en Canada de wereld van graan voorzien, en dat vóór de oorlog 37 bedroeg en 84 in het oogst jaar 1946-1947. De situatie in deze gebieden beheerst der halve het gehele beeld vpor de graanvoorziening. IN ONS LAND. Er is een wereldtekort aan graan, dat minder gunstige verwachtingen schept omtrent de invoer van graan. Ons land kan tengevolge van zijn bevolkingsdichtheid niet in zijn behoefte aan graan voorzien. Wij zij:- voor een be langrijk deel op import aan gewezen, zodat een ongunstige weerslag op onze voorziening onvermijdelijk is, indien de graan!everan-ies beneden de behoefte blijver. aldus de minister en met een ver mindering vdn de graanleve. ranties moet rek®ninsr worden gehouden. Is de voedselvoor ziening van ons volk met na me voor de granen en vetten, met nationale middelen niet te verzekeren, nog moeilijker wordt de situatie, wanneer zo als thans, bijzondere omstan digheden zijn opgetreden, die ook de eigen productie aan tasten. De droogte en de strenge winter hebben onze graan oogst een verlies bezorgd van 350.000 ton, waardoor een oogstderving van 25 ten op zichte van 1946 is ontstaan, voornamelijk doordat het win tergraan voor een belangrijk deel is uitge vroren. Aan broodgraan is tengevolge hiervan uit eigen oogst 200.000 tori minder beschikbaar. Ge rekend naar 't huidige brood rantsoen, zouden wedeze 200.000 ton méér moeten im porteren, waardoor onze totale broodgraan invoer 1 millioen ton zal moeten bedragen voor een termijn tot eind Augustus 1948. Helaas is het zo, dat we niet in staat zijn ons» een zo grote import te verschaffen. Door de droogte is er dit jaar gebrek aan gras geweest. De oogst aan hooi, stro en ruwvoeder, zoals voederbieten e.d., bedroeg 50 a 60 van normaal. Dit heeft geleid tot het teruglopen van de melk productie. Aanvankelijk werd de in het productiejaar 1947- 1948 van de veehouders te ontvangen hoeveelheid melk op 3.2 milliard kg. geschat. Een nieuwe raming is mo menteel moeilijk te maken. Met het verlies van tenminste 200.000 ton moet rekening worden gehouden. HET PEIL DER RANTSOENERING. De regering tracht het peil van de rantsoenering zo goed Magnetische mijnen en hun bestrijding. Staaltje van menselijk vernuft I De „Willem Ruys", welke dezer dagen zijn proefvaarten gaat maken, werd de laatste weken nog voorzien van een zg. anti-mijnenkabel, een in stallatie, welke het schip moet beveiligen tegen het gevaar van magnetische mijnen. „De Schelde", het perso neelsblad van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", gaf dezer dagen een interessante be schrijving van dergelijke in stallaties, waaraan wfl het volgende ontlenen: De magnetische mjjn-bestaat in beginsel uit een magneet naald, die om een horjzontale as kan draaien en door een veertje in horizontale stand wordt gehouden. Komt men nu met een voldoend sterke magneet ln de omgeving van het naaldje, dan wordt dit aan getrokken en uit zjjn oorspron kelijke stand bewogen. Hier door wordt een electrisch con tact gesloten, waardoor ontste king plaats heeft. Elk stalen schip nu ls zo 'n magneet. Komt het dus ln de omgeving van een magnetische mijn, dan kan het hierdoor de ze tot ontsteking brengen. Hoe kan men ddt voorko men? Door het schip weer on magnetisch te maken. En hoe is dit te bereiken? Als men om 'n stuk staat en stel win dingen van konerdraad legt en hierdoor een electrische stroom stuurt, wordt het staal magne. isch (z.g. een electro-mag- neet). Men kan i.p.v. dit stuk staal ook een magneet nemen. He is duidelijk, dat men dan de magneet kan versterken, maar ook verzwakken al naar de electrische stroom in de ene of andere richting gaat. Dit beginsel gebruiken we nu eveneens bij een schip. Om de romp wordt, een stel windingen gelegd en hierdoor een zoda nige stroom gestuurd dat het magnetisme, dat door het aardveld opgewekt ls, opgehe ven wordt (of zelfs kan het schip in tegengestelde richting magnetisch worden). Het oe fent- derhalve in die ontmagne- tiseerde toestand geen kraeht meer uit op de eerder genoem de naald van de mijn, zodat deze ongevaarlijk voor dit schip genoemd kan worden. Het zal intussen duidelijk zijn, dat door allerlei omstan digheden. b.v. de ongelijke ver deling van de ijzermassa's ln het schip, enz., het magnetis me niet overal hetzelfde is. Hierdoor zal het gewenst zijn, de windingen om het schip over verschillende spoelen te verde len, b.v. in 3 delen, die achter-, midden- en voerschip omvat ten. Dit alles geldt voor de blij vende magnetisatie van het schip (die b.v. al ontstaan is gedurende de tijd, dat het 3chip op de helling zit), dus steeds in dezelfde richting. Er is nu ook nog een deel van het magnetisme, dat afhankelijk is van de koers van het schip (of de richting b.v. N-Z of Z. N ls. maakt verschil). Hier-, voor worden weer aparte win dingen aaneebracht. die een stroom voeren, waarvan de sterkte door het gyrokompas geregeld wordt. In noodgeval len kan dan ook met de hand geregeld worden. Is geen gy- rokomDas aanwezig, dan kan aan de hand van kaarten, waarop lijnen voorkomen, die de gewenste instelling aange ven. geregeld worden. Controle. Om vast te stellen of een schip op de juiste manier be veiligd is, wordt het over een meetplaat gesleept met een bepaalde kleine snelheid. Onder het schip loopt een ka bel, waarin een electrische spanning opgewekt wordt, die op ieder ogenblik afhankelijk is van het magnetisch veld van dat deel van het schip, dat juist boven deze kabel ls. De ze spanning wordt oo een beeld van de meerdere of min dere juistheid van de antimij- nen kabel en de stroomsterkte verkregen wordt. WUZE VAN MONTAGE. Aanvankelijk werden ze bo vendeks gelegd, later werden zware koperen strippen langs de buitenkant van de romp ge- •egd. doch deze stonden aan ernstige beschadiging bloot tengevolge van zware golfslag. Men is toen overgegaan tot 't aanbrengen a«n de binnenzijde van normale kabel, VOEDING. Bij de eerste (provisorisch behandelde) schepen werd de "troom éeleV"1 door de reeds aanwezige dynamo's; later werden speciale dynamo's ge nomen. die echter weer door de lichtdynamo's vervangen werden, vooral voor kleinere schepen. ENKELE INSTALLATIES. In Mei 1940 werden tijdens de oorlogshandelingen verschil lende schepen door „De Schel de" van een antimrjnenkabel voorzien, o.a. de „Van Meer- lant" en de .,W. v. Ewijck". Dit werd zuiver provisorisch gedaan, door de kabel op het dek aan de scepters te beves tigen; de gegevens hiervoor werden door de Engelsen ver strekt. De omstandigheden, waaronder dit gebeurde, wa ren nogal hachelijk, daar her haaldelijk vlakbij bommen vielen. Ook de „Koinngin Wil- helmina" van de P.S.D. werd op deze wijze voorzien. Bij de „Willem Ruys" wordt 60 ton (ca. 6 km.) kabel ge bruikt: er worden 4 spoelen voor en 4 achter gebruikt (waaronder spoelen om tegen- windingen t te kunnen geven De stroom zal 100—300 A be dragen (wat eerst door een meting uitgemaakt kan wor den) en door de aanwezige dy namo's geleverd worden. Rege ling van de sterkte heeft met voorschakelweerstanden plaats mogelijk te handhaven, maar zij mag het er niet op aan laten komen. Het einde zou dan de lasten moeten dragen. Het gaat erom onze voedsel positie zo goed mogelijk te beveiligen door het voeren van een voorzichtig beleid. Dat brengt mede, dat wij reeds thans de rantsoenen zullen moeten verminderen, om kritieke perioden in de toekomst op te vangen en tè ingrijpende bemoeiingen te voorkomen. Met ingang van 28 Septem ber a^»., dus bij het begin van de nieuwe eerstvolgende bon- nenlijst, zal het broodrantsoen voor personen van vijf jaar en ouder met twee honderd gram per week worden verlaagd. Daarnaast moet binnenkort vijf procent aardappelmeel in de broodbloem-melange opge nomen worden. De besparing, op deze wijze bereikt, geeft een belangrijke verlichting van het tekort. Ter bestrijding van het te kort aan melk zullen drie we gen worden bewandeld, waar bij de consumptiemelk-verzor- ging zo goed mogelijk is ont zien. Het melkrantsoen wordt per 28 September a.s. ver laagd en wel als volgt: voor kinderen van 04 jaar van twaalf liter per 2 weken tot tien liter per 2 weken; voor kinderen van 514 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes en een halve liter per 2 weken; voor personen van 15 20 jaar van zeven liter per weken tot zes liter per 2 weken. Voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 weken tot drie en drie kwart liter per 2 weken. De grote aanvoer van slacht vee maakt in de laatste tijd een extra rantsoen vlees nood zakelijk. Rekening houdend met deze situatie is, in het kader van het totale rantsoen aan dierlijk eiwit, een tijde lijke halvering van het kaas rantsoen verantwoord te ach ten. De extra toeslag van de 1520-jarigen van vijftig gram blijft gehandhaafd. Zo dra eeij verminderde aanvoer van slachtvee geen extra vleesbonnen meer mogelijk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden verhoogd, zo mogelijk tot het oude peil, terwijl het tevens in de be doeling ligt, terzelfder tijd het basisrantoen van 15JI gram vlees per week tot het oude peil van 200 gram te verho gen. Het vleestekort van eigen productie zal dan uit import moeten worden aangevuld. EXPORT ZUIVELPRODUCTEN. Ten slotte zal het program ma voor de export van zuivel- producten terstond worden herzien en in overeenstem ming worden gebracht met de gewijzigde omstandigheden. Het is natuurlijk waar, dat de ze export ons de zo brood nodige deviezen verschaft en op de afzetmarkten het con tact met onze oude afnemers herstelt, maai- een redelijk voedselrantsoen voor de eigen bevolking blijft primair. Ik ben er mij van bewust, aldus minister Mansholt, dat hetgeen ik u heb moeten aan kondigen, onpleizierig voor u is, maar ik kan u de verzeke ring geven, dat ik goede hoop heb, dat wanneer er geen ver dere tegenslagen komen, het bij deze beperkingen zal kun nen blijven". Zomer van 1868 geëvenaard. Zaterdag kwam er 'n einde aan een periode van grote warmte, door de inval van koelere lucht over de golf van Biscaye. De Bilt had in de eer ste 20 dagen van Sep tember nog 10 zomerse dagen het totale aantal zomerse dagen kwam daardoor op 62, waar door het jaar 1947 tot nu toe, voor zover net aantal zomerse dagen betreft, gelijk staat met 1868. Overtroffen is de ze beroemde zomer dus niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1