PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tevreden over de V.N.? Slechtste koffie gaat naar Europa Van Mook's droom demarcatie Jhr.Mr.J.W.Quarles van Ufford over de „Zeeland" Amerikaanse bewondering 190e Jaargang - No. 222 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Zaterdag 20 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIE mm., minimum p. advertentie 2. Èureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai J - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: ^jouwerijstr. 2 - Postxek. nr 3 0 P.Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren. Koffieproducenten wanhopen niet. De oorzaken van de crisis Vandaag eens geen politieke beschouwing, maareen koffiepraatje. Zal het Marshall-plan bete re vooruitzichten openen voor de koffieliefhebbers in Europa ende koffieleveranciers van Latijns-Amerika Men| hoopt dat dit het geval zal zijn, zodat dit een van de re denen zou worden waarom Zuid-Amerika kon profiteren van een geslaagde Amerikaan se hulpverlening aan Europa. Naar schatting verbruikt Europa, met inbegrip van En geland, thans een maximum van 5¥s millioen balen per jaar tegen ongeveer 11 milli oen voor de oorlog. Een toene mend koffiegebruik in het ge schokte Europa zou alleen kunnen intreden, als de eco. nomische toestanden daar zou den verbeteren en de huidige schaarste aan buitenlandse be taalmiddelen wat minder wordt. De volgende factoren houden 'n vergroting van de koffie-export uit Brazilië, Co lombo en Midden-Amerika te gen 1. De strenge rantsoenering van koffie in de meeste lan den. 2. Het gebruik aan bui tenlandse deviezen voor de aankoop van koffie, behalve de goedkoopste soorjen. 3. De neiging van Frankrijk, Enge land en Nederland om zoveel mogelijk koffie te importeren uit de eigen koffie-produce- rende overzeese gebieden. 4 Het gebruik van surrogaten. Wat op het ogenblik naar Europa gaat, zijn de goed koopste en slechtste soorten, die de Noord-Amerikaanse markt niet wenst op te ne men. Brazilië is nog de groot, ste leverancier. De Europese aankopen in Colombia zijn klein, ongeveer de helft van voor de oorlog, terwijl de meeste Centraal-Amerikaanse koffieproducenten, vooral Guatemala, zich geheel op de Amerikaanse markt hebben gericht. Volgens handelsstatis tieken exporteerde Brazilië van Juli 1946 tot Juli 1947 3.876.000 balen naar Europa. Dat was iets meer dan in het voorafgaande jaar, maar aan zienlijk minder dan voor de oorlog. Uit Colombia betrok ken de Europese landen 220.000 balen. Intussen zijn ook de Euro pese koffie-in voeren uit de „koloniën" minder dan nor maal geweest, in de eerste plaats omdat de Neder lands-Indische koffie-onderne- mjngen niet kunnen afleveren en de koffie-plantages op Ma dagascar van de politieke on. lusten op dat eiland hadden te lijden. Ondanks deze sombere om standigheden wanhopen de koffie-producenten van Zuid- Amerika niet. Zij zien op de lange duur, ook in Europa, de volgende lichtpunten voor hen: 1. De populariteit van het koffiedrinken is door de oor log niet verminderd. Ieder land hervat het gebruik van grote hoeveelheden koffie, zo dra de economische omstan digheden dat maar enigszins toelaten. De Europese koffie- aankopen zullen dus snel toe- Het complot in Slowakije. De Slowaakse autoriteiten hebben Donderdag verklaard, dat het complot, dat, naar men beweerd heeft het-doden van de president van Tsjecho- Slowakije, Benes, beoogde, een grotere omvang had dan men aanvankelijk meende. Het aan tal gearresteerden is namelijk gestegen tot 142. Hierbij wa ren niet inbegrepen de gearres teerde militairen. De verkla ring zeide, dat de illegale groepen, waarvan gezegd was, dat zij leden van het vroegere „Russische vrijheidsleger" van generaal Wlassof en vele Slo waakse burgers bevatten, zijn te splitsen in militaire en poli tieke afdelingen. Petkof vraagt gratie. Uit Sofia wordt gemeld, dat de ter dood veroordeelde poli ticus Petkov een gratieverzoek heeft ingediend. Intussen heeft de Engelse regering een nieuw protest ingediend tegen deze politieke veroordeling. nemen, naarmate de econo mische situatie zou verbete ren. 2. De grote klappen voor de Zuid-Amerikaanse export vielen door de uitschakeling van Duitsland en Italië als afnemers. Deze landen zullen evenwel zo spoedig als hun mogelijk zal zijn de koffie- iexport uit de Latijns-Ameri kaanse landen hervatten. 3. Als de Europese economie weer tot enigszins normale verhoudingen terugkeert, zul len natuurlijk rantsoenering en surrogaten verdwijnen. Zelfs Rusland zal vermoede lijk meer koffie gaan gebrui ken, terwijl de aanwezigheid van de koffie-drinkende Ame rikaanse troepen in de bezette landen daar de wens om kof fie te krijgen zal vergroot hebben. Beroepsgeheim van de journalist. De heer H. A. Lunshof zal op Woensdag 1 October a.s.'te 11.30 uur voor de vierde kamer van de arrondissementsrecht bank te Amsterdam terecht staan, omdat hij geweigerd heeft, de naam te noemen van degene, die hem de notulen van Linggadjati heeft ver strekt. Voor die weigering be riep hij zich op het journalis tiek beroepsgeheim. Dit is de eerste maal, dat een journalist wordt vervolgd wegens weigering om getuige nis af te leggen over iets, dat hem in: zijn beroep is toever trouwd. Als juridisch raadsman van de heer Lunshof zal optreden mr. S. Gerbrandy. Kan prof. Lieftinck dat ook? Vroeger was het de gewoonte, dat de minis ter van financiën, bij de aanbieding van de Staatsbegroting, de Mil- lioenen-nota in haar ge heel voorlas. In 1881 vertoonde de toenmalige minister van financiën, mr. C. Th. baron van Lynden van Sanden. berg, het kunststukje de gehele nota, elf bladzij den folio groot, bijna om het andere woord uit getallen, vaak van twaalf cijfers bestaande, van het begin tot einde uit het hoofd op te zeg gen en nog wel zonder zich zelf in de centen en halve centen te vergis sen. Birma onafhankelijk. De Britse minister van Bir ma, lord Listowel. heeft mee gedeeld, dat de Britse regering de v/et op de onafhankelijkheid van Birma vóór Kerstmis hoopt te kunnen afkondigen, zodat de Birmanen tegen Nieuwjaar hun onafhankelijkheidsdag zouden kunnen hebben. Vlag in top een inbraak. GEHEIMZINNIGE GEBEUR TENISSEN OP AMSTER DAMSE CEINTUURBAAN. Elke dag doen de bewoners van de Ceintuurbaan 212 tot 230 te Amsterdam de ronde in hun huizen. Deuren worden ge grendeld, ramen gesloten. In spanning worden de dagen ,en vooral ook de nachten doorge bracht. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat de Ceintuurbaan bezoek krijgt van een inbre ker, die zich heel correct aan kondigt, zij het dan niet op een gewone manier. Hoog in de nok, zelfs nog boven het hijs- blok was een dezer dagen aan het huis van de heer H. een dwarslatje gespijkerd, waar aan een gekleurd lapje was be vestigd. Een vreemd geval. De politie werd gewaarschuwd, doch kon in deze duistere zaak geen licht brengen. Enkele da gen later werd ingebroken Een grote partij textiel was verdwenen, van de daders geen spoor De geschiedenis herhaalde zich. Ho.og in de nok van een der huizen bengelde weer een vlaggetje en prompt daarop volgde enkele dagen daarna de inbraak. De vlaggetjes blijven ver schijnen en brengen de bewo ners in paniekstemming. De inbraken werden zelfs op klaarlichte dag gepleegd. Het vlaggenmysterie hangt als een waas over de Ceintuurbaan. Vlaggen en inbrekers. Een gangs terkoning die zich een eigen dundoek heeft aange schaft? Vandaag... is het 25 jaar geleden, dat Mussolini te Udine voor zijn partijgenoten een rede hield, waarin hij de republikeinse ge. dachte opgaf en de monarchie erkende. is het 3 jaar geleden, dat Brest, een der laat ste Duitse steunpunten in Frankrijk, capituleer de. MORGEN is het 2 jaar ge leden, datl4 R.I., waar toe ook het Zeeuwse bataljon behoort, naar Indonesië vertrok. Displaced persons aangekomen. Gisternacht arriveerde op het station te Venlo het eerste transport van Displaced Per sons voor wie Nederland 'n tweede vaderland zal zijn. Zij had/en een vermoeiende reis van 36 uur achter de rug. Bij na niets gegeten en in 't ge heel niet geslapen. Het transport bestond uit 230 man nen en vrouwen, afkomstig uit Polen en de verschillende voor malige Baltisehe staten, die om verschillende redenen niet naar hun vroegere vaderland wensen terug te keren. De meesten bezaten niets meer dan de kleeren die ze aan had den. De afdeling Venlo van het Ned. Rode Kruis had op het stationsplein een openluclètbuf- fet ingericht, dat met vlaggen omringd en door schijnwerpers belichte bijschriften de D. P.'s een welkom in Nederland toe riep. ^Instituten voor opinie-onderzoek in acht verschillende lan den hebben tegelijkertijd een enquête gehouden over de vraag: „Zijt gij tevreden over het optreden van de V. N. tot op heden, of niet?" De percentages der - antwoorden warén als'Volgt: Land tevreden niet tevreden geen mening Frankrijk 9 30 61 Verenigde Staten 33 51 16 Nederland 13 52 35 Canada 26 38 36 Australië 26 39 35 Zweden 13 21 66 Denemarken 16 42 42 Noorwegen 32 30 38 Verdwenen meisjes terecht. TIEN DAGEN BIJ DE DOUANE. Een dag of tien geleden ver dwenen, er in Twente een 17- jarig en 22-jarig meisje. Alle nasporingen bleven vruchte loos. Sinds Woensdag zijn zij echter weer terecht. Zonder enige reden werdén beide 10 dagen in een Duits vrouwenkamp door Duitse douane-beambten vast gehou den, omdat zij zich per ongeluk op Duits grondgebied hadden begeven. Nadat dé „gevange nen" een Engelse brief hadden geschreven naar de bezettings- autoriteiten werden ze voor een Engelse rechter gebracht, die hun onmiddellijk vrijsprak en bij Denekamp weer over de grens liet zetten. Om hun fietsen terug te krijgen lever de nogal eniae moeilijkheden op, want de Duitsers beweer den dat deze tegen koffie ge ruild waren. Het arrogante optreden van de Duitse kom miezen heeft in de grensstreek veel verontwaardiging gewekt. Straalvliegtuigen naar Twente. Op \de grootste miliaire luchtbasis van Nederland, het vliegveld Twente, waar o.m. ook de iachtvliegschool is ge vestigd, zullen waarschijnlijk nog dit ia?r een 6-tal Gloster -v,Pfo0- «-vrden ge- stationneerd, die deel zullen uitmaken van de Ned. lucht strijdkrachten. Volgende week behandeling in de Tweede Kamer. In de openbare vergadering der Tweede Kamer, welke a.s Dinsdagmiddag begint, zal behalve de regeringsverklaring in verband met de ontwikke ling der gebeurtenissen zowel op inte-^ationaal terrein als en de interpellaties Hacke en Vondeling, o.m. aan de orde komen het ontwerp- herverkavelingswet Walcheren. KORTE PREDICAT1E ER IS NOG PLAATS. Lucas 14 1524. De gelijkenis spreekt van een maaltijd die gereed staat; van een gastheer die bedro gen wordt en dan niet meer vriendelijk kan zijn, maar toor nig wordt; van genodigden die door hun ontrouw hem dat aandoen; van armen en ellen- digen die tot hun verbazing vernemen dat zy nu mogen komen; van een slaaf die in opdracht van de gastheer al zijn overredingskracht moet aanwenden om hen er toe te krijgen toch aan de maaltijd deel te nemen. De slaaf heeft het verre van gemakkejijk: hij hoeft er heus niet aan te denken een ogen blik rust te nemen, zolang het huis nog niet vol is. De kerk heeft het evenmin gemakkelijk. Ook zij mag niet rusten. Dat staat haar Heer haar niet toe. Zou zij er toe komen om er een#1 even bij te gaan zitten om met een zekere zelfvoldaanheid op de door haar verrichte prestaties neer te zien, dan zou ze streng ge biedend van haar Heer te ho ren krijgen: Ge zijt nog lang niet klaar; ga de stegen in en zoek de mensen in hun krotten op: er zijn er nog genoeg die wel willen komen, maar niet durven; probeer die mensen door vriendelijke dwang over >-un schroom heen te helpen! Het Evangelie spreekt van een hemelse maaltijd die ge reed staat en waaraan bede laars, misvormde^, blinden, lammen, in één woord ellendi- gen, mogen aanzitten. Die el- lendigen vindt men hier op aarde onder alle rangen en standen, want het Evangelie doorbreekt al onze maatschap pelijke onderscheidingen. Wan hoopt gii misschien nog aan uw redding? Wees getroost; er is nog plaats, ja, ook voor u! Dreischor. D. Kalmijn. Suiker en Tarwe uit Amerika. Nederland heeft in het kader van het Amerikaanse suiker contract'met Cuba, 20.000 ton Cubaanse suiker gekocht tej^n 4*& dollarcent per 1b. De leve ring zal tegen het einde van het jaar plaats vinden. Het Amerikaanse departe ment van landbouw maakt be kend, dat de tarwe-toewjjzin- gen voor November voor Ne derland en België ieder 34.000 long tons bedragen. Luitenant-Generaal Steele, de opperbevelhebber der Britse troepen in Oostenrijk samen met maarschalk Tito gefoto grafeerd, tijdens het Britse be.zoek aan Joego-SIavië. Wat Mohammad Hatta er van denkt. Toch weer onderhandelen Correspondenten, die de reis van de Franse, Austra lische en Britse consuls- - generaal meemaakten naar Fort de Koek meldden, dat Mohammad Hatta, vice-pre sident van de republiek In donesia te Fort de Koek een uitvoerige verklaring af legde. De consuls hadden een lange conferentie met Hatta, waar na zij de omgeving van Fort de Koek bezichtigden. De 2 Britse waarnemers, die mee reisden, inspecteerden de Indo nesische frontlijn, 25 km. ten Westen van Padang. Hatta zeidc voorts, dat de republikeinse regering van Su matra het aanbodrvan Sjari- foeddin ondersteunt, n.l. om de onderhandelingen met de Nederlanders te hernieuwen', mogelijk op basis van Linggad jati, mits een derde mogend- Haven van Vlissingen volledig geschikt voor Zeeland-schepen. Dankbetuiging aan Mi President en Min. van Verkeer. In verband met het verblij dende nieuws van de terug keer der Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" naar Vlis singen hebben wij gisteren een onderhoiid gehad met de Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. De Commissaris sprak zijn grote voldoening uit over de beslissing, die door de regering genomen is en meende te mo gen zeggen, dat deze beslis sing algemene dankbaarheid en blijdschap in de provincie heeft verwekt. Voor wederopbouw en herstel in Zeeland. Een belangrijk bezoek Het mag merkwaardig klin ken, maar het bezoek dat Donderdag door vijf leden van het Amerikaanse Congres en enige andere vooraanstaande Amerikanen aan Zeeland ge bracht is, is minder een Zeeuws, dan wfel een alge meen Nederlands belang ge weest Als zij terug zijn gekeerd in de Ver. Staten, zullen deze po litici in verschillende groe pen reist thans een groot aan tal Congresleden Europa af rapport uitbrengen aan de Amerikaanse regering en van deze rapporten over hun be vindingen zal afhangen, in welke mate ieder land de steun financieel en econo misch van Uncle Sam zal genieten. Uit de hoge rang der aan wezige Nederlandse ambtena ren bleek trouwens duidelijk, dat door de regering een zeer grote betekenis aan dit bezoek werd gehecht. WIE ER WAREN. Aanwezig waren de senato ren Eug. J. Keogh, Ch. E. Wol- verton, Chr. Herter, W. Kings- lsnd Macy en Mike Monroney, alsmede de ambassadeleden Ph. W. Bonsai, F. B, Lyon, Ph. H. Natts en Edw. C. Wilkin son. Van Nederlandse zijde waren tegenwoordig mr. S. F. J. Teppema, dir. der buitenl. ec. betrekkingen, ir. G. B. R. de Graaff, wnd. dir-gen. van de rijkswaterstaat, dr. M. Weissglass, adviseur van de min. van ec. zaken, ir. H. W. Mouton, secr. .gen ministerie van openbare werken en we deropbouw, dr. Chr. L. Truy- en, dir-.gen. van handel en nijverheid, ir. A. H. Boerma, regeringscommissaris voor ag rarische aangelegenheden, mr. P. Blaisse, hoofd van de afd. buitenlandse handel. Zeeland werd vertegenwoor digd door de inspecteur van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel, ir. P. C. D. To- xopeus te Goes, ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren, ir. A. H. Ferguson en ir. Wiebes van de Rijks waterstaat te Middelburg, jhr. ir. J. de Ranitz, inspecteur van de volkshuisvesting, mr. J. F. G. Schlingeman, secr. van dc Z.L.M. en mr. A. J. van der Weel, secr. van de Stichting Herbouw Walche ren. Namens het gemeentebe stuur van Middelburg waren aanwezig burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg en wethouder A. J. Be renpas en namens het ge. meentebestuur van Vlissingen de heer L. van Oorschot, loco burgemeester en de heer C. Ouwehand, directeur gemeen tewerken. Zoals reeds gemeld werden achtereenvolgens Middelburg, het verdronken land van Rit- them en Souburg en Vlissin gen bezocht. Verrassend was, hoe goed de Amerikanen op de hoogte bleken. Zij hadden kennelijk lectuur doorgewerkt en informeerden ter plaatse met grote belangstelling naar details, die hen met de groot ste bereidwilligheid werden verstrekt. OPRECHTE DERING. BEWON- De Amerikanen kwamen sterk onder de indruk van hetgeen zij te aanschouwen kregen en legden grote be wondering aan de dag voor het tempo, waarin herstel en wederopbouw werden doorge voerd. Omgekeerd namen zij ter dege nota van de noden van Walcheren. Aan hun gevoelens gaven zij uiting tijdens de maaltijd in hotel De Nieuwe Doelen te Middelburg, waar de heer Wol verton in een vlotte tafel- speech verklaarde, dat de overtuiging, waarmede de Congresleden Amerika hadden verlaten dat Nederland be heerst wordt door dezelfde geest van aanpakken, die ook Amerika beheerst, de geest, waardoor een volk zich plaatst boven vele andere en groot wordt, door hetgeen zij te zien hadden gekregen volledig bevestigd was. Wij hadden in Amerika een zegswijze die luidtZien is geloven! Het geloven, aldus de heer Wol- verton, wordt ons hier wel zeer gemakkelijk .gemaakt! Zoals reeds gemeld, over handigde jhr. mr. Sandberg tot Essenburg de zilveren penning der stad Middelburg aan de Amerikanen als ge schenk voor president Tru man. De heer Wolverton aan vaardde dit geschenk dank baar en zfeide van oordeel te zijn, dat het Amerikaanse staatshoofd deze herinnering aan de Amerikaanse hulp acties zonder twijfel op zeer hoge prijs zal stellen. Des avonds vertrokken de gasten naar het vliegveld Woensdrecht, vanwaar zij per speciaal vliegtuig naar Am sterdam vertrokken. De mededeling, welke de mi nister-president aan het pro vinciaal bestuur deed toeko men, houdt in, dat de regering voorlopig haar goedkeuring niet kan hechten aan een blij vende verplaatsing van de ze tel der maatschappij „Zeeland" naar Hoek van Holland, res pectievelijk aan het blijvend kiezen van Hoek van Holland als thuishaven dezer maat schappij. De terugkeer moet op zoda nige wijze worden voorbereid, dat de dienst vanaf Vlissingen in het voorjaar van 1948 zal kunnen worden hervat met zo veel schepen als daarvoor zyn vereist. DE CONDITIE VAN DE HAVEN. De Commissaris vestigde er onze aandacht'op, dat blijkens een ingesteld onderzoek de ha ven van Vlissingen volledig ge schikt is voor de „Zeeland"- schepen. De diepgang is zoda nig, dat de schepen er te al len tijde in en uit kunnen va ren en dat zij kunnen aanleg den langs de herstelde kade muur. Pontons zijn nog niet aanwezig, maar dit is geen on overkomelijk bezwaar, daar im mers ook een andere oplossing mogelijk is. De spoonvegaan- sluiting van het haventerrein is Volledig hersteld en er zijn loodsen beschikbaar voor het afwikkelen der douaneformali teiten. MOEILIJKHEDEN MOETEN WORDEN OPGELOST. Jhr. Quarles van Ufford ontveinsde zich allerminst, dat er thans, zo mogelijk in ver sneld tempo, een oplossing zal moeten worden gevonden voor verschillende moeilijkheden, maar stelde zich op het stand punt, dat moeilijkheden er zjjn om overwonnen te worden. Daarby sprak hij met nadruk de hoop uit, dat de verschil lende instanties niets ongedaan zullen laten om dusdanige maatregelen te nemen, dat de exploitatie van de Zeelandlyn vanuit Vlissingen rendabel zal zijn te maken. Ten slotte deelde, de Com missaris der Koningin ons nog mede, dat het College van Ge deputeerde Staten Vrijdagoch tend. gedurende zijn wekelijk se vergadering, besloten heeft een danktelegram te zenden aan de minister-president en aan de minister van verkeer en energie. heid toezicht houdt op de on derhandelingen teneinde een zijdige Nederlandse interpre taties van eventuële toekom stige overeenkomsten te ver hinderen. Hatta vervolgde met te zeg gen, dat hij persoonlijk de voort te zetten strijd voor de Indonesische onafhankelijkheid in het binnenland op Sumatra zou leiden, indien de Neder landers weigeren te onderhan delen en naar Djogja zouden opmarcheren. Hatta zeide, dat de ware kracht van het sepa ratistisch streven te Palem- bang, Padang en op de Oost kust van Sumatra zou blyken, indien de Nederlanders het aanbod van de republiek zou den accepteren. Volgens Hatta staat 70 c/o van de bevolking afwijzend tegenover het sepa ratistische streven van de Malinogebieden. Hij gaf toe, dat de order om de vijandelijkheden te staken, niet effectief was gebleken. Hij noemde de door de Nederlan ders voorgestelde demarcatie lijnen van het Nederlands ge bied „van Mook's droomdemar- catie". De consuls-generaal in actie. De Britse en Amerikaanse consul-generaal, die zich mo menteel in Djogja bevinden, hebben hun terugkeer naar Batavia uitgesteld teneinde Magelang te bezoeken. Men verwacht, dat zij de opleidings school voor de republikeinse politie zullen bezoeken. Deze school ia indertijd gesticht door Sjahrir met het doel om politie-kader te vormen ter be strijding van de anarchie. De Franse en Australische consul-generaal, die zich op Sumatra bevinden, zullen zich naar Medan begeven, Donder dag hebben zij Fort de Koek de republikeinse hoofdstad, be zocht, waar sedert het einde van de oorlog nog geen Euro peanen zijn teruggekeerd. Daar de wegen door landmijnen on begaanbaar waren zijn, de con suls-generaal met een vlieg tuig van de R.A.F. naar Fort de Koek gevlogen. NAAR JAVA. Volgens de Belgische dele gatie van de V. N. zijn op het ogenblik 2 Belgische functio narissen met een tweeledig doel op weg naar Batavia. Ten eerste voor het verlenen van bijstand aan de consulaire commissie en ten tweede om zich te voegen bij de staf van de commissie van 3. zodra de ze haar werkzaamheden in In donesië begint. Het zijn kolo nel Servais, militair attache in Den Haag en de heer Claes Bouaert, verbonden aan de Belgische ambassade te Den Haag. Vrijdagmorgen keerden de Amerikaanse consulgeneraal, Charles Livengood en de Brit se consulgeneraal F. M. Shep herd. terug nadat zij een be zoek van 2 dagen aan het Re publikeins gebied Hadden ge brachtZij hebben met Soekar. no en Sjarifoeddin gesproken en o.a. Solo bezocljt. Dit was de eerste kennismaking van de beide consuls met de Repu bliek en met Republikeinse autoriteiten. Antara meldt nog, dat de consuls ,in gezel schap van de Republikeinse minister van onderwijs, Sastro Amidjojo. de suikerfabriek van Gondangwinangoen in het So- lose hebben bezocht. Communiqué. Het Nederlands communiqué van Donderdag meldt 5 ge sneuvelden In Ned. Indië en 23 gewonden. Een Japans offi cier weid gedood bij een actie tegen Republikeinen aan de WijnkoopsbaÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1