De Sinterklaasbommen Van Kleffens en de V.N. De sinaasappels uit Suriname NIEUWS UIT ZEELAND Wysjinsky sprak De „Willem Ruys" kiest het ruime sop. Fusie tussen S.B.M. en Z.V.T.M. WALCHEREN Ex-illegalen voor de Haagse Krijgsraad. De kleine rechtszaal in het gebouw van de Hoge Raad was overvol belangstellenden toen Dinsdagmorgen de krijgsraad te velde-west een aanvang maakte met de behandeling van de door militairen voorbe reide en gepleegde bomaanslag aan de Prinsegracht in Den Haag op 5 Dec. 1946. Van deze explosie werden de heer F. S. J. Boer, diens echtgenote en de dienstbode slachtoffer. De bom was een z.g. Molo- toff-cocktail, bestaande uit een handgranaat en een fles benzi ne in een kistje. Bij onderzoek bleek, dat men hier met een complot te doen had, waarbij negen militairen o.w. de kapitein F. J. J. Baijon van Heemstra, commandant van do negen beklaagden, die zich nu verantwoorden moes ten. betrokken waren. De beschuldigingen luiden: moord, poging daartoe, opzet telijke vrijheidsberoving en overtreding vuurwapenwet. De eerste beklaagde, die voor de krijgsraad verscheen was korporaal Peterse die ver telde, dat sergeant A. R. de Boer hem in de voorzomer van 1946 in vertrouwen mededeel- de, dat er een organisatie be stond van belangrijke perso nen en hoge militairen, welke organisatie het voornemen had ..mensen uit de weg te ruimen, die het wettig gezag onder mijnden". De Boer vroeg Pe- v terse om mee te doen en deze had zich bereid verklaard toe te treden tot een „knokploeg". De eerste opdracht aan P. was het schaduwen van de heer Boer, die verdacht werd van contact met S.S. en van ver raad van Engelandvaarders. P. vertelde voorts, dat hij op 5 Dec. 1946 samen met ser geant de Boer de „Molotoff- cocktails" heeft klaar gemaakt. WAS HET SLACHTOFFER VERRADEN'? Door de verdediger van P. mr. M. P. Plantenga werd me degedeeld; dat voor de verde diger van sergeant A. F. de B. mr. dr. K. W. P. Klaassen, een getuige zal worden voor gebracht ten bewijze, dat het slachtoffer Boer inderdaad aan verraad schuldig zou zijn ge- weest. Na arrestatie van beklaagde de B. bleek, dat deze een klein arsenaal aan geweren, pisto len, machinepistolen en hand granaten in huis had. De B. verklaai'de, dat tijdens besprekingen kapitein van H., overste J. M. A. Goedewa- gen en kolonel J. H. Droste „erg fout" noemde en ver klaarde, dat deze officieren uit de weg moesten worden ge ruimd. De president vroeg of de B. het met vreemd vond, dat twee „foute" officieren bij de generale staf warenden één er van zelfs aan de staf binnen landse strijdkrachten verbon den was geweest. „Ik kende deze mensen niet en ik vertrouwde mjjn kapi tein" verklaarde de B. EEN FANATIEKELING. President en raadsleden leg den sergeant de B. onder een vuur van vragen. Uit de voor lezing van een psychiatrisch rapport bleek, dat de B. wordt beschouwd als een „fanatieke, hysterische psychopaat, die met ten volle toerekenbaar is, doch waartegen geen bijzonde re maatregelen behoeven te worden genomen". De B. be weert, dat hij in 1942 negen tot twaalf Duitsers op het spoorwegemplacement te Nij megen zou hebben gedood en in locomotieven zou hebben verbrand. De president gelooft dit verhaal niet en stelt een reeks "deels technische vragen over de mogelijkheid van lijk verbranding in verlaten loco motieven. De B. blijft echter bij zijn verklaring. Zonder uiterlijk blijk te ge ven van enige emotie verklaart hij ook te Haarlem een Duitser te hebben gedood. Later, tij dens de spoorwegstaking, had hij „daarin geen zin meer". H? hield zich onledig met hel stunten van levensmiddelen e.d. GETUIGEN DECHARGE. Als eerste getuige dechar ge voor de B. werd G.Thuis uit Haarlem gehoord. Deze vertelde over het leven bij de afdeling motortransport, staf B.N.S., waar ook hij van kapi tein van Heemstra hoorde, dat een illegale organisatie ter be straffing van politieke misda digers in oprichting was. De tweede getuige dechar ge, A. Pauptit uit Loosduinen, oud-lid van de organisatie „Ne derland en Oranje", verklaarde, dat het slachtoffer Boer in 1942 minstens zes Engeland vaarders naar zijn Vinkenbaan te Loosduinen had gelokt en aan do Duitsers had overgele verd. Zijn overleden strijdmak ker, de jachtopziener J. Ver meer, constateerde dat een auto met zes jongelui voor de Vinkenbaan reed. Kort daarna zag Vermeer wijlen Boer met twee Duitsers bp de Vinken baan. De volgende dag bleek het bos afgezet door Duitse soldaten. Eén daarvan vertel-' de, dat cr de dag te voren En gelandvaarders waren gevan gen. Getuige verklaarde, dat hij na de oorlog getracht heeft de zaak bij de P.R.A. door te ge ven, maar dat men zijn getui genis niet voldoende achtte. KAPITEIN VAN HEEM STRA. Na de pauze wordt verhoord de kapitein F. J. J. baron Van Heemstra. Hem is ten laste gelegd, moord of poging daar toe dan wel uitlokking of me deplichtigheid. Voorts medewerking aan de ontvoering van de heer Van Rijswijk te Renkum. Hij ont kent de naam Boer te hebben gehoord, maar wist wel iets van Zwols man en zijn Vinke- baan. Hij zag de „cocktails" van sergeant de B. en gkf hem de adressen van Zwolsman en ko lonel Drost. Nadat beklaagde enige vage verklaringen heeft afgelegd, wordt gesproken over wrij vingspunten tussen het „oude" en het „nieuwe" leger. Het psychiatrisch rapport, dat over beklaagde is uitge bracht, noemt hem lijdende aan hystero-psychopathie. Vervol gens worden de beklaagden de B. en P. gehoord als getuigen, en daarna de beklaagde B., die voor een civiele rechtbank zal terechtstaan. Gehoord wordt ook de 19- jarige jongen, die één der bom- pakketten moest bezorgen en de sergeant H., die mede werk te aan de „illegale stunt" om van Rijswijk van z'n bed te lichten. Nadat nog drie beklaagden zijn gehoord, die hetzij van de bom-affaire wisten, hetzij aan de ontvoering meededen, kon digde de auditeur-militair aan, dat hij Vrijdagmorgen 10 uur requisitoir zou nemen tegen de negen beklaagden. Varken veroorzaakt dodelijk ongeval. Op de Mijn weg te Geleen werden twee wielrijderg aangereden door de bestelauto van de veekoopman J. H. Berger te Geleen, als gevolg waarvan de 48- jarige J. M. Meyers, wo nende te Stein, zo ernstig werd gewond, dat «hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. De aanrij ding had een niet alle daagse oorzaak. In de bestelauto bevond zich 'n varken, dat tijdens de rit tegen de achterzijde van de zitplaats van de bestuurder omhoog sprong en met de voor poten op de schouder van de chauffeur terecht kwam, waardoor deze het stuur moest log la ten, De auto zwenkte daarop naar rechts met het genoemde noodlotti ge gevolg. Feesten te Eindhoven. Twintig duizend Eindho- venaxen waren Donderdag avond in het Phillpsstadion bij een, waar de fakkel uit Bayeux arriveerde, die het licht der vrijheid symboliseert vior Eindhoven, dat zijn bevrijdings. feesten viert. De prijzen zullen dalen. In 1946 bedroeg de invoer van sinaasappelen uit Surina me slechts 238.000 kg. tegen een invoer .uit andere landen (Spanje en Palestina) van 17.102.000 kg. Het lag in de bedoeling van de regering de invoer van Surinaams fruit zo veel mogelijk te bevorderen. De eerste party van de Su rinaamse oogst van 1947 kwam op 18 Aug. met het s.s. „Cottica in Nëdfrland aan. Van deze partij werden 2064 kisten (371.520 stuks) in de handel gebracht, waarvan 1681 kisten op de veiling der impor teurs. Door de grote vraag en het „vrij" zijn van de handel liepen ter veiling de prjjzen op van f 56 tot 90 gul den per kist, terwijl de winkel prijs tussen 22 cent en f 1.15 kwam te liggen. GOEDKOPER. Op 8 September werd door het s.s. „Titus" een tweede partij van 13.011 kisten (1.845.000 stuks) aangevoerd, van 'n gemiddeld betere kwali teit dan de eerste, terwijl het verlies aan bederf minder be droeg. De veilingprijzen vari eerden van 19 tot 42.5 gulden per kist, waardoor de winkel prijzen op ongeveer 20 tot 50 cent per stuk haalden. Nieuwe partijen zijn onder weg n.l. 9.712 kisten met het s.s. „Trajanus" en 8000 kisten Herdenking van de luchtlanding in Oosterbeek. ■„Wij zijn hier tezamen geko- nen om voor God te gedenken egenen, die in September 1944 n bOosterbeek en Arnhem vie- en:', zo ving de ref. J. Rowell, ie de Anglicaanse herdenkings dienst op het Airborne-kerkhof in Oosterbeek Woensdagochtend eidde, zijn inleidend woord aan. Er was een enorme belang stelling voor deze Anglicaanse dienst, evenals trouwens voor de R.K. dienst, welke hieraan was voorafgegaan. Het sombere weer accentu eerde het ernstige karakter van deze plechtigheid. Zij maakte diepe indruk op de duizenden, welke haar bij woonden. Ook bij het thans voltooide Airborne-monument vond een plechtigheid plaats waarbij het woord werd gevoerd door de heer Maas, voorzitter van het Oosterbeekse comité en burge meester J. J. Talsma. Te Arnhem werden de herden kingsplechtigheden besloten met de opvoering van het ora torium „Child of our time" van de Engelse componist Mi chael Tippet. met het s.s. „Stuyvesant", wel ke schepen voor eind Septem ber in Nederland worden ver wacht Zoals het geval is met eer stelingen van vrijwel elke oogst kwamen de pryzen van de eerste Surinaamse sinaas appelen hoog te liggen, terwfll voor de rest van de oogst ver wacht kan worden, dat de prij zen zich aanmerkelijk lager zullen stabiliseren. N.C.R.V.-voorzitter gearresteerd. Naar w|j vernemen heeft de fiscale recherche te Wagenln- gen de voorzitter van de N. C. R. V., mr. A. v. d. Deure, ge arresteerd. Het zou hier een ernstig geval van belasting ontduiking betreffen. In ver band waarmede op het ogenblik een uitgebreid accountants-on derzoek wordt Ingesteld. Mr. Van de Deure, die in het poli tiebureau te Ede is ingesloten, zal Zaterdag a.s. voor de Offi cier van Justitie te Arnhèm wordenvoorgeleid. Op 28 September. ER KOMEN DRIE PROEFTOCHTEN. Het ligt ln de bedoeling, dat de „Willem Raj's", het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdam- sche Lloyd, de Scheldewerf verlaten zal op Zondag 28 September a.s. Het schip zal dan op de rede van Vlissingen worden gebracht en op IHaan- dag 29 September zal de be schermingsinstallatie tegen het mijnengevaar worden beproefd. Daarna zal van Dinsdag tot Vrijdag een proefvaart worden gemaakt teneinde de instru menten te beproeven en de kompassen te stellen. Vrijdags keert de „Willem Ruys" dan weer naar Vlissingen terug. Het ligt in de bedoeling, dat in de eerste helft van Novem ber de technische proefvaart kal worden gehouden, waarna dan in de tweede helft van die maand de officiële proefvaart zal plaats vinden. De data hier van staan nog niet met zeker heid vast. Vermoedelijk zullen beide laatstgenoemde proefvaarten vanuit Rotterdam worden ge houden. Bezichtiging van de „Willem Ruys". Woensdag- en Donderdag avond a.s., van 710 uur, zal het personeel van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in de gelegenheid worden gesteld om de „Willem Ruys" te be zichtigen. Tot haar grote spijt heeft de directie van „De Schelde" geen gelegenheid kunnen vin den om de „Willem Ruijs" ook voor particulieren ter be zichtiging te stellen. Er wordt namelijk zeer veel haast gezet achter 'de aflevering van het vlaggesdhip van de Lloyd en daardoor blijft er ge?n tijd om de stroom van duizénden, die een bezoek op prijs zouden stellen, te verwerken. Vlootaalmoezenier voor Vlissingen. Pater H. Brugman, van 1940 af vlootalmoezenler in Austra lië en Indië, is thans aange steld als vlootaalmoezenier te BergPin on Zoom en Vlissingen. Pater Brugman is ridder in de órde van Oranje-Nassau. t Gematigde critiek. Donderdagavond heeft mr. E. N. van Kleffens, Ned. am bassadeur in de V.S., in Tarry- town in het kader van de „week der Verenigde Naties" een rede gehouden, waarin hij uitvoerig aantoonde, dat Ne derland steeds krachtig heeft geijverd voor internationale or ganisatie. Ten aanzien van de V.N. merkte hij op, dat ons land tot nu toe wel enige aan gename verrassingen had be leefd, doch over het algemeen teleurgesteld is. De verwerping door een meerderheid van de door som mige landen van de Raad voor gestelde uitspraak van het Int. Gerechtshof over de jurisdic tie heeft in Nederland een on aangename indruk gewekt. „Wanneer 'n openbaar lichaam begint de rechtsregelen, die hun handelingen bepalen, te miskennen, voorspelt dit een willekeurig machtsmisbruik of de aanvang van zijn eigen ont binding." Ook de effectiviteit van de V.N. is niet immer ge bleken, mede als gevolg van het in de blinde toegepaste gebruik van het veto-recht. Tevens oordeelde Van Klef- De Russische verwachtingen. De Russische afgevaardigde Wysjinsky heeft in de algeme ne vergadering van de Ver enigde Naties een grote rede gehouden. Hij deed een hevige aanval op Engeland en U.S.A., die hij er van beschuldigde, dat ze afweken van de begin selen der V.N. en de aangeno men resoluties schonden. Zij gebruiken de V.N. voor be. krompen en zelfzuchtige doel einden. Twee hoofdbezwaren tegen deze staten zijn; het ne men van maatregelen buiten de V.N. om en de onbevredi gende gang van zaken bij de ontwapening. Hij wilde, dat de atoomwa pens buiten de wet gesteld zouden worden. Rusland was wat dit laat ste betreft bereid tot 'n strikt neutrale controle. De Truman-leer en het plan fens, dat 'de bittere ondervin ding wat betreft de Indonesi sche kwestie heeft geleerd, dat de kleine mogendheden niet hun belangen veilig kun nen toevertrouwen aan de V. N. Hij wees op de gevaren van blok- en groepsvorming en 't pogen om de V.N. als -een di plomatiek wapen tegen tegen standers te gebruiken door be paalde landen. Het veto-recht van de grote nogendheden zal nader omschreven of beperkt moeten worden. Marshall noemde hij pogingen om aan andere landen de po litiek der Verenigde Staten voor te schrijven. Het Marshall-plan wil een blok vormen, dat vijandig is aan de Sowjet.Unie. De gebeurtenissen in Indo nesië noemde hij een daad van agressie. Marshali's interim.commis- sie voor vrede en veiligheid noemde hij in strijd met het handvest. Vervolgens fulmi neerde hij tegen de oorlogs ophitsers. Hij diende een ontwerp-re- solutie in tot verbod van oor logspropaganda. Hij vroeg zich af waarom twee jaar na de oorlog de staf chefs van Engeland en Ame rika nog in Washington zitten. Tenslotte stelde Wysjinsky ook voor de atoomwapens in de nationale bewapening af te schaffen. De drie-landen- commissie. De Ver. Staten hebben de uitnodiging aanvaard van Australië en België om als derd,-» mogendheid zitting te nemen in de drie-Iandencommissie, wel. ke zich zal bezig houden met het Indonesische pro bleem. Reuter weèt nog te melden, dat als mogelijke Amerikaanse vertegenwoordiger, die naast Paul Henri Spaak en Herbert Evatt in de commissie zou zit ting nemen, prof Francig B. Sayre genoemd wordt. Prof. Sayre ia een speciale mede werker van Marshall en voor. zitter van de beheersraad der V. N. Grote Postdiefstal te Alphen aan de Rijn. 100 BRIEFJES VAN DUIZEND GULDEN VERDWENEN. Toen men Donderdag- niddag is het postkantoor te Leiden een aangekondig de geldzending van 100.000 gulden uit Alphen aan de Ryn, bestaande uit 100 briefjes van 1000, in ont vangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zyn met oud papier. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. Duitse socialisten naar Nederland. Het bestuur van de Duitse sociaal-democratische partij heeft besloten de uitnodiging van de Nederlaiidse Partij van de Arbeid tot een bezoek van enkele led,en van het partijbe stuur aan Nederland te aan vaarden. Eindelijk toch overeenstemming bereikt. Naar wij vernemeu hebben niemvo besprekingen tussen de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg- Mij. en de Stoomtram Bres- kensMaldeghem thans in principe tot overeenstemming geleld, zodat verwacht mag worden, dat beide maatschap pijen binnenkort samengesmol ten zulen worden onder één di rectie, welke dan zal worden toevertrouwd aan de directeur van de grootste der belde maatschappijen, de heer J. F. Denie uit Axel. Gelijk bekend werden enige jaren geleden onder leiding van het provinciaal bestuur reeds fusiebesprekingen ge voerd, welke toen niet tot re sultaat leidden. Onlangs is het contact opnieuw opgenomen en zyn wij wel ingelicht, dan heb ben de Ned. Spoorwegen, wel ke de laatste jaren speciaal in de S.B.M. financieel geïnteres seerd zijn, invloed uitgeoefend op het besluit dat thans geno men werd. Het staat echter nog niet vast, wanneer de fu sie zal ingaan. Voordien zullen vanzelfsprekend nog verschil lende punten gerégeld dienen te worden. Verwacht mag worden, dat verschillende kwesties, welke in het verleden nog al eens aanleiding gaven tot moeilijk heden, zoals de onderlinge aan sluiting van de verbindingen, welke door beide maatschap pijen onderhouden worden, thans op bevredigende wijze zullen worden opgelost. Kiel gelegd voor twee Franse schepen. „CARBET" EN „CAREWARÉ" Zonder enig officieel vertoon is dezer dagen de kiel gelegd van twee schepen, die op de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ge bouwd zullen worden voor re kening van de Compagnie Generale Transatlantique te Parijs. Zoals men zich herinneren zal, werd deze order geplaatst in December 1946. Het ging toen om drie sche pen, waarvan er twee te Vlis singen en één in Krimpen zullen worden gebouwd, alle naar ontwerp van „De Schel de". Het worden enkelschroef- motorvrachtschepen van het „shelterdeck"-type, metende 7500 ton elk. De schepen, welke te Vlis singen worden gebouwd, krij gen de namen „Carbet" en „Carimaré". Opnieuw colorado kevers op Walcheren. De jeugtj van Zoutelande heeft opnieüw de strijd aange bonden met de Coloradokevers, die weer aan de Walcherse kust verschijnen'. Er zijn reeds enkele duizenden exemplaren ingeleverd door de kinderen, die na schooltijd naar 't strïtnd trekken. Ook te Vlissingen zijn weer Coloradokers aangetrof fen. Chr. bakkers negeren vakgroep. Donderdagmiddag werd te Middelburg een vergadering gehouden van het gewest Zee land van de Chr. Bakkers- bond. Nadat de voorzitter, de heer C. Douw de bijeenkomst met Bijbellezing, gebed en een in leidend woord had geopend, hield de Alg. Bondssecretaris, de heer K. Kolstein uit Utrecht, een causerie over ac tuele bakkersproblemen. Uit voerig schetste hij het ont staan en de betekenis van het recente conflict tussen de Ne derlandse bakkerspatroons en Minister Mansholt over de re ductieverlaging op het brood zonder dat de broodprijs ver hoogd mocht worden. Spr. gaf als zijn mening weer, dat de minister zich niet aan een ge geven belofte heeft gehouden, maar oordeelde het onwaar schijnlijk, dat een langdurige sluiting der zaken een voor de bakkers gunstige wending in de kwestie tot gevolg zou heb- betn gehad. Hij hekelde de bureaucratie en ambtenarij, die op de middenstand drukt en sprak tot besluit een pro. pagandistisch woord voor de Chr. Bakkersbond, waarbij hij de hoop uitsprak, dat in de toekomst de overheid slechts een toeziende en controleren de taak t.a.v. de middenstand zal hebben en de vakgroepen zullen verdwijnen, en waarbij hij krachtig pleitte voor een radicaal Christendom, ook in bedrijfs- en patroonsorganisa tie. De aanwezige leden namen staande de vergadering een drachtig het besluit geen con tributie te betalen aan de Vakgroep. Amerikaanse congres leden op Walcheren. ZILVEREN PENNING VOOR PRESIDENT TRUMAN. Vijf leden van het Ameri kaanse Congres, behorende tot de grote groep van parlements leden, die momenteel een on derzoek instelt naar de toe stand in Europa in verband met de Amerika'anse hulpver lening, (hebben Donderdagmid dag een bezoek aan Walcheren gebracht. Zij waren vergezeld door vele Nederlandse autori teiten, die hen van voorlich ting dienden. Nadat het gezelschap per extra Dieseltrein uit Rotter dam te Middelburg was aange komen, bezichtigde men de Zeeuwse hoofdstad. Vervolgens reed het gezelschap door het verdronken land van Ritthem en Souburg naar Vlissingen, waar het na een rondrit door de stad de Nolledijk bezichtig de. In het Strandhotel werden verversingen gebruikt en ten slotte begaf men zich naar Middelburg, waar in hotel „De Nieuwe Doelen" een maaltijd werd aangeboden. De burgemeester van Mid- de burr, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, overhan digde hier aan de leider van het Amerikaanse gezelschap de zilveren penning van de stad Middelburg, een geschenk voor president Truman als bewijs van dankbaarheid voor de Amerikaanse hulpacties. In ons volgend nummer ko men wij op een en ander nog nader terug. Oud-burgemeester C. A. van Woelderen. KONINKLIJKE DANK. Bij wege van rechtsherstel is bij Koninklijk besluit op zijn verzoek, gerekend van 2 Juni 1943 eervol ontslag verleend aan de heer C. A. van Woel deren als burgemeester der gemeente Vlissingen met dank betuiging voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. Wij tekenen hierbij aan, dat dit ontslag waarbij een konink lijke dankbetuiging werd ver leend zo laat afkomt, omdat het heeft moeten wachten op de tot standkoming van de wet op het rechtsherstel. Burge meester van Woelderen werd tijdens zijn internering door de bezettende macht ontslagen en dat juist entige weken voor het bereiken van de 65-jarige leef tijd. In verband met deze leef tijdsgrens was het niet moge lijk de heer van Woelderen anders dan tijdelijk van 7 Nov. 1944 tot 15 Juli 1945 te laten optreden als burgemeester van Vlissingen en het hem toe komende rechtsherstel moest hem dus gegeven worden in de vorm van een vertraagd eervol ontslag uit zijn functie per 2 Juni 1943. VOORWAARDELIJK BUITEN VERVOLGING. De officieren-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's- Hertogenbosch voor de provin cie Zeeland hebben 10 personen voorwaardelijk en 22 onvoor waardelijk buiten vervolging gesteld. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Beroepen te Schagen D. Kui per te Rilland-Bath. Middelburg Predikantsintrede in Geref. Gemeente. Onder zeer grote belangstel ling vond Woensdag in de kerk aan de Segeerstraat te Middelburg de bevestiging en intrede plaats van Cand. W. de Wit als predikant der Ger. gemeente aldaar. Het kerkbe zoek was zo groot, dat de po litie speciale maatregelen had genomen om het verkeer bij de kerk te regelen. In de dienst, die 's middags gehouden werd, werd de nieu we voorganger bevestig^, door ds. Kersten van Rotterdam, die als tekst had gekozen Rom. 10 15 en 16 en zijn ge hoor bepaalde bij „de heilige roeping van de Evangeliedie naar" Nadat de te bevestigen le raar zich aan de gemeente verbonden had met het „Ja ik, van ganser harte", werd aan de handoplegging deelgeno men door de predikanten Van Stuijvenberg van Yerse- ke, Blok van Zeist, Bal van Dirksland en Van Dam van Werkendam. De gemeente zond ds. de Wit psalm 134 3 toe. 's Avonds deed deze zijn in trede met een predikatie over 2 Corinthe 5 18. Sprekende over „de bediening der ver zoening" duidde hij aan, dat deze voortvloeit uit het wel behagen Gods, rust op de ver dienste van Christus en wordt volbracht door Gods krachten. Ds. de Wit bracht hierna dank aan zijn bevestiger Ds. Kersten en richtte zich tot de kerkeraad, de afgevaardigden der Classes, Ds. Stuijvenberg voor zijn vele werk als con sulent; de docenten, die hem een 3-jarige opleiding gaven; tot Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester van Middelburg, die van zijn belangstelling getuigde en an deren. Vervolgens werd Ds. de Wit toegesproken door Ds. Ker sten, Ds. Van Stuijvenberg, Candidaat van de Ketterij na mens de studenten, de heer Smits namens de Kerkeraad van Gouda, waar Ds. de Wit enige jaren ouderling is ge weest, de burgemeester en ou derling De Kok, voorzitter van de Kerkeraad. Deze verzocht de gemeente te zingen Ps. 122 3. NOODBRUG NADERT VOLTOOING. Het Baileybrug-materiaal voor de nieuwe noodbrug, die bij het Middelburgse station over het Kanaal door Walche ren wordt gelegd, is thans ter plaatse gearriveerd. De onder bouw van deze brug is gereed gekomen, terwijl ook de op- en afritten met het hekwerk goeddeels gereed zijn. C.F.A. VERTOONDE „MRS. MINIVER". Drie avonden achtereen ver. toonde de Chr. Filmactie voor volle Schouwburgzalen in Mid delburg de bekende Metro- Goldwyn-Mayerfilm „Mrs. Mi niver", een door de Amerikanen vervaardigd epos van de En gelse huisvrouw.in Oorlogstijd dat uitmunt door goed getrof fen sfeer, uitstekend spel van Greer Garson, Dame May Whltty en Walter Pidgeon en eerlijkheid en waarop men slechts zou kunnen opmerken, dat de weergave van de ge beurtenissen hier en daar iets teveel gericht is op de publi- ke smaak. Daar wij de film vroeger reeds hebben gerecen seerd, gaan wij er hier niet die per op in. Voldoende zij het te constateren dat de honderden toeschouwers veel voldoening hebben gehad van dit voor treffelijk gemaakte werk. Vlissingen Muzikanten uit Groede naar Vlissingen. Zaterdag zal de fanfare E.M. uit Groede op het Bellamy- park te Vlissingen onder lei ding van de heer W. Hollaers van 7.30 tot 9 uur een con- dert geven. Uitgevoerd wordt o.a.: Serons Suite, (4 delen), R. Holst; Marsch Herolque Laugtois. Met deze nummers werd op het concours in Temeuzen in de eerste afdeling de le prijs ■met lof der jury behaald. O.- en W.-Souburg NIWIN- KERSTPAKKETTEN- ACTIE. Ten behoeve van, de kerat- palcketten-actie van de NI win zullen van Maanidlag 22 Sept. af etiketten te koop zijn. Wie 5 stort, mag zijn naam plaat sen op een etiket, dat geplakt wordt op een pakket, dat naar Imdiië gaat, alg kerstgeschenk voor één der jongens. Ook kleinere giften cn bijdragen zijn welkom. U kunt uw bijdragen storten aan het adres Paspoortstraat 11, Souburg, waar van die da tum af een N.I.W.I.N.-bazar wordt gevestigd, die 's mid dagsvan 25 uur geopend is. Arnemuiden DE SPOORBRUG. De werkzaamheden aan de spoorbrug bij Arnemuiden zijn thans zover gevorderd dat, de beide bruggen voor het trein verkeer gereed zijn en draai baar voor het scheepvaartver keer. In verband met het feit dat er slechts enkel spoor ligt, gaat het treinverkeer nog over één brug. De tweede brug komt in gebruik wanneer het baan- tak GoesVlissingen van dub bel spoor wordt voorzien. Oostkapelle STRAATVERLICHTING WORDT ELKCTRISCH. De electrificaite van de straatverlichting te Oostkapel le is thans begonnen. Twaalf palen zijn ontvangen terwijl de ontbrekende zo spoedig moge lijk zullen volgen. Verwacht mag worden dat de verlichting nog deze week zal kunnen branden. Tribunaal Zlerlkzee. EEN VREEMD GEVAL. Voor het tribunaal te Zie- rikzee stond Dinsdag terecht Ine Jenny Feitsma te Middel burg, thans in kamp Wester- bork. Haar werd ten laste ge legd, dat zö zich als begunsti- fend lid aangesloten had bij de S en als lid bij de N.V.D. Bovendien was zij als secreta resse werkzaam geweest voor de Ned. Duits? Kuituurge meenschap en als collectante voor Winterhulp. Ook had zij openlijke omgang gehad met een officier van de Duitse weermacht. Beklaagde zeide evenwel bedankt te hebben toen zij hoorde dat de eed aan de Führer afgelegd moest wor den. De voorzitter vond het verwonderlijk dat zij in 1939 bedankt had voor de N.S.B. en dat zij het standpunt ten op zichte van de Joden veroordeel de en later toetrad tot de S.S. Beschuldigde zei gehandeld te hebben uit sociale overwegin gen. Zij heeft bovendien alle pogingen in 't werk gesteld om de Joodse familie dokter Werjl te Middelburg te sparen, wat inderdaad gelukt is, ofschoon zij natuurlijk niet weet in hoe verre dit door haar toedoen is geschied. Bekl. vroeg invrij heidstelling, wat het tribunaal inwilligde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2