Mijn school ligt 1000 km ver Kappic en lid gouJsckip Scolder Sport en wedstrijden Mc Baanbrekend werk van Rijksconferentie Lonica is verloofd Verbod totsluiten van teeltcontracten? Vermoedelijk nog dit jaar gereed. (Van onze parlementaire redacteur) frette omtrent de reconstrue- rine van het Rijk ingetre den AJleen Is wel de vraag ge- wplk bepaald nut een conferentie met een deel der overzeese gleden kan ople- en of op die wijze geen werkwordt verricht, dat mis- YJhiPn later moet worden her- zien als eenmaa' met Idle de- fen des Mta wordt overlegd? heeft hier en daar wel ?ewoïde"ng gewekt dat hij de nu te wachten Ryksconfe- rentie niet de Oost-Indische Malino-gebieden zijn betrok- iten, wette toch in ett geval De werkgelegenheid. Oo 6 September 1947 ston den ingeschreven 587 (50) per sonen, waarvan ep 386 m de D V yt. .waren tewerkgesteld. Over de week- eindigend 6 September 1947 werden 922 (22) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 3299 (265). Do tussen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: drukker, bouw vakarbeiders, kistenmakers, kleermaker, lederbewerker, metaalbewerkers, remming werkers, 1 slijper, loodgieters, zandvormers, electriciëns, bank werkers, revolver-draaier, ko perslagers, plaatwerker, sme den, broodbezorger, etaleur, verkoper, loopjongens, kell- ners, hulpkoks, huisknechts, magazijnbedienden, t^akkers- knecht, kantoorbedienden, on geschoolde arbeiders, machine- stiksters, naaisters, wasserij- personeel, sorteersters metaal- fabriek, winkelpersoneel, ka mermeisjes, kokkin, kantoor personeel, verpleegster, kamp meisjes, huishoudelijk perso neel. Zuid-Beveland: aankomende arbeiders drukkerij, drukkers, zetters, stoffeerders, bouwvak arbeiders, zeilmaker, kapper, smeden, auto-monteurs, bank werkers, fabrieksarbeiders, electriciëns, verwarmings-mon- teurs, fitters-electriciëns, sto kers, draaiers, boekbinders, bakkersknecht, landarbeider, fruitplukkers, kruideniersbe diende, venter, loopjongen, ma troos-zandzuiger, transportar beiders, magazijnbediende, kan toorpersoneel, bewakers, onge schoolden, wasserij-personeel, kousenreparatrice, leerling-ver pleegsters, typiste, huishoude lijk personeel. Tholcn: bouwvakarbeiders, monteur, bankwerker-draaier, electriciën-loodgieter, arbeiders grasdrogerij, mosselpellers, landarbeiders, schippersknecht, huishoudelijk personeel. Schouwen en Duiveland: stof feerders, bouwvakarbeiders, meubelmaker, kappers, schoen maker, smeden, arbeiders melk fabriek, bezorger, lijnwerkers, naaister, huishoudelijk perso neel. Zeeuwsch-Vlaanderen: druk kers, bouwvakarbeiders, stof feerders, meubelmakers, leer ling-kappers, paardenknechten, electriciëns, kantoorpersoneel, textielarbeiders, smeden, land arbeiders, schipper, transport- arbeiders, rangeerder, draaier, loodgieter, leerling-kapster, kapster, kousenreparatrice, leerling-naaister, mangelmeis- ies, verkoopster, kamermeisjes, leerling-verpleegster, textiel- arbeidsters, huishoudelijk per soneel. rijp kunnen worden geacht voor het plaats nemen achter J i conferentietafel Officiële zegslieden wijzen erop, dat men het oveifleg met Suriname en de Antillen eigen lijk niet alleen moet zien als een uitsluitend contact van ge noemde gebieden met Neder land en een behartiging van deze speciale belangen alleen, maar veeleer ook als baanbrekend werk. De aanhan gige wijziging der staatsrege lingen voor Suriname en de Antillen zijn nog gehouden binnen het raam der bestaande Grondwet, maar de komende Rijksconferentie beoogt geheel nieuwe normen en verhoudin gen, die dus gaan buiten de thans vigerende Grondwet, om dat men een nieuw Rijk wil op-, bouwen, waaraan dus onze hoogste staatswet zal moeten worden aangepast. Niet alleen dus, dat Nederland door de conferentie van straks aan de gehele wereld toont, dat het hoge ernst is met zijn wil tot emancipatie der overzeese Rijksdelen, daarbij kunnen de waardevolste grondslagen wor den gelegd voor het nieuwe ge bouw, waarnaar men zich la ter, als dan eenmaal Oost-In- dië in al zijn delen bereid is tot medewerking aan dat nieuwe bouwwerk, kan richten. Zo ge zien gaat de komende Rijks- conferentie dus verre uit boven formeel-bedekte doelstellin gen. SPOEDIG BEGIN. De verwachting is, dat de conferentie in de loop van No vember kan worden geopend en in elk geval voor het einde des jaars afgelopen zal zijn. Zekerheid heeft men intussen nog niet, omdat bepaald is, dat de conferentie een maand na de benoemingen der deelnemende leden bijeen zal komen. De elf door Nederland te benoemen leden zullen geen moeilijkheden opleveren, doch de bekende ri valiteit tussen de eilanden en de vertegenwoordiging der di verse Surinaamse bevolkings groepen geven mogelijkheden tot wrijvingen, ginds, Suriname wgst zes leden aan, de Antillen ook, en wie zullen de uitverko renen zijn? Wie bekend is met de toestanden daar weten, waarop wg doelen. Als dus maar eenmaal die benoemin gen hun beslag hebben gekre gen heeft men niet meer dan een maand de tijd. Verwacht wordt, dat in elk geval uiter lijk half October de delegaties zijn aangewezen, doch mochten daaromtrent toch onverhoopt groter moeilijkheden opduiken, dan mag worden gevreesd, dat de conferentie dit jaar niet meer gereed komt met haar werk. Doch men mag aanne men, dat het zeer grote belang der te behandelen zaken preve- leert boven interne tegenstel lingen. Dat de Malino-gebieden niet meedoen vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat zij be paaldelijk buiten het formele doel der conferentie staan, doch wel kan worden verwacht, dat zij zullen worden uitgenodigd de debatten bij te wonen. Rechtbank Middelburg Zitting van Dinsdag 16 Sep tember 1947. De volgende vonnissen wer den bij vervroeging uitgespro ken: J. N., 44 j.r te Driewegen, thans gedetineerd; verdacht van oplichting van een gelds bedrag. Vrijspraak, met hevel tot onmiddellijke invrijheid stelling. Ch. L. M. C., 22 j., kantoor bediende te Den Helder, gede tineerd; verdacht van ver duistering van een rijwiel. Zaak onbepaald geschorst tot het aitbrengen van een voorlich tingsrapport. W. B., 52 j., z. b., te Zierik- zee, thans gedetineerd; werd wegens een zedendelict veroor deeld tot: 6 maanden gev., waarvan 4 maanden voorwaar delijk proeftijd 3 jaar. Een stukje Nederland in de Zwitserse bergen, 22. De sloep dreef nu naast de Kraak op zee. „Trek dat pomppak om te dui ken aan, Signor!" zei Rivaldi tegen de Maat. „Ik zal U door te pompen ademlucht geven en U gaat schip met goud zoekvinden!" „Ikehwaarom ik ehstotterde de Maat. „Maak gene grappen, Signor!" brulde Signor Rivaldi. „Er is gene tijd om te verliezen." Er bleef de Maat niets over dan gehoorzaam het duikerpak aan te doen. Kappie en Signor Rivaldi gaven hem een zetje zodat hij in de zee gleed en naar de bodem zonk. „Ach, ach", klaagde de Maat, „ik wil nietik voel dat hier grote narigheid gaat ko menhet is hier zo raarach, ach...... wat een ellende 1" (Van onze speciale verslaggever). Glion-sur-Montreux is Zwitsers plaatsje. En toch, je hoort er zoveel Neder lands praten en je ontmoet er zoveel Nederlandse jon gens, en meisjes, dat men zich welhaast in Nederland waant. Geen wonder, want hier, van waaruit je zo'n prachtig gezicht op het meer van Genève hebt, in dit vredige en gezonde oord staat de Nederlandse Prin ses Beatrix-School. Het ware beter om van scho len te spreken, want had men aanvankelijk slechts een enkel Lyceum, men geeft nu reeds vijf gebouwen, waarin zijn on dergebracht een lagere school, een M.U.L.O. en een H. B. S. En op al deze instellingen krijgen Nederlandse kinderen les van Nederlandse leraren, en zij leggen examens af, waarvoor jaarlijks examinato ren uit Nederland overkomen. Zonder verder iets te weten zou men al spoedig geneigd zijn om te vragen: zijn wij nu gek geworden, gaan we nu onze deviezen versmijten met schooltje spelen in het buiten land? Laten we deze vragen nog even niet uitspreken en binnen een kijkje gaan nemen om te zien, waarom de Neder landse regering vele deviezen beschikbaar stelt voor dit stukje Nederland-in-den- vreemde. In de scholen van de Stichting „Prinses Beatrix Ly ceum" vinden we kinderen, die Nederland stumperds ge noemd moesten worden, omdat de asthma hen verhinderde als gezonde en levenslustige kinderen te leven en op te groeien. De stumperds uit Ne derland zijn echter in Glion flinke meisjes en stevige ke rels, die kunrten hardlopen en zwemmen als alle kinderen, die nooit door de asthma wer den gekweld. EEN ASTHMA-FONDS. Voor een kind naar Glion wordt uitgezonden, moet een certificaat van een arts de noodzakelijkheid der uitzending waarborgen. En elk jaar ko men Nederlandse artsen alle leerlingen in Glion aan een nieuwe keuring onderwerpen; wie genezen wordt verklaard gaat naar het vaderland te rug en maakt dus plaats voor een nieuwe gegadigde. Het to taal aantal leerlingen be draagt op het ogenblik hon- derdvijftig. Het is prachtig, dat een der gelijk instituut bestaat. Maar de kosten, voor de ouders aan een dergelijke opvoeding ver bonden, zijn zeer hoog en de asthma zoekt zijn slachtoffers niet alleen in de kringen, die een dergelijke uitzending kan nen bekostigen. Daarom is sinds kort een Nederlads-Zwit- sers Asthma-fonds ingesteld, dat bestemd is om die ouders financieel te helpen, die niet of niet geheel in staat zijn de kosten zelf te betalen. Op het ogenblik zijn er al tussen de 20 en 30 leerlingen, die van het bestaan van het Asthma- fonds profiteren. Dit aantal is nog voor uitbreiding vatbaar; de Prinses Beatrix-scholen zijn dus toegankelijk voor alle Ne derlandse asthma-patiënten. FEUILLETON Naar het Engels VAN BERTA RUCK °oor: J. JORISSEN 13 - een vrouw "atuurhjk nooit iets om een bepaalde reden, maar een ülrfonkon dat niet kunnen indenken. Ik had miin tweede en hnet0kbnkeïÖki bij de hand t eel gewoon en 00£ waarheid, toen i .denkende aan S'uf- vriend gh! '*0en ziJ met haar vriend ging hinchen „het zou minder vreemd lijken als ik ;Xwe~ Wï beste hoed opzette, om te gaan lunchen SS'S1; "etlude muiS dat ik vanmorgen heb one-pypt omdat het 20 mot«gend|- „Nu, dan is het goed" zei meneer Waters en loSde er by: „Daar komt het zdcer door, dat men dat de vrou wen zeggen dat een vrouw 3L.Ï wï°5i V00r détalls m zaken heeft,, dan een man." tik weet met, wat hij daar mee zeggen wilde. Het ook niet schelen, Hfl'heeft SS plannen toch voor mij moeten verzetten, al is het dan maï een dag). „Dus morgen dan", zei me- ncer Waters, nadat ik ge- urmfVlad: "Is <Lat aHaa wat u m(j te zeggen had?" En ik verliet de kamer. De volgende dag was het weer juist geschikt voor een nieuwe hoed; een dag Dij uit nemendheid, om mee uit lun chen te gaan. Ik had Cicely, wier voet nog niet geheel beter was, ach tergelaten in een gemakkelij ke stoel voor het open raam van de zitkamer met een nieuw boek op haar schoot. Het was vrolijk, zonnig weer, maar hoewel het bijna Juni was, was het nog wat frisch. Indertijd had majood Mon- trésor van mij gezegd, dat ik hem aan een koude coquette herinnerde. Ik ben benieuwd wat hij zeggen zou, als hij mij ooit weer ontmoette. Waar schijnlijk, dat het juist iets voor die kleine Monica was, om iemand in de wacht te sle pen, die niet alleen gefortu neerd was, maar ook niet zo'n kikkernatuur had als zg zelf. Ik moest bij mijzelf lachen, toen ik hieraan dacht op weg naar de bus. Je kunt ook niet anders doen dan lachen over de hele zaak. ff Toch was het een gewich tige keuze voor een meisje, wie zij ook zgn mocht; en de zaak zou nog vele verwikkelin gen kunnen teweegbrengen. Maar waaróm vooruit te tob bend Een komische zijde was er ook aan. Het enige is, al leen daarop te letten en op niets anders. Ik had al mijn gedachten bi) de klucht, die 'het worden zou, toen ik eindelijk in de kleed kamer van ons kantoor Aan kwam. Hier vond ik juffrouw Holt vol attentie luisteren naar juf frouw Smith, die mij toescheen hoofdpijn te hebben en wat zenuwactig te zijn en die, niettegenstaande aat, met juf frouw Robinson stond te argu menteren. „Wat u scheelt", zei ik kor- z^ig", „is, dat u het wilt doen vmirkomen, alsof u een man nenhater was!" „Toch niet. Als ik maar eens een -geschikte man ontmoet te! Maar ik ontmoet er nooit een! Wie ontmoeten wij hier op het kantoor? Niets dan muffe kantoorbedienden met 'n boord om van nummer der tien." „Het zit hem niet in de boord", zei juffrouw Smith, terwijl zij kleurde van boos heid. „Neen, maar wel in de ma gere hals, waar zij omheen zitten. Ik houd van een flin ke, sterke nek, zoals zeeoffi cieren hebben en wat verbrand bovendien en maar juffrouw Trant!" Ik was op het juiste ogenblik verschenen, juist toen het op een kibbelpartij dreigde uit te lopen ik en mgn splinter nieuwe hoed, bg Chérisette gekocht met mijn vorstelijke salaris. „Ik moet zeggen, juffrouw Trant, dat u er niet kwaad uit ziet!" begon juffrouw Holt, terwijl zij afgunstige blikken op mij wierp. „Hoeveel kost u dat hoofddeksel wel? Het is stellig een dure hoed." „Ja, hg is niet kwaad", zei ik bedaard. „Ik ben blij. dat u hem ook aardig vindt. Meer zei ik niet, totdat de morgen om was en wij ons weer in de kleedkamer bevon den om te gaan lunchen. Toen zei ik; „Vandaag kan ik niet meegaan. Ik heb een af spraak". (Wordt vervolgd) ATHLETIEK ONDERLINGE WEDSTRIJDEN. Zondag 21 September a.s. organiseren de verenigingen „Marathon" en de athletiek-, afdeling van „de Zeeuwen" hun jaarlijkse onderlinge wed strijden, welke altijd als slui ting van het baanseizoen der athletiek worden beschouwd. Het programma bestaat uit een 5-kamp voor de heren: 100 meter; 1500 meter; hoogsprin gen; speerwerpen en kogelsto ten. 4-kamp voor de dames: 100 meter; hoogspringen; discus werpen en kogelstoten. 3-kamp meisjes A: 80 meter; hoogspringen; discuswerpen. 3-kamp meisjes B: 60 meter; hoogspringen kogelstoten. 4-kamp jongens: 300 meter; hoogspringen; kogelstoten en discuswerpen. De wedstrijden beginnen 's-morgens om 8 u. 45 op het terrein aan de Koudekerkse- weg. WIELRENNEN WARANDE CRITERIUM. Rond het prachtig gelegen natuurbad „De Warande" te Oosterhout wordt Zondag a.s. een groot wielercriterium' voor profg verreden. Aan de start verschijnen o.a. Lakeman, de Hoog, Liebregts, van Beek e.a. FRANS SLAATS GAAT WEER RIJDEN. De bekende Ned. wielrenner Slaats die in 1940 naar Argen tinië vertrok en bij zijn terug komst in ons land na de be vrijding besloot niet meer te zullen rijden, is op zijn besluit terug gekomen. Hij wordt weer actief wielrenner. Zijn debuut maakte hi1 reeds op 7 Febr. j.l. te Eindhoven. Voorts komt hij op 21 Sept. op de wie lerbaan te Budel uit en op' 5 en 25 Oct. te Antwerpen, met Kees Pellenaars als ploeg maat. KORFBAL ZEEUWSE KORFBAL BOND. Wedstrijdprogramma voor 20 September: le KI.: Volh.-rding ITogo I; Swift I—Vios I; Seolto I— Madjoe I. 2e KI. A: B.K.C. I—Tjoba; Togo 2Vitesse. 2e KI. B: LuctorZeelandia. 3e KI. A: Dios IMadjoe 2; T.O.P.To vos; Swift 3— V.K.V. I; Elto—Sinoto. 3e KI. B: I.V.O.^-Vios 2; W.H.S.D.S.V. 3e KI. D: V.K.V. 2—Fortuna. 3 en 8 J. Weststrate; 4 P. Ver wijs; 6. I. van Boven; 7. E. Everse; 9. C. de Koeijer; 10. Gebrs. Ridderhof. De vereniging „de Schelde- vliegers" te Borssele hield Za terdag een wedvlucht met dui ven uit Vilvoorde. De uitslagen luiden: le pr. I. Verheyke, 2e en 7e pr. J. Walhout, 3e, 5e en 6e pr. C. de Krijger, 4e pr. P. Nieuwenhuize, 8e en 9e pr. J. Duynkerke. Scheepvaartberichten Vlissingen, vertrokken: 16 Sept. „Duurswold" n. South ampton. Gepasseerd naar Antwerpen: 17 Sept. „Breehelle" n. Rotter dam; „Mariekerk" n. Rotter dam; Sparta" n. Rotterdam; „Koningshaven" n. Rotterdam; „Borelli" n. Greenborough; „Marata V" n. Londen; „Sa- latiga" n. Amsterdam. DUIVENSPORT WEDVLUCHT. De vereniging van postdui- venhpuders „de Blauwe Dof fer" "te Wolphaartsdijk hield een wedvlucht uit Vilvoorde. De prijzen werden als volgt be haald: 1 en 6 A. Egge been; 2, 8 en 9 P. A. van Loo; 3 A. J. Walhout;. 4 L. P. Pieterse; 5 J. de Jager; 7 F. Ossewaarde. De vereniging van post- duivenhouders „De Noordster" te Yerseke hield een concours- vlucht uit Vilvoorde, waaraan werd deelgenomen met drie groepen. De uitslagen luiden: Groep onbevlogen jonge dui ven: 1. J .J. van Oeveren; 2. Joh. van Stee; 3. E. Th. Zoe teweij; 4. W. Hoogstrate; 5. P. Verwijs; '6. Joh. van Es; 7. C. de Koeijer; 8. D. Zoeteweij; 9. A. Zoeteweij; 10. A. C. Boo ne. Groep Jeugdleden: 1. C. van IJsseldijk; 2 en 6 T. 'Nolet; 3 en 5 Joz. de Koeijer; 4. J. van de Velde; 7 en 8 J. Huis- soon. Groep oude en bevlogen jon ge duiven: 1 en 5 J. van den Dorpel; 2 J. J. van Oeveren; Wereldburger no. 1. Een bericht in „The Guardian" maakt mel ding van een recent be zoek aan Engeland van dr. John R. Mott, „We reldburger no. 1". John Mott heeft in zijn lange leven hij is nu 80 jaar vrijwel alle landen der wereld herhaaldelijk be reisd. Basil Mathews, die een levensbeeld van hem wilde geven, moest daar voor correspondentie voeren met secretarissen van studentenverenigin gen en Y.M.C.A.-afdelin- gen, van Zendingscorpo raties etc. in 78 landen! Politierechter Middelburg Zitting van 16 September '47 Mej. L. E. J., echtg. van H. W. U„ 43 jaar, te Vlissingen, nam in een winkel een coupon blauwe en een coupon grijze stof weg. Zij verkocht de cou pons aan de 50-jarige M. M. J. werd wegens diefstal ver oordeeld tot 4 maanden gev. voorw. proeftijd 3 jaar en S. wegens heling tot 3 weken gev. voorw. proeft. 3 jaar en 30 of 15 dagen. De 21-j. D. F. P. J. te Vlis singen nam in het ziekenhuis ..Bethesda" een bankbiljet van 100 weg. Straf 14 dagen gev. voorw. proeftijd 2 jaar en 10 of 5 dag^n hechtenis. Dé 40-j. J. H. W. K.» te Vlis singen werd voor oplichting veroordeeld tot 1 maand' ge vangenisstraf. De 36-j. W. J. B., te Middel burg, nam een regenjas mee irit de stationswachtkamer te Goes, hoewel deze niet aan hem maar aan J. de Jonge toebehoorde. Wegens diefstal werd verd. veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf. De 40-j. E. F. te Middelburg, nam enige bomen, die aan een ander toebehoorde, weg, dit koste hem 25 of 10 dagen. Mej. 9. L. B., 29 j., te Kou- dekerke, vernielde in Mei 1947 aldaar een jurk, toebehorende pan M. A. Hoffman, door die jurk opzettelijk te verbranden. Straf 25 of 10 dagen. De 25-j. A. V., te Wemeldin- ge, nam 800 m. electrische ka bel weg toebehorende aan de P.T.T. Straf 30 of 15 dagen. De 57-j. P. V., te Kloetinge, werd wegens mishandeling veroordeeld tot 50 of 20 da gen. M. J. G., 45 j., te Vlissingen, werd voor wederspannigheid veroordeeld tot 40 of 20 da gen. De 44-j. J. L., te Vlissingen. werd wegens diefstal van een portefeuille met 19.50 en 'n tabaksdistributiekaart ver oordeeld tot 25 of 10 dagen. J. B., 63 jaar en A. I. B. 58 j., beide te Driewegen, werden wegens dierenmishandeling ver oordeeld ieder tot 40 of 20 dawn'j. W. 34 j. en J. P.. 28 j., beiden te Vlissingen, werden wegens diefstal ieder veroor deeld tot 20 cf 10 dagen. De 52-j. A. D. de W., te Vlissingen, werd wegens het doen wegnemen van een hoe veelheid hout veroordeeld tot 25 of 10' dagen. F. H. H„ 31 j. en M. W., 38 beiden te Middelburg, wer den wegens diefstal van een hoeveelheid oud ijzer, gepleegd te Vlissingen. veroodreeld ieder tot 15 of 10 dagen hedhtenis. D. O., echtg. van W. K., 37 jaar, te Vlissingen, werd we gens diefstal van een aantal distributiebonnen, 2 pakjes thee, chocoladebonbons, peper munt en bessensappoeder, ver oordeeld tot 30 of 15 dagen. D. H. B., 33 jaar, te Am sterdam, tijdelijk te Souburg, werd wegens verduistering var. 5 verfkwasten veroordeeld tot 30 of 15 dagen. Amsterdamse beurs 16 Sept. 17 Sept N.I. Handb. B 102% 102 Ned.H.Mij. cv/A 141 138%' A.K.U. 183% 182 cv. A 186 187% 210% 216 314 312 407 410%' 392% 392% 380 375 455% 452 146 145% 215 220 191% 191%' 237% 237% 131 132% Calvé Fokker VL Unilever Ned. Ford Philips Billiton Kon. Petr. Amst. Rubb. H.O. Lijn Scheepv. U. H.V.A. Deli B. Mij. Het viel niet te verwonderen, dat op het Dinsdag bereikte zeer hoge kóerspeil Woensdag enig aanbod loskwam. Aangenomen mag worden, dat de cijfers der begroting inmid dels tot in breder kringen zijn doorgedrongen en met name uit de provincie nog behoor lijke vraag aanwezig was, vol trok zich toch door overheer send aanbod een reactie. Offirieele Publicaties. VERSTREKKING ZEEP VUILE ARBEID AAN ARTSEN, ENZ. De Distributie Kring Vlis singen maakt bekend dat sla gers, melkers, ambachtscholen, douane-ambtenaren, beroeps- brandweerpersoneel, medische studenten in tandheelkunde, verloskundigen, wijkverpleeg sters en -verplegers, particulie re verpleegsters en -verplegers, kraamverzorgsters, vee-verlos kundigen, medisch verplegend en administratief personeel van consultatiebureaux voor tb.c.- hestrijding, praktizerende art sen, tandartsen en vee-artsen, masseurs en inseminatoren van 18 t/m 27 Sept. a.s. een aan vraagformulier kunnen afhalen ter verkrijging van extra zeep en waspoeder. Deze formulieren worden ver strekt ten distributiekantore, loket 5, Brouwenaarstraat 4, Vlissingen, alsmede bij de agentschappen. Voor de overige categorieën „vuile arbeid" volgens beroe- penlijst A kan op de gebruike lijke naamlijsten zeep worden aangevraagd aan loket 15. Voor bepaalde gewassen. Als antwoord op gestelde vragen van het Zeeuwse Ka merlid, mr. dr. A. J. J. M. Mes, in verband met het slui ten van z.g. téeltcontracten heeft de minister van land bouw, visserij en voedselvoor ziening gezegd er van op de hoogte te zijn dat het insti tuut der z.g. teeltcontracten in de laatste tijd meer ingang heef gevonden. Vanouds wer den deze contracten vooral in Zeeland, afgesloten voor het telen van producten als vlas, uien en wjjnpeen. In de laatste tijd echter vond dit instituut ook toepassing met betrek king tot het telen van poot- aardappelen en zilveruien, als mede voor erwten en bonen voor de conservenfabrieken. Bij deze teeltcontracten, die meestal voor één jaar zijn aangegaan, wordt door een landbouwer-eigenaar of door een pachter aan een handelaar of commissionnair in land bouwproducten of aan een conservenfabriek het land in gebruik gegeven. Tot de verplichtingen van de zg. gebruikers van het land kunnen o.m. worden gerekend het onderhoud (zoals het land vrijhouden van onkruid) en 't beschikbaar stellen van zaai en pootgoed, soms ook de be taling van kunstmest en ten slotte het oogsten van het- pro duct; Na de oogst, die als regel 4 5 maanden, op het land staat, wordt het land weer aan de boer opgeleverd. Hoewel ldachten over teelt contracten de minister tot dus verre nog niet hebben bereikt, staat wel vast, dat hieruit een ongunstige beïnvloeding van 't loonpeil voortvloeit. Wanneer bijv. handelaren, die een teelt contract met een boer hebben afgesloten, arbeidskrachten aannemen, aan wie zij meer betalen dan volgens de gelden de loonstandaard voor de land arbeiders is geoorloofd, wordt de plaatselijke arbeidsmarkt bedorven. De boeren, die teelt contracten afsluiten, doen dit geheel vrijwillig, blijkbaar om dat zij het risico van de teelt van speculatieve gewassen niet zelf durven dragen. Daarnaast spelen ook het arbeidstekort en een zekere gemakzucht van de zijde van de boer een rol. Het is de minister gebleken, dat de teeltcontracten plaatse lijk zodanige omvang kunnen aannemen, dat zij onereus voor de landbouw worden. Wel mag verwacht worden, dat, wan neer de teelt van speculatieve gewassen niet ine er zulke ho ge financiële opbrengsten zal opleveren als de laatste tijd het geval was, minder gecon tracteerd zal worden en daar mede ook de arbeidsverhou dingen een normaler karakter zullen gaan vertonen. De pachter, die zonder schrif telijke toestemming hunner landeigenaren land zaalldaar ter beschikking stellen aan handel en industrie, zijn naar de opvatting van de minister nu reedg in overtreding op grond van art. 25 van het Pachtbesluit. Van een optreden van de zijde van de eigenaren- verpachters tegen deze over tredingen is echter tot nog toe nietg gebleken. Overigens kun nen de grondkamers bepalen, dat telkenjare voor een zeker tijdstip de contracten, waarbij land zaai klaar ter beschikking wordt gesteld, ter goedkeuring aan de grondkamer worden voorgelegd. Eten zodanige be paling zal echter niet kunnen strekken tot beperking van de oppen-lakte z.g. zaai Waar ver huurd land. De minister acht het ge wenst te doen onderzoeken, in hoeven^ de oppervlakte z.g. zaaiklaar verhuurd land doel treffend binnen zekere perken kan worden gehouden en of voor bepaalde gewassen het «luiten van teöltcontraeten ge heel of met enkele uitzonderin gen kan worden verboden. Radioprogramma's VRIJDAG. Hilversum i: 7 en 8 Ber.; 11 De Zonnebloem; 11.45 Orgelconcert; 12.03 Willy de Molenaar-v. Aiherongen, so praan, Jan Slootweg, hoorn, Johan de Molenaar, piano, Beethoven; 12.33 Lunchconcert; 13 Ber.; 13.20 vervolg lunch concert; 14 Werken van Frans Liszt; 15.43 Een alpensinfonie op. 64 Strauss; 16.30 Na school tijd; 16.45 Van alles wat; 17.45 Wat het buitenland leest; 18 Gramofoonmuziek; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Kinderkoor met orkest; 20 Ber.; 20.20 Le me- decin malgré lui, opera; 22.30 Ber. Hilversum IIï 7 en 8 Ber.y 9.35 Gramofoonmuziek; 10.20 De Regenboog; 10.45 Fluit re cital; 11.30 Orgelspel door Jo han Jong; 12 Fernand Warms en zijn orkest; 12.35 The Sky- masters; 13 Ber.; 14 Kook kunst; 14.20 Gramofoonmuziek; 15.10 Boekenschouw; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.10 Maria van Veenmuller, mezzo sopraan; 17.30 Muzikaal bab beltje; 18 Ber.; 18.35 Kwartet Jan Corduwener; 20 Ber.; 20.05 Gramofoonmuziek; 21 Men vraagten wij draaien; 23 Ber. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.L te de Bilt tot Donderdagavond. Na een koelere nacht over dag weer flink oplopende tem peratuur. Wisselend bewolkt, doch bijna overal droog weer. Weinig wind. ZON EN MAAN. Vrijdag 19 September 1947. Zon: op 6.19, onder 18.48. Maan: op 12.03, onder 20.42. 19 September Vlissingen 4.39 2.03 Temeuzen 5.14 2.18 Hansweert 6.02 2.25 Zierikzee 6.12 1.48 HOOG WATER U. 4-NAP u. -fNAP 16:56 1.98 17.31 2.14 18.11 2.19 18.23 1.41 LAAG WATER U. —NAP u. —NAP 11.01 1.94 11.39 2.04 0.08 2.53 11.31 1.42 12.14 2.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3