Het Veto-recht Grondbezit op Schouwen NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN LAATSTE NIEUWS f VERLAMT DE „VER ENIGDE NATIE'S". F Marshall toegejuicht. De eerste spreker in de ge dachte nvrisse ling ter algeme ne vergadering der Verenigde Naties was de Mexicaanse mi nister van buitenlandse zaken, Jaime Torres Bodet. Bodet deed een hevige aan val op hetgeen hij het mis bruik van het veto-recht noem. de. Er is een grens aan het recht van veto. Het werk van de Veiligheidsraad is door het veto-recht belemmerd en maat regelen zijn noodzakelijk. Hierop hield Marshall zijn rede. De Sowjet-delegatie nam geen deel aan het luide ap plaus, dat op Marshall's rede volgde. Later werd bekend, dat Wysjlnsky eerst Donderdag zal spreken. De eerste tegenaanval kwam van de zijde van de Poolse mi nister van buitenlandse zaken, Zygmunt Modzelewsky, die in ondubbelzinnige bewoordingen het plan Marshall veroordeelde, de Amerikaans-Britse politiek De rechter en het varken. Voor de Haarlemse politie rechter verscheen Dinsdagmid dag een Haagse rechter, jhr. mr. F. G. M. van Meeuwen, wie ten laste was gelegd, dat hij in strijd met de distributiebepa lingen vlees voorhanden had gehad. Het vlees was in dit ge val een compleet varken van 73 kilo. De vrouw van ver dachte had het gekregen van een pachter, die daarmede zijn dankbaarheid voor een door de rechter bewezen dienst tot uit drukking wilde brengen. De echtgenote van de rechter had het dier onmiddellijk door een slager laten inzouten, doch de C.C.D. kreeg er lucht van en nam het varken in beslag. Mevrouw van Meeuwen had van deze geschiedenis niets durven vertellen aan haar man. Zij "faas enkele maanden gele den voor het feit tot f 1000. boete of 14 dagen hechtenis voorwaardelijk veroordeeld. De verdediging van jhr. van Meeuwen was gebaseerd op het feit, dat hij van de hele histo rie niets had afgeweten. Dit was ook voor de politie rechter reden om de verdachte vrij te spreken. SPITFIRE IN" ZEE GESTORT Tijdens de vliegdemonstra- ties in Engeland ter herden king van de slag om Enge land is een „Spitfire", bestuurd door de Canadese eerste-lui- tenant vlieger Green, in zee gestort. De piloot kon niet meer worden gered. Duizenden toeschouwers waren getuige van het ongeluk, dat gebéur de kort nadat de burgemeester van Bournemouth zich per ra dio met de piloot had onder houden. Poging tot bigamie Ondanks het feit, dat hij op 21 April 1945 in Duitsland met een Duitse was getrouwd, stapte de 24-jarige J. J. K. uit Rotterdam in Januari van dit jaar naar de ambtenaar van de burgerlijke stand in Go- rinchem om opnieuw, doch nu met een Nederlands meisje aan te tekenen. De ambtenaar vertrouwde het zaakje echter niet en kon het huwelijk nog op tijd verhinderen. K., die in militaire dienst was, stond Dinsdag voor de krijgsraad te velde in Rot terdam terécht wegens poging tot bigamie. Hij verklaarde, dat hij bij zijn terugkomst in Nederland van een officier van de repatriëringsdienst hoorde, dat huwelijken met Duitse onderdanen ongeldig waren. K. had zijn Duitse vrouw, die met hem naar Ne. derland was gekomen, terug gebracht en daarmee het eer ste huwelijk als afgedaan be schouwd. Op de vraag van de auditeur-militair, of zijn Ne derlandsmeisje van het eerste huwelijk afwist, antwoordde hij bevestigend. De auditeur militair achtte een poging tot bigamie aanwezig en eiste 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger drong aan op vrijspraak. Na in raadkamer te zijn gegaan, sprak de krijgsraad de verdachte inder daad vrij. Nieuws in een notedop De Sowjet-autoriteiten te Gdynia hebben na maanden beraadslaging besloten het wrak van de Gneisenau, die vlak voor de bevrijding aan de ingang van de haven strand de, niet te bergen. 24 Estlandse vluchtelin gen zijn in de haven van Sa vannah (Georgia) aangeko men. Zij kwamen uit Zweden met een vissersboot en zullen naar Ellis Island in de haven van New York worden over gebracht, waar zij de beslis sing over him eventuële toela ting in de V.S. moeten af wachten. Dinsdagmiddag is de 38- jarige P. van den Elzen, hou wer in het ondergrondse bedrijf der staatsmijn Emma, bekneld geraakt tussen ijzerwerk van een ondersteuning en afval- end gesteente. Van den Elzen werd zo zwaar gewond, dat hij poedig overleed. in Duitsland en Griekenland laakte en elk plan tot beper king van het veto-recht ver wierp. PALESTINA. Met algemene stemmen be sloot de commissie van orde voor de V.N.-vergadering een commissie ad hoe te vormen, die uitsluitend de kwes'tie- Palestina zal behandelen. De commissie ad hoe zal een hoofdcommissie zijn en niet ondergeschikt aan enige ande re commissie van de V.N. Zij zal slechts verantwoording schuldig zijn aan de assem blee. Twee Enschedese meisjes spoorloos verdwenen. Twee Enschedese meisjes, de 17-jarige Klaasje Wiegmink en de 22-jarige Jo ten Dojikelaar, worden sedert enige tijd ver mist. Op 6 Sept. j.l. vertelde eerstgenoemde haar moeder, dat zij gedurende de tijd dat de ouders van het andere meis je op reis waren, graag bij haai- wilde gaan inwonen. De moeder vond dit goed. Groot was echter haar schrik, toen drie dagen later de vader van het andere meisje bij haar kwam met de vraag, óf zij ook wist waar zijn dochter was. Eerst toen bleek ,dat beide meisjes op mysterieuze wijze verdwenen waren. Aanvankelijk meende men, dat zij per fiets naar de grens waren gegaan en Duitsland binn enigereden waren. Een be richt, dat de twee meisjes al daar aangehouden waren, bleek echter onjuist. Thans denkt men aan de mogelijkheid, dat Klaasje Wiegmink haar Am sterdam is gegaan om een ont moeting te hebben met een Engelse correspondentievriend; die haar reeds geruime tijd heeft proberen over te halen ïn Engeland te komen werken. De politie heeft een onderzoek geopend. Bijzondere kabinetszitting. Woensdagmorgen tien uur ou een extra-kabinetszitting vorden gehouden, welke zou worden bijgewoond door de lui- tenant-gouvemeur-generaal dr. H. J. van Mook. Leusder Heide brandt weer. Woensdagmorgen stak jhr. H. W. Schenkenberg van Mier- op, houtvester van staatsbos beheer, voor de tweede maal de Leusderheide bij Amers foort in brand. De eerste maal, op 21 Augustus, is ongeveer 100 ha. afgebrand, waarna de M.O.D. vijf ton onschadelijk gemaakte explosieven uit het terrein heeft verwijderd. Dit maal zal ongeveer 1000 ha. worden afgebrand. 1500 militairen uit Amers foort en Doorn nemen aan deze „operatie" deel. De provinciale weg Amers foortDoorn, die langs het heidegebied loopt, is voor het verkeer gesloten. De bewoners aan deze weg hebben levens middelen in huis moeten halen, daar, in verband met het grote gevaar van munitie die tot ontploffing kan komen, geen leveranciers hen kunnen voor zien. Suikerzwendel ontdekt. De Arnhemse recherche heeft een uitgebreide suiker- zwendel aan het licht ge bracht, waarbij suiker en sui kercoupures gestolen werden, resp. door een vertegenwoor diger van een suikerfabriek van M. uit Arnhem en een boekhouder van een grossier in Arnhem, zekere A. 250 kg. der gestolen suiker kwam terecht bij de limonade fabrikant van H. te Ooster beek. Een zekere van E. uit Arnhem was tussenpersoon in het handeltje; hij leverde o.m. chocolade, welke hij op gesto len suikerwerkcoupures kocht, af aan van R., die met een bommenwerpspel de kermissen afreist en 500 coupures sui ker aan een Nijmeegse nougat- kraambezitter. Honderden rantsoenen gingen naar een winkelier in Arnhem. Nog meer lieden zijn be trokken bij deze uitgebreide kettinghandel. Versnippering wordt te groot. Minister Mansholt is 'een kruistocht begonnen voor het brengen van de landbouw op een rèndabel'peil. Op net ogen blik legt de Nederlandse rege ring honderden milloenen per jaar toe op de landbouwpro ducten. Dat kan niet voortdu ren. Twee hoofdpunten staan op het ministerieel program: toe nemende mechanisatie en bete verkaveling. De mechanisatie is op gang. maar de verkaveling is nog voor het grootste deel van het land in het stadium van studie en overweging. Hoe staat Schouwen er voor wat de rendabele indeling van het grondbezit betreft? Zestig eigenaren op een brok van 100 H.A. grond dat is het versnipperde grondbezit, waarmee men in sommige streken van Schou wen te worstelen heeft. Boe ren, die voor hun perceeltjes geen andere toegangswegen hebben, dan een pad over buurmans grond met alle daaraan klevende strubbe lingen. Boeren, die op zo'n ingesloten lapje niet kunnen verbouwen wat ze willen, omdat ze geen uitweg heb ben voor het product.. Ongeveer 30 jaren geleden telde de polder Schouwen 1200 ongebouwde percelen,, nu is dat aantal ongeveer 1850, dus een versnipperingstoename van ruim 50 En het wordt ge leidelijk erger! Over tien jaar zal in bepaal de streken de toestand zo zijn, dat er ruilverkaveling moet komen, want dan zullen de kleine perceeltjes niet meer te exploiteren zijn. Vooral rondom enkele stads- en dorps kommen is de versnippering duizelingwekkend. Dat is geen prettig vooruit zicht, maar net probleem is niet onoplosbaar. Geslaagde herverkavelingen elders in het land hebben dat bewezen. Vooral nu op Schouwen gro te cultuurtechnische werken in uitvoering komen, die mil- lioenen guldens kosten en waar bij het meer-rendabel maken van het boerenbedrijf voorop staat, begint er meer belang stelling te komen voor het vraagstuk van de betere grond- indeling. Zoals gezegd, men kan misschien nog tien of wel licht vijftien jaar zo doorgaan, maar dan loopt men vast. Daarom is het wel gewenst nu al aandacht te bepalen bij dit grote vraagstuk. Branden in Frankrijk. Wraak op de boeren? Plaatselijke autoriteiten in geheel Frankrijk overwegen aan de regering te verzoe ken een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van het grote aantal branden van de laatste tijd, waardoor bossen en oogst vernield wordt. De laatste maand braken meer dan 40 branden uit. De mees te vonden plaats in het Noordelijk deel van Frank, rijk. De streek om Lille alleen werd in twee weken door 36 branden geteisterd. Te Lille heeft de politie een zekere Fernand Failly gear resteerd, die ervan wordt be schuldigd een boerderij in brand gestoken te hebben waar zich 40 duizend zakken tarwe bevonden. In een klein dorpje bij Amiens moest de politie een brandstichter in bescherming nemen die dooi de woedende boeren werd aangevallen. De boeren gelo ven, dat de branden worden gesticht door mensen, die in •woede zijn ontstoken over de berichten, dat de boeren tarwe aan de varkens voeren, ter wijl de regering mais in het brood verwerkt De Thoolse brug. Opening vervroegd tol 6 Oct. a.» De burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven, heeft besprekingen gevoerd met de Rijkswater staat om te komen tot een vervroegde openstelling van de Thoolse brug. Zoals men weet is de officiële datum van de opening vastgesteld op 10 October a.s. In een bijeenkomst van raads leden deelde de burgemeester Woensdagmiddag mede, dat hij na langdurige besprekingen gedaan had weten te. krijgen, dat de brug op 6 October voor het verkeer opengesteld kan worden. De Waterstaat heeft deze beslissing genomen, nadat Woensdagmorgen de herstel vorderingen van de brug in ogenschouw waren genomen. De burgemeester deelde verder mede, dat dit de vroegste da tum is en dat in zeer dringen de gevallen, wanneer van de pont geen gebruik kan worden gemaakt en het vervoer urgent is, aan hem toestemming kan worden gevraagd om eerder over de brug te mogen rijden. De politie zal de wacht be trekken bij de brug en zorg dragen, dat deze niet vóór de vastgestelde datum gebruikt wordt. Sport in dienst van de volksgezondheid. "Op Zondag 28 September worden te Etten (N.B.) natio nale motor-terreinwedstrijden voor junioren en senioren ge houden, waarvan de baten ge heel ten goqde zullen komen aan het Sanatorium „De Klok- kenberg." Talrijke „cracks" in de "motorsport hebben reeds hun belangloze medewerking toegezegd. Een speciale attractie zal 'n grote toerrit vormen, waaraan men een zo groot mogelijk aan tal motor- en autorijders, zo wel leden als niet-leden van motorclubs, wil laten deelne men. De deelnemers aan deze toerrit worden verzocht zo veel mogelijk gekleed te gaan in provinciale- of stedelijke kle derdracht, terwijl de organisa toren gaarne zouden zien, dat auto's, toeringcars en vracht auto's, versierd zijn. Deelne mers dingen mee naar vijf prij zen, vervaardigd door de pa tiënten van ..De Klokkenberg." De start van deze gecostu- meerde optocht-toerrit, een no viteit in ons land, vindt plaats op 28 'September pre cies te 12 uur te Breda. Deel nemers uit Zeeland kunnen na dere inlichtingen verkrijgen bij de heer C. Huybregts te Mid delburg. Ex-burgemeester van Oostkapelle veroordeeld De N.S.B.-burgemeester van Oostkapelle Henri van der Wel is door het Middelburgse Tri bunaal veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2 jaar en 9 ^maanden, ingaande, 13 April 1945 en ontzetting met het recht om openbare ambten te bekleden, alsmede het recht van kiezen en verkiesbaarheid. Van der Wel werd schuldig be vonden aan hulpverlening aan de vyand. Rutgeres Jobse, handelsagent te Vlissingen, werd veroor deeld tot een interneringsstraf van één jaar en vier maanden, waarvan nog 4 maanden on voorwaardelijk. Jobse komt op 17 Jan. 1948 vry, doch moet een proeftijd van 3 jaar met bep. voorwaarden ondergaan. De beschuldiging tegen A. Cornelissen, boekhouder te Middelburg, werd vervallen verklaard. De Vlissingse winkelier H. P. Kodde, werd een voorwaar delijke straf van 3 maanden internering met een proeftijd van 2 jaar opgelegd. Eén jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaar met bep. voorw. kreeg W. Stam, kleermaker te Ber gen op Zoom. Vlissingen Populair sportveld voorlopig onbruikbaar. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Middelburg Ds. R. Oosterhoff te Hoofd dorp. Bedankt voor El9t ds. D. Kuiper te Rilland-Bath. Jaarvergadering „Vrederust". De Ver. tot Cbr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland hield Woensdag op de Stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom haar 43ste jaarver gadering. Vooraf werd een bidstond gehouden, die werd geleid door ds. C. Stam uit Goes. De vergadering werd geo pend dóór de voorzitter, oud minister J. J. C. van Dijk. De verslagen van secretaris en penningmeester werden goed gekeurd. Hieruit bleek, dat in het afgelopen jaar het gemid delde aantal patiënten 710 be droeg (404 mannen en 306 vrouwen). Op 31 December 1946 waren in dienst 71 verplegers en 88 verpleegsters. Als bestuursleden werden ge kozen de heren C. van Zwee- den, Goes; M. Krijger, Brui- nisse en Catsman, Aardenburg. Na de pauze hield dr. W. J. de Haan te Zutphen een lezing over „De betekenis van het lij den voor het tegenwoordig en toekomende leven". Een geani meerde discussie volgde. Tenslotte wees de voorz. nog op het grote gebrek aan verplegend personeel, waarna dr. De Haan de> vergadering met dankzegging sloot. Verreweg het populairste, plekje voor de Vlissingse sportmenseh is zeker wel het sportterrein van de H.B.S. op het van Nispenplein. Oorspronkelijk was het al leen in gebruik voor de leer lingen van de H.B.S. voor sportbeoefening als onderdeel van het onderwijs. Wel werden er voor de scholieren wel eens wedstrijden georganiseerd, doch dat waren uitzonderingen. Tijdens de bezetting begon de bloeiperiode voor de sport in Vlissingen. In die tijd van hooggespannen zenuwen gin gen vele jongelui, wegens ge brek aan wat anders, zich op sportbeoefening toeleggen, Daarnaast werden vele oude ren, die de sport reeds lang vaarwel hadden gezegd, op nieuw bèoefenaren. De bedrijfsvoetbalverenigin gen schoten als paddestoelen uit de grond. Spoedig was er dan ook een competitie voor voor deze verenigingen in elkaar gezet. Een groot ge deelte van deze wedstrijden werd op het van..Nispenplein gespeeld, waarbij- de publieke belangstelling steeds zeer groot was. Niet alleen dc voetbalwed strijden wisten publiek te trek ken, ook de athletiek- en hand balwedstrijden deden dit in niet geringe mate. De atletiekver enigingen zagen hun ledental met sprongen omhoog gaan en wij durven gerust te zeggen: alles dank zij het van Nispen plein. Na de bevrijding ontbrak in Vlissingen iedere gelegenheid tot sportbeoefening. Het was dan ook begrijpelijk, dat direct ba het droogvallen van het H. B.S.-terrein, door de Engelse De commissie van drie. Naar Aneta uit New York verneemt, hebben Spaak en Evatt Woensdag morgen een onderhoud ge had met Marshall, waarbij zou zijn onderzocht, of de Verenigde Staten bereid zyn zitting te nemen in de Commissie van drie ter be- haudeling van het conflict op Java en Sumatra. Hoewelgeen officieel re sultaat var deze bespreking bekend is gemaakt, ver neemt Aneta uit zeer be trouwbare bron, dat er goe de reden is, om aan te ne men, dat de Verenigde Sta ten de uitnodiging zullen accepteren. Parlementaire enquete. Naar de kabinetten-De Geer en Gerbrandy. Verschenen is Je memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het voorstel van de heer van der Goes van Naters tot het houden van' een enquete naa.v de gebeurtenis sen verbandhoudende met de, Duitse inval in Nederland en' naar het beleid van kabinetten in Londen. In de memorie preciseert de heer v. d. Goeg nader, dat hij met het onderzoek niet verder zou willen teruggaan dan het jaar 1940 en niet verder dan tot het optreden van het ka binet SchermerhornDrees, dus het tijdstip 20 Juni 1945. Tenslotte stelt de heer van der Goes voor de commissie van onderzoek te doen bestaan uit negen leden, die weer in drie subcommissies onderverdeeld zou zrjn, namelijk een voor de algemeene politiek en de za ken van het koninkrijk, een voor de oorlogvoering en mili taire voorbereiding inclusief 't verzet en een voor de admi nistratieve, financiële en eco nomische maatregelen. Godsdienststrijd in de Pensjaab. Een woordvoerder van het militaire hoofdkwartier van Pakistan heeft bekend ge maakt, dat dienstdoende Gurkhatroepen in Westj- Pendsjaab Zondag het vuur hebben geopend op een grote menigte Mohammedanen, die een troep vluchtelingen aan. viel. Volgens de woordvoerder wordt het aantal doden onder de vluchtelingen op 100 en het aantal gewonden eveneens op 100 geschat. Veertig van de aanvallers werden doodge schoten. Zaterdag werd even eens in West-Pensjaab een trein met vluchtelingen be schoten door het Mohamme daanse escorte van een andere trein. Naar schatting kwamen hierbij zestig mensen om het leven en werden zeventig ge wond. In Oud-Delhi reden motor-patrouilles door de straten met het bevel ieder een, die aan het .roven en moorden was, dood te schie ten. Overigens deden zich in de stad geen incidenten voor. Sowjet hoofdkwartier in Oostenrijk. WERD SPECIAAL VERSTERKT. Het door de Amerikanen gecontroleerde Weense blad, „Wiener Ilurier", heeft Woens dag in een artikel bekend ge maakt dat de Sowjet-bezet- tingsautoriteiten in Oostenrijk het garnizoen van Baden zeer versterkt hebben. De wegen, naar Baden, dat het hoofd kwartier is van generaal Koe- rassof, de Russische hoge-com- misarsis van Oostenrijk, zijn met prikkeldraad afgezet en dubbele militaire wachtspos 1 ten controleren identiteitspa pieren. Het garnizoen is koft geleden, aldus het blad, tot 22 duizend man versterkt. De manschappen worden streng van de bevolking gescheiden gehouden. Storm teistert Florida. 12 vliegtuigen vernield. Twaalf vliegtuigen van de dienst op de Panamerikaanse landen werden vernield of ern stig beschadigd op het vlieg veld "Miami in Florida tenge volge van een geweldige storm, wind, die zich met een snel heid 'van naar schatting 160 km per uur voort bewoog. Er deden zich hierbij geen per soonlijke ongelukken voor. Alle verbindingen met Miami zijn verbroken. Het is de zwaarste storm sinds 19 jaar. De Amerikaanse kustwacht meldt, dat ongeveer 10.000 personen zijn gevlucht uit het, laaggelegen gebied bij het meer Okeechobee, dat «oor de zee dreigt te worden overstroomd. De legerautoriteiten op het vliegveld Macdill aan de West kust van'Florida hebben inder haast een aantal zware bom- mentwerpehs in veiligheid ge bracht. Volgens de laatste be richten daalt de barometer nog stee'ds en moet de zwaarste aanval van de storm nog ko men. Duitse oorlogsmisdadiger berecht. De Amerikaanse openbare aanklager bij het gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Neu renberg heeft de doodstraf ge- eist voor 18 S.S.-ers, belast met het toezicht op concentra tiekampen. Zij v/aren ervan beschuldigd; verantwoordelijk te zijn voor de dood van 10 mil- lioen tegenstanders van het nazi-regiem. Onder de beschul digden bevindt zich luit-gene- raal der S.S. Oswald Pohl. Aruba wil zelfstandig zijn. De gouverneur van (Juracao heeft vergezeld van dr. C. W. De Lattry Ellis, vice president van de raad van bestuur, audi ëntie verleend aan de Arubaan- separatisten in Oranjestad. De gouverneur legde een no ta over, waarbij stakingen op olietankschepen strafbaar wor den gesteld met maximaal 1 aar jgevangenisstraf. Voorts telde de gouverneur de heer F. Visscher aan tot president van de Staten en de heer V. E. Henriquez tot lid militairen, met behulp van de Vlissingse sportlui, alles in het werk werd gesteld, om dit ter rein zo goed mogelijk in orde te maken om er althans voet balwedstrijden op - te kunhen spelen. Wie herinnert zich niet de ontmoetingen tussen de Vlis singse en Engelse militaire elf tallen, welke vaak een modder- ballet bleken? Hierbij was de belangstelling soms overweldi gend voor dit kleine terrein. En hoe wisten de loodsen, gemeentepersoneel en vetera nen, met de nog immer popu laire wedstryden, het publiek steeds weer opnieuw te trek ken naar het wel bij uitstek gunstig gelegen terrein. Dat alles behoort nu tot het verleden. Het terrein is geheel omgespit en het zal wel 1949 worden aleer een grasmat dat stukje grond weer zal bedek ken. Hopelijk zal Vlissingen dan wel over voldoende sport-ac- comodatie beschikken, want het ligt in de bedoeling het ter rein dan weer uitsluitend te bestemmen voor sportbeoefe ning der scholieren. CONCERT. De Harmonie „Ons Genoe gen" geeft Donderdagavond 8 uur haar laatste concert in 't Bèllamypark' te Vlissingen. Naast flinke' marsen met me dewerking van de Signaal-af deling zullen o.m. o.I.v. de heer P. de Rooij worden uitgevoerd werken van Verdi, Mozart en Tsaikowsky. Middelburg BAZAR LEGER DES HEILS. Maandag èn Dinsdag a.s. zal het Leger des Heils te Mid delburg een bazar inrichten, waarvan de baten ten goede zullen komen aan een Mili tair Tehuis in Ned. Indië. Oostkapelle Nog geen herbeplanting dit jaar? Maandagavond vergaderde de raad.van Oostkapelle. Tot leden van de adviescommissie ingevolge dc wet verdeling woonruimte werden benoemd de heren SÏ. Francke, G. Sehoo- nenboom, K. Coppoolse, A. Ma- ranus en A. J. de Broekert. Een verzoek van de Christelij ke Wijkverpleging om verho ging van het subsidie tot f 500 per jaar werd na enige discus sie ingewilligd. Aan een verzoek van de Ne derlandse Vereniging van brandweercommandanten om f 25.subsidie werd geen ge volg gegeven. De voorzitter deed vervol gens mededeling r over de kos ten van de riolering van het Waterstraatje. B. en W. meen den dat het beter is het werk nog even aan te houden, totdat met het Baantje begonnen wordt. Hierover staken de stemmen zodat het besluit in een volgende vergadering op nieuw ter tafel zal moeten worden gebracht. In principe sprak de raad zich uit voor aanleg van wa terleiding in de Brouwer ij weg, een definitief voorstel van B. en W. zal komen wanneer op gave van kosten is ontvangen. Aan Gedeputeerde Staten zal worden verzocht aandacht te willen schenken aan de aanleg van electrische leidingen in de Aagtekerkse en Grijpskerkse- weg. Bij de rondvraag informeer de de heer Roelse naar de herstelwerkzaamheden aan de bestrating in de Brouwerijweg. De voorzitter zei 'dat hier iets gedaan moet worden, alleen het probleem stenen en straat makers zal de werkzaamheden vertragen. Ten slotte de.ed de heer Mal- jaars een mededeling over de voorgenomen herbeplanting. Op een bespreking in Middelburg is door de heer Broerse mede gedeeld dat de verwachtingen uiterst laag zijn dat dit jaar nog zal kunnen worden ge plant. Het zoutgehalte is zo ge stegen, dat gevreesd wordt dat indien het niet spoedig regent de grond te zout zal zijn, en het planten moet worden uit gesteld. Excursie van platte landsvrouwen voortgezet. Ongeveer 50 deelneemsters aan het Wereldcongres van Plattelandsvrouwen te Amster dam hebben hun bezoek aan Zeeland Woensdag voortgezet met een rondrit over Walche- ren. Allereerst begaven de dames die werden begeleid door ir. H.A. Ferguson van Rijkswater staat en ir. Eelkema v.an de Rijksdienst Landbouwherstel zich naar Rammekens, waar de door de inundatie en het oorlogsgeweld aangerichte schade in ogenschouw werd genomen. Via Middelburg, dat een kórt bezoek genoot, Veere, dat op speciaal verzoek van de dames werd bezocht en waar men i.h.b. voor de gar nalenvisserij en het Stadhuis belangstelling toonde, en Domburg reed men naar West- kapelle, waar in „De Valk'' de lunch werd gebruikt. Meisjes in Walchers costuum bedien den. Een koor van N.-Beve- landse plattelandsvrouwen zong hier enige liederen. Hier na bekeken de dames 't terrein van de geallieerde landing en de nieuwe zeedijk. Vervolgens deed men Koude- kerke aan. waar de pl. afdeling van de Bond v. Plattelands vrouwen theeaanbood en waar enige volksdansen werden uit gevoerd. Omstreeks half 7 arriveer den zij te Oostburg. De aames werden daar ont vangen in de Herv. Noodkerk door het bestuur en vele le den van de ver. „Ceres". Mevr. Buskop sprak de buitenlandse jjasten toe en heette hen van harte welkom in Zeeuwsch Vlaanderen. Nadat de thee was gebruikt werden de gasten dóór bemid deling van mej. Silckes uit Goes, die de excursie als tolk meemaakt, aan de zorgen van „Ceres" toevertrouwd voor on derdak, waarbij ziek vaak grappige tafrelen afspeelden, daar de meeste gastvrouwen de Engelse taal niet of heel weinig machtig zijn. Aan de goede stemming deed dit ech- terallerminst afbreuk, want met veel gebaren kon men elkaar toch begrijpen. Colorado-dorado. Nieuwe berichten bereiken ons, waaruit blijkt, dat het in West België langs de wegen en op de velden krioelt van de Coloradokevers, die daar thans niet meer bestreden worden, omdat zij geen schade meer aanrichten zo laat in het sei zoen. Zou het niet op de weg der regering liggen met de Belgi sche overheid iu overleg te treden, ten einde te bewerk stelligen, dat in België dezelf de rigoureuze bestrijiUnge- methode wordt ingevoerd, die w(j in Nederland volgen? Thans waaien ieder voorjaar Coloradokeverinvasies langs onze kust en de bestrijding kost schatten gelds. Als onze buren medewerken kan grote schade aan onze gewassen wel licht voorkomen worden en behoort beperking der bestrij- dingskosten niet tot de .onmo gelijkheden. Middelburgse jongelui gast van Engelse Rotaryans. Vierentwintig Middelburgse jongelui zijn dezer dagen de gast geweest van de Rotary- club te Thornton Cleveleys. Hun 14-daags verblijf in het gastvrije Engeland was voor bereid door de Rotary-elub Middelburg en de tocht heeft onder leiding gestaan van de heer ën mevr. W. Berdenis- van Berlekom, mevr. J. A. B. Smits en iriej. Hans Brongers. De Britten hadden een ui termate interessant program ma samengesteld, dat de be. zoekers van Walcheren ruim schoots gelegenheid bood ken nis te maken met het leven in de Zuid-Engelse badplaats en. met de Britten zelf. De provinciale bladen legden voor dit bezoek uit Neder land een buitengewone be langstelling aan de dag en er verscheen nauwelijks 'n num mer zonder dat er in woord en beeld aandacht werd ge wijd aan „the Dutch young folk". Officiële ontvangsten en excursie waren schering en inslag en vermelding ver dient het ook, dat de heer Berdenis van Berlekom voor de Rotaryclub in Blackpool 'n causerie heeft gehouden over Nederland in oorlog en vrede, welke veel succes oogstte. Dat bezoeken als deze het het internationaal begrip sterk ten goede komen en dat. er blijvende vriendschapsban den zijn aangeknoopt, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Dat de jonge Middelburgers met dankbaarheid aan hun Britse gastvrouwen en gasthe ren terugdenken evenmin. BRAND IN HOOGDUIN TE OOSTKAPELLE. Maandagmiddag werd de hulp ingeroepen voor e,en brand in het Bosch van Hoog duin te Oostkapelle. Het vuur woedde in de humuslaag tus sen de struiken en braambos sen. Door de motorspuit werd water opgezogen uit een bos- vyver en over een grote leng te naar het bedreigde bos op gevoerd. Ongeveer 9 uur kon icia Jarandweer inrukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2