NIEUWS UIT ZEELAND Voorlopig geen mijngas voor Middelburg Soekarno wil praten Legionair leed aan vervolgingswaanzin SLAAPKAMERS Vloeibaar Goud JO FIBBE WALCHEREN I Wist niet dat Duitsland onze vijand was. J. Kruize uit Winschoten had zich Maandag te verant woorden voor de bijzondere raad van ca-satie wegens dienstneming bij het vrijwil ligerslegioen-Nederland. Voor dit feit had de Groninger ka mer van het bijzondere ge rechtshof te Leeuwarden hem veroordeeld tot 12 jaar rijks werkinrichting. De verdediger, mr. A. J. de Groot, betoogde aan de hand van een psychiatrisch rapport, dat zijn cliënt aan vervol gingswaanzin leed. Deze ver. volgingswaanzin was aanlei ding geweest tot zijn dienstne ming. Hij wist zelfs niet, dat Duitsland een mogendheid was, aldus de verdediger, laat staan een vijandelijke mo gendheid. De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer, hield een uitvoe rig requisitoir, waarin hij op grond van het rapport aan nam, dat requirant volkomen ontoerekeningsvatbaar is. Spr. achtte het echter niet moge lijk, dat det bijz. raad tot vrij spraak kon komen, hoewel hij det uitspraak van het bijzon- Bijna 2 millioen evacués in de Republiek. Volgens radio Djokja wordt van het republikeinse ministe rie van sociale zaken verno men, dat tengevolge van het Indonesische Nederlandse ge schil over geheel Java in de tijd van 1 Januari tot 30 Au gustus 1947 in totaal 1.946.555 geëvacueerden werden gere gistreerd. Tijdens de Neder landse aanvallen tussen 21 Juli en 6 September jl. hebben zich 463.468 personen van het ene gewest naar het andere ver plaatst. van wie 81671 naar Djokjakarta en 12.121 naar Poerakarta evacueerden. Het totaal aantal van deze evacué's wordt op ongeveer 6 millioen geschat Herman Robbersprijs. De uitgevers-mij Elsevier te Amsterdam heeft ter gelegen heid van het verschijnen van de zessde druk der Winkler Prina encyclopaedic de „Her man Robbers prijs'' ingesteld. Deze prijs zal eenmaal in de drie ja arworden toegekend. Het te behandelen onderwerp zal voor elke periode van 3 jaar verschillend zijn. Voor de eerste periode wordt gevraagd: een roman of essay over het culturele leven in Nederland en/of België in de 19e eeuw. Voor de eerste maal wordt de prijs, groot 10.000, toegekend op 15 Sept. INTERNAAT VOOR GEZINS HULPEN. Te Haarlem is door de Christen Jongevrouwen Fede ratie het eerste internaat voor gezinshulpen geopend. Consuls te Batavia. Het consulaire comité te Ba tavia heeft Maandag haar eerste communique uitgegeven. Hierin wordt medegedeeld, dat in de Maandag gehouden ver gadering een subcomité is in gesteld ter behandeling van de militaire aspecten van de consulaire taak en het coör dineren van de activiteiten van de militaire waarnemers. Dit subcomité bestaat uit de marine captain van de Ame rikaanse marine D. Mac. Cal- lum en de overste D. Rhys, militair attaché van het Brit se consulaat. Het communique meldt verder, dat het consu laire comité rapporten ontving van de consuls, die waarne- mingstochten ondernamen op Java sedert de vorige verga dering der consuls. ONDERHOUD OOST- INDONESISCH MINISTER. De Oost-Indonesische minis ter van binnenlandse zaken, heeft Zaterdag een onderhoud van 2 uur gehad met prof. Lo- gemann en daarna een onder houd van anderhalf uur met minister Jonkman. Tijdens deze besprekingen werden velschil lende kwesties, Oost-ïndoneslë betreffende, behandeld. (Ingezonden mededeling) Nieuw* creaties Prachtige uitvoering .Zware kwaliteiten Eiken 346.- Flnsch Berken 449.- Eng. Old Finish 592.- Mahonie 485.- Gothiek 849.- Noten 985.» Teakhout 1228.- in andere edele houtsoorten 1350.-1550.-1639.- Groote keu re Levering door heel Nederland Nieuwe Binnenweg 30 ROTTERDAM (Ingezonden mededeling) Ja, zo kunt U gerust onze pri ma soorten haarwaters noe men, want wat wij U hierin kunnen brengen, is het beste van het beste. Heeft U last van haarroos of uitval? Wij kunnen U tal van soorten aan bieden. Alcechin haarwater 1.20 gld. Petrol Haarlotion l.$> gld. Alpechin haarwater 2.07 gld. Klito haarwater 2.50 gld. Van de bekenden fa. Dralle ontvangen wij regelmatig Bir- kenwater, dus voor alle soor ten goede haarwaters naar Vlissingen Middelburg. der gerechtshof dat aange nomen had dat K. wel toere keningsvatbaar was onjuist oordeelde. Spr. wilde komen tot de laagst mogelijke straf voor deze requirant, weshalve hij concludeerde tot 1 dag met aftrek. Uitspraak 6 October a.s. Rantsoenbonnen voor rijst. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat op de rantsoenbonne n voor rijst in den vervolge naar keuze ver krijgbaar is 250 gram rijst, bloem, zelfrijzend bakmeel, (alle soorten) of kinderbis cuits. Prinselijk paar op Balmoral Castle. Naar de „Times'' meldt héb ben H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Pring Bemhard te samen met het Engelse Ko ningspaar, de beide prinsessen* Elizabeth en Margaret en lcl- tenant Philip Mountbatten, 'n kerkdienst in de Crathie Church bijgewoond. Het hoge gezelschap begaf zich per auto naar het kerkgebouw. De dienst werd mede bijgewoond door de hertog en hertogin van Gloucester en de hertogin van Kent, die in de buurt van Balmoral verblijf houden. Minister Witteman. De minister-president dr. L. Beel, heeft Maandagmiddag de portefeuille van binnenland se zaken overgedragen aan de nieuwbenoemde minister, mr. P. J. Witteman. Minister Witteman heeft daarop zijn werkzaamheden ten departemente van binnen landse zaken aangevangen. Groot-Brittannië en Oostenrijk. Reuter's diplomatieke cor respondent verneemt uit be trouwbare bron, dat Groot- Brittannië op 16 September officieel de staat van oorlog ten aanzien van Oostenrijk zal beëindigen. Engeland was de laatste van de grote vier, die officieel nog in staat van oor log met Oostenrijk verkeerde. Nederlanders werden beschuldigd. Republikeinse verliezen. Op een Maandag te Djogja gehouden persconferentie heb ben Soekarno en Sjarifoeddin verklaard, dat de republikein se regering verlangend is om de besprekingen met de Neder landers te hervatten. „Op voorwaarde, dat een derde par. tij garandeert, dat de laatsten zich ditmaal aan hun woord houden". De beide staatslieden lieten zich optimistisch uit be treffende het resultaat van eventuele besprekingen. Zij er kenden, dat de Republiek geen weerstand zou kunnen bieden tegen een grootscheepse aan-, val op Djogjakarta, maar brachten mét nadruk naar vo ren, dat de Republiek klaar stond om ln dat geval „de guerilla te intensiveren". Zij voegden hieraan toe, dat aangezien de Republiek niet over krachtige militaire mid delen beschikte en Nederland zich in een zware financiële ITALIË KREEG VREDE Het Italiaanse vredesverdrag is Maandag in het Franse mi nisterie van buitenlandse za ken te Parijs ondertekend. De Italiaanse gezant tekende na mens zijn regering. Engelse ministers zonden telegrammen aan Italiaanse ministers. De Amerikaanse gezant te Rome sprak de verwachting uit, dat het verdrag herzien zou wor den ten gunste van Italië. In Triest deden zich ernsti ge ongeregeldheden voor als protest tegen de ondertekening van het Italiaanse vredesver drag. Britse militairen en bui tenlandse bezoekers werden ge- molestreerd. Josef Kisch ter dood veroordeeld. De voormalige S.S.-Grup- penfuehrer Jozef Kisch is door een militair gerechtshof ter door veroordeeld. Hij liet veertig Nederlandse militairen en zes Britse parachutisten benevens Amerikanen neer schieten, na hen gedwongen te hebben door een cordon schildwachten heen te breken. Dit geschiedde te Mauthaus- sen in 1944. De slachtoffers zijn z.g. „bij een vluchtpoging dood geschoten." Berlijnse zelfmoorden. De afgelopen maand zijn in Berlijn 162 mensen door zelf moord om het leven gekomen. In normale tijden beliep het aantal zelfmoorden bij een veel grotere bevolking maan delijks 25 tot 30. De meeste zelfmoorden geschieden door ophanging. In een maand kwam het 15 maal voor, dat mensen zich in de onder grondse stations voor de trein wierpen. Ook dood door ver giftiging ig een bijna dagelijks verschijnsel. HERDENKING GRENSOVER SCHRIJDING PRINSES IRENE-BRIGADE. Door de Koninklijke Neder landse Vereniging „Ons Leger" wordt Zaterdag 20 September a.s. in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage het feit herdacht, dat in de nacht van 2021 Sep tember de Koninklijke Neder landse brigade „Prinses Irene" de Nederlandse grens over schreed. '8 Avonds wordt op het plein een militaire taptoe gehouden door de koninklijke militaire kapel, onder leiding van de eerste luitenant-directeur Ro- cus van Yperen. crisis bevond, er een mogelijk heid voor nieuwe ron-de-tafel- besnrekingen bestond. De minister-president Sjari foeddin deelde mede, dat de re publikeinse verliezen sedert de wapenstilstand op 4 Augustus elke week gemiddeld 150 200 doden en het dubbele aantal gewonden bedroegen. Consuls naar Sumatra. De Australische, Franse en Britse consuls-generaal zou den Dinsdag naar Sumatra vliegen voor een onderzoek naar de uitvoering van de or der „Staakt het vuren". Douane-station Roosendaal. Naar wij vernemen zijn er op het ogenblik te Brussel be sprekingen gaande tussen Bel gische en Nederlandse douane autoriteiten, om te komen tot een gecombineerd douane-sta tion RoosendaalEsschen. Daarmee zou althans voor het spoorwegverkeer langs Roo sendaal en Esschen een ver eenvoudiging van de grenscon- tröle en èen tijdsbesparing voor de reizigers v.v. bereikt kunnen worden. Balkankwestie afgevoerd. De Russische afgevaardigde Gromyko heeft in de Veilig heidsraad tweemaal gebruik gemaakt van het recht van veto in verband met de Ame rikaanse voorstellen tot oplos sing van de Balkankwestie door deze kwestie te plaatsen op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Na. ties. De Verenigd Staten stel den toen voor de kwestie ge heel van de agenda af te voe ren, welk voorstel werd aan genomen. Dit impliceert, dat thans de Balkancommissie van de V. N. is opgeheven. Belgisch en Nederlands recht. De Belgische minister van justitie is Maandagavond te Den Haag aangekomen. De minister heeft onmiddellijk een bezoek aan zijn Nederlandse collega, minister Maarseveen gebracht, evenals aan de mi nister-president en aan de mi nister van buitenlandse zaken. De Belgische minister ver klaarde reeds contact met mi nister van Maarseveen te heb ben gehad teneinde de maatre gelen te bespreken, die tot meer overeenstemming tussen het Belgische en Nederlandse recht zouden kunnen leiden. De minister heeft de bedoe ling een commissie van Belgi sche deskundigen ermee te be lasten de mogelijkheden tot unificatie van het recht te on derzoeken. Schooljongens moord. De 14-jarige Walter Smi- gelski uit Newark (New Jer sey) heeft bekend dat hij zijn 11-jarig schoolvrindje John Preston vermoord heeft, omdat Preston voor zijn moeder „meisjesiwerk, zoals vaten was sen en stof afnemen" moest verrichten. Smigelski wilde met deze daad bewijzen, dat hij hier boven verheven was. GELDIGHEIDSDUUR EIBON VERLENGD. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de geldig heidsduur van bon L01 re serve (voor 1 ei) verlengd is tot cn met Zaterdag 20 Sept. DE TOOLSE BRUG WORDT TOLVRIJ. De gemeenteraad van Tho- len heeft Maandagmiddag in een spoedvergadering langdu rig beraadslaagd over de over dracht van de Thoolse brug. Het slot van de bespreking was, dat een voorstel van B. en W. met algemene stemmen werd aangenomen, waarin de raad onder scherp protest de de voorgestelde overdracht van de brug aan het Rjjk aan vaardt. Dit betekent, dat de brug na de officiële ingebruikstelling in October a.s. tolvrij zal wor den. Landdag K.V.P te Hulst De door het bestuur der kieskring Middelburg van de K.V.P. georganiseerde land dag te Hulst werd door enkele duizenden belangstellenden bij gewoond. Na een plechtigheid in de baseliek volgde een open luchtmeeting, waarbij het lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, A. Lockefeer en het tweede Kamerlid mr. dr. A. J. J. M .Mes, een kort woord spraken. Vervolgens sprak ka pelaan Heemskerk over de ge varen van het communisme, waarna drs. Albrechts uit Schiedam zich met een kort woord tot de jongeren richtte en hen opriep deel te nemen aan het sociale leven en zich daarvoor door het stichten van kernen en studiegroepen te be kwamen. Prof. Romme, die hierna het woord voerde, sprak over het program der K.V.P., hetwelk hij samenvatte in twee grond regels: nl. „Christelijke recht vaardigheid" en „naastenlief de". Uitvoerig zette prof. Romme hierna het standpunt uiteen, dat de K.V.P. inzake het landbouwvraagstuk, de we deropbouw, de bedrijfsorgani satie en het sociale leven in en bulten fabrieken .en werk plaatsen inneemt. Na een kort slotwoord van de heer Mes en het zingen van het Wilhelmus ging men uiteen. Kerknieuws BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. A. J. Meijer, Evang. Luth. Pred. te Rotterdam, heeft voor het beroep naar VlissingenMiddelburg be dankt. MIJ. TOT REDDING VAN SCHIPBREUKELINGEN, Verschenen is het jaarver slag over 1946 van de Zuid- Hollandse My. tot Redding van Schipbreukelingen. Hierin wor den enkele cijfers genoemd over het werk der Mij. Het blijkt, dat ln 1946 10 geslaagde reddingen hebben plaats gehad, waarby 36 personen werden gered. Sinds de oprichting van de Mij. zijn in de loop van 122 jaar bij Veere 1, bij Westkapel- le 3, bij Breskens 5 en bjj Cad- zand 20 geslaagde reddingen voorgekomen, waarbg resp. 3, 14, 75 en 57 personen gered werden. GEZONKEN AUTO WEER OP HET DROGE. Vrijdagavond werd met be hulp van een drijvende bok van de N.V. Kloos en Zn. uit Kin derdijk, die werkzaamheden aan de Thoolse brug verricht, getracht de vrachtauto van J. van Poortvliet, die des mid dags van de veerpont het wa ter was ingereden, te lichten. Na vergeefse pogingen moest men des avonds laat er mede eindigen, waarna men Zater dagmorgen het bergingswerk weer hervatte. Met de middag had men de wagen weer op het droge en deze werd toen door de Rijksverkeersinspectie uit Middelburg aan een onder zoek onderworpen. Middelburg Chr. Kleuterschool in gebruik genomen. In een speciale bijeenkomst in de Hervormde Kerk op 't Zand te Middelburg is Maan dagmiddag de Chr. Fröbel school, die door de Herv. Schoolvereniging op 't Zand is gesticht, geopend en in ge bruik genomen. Deze bijeenkomst, die door vele moeders en vaders met hun kinderen werd bijgewoond, stond onder leiding van de oud-voorzitter van de School- ver., ds. J. Kroon, voorm. pre dikant te Koudekerke. Nadat men Ps. 89 vers 1 gezongen had en Marcus 10 vers 1316 voorgelezen was, hield deze 'n causerie over de functie en 't belang van kleuterscholen en onderstreepte de wenselijk heid van het bestaan van een dergelijke inrichting op 't Zand, waar een aparte ge meenschap bestaat. Deze frö belschool is niet met geweld tot stand gebracht. Reeds lang bestonden plannen tot stich ting hiervan, doch de oorlog verhinderde een verwezenlij king van deze voornemens. Ook na de bevrijding waren er grote problemen ,in casu wat betreft de financiering en het onderdak. Van de zijde der Zand-bewoners werd er echter sterk op aangedrongen de plannen door te zetten hetgeen vergezeld ging van finantiële hulp. Het gemeentebestuur toonde eveneens belangstel ling. Het onderdakprobleem werd opgelost, door een lokaal van de gedeeltelijk verwoeste Chr. Herv. school op 't Zand bruikbaar te maken. Thans heeft men de voldoening met niet minder dan 50 leerlingen te kunnen beginnen, terwijl de namen van verschillende ande re kinderen op een wachtlijst zijn geplaatst, zulks in verband met het ruimtegebrek. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de Herv. Schoolver. met haar schouders onder dit werk heeft gezet om bepaalde belangen te dwarsbomen, doch omdat zij principieel voor standster is van het bijz. on derwijs; ook in het onderwijs moet de verkondiging van Je zus blijken. Na een gelukwens voorgelezen te hebben van de wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, die ver hinderd was aanwezig te zijn, verklaarde ds. Kroon de school voor geopend met de bede, dat God dit werk Zijn zegen zal mogen geven. Na een kort woord van het hoofd der Herv. lagere school, de heer J. Schipper, werd de bijeenkomst gesloten met ge bed en het ringen vah Gez. 135 vers 1. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar de met vlag gen versierde Herv. school, om het gezellige leslokaal en het aangrenzende speellokaal in ogenschouw te nemen. Als hoofd van deze fröbel school treedt op mej. J. du ou, als waarn. hoofd mej. D. W. den Hollander en als help ster mej. J. Clement. ZEEUWSE HYPOTHEEK BANK. De N.V. Zeeuwse Hypotheek bank te 's-Gravenhage en Mid delburg gaat thans weer over tot de uitgifte van een beperkt bedrag 414 Pandbrieven in stukken vdn f 1000, R.K.H.B.S. te IJzendijke geopend. De stichting van de R.K.H. B.S. te IJzendijke is een feit geworden. Maandagmorgen werd ter gelegenheid van de ze gebeurtenis een H. Mis op gedragen. Later verzamelden directeur, personeel, genodig den en scholieren zich in de schoolruimte, waarvoor men voorlopig de beschikking heeft over een gedeelte van het ge meentehuis. De leerlingen, 48 in getal, werden getracteerd en er werd door verschillende per sonen het woord gevoerd. Tot besluit van deze bijeenkomst werd door de aanwezigen het Wilhelmus gezongen. BALKON IN VLAMMEN. Maandagmiddag te kwart voor drie werd de brandweer van Middelburg telefonisch ge waarschuwd, dat brand was ontstaan in het perceel Seis- singel 56. Schilders, die aan de voorgevel van het huis werkten, waren bezig geweest de oude verf met een brander van het houtwerk te verwijde ren. Het hout had vlam ge vat waardoor het balkon spoe dig in lichter laaie stond. Kort daarna brandden ook een steunbalk in de muur en een gedeelte van het plafond. De brandweer was echter spoedig aanwezig en wist uitbreiding van de brand te voorkomen. De door de vlammen aange richte schade is gering. Vlissingen Giftboxes uitgedeeld. Het Amsterdamse Jeugd Ro de Kruis heeft uit Amerika een aantal giftboxes ontvangen en deze bestemd voor leerlingen van de lagere scholen te Mid delburg en Vlissingen. De pakketjes, die toiletarti kelen en wat speelgoed bevat ten ,zijn inmiddels op de scho len gedistribueerd. In Middel burg heeft men de pakjes ver deeld in de laagste klassen, ter wijl in Vlissingen de hoofden der school ze hebben verloot, waardoor er voor elke klas ze ven pakketten beschikbaar wa ren. In de door ons gepubli ceerde cijfers van inkomsten en uitgaven der Poldér Wal cheren over 1946 is een fout geslopen. De uitgaven belopen ten rechte 3.290.698,32. Geslaagd voor het diploma Kraamverzorgsters Mej. A. Jonker te Bruinisse. Raadsvergadering Middelburg BODENPLAATS WORDT VERPLAATST. Steun voor salarisactie Gem. personeel. Brandweerkazerne in Bachtensteene. Maandagmiddag kwam de Middelburgse gemeenteraad in vergadering bijeen. Bij de behandeling van de ingekomen stukken deelde wethouder J. W. Kögeler in antwoord op een vraag van de de heer L. A. Schenk mede, dat nu Ged. Staten geen goed keuring hechten aan de subsi die voor de Jeugdbibliotheek, de mogelijkheid aanwezig is, dat de Jeugdbibliotheek ge holpen wordt uit het Fonds noodgebieden en wel voor een bedrag van f 1000.Volgen de begroting zal met de toe kenning van een subsidie re kening worden gehouden, mits de aanvrage tijdig wordt inge diend. Eervol ontslag wordt ver leend aan de heer G. Postma als leraar scheikunde aan het gymnasium, aan de heer A. J. v. d. Welle, als leraar aan de Avondschool voor N.O. en aan de heer C. W. B. Keiler, idem, aan de heer G. Scherphuis, al lid van het bestuur der Gods huizen, wegens zijn vertrek naar Goes. Benoemd worden: Tot leraar oude talen en ge schiedenis aan het Gymna sium drs. F. Pos; totdirecteur van de Avond school voor N.O. (na besloten vergadering) de heer Scher mers; tot leden van de Commissie van Advies inzake de woon ruimten mevr. A. Schreuder- Ruitenbeek, sociaal werkster, tevens woning-inspectrice, en de heren I. van Loo, A. Flipse, J. L. v. d. Harst en S. A. Ver- sluys. Ingewilligd worden de ver zoeken tot rechtsherstel van de leraren aan 't Gymnasium dr. E. Cohen, dr. E. Stork en drs. A F. Vester. De rekening der Godshuizen wordt onveranderd goedge keurd en evenals de gemeen schappelijke regeling inzake Buitengewoon L.O. Dempen Havensloot. By de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het dempen van de sloot aan de Havendijkstraat, verklaarde de heer M. Wattel dat de rom mel in de sloot door de omwo nenden zelf veroorzaakt is, dat de sloot weinig of niet stinkt en dat de ratten met rattengif bestreden kunnen worden. Hij acht het onjuist, dat de schuldenlast der ge meente met f 1000 vergroot zal,worden door die demping. De heren A. Flipse en P. Meliefste verdedigen het voor stel, dat daarna wordt aange nomen met de stem van de heer Wattel tegen. De meisjes-UX.O. Het voorstel van B. en W. tot verhoging van het crediet voor de bouw van de U.L.O.. school voor meisjes van f 133.700 tot f 335.000 ontlokte mevr. de Vlieger-de Vlieger de vraag, of het niet beter of voordeliger was de Ulo-scho len voor jongens en meisjes samen te voegen. De heer Hoek valt mevr. de Vlieger bij, maar wethouder Kögeler verklaarde dat com binatie der scholen ook later mogelijk blijft, omdat er vol doende ruimte voor is. Het publiek stelt bovendien prijs op behoud van de school in haar hqjdige vorm. De gasvoorziening. -De nieuwbouw van een kleinkameroven in de gasfa briek wordt z.h.s. goedge keurd. De heer L. J. Breel breekt bij dit punt een lans voor de gasvoorziening van 't Zand. Volgens mededelingen van de dir. der gemeentebedrijven de heer Roeters van Lennep zou Middelburg 't Zand eindelijk van voldoende gas voorzien. Spr. vraagt daarom stappen van het gemeentebestuur bij Ged. Staten om gas door Mid delburg te doen leveren. De Voorzitter deelt mede, dat tot dusver in die richting gedane stappen geen resultaat opleverden. De heer van 't Westende: Middelburg levert gas van 11 —1 uur. Als we ook op andere uren gas gaan leveren, profi teren tal van gemeenten op Walcheren hiervan mede, zon der dat het verbruik gecontro leerd kan worden Daardoor zou de gasvoorziening in ge vaar kunnen komen. Binnen kort komen er echter voorzie ningen om 't Zand te helpen. De heer Breel herhaalt, dat toch volgens de heer Roeters van Lennep de mogelijkheid thans reeds bestaat. De heer van 't Westende zegt, dat dit alleen kan als de provincie haar medewerking verleent. De heer Meliefste zegt, dat B. en W. voorstellen in die richting moeten doen aan de provincie, 't Zand moet gehol pen worden. De Voorzitter zegt toe, dat na te zullen gaan wat er ge daan kan worden. Op een desbetreffende vraag van de heer B. A. Hesselink deelt de heer van 't Westende mede, dat vermoedelijk noch van de levering van mijngas, noch van de levering van gas voor Sluiskil de eerste jaren iets zal komen. Woningbouw. Bjj de verlening van een aanvullend crediet voor de bouw van middenstandswo- ningen in het Park de Grif fioen van 300.000 vraagt de heer Luijendijk, waarom de kosten hoger worden dan aan vankelijk was bedoeld. De heer van 't Westende deelt mede, dat dit een gevolg is van voorschriften betreffen de bouw en financiering door den Haag. De heer Hoek vraagt, waar de mensen zich moeten mel den voor deze woningen. De Voorzitter antwoordt, dat er zich reeds personen hebben aangemeld, maar dat er een officiële publicatie komt en dat niemand voor rang heeft. Op verzoek van ir. M. de Vink zegt de voorzitter toe in eenvolgende vergadering een overzicht te zullen geven van de woningtoestand in de ge meente. Meidoorns rond het sport terrein en herbeplanting P.Z.E.M.-terrein. Bij het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet van 1010.voor ver betering van het sportterrein aan de Nadorst, vraagt mevr. de Vlieger of de afrastering beplant wordt met Meidoorn. De Voorzitter zegt dit toe. De heer de Vink vraagt of op het oude terrein de tennis banen tegel, of gravelbanen zullen zijn. Zij pleiten voor gravelbanen, omdat tegelba- nen verouderd zijn. De Voorzitter zegt toe, hier mede rekening te zullen hou den. Het crediet voor de herbe planting van het P.Z.E.M.-ter rein wordt z.h.s. goedgekeurd. De Bodenplaats. Bij de behandeling van de inrichting van een definitieve bodenplaats verklaart de heer Van Loo tegen het plan te zjjn. Het kost te veel en het is een groot bezwaar, dat de steenhouwerij voor de Stad huisrestauratie moet verhui zen. Technisch is dit onuit voerbaar. De heer van 't Westende zegt ,dat de steenhouwerij op haar plaats blijft. De heer Wattel zegt, nadat de heer van 't Westende de plannen heeft toegelicht, dat een bodehuis nodig is, dat als opslagplaats kan dienen. Z.i. moet de gemeente dit bouwen, omdat de boden de kosten niet kunnen dragen. Wel willen de boden het van de gemeente huren. De voorzitter zegt, dat de gemeente geen bouwplannen heeft en de heer Hesselink vindt de nu gekozen oplossing te duur. Nadat nog verscheidene le den het woord hebben ge voerd, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 16 tegen 2 stemmen (de heren Wattel en Leyendijk). De verkoop van idustrieter- rein aan de fa. Polak wordt z.h.s. goedgekeurd evenals de vaststelling van voorwaarden voor het uitgeven van indu strie in erfpacht. Salariëring Gemeente- personeel. Het voorstel van B, enjW. om bij de regering 'aan te dringen op voorzieningen ter verbetering van de bezoldi ging van het overheidsperso neel lokte nog al debat uit. De heren Hoek en Schot ver klaarden zich hiertegen, bij alle waardering die zij hebben voor de gemeenteambtenaren. De heren Luijendijk en Köge ler pleitten vóór het voorstel, omdat zij het onjuist achten, dat de actie voor salarisverbe tering alleen door 't gemeen- tepersoneel gevoerd wordt en niet door de gemeente zelf. Het voorstel werd ten slotte aangenomen met 162 stem men (de heren Hoek en Schot). De brandweerkazerne. De aanwijzing van Bachten steene als plaats voor de nieu we brandweerkazerne onder, vond geen bestrijding, even min als het voorstel van B. en W. om het delegatiebesluit, waarbij verscheidene be voegdheden van de Raad aan B. en W. worden overgedra gen, voor onbepaalde tijd te verlengen. Deze regeling heeft reeds een jaar lang be vredigend gewerkt Alleen vroeg de heer Schot om uit voeriger voorlichting, welke werd toegezegd. Op de zeer belangwekkende rondvraag komen wij nog na der terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2