PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontwatering van Schouwen Benelux neemt de leiding Complot in Tsjecho Slowakije Rustiger op Java? 190e Jaargang - No.218 Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dinsdag 16 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse Dit blad verschijnt dagelijks, nummers 5 ct- behalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN a^tbhtiepbiis: ja ct per Christelijke feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. SPREIDING VAN BEZIT Toen enige weken geleden de minister van sociale zaken, Drees, aankondigde, dat er een commissie was ingesteld welke zich zou «bezig houden met het onderzoeken van de mogelijk heid van een meer redelijke verdeling van het bezit, ston den de meeste Nederlanders voor, een raadsel. Wat was de bedoeling? Wa ren de spaarbankboekjes in ge vaar? Lag het in de bedoeling een vaste inkomenschaal te scheppen? Zou bezit afgeno men worden van diegenen, die meer hadden dan strikt nood zakelijk was en zou dit teveel ter beschikking worden gesteld van diegenen, die er meer be hoefte aan hadden? Het waren vragen, die ons in alle ernst gesteld werden en waarop wij toen helaas het antwoord schuldig moesten blijven. Sedertdien echter zijn er meer bizonderheden over de plannen losgekomen en het staat wel vast, dat het aller minst in de bedoeling ligt om bezit te gaan onteigenen en opnieuw te verdelen, maar dat men zoekt naar middelen om meer dan voorheen de bezitlo zen te doen delen in de win sten, die in de bedrijven wor den gemaakt. De werknemers zouden daardoor eensdeels het idee kwijt raken, dat hun werk dient om zoals ze het wel eens uitdrukken „de zakken der he ren te spekken", anderdeels geïnteresseerd worden bij de gang van zaken in het bedrijf en bij het bereiken van goede slotresultaten, wat natuurlijk aan de arbeidsprestaties in aanzienlijke mate ten goede zou kunnen komen. De gedachte is sympathiek, zoals alles, waarmede minister Drees tot dusver voor de dag is gekomen. Het zal echter onmiddellijk duidelijk zijn, dat hier een on- fekend aantal problemen op- uikt. Tot dusver is het zo, dat bij iedere particuliere on derneming de eigenaar of de beheerder de verantwoordelijk heid draagt voor de goede gang van zaken en tevens ook het risico als de zaken slecht gaan. Moet hg voortaan een niet on belangrijk deel van zijn win sten afstaan aan zijn geen ver antwoordelijkheid en geen risi co dragend personeel Of moet hg aan het personeel een lei dende functie toekennen, zon der dat het, zoals hij kapitaal fourneert om het bedrijf te doen draaien? Wie zal de winst en de reser- vering bepalen, als deze ver deeld moet worden onder het hele personeel? En als het be drijf met verlies werkt gedu rende een bepaalde periode, wat dan? Bepaalde bedrijven boeken grote winsten, andere werken met luttele winst of verlies. Moeten de arbeiders in deze bedrijven er slechter voor staan, dan hun collega's, die in beter renderende bedrijven wer ken? Moet, ongeacht de vakbe kwaamheid en de vereiste scho ling, voor alle arbeiders een zelfde loonschaal worden inge voerd Wij kunnen voortgaan met het opsommen van problemen. En dit bewijst overtuigend, dat er zeer veel studie nodig zal zijn, eer de door minister Drees ingestelde studiecommis sie met voorstellen voor de dag zal komen. De commissie is omvangrijk en zowel het be drijfsleven en de vakbonden, als tal van overheidsinstanties maken er deel van uit. De kans is groot, dat we lang op resultaten moeten wachten, maar de kwestie is van zo grote betekenis, dat we met grote belangstelling de conclusies der commissie tege moet zien. Dat er gestreefd wordt naar betere bezitsspreiding, het is een op zich zelf verheugend teken! Het wereldgebeuren De Europese crisis en de weg omhoog. Gesprek met een expert. De regeringen der drie Be- nelux-landen hebben alle ove rige landen van Europa, Rus land inbegrepen, uitgenodigd de vraag in studie te nemen, of een Europese Tolunie tot de oplossing van de crisis, waarin de Oude Wereld verkeert, zou kunnen bijdragen. Weliswaar wordt niet terstond enig resul taat op korte termijn van zulk een bespreking verwacht, maar als mocht blijken, dat Europa langs deze weg streeft naar een betere toekomst zal dat zeker diepe indruk maken op de Ver. Staten, die thans de opvatting zijn toegedaan, dat de Europese landen de oplos sing alleen bij Amerika zoeken. De economische conferentie te Parijs naar aanleiding van het plan van generaal G. C. Marshal, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, dreig de tegen het einde op niets uit te lopen. Men is er toen in ge slaagd de bespreking een week te verlengen en de hoop is ge wettigd, dat het Benelux-voor- stel de gedachtenwisseling weer op gang zal kunnen brengen. Uit de gezamenlijke rapporten gebleken, dat Europa 28.000.000.000 dollar nodig zou hebben om weer op dreef te komen. Amerika is geschrok ken van dit duizelingwekkende bedrag en schijnt niet voorne mens te zijn zover te gaan. EEN EXPERT AAN HET WOORD. Nu moet men die 28 milliard zien als de noodzakelijk geach te hulp onder de meest ongun stige omstandigheden, dus voor het geval de prijzen niet willen dalen en de onderlinge samen werking niet wil verbeteren. Is er in dat opzicht nu enige hoop? Onze Haagse redacteur heeft deze vraag voorgelegd aan een Nederlandse economi sche expert, die de besprekin gen op de voet heeft gevolgd en die voortdurend contact Vandaag is het 200 jaar gele den, dat Bergen op Zoom, fel verdedigd door de 87-jarige baron Cron- ström, na een beleg van twee maanden, door de Fransen werd veroverd; viert de Ned. roman schrijfster G. E. van NesUilkens te Apel doorn, haar 70e verjaar- Moord op 1 millfoen mensen. DUITSE MASSA-MOORDENAARS STAAN TERECHT. In de reeks processen, die te Neurenberg tegen nazi autoriteiten worden ge voerd, is thans de grootste moordzaak geopend. Otto Ohlendorf, hoofd van de byzondere Duitse politie- instanties onder de nazi's staat met 22 leden van zyn organisatie voor het Ame rikaanse tribunaal terecht. Zy worden ervan beschul digd medeplichtig te zyn aan de moord van niet min der dan i millioen mensen. Niettemin verklaarden zy na de voorlezing van de aanklacht, dat zy onschul dig waren. De organisatie, waarvan zy deel uitmaakten, had als taak personen van „infe rieur ras" en „politiek on gewenste elementen" uit te schakelen en te doen ver dwijnen. De hoofdbeklaagde, Oh lendorf had by" de Duitse politie de rang van gene- raal-majoor. heeft met dr. H. M. Hirsch- feld, die in feite de leiding heeft over de Benelux-groep. Verbetering, zeide hij, is mo gelijk, indien de Europese lan den nauwer gaan samenwer ken zoals de Benelux-landen dat nu al doen. Voorts is nodig een sanering van de financiële toestand in sommige landen en verder een vermindering van de onderlinge handelsondernemin gen. Ook in dit opzicht geeft Benelux de toon aan, hetgeen in Amerika zeer wordt ge waardeerd. Waarin bestaat nu eigen lijk de Europese crisis? In een tekort aan kolen, aan hout, aan vetten en aan dollars. KOLEN. Hoe is dat mogelijk? Wel, om een voorbeeld te noemen, de kolenmijnen van wat nu Polen is, produceren reusachtig veel en de produc tie in dat land wordt regelma tig opgevoerd tot zy in 1952 dertig millioen ton zal bedra gen. Daarmee zou het kolente- kort van Europa voor een aan zienlijk deel kunnen worden op geheven. Maar wat gebeurt er? De Poolse kolen gaan, voor zover zij geëxporteerd worden, alle naar Rusland. De Sovjet- Unie kan, als zij wil meewer ken, veel doen om daarin ver betering te brengen. Maar is het haar ernst met de hulp aan West-Europa? Hetzelfde geldt min of meer voor het hout uit de Oost-Europese landen, dat slechts in zeer geringe mate naar het Westen komt. Zeker, Rusland heeft veel hout nodig, maar is een redelijker verdè ling niet mogelijk? VET EN DOLLARS. Is het dollartekort geen kwestie van tijdelijke aard? Wij zullen hopen, dat de ge hele crisis van tijdelijke aard is. Maar wat die dollars be treft, dat hangt samen met het enorme kapitaalsverlies in Eu ropa ten gevolge van de oor logshandelingen (in Amerika is niets verwoest!), maar ook ten gevolge van het verloren gaan van Europese beleggin gen in Z.O. Azië. Vetten moe ten derhalve nu voor een groot deel in dollars betaald worden. Vroeger niet. En vroeger lever den de overzeese gebiedsdelen van Engeland, Frankrijk en Nederland veel aan Amerika en dat is nu veel minder, zodat er veel minder dollars in het laadje komen, terwijl er meer nodig zyn om machines en an dere productiemiddelen aan te schaffen, die vroeger in Euro pa zelf vervaardigd werden. EEN KANS. Als nu door middel van Ame rikaanse machines, betaald met van Amerika geleende dollars, de Europese productie weer op gang wordt gebracht, zal daar door de behoefte aan import uit Amerika verminderen en de behoefte aan export toenemen (om n.l. de leningen af te be talen). Hoe kan men zo ooit de zaak in evenwicht krijgen? Amerika rekent er zeker niet óp, dat die enorme lenifigen, waarover het nu gaat, ooit ten volle terugbetaald worden, maar het meent, dat door op voering van Europa's levens standaard de behoefte aan goe deren. ook Amerikaanse, weer zal toenemen. Men kan met een arme buur geen zaken doen. En dan moeten wij de po litieke bedoelingen van Ame rika's „Friendly aid" niet uit het oog verliezen Ondergrondse beweging in Joego-Slavië. Volgens een correspondent te Athene van het conserva tieve Engelse blad „Daily Te legraph" zouden enkele be richten uit het Grieks-Joego- Slavische grensgebied er op wijzen, dat een anti-Tito be weging gedurende de afgelo pen weken in Zuid-Servië opetreert. Men veronderstelt, dat het hier eenactieve katho lieke ondergrondse organisatie betreft, die in geheel Zuid- Servië optreedt. De chaos in voorm. Br. Indië. 110.000 doden? Ghazanfar Ali Chan, minis ter van gezondheid en land bouw in Pakistan, die pas is teruggekeerd van een tournée van drie weken door de woelige gebieden van Pendjaab, heeft verklaard, dat ruim 100.000 personen bij geweldplegingen in het Wcstelyk deel van de Pendjaab (Pakistan) om het leven gekomen zyn. Volgens hem zijn meer dan 1.080.000 vluchtelingen uit Oost-Pend- jaab en 200.000 tot 300.000 anderen in de richting van West naar Oost gevlucht. Met de „Arnhem" naar Arnhem. Vijfhonderd „Airborne Pel grims" zijn Maandagochtend met het m.s. „Arnhem" van de Hoek-Harwich lijn in Hoek van Holland gearriveerd om deel te nemen aan een pelgrims tocht naar Arnhem en Ooster beek ter herdenking van de slag bij Arnhem. Gasloos Breda. In Breda is het met gasvoor- zlening nog steeds niet roos kleurig gesteld. Daar het pu bliek meer gas verbruikt dan volgens krappe rantsoenen ge oorloofd is, heeft men al enige keren Zaterdags en Zondags de gehele gasvoorziendng stop gezet. Zaterdag en Zondag j.l. was dit weer het geval. De ontstemming hierover is alge meen. H.M. de Koningin* kan .Staten-Generaal nog niet openen. H. M. de Koningin heeft moeten afzien van persoonlyk heden de Staten-Generaal te openen, aangezien zy tegen de ze vermoeienis nog niet is op gewassen. De zitting der StcLten-Gene- raal zal krachtens de Grond wet thans geopend worden door een commissie namens de Koningin. Dit is in het ver leden reeds meermalen voor gekomen, bijv. tijdens de ret- gering van Z.M. Koning Wil lem III in Mei 1888, Septem ber 1888, Sept. 1889 en Sept. 1890 en onder de regering van Koningin Wilhemina in de maand September van de ja ren 1908, 1909, 1911, 1917 en 1922. Voorts heeft H.M. in Mei 1933, Juni 1933 en September 1946 de opening der zittingen niet zelf verricht; dit is toen geschied door de minister van binnenlandse zaken. Woensdag beëediging van minister Witteman. De nieuwbenoemde minister van binnenlandse zaken, mr. dr. P. J. Witteman, zal Woens dagochtend door H. M. de Ko ningin worden beëedigd. Prof. Kranenburg weer Kamervoorzitter. Prof. Kranenburg is bij K.B. benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten.Ge- neraal voor de zitting, welke zal aanvangen op de 16de September 1947. Tachtig arrestaties. Nazi's zouden de hand in het spel hebben. Volgens het Tsjecho-Slowaak- se Nieuwsbureau zijn tachtig personen gearresteerd in ver band met de ontdekking van een uitgebreid complot tegen de staat in Slowakije. Tot de samenzweerders zou ook behoren de voormalige Sowjet-Russische generaal Vla- sof, die tydens de oorlog leger corpsen vormde om aan de zyde der Duitsers te strijden. Ook een groot aantal Tsjecho- Slowaakse ambtenaren zou bij het complot betrokken zijn. NADERE BIJZONDER HEDEN. Mededelingen van een op 10 Sept. j.l. gearresteerd voorma lig lid van Vlasofs legercorps, leidden tot de arrestatie van een tachtigtal anderen in ver schillende delen van het land. Bij huiszoekingen is een aan zienlijke partij bewijsmateriaal in beslag genomen, zoals een radio-zender, wapenen, com promitterende foto's, drukper sen, gebruikte stencils met tekst van opruiende pamflet ten en andere illegale stukken. Volgens bekentenissen van de gearresteerden zou de organi satie tot doel gehad hebben de vorming van gewapende groe pen, als basis-eenheden voor een gewapende opstand tegen de Tsjecho-Slowaakse repu bliek, samenwerking met de Oekrainse opstandelingen en werving van Slowaken voor deze groepen, het ondernemen van sabotage, het voorbereiden van aanslagen op politieke te genstanders en van een aan slag op president Benesj. Volgens de officiële medede ling omtrent het ontdekken van het complot waren de Slo waakse leden van de organisa tie voor het merendeel voorma lige leden van Hlinka-garde en personen, bekend door hun fas cistische activiteit ten tijde van de „Slowaakse staat". Tweede meelfabriek In staking. Maandag is bij de meelfa briek N.V. Ceres Nering Bo gel te Amsterdam, in verband met het conflict bij de „Hol land" een sympathie-staking uitgebroken. Het gehele fa- briekspersoneel (circa 80 man) heeft 'iet werk neerge legd. De „Ceres" levert 25 procent van de wekelijkse meelbehoefte van de hoofd stad. Voor de komende dagen is de meelvoorziening van de hoofdstad echter gewaarborgd. Tragische dood van zwemster. De Britse recordhouder borst- crauwl over 100, 150. 220, 300 en 500 yards, Nancy Riarch, is Zondag in Monaco aan kin derverlamming overleden. Aangenomen wordt dat miss Riach de kwaal heeft opgedaan tijdens de inter-academische zwemwedstrijden in Parijs in de laatste week van Augustus. Project van Over drie jaar gereed. Fris groen geverfd staan de lege gebouwtjes voor ons Splinternieuw en onbewoond. Je zou er zo een stel bunker bewoners in willen zetten met wat bloemen voor de vensters en een handvol gelukwensen voor een prettig verblijf. Deze gebouwtjes zijn nog nooit gebruikt, want de D.U.W.- arbeiders, die op Schouwen de werken van de Cultuurtechni sche dienst zouden aanvatten, kwamen niet opdagen en intus sen heeft de Polder Schouwen zelf het grote ontwateringsplan ter hand genomen. Die arbeiderskampen hebben heel wat geld gekostook is er heel wat hout en ander bouwmateriaal voor gebruikt, dat elders beter gebruikt zou zijn. Dat is jammer, heel jam mer. Maar niettemin heeft de ar beid van de Cultuurtechnische Dienst toch zijn nut gehad, ook al krijgt nu het plan een gewij zigde uitvoering en zullen ma chines het werk van de ontbre- 3.2 millioen. kende hand-arbeiders moeten doen. Onlangs heeft het polderbe stuur van Schouwen een aantal belangrijke besluiten genomen, die de inleiding vormen tot de uitvoering van het grote pro ject, dat door de Cultuurtech nische Dienst is ontworpen voor de ontwatering van Schou wen. Daarbjj stond op de voor grond, dat het waterpeil in de polder beter in de hand gehou den moet worden om de risico's voor de boer te verminderen. DE EIS. De eis voor de nieuwe toe stand is, dat men 11 milimeter water per etmaal kan uitpom pen. Dat wordt bij een regen val, die een overigens zelden bereikt maximum van 40 m.m. per etmaal kan halen, wel vol doende geacht. Aan die eis mag niet getornd worden, want een bedorven jaar zou grote schade veroor zaken en daarom heeft het polderbestuur van Schouwen niet aan het plan geknabbeld. Het plan is niet nieuw. Reeds jaren te voren is het in be spreking geweest, maar het is nu door de gevolgen van de inundatie gestimuleerd. DE GEMALEN. Het bestaande hoofdgemaal is thans half geëlectrificeerd. In het a.s. voorjaar na de vorstperiode wordt het volledig geëlectrificeerd, waarbij de be staande capaciteit van 600 M3 water per min. blijft gehand haafd. Het motor-gemaal in Den Osse zal in da toekomst ge- electrificeerd worden, waarbij de capaciteit iets wordt opge voerd. Voor de bemaling van onge veer 850 H.A. grond in het zo genaamde Prunje-bevang zal tenslotte een electrische instal latie aan de Zuidzijde van de Provinciale weg gebouwd wor den, die evenwel het water niet direct zal lozen op het buiten water, maar zal storten in de zogenaamde Molenvaart. Het Prunje-terrein moet na melijk 40 c.M. lager afgemalen worden dan de rest van Schou wen en daarvoor is een afzon derlijke verzorging nodig. De Prunjebemaling zal dit jaar tot stand komen. HET BEGIN. Reeds is een aanvang ge maakt met het grondwerk. Begonnen is in het Ossebe- vang, waar over een oppervlak te van 800 H.A. het schoonma ken en verbreden van de af- voer-sloten al gereed is en dui zenden M3 grond in snel tem po zijn verzet. Het gehele werk van de verbetering der afvoer- sloten en tochten, tesamen met de uitbreiding van de bemaling zal naar schatting drie jaar duren en de totale kosten zul len 3,2 millioen gulden belopen, maar dat kan mee- en tegen vallen. Het werk zal in gedeelten worden aanbesteed en uitge voerd. Het eerst komt thans in bewerking de Westhoek by Zierikzee. VERDELING DER KOSTEN. De kosten van het gehele werk, dat onder toezicht van de cultuur-technische dienst wordt uitgevoerd, zullen voor 56 op deze dienst drukken. In verband met de inundatie- schade geeft de Rijksdienst Landbouwherstel 10 De res terende zullen drukken op het waterschap Schouwen. Dit brengt voor de grondbezit ters in net waterschap al thans wanneer de aangekon digde annuïteits lening slaagt een lastenverzwaring van rond f 5.per H.A. gedurende 40 jaar. Op het ogenblik be taalt men voor de beste gron den f 35.40 per H.A., dat wordt dus f 40.40 per H.A. De consuls confereren weer. v:n Zeeland in V.N.-commissie. Paul van Zeeland, de voor malige premier van België, is benoemd tot vertegenwoordiger van België in de commissie van drie. Hy zal ter zyde worden ge staan door de Belgische con sul-generaal te Batavia, van der Stichelen, de kolonel Ser- vais, Belgisch militair attaché te Den Haag en door de heer ClaeysBoudaert van het Bel gische ministerie van buiten landse zaken. DE CONSULS. De consuls-generaal zijn Maandagmiddag te Batavia in een belangrijke vergadering bij eengekomen. Men verwachtte dat getracht zou worden be slissingen te bereiken over een aantal vragen op organisato risch gebied. Met name zou be sproken worden het vraagstuk van de allocatie aan de waar nemers. Naar gemeld, is reeds een aantal van deze waame- Presidenl Soekawati te Rotterdam. In verband met de gezamen lijke adoptie door Amsterdam en Rotterdam van Makassar, Ambon en Koepang, bracht de president van Oost-Indonesië Soekawati Maandag een bezoek aan Rotterdam. De president was vergezeld van enkele van zijn ministers alsmede van de Sultan van Pontianak. Het gezelschap werd in het raadhuis ontvangen door bur gemeester en wethouders, waarna een tocht door de ha ven werd gemaakt. Tegen half een arriveerden de gasten weer op het stadhuis. Tydens de lunch hield burge meester Oud een begroetings rede. Spr. achtte het een groot voorrecht officieel de adoptie te mogen uitspreken van de steden Makassar. Ambon en Koepang, Tenslotte bood spr. als herinnering aan dit bezoek een boekwerk over Rotterdam mers in Batavia aangekomen en zijn reeds vier hunner Australiërs te Djogja en Soerabaja gestationneerd. Aneta verneemt voorts, dat reeds door de betreffende con suls, die de waarnemingen ver richten, rapporten aan het co mité van 6 zijn uitgebracht. Uiteindelijk zal hieruit het rap port voor de Veiligheidsraad worden samengesteld. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat te Batavia inlichtingen worden gegeven over de uiteindelijke slotsom der consuls-generaal, doch de Veiligheidsraad zal tot publicatie in enigerlei vorm moeten overgaan. ZUIVERING. Het Nederlandse communiqué van Maandag meldt, dat het noodzakelijk is gebleken enkele zuiveringsacties te verrichten. De Nederlandse verliezen van Zondag bedragen 2 gesneuvel den en 9 gewonden. LEVEN IN MALANG. Volgens de „Pewarta Soera baja" wordt het leven te Ma- felang weer normaal. De be- rijven zullen weer spoedig stroom krijgen. Twee rijstpelle- rijen werken reeds. De tele foonverbindingen zijn gedeel telijk hersteld. De treinverbin ding tussen Soerabaja en Ma- lang zal spoedig tot stand ko men, en de scholen worden hpropend. Uit Oost Java wordt ge meld dat de vervanging van verscheidene republikeinse resi denten een gunstige terugslag heeft gehad en dat allerwege een opmerkelijke verbetering kan worden geconstateerd. Door broer gedood. Maandagmorgen reed de zoon van de garagehouder B. te Delden, een wagen uit de ga rage. Hy was de stuurkunst echter niet meester en ramde een muur, die omviel op zyn 7-jarig broertje en en 3-jarig zusje. Het jongetje overleed enkele uren later aan de be komen verwondingen, het meisje werd slechts licht ge wond. Met tribunaalstukken gefraudeerc Voor de Leeuwarder recht bank stond Vrijdag terecht van H., die er van beschuldigd werd, dat hij opzettelijk en met medeweten van mr. van der M., adjunct-secretaris van het tribunaal te Leeuwarden, een aantal stukken zou heb ben gelicht uit een dossier, be treffende zekere B. Deze zocht van H. op en maakte met hem een afspraak in overleg met de politie. Terwijl deze ver dekt was opgesteld, werd over de condities, waartegen de stukken zouden worden afge geven, onderhandeld. Aan het einde van deze onderhandelin gen werd aan verdachte 2000 ter hand gesteld. De officier van justitie vor derde wegens verduistering 1 jaar en drie maanden aftrek. R.K. ambtenaren vragen saiarisYerbetering. In het te Amsterdam gehou den congres van de R.K. amb- tenarenvereniging is een motie aangenomen, welke aan het hoofdbestuur opdraagt direct contact op te nemen met de regering via de R.K. vakorga nisatie, de kamerfractie en de K.V.P. teneinde te verkrijgen, dat in afwachting van een ver laging der consumptiegoederen- prijzen, de salarissen van de ambtenaren op het peil van de lonen in het vrije bedrijf wor den gebracht, alsmede, dat aan de ambtenaren een extra- maand salaris zal worden uit gekeerd ter leniging van de ïeersende nood. Griekse communisten ter dood veroordeeld. Van 67 communisten, die te Salonilti. tercht stonden wegen3 terroristische activiteit, zijn er 53 ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn verantwoor delijk gesteld voor de moord op hooggeplaatste politle-func- tlonarissen en op de procureur van het krijgsgerecht te SaJIo- niki, alsmede voor de overval op een autobus van de Griekse luchtmacht, in November Li- waarbij vijf militairen gedood werden. Rechter in arrest te Padang. Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart, heeft aan de minister van overzeese ge biedsdelen gevraagd of het juist is dat mr. D. Duursma, landraadsvoorzitter te Padang (Sumatra) sedert Sept. 1945 te Batavia in arrest zit. De heer D. bracht een rapport uit over het gedrag van enkele Neder landse ambtenaren op Sumatra onder de Japanse bezetting. De heer Goedhart vraagt nu: Is het juist, dat het rap- Eort, dat mr. Duursma in ver and hiermee na de capitula tie van Japan uitbracht, ver nietigend was voor een aantal hoge Nederlands-Indische ge zagsdragers en dat daar o.m. uit bleek, dat een resident, 'n officier van justitie en een commissaris van politie zich o.a. schuldig hadden gemaakt aan levering van meisjes en vrouwen ten behoeve van Ja panse soldatenbordelen. ach tervolging en uitlevering van Engelse militairen aan de Ja panse bezetting, deelneming aan door Japanse officieren op touw gezette festiviteiten e.d.? Is het juist, dat het bedoel de rapport van mr. Duursma tengevolge van een merkwaar dig toeval in handen kwam van de resident, wiens misdrij ven in het document beschre ven vnaren, en dat mr. Duurs ma daarop plotseling gearres teerd en in een gevangenis op gesloten is? Orde van vrijmetselaren. De orde van vrijmetselaren nield in het ordegebouw te 's-Gravenhage een persconfe rentie waarop mededelingen werden gedaan over doel, stre ven, organisatie en werkwijze van de orde, alsmede over het wedervaren der vrijmetselaars loges gedurende de Duitse be zetting. De heer Caron gaf een over zicht van de talrijke verwoes tingen die de Duitsers hebben aangericht. De totale schade aan de bezittingen der loges bedraagt ongeveer vier milli oen gulden. Door steun van Engelse en Amerikaanse loges is weer een groot gedeelte her steld. Nadat de heer Spaan een voordracht had gehouden werd door de aanwezigen een in het gebouw der orde ingerichte tentoonstelling bezichtigd. Kortingspercentage levensverzekeringsmij. Vorig jaar werd bekend! ge maakt, dat de levensverzeke ringsmaatschappijen door ad ministratieve redenen niet in staat wanen te voldoen aan de bepaling van de oorlogsrege ling 1941, om voor 1 October 1946 over te gaan tot de vast stelling van het kortingsper centage. De administratieg van vrij wel alle maatschappijen zijn inmiddels ver genoeg bijge werkt om tot het vaststellen van de definitieve korting te kunnen overgaan. Eüke maatschappij zal ech ter afzonderlijk het definitieve kortingspercentage berekenen omdat de verhouding tussen geleden oorlogsschade en de omvang van de betrokken por- te feuüle bij elke maatschap - pjj verschillend is. Er dient rekening mede te worden gehouden dat het ge ruime tijd zal duren, alvorens door de betrokken maatschap pijen definitief zal worden af- genkacut

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1