PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waarde van textielpunten Minister Witteman over zijn plannen Nieuwe onderhandelingen met de Republiek Vlissingen mist kans op winst Nieuwe verklaringen van Marshall frankrijk hunkert naar hulp. Vandaag... KOOS VORRINK WIL: 190e Jaargang - No.217 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Maandag 15 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 et per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct KL£f*V,SS1#2 S1» WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Tl Christelijke feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr, 58-60. tel. 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Het wereldgebeuren Marshall wil spoedig vrede. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Mars hall heeft gedurende het week end wederom een aantal be langwekkende verklaringen afgelegd. Zaterdag werd reeds gemeld, dat hij van oordeel is, dat aan Frankrijk spoedig hulp moet worden geboden, omdat anders wederom het broodrantsoen zal moeten worden verlaagd. Of het Franse volk zulk 'n vermindering zou accepteren, is aan twijfel onderhevig. De regering Ramadier heeft n.l. al meer dan genoeg moeite om de bevolking in toom te houden en de Republikeinse Volksbeweging heeft zelf reeds verklaard, dat zij zich niet meer verenigen kan met de gang van zaken. Zij eist ver betering van de voedselvoor ziening en een verbod om de prijzen der levensmiddelen ver der te verhogen. Zulk een mededeling is na tuurlijk koren 9P de molen van degenen, die menen, dat zij met demonstraties de re gering kunnen dwingen. Er faat geen dag voorbij, zonder at de regering met knuppels, sabels of traangas demonstra ties uit elkaar laat jagen Inderdaad: er moet wel hulp aan Frankrijk worden geboden. Zaterdag heeft Marshall ver klaringen afgelegd ter inlei ding van de Amerikaanse week der Verenigde Naties. Hij zei- de daarbij onder meer, dat de Griekse kwestie opgelost moet worden, wil de vrede gewaar borgd blijven; dat Joego Sla- vië, Albanië en Bulgarije hun aanvallen op Griekenland moe ten staken. Ook de oplossing van het Palestijnse probleem noemde hij van de grootste betekenis. Wat het veto-recht aangaat, verklaarde hij geen tegenstan der te zijn van wijzigingen, maar al te ingrijpend wilde hij deze veranderingen toch niet maken. Ten slotte verklaarde Mars- Overdracht van Pola uitgesteld. Om tot dusver onbekende redenen is de overdracht van de haven Pola aan Joego-Sla- vië vierentwintig uur uitge steld. Het zal nu pas op Dins dag gebeuren in plaats van op Maandag 7 uur 30 (plaatselij ke tijd). Tot zo lang zullen de Amerikaanse bezettingstroe pen in Pola blijven. REIZEN. De Roemeenee spoor wegen hebben de reizi gers er aan herinnerd, dat het naleven van de reisvoorschriften te wen. sen overlaat. Het is niet toegestaan op de daken der wagons te reizen of' door de vensters der wagons in en uit te stap pen. Tolunie FrankrijkItalië De Franse en de Italiaanse regering hebben Zaterdag j.l. te Parijs een verklaring gete kend, waarin zij uitdrukking geven aan him wens om de mogelijkheid van het sluiten van een tol-unie tussen heide landen te bestuderen. Zwitserland niet in Europese Tolunie. Dr. Max Troendle, die deel uitmaakt van de Zwitserse de legatie bij de conferentie der 36 landen over economische sa menwerking van Europa, heeft in een rapport over de werk zaamheden van zijn delegatie verklaard, dat Zwitserland niet actief deel zal nemen aan de vorming van een Europese tol unie, aangezien de Zwitserse regering niet gelooft, dat een dergelijke tol-unie onmiddellijk verbetering zal brengen in de economische situatie van Euro pa. Winkeliersstaking in België. De Belgische bond van le- vensmiddelemvinkeliers heeft besloten op 23 en 24 Septem ber de winkels te sluiten uit protest tegen de wijze, waar op de contróle op de prijzen wordt uitgevoerd en tegen de winkelsluitingen door de over heid. De bond heeft de winkeliers van andere branches uitgeno digd eveneens te sluiten. Volgend jaar zal het 700 jaar geleden zijn. dat Ommen zijn stadsrechten kreeg. Het ligt in de bedoeling dit feit op grootse wijze te vieren. hall, dat Amerika op de ver gadering der Verenigde Naties voor de dag zal komen met een aantal voorstellen, die wellicht een nieuwe faze in 't bestaan der V.N. zullen in luiden. Bizonderheden deelde hij evenwel .nog niet mede. In acht punten vatte hij de plichten der Ver. Staten te genover de V.N. samen. De voornaamste daarvan zijn: 'n veroordeling van iedere agres sie, met de mededeling dat de V.N. zich tegen elke aanval ler zullen keren, de noodzaak om spoedige vredesverdragen tot stand te brengen, en trach ten de economische toestand van de wereld te verbeteren. Het zijn goede voornemens en de rede van Marshall werd in Amerika zo belangrijk ge acht, dat zelfs president Tru man, die van de conferentie van Rio op weg is naar huis, er per radio naar luisterde. De kinderverlamming. Te Hamburg hebben zich 135 gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Het totaal v,oor Berlijn bedraagt thans 716 ge vallen, waarvan 67 mét dode lijke afloop. In Engeland neemt het aantal nog voortdu rend toe. Olie-overeenkomst tussen Perzië en Sovjet-Unie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd, dat de Britse ambassadeur in Perzië de Perzische regering heeft geadviseerd de deur voor verdere onderhandelin gen met de Sovjet-Unie open te houden, indien het parle ment besluit de Perzisch-Sov- j et-Russische olie-overeen komst van 1946 te verwerpen. De woordvoerder sprak het uit Teheran afkomstige be richt, dat er tussen de Sovjet- Unie en Engeland besprekin gen óver mogelijke verdeling van Perzië in een Sovjet en Engelse invloedssfeer hadden plaats gevonden, tegen. Enge land heeft in principe geen bezwaren tegen het verlenen door Perzië van een olie-con cessie in het Noorden van het land aan de Sovjet-Unie. 45.000 doden In de Pendjaab. Pandit Niehroe, gouverneur- generaal van India, heeft me degedeeld, dat ongeveer 45.000 Hindoes, Mohammedanen en Sikhs in de afgelopen maand in Oost- en Wiest-Pend jaab ten gevolge van de onlusten om het leven zijn gekomen. Naar schatting kwamen in de afge lopen week te New Delhi dui zend personen om het leven. Nieuwe verdwijningen in Duitsland. Het door de Engelsen goed gekeurde Berlijnse blad „Tele- graf" meldt dat Heinrich Stuecker, burgemeester van Muehlhausen ln Thüringen (Sowjet zóne), naar de Ame rikaanse zóne is gevlucht. Te vens zouden dr. Manthey, func tionaris van het ministerie van onderwijs van Mecklenburg (eveneens in de Sowjet zóne), en een voormalig officier van de „Luftwaffe", belast met de culturele -aangelegenheden der provincie, verdwenen zijn. vieren Costa Rica, Guatemala, Honduras, Nicaragua en Salvador hun onafhankelijksdag (1821). Kerktoren uitgebrand. Vrijdagnacht om half twee ontstond brand in de toren van de Nederlandse Hervormde kerk te Herveld, gemeente Val burg in de Over-Betuwe. De brandweren van Arnhem, Nijmegen, Eist, Bemmel en Valburg waren spoedig ter plaatse, doch moesten eerst met vier motorspuiten het wa ter aanvoeren uit de brandput, 2 km. van de brand verwij derd. De toren brandde geheel uit. Het dak van de kerk bleef be houden. Het interieur kreeg veel schade. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in onachtzaam heid van loodgieters, die de vo rige dag werkzaamheden aan de toren hebben verricht. Rijk en gemeente. De nieuw benoemde minis ter van binnenlandse zaken, mr. P. J. Witteman (K.V.P.) te Overveen, heeft aan een A. N.P.-verslaggever een kort onderhoud toegestaan. Minister Witteman, die in verband met zijn benoe ming behalve zijn advoca- ten-practijk ook zijn functie van waarnemend voorzitter van het partijbestuur der R.K. Staatspartij neerlegt, legde een welhaast onge ëvenaarde efficiency by het bliksem.interview aan de dag: zijn* opeengestapelde werkzaamheden even on derbrekend, beantwoordde hij de hem gestelde vragen in sneltreintempo zonder enige aarzeling en zonder aan duidelijkheid iets te wensen over te laten. „Het beheer van dit minis terie trok mij ten zeerste aan, omdat ik door mijn werk zaamheden als gedeputeerde van Noórd-Holland met vele zaken van dit departement vertrouwd ben geraakt", al dus de minister. Van de belangrijkste zaken, die hij na zijn installatie in het kabinet spoedig in behan deling hoopt te nemen, noem de de nieuwe minister in de eerste plaats de financiële verhouding tussen rijk, pro vincie en gemeente. „Het voortvarende werk van de commissie Oud op dit gebied" zo ging hij voort, „heeft reeds tot voortreffelijke, resultaten geleid, zodat ik deze zaken waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar ter behan deling in de Tweede Kamer kan brengen." In de tweede plaats hoopt de minister de wettelijke re geling van rijks- en gemeente politie ter hand te nemen. Ook deze regeling is reeds in een vergevorderd stadium, zodat hij hoopt binnenkort reeds een ontwerp aan de Kamer voor te leggen. Over de eveneens tot zijn departement behorende taak tot benoeming van hogere bin nenlandse bestuurs-ambtena- ren uitte de nieuwe bewinds man zich tenslotte als volgt. „De moeilijkheid ligt naar mijn mening niet zo zeer in het vinden van de daartoe ge. schikte functionarissen, dan wel in de noodzaak zovelen te moeten teleurstellen." Vrijstelling van dienstplicht. Naar wij vernemen heeft de minister van oorlog in verband met de talrijke verzoeken om uitstel van eerste oefening of vrijstelling van de dienstplicht voor bepaalde groepen van per sonen een dezer dagen op zjjn ministerie een interdeparte mentale commissie geïnstal leerd. Het is de taak van deze commissie de minister met in achtneming van de aan een moderne krijgsmacht te stellen eisen van advies te dienen»bij het verlenen van bedoelde fa ciliteiten in de daarvoor in aanmerking komende gevallen. De commissie heeft de be voegdheid belanghebbenden te horen en d°skun'"?"^ tg raad plegen, indien zij dit nodig acht. Openbare leningen tegen 3 Het departement van finan ciën kwam met de organisatie „Overleg in beleggingszaken" overeen, dat lagere publiek rechtelijke lichamen leningen met een looptijd van 20 tot 30 iaar kunnen opnemen tegen 3 Bij een langer looptijd kan de rente tot 3% opklimmen. Telefoongidsen. Het P.T.T. bedrijf doet een dringend beroep op ontvangers van nieuwe telefoongidsen tot het inleveren van de oude gid sen. Dit in verband met de pa pierschaarste. Prinses Juliana in Schotland. H. K. H. Prinses Juliana is op het vliegveld van Dyce na bij Aberdeen aangekomen. Vandaar heeft zij zich per auto naar het kasteel Balmoral, waar Z. K. H. Prins Bemhard thans de gast is van koning George van Engeland, begeven. Radiorede Prins Bemhard. Prins Bernhard, eerste voor zitter van het NIWIN-comité, heeft Zondagavond, ter gele- fenheid van het 1-jarig bestaan er NIWIN, een radiorede ge houden. De prins memoreerde het werk dat in het afgelopen jaar werd verricht. Hij gewaag de niet alleen van materiële, doch ook van morele steun aan de jongens over zee. De prins dankte alle organisaties die hadden meegewerkt aan het doel van de NIWIN. Prins Bernhard deed tenslotte een beroep op alle Nederlanders om de NIWIN-dag van heden te steunen. Sluiting Staten-Generaal. Daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin heeft mi nister-president Beel Zaterdag middag de zitting van de Sta ten-Generaal gesloten. De beide kamers waren daartoe bijeen gekomen onder voorzitterschap van pnpf. mr. R. Kranenburg. Minister Beel wees in zijn slotwoord op de totstandko ming van de tolunie met Bel gië en de bezorgdheid over de internationale toestand en de ontwikkeling in Ned. Indië. Prijsverlaging huishoudelijke artikelen. Zo enigszins mogelijk zo deelt men ons van bevoegde zij de mede worden de prijzen van goederen, waaraan de be-, volking onmiddellijk behoefte heeft, omlaag gebracht. In overeenstemming hierme de is een nieuwe prnsreo,fli'r>" voor houten huishoudelijke goederen afgekondigd, waarin het aantal z.g. utility-artlkelen met 44 stuks is uitgebreid. De nriizen van de reed* bestaande utility-artikelen op dit gebied zijn, mede in verband met bet niet van toepassing zijn der omzetbelasting op deze artike len, gemiddeld met ruim 6 pet. verlaagd. ln Internationale sfeer. Koos Vorrink, de voorzit ter van de P.v.d.A., heeft in een radiorede gepleit voor nieuwe onderhandelingen met de republiek Indonesia in een internationalesfeer. Hij wees de stelling af, dat het conflict met de republiek een intern-Nederlandse aange legenheid zou zijn. Zonder zich zelf als natie weg te schenken moet Nederland mede de weg helpen banen naar Rond-de-tafel- conferentle. Over Suriname en Curasao. Officieel wordt medegedeeld, dat de commissie ter voorbe reiding van een rond-de-tafel- conferentie, die de toekomstige verhouding tussen Nederland, Suriname en de. Ned. Antillen zal behandelen, advies heeft uitgebracht over de wijze van opstelling der dubbeltallen, waaruit H. M. de Koningin de conferentieleden zal aanwijzen. De conferentie zal bestaan uit 23 leden, te weten 6 verte- genwoordigerc, uit Suriname, 6 uit de Nederlandse Antillen en 11 uit Nederland, onder voor zitterschap van de minister van overzeese gebiedsdelen, die een raadgevende stem zal hebben. Dr. van Mook in U.S.A. Het vertrek, van Dr. van Mook uit Washington is enke le dagen uitgesteld. Vermoede lijk zal dr. van Mook Woens dagmorgen in Nederland te rugkeren. Dr. J. Ozinga, hoofd van de Indische voorlichtings dienst deelde mede. dat dr, van Mook nog een bespreking zal hebben met enkele figuren van de Verenigde Naties. In dit verband werd genoemd dr. Evatt, de Australische minister van buitenflandse zaken. Werd gewijzigd. Het ministerie van economi sche zaken deelt mede, dat op Maandag 15 September een nieuwe regeling voor de her bevoorrading van textielpro ducten in werking is getreden. Deze regeling houdt in, dat, in tegensteUing met het tot dus verre toegepaste systeem, ook de confectiefabrikant zich voortaan moet herbevoorra- den door middel van de pun- tencoupures, welke hij van zijn afnemers ontvangt. NIEUWE INDELING Bij de nieuwe puntenwaar dering is de leeftijdsgroep van 4 t.m. 14 jaar gesplitst in de categorieën 4 t.m. 9 en 10 t.m. 14 jaar. Dit heeft het voordeel, dat in de meeste gevallen de puntenwaardering van textiel goederen, bestemd voor kin deren van 4 t.m. 9 jaar. lager kan zijn dan voor die van 10 t.m. 14 jaar. Hieronder volgen enkele voorbeelden van be langrijke artikelen, waarach. ter de nieuwe puntenwaarde ring wordt aangegeven. VOETBAL Debacle voor Middelburg en pracht resultaat in Goes. Verrassingen in de 3e klasse. Ie Klasse: N.A.C.V.V.V. 42; Sportcl. EmmaBlejjer- heide 12; VlissingenM.V.V. 02; BrabantiaLimburgia 0 —1; N.O.A.D.—Helmondia 5— Het lag wel voor de hand, dat N.A.C. zich niet door V. V. V. zou laten overtroeven. Het resultaat van Bleijerhei- de is goed te noemen en ze ker een aansporing om alle krachten ln te spannen. Vlis singen had misschien de eerste slag kunnen winnen tegen 'n M.V.V., dat geen schijn of schaduw van de kampioens capaciteiten liet zien. Een on gelukkig doelpunt uit een strafschop, kort daarop ge volgd door een fraai doelpunt van de midvoor, deed de Vlis- singse ploeg ineen storten. Jammer, want de Vlissingers waren in het veld beslist niet de minderen, al kwam het elftal technisch te kort en was M.V.V. voor doel veel ge vaarlijker. Brabantia. dat. ondanks de slechte stand, ook vorig jaar over een goede ploeg beschik te, heeft het Limburgia nog al moeilijk gemaakt en het werd voor de bezoekers dan ook maar een benauwde zege. In een flinke zege op Hel- mondia legde NO AD de grond slag voor een goede competi tie. 2e Klasse A: InternosDe Zeeuwen 32; GoesRBC 6 2; TerneuzenHero 22; Al lianceBreskens 42; Dosko —Middelburg 12—0. Het meest trekt de Middel burgse debacle op de Raaij- berg de aandacht. Een paar invallers in het elftal schijnen genoeg te zijn om de hele ploeg in elkaar te doen val len. Als de basis zo weinig hecht is, mag van Middelburg niet te veel verwacht worden dit seizoen. Deze zeer teleur stellende uitslag mag echter de aandacht niet afleiden van het feit, dat Goes de enige overwinnaar was en hoe ver blijdend de cijfers der Goese- naren ook zijn, toch mag niet uit het oog worden verloren. deljjk een suprematie der Bra banders laten zien. Terneuzen wist tegen het zwakke Hero nog een puntje te veroveren Een slechte Zondag is nog geen slecht seizoen, maar dit is dan ook de enige troost, waarmee ons pessimisme wat te temperen valt. 3e Klasse E: Zeelandia Odio 14; ZierikzeeM.O.C. 1 —4; Burgh—RKFC 24; l'er- sekeNieuw Borgvliet 16; RCSRobur 51. Ook hier een volslagen over wicht der Brabantse ploegen. Dat MOC in Zierikzee zou winnen was te verwachten; dat Burgh een zware dobber kreeg aan RKFC hebben we voorspeld. Zeelandia is door Odio wel heel erg fors onder de voet gelopen en tenslotte moest Yerseke met te grote cijfers tegen Nieuw Borgvliet de vlag strijken. RCS gaf Ro bur geen kans en eigenlijk is in deze klasse alle hoop nu op de Souburgers gevestigd. 3e Klasse F: Aardenburg Biervliet 11; ClingeAxel 1—7; Sluiskil—IJzendijke 4— 5; HontenisseSteen 31; HoofdplaatHulst 10; Oost burgC^rn. Boys 03. Het geeft te denken, dat Biervliet in Aardenburg niet verder dan een gelijk spel kon komen. De tweede klasse rou tine heeft dus Biervliet niet geholpen. Onze verwachtingen ten aanzien van de ontmoe ting te Clinge zijn uitgekomen. Dat IJzendjjke er beter zou voorstaan dan vorig jaar wis- j dat de overige uitslagen dui- ten we en de eerste uitslag tegen het niet te verwaarlo zen Sluiskil toont hun goede wil. De grote tegenvaller is wel de zeer onverwachte ne derlaag van het al als toe komstig kampioen gedoodverf de Steen. Of is Hontenisse niet zo zwak als algemeen be weerd wordt Hoofdplaat- Hulst geeft een normale uit slag en Corn. Boys voldoet aan de verwachtingen van 'n kwade tegenstander en con current voor de bovenste plaats te zijn. Res. 2e Klasse E: De Zeeu wen IIVlissingen II 11; Breskens IIGoes II 13; Middelburg IIDosko II 26; MOC IITerneuzen II 31. De plaatselijke ontmoeting in Vlissingen leverde een ge schikte uitslag op. De Bres- kens-reserves moesten verlie zen, doch de nederlaag tegen het sterke Goes II is niet on eervol. De reserves van Mid delburg maakten het niet zo bont als het eerste elftal, maar het cijfer 6 is toch te hoog, zelfs als rekening wordt ge houden met de prestaties van Dosko n in het vorig seizoen. De Temeuzen-reserves schij nen niet zo sterk te zijn dan vorig jaar en moesten tegen MOC II met een nederlaag ge noegen nemen. 4e Klasse: N.S.V.E.M.M. 1 —0. De eerste wedstrijd in de vierde klasse werd door E.M. M. reeds verloren. Een weinig hoopgevend begin, terwijl het voor de E.M.M.-ers dit jaar werkelijk een strijd om het bestaan wordt. Broek (kort) 6 6 5 Colbertjasje (heren) 35 20 15 Costuum (2-delig) 50 30 Costuum (3-delig) 60 37 Demi-saison 45 30 18 Japon, jumper, jurk 15 10 7 Mantel 40 25 15 Overhemd 15 10 6 Winterjas 50 37 30 Directoire, Oi.^cr- broek (kort) 6 3 3 een georganiseerde volkerenge meenschap. Na een bespreking van de behandeling in de Veiligheids raad stelde de heer Vorrink vast, dat het voor de Neder landse regering niet moeilijk was het vuren te staken, want zij stond op het punt uit eigen motieven de opmars te doen beëindigen. De politionele actie had niet geleid tot een resultaat, dat als een gunstig uitgangspunt voor verdere onderhandelingen kon worden beschouwd. Naar de mening van de heer Vorrink, heeft toen de repu bliek Nederland uit een impas se gered door de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen. In Nederland bestond net ge vaar voor een kabinetscrisis. Een ernstige strijd is in het kabinet gevoerd. Het resultaat is geweest, dat een zelfstandig Nederlands oprukken naar Djocja practisch van de baan is en dat interventie van der den wordt aanvaard. De heer Vorrink noemde de eis van de Nederlandse regering, dat de republiek elke vijandelijke actie in woord en daad staakt een onvervulbare eis. Het staat wel vast. dat deze eis niet gesteld zal worden voor het plaats nemen aan de conferentietafel. De heer Vorrink betoogde vervolgens, dat het ingrijpen van de Veiligheidsraad een kans biedt om het onderbro ken werk aan de conferentie tafel weer op te vatten. Hij achtte het van belang, dat reeds voor de besprekin gen met de Commissie van Drie een voorbereidend contact tussen Nederland en de repu bliek zou tot stand komen. In dit verband sprak hij van een program, dat opgemaakt zou moeten worden en waarin bepaalde eisen aan de repu bliek gesteld moeten worden. Over dit program zou men het eens moeten worden met figuren uit de republiek, die tot samenwerking bereid zijn. Hij gispte vervolgens, dat de republiek niet in staat was de gemaakte afspraken, waarvoor de Nederlandse regering en de Partij v. d. Arbeid borg ston den, te doen naleven. Tenslotte sprak de heer Vorrink de hoop uit. dat on der toezicht van buitenlandse waarnemers de republiek zou buigen voor de resultaten van het overleg met haar vertegen woordigers. Gebeurt dat niet, dan zullen Nederland en de Veiligheidsraad daaruit hun conclusies moeten trekken. Dat kan niet gebeuren onder het voorbijzien van het internatio nale aspect. De detailhandel is verplicht, in de winkel, aan de markt- standplaats enz. de punten waardering van de aldaar ver krijgbare textielgoederen dui delijk zichtbaar op een lijst te vermelden. Bovendien moet op elk artikel duidelijk de puntenwaardering voorkomen. HOEDEN EN PETTEN. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 15 September 1947 alle soorten hoeden, mut sen en petten zonder inleve ring van textielpunten mogen worden verkocht en afgele verd. Nederlandse Uno-delegatie naar New-York. Per extra K.L.M.-vljegtuLg vertrok Vrijdagmiddag van Schiphol met 'bestemming New York een gedeelte van de Ne derlandse delegatie bij de U.N. O. Het gezelschap bestond uit de heren mr. J. A. W. Burger, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, H. Oosterhuis van het N.V.V., C. L. Patijn van het ministerie van economische zaken en A. J. Spits, oud-gouverneur van Sumatra en lid van de Palesti- na-commissie. Eifeltoren wordt luchtbaken. De Eiffeltoren te Pa rijs is reeds weerstation en station voor chemi sche proeven en radio station. Nu zal hij ook luchtbaken worden met talrijke gekleurde sein lichten. V Engeland zet fruitimport stop. De stopzetting van de Engel se fruitimport heeft voor Ne derland voornamelijk nadelige gevolgen wat betreft dc export van druiven en perzikken. Ook de grote perenoogst maakt ex port wenselijk. Voor Neder land is de mogelijkheid open gesteld na 3 Oct. a.s. nog indi viduele importvergunningen in Engeland te krijgen. Alcoholmaniakken. De Haagse politie heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een algemene controle gehou den op de alcoholische toestand der bestuurders van motorrij tuigen. Zes personen, die zozeer onder de invloed waren, dat rijden gevaar opleverde, wer den in arrest gesteld. Onder hen bevond zich een arts. Rijwielbandenbonnen. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de bonnen A 01, A 06, A 16, A 21 (voor een buitenband) en B 01, B 06, B 16 en B 21 (voor een binneni- band) van de lnschrijvingsbe- wijzen voor eerste verstrekking van rijwielbanden geldig zijn t.m. 31 October a.s. in plaats van t.m. 30 September, zoals aanvankelijk werd bekend ge maakt. Amerikaans bezoek. De commissie van negen Amerikaanse congresleden en senatoren, die 23 landen van Europa bezoekt om zich in grote lijnen een beeld te vor men van de economische en politieke vraagstukken in Eu ropa, bezocht Zaterdag en Zondag Nederland. De heer F. Mundt, voorzitter der commis sie, verklaarde in een perscon ferentie, dat de V.S. geen fi nanciële hulp aan Europa wil len verlenen zonder dat net ge bruik van dit geld voor her stel en wederopbouw wordt ge garandeerd. Reuter meldt, dat volgens radio Moskou in kampen bij Ostrof Masojesky meer dan 607.000 Russische krijgsgevan genen op allerlei wrede manie- re nwerden vermoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1