Oecumenische Beweging Studenten werkten op Walcheren „Voorlichting" wordt gereorganiseerd '(Is maar'n weet... De wereld hongert naar olie De voetbal rolt weer Even peukjes TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 Vernietigende critiek op een rapport der Staatscommissie. Er komt een voorlichtings raad. (Van onze parlementaire redacteur.) Naar wij vernemen heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel, bij het Kabinet een voor stel ingediend tot concentratie van de Regeringsvoorlichtings diensten. In October j.l. ver scheen het rapport, dat de commissie onder leiding van mr G J van Heuven-Goedhart ten déze had opgesteld en waarin sterke critiek werd uit geoefend op de bestaande toe standen op het terrein der overheidsvoorlichting. Meer dan 10 millioen per jaar zou worden uitgegeven voor appa raten, die chaotisch werkten en «een 'denkbeeld hadden van wat voorlichting eigenlijk is. Het rapport adviseerde te kómen tot centralisatie onder leiding van een regeringscom missaris. In regeringskringen vond dit rapport geen onverdeeld gun stig onthaal. Men vond ten eerste, dat de commissie zélf geen idee had van wat voorlichting precies betekent, omdat zij bijv. economische voorlichting (handelsinlichtin gen) knipseldiensten e.d. ook onder voorlichting rekende en bij het nagaan van de kosten begrotingsposten dubbel no teerde, waardoor bijv. werd aangegeven, dat één departe ment aan voorlichting 3 mil lioen uitgaf, terwijl dit in werkelijkheid nog niet eens één ton gouds betekende Men kwam dan ook tot de conclusie dat het commissariale onder zoek vrijwel waardeloos was en dat ook het gedeelte van het rapport, dat een nieuwe opzet aangaf, onmogelijk acceptabel kon zijn. Een regeringscommis saris als voorlichtingsdictator achtte men geheel in strijd met ons staatsrecht. Iedere minis ter is persoonlijk verantwoor delijk voor zijn beleid. Aldus is de minister-presi dent gekomen met een nieuw project, dat allereerst aangeeft wat voorlichting is (instructie, opvoeding en onderwijs vallen er buiten). Ieder departement zal één perschef behouden, die zich beperkt tot contact met de pers en radioredevoeringen voorbereidt. Hij kan voorts denkbeelden opperen voor an dere voorlichtingsmedia (film, foto's, tentoonstellingen e.d.). De uitvoering der denkbeelden wordt overgelaten aan de re geringsvoorlichtingsdienst, als technisch apparaat, zoals dat NIEUW TIJDSCHRIFT VOOR BOEKENVRIENDEN. Bij de uitgeverij „Hollandia" te Baarn verschijnt dezer da gen een nieuw tijdschrift on der de titel „Het boek van nu". De redactie bestaat uit de heren Gerard van Eckeren, dr. P. H. Ritter Jr. en dr. G. Stuiveling, terwijl als redactie secretaris de heer van Haaren is benoemd. Hulp voor Indische oorlogsslachtoffers. Te 's-Gravenhage is de op richtingsvergadering gehouden van de stichting „Pelita". De ze stichting stelt zich ten doel de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke belangen te be hartigen van de naar Neder land gerepatrieerde Indische oorlogslachtoffers en wel spe ciaal van de ergst getroffenen, derhalve invaliden, weduwen en wezen. NIEUWE GELDSTUKKEN. Naar „la Derniere Heure" bericht heeft men thans een aanvang gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden voor de vervanging der Belgi sche munten door andere. De stukken van minder dan één frank zullen in de toekomst van brons zijn, die van een tot vijf frank van nikkel. Verder zullen er munten in zilver wor den uitgegeven van 20, 50 en 100 frank. Stukken van 5 cen times zullen niet meer worden geslagen. De zilveren stukken van 100 franc zullen 25 gram wegen. De uitvoering van deze her vorming op monetair gebied zal slechts langzaam geschie den en zich over verscheidene jaren uitstrekken. Als U geen vfokgou» in huis heeft kimt U hfêre*or des noods 'n elastiekje gebruiken. ook in Engeland geschiedt („Central Office of Informa tion"). De genoemde perschefs vormen een Voorlichtingsraad, onder leiding van de secreta ris van de minister-president. Deze raad wil men zien als een „spiegelcollege van de mi nisterraad", onder opperste verantwoordelijkheid van het Kabinet. Op deze wijze hoopt men mede de zeer gewenste budgetaire centralisatie te ver krijgen; er is dan één begro ting, waaruit de R.V.D. put en die de gezamenlijke „koek" vormt, waarvan men snijden moet. Generaal Sir Frank Messeroy, de opperbevelhebber van het leger in Pakistan, wiens troe pen de onlusten in de Pends- jaab moeten bestreden. De Ned.-lndische gulden. De Ned. Indische gulden is op de zwarte markt in Bata via sedert het inzetten van de politionele actie aanzienlijk in waarde gestegen. Alle vreem de valuta's op de zwarte markt gingen omlaag. Het sterkst zakte de repu blikeinse roepiah, die ongeveer 28 Iudische centen deed en kel derde tot 7% cent. De Neder landse gulden doet op 't ogen blik f 1.40 Indisch geld. Zijn de internationale kampen geslaagd Hel oordeel van de Adoptie van Indische gemeenten. In overleg met minister Jonkman zullen Amsterdam en Rotterdam gezamenlijk Ma kassar, Ambon en Koepang adopteren. Het betreft hier een culturele adoptie door de beide burgerijen, waarvan de plech tige aankondiging Dinsdag te Amsterdam plaats vond en op 15 September a.s. te Rotter dam. Op 15 September 's mor gens om half elf worden de president van de staat Oost- Indonesië Soekawati, de minis ter-president Nadjamoeddin, de minister van binnenlandse zaken Anak Agoeng Gde A- goeng, Z. H. Hamid II, sultan van Pontianak, hoofd van West Borneo en de minister van financiën van Oost-Indone- sië M. Hamelink ten stadhuize ontvangen en zal burgemees ter Oud de plechtige aankon diging doen. Vervolgens wordt een rondvaart door de havens gemaakt. Wat Rotterdam betreft is de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, bezig aan de voorbe reiding van een comité uit de burgerij. Indonesië zal markt in Verre Oosten herwinnen kampleiding. De heer D. N. Groeneveld, de organisator van de Int Stu denten Werkkampen, schrijft ons: 600 Buitenlandse studenten werkten op uitnodiging van het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrek kingen van 19 Juli1 Septem ber mede aan de wederopbouw van Walcheren. De mannelijke studenten te Westkapelle direct door 15 hectaren met zand overdekt land opnieuw voor bebouwing geschikt te maken; de vrouwe lijke studenten, tewerkgesteld in de fruit-oogst te Kapelle- Biezelinge, indirect doordat thans geen arbeidskrachten aan Walcheren onttrokken be hoefden te worden voor de nog meer spoed vereisende oogst- werkzaamheden. Deze studenten zijn thans naar hun universiteitssteden teruggekeerd. In Praag en Hel- sinski, in Turijn en Parijs ver tellen zij thans wat zjj in Ne derland gezien en ervaren heb- hebben. Daar worden vergelij kingen getroffen. Vergelijkin gen tussen de positie van de arbeider daar en de positie van de arbeider hier. Daar verge lijkt men hoe op hulpverlening door Nederlandse studenten in het buitenland en hoe op hulp verlening door buitenlandse studenten in Nederland gerea geerd is. Vergelijkingen, die ook reeds in de kampen aan leiding gaven tot critiek. CRITIEK. De critiek der mannelijke studenten gold voornamelijk de bruto-vergoeding voor hun ar beid, dé" critiek der vrouwelij ke studenten richtte zich voor al tegen de ook door de kamp leiding betreurde reactie der fruittelers op de hun geboden hulp. Pijnlijk was het dit ge brek aan medewerking en be grip te bespeuren, toen tenge- gevolge van de weersomstan digheden het benutten van deze hulp financieel minder voorde lig werd dan zij geweest was. Ten onrechte werd hier en daar critiek vernomen op de voeding. Deze heeft evenals de huisvesting in de wederopbouw kampen naar het oordeel van de kampleiding niets maar dan ook niets te wensen overgela ten. Integendeel een woord van lof zij hier op zijn plaats voor de wijze waarop de hiermede belaste Diensten zich van hun taak gekweten hebben. Het zelfde geldt voor de ontspan ning, welke de buitenlandse studenten van dezezjjde gebo den is. PRESTATIES. Wat hebben nu deze studen ten gepresteerd? De gemiddelde prestatie be droeg 85 van een onge trainde en 55 van een ge trainde arbeider(ster). Een re sultaat, dat de omstandighe den (landsaard, hitte, moeilijk heden met de werkkleding) in aanmerking genomen, naar het oordeel van de werkgevers meer dan bevredigend genoemd mag worden. Vij willen niet nalaten mel ding te maken van het idea lisme dat vele van de buiten landse studenten bjj hun niet lichte werk bezield heeft, en dat hun ondanks hitte, on danks blaren en vermoeidheid iedere dag weer stug deed door werken, gedreven door het verlangen kun deel b(j te dra gen aan de wederopbouw van Walcheren. Wanneer wij als Nederlandse kampleiding aan deze studen ten terugdenken, maakt het ons beschaamd niet overal die medewerking gevonden te heb ben, die wij gemeend hadden onder de gegeven omstandighe den te mogen verwachten. DANK. Onze dank gaat in de eerste plaats uit naar Z.E. Minister Neher, minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, zon der wiens krachtige steun de verwezenlijking van deze inter nationale studentenwerkkam pen niet mogelijk geweest zou zijn. Wij brengen dank aan de ge meenten Westkapelle en Zie rikzee, die onze buitenlandse gasten blijk gegeven hebben van de waardering, die aan Zeeuwse zijde voor hun hulp bestond. Ook denken wij met de grootste waardering terug aan het gebaar dat van parti culiere zijde te Yerseke en Vlissingen gemaakt werd, waardoor deze studenten in de gelgenheid gesteld werden ken nis te maken met typisch Ne derlandse bedrijfstaken. Tenslotte zij het ons vergund hier dank te zeggen aan allen, die ons op enigerlei wijze hun steun en medewerking gegeven hebben. Zij zijn het die, nu onze taak hier geëindigd is, buitenlandse studenten en kampleiding naar hun universiteitssteden doen terugkeren met de herinne ring aan internationale werk kampen, die, teleurstellingen ten spijt, desondanks zeker ge slaagd genoemd mogen wor den. Enorme productie in Caraibië en Arabië. (Van een U.P.-correspondent Ofschoon de wereldpolitiek zich sjndg de oorlog vooral heeft bezig gehouden met de olievelden van het Nabije Oos ten, is de zich uitbreidende olieproductie van het Caraïbi- sche gebjed voor olle-deskundi. gen minstens even interes sant. Terwijl iedere vooruit gang in de productie van het Nabije Oosten aanlejding gaf tot diplomatieke activiteit en grote publiciteit, heeft de Ca- raïbische productie van ruwe olie en geraffineerde producten een betrekkelijk ordelijke, maar statistisch sensationele groei doorgemaakt. De wereld-honger naar pe troleum overtreft nog altijd verre de productie eri het Ca- raïbische gebied is intussen de olieproducent geworden, die het grootste overschot van de wereld oplevert voor de buiten landse markt. Dat overschot bedraagt al meer dan 1 milli oen vaten per dag. Het com merciële belang van deze streek springt dus wèl in het oog! Onder de oliegebieden van de Caraïbische Zee verstaat men de raffinaderijen van Ne derlands West-Indlë, de bron nen en raffinaderijen van Ve nezuela, Columbia en Trinidad. In 1946 produceerden deze lan den tezamen een gemiddelde van 1.180.000 vaten per dag, d. i. 1.028.000 meer dan nodig is voor de eigen consumptie. De grootste afnemer was in 1946 Europa met 361.000 vaten per dag, hetgeen 76.500 meer is dan in 1938. Europa nam niet temin slechts een derde deel van de productie, hoewel het voor de oorlog de helft opnam. De verkopen naar de Ver. Sta ten, Canada en Zuid-Amerlka zijn dan ook- gestegen. De toekomst zal mogelijker wijs enige veranderingen in de olievoorzjening van de wereld brengen. Het is te verwachten dat Nederlands Oost-Indië de markten van het Verre Oosten zal herwinnen, zodra de olie velden en fabrieken daar her steld en weer in functie zullen zijn. De enorme uitbreiding van de productie in het Nabije Oosten, de aanleg van uitge breide pijpleidingen, wijst er op, dat dit oliegebied zich vooral op Europa zal richten, zodat de Caraïbische producen ten hun afzetgebied op het Westelijk halfrond zullen moe ten zoeken. De wereldvraag ontwjkkelt zich zo snel, dat zij voldoende zal blijven om de hele productie te absorberen, zelfs al zal die productie waar schijnlijk in 1951 nog 1 i 1!J millioen vaten per dag groter zijn. Volgens Amerikaanse statis tieken komt Venezuela thans op de tweede plaats in grootte der producerende landen. Num mer één is de U.S.A. De Vene zolaanse olieproductie is onge veer tweemaal zo groot als die van de Sovjet Unie, voorzover daarover tenminste betrouw bare gegevens bekend zijn. De productie van Venezuela daalde in de eerste jaren van de oorlog, doch steeg daarna weer aanzienlijk. De cijfers zijn: 1940: 185.570.000 vaten; 1941: 228.430.000; 1942: 147.675.000; 1943: 177.631.000; 1944: 257.044.000; 1945: 323.415.000. De geschatte productie van de Sovjet Unie was: 1940: 218.600.000 vaten; 1941: 238.150.000; 1942 227.470.000; 1943: 200.750.000; 1944: 275.000.000; 1945; 148.953.000. De op zo sensationele ma niet aangekondigde olieproduc tie van Saoedie-Arabië is kwamtatief minder dan die van Colombia, de tweede Caraïbi sche producent in grootte. Maar de Arabische zal ver moedelijk snel stijgen, tenge volge van de hoge opbrengst van rijke oliebronnen, die met succes geëxploiteerd kunnen worden dank zij de aanleg van pijpleidingen en andere facili teiten. De Arabische productie sprong van bijna 8 millioen va ten in 1944 op ruim 21 milljoen in 1945. De Colombiaanse be droeg in 1945 bijna 23 millioen vaten. Hel voetbalprogramma Zeeuwse clubs voor Eerste competitie-Zondag, Vol verwachting klopt het hart van alle voetbalsuppor ters! Zondag gaan hun favori- ten weer tussen de krijtlijnen en vol spanning wordt naar dit eerste treffen uitgekeken. Gewijzigde elftallen, gewijzig de omstandigheden en de in vloed van een lange of voor sommigen te korte rustperiode kunnen van grote betekenis blijken. Er valt nog weinig te zeggen over dit eerste treffen. In de allereerste plaats wordt met extra spanning de ontmoe ting van onze Zeeuwse Eerste Klasser tegemoet gezien. Meer dan andere jaren zal hetgeen zich in de eerste klasse van District VI, waartoe Vlissin gen behoort, de aandacht heb ben. De programma's voor a.s. Zondag luiden als volgt: N AC—VVV; Sp. Emma— BleijerheijdeVlissingenMV VBrabantiaLimburgia NOADHelmondia. Ons baserend op het verle den, zouden wij NAC de over winning toedenken en de tweede thuisclub Sportclub Emma al evenzeer de beste kansen ge ven. Voor NOAD geldt 't zelf de, terwijl Brabantia dit voor deel al evenzeer zal trachten uit te buiten. Hoe zullen de Vlissingse rood-witten zich te gen MVV houden? Het is wel ineens een vuurdoop welke zij te ondergaan krijgen. De lange reis van MVV, het vreemde terrein, het voor hen ongewo ne milieu kunnen de Maas trichtenaren misschien wat uit de koers brengen en als Vlissingen daaruit een gelijk spel weet te forceren, zou dit „Pijnenburg" wordt gezuiverd. Op het landgoed „Pijnen burg" te Baarn is thans door een detachement van de Hulp verleningsdienst een aanvang gemaakt met het opruimen van de hoeveelheden oude Duitse en geallieerde wapenen en mu nitie, welke zich hier nog be vinden. Op dit landgoed had den de Duitsers verscheidene munitie-opslagplaatsen. Later hebben de geallieerden munitie, welke zij vonden, hier neerge worpen. Tengevolge van de grote droogte zijn vele zeer gevaar lijke voorwerpen blootgelegd, o.a. pantservuisten .granaten en handgranaten. De Thoolse brug Is b(jna gereed. Stemmen uit de kerken Ondanks bezwaren groei. Daarvan horen we tegen woordig nog al eens iets. Van het centrum dezer beweging uit wordt een grote activiteit ontplooid, die tot de einden der aarde gaat. In Genève is een nieuw studiecentrum geopend, waar telkens weer groepen mensen uit heel de wereld wor den te samen gebracht. Prof. Kraemer zal zijn hoogleraar- stoel in Leiden prijsgeven om hiervan de leider te worden. Velerlei besprekingen zijn ge houden en conferenties belegd. Kortgeleden hebben we in Oslo het Oec. jeugdcongres gehad. Het komende jaar hopen de Kerken, die bij de Oecumene zijn aangesloten, in Amsterdam hun wereldconferentie te hou den, waar men de definitieve grondslag voor een verder sa men-spreken en samen-hande len hoopt te leggen. Nog al eens dikwijls wordt de vraag gedaan wat nu eigen lijk de Oec. Beweging is. Men zoekt een zekere samenhang met de Volkenbond van na de vorige oorlog. Deze is er echter niet direct. Wèl is er indirect enige samenhang. De wereld is klein geworden in deze eeuw. Het internationale ver keer is op enorme wijze toege nomen. Tegenwoordig heeft heel de wereld direct te ma ken met hetgeen er bijv. in China gebeurt. Deze ontwikke ling van de wereld heeft ook op de Kerken haar invloed, zo dat het niet toevallig is dat in dezelfde tijd, toen men trachtte de volkeren der aarde in één bond samen te brengen, er ook is gedacht aan een sa mengaan van alle kerken. Ge zamenlijk staan ze tenslotte voor één zaak, n.l. het Evange lie te verkondigen in geheel de wereld. Het woord Oecumenisch is afgeleid van Oecumenè, wat betekent de gehele bewoonde wereld. Het heeft dus ongeveer dezelfde betekenis als katho liek. De beweging tot meerdere eenheid der kerken zou ook stellig „Katholiek" zijn ge noemd, ware het niet dat het spraakgebruik daarmee over 't algemeen de kerk van Rome is gaan aanduiden. Zodoende heeft men' een an der woord moeten zoeken, dat ongeveer dezelfde inhoud had. Hoewel aan haar uitnodigingen zijn gezonden, heeft de kerk van Rome geweigerd aan de Oec. Beweging mee te doen. Wil men éénheid, laat men dan terug keren tot de „Moeder kerk" was hier de gedachte. Ze heeft haar in een encycliek afgewezen. Zodoende is de Oec. Bewe ging geworden een samengaan van niet R.K. kerken. Met be paalde delen van de Oosters- orthodoxe kerk is er wel gere geld contact geweest. STRIJD OM DE WAARHEID. De ene Kerk, die er oor spronkelijk was, is in de loop der eeuwen in vele kerken ver deeld. De oorzaak hiervan is menigmaal te zoeken in een noodzakelijke strijd om de Waarheid Gods. Maar nog veel meer heeft daaraan meege werkt het feit dat de aarde verdeeld was in verschillende rijken, met dikwijls tegenover gestelde belangen. De kerk der middeleeuwen bood ook reeds het beeld van verschillende na tionale kerken. Waar de Her vorming van beslissende in vloed werd, is de band van kerk en volk gewoonlijk zeer nauw geworden, dikwijls al te nauw, met het gevolg dat de kerken uiteen werden ge trokken door nationale belan gen. Steeds meerder werd dit ge voeld als een onbevredigende en zondige toestand: „want als Christus, die de Waarheid en het Leven zijner Kerk is, niet gedeeld is, dan mag de kerk het ook niet zijn". Dit is de grondgedachte van de Oec. Be weging geworden. We moeten in de kerk de Waarheid zoe ken die God ons geopenbaard heeft, maar met evenveel ernst moeten we de eenheid zoeken. Vooral na de vorige wereld oorlog heeft de Oec. Beweging zich ontplooid. Er was toen schuldbesef dat de kerken der verschillende landen meer aan de eigen natie, dan aan Chris tus Jezus, het Hoofd der Kerk, hadden gedacht. Namen noe men we liever niet, maar één naam mag toch niet achter wege blijven, n.l. die van Na than Söderblom, aartsbisschop van de Zweedse kerk. Tot zijn dood toe (1931) is hij de ziel van de beweging geweest. INVLOED. De Oec. Beweging is ge groeid. Zij heeft invloed uitge oefend. De houding der kerken is in de laatste wereldoorlog, zelfs in Duitsland, anders ge weest dan in de vorige. Sinds de oprichting is zij ook ver diept. Was in de beginne de practische kant overheersend, daarna heeft men gesproken over hetgeen alleen de Kerk van Christus verbindt. (Jezus Christus als God en Zaligma ker). Tegenwoordig valt de noodzaak op de gemeenschap pelijke roeping die alle Kerk in deze wereld heeft. Welk getuigenis moet zij laten ho ren in de volkomen verworden samenleving, waar het nihilis me steeds meer terrein wint en waar de basis van alle sa menleving steeds meer wordt weggeslagen. Z\jn er in de Oec. Beweging moeilijkheden? Doen allen er aan mee Doen ze er van harte aan mee? CRITIEK. Van twee zijden komt nogal heftige critiek. De Geref. ker ken in ons land hebben gewei gerd mee te doen. De Oec. Be weging is hun niet belijnd ge noeg. Tegen de formule van samenroeping, Jezus Christus als God en Zaligmaker, heeft men geen bezwaar, maar wel tegen het feit, dat men niet te voren weet en er niet zeker van is, dat door alle deelne mers deze grondslag zal wor den aanvaard op een wijze, die overeenkomt met de Ger.be lijdenisgeschriften. Hoewel in de Ger. kerken het aantal van hen die met de Oec. Beweging wil meedoen, steeds groeit, heeft de Synode een aanslui ting afgewezen. Men wil in ieder geval eerst afwachten tot er nadere verklaringen om trent de grondslag komen. In deze kringen profeteert men, dat de toekomst leren zal dat de grondslag in steeds' toene mende mate aan „inflatie" on derhevig zal zijn. De toekomst zal het moeten leren. Aan de andere kant hebben ook vrijzinnigen hun bezwaren. Ook daar is ongerustheid over de grondslag, maar in precies de tegenovergestelde richting. De formule van samenroeping riekt hen te veel naar de be lijdenisgeschriften van vorige eeuwen. Verschillende kunnen haar niet aanvaarden als grondslag waarover niet meer gesproken wordt. Van deze zijde is herhaalde malen een andere grondslag voorgesteld, waarin alleen de éénheid in Christus naar voren kwam, of nog vager: allen die zich zelf openlijk Christenen noemen. Maar ondanks de bezwaren die er zijn, gaat de Oec. Bewe ring voort. Verblijdend Is dat iij een meerdere verdeeldheid in de wereld, hier een meerder samengaan wordt gevonden. Het gesprek tussen de volken vlot niet. Men heeft in de UNO ook geen gemeenschap pelijke grondslag. Maar het gesprek over de eenheid in ge loof en handelen van de Chr. kerken gaat voort en dit is werkelijk een gesprek. H. zware opgaven. ons al bevredigen als een goede start. 2e Klasse: Internos—Oe Zeeuwen; GoesRBC; Ter- neuzenHero; AllianceBres- kens; DoskoMiddelburg. Het moet voor De Zeeuwen mogelijk zijn in Etten meester van de toestand te blijven. Goes kan het tegen RBC ook wel bolwerken, al blijft het even uitkijken. Ook voor Ter- neuzen achten wij de mogelijk heid van een volle buit aanwe zig. Of Breskens het in Roo sendaal zover brengen zal, staat nog te bezien. In ieder geval wordt dat een zware partiij, evenals voor Middel burg. Dosko is op de Raay- berg nooit een gemakkelijke prooi voor de Middelburgers geweest en de laatste jaren vooral plegen de Bergenaren vlot van stapel te lopen. Met de vechtlust als tegen Scarbo rough getoond is echter veel te verzetten en Middelburg heeft beslist geen slechte ploeg in het veld staan. 3e Klasse E: Zeelandia Odio; ZierikzeeMOC; Burgh RKFC; YersekeNieuw Borgvliet; RCSRobur. Het is nodig dat Zeelandia dit jaar weer eens een woord je gaat meespreken. Maar om de kampioen van vorig jaar in eigen huis te slaan, zullen de Zeelandianen goed voor de dag moeten komen. Zierikzee staat al voor een even zware taak, want ook MOC zal dit jaar wel weer flink van zich af bijten. Burgh moet beslist vechten voor het plaatsje in de derde klasse en behoort zeker weer tot de minst ster ken. RKFC begon tegen het eind van het vorig seizoen goede orestaties te leveren en als deze worden voortgezet wordt het voor Burgh mis schien wel wat zwaar. Dat Yerseke zich door de Benja min van het gezelschap onder de voet zal laten lopen gelo ven wij niet, doch Nieuw Borgvliet is voor ons al even zeer een onbekende grootheid als voor Yerseke en onder schatten van een tegenstander is vaak fataal. RCS moet Ro bur in bedwang kunnen hou den. 3e Klasse F: Aardenburg Biervliet; ClingeAxel; Sluis kilUzendijke; Hontenisse Steen; HoofdplaatHulst; OostburgCorn. Boys. Hoe ver is Biervliet afge zakt? Zover, dat het zelfs in Aardenburg een taaie dobber gaat krijgen? Is Axel de te rugslag van het mislukken van de promotie-wedstrijden te boven en leeft Clinge even als vorig seizoen nog boven zijn stand? Vragen, welke misschien na Zondag een ant woord vinden. Sluiskil zou IJzendgke moeten kunnen kloppen, maar IJzendgke is bezig orde op zaken te stellen en schijnt niet van plan zich in een hoekje te laten druk ken. Steen mag met Honte nisse geen last hebben, daar de thuisclub niet zo sterk voor de dag komt. De strijd tussen Hoofdplaat en Hulst is geheel open. Corn. Boys is op de goe de weg, doch mist schutters en dit zou in Oostburg wel eens kunnen mislopen. 4e Klasse E: NSV—EMM; VESDe Patrijzen. Voor het eerst in de geschie denis van het Zeeuwse voetbal komen twee clubs in de vierde klasse uit. De tegenstanders zgn ons niet bekend, doch bei de elftallen zullen ongetwij feld alles op alles zetten om een goed figuur te slaan. Res. 2e Klasse E: De Zeeu wen IIVlissingen H; Bres kens nGoes n; Middelburg H—Dosko H; MOC II—Ter- neuzen n. De plaatselijke kamp in Vlis singen tussen de reserves van Vlissingen en De Zeeuwen is nooit tevoren te bekijken. Ook nu wagen we ons niet aan 'n voorspelling. Breskens n zal het windje mee moeten heb ben om tegen de Goes reser ves op te kunnen. Ook Mid delburg II krijgt een kwade tegenstander te bekampen. In Bergen op Zoom kan Terneu- zen n één puntje weghalen en als het een beetje meeloopt is er kans op de volle buit. deppen GEEN ZORGEN MEER. Advertentie van een begra fenisonderneming in een Ame rikaans blad: „Waarom zoudt gg ih zorgen leven, als ge voor 150 dollar in vrede kunt rus ten". Meer licht! De Japanse generaal Tojo, die als oorlogsmisdadiger moet terecht staan, begint zich al meer met de dood vertrouwd te maken. Hij is Boeddhist ge worden en heeft zich voor het hiernamaals al een naam geko zen: „Weldadig licht, dat de wereld doorstraalt" Weldoeners. Hebt U vriendjes in Ameri ka? Vraag ze dan om sigaret ten .herencostuums, nylonkou sen enz.... er zijn daar speciale exportfirma's, die zich specia liseren op het zenden van pak ketten naar Nederland, wan neer Amerikaanse vriendjes de dollars sturen. Acht dollar voor een stel keukenpannen... ne- gentle* dollar voor een heren- costuuai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5