NIEUWS UIT ZEELAND Gaat ook de Vlismar verdwijnen? zefwQnippers Totalisator-wet ingediend Besprekingen C.B.T.B, en Kamerfracties 'n Ongeluk aanleiding tot boycot Prijzen van melk en eieren moeten verhoogd. Vertegenwoordigers van de CBTB spreken met de leiders der Antl-Rev. en Chr. Hist. TweedeKa merfracties. Vorige week werd een be spreking gehouden tussen eni ge vertegenwoordigers van de CBTB en do leiders der boven genoemde fracties. Van de zydo der fracties wa ren aanwezig de heren J. Schouten. H. W. Tilanus, C. v. d. Heuvel en H. de Ruyter. Van de z\jde van de CBTB namen aan de besprekingen deel de heren T. Borst te Leid- sendam, Joh. Abma te Broek in Waterland, A. J. Immlnk te Lemele, C. de Putter te Axel, C. v. D\jk te 's-Gravezande, A. Hadderlngh te Assen, J. Bos- selaar te Aagtekerke, B. Koole te Souburg. Mr. W. Rip te Voorburg, Secretaris en P. C. Elfferich. Adi.-secretaris van de CBTB. Breedvoerig werd van ge dachten gewisseld over het loon- en prijsbeleid van de re gering. Gewezen werd op het feit, dat, afgezien van ae ab normale droogte, de prijzen van verschillende producten te laag zijn vastgesteld. Do kostprijs-berekeningen blijken, voorzover het schattin gen betreft, niet overeen te stemmen b.v. met de werkelij ke grootte der productie enz. Allerlei thans beschikbaar ko mende gegevens bevestigen dit. De Europese kampioenschappen. HANNIE TER ME IJ LEX MAAKT EEN KANS. Gisteren werden de Euro pese zwomkampioenschappen voortgezet. De uitslagen lui den: estafette 4 x 200 m. he ren borstcrawl: le serie: 1. Hongarije 9 min. 3.1 (nieuw Europees record); 2. Frankrijk 9 min. 9.9 (Jany zwom zijn 200 m. in 2 min. 4.9 sec, welke tijd beter is dan het wereldrecord, maar niot als zo danig kan worden erkend); 3. Zweden; 4. Z.-Slavië; 5 Neder land 9 min. 29.5. De tweede serie werd ge wonnen door Engeland voor Tsiecho-Slowakye en Italië. Schoonspringên dames. Eind klassement: 1. mevr. Moreau (Fr.) 100.43 pnt; 2. mej. Stau- dinger (Oostenrijk) 90.67 pnt.; 3. mevr. Aubert^inci (Fr.) 86.78 pnt.: 4. mevr. Gromer (Oostenrijk) 84.94 pnt.; 5. mej. Szagot (Hongarije) 82.98 pnt.; 6. Cobi Floor (Ned.) 79.91 pnt. 100 m. borstcrawl dames: De eerste serie werd gewonnen door Fritzi Nathansen (Dene marken) in 1 min. 7.2 sec. voor Irma Schuhmacher (Ned.) 1 min. 9.5 sec. De derde serie werd gewonnen door Han- nie Termeulen (Ned.) in 1 min. 7 sec., de beste tijd van dit nummer. 200 m. schoolslag heren, fi nale: 1. Romain (Eng.) 2 min. 40.2 sec.; 2. Nometh (Honga rije) 2 min. 41.6 sec.; 3. Zerer (Z. Slavië) 2 min. 46.2 sec. 11 m. rugslag heren: In de eerste serie werd Maus (Ned.) vierde en daardoor uitgescha keld. De 400 m. vrije slag heren werd in drie series gezwom men, maar de snelste tijden golden. Eindklassement: 1. Alex Ja ny (Fr.) 4 min. 35.2 sec (nw. wereldrecord): 2. Mitro (Hon garije) 4 min. 50.4 sec.; 3. Bartusek (Ts,Slowakije) 4 min. 51.4 sec. Van Daatselaar was in de tweede serie tweede geworden met 5 min. 4 sec. en Sindorf vierde met 5 min. 9.2 sec. Waterpolo: NederlandOos tenrijk 40; Nederland heeft zich niet voor de eindronde ge plaatst. maar werd 2e in zijn serie. Engeland—Tsjecho Slo wakije 4—1; voorts kan ge meld worden dat Sovjet-Rua- land lid is geworden van do F.I.N.A. Nederland speelt nu om de 4 e. 5e en 6e plaats met Enge land en Hongarije. Nederland uitgeschakeld bij waterpolo. Ook de derde dag om het Europees kampioenschap zwemmen, waterpolo en sprin gen leverde, voor wat de wed strijden van de morgenuren betreft onbevredigende resul taten voor de Nederlandse ploeg op. In het nummer 4 x 200 m borstcrawl werd Neder land vHfde, terwijl slechts 3 voor dc finale werden ge plaatst. Hongarije won dc es tafette. Ons waterpolo-team won met slechts 40 van Oostenrijk, terwijl de doelcjj- fers tenminste 60 hadden moeten zijn, wilde het zeven tal voor de finale-polo in aan merking komen. (Ingezonden mededeling) HOOFDAKTE EN LAGERE AKTEN Geslaagd dank zij RESA-ARNHEM (Bekende Schriftelijke Cursus) (Ingezonden mededeling) Ten aanzien van de produc ten melk en eieren zou op kor te termijn een verhoging van de prijs bewerkstelligd moeten worden. Voor de kleine boeren en zandbedrijven zou voor de Sranen een aanvullende rege- ng getroffen moeten worden. Do moeilijkheden in de Tuin bouw en het ontbreken van 'n behoorlijke regeling van mini mumprijzen, alsmede het ge brek aan afzetgebied, vormaen eon onderwerp van bespreking. Treffende bewijzen van over matige ambtenarij en trage af wikkeling van zaken werden ge geven. Ten slotte werd gewe zen op de noodzaak voor de Land- en Tuinbouw om ener zijds de productiekosten zo laag mogelijk te doen ztfn, doch dat anderzijds, nu de be- drijfsonkosten eer de neiging hebben te stijgen dan te dalen, en de voedselvoorziening, ook voor ons land, steeds moei lijker wordt, van de rogering verwacht mag worden dat de agrarische producenten in het raam van het huidige loon- en prijsbeleid, een zodanige prHs voor hun producten zullen ont vangen, welke de aflevering van een zo groot mogelijke Eroductie ten gevolge zal heb- en. De heren Schouten en Tila nus namen met grote belang stelling van al deze vraagstuk ken kennis en vroegen op ver scheidene punten nadere in lichtingen. Toegezegd werd dat de fractieleiders op korte ter mijn met hun fracties overleg zouden plegen, om te overwe gen welke stappen zouden moe ten worden ondernomen bij de regering, ten einde verbetering te brengen in de thans zo moei lijke economische situatie in Land- en Tuinbouw. Vecantletrip per invalldewagen. De 23-jarige Britse luitenant, Oswald Den- ly, slachtoffer van de kinderverlamming, heeft het plan opgevat om een vacantietrjp per invali dewagen te. maken door België, Nederland en Luxemburg. Hy neemt geen gezelschap mee. Bij zijn bagage zullen zich een rolstoel en een bed bevinden. Zfln invalide, wagen is voorzien van een motor van VA p.k. Reeds eerder maakte hy hiermede een tocht van meer dan 2000 km. door Frankrijk en Zwitser land. Lujtenant Denly is as sistent-administrateur aan het zeelieden-hospi taal van de Albert Docks. Met zijn tochten wil hij bewijzen, dat een slachtoffer van de kin derverlamming binnen zekere grenzen even ac tief kan biyven als een gezond mens. Het Jaarbeursbezoek. Zowel op de twee export- dagen, als ook op de twee ge wone dagen, hebben meer za kenmensen de Jaarbeurs be zocht dan dit op de eerste 4 dagen van de Voorjaarsbeurs het geval was. Vrijdag bracht de extra- trein uit Zeeland veel geïnte resseerden voor de agrarische groepen, hetgeen aan de druk te op het terrein aan de Cror - selaan duidelijk te merken was. Chauffeurs in de oppositie. Merkwaardige situatie bij Thoolse veer. Opnieuw heeft zich op het Thoolse veer een ongeluk voor gedaan. Vrijdagmiddag omstreeks 3.30 uur reed J. v. Poortvliet uit Oud-Vossemeer, vrachtry- der op Rotterdam, van het eiland Tholen, met zqn vracht auto de pont op en dook er braaf aan de andere zyde woer af. Met de pont mag maxi maal 16 ton vervoerd worden, en de wagen woog er 17, ter wijl bovendien de remmen niet functionneerden. Doordat het cabineraampie open stond kon van Poortvliet onder water toch uit de auto komen en werd door de veerman S. Schot, die onmiddellijk in het water was gedoken, op het droge ge- De Koningin moet rust houden. H. M. de Koningin moet ten gevolge van een aanval van bronchitis enige dagen algehe le rust houden. Het is onzeker, of z(j zover hersteld zal zHn, dat zij per soonlijk de Staten-Generaal zal kunnen openen. Karnemelk weer op de bon. De melkproductie is al3 ge volg van de langdurige droogte dermate gedaald, dat de ver strekking van bonvryo karne melk en/of uit onder- of kar nemelk berejde consumptie- melkproducten noodgedwongen twee weken eerder dan in het voornemen lag gestaakt moet worden Met ingang van 14 Septem ber a.s. mag karnemelk, yog hurt e.d. niel meer zonder bon worden afgeleverd. Radiotelefoonverkeer met Indië. Sinds 1 September js het weer mogelijk in het radiote lefoonverkeer, de kosten van uitgaande als van binnenko mende gesprekken, desgewenst door de opgeroepene te laten betalen, zonder dat aan deze faciliteit enige kosten zijn ver bonden. Wordt een dergelilk gesprek door do opgeroepeno echter geweigerd, dan js de aanvra ger de voorbereidingskosten verschuldigd. Beulen van Mauthausen krijgen de strop. vyf voormalige S.S.-bewa- kers van het concentratiekamp Mauthausen in Oostenrijk zijn door de Amerikaanse militaire rechtbank te Dachau veroor deeld tot de dood door ophan- g. Een zekere Franz Scholz werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Verder kreeg de bewaker Arthur Obst 15 jaar gevangenisstraf. Noorse duiker door Nederlanders gered. Een Noorse duiker werd Vry- dag totaal uitgeput in de ha ven van Oslo uit het water ge haald. Hij had zeven uur op een diepte van 9 meter be klemd gezeten onder een steen blok. Nederlandse duikers zijn er In geslaagd de man te red de*. bracht. De veerboot bleek ma teriële schade te hebben opge lopen en ook de autobezitter is vanzelfsprekend gedupeerd Maar dit ongeluk neeft nog een staartje gehad. Zowel aan de Thoolse zijde als de Brabantse zqde van de Eendracht stonden natuurlijk verschillende auto's te wach ten, met de bedoeling ook door de pont overgezet te worden. De chauffeurs bespraken na- tuuriyk het ongeluk zeer tech nisch en kwamen unaniem tot de conclusie, dat höt toch eigenlyk niets gedaan was met deze pont en even unaniem be sloten ze dan ook dit apparaat te boycotten. Toen dus om zes uur ae pont weer In de vaart ging en over de gezonken auto koers zette naar de Brabantse zh'de bleven de auto's staan. Aan de Brabantse kant waren de meningen enigszins verdeeld en waren er chauffeurs die wei met hun auto de pont op wil den. Maar staking is staking redeneerden de niet varende ryders en met hun wagens ver sperden ze de weg en hoe graag de enkelen ook wilden, ook voor hen bleef de pont taboe. Het werd een heel tumult waar zelfs de verkeerspolitie uit Bergen op Zoom aan te pas moest komen, die er dank zy enkele processen-verbaal in slaagden tegen. 8 uur de weg naar de pont vr(1 te krqgen. Het ongeluk en wat daar verder aan vast zat. heeft eens te meer bewezen, dat het een grote vooruitgang zal zijn als straks de Thoolse brug ge- onend wordt. De mijnwerkersstaking in Engeland. De mijnwerkersstaking ln Yorkshire duurt nog steeds voort. De staking neemt nu de vorm van een ramp voor En geland aan, daar het gehele industriële leven van Yorks hire stil ligt. Amerikaans protest tot Joego-Siavië. De Amerikaanse regering heeft Vrijdag tot Joego-Slavië een krachtig protest tegen „het ongeoorloofde gevangen nemen en de slechte behande ling"' van Britse en Amerikaan, se militairen door de Joego slavische autoriteiten gericht cn de onmiddellijke vrijlatjng van negen militairen, die nog vast worden gehouden, geëist. Verklaringen van Bidault. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Bidault, heeft medegedeeld, dat de geruchten, volgons welke Frankrijk voor nemens zou zijn zyn bezettings zone in Duitsland te combine ren met do Britse, onjuist zqn. Do Franse zone biyft zelfstan dig. Frankrijk zal ook geen afstand doen van rijn vetorecht in do Veiligheidsraad. Het Indonesische conflict. De Belgische vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, heeft gisteren langdurig ge confereerd met de Australische minister van buitenlandse ken, Evatt over de aanwijzing van een derde mogendheid in de commissie voor Indonesië, België vertegenwoordigt in deze commissie Nederland, i Australië de republiek. Kerkramen van Vacuumschokbeton. IN ZEELAND VOOR HET EERST TOEGEPAST. By de restauratie van het febouvv der Geref. Kerk in ierikzee wordt voor de bouw van de kerkramen een systeem toegepast, dat ge heel nieuw is ln Nederland. Deze kerk zal namelijk de eerste zqn, die voorzien wordt van. kerkramen uit vacuum schokbeton. Het materiaal had tot nog toe slechts toepassing gevonden in een enkele Zwit serse en Franse kerk. Het voordeel van deze con structie is, dat er totaal geen 'hout hy nodig is en dat de ra men ter plaatse geconstrueerd worden uit geperste blokken, die kant en klaar van de fa briek komen. Bij het bezichtigen van enke le ramen, die reeds klaar zyn, bleek ons, dat het effect van da vensters geheel, in kerkstyi is en dat de toepassing van dit materiaal aan de architec tonische schoonheid uitgespro ken ten goede komt. Om het effect nog te verho gen zullen de ramen voorzien worden van oud-Frans glas, terwjjl de dwarsbalkjes in de openingen van de vensters een totaal-constructie te zien ge ven, die aan een kruisvorm doet denken, waardoor de ra men dus kruisramen worden. De verwachting bestaat, dat het kerkgebouw te Zierikzee eind October gereed zal zyn voor gebruik. De restauraUe kost ongeveer f 40.000. Acht Axelaars onderscheiden. Vrijdag bracht een delegatie van Poolse officieren onder leidjng van kolonel Szydlows- kl een bezoek aan Axel, tenejn. de daar aan een 8-tal ingeze tenen namens de Poolse rege ring het kruig van verdiensten met de zwaarden uit te reiken, voor de diensten, welke zij de Poolse troepen tydeng de gevechten jn Zeeuws-Vlaande ren in September 1944 hebben bewezen. Des middags bezochten de gasten de plaatsen, waar de Poolse troepen destyds stre den. Er werd een krans ge legd by het monument der ge vallenen. De3 avonds vond ten gemeentehuize de uitreiking der onderscheidingen plaats, waarbij kolonel Szydlowski wees op de vele moedige da den, welke door de bevolking ten behoeve van de Poolse troepen werden verricht en de burgemeester van Axel, de heer P. L. D*. J. van Oeveren, er aan herinnerde, hoe dank zij het ingrijpen der Polen de stad gespaard bleef en de be volking slechta lichte verliezen leed, alhoewel vele Poolse sol daten b\1 de bevrijding van Axel het leven lieten. Het kruis van verdiensten met de zwaarden in goud ver kreeg de burgemeester van Axel, P. L. D. J. van Oeveren, ln zilver A. Scheele en D. Og- gel, in brons F. Dieleman, E. Marcus, J. de Putter, L. Sche le en G. Weqns. Tijdens de plechtigheid ten stadhuize bracht een zangkoor de Pool se en Nederlandse volksiiede ren ten gehore. Na afloop hier van spraken op het bordes van het stadhuig kolonel Szydlows ki en de burgemeester van Axel de bevolking toe. Middelburg Bodenmarkt wordt bussenstation, B. en W. schrijven aan de Raad der gemeente Middel burg: Zoals reeds meermalen ter loops werd medegedeeld, is de in het nieuwe stratenplan ont worpen Bodenmarkt te klein en ook minder geschikt om aan rijn doel te beantwoorden. Bo vendien is daaraan een andere bestemming gegeven nl. plaats voor de bussen, station voor alle buslijnen naar de dorpen, een bestemming waaraan in 1940 nog bezwaarlijk kon wor den gedacht. Wy hebben reeds lang uitge zien naar een meer geschikte plaats voor de bodenwagens en menen die te hebben ge vonden in het terrein, dat vrij komt na de ü~jrbraak en ver dere sanering achter het Stad huis. Aangezien de Bodenver eniging reeds lang met grote moeiiykheden heeft te kampen, hebben wij gemeend om zo spoedig mogeiyk een definitie ve bodenplaats te moeten in richten. Naar onze mening kan het bovenbedoelde plan vrijwel vol ledig worden uitgevoerd, wan neer de opslagplaats voor de restauratie van het Stadhuis aan. de Wqngaardstraat naar elders kan worden overge bracht. Dit laatste is mogeiyk omdat het terrein achter het Stdahuis (terrein Droqkers) destijds ook reeds werd ont eigend zodat dit zou kunnen worden bestemd voor genoem de opslagplaats. Voor de uitvoering van dit plan zullen de reeds in 1940 onteigende panden (4 aan de St. Sebastiaanstraat en 3 aan de Simpelhuisstraat, waaron der 3 woonhuis jes) moeten worden afgebroken. De kosten voor e enen ander worden ge raamd op 29.700 vooa wat de onteigende percelen betreft en 35.000 voor het in orde bren gen, nog te verhogen met een nader op te geven bedrag. B. en W. verzoeken de Raad het benodigde crediet te ver strekken. De Commissie van Bijstand van Gemeentewerken is ver deeld in de mening over dit voorstel en Iaat de beslissing aan de Raad over. Verkoop grond Gem. industrieterrein. B. en W. van Middelburg stellen de Raad voor een ge deelte van het industrieterrein aan het kanaal te verkopen aan de N.V. Lompen- en Me- taalhandel M. L. Polak en Zn, aldaar. Het gaat hier om een terrein van 30.000 vierkante meter. De koopprijs bedraagt 196.080. „Moderne tijden". .,Modeme tijd", het als „ac tueel blqspel" aangekondigde stuk, dat Donderdagavond door „De Komedianten" in de Mid delburgse Schouwburg voor het voetlicht word gebracht, is eigenlijk een typisch Ameri kaans geval. Een ernstig en diepgaand probleem als dat van de verhouding tussen ka pitaal en arbeid in een modem bedrijf wordt behandeld op een wijze, die zo nu en dan serieus lijkt, maar in hoofdzaak toch naar het kluchtige neigt. De schrijver A. Hoffman goochelt met nieuwe begrippen als „in dustriële democratie" en mede zeggenschap der arbeiders en behandelt net geheel met een vrolijke spot, die indien ze niet zo goedmoedig was misschien voor sommigen on aangenaam zou kunnen wor den. Johan Kaart en zqn gezel schap hebben er een uitsteken de voorstelling van gemaakt, waarin het accent gelukkig op het kluchtige was gelegd. En dat is Kaart wel toevertrouwd. Hy maakte in ellc geval van de Amerikaanse jamfabrikant John Beverick een kostelijke figuur, daarin voortreffelijk geassisteerd door Joh. Valk als de meesterknecht, een ouwe getrouwe, die plotseling als de „Lincoln" van de moderne ar beiders wil optreden om deze uit hun „slavenbestaan" te verlossen. Dan noteerden we nog Piet Urban als éen sluwe, uitgedroogde bankier, Gerhard Alexander als de dwaze fan tast Thomas Craig, die met zqn millioenen de onderneming ten slotte nog van de onder gang redt. Mimi Lintvelt als iet aardige dochtertje van de meesterknecht, de enige die haar hersentjes bij elkaar houdt onder alle rampzalighe den en ten slotte gelukkig ver enigd wordt met de jonge Be- veridge Ben Aerden de eigenlijke aansteker van alle narigheden. Te Goes ging Vrijdagavond in de „Prins van Oranje" even eens een voorstelling van dit grappige geval. H. A. B. De fruitlijn op Engeland. Donderdagavond is de „Jaco- ba" voorlopig als laatste vrachtvaarder van de lijn van Vlisslngen met een lading fruit naar Engeland vertrok ken. Nu in Engeland nieuwe be- >alingen inzake invoer van ruit bekend worden gemaakt, zal er zo de lijn gehand haafd blijft een nieuwe dienstregeling moeten worden ontworpen. Wie bezit de grond in Zeeuwsch-Vlaanderen SLECHTS 25 PROCENT IN BUITENLANDSE HANDEN. De Rykslandbouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen, de heer van Dyk, schrijft ons: In een van de artikelen over de industriële kansen van Zeeuwsch Vlaanderen wordt gezegd, dat meer dan de helft van de grond hier in Belgische en Franse handen zou zijn. Ik heb zelfs wel horen vertellen, dat dit met meer dan 60 pro cent het geval zou zijn. Waar deze verhalen vandaan komen is my niet bekend, doch het ïykt me wel gewenst, dat dit bakerpraatje voor goed de wereld uit wordt geholpen. Een door mij in 1946 inge steld onderzoek met medewer king van de polderbesturen wees uit, dat zowel in Oost- als West Zeeuwsch Vlaanderen ongeveer 25 procent van de grond buitenlands bezit is. Dit geeft ongetwijfeld een ander beeld van de toestand, dan de mededelingen in het ar tikel van dr. J. F. M. G. de Meyer, dat ontleend werd aan het blad De Industrie. De gasvoorziening te Goes. Ook in Goes laat de gas voorziening nog wel het een en ander te wensen over. Huis vrouwen klagen steen en been over de stopzetting van de gas- toevoer tydens de middaguren. Deze moeiiykheden zijn ener- zyds een gevolg van een ge- brek aan werkkrachten, an derzijds aan onvoldoende en ongeregelde aanvoer van steenkool. Deze moeiiykheden nemen eerder toe dan af en men heeft 't reeds over nieuwe ingrijpende maatregelen als stopzetting van de gastoevoer tussen 's morgens 8 en 10.30 uur. Men kan nameiyk, daar Goes hier en daar nog gas- straatverlichting heeft, niet overgaan tot speruren in de nacht. Bloemententoonstelling te Goes geopend. Donderdag is te Goes de Bloemententoonstelling offici eel geopend. Het woord werd gevoerd door de voorzitter van het tentoonstellingscomité, do heer K. Goudzwaard, de bur gemeester van Goes, Mr. W. C. ten Kate, het jurylid, de heer S. Phaff en de heren Tillema en M. Haasdonk. Na de officiële opening maakte het gezelschap een rondgang door - de zalen van het Schuttershof waarin de tentoonstelling wordt gehou den. Weer wedden bij paardenraces. Bij de Tweede Kamer is in- fjediend de memorie van toe- ichting tot do Totalisatorwet. Hieraan is het volgende ont leend: In alle landen, waar paardenrennen en harddrave ryen gehouden worden, heeft het publiek de gelegenheid om op ae resultaten der wedstrij den weddenschappen af te slui ten. Als regel geschiedt zulks by de z.g. totalisator. By deze totalisator kan het publiek be paalde bedragen inzetten op de aan de wedstrijd deelnemen de paarden. Daarnaast bestaat ln sommige landen nog de ge legenheid te wedden bij de zg. „bookmakers". Dit zijn per sonen, die er hun beroep van maken bij paardenrennen wed denschappen af te sluiten. Ook in ons land heeft het pu bliek lange trjd de gelegenheid Colorado-elderado, Een Haags echtpaar, dat in Belgie vertoefde, bevond zich plotseling temidden van een opruk kend leger Coloraao-kt- vers. Gedachtig aan de indrukwekkende opspo- rings- en verdeJgmg.v- campagne, die wn Ne derlanders tegen dit on gedierte voeren, trapten zij er een tweehonderdtal dood. En daarna vroegen zg aan enige Belgen, of die er geen jacht op maakten. „Neen", luidde het antwoord, „dat is niet nodig. Zo doen nu geen kwaad. Alleen als het jonge aardappelloof boven de grond komt wordt het bespoten". Wy begrypen nu hoe het mogeiyk is, dat tel ken jare duizenden Colo- rado-kevers onze grenzen overschrijden en onze kusten belagen. Ligt hier geen schone taak voor de Benelux? Die beoogt weliswaar in het alge meen geen productiever mindering en uitvoerbe- lemmering, maar ten op zichte van deze gestreep te deviezenverslinders sou dat nu )uist geen -twaad kunnen. gehad om by een totalisator te wedden. Toen echter in het jaar 1911 hazardspel werd ver boden, betekende dit voorlopig het einde van de totalisator. Daarmede echter was aan het wedden bq harddraverijen en rennen geen einde gekomen. Thans verschenen nl. clandes tien talrijke bookmakers ten tonele, die schuil gingen tussen de duizenden bezoekers van de renbanen, zodat de politie er niet in slaagde hen van de rennen te weren. Zodoende vond het wedden toch voort gang:, thans echter op wel bij zonder ongewenste wijze en niet zelden was het optreden '3er bookmakers van die aard. dat van oplichting kan worden gesproken. De draf- en rensport raakte in verval. De uit te keren prij zen daalden tot een zo laag peil, dat daarmede de kosten, verbonden aan het houden van paarden, niet meer konden worden bestreden. Eigenaars en rijders, die door de getrof fen maatregelen financieel m moeilijke omstandigheden kwa men te verkeren, lieten zich dikwijls door bookmakers om kopen, ten einde het hoofd bo ven water te houden. Anderen brachten hun stallen naar het buitenland over (Brussel, Keu len). waardoor Nederlands ka pitaal naar het buitenland ging- In 1941 werd bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie en van landbouw en visserij de mogelijkheid tot het organise ren van een totajisator weder om opengesteld. Sedert de bevrijding is wed den bij de totalisator wederom verboden, daar bovengenoemd besluit ingevolge het besluit bezettingsmaatregelen bulten werking is getreden,. Dezelfde verschqnselen, die zich na invoering van artikel 254bis in het Wetboek van Strafrecht voordeden, doen zich ook thans weer voor. De ministers van landbouw, visse rij en voedselvoorziening en van justitie achten het ge wenst, dat aan deze onoorba re praktijken een einde komt. Zij achten het dan ook nood- zakeiyk, dat wederom een voor ieder toegankelijke totalisator wordt ingesteld. Directie wikt en weegt. De Marine uit Vlisslngen, de Zeeland weg. En nu ook nog de Vlismar? Zo'n vaart loopt het ge lukkig nog niet, ook niet al zqn kort geleden drie tanks van de N.V. Vlissing- se Mineraalolie en Asphalt - raffinaderq naar Pernis overgebracht. Dit feit mag nog niet gezien worden als het begin van het vertrek der Vlismar. De situ atie was eenvoudig zo, dat er in Pernis, waar een nieuwe installatie wordt gebouwd, ma teriaal nodig was. En dit ma teriaal, nog moeilijk te krijgen, was in Vlisslngen aanwezig. De oplossing was dus vry-een voudig en heeft niet de tragi sche bedoeling die men er hier en daar achter zoekt. Aan de. andere zqde betekent dit optimistisch geluid niet, dat hfet zeker is, dat de Vlis mar in Vlissingen zal blijven. De directie wikt en weegt nog nauwgezet het voor en tegen van blqven en vertrekken te gen elkaar af. Opmerkelqk en bedcnkeiyk is in dit verband het feit, dat de herbouw van de installa- tie's in Vlissingen reeds enke le malen op het laatste ogen-, blik is afgesprongen. De instal laties aan de Binnenhaven dan. Die aan de Buitenhaven z(jn reeds grotendeels klaar en zul len vermoedelqk in October geheel hersteld zijn. Nu is het zo, dat men by de Vlismar in de Binnenhaven zeer zwaar gehandicapt werd en wordt door de sluis. In de oorlog is een plan ontworpen, dat hieraan een eind zou ma ke.:. Achter de Buitenhaven zou een tweede haven wor den gegraven. Tussen beide havens zou dan een smalle landtong ontstaan, waarop licht ontvlambare materialen en installatie's, ook die van de Vlismar zouden worden ondergebracht. Maar de Marine is weg en... nog niet terug helaas. De Ma- De harmonie „Voorwaarts" te Koudekerke geeft heden avond haar laatste concert in dit seizoen op de muziektent. Vrijdag en Zaterdag houdt de Konqnenfokkersvereniglng „Nut en Sport" in de Graan- beurs te Middelburg, een club- tentoonsteiltng. rinehaven is er nog niet. Wil de Vlismar biyven, dan dient zq dus voorlopig gedeeltelijk aan de Binnenhaven te blqven zitten. En dat kan Tegenover deze pessimisti sche geluiden staan echter ook optimistische. Er is nog niets bekend dat er op zou wqzen dat nog meer tanks naar Pernis zullen gaan. Op de totale tonneninhoud van de tanks in Vlissingen 50.000 ton tellen de drie tanks, een 2000 ton inhoud ie der, eigenlijk nauwelijks mee. En er is nog een ander feit. De steiger van zeeschepen aan de Binnenhaven bq de terrei nen van de Vlismar wordt ge heel vernieuwd. De werkzaam heden daaraan zijn nagenoeg klaar. Men mag aannemen, dat de directie van de Vlismar, dit werk toch' niet zonder bedoe ling zal verrichten en men kan dit dan ook als een hoop vol teken voor Vlissingen beschou wen. Marktberichten COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" WJV. Woensdag 10 September 1947. Andijvie 1642; Stoksnjjbo- nen 8689; Stamsnqbonen 43 86; Stokprincessen 1.60 -.67: Stamprincessen 1.36; Pronkbonen 30—53; Kroten 4 —17; Rode Kool 10—23; Sa- voqe Kool 16—33; Witte Kool 13; Postelein 864; Uien 10 16; Koolrapen 16, alles per kg- Bloemkool II 31; id. Ill 23; Platglaskömk. I 2; id. II 2; id. Ill 25; Natuursla II 5 10, alles per stuk. Peen 21—24 per bos. Wagenaars 1.121.23; Sa xa's 1.061.17; Rentegevers 1.59, alles per kg. Fruit. Appels: Mank's Cod- lin 28; Glorie van Holland 20, beiden per kg. Peren: Maagdepeer 1520; William Duchesse 1423; Bonne Louise d'Avranche 19 —33; Triumph de Viënne 18 40; Beurré Hardy 1635; Con ference 28—32, alles per kg. Pruimen: Reine Claude 30 35; Abrikoospruim 6166; Reine Victoria 19---62, alles per kg. Meloenen: Net 2128; Sui ker 2455; Annanas 2565, alles per stuk. Druiven: Black Allicant 91; Frankenthaler 7892, beiden per kg. Diversen: Kasperziken 11 33 per stuk; Tomaten 1633 per kg. AardapnelenGeelbloem 5.80; Bintje 6.50, beiden per 100 fcr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2