PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Clayton verwerpt zestien landen rapport Amerika steunt Iran tegen eisen van Moskou Brieven naar de Oost Zeeuwse groentetelers verenigen zich Vandaag 190e Jaargang - No.216 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. behalve op Zon- ^en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Christelijke feestdagen. Zaterdag 13 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; 3.20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per -mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hel wereldgebeuren Het is een verlanglijstje maar geen plan. Deskundigen moei hel over doen. De zestien landen, die in Parijs beraadslagen over de practische uitvoering van het voorstel Marshall tot hulp aan Europa, waren al zo'n aardig eind op weg met hun werk, ja vrijwel gereed gekomen. De deskundigen hadden een keu rig en uitgebreid eindrapport samengesteld en reeds was de slotzitting bepaald op Maan dag a s. Helaas is er op het laatste ogenblik een flinke kink in de kabel gekomen door toedoen van William Clayton, de Amerikaanse onderminis ter, die tot taak heeft de werkzaamheden van de confe rentie te volgen en door „vriendschappelijke adviezen" te steunen. Clayton heeft het eindrapport eens doorgenomen en daarop de opstellers ervan bij zich geroepen op de Ame rikaanse ambassade te Parijs. Stop eens heren, heeft hij daar gezegd, wat U me daar hebt voorgelegd is geen rapport meer, het is een boodschap penlijstje, waarop elk land eenvoudig heeft genoteerd wat het verlangt van zijn dollar leverancier. Het totaal bedrag aan goederen, dat wij op de pof moeten leveren, beloopt voor de eerstvolgende vier jaar liefst een bedrag van 22.499 millioen dollar. Denkt U, dat het Amerikaanse pu bliek en vooral het Congres daarvoor te vinden zal zijn? Nee, zo was onze bedoeling niet. Ik zal een Amerikaanse deskundige naar Parijs sturen, die U een handje zal helpen om een geheel nieuw en dan een beter rapport op te stel len. Clayton zei het niet pre- geven te worden voor de be hoeften van Europa, maar dient een onderscheid ge maakt te worden tussen de behoeften der afzonderlijke landen. Al wordt ook een ge meenschappelijk rapport uit gebracht, de Ver. Staten be houden zich het recht voor met elk land afzonderlijk te onderhandelen en overeen komsten te sluiten. Dit is duidelijk: Amerika wenst zijn dollars niet over de balk te gooien en heeft op al te grote verwachtingen van de voorgestelde hulp een dom per gezet. Uncle Sam wil alleen Euro. pa een krappe beurs geven om vier jaar lang „economische samenwerking" te studeren met daarbij de raadgeveling met daarbij de raadgeving ticulier initiatief dan in so cialisatie en conjunctuurleer. En van tijd tot tijd moet Eu ropa laten weten hoever ze met de studie is gevorderd. U KOMT ZEKER OM DOLLARS. Er gaan weinig dagen voorbij zonder dat Lo- vett, de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, diplo maten te woord moet staan, die komen spre ken over economische hulp. Onlangs had hg een kort onderhoud met een buitenlandse vertegen woordiger, die tot hem sprak in een onbekende en onverstaanbare taal. Lovett had echter geen tolk meer nodig. Ik hoor het al, zei hij lachend, komt zeker spreken over een mogelijke dollar lening. cies met deze woorden, maar het kwam toch hierop neer. Daar zitten nu de heren des kundigen in Parijs. Zij hebben twee maanden lang gezwoegd en gecijferd en met ipillioenen gegoocheld om een zo nauw keurig mogelijk overzicht van de behoeften te maken en Clayton komt daar even ver. tellen dat er niets van deugt. Zij moeten het gevoel hebben van een jong verslaggever, die een lang verslag, waarvan el ke volzin zweetdruppels Heeft gekost, voor zijn ogen door de hoofdredacteur ziet besnoeien en beschrappen tot een klein berichtje. Wat wil Clayton dan wel? In de eerste plaats dat de zes tien Europese landen niet al les van de Ver Staten ver wachten, maar ook elkaar hulp verlenen. Als voorbeeld noemde hij de post, die op het rapport voorkomt voor invoer van Amerikaans fruit. Het is onnodig, daar zowel Frankrijk als Italië grote fruitoverschot- ten hebben en daarmee de an dere Europese landen kunnen helpen. Verder kunnen er voorzieningen worden getrof fen voor het aanwenden van overtollige arbeidskrachten in het ene Europese land ten be hoeve van een ander Europees land, dat aan arbeidskrachten of aan bepaalde andere goede ren een tekort heeft. In de tweede plaats'dienen niet slechts globale cijfers ge- is het 100 jaar ge leden, dat de Franse maarschalk Ch. N. Ou- dinot, bekend door zijn optreden bij de inlijving van Nederland bij Frankrijk, overleed. MORGEN is het 3 jaar gele den, dat Maastricht als eerste Nederlandse stad door het 9e Amerikaanse leger werd bevrijd. is het 400 jaar ge leden, dat de Nederland se staatsman Johan van Oldenbameveldt te Amersfoort werd gebo ren. vjert de bekende letterontwerper S. H. de Roos zijn 70ste verjaar dag. Nog een verdwijning uit Sowjet-zone. De bekende links-georiënteer de Duitse schrijver, Theodoor Plivier, wiens boek „Stalin grad" veel succes beleefde, wordt vermist uit zijn woon plaats Weimar in de Sowjet- Russische zóne van Duitsland. Volgens de „Berlin Telegraf" zou Plivier, die in 1933 naar Frankrijk uitweek, 'n jaar la ter naar de Sowjet-Unie ging en vandaar na de oorlog in Duitsland terugkeerde, thans de Sowjet-Russische zóne ont vlucht zijn. Troepen naar de grens. De ambassadeur van de V.S. in Perzië, George Allen, heeft de Perzische regering de ver zekering gegeven, dat „de Ver. Staten haar zouden steu nen, indien Perzië op haar ei gen manier over haar bezit wenst te beschikken". De Ver. Staten, zo verklaar de de ambassadeur, mengt zich niet in onderhandelingen van commerciële of andere aard, doch als deze onder bedreiging plaats hebben, dan wil Ameri ka zich niet afzijdig houden. Aanleiding tot bovenstaan de verklaring is het feit, dat een door de premier Ghavam es Soeltaneh met de Sowjet- Unie gesloten overeenkomst aangaande de oprichting van een Perzisch-Sowjetische olie maatschappij nimmer door de volksvertegenwoordiging is bekrachtigd. Men zegt, dat Ghavam es Soeltaneh vreest, dat niet <je gehele volksverte genwoordiging deze overeen- :omst haar steun zal geven. TROEPEN NAAR PERZISCH- SOW JET-RUSSISCHE GRENS. Naar verluidt, zouden drie bataljons gemechaniseerde troepen naar de Perzische Noordgrens van de Sowjet- Unie gezonden zgn, nadat van Amerikaanse zjjde steun be loofd is aan Perzië bjj de ver dediging van zijn eigen hulp bronnen. Volgens reizigers, die uit 't Noorden komen, zou er aan Sowjet-Rusische zijde van de grens intense militaire bedrij vigheid heersen. Er zou ge oefend worden met tanks, ma chine-geweren en zoeklichten. De Prawda heeft verklaard, dat afwgzing van de Sowjet- Russisch-Perzische olie-over eenkomst gevaarlijk zou zijn voor Perzië. Labour-overwinning in Liverpool. Het record van de Britse Labourregering dat zij al haar zetels, die zij bij de algemene verkiezingen van 1945 verover de, behouden heeft, is onaange tast gebleven. Donderdag werd bekend, dat i Labour-candidaat majoor Irvine met 10827 stemmen zijn conservatieve tegencandidaat Bevins, die 8874 stemmen kreeg, bij de tussentijdse ver kiezing voor het district Edge- hill (Liverpool) verslagen heeft. Nieuwe regering in Indo-China. Naar in Hanoi verluidt zal een voorlopige „nationale rege ring voor Indo-China" met aan het hoofd de in ballingschap levende keizer Bao Dai spoe dig in Hongkong samengesteld en door de Franse regering er kend worden. De radio-omroep van de Vietnamese N regering heeft Bao Dai cn de Indo-Chinese leiders, die met hem samen werken, als „verraders en Quislings, die de doodstraf ver dienen" gebrandmerkt. Amerika betaalt voor Britse zone. In welingelichte regerings kringen te Washington wordt verklaard, dat de Ver. Staten binnenkort de gehele kosten van bezetting van de Britse zóne van Duitsland op zich zul len nemen. Het zal aan Enge land worden vrijgelaten zijn aandeel in de kosten naar ver mogen in ponden te voldoen. In een interview met een Reuter-correspondent, Eric Bourne, heeft Wilhelm Pieck, de communistische leider van de socialistische Eenheidspar tij in de Sowjet-zöne van Duitsland, gepleit voor eenheid van Duitsland. VIJF JAPANSE OORLOGS MISDADIGERS GEËXECUTEERD. Gistermorgen tussen half acht en half negen zgn vjjf door de krijgsraad te Batavia ter dood veroordeelde Japanse oorlogsmisdadigers geëxecu teerd. Mr. P. J. Witteman, wiens benoeming tot Minister van Binnenlandse Zaken binnenkort verwacht mag worden. KORTE PREDICAT1E Van waar heeft hij dan dit onkruid? Een vjjandig mens heeft dat gedaan Matth. 13 27, '28. Hoe komt 't toch, dat de wereld er zo hopeloos uitziet? Wij allen kennen immers de misère van onze tijd? Ongetwijfeld trachten velen :n goede samenleving tot stand te brengen, maar Tt lukt niet. Wat zijn er 'n scheve 'ver houdingen! Ik denk aan 't huwelijks- en gezinsleven, aan werknemers en werkgevers, enz. Ja. zowel nationaal, als internationaal, ziet het er treurig uit. We leven in 'n wereld vol van hebzucht, haat, hoogmoed, onreinheid en leugen. In de gelijkenis, waaraan bovenstaande woorden zijn ont leend, wordt de wereld verge leken met 'n akker, die zowel onkruid als tarwe voortbrengt. „Van waar", zo vragen de ontstelde dienstknechten hun heer, „heeft hij dan dit on kruid?" Zijn antwoord is tevens het antwoord op de vraag naar de oorzaak van de nood van onze tijd. „Een vijandig mens heeft dat gedaan". De landman, Jezus Christus, zaait 't zaad der lief de. Zijn doodsvijand. Satan, zaait 't zaad der haat. De akker is de wereld, en op 'n heel klein stukje groeien wij. Het zaad der gedachten en beginselen tarwe, df on kruid in mensenharten ge zaaid, ontkiemt, groeit op, en komt tot vruchtdragen. Wat ons leven is, wordt door de vrucht bepaald. Waardoor wordt uw leven gekenmerkt? Is het: liefde tot God bovenal en uw naaste als u zeiven? Ofhaat ge God bovenal èn uw naaste? De toestand der wereld wordt mede door u en mij be paald. Wij zijn niet alleen tar we óf onkruid, maar zaaien ook wat wij zijn! Stel u daarom onder de in vloed van de Goede Zaaier! Hij zaait ook nu nog 't zaad der liefde. Dit zaad is 't Evangelie voor steeds dieper wegzinkende wereld. En onder Zijn invloed grijpt 't wonder der herschepping plaats, waardoor onkruid in tarwe wordt omgezet. Alleen langs deze weg daagt licht voor 'n stikdonkere wereld! Ds. W. F. PRAAS, Cadzand. Joodse vluchtelingen van de Exodus" worden op het station van Hamburg door Britse soldaten in wagens gebracht en naar het concentratiekamp te Pöppendorf vervoerd. Auto's voorlopig niet vrij. Op de persconferentie, welke door de afd. voorlichting van het Ministerie van Verkeer in Juni jl. te Utrecht werd ge houden, is o.a. sprake geweest van een beëindiging der distri butie van automobielen, zodra de tijd daarvoor rijp geacht kon worden. Hieruit zrjn ge ruchten voortgesproten waar van het gevolg is geweest, dat importeurs en handelaren met aanvragen worden overstelpt. Van de zijde der R.A.L ver zoekt men ons derhalve, er nog eens met nadruk op te wijzen, dat op het vrijkomen van auto mobielen vooralsnog absoluut geen kans bestaat. Wie een auto verlangt, moet zich als tot nu toe gebruikelijk, tot de rijksverkeersinspecties wenden. De Japanse kapitein Sou- gahara der Kempetai is door de Nederlandse krijgsraad te Morotai ter dood veroordeeld. Burgemeester d'Ally voor Radio-Moskou. Zondagavond om kwart over zeven, middel Europese tijd, zendt radio Moskou op de golf lengtes 1925- en 30.49 meter, een tweetal korte toespraken uit resp. van de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. "Ailly en van wethouder B. C. Franke. oZals bekend vertoe ven deze op het ogenblik te Moskou, ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van de Russische hoofdstad. Fietsbanden voor eerste montage. Het C.D.K. deelt mede, dat t.m. 30 September a.s. op de bonnen A 01, A 06, A 16 en A 21 van het inschrgvingsbe- wijs voor eerste verstrekking van rijwielbanden, per bon één toerbuitenband kan worden ge kocht. Voorts zal men op de bonnen B 01, B 06, B 16 en B 21 van genoemd inschrrjvings- bewtjs één toerbuitenband kun nen kopen. Op bovengenoemde bonnen kan rechtstreeks wor den gekocht. Brief voor „De Waarheid" ging niet naar de post. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schoonenberg be treffende het achterhouden door militairen van poststuk ken, ter beschikking gesteld van de P.T.T., heeft de minis ter van oorlog o.m. geant woord, dat het inderdaad waar is, dat een brief, gericht aan de hoofdredactie van „De Waarheid", niet door de P.T. T. is vervoerd naar de plaats van bestemming, maar ter hand is gesteld aan de regi ments-commandant van 't 11de R.I. Deze brievenbus diende als verzamelplaats van stuk ken, die de militairen in die kazerne door de post willen laten verzenden. De bus werd echter nimmer door de P.T.T. gelicht, doch werd geledigd door een militaire facteur, die vervolgens de poststukken aan de P.T.T. ter verzending aan bood. De betreffende brief werd aan de regiments-com mandant overhandigd. DE STROOM WORDT STEEDS GROTER. De vertraging. De oost bestemd voor de militairen in Indië is de laatste tijd opgelopen tot 600.000 stuks per week. Uit dit respectable aantal valt onmiddellijk te concluderen dat sinds d.e laatste gege vens gepubliceerd over de veldpost naar Indië, n.l. een half millioen per week, de achtergeblevenen hier te lande nog veel drukker zijn gaan corresponderen. DE ACHTERSTAND. Uit de wekelijkse rapporten over de postverzending naar Indië blijkt, dat op-t14 Augus tus 1947 er een achterstand in de expeditie van dagbladen van 180 kg. was, achterstand in de brievenpost was er niet. Na deze datum zijn er möel- Staking bij de meelfabriek duurt nog voort. De staking bij de meelfabriek „Holland" te Amsterdam duurt nu reeds 3 weken en" er is nog geen verandering op korte ter mijn in de toestand te ver wachten. De directie gaf als haar in druk weer, dat er op dat deel van de stakers, dat wel weer zou willen beginnen, een druk wordt uitgeoefend. Zij heeft nog Donderdag een geval van molestatie ter kennis van de politie gebracht. Zij zegt te menen bewijzen in handen te hebben, dat de E.V.C. de sta king financieel steunt, waar door de stakers een uitkering van f 25.per week ontvan gen. De voorraden meel bij de „Holand" zijn thans geheel op gebruikt. Teneinde de meel- voorziening van de hoofdstad zo ongestoord mogelijk te doen verlopen en niet gehinderd te worden door acties van de zij de der stakers, heeft de direc- itie meel van andere fabrieken en uit andere plaatsen van een ander punt van de stad .uit la ten distribueren. Er komt een tuinbouwvakschool te Middelburg Verheugend iniliatief. Plannen om Zeeland of 'n deel ervan tot een tweede Westland te maken, tot een vooraanstaand en gerenom meerd exportgebied van groenten, zouden voorlopig te hoog grijpen. Dat het voor een agrari sche provincie als Zeeland niettemin van groot belang is, dat een zo hoog moge lijke opbrengst van de bes te groentensoorten wordt verkregen is duidelijk. Om dat te bereiken is op voorbeeld van enkele andere streken in ons land, op voor beeld ook van de fruittelers, op 9 September opgericht de Zeeuwse Groentetelrs Ver eniging, kortweg Z. G. V., met een voorlopig bestuur bestaande uit de heren P. Ton te Serooskerke, voorz.; W. J. Tielkemeyer te 's-Heer Arendskerke, secr.; D. Dormaar te St. Annaland en nog 5 andere leden. De Vereniging, die zich per circulaire tot alle Zeeuwse groentetelers heeft gewend, wil geen economische of socia le belangen gaan verdedigen daarvoor zijn de standsorgani saties. Ze wil zich zuiver en uitsluitend op cultuur-tech nisch terrein bewegen in eenvoudiger woorden zor gen, dat de groenteteelt op steeds hoger en beter peil wordt gebracht. EEN VAKSCHOOL. Men wil dit bereiken door het bevorderen van de vak kennis. Het plan is in December a.s. in Middelburg een Tuin bouwvakschool voor de groen teteelt te openen, waar ieder, die 18 jaar of ouder is en een diploma van een tuinbouw- wintercursus bezit, gedurende l/7 jaar een dag per week onderwgs kan krygen. PROEFTUINEN. Een ander plan is de stich ting van een of meer proef tuinen of voorbeeldbedrjjven voor onderzoek. Daarin kan worden gecuper- menteerd en beproefd, welke soorten zich het best lenen voor teelt op Zeeuwse grond en welke behandeling de bes te resultaten oplevert. VOORLICHTING. Een derde middel om de groentetelers van dienst te zijn is voorlichting. De tijd, dat sommige telers hun eigen gangetje gingen en de consulent voor het hek lieten staan, is voorbij. Algemeen worden aanwij zingen op grond van weten schappelijk onderzoek dank baar aanvaard, al blijft de eigen vakkennis nog altijd 't belangrijkste. Er Kunnen aanwijzingen ge geven worden over de beste wijze, waarop schadelijke in secten als de koolvlieg, de wortelvlieg, de preimot enz. moeten worden bestreden voor het te laat is. Er kunnen lezingen gehou den worden, waarin plaatselij ke moeilijkheden behandeld worden. Bovendien valt er nog wel het een en ander te rationali seren, d.w.z. zodanig te verbe teren, dat met minder han denarbeid 'n groter opbrengst is te verkrijgen. Nog al te veel keutert de boer met klei ne stukjes i.p.v. een soort over een groter oppervlakte te verbouwen. En waarschijnlijk zijn er wel mogelijkheden om hier en daar tot mechanisatie te komen, tot gebruik van arbeidbespa- rende machines. SARIENWERKING MET VEILINGEN. De Z.G.V. zal natuurlijk nauw samenwerken met ande re instanties, met de Rijks Tuinbouw Voorlichtings Dienst en de veilingen. Vooral de veilingen hebben er als afzetorganisaties belang bij, dat een zo gezond mogelijk product wordt geleverd. Zij zullen waarschijnlijk niet al leen financieel steunen zil verzaad geeft gouden vrucht maar ook zo nodig admini stratief werk overnemen. Een veiling ook en dat is de reden om een tuinbouw school in de buurt ervan te plaatsen geeft het beste aanschouwelijke onderwgs. Daar wordt de groente aange voerd, daar kan gezien wor den wat er aan mankeert en welke fouten aan de wijze van aanvoer kleven. DEMONSTRATIE IN DE HOOFDSTAD. Binnenkort zal de Z.G.V. 'n algemene vergadering houden met alle leden voor de vast stelling van de Statuten en het Reglement. Het eerste optreden naar buiten valt eind dezer maand, op 30 Sept., in Middelburg. Dan zal in de Schouwburg een bespreking worden gehou den over mechanisatie moge lijkheden. 's Middags is er in de Na dorst een demonstratie van freesmachines en andere werk tuigen. Het is ongetwijfeld 'n Zeeuws belang, dat alle telers zich aansluiten bij de Z.G.V., opdat de jonge vereniging kan ge dijen en nuttig werk verrich ten. Elk initiatief om agrarisch Zeeland vooruitstrevend te ma ken verdient steunt lijkheden gekomen met de luchtlijn naar Indië. Dit had natuurlijk direct een terugslag op de postverzending naar In dië. Doordat er verschillende vliegtuigen uitvielen, alsook door het feit dat toestellen in verschillende tussenlandings plaatsen niet door konden vlie gen, kwam er een gedwongen vertraging in de verzending. Uit een later weekrapport blijkt dat deze op 21 Augustus (er was toen in een week haast niet gevlogen, bedroeg 5510 kg. aan burger- en militaire post. Deze achterstand was op 23 Augustus j.l. opgelopen tot 6551 kg. NAAR CAIRO. Het hoofd van het bureau veldpost begreep dat deze toe stand niet kon blijven voort bestaan. Er moest op de een of andere manier een uitweg gevonden worden. Zo heeft men 2000 kg. per vliegtuig naar Cairo laten meenemen en deze post overgeladen op de „Oranje", welke toen net in Suez arriveerde. Dit schip is nu inmiddels in Indië aangekomen cn dc militairen hebben in ie der geval deze post al ontvan gen. Daarna is de toestand enigermate verbeterd, hoewel nog verre van ideaal. Via Bag dad en Colombo, door middel van overladen in andere toe stellen, bereikt de post nu de militairen in Indië. De toestand op 8 September was: achterstand aan militai re post f inbegrepen voor de marine) 2000 kg.; aan dagbla den 600 kg. Op 10 September was men zover, dat er geen achterstand meer was. Alles functionneer- de weer normaal. Hieruit big kt ten enenmale dat er met man en macht voor gezorgd wordt hoe dan ook dat de vertraging in de postverzending naar Indië tot een minimum gereduceerd wordt. Consuls beschoten. Wg hebben reeds gemeld dat de Australische en Britse con sul-generaal op Java beschoten werden. Nader verneemt Reu ter, dat de heren Eaton en Lambert met hun stafwagen in een Nederlands convooi re den van vier jeeps op weg van Malang naar Soerabaja toen nabg Singosari machine geweervuur op hen werd ge opend van een afstand van naar men schat, ruim 400 me ter. Een Frans Hals bracht maar 1200 op. Op een verkoping van anti quiteiten en kunstwerken, in de Redoutezaal te Maastricht, is o.a. een door prof. dr. W. Vogelenzang als echt gewaar merkte Frans Hals, voorstel lende een gildemeesterkop, ge gaan voor 1200. Een Van Meegeren (binnenhuisje) bracht 400 op. Sobere Prinsjesdag. In overeenstemming met de ernst van de tijd zal de ope ning van de Staten-Generaal op a.s. Dinsdag, evenals de laatste jaren gebruikelijk was, met alle soberheid geschieden. Zoals reeds is gebleken, zal de Koninklijke stoet uit louter hofauto's bestaan en ook de ministers en de kamerleden en verdere genodigden zullen in burgerkleding verschijnen. De politie heeft te Stur- ba (Italië) „een bende neo fascisten' 'ontdekt, welke zich gespecialiseerd had tot het vervaardigen van valse passen. Deze werden voor 200.000 lire per stuk verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1