GRISEX De Niwin actie NIEUWS UIT ZEELAND JO F1BBE MOSSELSCHEPEN UIT DUITSLAND TERUG LAATSTE NIEUWS WALCHEREN Wat voor onze soldaten werd gedaan. En wat nog gedaan moet worden. i Uit het jongste overzicht van het Niwin-werk blijkt, dat in de maanden Septem ber 1946 t/m Juni 1947 door het Nederlandse volk aan vrijwillige bijdragen 900.000 werd bijeenge bracht. De in deze tjjd gedane uit gaven (o.a. de Kerstpakketten- actie 1946, cantinewagen-actie, sportartikelen, muziekinstru menten en verwelkoming van terugkerende militairen) be dragen 746.000, bovendien werd voor een bedrag van 144.000 aan orders geplaatst (o.m. 10 cantinewagens en 50 radio's) terwijl voor de nog dit jaar te plaatsen orders 1.054.000 is uitgetrokken (15 cantinewagens, 155.000 Kerst pakketten, sportartikelen, enz.) Hieruit volgt, dat in de 2e helft van dit jaar nog 1.044.000 moet worden inge zameld. Inmiddels heeft het De Europese kampioenschappen. Geen Ned. successen. Gisteren werd de finale ge zwommen van de 100 m. borst- crawl heren. De uitslag luidt: 1. Jany (Frankrijk) 56.9 sec.; 2. Olssen (Zweden) 58.8 sec.; 3. Szatmary (Hongarije) 59.6 sec. Daarna kwamen in volgorde Kadas (Hong.), Miloslavich (Z.-Slavië), Babey (Fr.) en Hoving (Ned.). Hoving's tijd was 1 min. 1.6 sec. In zijn serie van de 200 me ter schoolslag werd Bonte (Ned.) vierde in 2 min. 52 sec., zodat hij is uitgeschakeld. Het kampioenschap schoon- springen viel ten deel aan de Fransman Heinkele met 126.71 punten. Tweede werd Johans son (Zweden) 118.58 pnt.; der de Hidvegi (Hongarije) 114.50 pnt.; vierde Christiansen (De nemarken) 107.91 pnt. en vijf de Johnsen (Eng.) 105.46 pnt. De Nederlander Haasman werd dertiende met 89.91 pnt- De finale dames rugslag 100 meter gaf het volgend resul taat: 1. Karen Har up (Dene marken) 1 min. 15.9; 2. Cathie Gibson (Engeland) 1 min. 16.5; 3. Iet Koster van Feggelen (Ned.) 1 min. 18; 4. Greetje Gaillard (Ned.) 1 min. 18.3; '5. Ilonka Novae (Hongarije); 6. Monique Berlieux (Fr.). Min. Liefiinck in Londen. De Nederlandse minister van financiën, prof. mr. P. Lief- tinck. is Donderdag te Londen gearriveerd en zal Nederland vertegenwoordigen op de twee de jaarlijkse bijeenkomst van dè internationale bank en van het internationale monetaire fonds. jaarbeurs K.L.M.-vluchten een succes. De belangstelling voor de speciale jaarbeurs lijnvluchten is dermate vergroot, dat de vliegtuigen van Groningen en Leeuwarden reeds tot en met 13 September volledig bespro ken zijn. Ook de vliegtuigen uit Maastricht zijn voor iedere vlucht vrijwel volgeboekt. Voor de rondvluchten boven Utrecht welke op Zondag a.s. zullen worden gehouden, bestaat een toenemende belangstelling. Bondselftal—Frem 2 4. Een Nederlands bondselftal speelde gisteren te Den Haag tegen de Deense voetbalclub Frem en verloor met 42. Kraak en van der Linden ston den erin opgesteld en zij waren de enigen die in het Ned. elftal tegen Zwitserland uitkomen. Van der Linden speelde overi gens slecht. KOOPMANS' KINDERMEEL CfOlmxolz (Ingezonden mededeling) dat grijs haar in korte tijd weer de natuurlijke kleur geeft. Het bevat geen kleur stof en is gegarandeerd on schadelijk. Dit pracht artikel, waar U geweldig tevreden over zult zijn, kost per grote flacon 3 gld. Ook.in haarverf hebben wij een prima Frans merk, dat wij hebben in alle kleuren, prijs 210 ct. Wij geven U gaarne alle in lichtingen. Vlissingen Middelburg. (Ingezonden mededeling). bedrag aan vrijwillige bijdra gen het millioen reeds over schreden. WAT VERZONDEN WERD. Van de besteding der Rijks subsidiegelden geeft het over zicht de volgende specificatie; Aan lectuur (o.m. 388.750 boeken, 33.155 kg. tijdschrif ten, 53.900 abonnementen, we kelijks 600 kg. dagbladen) werd f 700.000 ten koste ge legd. Voor cursussen werd 70.000 uitgegeven. Aan de inrichting van militaire tehui zen werd 100.000 bijgedragen. Onder het hoofd Kunst en Amusement vermeldt het ver lag een bedrag van f 729.000, besteed aan de 3-maandelijkse tournees van 32 gezelschappen oftewel 165 artisten. Een to neelwagen voor de 2e divisie kostte 15.000. Vier vleugels en zes piano's benevens parti turen, geluidversterkers en reparatiemateriaal vroegen 20.000. Bij deze vleugels is inbegrepen de prachtige Bluth- nervleugel van wijlen Seyss Inquart. Voorts werden 23 grote en diverse kleine speelfilms naar Indië gezonden, terwijl gere geld Nederlandse journaals worden gestuurd. De totale kosten daarvan bedroegen 275.000. Thans staat de Niwin aan het begin van het tweede jaar van haar werkzaamheden en onvermoeid zal zij voortgaan om de haar van regeringswe ge gegeven doelstellingen te verwezenlijken. Over de tot nu toe bereikte resultaten is de Niwin tevreden. Marine-officieren beëdigd. SCHEPELINGEN KUNNEN OFFICIER WORDEN. Op het exercitie-terrein van het marine opleidingskamp te Hilversum werd Donderdag middag door de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Wil- nge, een groot aantal officie- en beëdigd van het onlangs ingestelde korps officieren van vakdiensten. Daar dit korps met deze massale beëdiging zijn intrede doet in de Konink lijke Marine, werd ook door de Marinierskapel en door een de- filé meer dan normale luister aan de plechtigheid bijgezet. De instelling van het „korps officieren van vakdiensten" le galiseert in beginsel de moge lijkheid voor de schepelingen om de officiersrang te berei-, ken wanneer zij daartoe de ca paciteiten hebben. In het nieuwe korps zijn in middels 34 adjudant-onderoffi cieren tot officier van vak diensten der 3de klasse be noemd. Kindertoeslag voor arbeidscontractanten. De Centrale van Verenigin gen van Personeel in 's Rijks dienst heeft zich tot de minis ter-president gewend met het dringende verzoek maatregelen te treffen, opdat aan arbeids contractanten de kindertoeslag voor de eerste twee kinderen, welke toeslag hun reeds vanaf 1 October 1946 toekomt, zo spoedig mogelijk worde uitbe taald. Geen woorden, maar daden. Drie weken geleden ging door een grote brand bij de familie Pau- lussen te Dongenvaart have en goed geheel ver loren. Diverse boeren en burgers hebben een actie op touw gezet om deze familie hulp te bieden. Alle jonge boeren van Dongenvaart hebben on der leiding van een aan nemer het grondwerk verricht. Men is nu reeds zover gevorderd, dat Maandag j.L aan de kap van de boerderij begon nen kon worden. Precies 6 weken na de brand zal de familie Paulnssen haar nieuwTe boerderij kunen betrekken. Katwijk krijgt vissershayen. Donderdag is bij het gemeen tebestuur van Katwijk het voor de gehele Nederlandse visserij belangrijke bericht bin nengekomen, dat de Minister van Binnenlandse zaken en Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland geen bezwaar zullen maken tegen het raadsbesluit van 22 Augustus 1946, waarbij een bedrag van f 100.000. werd uitgetrokken, als eerste termijn voor het ontwerpen van plannen voor een vissers haven in Katwijk aan Zee. Controleur-generaal der Ned. bank. De heer W. C. Roest van Limburg, controleur-generaal van de Nederlandse bank, is Woensdag per vliegtuig te New York aangekomen. Hij zal gedurende twee weken be sprekingen voeren met ambte naren van de ministeries van buitenlandse zaken en finan ciën. Over het onderwerp dier besprekingen wenste hij zich niet uit te laten. Verzetsleiders naar kamp Poppendorf. Mordecha Rosmann, die het verzet aan boord van de„Run- nymede Park" heeft georgani seerd en geleid, is samen met 61 andere leiders van het ver zet van de gevangenis te Ham burg naar kamp Poppendorf overgebracht. Sommigen van hen verzetten zich toen zij naar de vrachtwa gens werden gebracht. Buitenlandse troepen ontruimen Italië. De waarnemende geallieer de opperbevelhebber in Italjë, luitenant-generaal Lee, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de ontruiming van Italië door de Britse en Ame- kaanse troepen Vrijdagoch tend zal beginnen. Maandag zullen de gealli eerde troepen worden terugge trokken van de demarcatielijn tussen Engelse-Amerikaans en Jocgo-Slavisch bezet gebied, terwijl de geallieerde troepen op de zelfde dag Pola (ten Zuiden van Triëst) zullen ont ruimen, welke stad onder Joe- go Slavisch bestuur komt. RACES OP MAN. De grote prijs van Man is Donderdag gewonnen door Briggs, die zich Dinsdag reeds eerste geplaatsthad bij de Ju niores. Hij haalde een gemid delde van 78.338 mijl per uur. Tweede werd Dennis Parkin son. Antwerps gouverneur bezocht Vlissingen. Donderdagmiddag arriveerde met het s.s. „Nassau" in de ha ven van Vlissingen een .gezel schap autoriteiten uit Antwer pen, die enkele uren in Vlis singen zouden vertoeven. Daar was in de eerste plaats de gou verneur van de provincie Ant werpen, de heer R. de Clercq, de burgemeester van Antwer pen, de heer L. Craebeekx, met het college van schepenen en de raadsleden van de oude Sin jorenstad. Verder waren er nog de voorzitter van de Kamer van de Volksvertegenwoordi ging, de heer F. v. Cauwe- laerf, en leden van de Belgi sche Kamers. Het hele gezel schap hoofdzakelijk burge- meecters en schepenen, bene vens enkele hoofdambtenaren van de randgemeenten be> stond uit 306 personen. Bij aankomst in de haven van Vlissingen hield de heer J. L. Verhagen in zrjn functies als voorzitter van de plaatselijke V.V.V. en voorzitter van de stichting „Nieuw Walcheren" een enthousiaste speech ter verwelkoming van de gasten. Hq herinnerde daarbij aan het offer dat Vlissingen had ge bracht voor de vrrjmaking van de Antwerpse haven. De burge meester van Antwerpen, de heer Craebeekx, dankte de heer Verhagen voor zijn vriendelijke woorden en zeide, dat het ge zelschap, dat als vrienden ons land bezocht, verheugd was voet op Nederlandse bodem-te zetten. Om 3.30 uur is 't gezelschap weer vertrokken nadat enke len met bestuursleden der V. V. V. een tocht door de stad hadden gemaakt en de nieuwe Nolledijk was bezichtigd. Het grootste deel der Belgen bleef bij de haven, omdat het hele gezelschap door een samen loop van omstandigheden niet naar de stad vervoerd kon worden. Het Ned. elftal. Voor de wedstrijd tegen Zwitserland op Zondag 21 de zer is het Nederlandse elftal als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: v. d. Linden (Ajax) en Schy- venaar (Edo); midden: V. Stoffelen (Ajax), Mohring (Enschede), de Vroedt (Fey- enoord); voor; Lenstra (Hee renveen), Ryvers (NAC), Wil kes (Xerxes), van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves: de Munck (Sitt. Boys) v. Bun (MW) en Ha- zeveld (GVAV). Nog twee re serves zullen later worden aan gewezen. Drie slachtoffers bij autobotsing. Donderdagmorgen is een luxe-auto, afkomstig uit de provincie Groningen op de Rijksstraatweg bij Oldenbroek in volle vaart tegen een van tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto gereden. De drie inzittenden, twee heren en een dame werden bij dit onge luk gedood. Gen. Kruis in Bern. Luitenant-generaal H. J. Kruis, chef van de generale staf van het Nederlandse leger, js te Bern gearriveerd. Hij was vergezeld van zijn echtgenote. Consuls-generaal beschoten? Uit betrouwbare bron te Ba tavia wordt vernomen dat de Australische consul-generaal, Eaton, en de plaatsvervangend Britse consul-generaal, Lam bert, bij hup bezoek aan het Nederlandse gebied van de sec tor Melang, bij Singosari zijn beschoten. Er zijn nog geen bij zonderheden hieromtrent te verkrijgen. Nederland en de Duitse mijnen. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat de Nederlandse regering in een nota aan Engeland en de V.S. haar bezorgdheid heeft uitgedrukt over de toe komstige politiek der geal lieerden ten opzichte van de steenkoolmijnen in het Ruhr- gebied. Naar verluidt, legt de nota de nadruk op het belang om te grote centralisatie, die gun stig zou kunnen zijn voor na tionalistische doeleinden, te vermijden en om buitenlandse belangen veilig te stellen. Men is in Nederland bezorgd, dat de mijnen, waarvan er één geheel Nederlands eigendom is, volgens de laatste Engels- Amerikaanse voorstellen eer der onder Duits dan onder Nederlands beheer zullen wor den geplaatst. Ontploffing op schip te Dublin. 20 DODEN, 50 GEWONDEN. Reuter meldt, dat 20 perso nen om het leven gekomen en 50 gewond zijn door een ont ploffing in dé machinekamer van het Britse stoomschip „Reina del Pacifico", te Du blin. De economische samenwerking. Vernietigende Amerikaanse critiek. De 16 mogendhedenconferen- tie te Parijs is op het laatste ogenblik gestuit op moeilijk heden, die het wel* onmogelijk zullen maken Maandag a.s. de slotzitting te houden. De Amerikaanse onder-mi nister van economische zaken heeft n.l. vernietigende critiek uitgeoefend op dit eindrapport en de opstelling van een nieuw feëist, waaraan Amerikaanse eskundigen zouden medewer ken. Het ontworpen rapport heeft volgens hem meer weg van een boodschappenlijst, dan van een plan tot Europese sa menwerking. Verkiezingssucces voor R.P.F. Generaal de Gaulle's „ras- senmblement du peuple Fran- gais" (R.P.F.) heeft zijn eer ste overwinning bij verkiezin gen behaald. In de gemeente raadsverkiezingen te Apert (Algerlë) verkregen de candi- daten van de R.P.F. de meeste stemmen. De volgende maand zijn leden van de R.P.F. candi- daat voor gemeenteraadsver kiezingen in geheel Frankrijk. De GauÜe heeft opnieuw ver klaard, dat de R.P.F., geen partij is en dat zijn candjda- ten, zowel mannen als vrou wen, verschillende politieke richtingen vertegenwoordigen. Nieuw Perzisch kabinet. De Perzische premier, Soel- taneh, heeft Donderdag het nieuwe kabinet aan de Sjah voorgesteld. Soeltaneh zelf zal premier en minister van bin nenlandse zaken zijn, Noeri Esfandiari, voormalig ambas sadeur te Ankara, zal buiten landse zaken beheren Mutaties in Britse regering Naar Reuters diplomatieke correspondent meldt, hebben welingelichte kringen te Lon den de mogelijkheid van mu taties in de Britse regering, alvorens het parlement In Oc tober zijn zitting hervat, toe gegeven. Over het algemeen wordt in politjeke kringen verwacht, dat er mogelijk verschuivingen zullen plaats hebben in de voornaamste posten van het kabinet nadat de conferentie van de ministers van buiten landse zaken der grote vjer, welke in November te Londen zal worden gehouden, zal zijn afgelopen. De minister van buitenland se zaken, Bevin, stelt vitaal belang in t deze conferentie en het zou niet waarschijnlijk zijn. dat er verandering in zijn positie zal worden gebracht alvorens de resultaten van de conferentie bekend zijn. Het officiële dementi van de gissingen met betrekking tot de mjnister-president hebben de mening versterkt, dat bij een vroegtijdige mutatie de positie van Attlee onaangetast zal blijven. Welingelichte kringen me nen, dat de verschuivingen, die zouden worden overwogen, enige minder op de voorgrond tredende ministers zullen be treffen. Burgemeester Yan Jena verdwenen. Naar het Duitse persbureau in de Amerikaanse zóne uit betrouwbare bron verneemt, is Heinrich Mertens, de burge meester van de stad Jena in Thuringen (Sowjet-zóne), eni ge dagen geleden verdwenen. Zoals bekend, is de Minister- President van Thuringen, Dr. Paul, reeds sedert het begin van deze maand verdwenen. Te Wimar gelooft men, dat Paul is gevlucht, omdat hij niet meer bij de Sowjet-Russische autoriteiten in de gunst stond. Schelpenziekte tot staan gebracht. Er komen thans in het wa ter van de Zeeuwse stromen geen oesterlarven meer voor, zodat aanslag van ocsterbroed niet meer te wachten is. Ook de schelpenziekte is tot staan gekomen, wat betreft het op treden van nieuwe aantasting. Waar de jonge oestertjes ontsmet zijn volgens de door de bacteriologen aangegeven methode heeft men thans even min meer last van de schelpen ziekte, zodat de ontsmetting een groot succes is geworden. Wel zullen zij die het aller eerst met ontsmetting begon nen, deze thans nog: eens moe ten herhalen. Het ontsmetten van het jonge oesterbroed, de val 1947 dus, stuit op vele technische moeilijkheden, even als het broed dat op schelpen js aangeslagen. Ook hier geeft de ontsmetting prachtige re sultaten, doch de moeilijkheid blijft, dat die ontsmetting practiseh zo moeilijk js uit te voeren. Lerarentekort bij M.T.S. en Zeevaartschool. Met het begin van de lessen van de Zeevaartschool is de zer dagen ook de nieuwe Vlis- singse M.T.S. met haar werk E' art. Voor dit eerste cursus- bed raagt het aantal leer- ;n reeds 24. De Zeevaartschool heeft niet minder dan 305 leerlingen en eigenlijk was de belangstelling nóg groter. Maar het gebrek aan leraren voornamelijk als gevolg van huisvestings moeilijkheden maakte het onmogelijk meer leerlingen in te schrijven. Trouwens ook voor de leerlingen is de huis vesting moeilijk, zij het in min dere mate dan voor de leraren. Een 28-tal jongelui is onderge bracht in het Internaat Huize „Ophir", trewijl vele anderen bij particulieren onderdak von den of, voor zover zij uit Vlis singen, Middelburg of Goes af komstig zijn, bij vader en moe der thuis. Dat was de meeste duiven te ver.... De nog jonge duivensport op het eiland Schouwen en Duive- land leed voiige week een ge voelig verlies. 88 duiven, die gelost moesten worden te Roo sendaal, werden abusievelijk medegenomen naar Engeland en gelost te Parkestone. Tot heden keerden slechts 12 dui ven terug. Verlies dus 76 dui ven, wat betekent, dat de meeste deelnemers thans voor verdere vluchten zijn uitge schakeld. s Scarborough sportlui goed aangekomen. Dr. J. Spuyman heeft Don derdagmiddag een telegram uit Scarborough ontvangen, dat als volgt luidde: „Both parties arrived sa fely. Moist kind regards. Millner." Vertaling luidt: „Beide ploe gen goed aangekomen. Harte lijke groeten, Millner". De heer F. Millner is voor zitter van de Scarborough- Branch van de Anglo-Nether lands Sports-Association. Frauduleuze slachtingen KOEIEN KWAMEN VAN THOLEN. In Bergen op Zoom is een frauduleuze slachtplaats ont dekt, waar reeds verschillende koeien op illegale wijze him dood hebben gevonden. Het is een oud gebouwtje in een klei ne steeg, waarin de hygiëni sche toestanden onbeschrijfe lijk slecht zijn. Een oude stal, die nooit werd gereinigd en waar nog tonnen vuil en afval werden aangetroffen. Gebleken is dat een groot aantal koeien zijn opgekocht op het eiland Tholen dat juist buiten de re gistratie-zone Ugt. De koeien werden naar Bergen op Zoom vervoerd om in genoemde stal te worden geslacht. Het vlees was weliswaar van goede kwa liteit maar door de geweldige hitte en de zeer slechte hygië nische toestanden is er heel wat bedorven. Hoewel de koei en tegen zwarte prijzen en het vlees in het zwart aan tal van slagers werd verkocht, ging het in de slagerswinkels tegen normale prijzen van de hand. De slagers kochten het blijk baar slechts op om hun onver antwoord tekort aan bonnen te kunnen dekken. De politie heeft thans in samenwerking met de C.C.D. in Tholen klaarheid in deze zaak gebracht. Een tien tal personen is gearresteerd, terwijl de hoofddaders voor de officier van justitie te Breda zijn geleid. Mosselexport naar Engeland gestopt. Deze week is de export van mosselen in blik naar Enge land stop gezet wegens het be ëindigen van de leveringster mijn. In de kringen der con- servenexporteurs meent men nog dat alsnog nieuwe orders geplaatst kunnen worden, wat voor de kokerijen niet te ver smaden zou zijn. Voor gezuur de mosselen in het binnenland is momenteel nog zeer veel vraag. Middelburg. RAADSVERGADERING MIDDELBURG. De gemeenteraad van Mid delburg komt Maandagmiddag om 2 uur bijeen. Op de agenda staat onder meer een voorstel van B. en W. om als plaats voor de nieuwe brandweerkazerne, die aanvankelijk aan de Korte Burg zou komen, alsnog aan te wijzen de Bachtensteene. Zoals men zich zal herinneren, had de raad bezwaar tegen de bouw aan de Korte Burg. Voorts stellen B. en W. voor om algemene bepalingen vast te stellen-voor de uitgifte van industrie-terrein in erfpacht. UITBREIDING GASFABRIEK B. en W. stellen de raad voor 80.000 uit te trekken voor de bouw van een nieuwe kleinkameroven met acht ka mers in de gasfabriek, in de nlaats van een versleten oven. De gasproductie zal daardoor voor dé eerstkomende jaren verzekerd zijn. B. en W. stellen voor 2659 uit te trekken voor de beplan ting van het terrein rond de P.Z.E.M., waarvoor door de landschapsarchitect van Nieuw Walcheren, de heer C. P. Broerse, het ontwerp wordt overgelegd. Een deel van dit bedrag komt in de vorpi van subsidie terug. B. en W. stellen voor een stuk ter lengte van 100 meter te dempen van de sloot aan de Havendijkstraat, omdat de omwonenden last hebben van stank en ongedierte. De kos ten zullen 1000 bedragen. SALARISPOSITIE GEMEENTEPERSONEEL B. en W. stellen verder voor de regering met de meeste na druk te verzoeken zo spoedig mogelijk zodanige voorzienin gen ter verbetering van de be zoldiging van het overheids personeel te treffen, dat de wanverhouding tussen deze be zoldiging en de kosten van het levensonderhoud wordt wegge- ULO-SCHOOL VOOR MEISJES. Tenslotte stellen B. en W. voor om het crediet voor de bouw van een nieuwe ,ULO- school voor meisjes, waarvoor de kosten in 1941 werden ge raamd op 133.700 iir verband met de prijsstijgingen te ver hogen tot 335.000. Nog dit jaar zal met de bouw worden aangevangen. De kosten zullen voor een belangrijk deel in de vorm van oorlogs- en molest- schade-vergoeding worden ge dekt. Ten slotte vermelden wij, dat voor de benoeming van een di recteur der gemeentelijke Avondschool voor Nijverheids onderwijs in de plaats van de heer J. H. Klarenbeek, een voordracht is opgemaakt in on der vermelde volgorde: 1. de heèr Schermes, 2. de heer Wild schut, 3. de heer de Joode. DE ZONDAAR. Het toneelseizoen in Zeeland is Woensdag te Middelburg ingezet met een opvoering van De Zondaar, een Nederlands toneelstuk in drie bedrijven van mr. J. H. Penning. Uit voerenden waren de leden van het Nederlands Toneel, met in de hoofdrollen Cor van der Lugt Melsert en Magda Jans- sens. Het stuk was allerminst 'n openbaring: een zakenman komt in de gevangenis en zijn vrouw laat zich van hem schei den en trouwt met een ander. Zelf weet hij niet dat hij ge scheiden is, want moeite doen de om zijn onschuld te bewij zen, tekent hij achteloos de scheidingsstukken zonder zelfs van de inhoud kennis te ne men. Als dan later zijn on schuld onomstotelijk vast komt te staan, hebben zich natuurlijk de nodige veranderingen vol trokken. Hij komt thuis, ont dekt, dat hij gescheiden is, dat zijn vrouw met een ander is getrouwd, kortom de ver wikkelingen zijn legio. De man in kwestie blijkt echter wijs- gerig te zijn aangelegd. Wat Pluimveetentoonstelling te Vlissingen. De Vlissingse Pluimvee- en Konijnenfokkers vereniging organiseert met de aA. Kerst dagen een grote nationale ten toonstelling van pluimvee en konijnen, welke zal worden gehouden in de Scheldehal. Het is reeds meer dan 20 jaar geleden dat er een derge lijke tentoonstelling te Vlis singen werd gehouden. De voorbereidende werkzaamhe den zijn in een vergevorderd stadium; een achttal keur meesters zal de dieren beoor delen. Om de eerste kosten te dek ken wordt er een grote verlo ting gehouden. Ook zijn er di verse ereprijzen toegezegd, o. a. zilveren medailles van de burgemeester van Vlissingen. Het erecomité bestaat uit de heren mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen; C. van der Mark, commissaris van politie; M, A. van Pope- ring, wethouder; A. Smit, dir. der Kon. Maatschappij „De Schelde" en J. L. Verhagen, notaris. Het secretariaat der tentoonstelling is bij de heer J. A. de Ruijsscher, Paul Kru- gerstraat 86. gegroeid is tijdens zijn afwe zigheid laat hij zoals het ge worden is. Zelf trekt hij zich volledig terug. De uitwerking van dit on getwijfeld goede, maar nog al romantische gegeven is nog al vlak gebleven. Het stuk heeft geen hoogtepunten, de dialogen zijn niet puntig, missen verras sende wendingen. En daar on der de uitvoerenden alleen Cor van der Lugt Melsert en Mag da Janssens tot de „sterren" behoorden, drukte de vlakheid van het stuk natuurlijk ook op de uitvoering. Cor van der Lugt Melsert toonde zich wederom een zeer knap acteur en hem te zien spelen was dan ook een genot. Het maakte de avond goed: prachtig, ingehouden, onpathe tisch en toch indrukwekkend toneel bracht Van der Lugt Melsert en daarom kan ook al trad Magda Janssens niet op de voorgrond toch van een geslaagde seizoen-opening gesproken worden. CONCERT. Het Middelburgs muziek korps o.Lv. de heer J. H. Caro geeft Vrijdagavond haar laat ste concert van dit seizoen op het Molenwater. Vlissingen MUUR STORTTE IN. Op een werk aan do Vla mingstraat te Vlissingen stort te Donderdagmiddag om streeks half vijf plotseling een muur in, welke kennelijk on dermijnd was door graafwerk. Van de drie' arbeiders, die met dit graafwerk bezig waren, konden er twee nog juist weg springen, doch de derde, A. R., werd door de neerstortende stenen geraakt en gedeeltelijk bedolven. Met enige hevig bloe dende hoofdwonden werd hij, nadat hij door zijn kameraden bevrijd en ter plaatse voorlo pig verbonden was, naar „Bethesda" overgebracht voor verdere behandeling. Westkapelle CHRIST. HIST. KIESVER. Dinsdagavond vergaderde de Chr. Hist. Kiesver. te West kapelle in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk. Spre ker voor deze avond was de heer J. Dey van Souburg. LANDINGSBOTEN WEER NAAR ZEE. Op het ogenblik worden drie boten, die tijdens de inundatie bij Westkapelle landinwaarts waren gedreven, naar zee ge bracht. Dit geschiedt op de zelfde wijze als verleden jaar de zandzuiger. De boten wor den op lorries geplaatst en langs rails gaat het over de nieuwe dijk zeewaarts. Bij de Joosjeswcg ligt thans nog één boot. Deze is echter zo diep weggezakt, dat van berging wel geen sprake zal zijn. Duitser leerde het vak in Yerseke. In IJmuiden arriveerden deze week weer een vijftal Nederlandse schepen, die in de jaren 1942 en 1943 door de Duitsers waren gevorderd en die sindsdien gebruikt werden in de Duitse Waddenzee voor de daar aanwezige mosselvis serij. Deze mosselvisserij werd voor de oorlog daar gevestigd door een Duitser Karl Empde, die gehuwd was met een Ne derlandse uit Yerseke en daar met die bedrijfstak had kennis gemaakt. In de oorlog vorder, de Empde vissersvaartuigen voor de Duitse Wehrmacht. De meest geschikte hield hij ech ter voor eigen onderneming, daar de zaken zich gedurende de oorlog zeer uitbreidden. Na de bevrijding kwam Empda t# Middelburg in het Huis van Bewaring terecht, doch de schepen bleven in Duitsland. Thans kwamen de eerste ech ter terug en de Duitse mossel cultuur op Föhr werd tot be scheidener proporties terug gebracht. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Door het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland is toe gelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk de heer P. M. van Waarde te Driewegen, candidaat in' de Godgeleerdheid aan de Rijks- Universiteit te Utrecht. Beroepen te Huizum (4e pred. pi.) ds. J. H. Boerlijst te Goes. GEREI'. KERKEN Beroepen te Terneuzen M. Ros tê Sleeuwijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2