PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rechtspraak op de grens Geen experimenten maar kolen! De afvoer van de Zuidwatering Mijnstaking in Yorkshire opgeheven. Wereldvoedselraad opgericht. Vandaag „Dikke Corrie" smeet agent in het water. Het derde lid in de Commissie van Drie Strenge of zachte winter? 190e Jaargang - No.215 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. behalve op Zon- ^en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Christelijke feestdagen. Vrijdag .12 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevesügd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg: Gratamastr. 3, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Het wereldgebeuren Stakingen in België en Italië breiden zich uit. De mijnwerkers te Grime- thorpe (Zuid-Yorkshire) uier staking Engeland ongeveer 500.000 ton steenkool gekost heeft, hebben besloten Maan dag het werk te hervatten. Uitbreiding van de sta king in de Po-vlakte. Ongeveer 300.000 Italiaanse arbeiders in het landbouwbe drijf en technische en admini stratieve ambtenaren van gro te landbouwondernemingen hebben zich aangesloten b|j de staking van 1 millioen arbei ders in de Povlakte. Naar verluidt geven de sta- kenden in de provincies van Piëmont blijk van revolution- naire bedoelingen. In de provincie Vercelli zou den de stakers zich bereid ver klaard hebben om aan de bur gemeesters melk af te leveren voor directe verdeling onder de bevolking, terwijl de landbou wers in de provincie Novara de rgst wel willen oogsten, doch alleen aan staatskongsies willen afleveren. De staking in het Luikse. Do staking in de Luikse me taalnijverheid, waaraan thans reeds meer dan 16.000 arbei ders deelnemen, breidt zich nog steeds uit en er zijn geen tekenen, die wjjzen op 'n spoe dig einde van dit belangrijke arbeidsconflict. De nationale Belgische eco nomie lijdt door de staking grote verliezen. In bevoegde kringen raamt men deze op 11 milioen francs per dag. gen voor de oorlog was dit cijfer 400.000 ton. Hij hoopte, dat tegen het eind van 1948 het dagelijks productiecijfer van 400.000 ton kon worden bereikt. De plannen zijn officieel aan de regeringen van Frankrijk en de Benelux landen meegedeeld, met het verzoek aan de rege ringen langs normale diploma tieke wegen hun oordeel erover kenbaar te maken. Tegelijk werd eraan toegevoegd, dat de uiteindelijke beslissing erover bl|jft bij de twee landen die het Rührgebied besturen, Engeland en Amerika. De Franse rege ring zal er wel het een en an der op aan te merken hebben. Met haar wensen is in geen en kel opzicht rekening gehouden en de haast waarmee wordt getracht het West-Duitse in dustriegebied tot een van de peilers te maken van het Euro- Eees herstel draagt er niet toe |j haar ongerustheid, dat de fout van na 1918 zich herhaalt, te doen verminderen. Opleving van het Rlihrge bied, goed, maar waar blijven de garanties, dat het niet met een opleving van het Duitse nationalisme tot gevolg zal hebben Amerika pakt het Ruhr-probleem aan. Frankrijk weinig ingenomen. De Brits-Amerikaanse be- <imv>kin°-pn over de Rührkolen In vSpi/ besloten met de uitgifte van een gezamenInk communiqué over de bereikte rooi iitaten, Verscheidene weken lang zjjn in Washington de af gevaardigden van beide lan den bijeen geweest om maatre gelen te bespreken, die de ko len productie in het Rührgebied eindelijk kunnen opvoeren. Nog steeds is het Riihrgepied, waar door allerlei omstandig heden, niet in het minst door gebrek aan voedsel en mate riaal, de productiecijfers be droevend laag zijn, de zwakke plek in de Europese economie. Ieder weet nu wel het rapport van de deskundigen der Parijse conferentie heeft het nogmaals duidelijk uiteen gezet dat voor alles kolen en nog eens kolen nodig zijn om met het herstel van Europa 'n begin te maken. De Engelsen hebben zozeer te kampen met hun eigen economische moei lijkheden, met strubbelingen in het eigen mijngeljied, dat zij er niet in geslaagd zijn een bruikbaar plan te vinden voor de noodzakelijke herleving van het Rührgebied. Z|j hebben geen voedsel, geen dollars en geen deskundigen om naar Duitsland te zenden en het is dan ook op hun initiatief ge weest, dat de conferentie te Washington gehouden werd. De Amerikanen hebben niet lang geaarzeld het Engelse aanbod om de verantwoordelijkheid voor het Rührgebied over te nemen te aanvaarden. Men weet dat juist z|j de grote Ijveraars zijn om binnen de kotst mogelijke tijd de lam gelegde Duitse industrie weer op de been te helpen. Het eer ste wat zij als kampioenen voor het particulier initiatief de Engelsen duidelijk heb ben gemaakt is dit: van natior nalisatie van de kolenmijnen of soortgelijke experimenten kan voorlopig niets komen. Over deze kwestie zullen „ter gele gener tijd" wel eens besprekin gen plaats vinden. Ook blijven de mijnen onder Duits beheer, waarbij een Brits-Amerikaanse commissie toezicht zal houden. Dit als antwoord aan de Fran sen, die herhaaldelijk hebben geijverd voor het idee het ge hele Rührgebied onder interna tionale controle te stellen, te internationaliseren. Verder die nen onmiddellijk, met behulp van Amerikaanse dollars, de voedselvoorziening, het trans port en de huisvesting te wor den verbeterd. Amerikaanse deskundigen zullen naar West- Duitsland vertrekken om dat te regelen. Op een persconferentie ver klaarde de Amerikaan Willard Thorp erop te vertrouwen dat op die manier voor het einde van het jaar de productie 300.000 ton per dag zou bedra- De conferentie van de orga nisatie voor voedsel en land bouw der V.N. (F.A.O.) heeft te Genève met algemene stem men besloten, een wereld voedselraad op te richten. De officiële naam van de raad zal luiden: „Raad van de organisatie voor voedsel en landbouw der V.Na", doch de conferentie aanvaardde het Nederlandse voorstel om deze raad over het algemeen aan te duiden met de naam „Wereld voedselraad". Schijn-huwélijken tussen Engelsen en Frangaises. Als gevolg van nauwkeurige nasporingen heeft de Engelse politie een onderneming van „schijnhuwelijken" aan 't licht gebracht. Met medewerking van twee Fransen, die op het ogenblik streng door de politie worden bewaakt, werden Fran- gaises van enigszins lichte ze den in contact gebracht met Engelse „Spivs" (minderwaar dige personen, profiteurs enz.), die voor het bedrag van 125 pond st. zich bereid verklaar den met een Frangaise in het huwelijk te treden en na enkele maanden texscheiden. Op deze wijze verkregen deze Frangai- ses de Engelse nationaliteit, waardoor zij in Engeland kun nen verblijf houden. Volgens een officiële schatting van Aprü jl. wonen er in de Ver. Staten 143.311.000 mensen. Hjervan zijn 1.250.000 in militaire dienst. Nederlandse S.S.-er bleef liever op Duits gebied. In de namiddag van 8 op 9 Mei had in het Duitse grens gebied een schietpartij plaats tussen Nederlandse smokke laars en een Duitse kommies, die zich in gezelschap bevond van een beruchte SS-man uit Enschede, J. J. Voerman, wel ke laatste door de smokkelaars werd aangeschoten. V. houdt nog steeds verblijf in Duits land en wordt niet door de Engelse bezettingsautoriteiten uitgeleverd. .De rechtbank te Almelo hield Woensdagmiddag zitting in het douanekantoor te Glanerbrug, waar de Duitse kommies, die hersteld was van z|jn verwondingen, mededeel de, dat h|j de verdachte, de schilder- A. Th. O. uit Lonne- ker, herkende als de man, die geschoten had. De SS-er waagde het niet voet op Ne- Rabbi Korff, de Joodse terro risten-leider, die door de Fran se politie is gearresteerd, in verband met do plannen pam fletten boven Londen uit te werpen. Aanslag op Tsjechische ministers. Aan drie leden van de Tsje- choslowaakse regering zijn postpakketten gezonden met een helse machine, die bij ope ning van het pakket tot ont ploffing z|jn gekomen. De politie heeft tijdig op de ze postzendingen beslag kun nen leggen. De pakketten, af gezonden onder de naam van een niet bestaand parfumerie magazijn, waren geadresseerd aan de minister van justitie, de vice-voorzitter van de minister raad en aan Masarijk, de par tijloze minister van buitenland se zaken. De eerste twee heb ben sedert enige t|jd heftige aanvallen van communistische zijde te verduren gehad. Masa rijk heeft voor kort stelling genomen tegen de communis ten vanwege hun campagne te gen de niet-communistische le den van de regering in verband met het wetsontwerp tot hef fing van een buitengewone be lasting op onroerende goede ren. Het is gebleken, dat de pak ketten Dinsdagnamiddag op het hoofdpostkantoor te Praag zjjn afgegeven door een onbe kende man van ongeveer veer tig jaar. derlandse bodem te zetten en werd, terwijl hij op Duits ge bied sto-i, ondervraagd, waar bij de re. itbank zich aan deze zjjde van de grenspaal bevond. Ook V. zei, dat van O. had geschoten. O. bleef echter hardnekkig ontkennen, waarop het gerecht naar de plek ver trok, waar de schietpartij heeft plaats gehad. Toen de zaak in het douane-kantoor te Glanerbrug werd voortgezet, eiste de Officier van Justitie 6 jaar gevangenisstraf tegen van O. Uitspraak over 14 da gen. De toestand in de Pendsjaab. Militairen en gewapende po litie hebben overeenkomstig het plan van de regering van het dominion India om de orde te handhaven na vier dagen van moord, brandstichting en plundering, waarbjj naar schat ting 1000 personen werden,ge dood, een razzia gehouden te Delhi. Functionarissen van de rege ring van West-Pensjaab tref fen te Julunder, het bestuurs centrum van Oost-Pensjaab, voorbereidingen voor de evacu atie in één grote groep van bijna alle overgebleven Moham medaanse vluchtelingen met hun vee en bezittingen (naar schatting 600.000 personen). Het aantal Mohammedaanse vluchtelingen uit dc Oost- Pensjaab, die zich thans in Pa kistan bevinden, bedraagt 1.200.000. Bijna de helft van hen heeft zich daar reeds kun nen vestigen. Barak wordt gemeentehuis. In afwachting van de res tauratie van het kasteel van Dussen tot raadhuis, heeft het gemeentebestuur van Dussen zjjn intrek genomen in de ba rak waar voorheen het Streek- bureau voor Wederopbouw Boerderijen gevestigd was. ...is het 40 jaar gele den, dat H.M. de Ko ningin met Prins Hen drik een officieel bezoek bracht aan Middelburg. ig het 25 jaar gele den, dat het Engelse mandaat over Palestina werd afgekondigd. H.M. de Koningin terug naar het Loo. H.M. de Koningin is voorne mens 18 September a.s. terug te keren naar het Loo. Prins Bemhard voor de microfoon. Z.K.H. Prins Bemhard zal als eerste voorzitter van de Niwin op Zondag 14 September ter gelegenheid van het éénja rig bestaan dezer organisatie over de zenders Hilversum I en II om 20.05 uur een radiorede uitspreken, welke ook wordt uitgezonden door de wereld omroep. Ministers op reis. De minister van financiën, prof. Lieftinck is naar Londen vertrokken voor het voeren van besprekingen. Hij wordt 15 September in Den Haag terug verwacht. Minister Mansholt is naar Genève vertrokken waar hij de oprichtingsvergadering zal bij wonen van de Wereldvoedsel raad als afsluiting van de con ferentie der F.A.O. Eén buiten- en één binnenband. De plaatselijke distributie diensten zullen tussen 14 en 27 September een bewijs van inschrijving voor vervanging van rijwielbanden uitreiken aan hen, die in één der maan den October 1946 t/m Januari 1947 voor het laatst één of twee bonnen voor een buiten band hebben ontvangen. Zeer spoedig zullen van de genummerde bonnen, welke ztfn uitgereikt aan diegenen, die sedert de bevrijding nog nimmer voor rijwielbanden in aanmerking kwamen, enkele nummers worden uitgeloot. Teneinde een zo groot mo gelijk aantal gegadigden z|j het ten dele te helpen, is besloten dat de bonnen slechts recht zullen geven op de aan koop van 1 buiten- en 1 bin nenband. Nog steeds cadeaux voor de R.V.l. Het ministerie van verkeer en waterstaat deelt mede: Zoals enige tijd geleden werd gepubliceerd, worden aan Rjjksverkeers-inspecties nog steeds „cadeaux" gezonden, waarmede zij die een aanvrage indienen om een aankoopver gunning voor een auto of mo torrijwiel, menen aan deze aan vrage kracht te kunnen bijzet ten. Tot dusverre werden deze zendingen aan de afzenders te ruggestuurd. Voortaan zullen zij ter beschikking worden ge steld van sociale instellingen, b.v. het Leger des Heils, onder mededeling aan de afzender. Cadeau-zenders kunnen reke ning houden met de mogelijk heid, dat him namen worden gepubliceerd, terwyl niet uit gesloten moet worden geacht, dat zij worden vervolgd wegens poging tot omkoping van amb tenaren. Ruim 7000 Apeldoornse scholieren hebben bij het pa leis 't Loo o.l.v. dirigent G. D. Tiemessen, H. M. de Koningin een zanghulde gebracht Ex-kroonprins krijgt „Huize Doom" niet. De autoriteiten hebben be sloten aan de voormalige Duit se Kroonprins geen non-enemy- verklaring af te geven. Het ge volg hiervan is, dat hjj zich niet in het bezit kan stellen van de Nederlandse erfenis van de ex-keizer, nl. „Huize Doorn" en de vele kostbaarhe den, welke zich daarin bevin den. De waarde van „Huize Doorn" en de kostbaarheden worden geschat op enkele mil- lioenen. Men overweegt thans om „Huize Doom" open te stellen als nationaal museum. Vliegveld Valkenburg" voor Marine-Luchtvaartdienst Naar het A.N.P. verneemt, zullen de Luchtstrijdkrachten per 1 October het vliegveld Valkenburg ontruimen. Het komt dan geheel ter beschik king van de marine-luchtvaart dienst. 100.000ste bezoeker bij de „Nachtwacht". Zonder enig ceremonieel pas seerde Woensdag de 100.000ste bezoeker de ingang naar de tentoonstelling „Eigen Bezit" in het Amsterdamse Rijksmu seum, in welke collectie ook de gerestaureerde „Nacht wacht' is opgenomen. tn Schietpartij donker-Amsterdam. De Amsterdamse politie heeft de hand gelegd op de jongeman, die zich met enige kornuiten Woensdagavond op de Oudezijds Achterburgwal heeft bemoeid met een vecht partij tussen enige controle rende agenten in burger en twee beruchte zwarthandelaren en waar één der bemoeizie ken door de politie werd neer geschoten. Uit wraak heeft hij toen één der agenten in het water gegooid. In een perceel aan de Mo- lensteeg werd de 18-jarige „Dikke Corrie" gearresteerd. Deze zal zich te verantwoorden krijgen voor poging tot dood slag. INDONESIË Belgische en Australische consuls-generaal plegen overleg. Chinezen op Sumatra bevrijd. Volgens A. F. P. hebben de consuls-generaal van België en Australië besprekingen ge opend, welke moeten leiden tot de kefize van een derde lid in de Commissie van Drie. Volgens sommige kringen maken de Ver. Staten, die reeds bij herhaling goede dien sten hebben aangeboden, een kans, maar ook het onpartijdi ge Brazilië of het onpartijdige Columbia zouden sterk in aan merking komen. Ook met de mogelijkheid van keuze van Groot-Brittannië wordt ern stig rekening gehouden. CHINEZEN BEVRIJD. Het Nederlands communiqué meldt, dat de verliezen van Woensdag 3 doden en 17 ge wonden bedroegen. Op vele plaatsen in bevr|jd gebied wer den Nederlandse patrouillede tachementen beschoten. Vuur gevechten hadden plaats b|j Manondjaja bij Cheribon, een punt ten Westen van Tasik- malaja. Een Nederlandse Rode Kruiscolonne werd in het ge bied van Tasikmalaja bescho ten. Ook op Midden-Java wer den Nederlandse patrouilles herhaaldelijk beschoten. Laboeranroekoe in het ge bied van Medan kreeg eeu vas te bezetting voor de beveili ging van de omgeving en van de plaats in verband met de berichten over ontvoerde Chi nezen uit Namoe Oengas. Een Nederlandse patrouille, welke werd uitgezonden, slaagde er in 280 Chinezen uit handen van republikeinse benden te bevrijden. In een kampong bij Pasoe- roean op Oost-Java viel een Voorspelling nog niet mogelijk. De afdeling klimatologie van het K.N.M.I. te de Bilt deelt mede: In verschillende persartike len worden allerlei meningen over de komende winter uitge sproken, welke dreigen verwar ring te stichten onaer het pu bliek. W|j beleven zonder enige twijfel een tijdvak met grote afwijkingen in de temperatuur eh men brengt dit in verband met een wijziging in het kli maat, dat het karakter zou krijgen van een vastelands kli maat, met warme zomers en koude winters. De zomers zijn sinds 1932 bijna zonder onder breking warmer dan normaal geweest, maar van de winters waren er 7 beneden normaal, 8 er boven (de winter van 1935 en 1936 meer dan 2 procent). Een duidelijke klimaatw|jziging spreekt niet uit deze getallen. Het kan echter pas na verloop van jaren bl|jken, of er een verandering is ingetreden. Gaan w|j de historische gege vens na, dan blijkt wel, dat een dergelijke tegenstelling tussen winter en zomer als in dit jaar sinds het begin van de waar nemingen in 1706 niet is voor gekomen, maar minder be langrijke tegenstellingen zijn herhaaldelijk aanwezig. Er is echter geen enkele regel in te ontdekken. De warme zomers van 1759, 1783 en 1846 werden door zeer koude winters ge volgd, die van 1733, 1788, 1834, 1868 en 1897 door zeer zachte. Tijdvakken met strenge winters, zoals wij nu meema ken. zijn ook eerder geconsta teerd: 1755—1763, 1784—1805, 18201855. In zulke tijdvak ken wisselen koude en warme winters elkander zo grillig af, dat er geen regelmaat in valt te bespeuren en dat het onmo gelijk is hierop een verwach ting te baseren. CONCLUSIE. Er is dan ook geen be trouwbare regel te geven over de aard van de winter, die op een warme zomer volgt. Het is even goed mogelijk dat er een zeer zachte dan wel een zeer strenge winter zal komen. In hoeverre het mogelgk zal zijn volgens de methodes van de lange afstands-verwach- tingen iets over de komende wintermaanden mede te delen, valt nu nog niet te zeggen. gewapende bende een huis aan, waarin zich twee Chinezen be vonden. De Chinezen verdedig den zich met revolvers, maar toen de weinige munitie was verschoten, stak de bende het huis in brand en verminkte de verbrande lijken. VERLIEZEN DER MARINE. De verlieslijst van de Ko ninklijke Marine bedraagt van 5 Augustus tot en met 31 Augustus totaal 22 man, nl. gesneuveld 11, gewond 5, om gekomen tengevolge van een ongeval 6. RAAD VAN BANGKA. De autonome Raad van Bangka is dezer dagen onder grote belangstelling geïnstal leerd. Van zuiver adviserend lichaam is deze Raad thans een besturende Raad gewor den aan welke, behoudens en kele uitzonderingen, de be voegdheden van de resident zijn overgedragen. De taak van de resident is er thans één van steun en van toezicht. EVACUATTEBEWIJZEN. Ten aanzien van de evacu atie naar Nederland maakte de directeur van sociale zaken te Batavia bekend, dat de mo gelijkheid tot verkrijging van het zogenaamde evacuatiebe- wijs, dat recht geeft op eva cuatie naar Nederland, behou dens voor enkele groepen, zon der restrictie op 1 October zal worden beëindigd. De regeling is niet van toepassing op die genen, die nog uit het binnen land zullen vrij komen. Aan houders van evacuatiebew|jzen kan an bijzondere gevallen uit stel worden verleend, doch al leen indien uitstel in het be lang van het land noodzakelijk is. INDONESISCH WIT BOEK. Het Chinese dagblad „Keng Po" meldt, dat in republikein se kringen energiek wordt ge werkt aan de voorbereidingen voor uitgifte van een witboek. Volgens Eaton, de Australi sche consul-generaal, die on langs uit Djocja terugkeerde, is het materiaal voor dit wit boek gereed. Volgend jaar nieuwe boezem in gebruik. Voorzorgsmaatregelen Wie de naam „De schoo- ne waardin" hoort en daar bij denkt aan een klein café met een Lorelei-ahtcig wezen, dat met het bier liefelijke glimlachjes rond deelt, heeft het mis, hele maal niet3 te maken met stoppelwangen, waterlaar zen en spaden, kipkarren en draglines hebben nu een maal inets te maken met de illusie, die deze naam mogelijk kan oproepen. De Schoone Waardin is niets meer dan de naam voor een gebied van de Walcherse kust waar mo menteel hard gewerkt wordt. De spuiboezem van de Zuidwatering, die het water beoosten het kanaal door Walcheren op peil moet houden, wordt ver groot, uitgediept en her steld. HET WERK. De spuiboezem, voor de oor log ongeveer 5 ha. groot, wordt namelijk uitgebreid met een „reserve reservoir", dat onge veer 7 ha. groot is. In de oude d|jk van de boezem zal daar voor een gat worden gegraven. Het nieuwe gedeelte wordt echter niet uitgediept en het water zal er dus niet zo hoog komen als in de eigenlijke, oude boezem, die wordt uitge graven tot ongeveer 3 meter min ANP. De normale water stand in dc polder is 1% me ter beneden ANP. In de boe zem zaL echter 't water steeds door het stoomgemaal iets ho ger worden opgepompt om een goede afvoer door de sluis te bewerkstelligen. Dat deze af voer nodig is, bewijst het feit dat zelfs gedurende deze uiter mate droge zomer de beide noodbemalingsinstallaties b|j Rammekens en „De Schoone Waardin" regelmatig het kwel water uit de Zuidwatering hebben moeten pompen. Het is dan ook zaak te zor gen. dat de vloed van water die in het voorjaar wordt ver wacht, door de sluis kan wor den verwerkt. Het werk aan de totaal vernielde sluis, de normale afwatering van dit gebied, zal dan ook dezer da gen beginnen en in Mei hoopt men klaar te zijn. In Decem ber zal de oude spuiboezem ge reed zijn. Volgend voorjaar kan de spuiboezem dus weer normaal werken en zullen de noodbemalingen bij Ramme kens en „De Schoone Waar din" ook verdwijnen. Met dit werk hangen andere dingen samen. De wachtsluis moet vergroot worden en ook de Züidwatering zelf wordt reeds uitgediept en verbreed. GEVAAR. Maar er is nog meer. „De Schoone Waardin" is een ge vaarlijk wezen. In 1939 liep 't Italiaanse s.s. „Comitas" op de wal. Even verder ging in 1947 de „Caritas" de diepte in. Het gevaar voor een dijkval moet niet uitgesloten worden geacht. Dat is trouwens al jaren zo, want in 1678 hebben onze voorvaderen reeds een „in lage", een binnendijk, aange legd bij de „Schoone Waardin." Nu de spuiboezem vergroot wordt en er dus aan beide zij den van de dijk water komt, wat voor een dijk helemaal niet best is, heeft men meteen het in 1943 geboren plan de oude inlage door te trekken, uitgevoerd. Aan de landzijde zal dus de boezem worden be grensd door een dijk van 4.80 m., die loopt van de oude inlage de boomdljk zeggen ze in Ritthem tot bewesten de sluis. Om het gevaar te keren heeft men echter nog meer gedaan. In de jaren 1946 en 1947 werden voor de kust niet minder dan 36 zinkstukken ge zonken. De bestorting van deze stukken wordt nog deze week voltooid. Ook hierbij laat de Polder Walcheren, onder welks auspiciën dit werk wordt uit gevoerd, het nog niet en de gehaald, in hoofdzaak inunda- tieslib en wat veen, wordt grond die uit de boezem wordt gebruikt om aan de binnenzij de van de zeedgk een berm aan te leggen ter versteviging van de zeedgk. Deze berm loopt van 2.50 m tot 2.20 m. De kleine helling is nodig met het oog op de waterlozing. Risico's neemt men dus niet. Vanzelfsprekend niet, want in dien 't straks, als de nieuwe, ongeveer 13 ha. grote spuiboe zem gere ed is, bij „De Schoone Waardin" tot 'n dijkval mocht komen, zou al het werk dat me nnu doet vergeefs zijn geweest. Zo'n vaart zal het echter niet lopen. De oude in lage ligt er immers ook reeds van 1678, zonder ooit dienst te hebben gedaan. Bovendien hul digen onze Hollandse water bouwkundigen nog steeds de vaderlandse stelregel, dat voor zichtigheid de moeder der por- celeinkast is. En ook voor een „Schone Waardin" gaat dit op. Brits-Nederlandse Luchtvaart-mij. OPGERICHT DOOR DE STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". De Stoomvaart-Mij. Neder land heeft, in samenwerking met geïnteresseerden in Enge land, een nieuwe onderneming opgericht, de British Neder land Airservices Ltd, welke voorlopig 2 vliegtuigen heeft besteld en in gebruik genomen. Aangezien het werkterrein van deze vliegtuigen alleen het ver voer op het Europees continent en tussen het continent en het Verenigd Koninkrijk is, is met de Hollandse Stoomboot-Mij., die op dit terrein beter verte genwoordigd is dan de Stoom vaart M|j. Nederland, overeen gekomen, dat deze de commer ciële geste en de vertegenwoor digers der nieuwe onderneming op zich zal nemen. Verwacht wordt, dat door deze Brits Nederlandse samenwerking voor beide partijen bevredigen de resultaten zullen worden be reikt De Stoomvaart-Mij. Neder- arj; hoopt echter, dat zg eer lang in de gelegenheid zal wor den gesteld ook de luchtvaart onder Nederlandse vlag ter hand te nemen. De commandant van de tijdens de oorlog opgerichte Poolse verzetsbeweging en zeven andere beklaagden z|jn door het gerechtshof van Kra- kau wegens misdaden tegen de staat, ter dood veroordeeld. Kunstmatige regen. Het Duitse nieuws agentschap in de Ame rikaanse zóne meldt, dat het in München on geveer 40 minuten lang kunstmatig geregend heeft. De regen werd verwekt door het uit strooien per vliegtuig van een half ton kool- dioxyde op stapelwolken. Dit experiment is het vierde van een reeks experimenten, waarme de men enige dagen ge leden begonnen is. Beglazing van fabrieken. Er bestaat een mogelijkheid op korte termijn vensterglas beschikbaar te stellen voor de beglazing van fabrieken en an dere bedrijfsgebouwen. Aanvragen, vermeldende hoe veelheden, dikte en afmetingen kunnen bij de streekbureau's en provinciale bureau's van het ministerie van wederopbouw en volkhuisvesting worden inge diend, onder vermelding van de handelaar, van wie men het vensterglas wil betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1