Amerika endeSovjet-Unie Het sprookje van het vierde Prinsenkind Zes millioen vrouwen te veel in Duitsland LEZERS SCHRIJVEN.. De laatste Skymaster Stemmen uit de Kerken Even peultjes TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1947 Nederland op zijn allerbest I Gratis vacantie voor 7000 kinderen. (Van ,onse jpeciale Snrookies vangen meestal dknal,een lanM'aaf;et "spr^je Sk^hët" Vierde Prinsenkind" heel kirt geleden, in dit iSd S neil3feïtagewo? dpn^vai^de plicht ten opzichte sSr «fen in datzelfde 2nd. ZB hethen begrepen, dat Zypt mooie woorden en 'n bletj? geld geen onnoemlijk SS* kan «tillen. Zij wisten en vodden dat warme belangstel ling vaaK zeer veel goeds d0|E gan verandert 't sprook- l» m een nuchter relaas. Maar een aprookjesachtig relaas: hoe het sprookje begon. Tipt begon in Dordrecht, vlak voor de geboorte van Prinses Marijke, het vierde pnnsen- Wnd Gedreven door de ge dachte, dat alleen materiële steun voor de nagelaten be trekkingen van gevallen of in valide verzetslieden en oorlogs slachtoffers niet voldoende is, besloten enige heren naar een middel te zoeken waardoor men de moeders, die nu hele maal alleen staan voo® de opvoeding van haar kinderen, een hart onder de riem zou kunnen steken en haar 't idee te geven, dat het Nederlandse volk zijn belofte tegenover de gevallen zonen van ons vader land gestand doet, de belofte, die de verzorging en de steun voor de nagelaten betrekkin gen Inhoudt. Besloten werd een geschen ken-actie op touw te zetten. Aan alle kinderen, ingeschre ven bij het D.B.V.O. (district bureau verzorging oorlogs slachtoffers), wilde men drie maal per jaar een geschenk ter waarde van ongeveer 5 aanbieden. Spontaan werd in zó korte tijd geld bijeen gebracht, dat het bedrag voldoende was om de actie in 107 gemeenten doorgang te doen vinden.- DANKBAARHEID. Op deze spontane daad rea- feerden de moeders en de kin eren, die zich soms wel eens in een vergeetboek hadden ge waand, zo ontroerend dank baar, dat men besloot: Er moet méér gedaan worden. En dat „iets meer" bestond hier uit: alle 7000 oorlogsslachtof fers-kinderen in Nederland 'n week met vacantie. De beide geestelijke vaders van dit plan, de heren B. J. Oosterheert en F. Hofstede, resp. directeur van Sociale Za ken en directeur van het D. B. V. O., in Dordrecht, zaten niet stil. Op 24 April van dit jaar werd de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" officieel opge richt. Contact werd gezocht met mr. J. Schouten, directeur van het Centraal B. V. C., die de namen en adressen ver schafte van de voor een vacan tie in aanmerking komende kinderen. WERKELIJKHEID. Toen kwam het moeilijkste: de financin en de huisvesting. Maar zoals in sprookjes ook alles onwaarschijnlijk en onbe grijpelijk schijnt, zo ook hier: na tien minuten praten met de afdeling D.U.W. (dienst uitvoering werken) van het Ministerie van Wederopbouw, had men de beschikking ge kregen over enige voormalige rijksarbeiderslogeerkampen, gelegen in de mooiste streken van Nederland. Ook voor de voeding zou de D.U.W. zorgen, terwijl de koks in dienst van deze instelling voor de berei ding van de voedselzorg zou-, den dragen. Men had jeen lakens: spontaan wer den door de staatsmijnen 1800 lakens afgestaan. De .,rest" (en dat was heel wat!) kon men van de HARK in bruikleen krijgen. HET GELD KWAM ER. Maar de financiën! Men had naar schatting ongeveer 175 k 200.000 gulden nodig, en de 5000, die reeds beschikbaar waren gesteld, had men nodig voor propaganda-doeleinden. Toen heeft men de bekende „stunt" uitgehaald: het innen van het geld (dat berekend werd op ongeveer 25 per kind) volgens een adoptie systeem. Het resultaat over trof alle verwachtingen; veer tien dagen nadat men met deze actie begon, was het geld al voor drie-kwart binnen! Hier heeft het Nederlandse vólk zich werkelijk van zijn beste zijde laten zien. Hier heeft het getoond, begrip te hebben voor de moeilijkheden van zovele landgenoten, en te vens bewees het, dat de belof te, die in de bezettingsjaren was gegeven, meer was dan een phrase. De kinderen zjjn met vacan tie geweest. Ze hebben „zali ge" dagen gehad. Ze hebben genoten en dat zou niet moge lijk zijn geweest, als er niet zo spontaan geofferd was. Dit werk moet voortgezet worden. Deze kinderen, deze zorgenkinderen' der gemeen schap, mogen niet vergeten worden. Als iedere Nederlander nu eens besefteals ieder Ne derlands gezin nu eens één Prinsenkind adopteerdeGi ro 477800! Het gaat hier om een be lofte. NIEUWE UITGAVEN. „Het lachen niet verleerd", Engelse oorlogshumor, verza meld door Ton van Beers, uit gave Scheffers Sikkema, Amsterdam, 1.40. Het is één van de beste ka raktereigenschappen van de Engelsen, dat zij ook onder de moeilijkste omstandighe- dep en bij de grootste narig heid hun gevoel voor humor niet verliezen. Dit is wel het beste gebleken in de zwartste tijd van de afgelopen oorlog, toen de Britse humor bloeide als nooit tevoren op straat en in de dag- en weekbladen. Wel een groot verschil met de Duitsers die in hün bladen nooit verder kwamen dan gro ve beledigingen aan het adres van hun tegenstanders, gepre senteerd onder het etiquette „humor". Het boekje „Het lachen niet verleerdis in beeld en tekst een staalkaart van Brit se oorlogshumor, voorafgegaan door een inleiding van Ton van Beers. Men zal zich er ook thans nog kostelijk mee amuseren, want ware humor is aan geen tijd gebonden. Vooral de geestige tekeningen van Da- 'vid Langdon en Giles, welke laatste nog steeds iedere week in de Sunday Express tekent, zullen gewaardeerd worden. Heino Lipp verbeterde het oude Europese record kogel stoten, dat op zijn naam stond met 16.72 m., met 0.01 m. en bracht dit record op 16.73 m. Bevolkingsproblemen groter dan ooit. 479 inwoners p'er vierkante mijl. (Van een U.P.-correspondent.) Adolf Hitler's kreet om „Le- bensraum" zou vermoedelijk nog eens zo luid zijn, als hij op dit ogenblik nog steeds zijn brallende redevoeringen de wereld in kon sturen. Want de Duitse bevolking is, op het beperktere gebied, nog dichter dan ooit. Volgens de officiële cijfers van de jongste telling, wonen er 479 Duitsers per vierkante mijl, een bevolkings dichtheid die elf maal zo groot is als die van de Ver. Staten. Maar niet alleen is Duits land „overbevolkt" met een groot vrouwenoverschot doch ook is de bevolking op de verkeerde plaatsen gecon centreerd, zo wyst een studie, ondernomen door het Ameri kaanse militaire bestuur, uit. Het tegenwoordige Duitsland telt ongeveer 66 millioen in woners. De toevloed van uit- fewezen Duitsers uit Tsjecho io wakrje en uit hét nieuwe Polen heeft niet alleen enorme oorlogsverliezen genivelleerd, doch zelfs de bevolking van het gebied, dat thans nog Duits is, sinds 1939 met 10,2 procent doen toenemen. ■chl« paal BUITENLANDSE HANDEL. Naar de Nieuwe Gids mede deelt, bedraagt het uitvoercij- fer over de maand Augustus 4 milliard francs, hetgeen een vermindering betekent met on geveer 5 honderd millioen te genover Juü. Deze daling is toe te schrijven aan de vacantie- periode en aan de stakingen In de haven van Antwerpen. INDEXCIJFER. Naar het ministerie van eco nomische zaken mededeelt be draagt, indien men rekening houdt met de maandelijkse huishoudelijke vergoeding die na het afschaffen van de re geringstoelage op levensmidde len wordt toegestaan, het in dexcijfer voor de maand Au gustus 334 tegen 338 voor de voorafgaande maand. Indien men geen rekening houdt met deze vergoedingen bedraagt 't indexcijfer 352. ZOETWATERVIS. Belgische deskundigen zijn van mening dat België in zijn eigen behoeften aan zoetwa tervis kan voorzien. De Belgi sche waterwegen zijn zeer ge schikt voor de visteelt, vooral voor die van zalm en karpers. Bovendien beschikt België over 6164 vijvers met een opper vlakte van 4122 ha. In 1945 werden 10.000 voorns 40.000 karpers en 20.000 zeel ten uitgezet. In 1946 122.000 voorns 40.000 karpers, 27.000 zeelten en 28.000 forellen. Mohammedanen uit de Pendsjaab, die met achterlating van hun bezittingen naar Pakistan vluchten. der Dat HET VROUWEN OVERSCHOT. Mèer dan 36 millioen inwoners zijn vrouwen, betekent dat er vijf vrouwen zijn tegenover vier mannen tel kens. Doch voor de meest vi tale groepen van de bevolking de leeftijdsgroepen tussen 20 en 40 zjjn de verhoudin gen nog ongunstiger, namelijk acht vrouwen tegen vijf man nen. De deskundigen voorspel len op grond daarvan een la ger geboortecijfer voor de toe komst. Ondanks de bevolkingsaan was van 6 millioen op het thans Duitse gebied in een pe riode van nauwelijks meer dan zeven jaar, lijdt Duitsland nog altijd aan een tekort aan ar beidskrachten in een aantal takken van nijverheid. Dit is een gevolg van de omstandig heid, dat de meeste uit ande re landen uitgewezen Duitsers zich op het platteland hebben gevestigd, terwijl de industrie gebieden 15 percent van hun bevolking verloren, vergeleken bij vooroorlogse tijden. Deze Amerikaanse experts komen daarom tot de conclusie, dat een correctie van de verdeling der bevolking slechts kan wor den verkregen door een grote re industrialisatie van het land. Gebrek aan kapitale uitrusting voor de industrie wekt echter weinig vooruitzichten op zulk een gang van zaken. VOEDSELPROBLEMEN De toegenomen bevolking heeft ook het Duitse voedsel probleem beïnvloed. Voor de oorlog waren er 82 acres bouw land op 100 inwoners, maar nu bedraagt dat aantal slechts 57 per 100 Duitsers. Eens was Duitsland in staat 82 percent van de eigen bevolking met eigen producten te voeden. Thans moet voor 42 percent worden ingevoerd. „NIEUWE" DUITSERS. De grootste last van „nieu we" Duitsers is op de Ameri kaanse bezettingszone gelegd. Daar zijn vele uitgewezenen ge accepteerd, terwrjl tal van an deren illegaal over de zóne- grens kwamen. 45 Percent van de bevolkingsaanwas is door de Amerikaanse zóne geabsor beerd. Op grond daarvan heb ben de Amerikanen dan ook besloten geen uit Tsjecho-Slo- wakije uitgewezen Duitsers meer op te nemen. Deze zul len dus naar andere minder- overbevolkte delen van het overbevolkte Duitsland moeten gaan. TRILLENDE HUIZEN. Bewoners van de Badhuis straat en vermoedelijk ook van andere straten ondervinden veel last van het om het kwar tier voorbijrijden van de bus sen van de Stoomtram Wal cheren. De huizen trillen op him grondvesten en volgens deskundigen hebben de panden daar zeer sterk van te lijden. De hoofdoorzaak is: te zwaar materiaal op ongeschikte be strating voor dit zware ver voer. Ligt het niet op de weg van de gemeente om bizondere zorg te besteden aan het wegdek van de busroute? Alleen daar door voorkomt men, dat men niet meer schade krijgt, dan men plezier heeft van de bus sen! D. de Waart. MUZIEKUITGAVEN. Bij de uitgeverij „Harmonia- Uitgave" te Hilversum ver scheen ln druk de Suite Opus 1 nr. 1 voor klavier van Ry- noldus Popma van Oevering, een Nederl. componist uit het begin van de 18e eeuw, die dit werk op 18-jarige leeftijd com poneerde. De uitgave van deze fraaie suite werd verzorgd door Hans Brandts Buys, die ook een interessante inleiding schreef en werd getrouw na gedrukt naar de oorspronkelij ke uitgave van Estienne Ro ger. Bij dezelfde uitgeverij ver schenen zeven koraalvoorspe len voor orgel van Wilhelm Friedemann Bach. Een aantal fugas van deze componist zal medio November in druk ver schijnen. Congres zal Marshall's Pan-Amerikaanse solldariteits-politlek wel steunen. De handelsbalans. (Van een U.P.-correspondent) De eerste zittingsperiode van het door de Republikeinen ge controleerde 80ste Congres der Ver. Staten heeft een gema tigd-conservatieve koers ge volgd en heeft zich definitief afgewend van de „New Deal" politiek, waarmee Roosevelt indertijd zijn politieke doel „even links van het centrum" had bepaald. De wens om het Amerikaanse systeem van „vrije en concurrerende econo mie" te versterken en om „het communisme tegen te houden", waren de leidende principes achter het wetgevende pro gramma, dat er in hoofdzaak op berekend was om de zaken mensen te bevredigen, die ont stemd waren over de arbeids politiek en de grote staatsuit gaven van de laatste jaren. Aan het einde van de eerste zittingstermijn echter waren vele politieke waarnemers van mening, dat de Republikeinse wetgeving en begrotingsbe- snoelingen iets te ver in de conservatieve richting waren gegaan, vooral daar de vak bonden zeer ontstemd zijn door de nieuwe arbeidswetten. Men voorspelt daarom dat de nieu we zittingsperiode, die in Ja nuari zal aanvangen, een pro gramma zal aanvatten van so ciale wetgeving, gezondsheids- zorg, onderwijsmaatregelen en minimumloonregelingen, waar door de partij hoopt een grotere EEN BEROEMD VLIEGTUIG TYPE. BOUW GESTAAKT (Van onze luchtvaart medewerker). Een boelend hoofdstuk in de geschiedenis van de vliegtuig productie werd door de Dou glas Aircraft Company afge sloten met de aflevering van de twaalf honderd twee en .veertigste (en laatste) DC 4 voor de Zuid-Afrikaanse Luchtvaart Mij. Vijf jaar lang heeft men zowel te Santa Mo nica als in enkele andere fa brieken dit type gebouwd, nl. 1163 militaire en 79 civiele ty pen: De DC 4 of Skymaster is momenteel verreweg het meest populaire viermotorige trans portvliegtuig ter wereld: er zijn zeven maal zoveel Sky- masters als Constellations in dienst van 's werelds grote luchtvaartmaatschappijen. De ze hebben nl. tezamen iets meer dan duizend Skymasters welke totnogtoe meer dan an derhalf milliard mijlen hebben gevlogen; over het algemeen werd na de oorlog aangeno men, dat vliegtuigtypen snel zouden verouderen, aangezien de techniek zeer snelle vorde ringen maakte. Dit laatste is ongetwijfeld juist, maar de aanschaffingskosten van een nieuw verkeersvliegtuig zijn thans dermate hoog, dat deze de productie practisch onmo gelijk maken. Daarom zullen de DC 4's nog minstens 10 ja ren een belangrijke rol in het wereldluchtverkeer blijven spe len. DE CONFERENTIE TE OSLO. De Schweiz. Evangelische Pressedienst zegt in een critl- sche beschouwing over de con ferentie te Oslo, o.a. het vol gende ,De leeftijd vpn de afgevaar digden varieerde in de regel van 18 tot 30 jaar. In die pe riode kan men nog vol geest drift zijn en daarom was het samenzyn van de verschillende volken en rassen voor alle deel nemers een grote belevenis. De leiding van de conferentie is echter bepaalde brandende vragen uit de weg gegaan. Wel heeft zij de conferentie uitste kend georganiseerd, maar haar officiële uitspraken waren vrjj zwak. Zo heeft ze haar leed wezen uitgesproken jegens de drie afgevaardigden uit Burma over de moord op de minister president, zij heeft zich dus op politiek terrein gewaagd, maar alleen daar, waar het niet ge vaarlijk was. Zeker, de proble men in het Verre Oosten zjjn op het ogenblik belangrijker dan die in Europa, maar ook weer niet zo belangrijk, dat de Europese vragen daarbij weg vallen. Maar het schijnt wel of de leiding van de conferentie de problemen in het Verre Oos ten aangegrepen heeft om die in Europa te ontwjjken. Steeds weer is het niet-komen van de Japanse delegatie betreurd, maar niets is er gezegd over de onvolledige vertegenwoordi ging van de Christelijke jeugd uit Roemenië, Hongarije, Joe- go-Slavië. Wat Duitsland betreft, had den we gehoopt een uitspraak te krijgen over de schuld en vergeving van het Duitse volk, over de nood van de krijgsge vangenen. Er is op de confe rentie niets gezegd, dat Rus- I land ergernis heeft kunnen ge ven. Wjj menen niet, dat hier een anti-Russische verklaring had moeten worden afgelegd, maar we hadden wel wat meer moed verwacht om eerlijk te spreken en minder angst om aanstoot te verwekken. Is dan al de moeite die aan deze conferentie gegeven is, wel lonend geweest? Vele af gevaardigden hebben zich dat afgevraagd. Ja, wij geloven dat zij toch tot zegen is- geweest. De Kerk is, ook wanneer zij openbaar wordt in een derge lijke oecumenische bijeenkomst, een gemeenschap van zonda ren, doch die door Christus begenadigd zijn. Wanneer deze conferentie maar daartoe dient, dat de Chrlstenjeugd over de gehele wereld, haar hoop weer opnieuw stelt op Christus en Zijn Woord, dan is zij niet tevergeefs geweest". PROF. KARL BARTH. Prof. Karl Barth, die door de Broederraad van de Belijdende Kerk verzocht is om zich weer bljjvend te Bonn als hoogleraar te vestigen, heeft medegedeeld, dat hjj aan dit verzoek geen gevolg kan geven. Nu heeft men nem gevraagd om in ieder geval de volgende zomer weer colleges in Bonn te geven. Tegelijkertijd is aan de Zwit serse hoogleraar Alfred de Quervain, verzocht om een leerstoel in gereformeerde theologie aan de universiteit te Erlangen te willen bezetten. REIS NAAR TIMOR. Ds. W. A. Zeydner, praeses der Generale Synode, en ds. A. W. Brink, secretaris van de Indische commissie, zijn van hun reis naar Timor terugge keerd in Batavia, zeer onder de indruk van hetgeen zjj in deze weken hebben beleefd. Volgens dr. Zeydner was het hoogte punt in zjjn kerkelijk leven de eerste vergadering van de Ge nerale Synode der Herv. kerk 31 October 1945. Maar vlak daarnaast zal nu voortaan in zijn herinnering voortleven een tweede hoogtepunt: de bijeen komsten, die nij op Timor mocht bijwonen van synode, classis en gemeenten. Grote werken Gods zijn bezig hier te geschieden. Ds. Zeydner is een man van te grote ervaring, om door de feestelijke ontvangstep, de hul digingen met fluitorkesten heen, niet ook de schaduwen op te merken, maar de hoofdin druk blijft toch: hier is een Kerk bezig tot ontwaken te komen. De zelfstandigheidsver klaring van de Timorkerk is niet in de eerste plaats een ad ministratieve maatregel, het is het rijpen van een vrucht. Men ontmoet hier mensen, die rechtstreeks uit het boek der Handelingen schijnen te voorschijn te komen, die op een vast kompas door de stor men van de Nippontijd hebben gekoerst, en leefden uit het ge loof, dat ook de eerste Chris tengemeenten kenmerkte. Men denke aan de Timorse predi kant, die weigerde aan het uitdrukkelijke bevel om aan eerbewijzen voor de doden bij een Japanse tempel deel te ne men, te gehoorzamen. Hij dacht niet aan onderduiken. Hij wachtte in zijn huis af, wat het gevolg van zijn weigering zou wezen. Niet alleen is hem geen haar gekrenkt, maar zijn houding dwong aan de Japan ners respect af. Hem werd zelfs enige weken later een gift voor de armen der ge meente geschonken. De ouderlingen in deze ge meenten werken zelfstandig als evangelisten op een wijze, en met een bijbelkennis, waar wij eerbied voor moeten heb ben. In een der gemeenten was de voorganger gestorven, een ouderling nam zijn werk over. Toen ook deze stierf, droeg hij de zorg voor de gemeente aan de jeugd over. Twee jeugdlei ders hebben de kerkedienst en de pastorale zorg tijdens de bezetting zelfstandig in stand gehouden. De Japanners deel den zij mee, dat zij een gemeen te gevormd hadden. Het was voor ds. Zeydner en ds. Brink een onvergetelijke aanblik in deze gemeente zoveel jeugd stralend van geloof en blijd schap rondom de kansel vere nigd te zien. DE WAALSE KERKEN IN NEDERLAND. In „Het Orgaan" van de Bond van Ned. predikanten heeft de Waalse predikant, Dr. L. T. Reyss, een overzicht ge geven van de Waalse kerken hier te lande. Hij merkt hierin op, dat „de vernieuwing, die waar te nemen is in alle ker ken in ons land, de Waalse kerken niet onberoerd heeft ge laten en dat deze van ganser harte daaraan deelnemen. De laatste jaren heeft men te kampen gehad met een groot gebrek aan predikanten; ook Frankrijk kon evenmin als dat in Holland het geval was, voldoende predikanten zenden om de opengevallen plaatsen te bezetten. Maar deze crisis ls slechts van voorbij gaande aard. Het aantal theologische stu denten aan de universiteiten in Parijs, Montauban, Straatsburg is groter dan ooit; twee van deze bereiden zich speciaal voor om na afloop van hun stu die naar Holland te komen. De toekomst geeft dus geen reden tot bezorgdneld op dit punt. Er wordt wel eens be weerd. dat de Waalse kerken meer en meer zullen samen smelten met de N. H. kerk en dat zij dus gedoemd zijn te verdwijnen. Op het ogenblik is daar nog geen sprake van: zelfs de kleinste kerken willen als zelfstandige kerk voortle ven". DE EERSTE. Acht weken na Pearl Har bour vloog de eerste Skymas ter enkele proefvluchten. Het was oorspronkelijk bestemd voor één der grootste Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pijen, doch werd later voor mi litair transport omgebouwd. Toen de Jappen aanvielen, wa ren er negen DC 4's in aan bouw. Deze werden naar aan wijzingen van technici van de legerluchtmacht gewijzigd en onmiddellijk als troepentrans port- en vrachtvliegtuig in denst genomen. Tijdens de oorlogsjaren werden er nog talrijke verbeteringen aange bracht. De rapporten, die de Ameri kaanse piloten over hun vaak moeilijke tochten over oceanen en 'werelddelen, schreven, wa ren vol lof over de eigenschap pen van dit toestel. Grote be stellingen kwamen binnen, zo wel voor de leger- als voor de marineluchtmacht. De fabriek was, ondanks de uitbreidingen niet bij machte de orders op tijd te leveren. In Chicago o. m. werden deze toestellen door een andere firma in licentie gebouwd. Gedurende vele maanden vlogen dagelijks meer dan 20 militaire Skymasters in beide richtingen over de Atlantische Oceaan. In Afrika hielpen ze mee de dringend door de geallieerde legers be nodigde artikelen te transpor teren. Skymasterg vlogen over 's werelds hoogste bergketen, de Himalaya, naar China. Skymasters evacueerden dui zenden gewonden van 't strijd toneel van de Stille Oceaan. Tijdens de oorlog maakte dit vliegtuigtype alleen bijna tach tig duizend tochten over één der Oceanen. Drie toestellen gingen hierbü verloren. Reke ning houdend met de omstan digheden. waaronder werd ge vlogen, is het veillgheidsre- cord verbazingwekkend. VLIEGEND HUIS. Zoals bekend had o.m. ook president Roosevelt zijn privé Skymaster, die thans is ver vangen door een speciale DC 6, welke aan zijn opvolger, pre sident Truman, ter beschikking staat. Dit toestel noemen de Amerikanen in de wandeling het „Vliegende Witte Huis". Tijdens de vrij plotselinge capitulatie van Japan, waren de Amerikanen in grote verle genheid. De bezettingstroepen waren in Okinawa en er was geen scheepstransport beschik baar. Skymasters kwamen te hulp, twee honderd vijftig in getal. Elke vijf minuten steeg er een op van één der vliegvel den, met bestemming Tokio. Veertien honderd vluchteft met veertig tot vijf en veertig man werden gemaakt. Ongelukken deden zich niet voor. GESTAAKT. Zoals bekend heeft dit type bij de wederopbouw van het Nederlandse luchtnet een be slissende rol gespeeld. Met Skymasters werd de lgn naar Batavia heropend, met DC 4's vloog de K.L.M. voor ^et eerst over de Oceaan naar New York, naar Zuid-Amerika, naar Curasao en Zuid-Afrika. Thang is de productie defini tief gestaakt, ten gunste van de iets grotere en snellere DC 6. Maar in de luchtvaartge schiedenis zullen nog vele hoofdstukken over dit type worden toegevoegd. Meer dan vijf honderd militaire Skymas terg werden aan luchtvaart maatschappijen verkocht en omgebouwd tot luxe verkeers vliegtuigen. populariteit te verwerven met het oog op de presidentsver kiezingen van 1948. President Truman, wiens po litieke fortuin geruïneerd scheen te zijn na het Republi keinse succes bij de congre»- verklezingen, heeft sindis die tijd aanzienlijk gewonnen in populariteit, hetgeen tot uiting kwam bij recente opinieoruder- zoektogen. De Republikeinen intussen hebben nog altijd niet hun candidaat voor 1948 defi nitief gekozen. De wetgevende resultaten van de volgende zittingsperiode zullen daarom van grote invloed kunnen zijn op de verkiezingsuitslag. GEEN ISOLATIONISME. De Republikeinse leiding heeft zich niet, zoals aanvan kelijk verwacht werd, toege legd op „economisch Isolatio nisme" in de zo belangrijke buitenlandse aangelegenheden van de eerste zitting. Wel ech ter heeft de algemene Republikeinse oriëntering op bezuinigingen en belastingver lagingen het gevolg, - dat de Truman-Marshall-politlek zich altijd gebonden voelt door een wens van het Congres om de uitgaven laag te houden, al heeft dan het Congreg in gro te trekken veel sympathie ge toond voor de principes van de Truman-Marshall-rlchting in de buitenl. politiek. De omvang en snelheid van de Amerlk. hulp aan Europa zal dan ook in hoge mate afhangen van de capaciteit van Europa om het Republikeinse Congres te over tuigen van ordelijke en effec tieve economische samenwer king, kortom van het feit dat het Congres zrjn geld niet over de balk zal gooien. prijscontrole. De daad van het grootste economische belang ln de af gelopen Congreszitting was de opheffing van de prijscontrole ln Amerika. Hierdoor ontstond een prijsstgging, die internati onaal onvoordelig was voor de buitenlandse kopers, zoals En geland, dat zijn dollarlening veel sneller zag wegsmelten dan het van plan was. Niette min bleef de verhouding tussen export en import in de V.S. nog 3 tegen 1 en de buitenge woon „gunstige"' handelsbe lang is een reden voor ernstige bezorgdheid geworden. Sommi ge economen trekken de con clusie, dat de V.S. de prijscon trole te vroeg hebben opgehe ven en dat zij ook te vroeg zijn afgestapt van het lend-lease systeem. In hoge mate werd de bui tenlandss politiek beheerst door de slechter wordende be trekkingen tussen de Westelij ke democratieën .en de Sovjet- Unie. Dit heeft snel hersnel van Europa tegengewerkt en heeft het zakenleven daar en in de V.S. voor een aantal on zekerheden gesteld. De wereldsituatie en de tra ditie van inter-Amerikaanse solidariteit maken het tenslotte heel waarschijnlijk, dat het Congres Marshall zal steunen in het hervatten van een actie ve politiek van Pan-Ameri- kaanse solidariteit. deppen KRANTEN. De Amerikaanse bladen ga ven voor de oorlog gemiddeld 90 pagina's per week. Van wege de ijselgke papiernood geven ze nu maar 70 pagina's per week TENNIS. Harpers Magazine: Onder handelen met de Russen is tennisspelen zonder lijnen en scheidsrechter. Als mr. Molo- tov een bal in het net slaat, schreeuwt hij: „Goed" en dan is daaraan niets te doen. POLEN. In Warschau vertelt men gaarne het volgende raadsel: Waarom is Polen het uitge- strekste land ter wereld? Antwoord: Omdat zijn West- frens aan de Oder ligt, zijn oofdstad zich in Moskou be vindt en het grootste deel van zijn bevolking in Siberië ver toeft. Mevrouw Truman, de lady" van de Ver. Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5