Effectieve controle van textielfabrikanten NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN LAATSTE NIEUWS 0ni nippers Herwaardering van goederen. (Van onzo parlementaire redacteur) Naar wij vernemen is het ge rucht, dat er binnenkort een wijziging van de textielpunten waardering te wachten is, juist. Een en ander betekent echter niet direct een verho ging of verlaging van het aan tal goederen dat het publiek zal kunnen krggen, doch zeer waarschijnlijk allereerst wèl een betere aanvoer van goede ren en een effectiever contröle, waardoor misschien toch ook meer textiel in distributie kan worden gebracht. De zaak is deze, dat binnenkort ook de fabrikant bevoorraad zal wor den op basis van de in zijn be zit gekomen toewijzingen, het geen tot nii toe niet het geval was. Dit maakt noodzakelijk, de puntenwaardering te doen kloppen met de waarde van het materiaal en daardoor zal een her-waardering van de ver schillende goederen geschie den, vooral in verband met de grotere of kleinere schaarste ervan. Op deze Wijze zullen sommige goederen misschien 4 h 5 punten minder gaan vra gen, en andere weer méér. Doch nu do contröle van de bron zoveel effectiever wordt zullen deze zo op het oog in hoofdzaak administratieve TWEEDE KAMER Interpellatie over landbouwprijzen. De Tweede Kamer kwam Woensdagmiddag onder voor zitterschap van mr. van Schalk in openbare vergade ring bijeen. Het nieuwe lid, de heer N. Stuf kens (P.v.d. A), legde de voorgeschreven eden af. BEDRIJFSUITKOMSTEN IN DE LANDBOUW. De heer Vondeling (P.v.d. A.) vroeg verlof vragen te mogen richten tot minister Mansholt over de bedrijfsuit- komsten in de landbouw, wel ke verre achter blijven bij de verwachtingen ten tijde der prijsvaststelling. Besloten werd aan het ein de der vergadering over dit verzoek te beslissen. Het ontwerp van wet tot af wikkeling van de geblokkeer- de-markenbelasting werd goedgekeurd. Het wetsontwerp tot beëin diging van financiële tege moetkomingen aan rechtheb benden op een inschrijving in het grootboek voor de Rijn en binnenvloot werd z.li.s. goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna i. het wetsontwerp tot intrek king van het vierde uitvoe ringsbesluit van de secretaris generaal van het departement van waterstaat van 1 Juli 1940. De bedoeling hiervan is de wet „autovervoer perso nen" weer geheel in werking te stellen. De heer Schilthuis (P.v.d. A.) schaarde zich aan de zijde van hen, die hun instemming met het wetsontwerp hebben betuigd en vroeg overweging van de mogelijkheid van te gemoetkoming voor gedupeer de ondernemers. De minister van verkeer zei- de het te zullen toejuichen als men kon komen tot streekver- voerondernemingen, waarin spoorwegen en streek overleg gen. De heer De Ruiter ant woordt hij, dat van de 69 treekvervoerondernemingen, die nog over zijn een derde particuliere bedrijven zijn, een derde van de spoorwegen en een derde gemengde be drijven. Na re- en dupliek kwam aan de orde een amendementAl- gera, beogende in artikel 1 te doen vervallen de bepaling, dat de ingevolge het 4e uit voeringsbesluit ingestelde be roepen buiten behandeling worden gelaten. Het amendement werd ver worpen met 43 tegen 23 stem men. Het ontwerp werd daarna z.h.s. aangenomen. Besloten werd het verzoek, door de heer Vondeling bij het begin der vergadering mge negin ucx »rici«uiiii6 diend, in te willigen. De inter pellatie zal op een nader te bepalen dag gehouden worden. De Bijenkorf voor de luchtrechter. De zaak tegen de N.V. Ma gazijn De Bijenkorf, die nu al maandenlang voor de tucht rechter mr. J. R. Bletz dient, nadert haar einde. Op 11 September a,s. wordt het restantje van de leerwa- renkwestie en het papier be handeld. Op 16 September wordt het financieel rapport doorgenomen, terwijl op - 18 September artikel 7 van het prrjsvorderingsbesluit als laat ste onderdeel van de tenlaste legging op de agenda staat. De verdediger van De Bijen korf. mr. H. L. Houthoff, krijgt daarna op 23 Septem ber gelegenheid zijn pleidooi te houden, waarna de tucht rechter op 7 October uitspraak hoopt te doen. maatregelen zoals wij reeds zeiden clandestiene verhan deling, door fabrikanten van stoffen onmogelijk kunnen ma ken, hetgeen de algemene voor ziening niet anders dan ten goede kan komen. Activiteit der consuls op Java. De Belgische consul-gene raal van der Stichelen en de Chinese consul-generaal Tsiang zijn Woensdagmorgen per auto uit Batavia vertrokken om in het kader van de consulaire taak, ingevolge de resolutie van de Veiligheidsraad, onder zoekingen te doen in de gebie den ten Zuiden en ten Oosten van Batavia, met name in het gebied van Soekaboemi en Bandoeng. Zij worden Zater dag te Batavia terug verwacht tegeljjk met Eaton en Lam bert, die dan uit Soerabaja zul len terugkeren. Radia Djocja gaf Woensdag ochtend een boodschap van de republikeinse regering aan het consulair comité te Batavia door, waarin het comité wordt verzocht bij de Nederlands-In dische regering te bewerkstel ligen, dat zij haar toestemming verleent tot het vertrek van minister Gani en nog 15 amb tenaren met de eerste vlieg- gelegenheid naar Djocja. De boodschap zegt verder, dat de republikeinse regering door omstandigheden, welke onaf wendbaar waren, de hulp van vele van haar ervaren ambte naren moet ontberen, waar door het programma voor de bezoeken van de consuls en militaire experts vele moeilijk heden zal ondervinden bij de voorbereiding daarvan. Aneta tekent bij deze radio boodschap aan. dat niet duide lijk naar voren kwam of het de bedoeling is dat Gani zelf mee komt. Sloterdijk naar Indonesië vertrokken. Met 1400 militairen aan boord is Woensdagmiddag om half zes de „Sloterdijk" uit Rotterdam naar Indonesië ver trokken. Bloemfontein weer in de vaart. Het m.s. „Bloemfontein" van de HollandAfrika lijn, dat in de oorlog troepen voor de geal lieerden heeft vervoerd en na dien repatrierenden uit de Oost naar. Nederland vervoerde, komt weer in de regelmatige lijndienst. Zaterdag 13 September ver trekt het schip via Antwerpen en Southampton naar Kaap stad. De Jaarbeurs. Tweederde van de Jaarbeurs deelnemers voor de oorlog wa ren Nederlanders. Dat het in ternationale karakter zich steeds meer ontwikkelt, blijkt uit de gewijzigde verhouding. Van de 2261 inzendingen zgn er nu 1212 Nederlandse, dus 50 Het aantal rechtstreeks afgesloten buitenlandse trans acties is toenemend. Het aan bod op de beurs is zeer willig, waarbij de vraag over het al gemeen niet achterblijft. Daar door is cr een levendige markt, die soèpeler loopt dan bij de vorige beurs. Wjj merkten op, dat net vooroorlogse: „Heeft u interesse...?" bij sommige al weer gehoord wordt. NIEUWE BONNEN Geldig van 14 tot en met 27 September. BONKAARTEN KA TOT EN MET KC 709 (serie M.) Brood: M 01 brood en M 06 re serve, 800 gram; M 02 brood, 400 gram; M 03 reserve, 1600 gram. Boter, enz,: M 01 boter, 250 gram boter; M 02 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet. Vlees: M 01 vlees, 100 gram; M 02 vlees, 300 gram. Melk: M 01 melk, 4 liter; M 03 melk en M 05 melk, 7 liter. Kaas: M 01 diversen 200 gr. kaas of 250 gram korstloze Koffie: M 02 diversen, 125 gr. Thee: M 03 diversen, 50 gram. Waspoeder: M 04 diversen, 250 gram waspoeder (geen soda). BONKAARTEN KD EN KE 709 (serie* M.) Brood: M 11 brood en M 13 reserve, 800 gram. Boter: M 11 boter, 250 gram boter; M 12 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet. Vlees: M 11 vlees en M 12 vlees, 100 gram. Melk: M 13 melk en M 15 melk, 12 liter. Kaas: M 11 diversen, 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Waspoeder: M 12 diversen en M 16 reserve, 250 gram was poeder (geen soda). BONKAARTEN MA TOT EN MET MH 710 (serie M) Brood: M 21 brood, 800 gram. Boter: M 21 boter, 250 gram boter; M 22 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet. Vlees: M 21 vlees, 300 gram; M 22 vlees, 100 gram. Melk: M 21 melk, 5 liter. Kaas: M 21 kaas, 200 gram kaas of 250 gram korstloze Eieren: M 21 eieren, 5 eieren. Residentie-orkest onder hypnose Een eigenaardige his torie houdt de Haagse muziekwereld de laatste dagen bezig. Het af scheidsconcert van het Residentie-orkest te Scheveningen, waaraan twee bekende solisten medewerkten, kenmerkte zich door een serie on gelukkige voorvallen, o.a. door plotselinge geheu genstoornissen van de solisten en opvallende in zinking van de dirigent, zodat het afschiedscon- cert in het algemeen als een fiasco werd bestem peld. Men stond hier voor 'n raadsel. Als mogelijk oplossing van deze vreemde ge beurtenissen vertelt men, dat er een bekend hyp notiseur in de zaal zat, die met een bezoeker om f 500 had gewed, dat hij door zijn hypnotische kracht het concert vol komen in de war zou stu ren. Of dit vrjj dwaze ver haal juist is, is nog niet uitgemaakt. Het bestuur heeft de zaak in onder zoek genomen. Zwemkampioen- schappen te Monaco. Drie Nederlanders in de finale. De eerste dag van de Euro pese zwemkampioenschappen te Monaco is voor Nederland niet ongunstig geweest. Drie van onze landgenoten wisten zich namelijk in de finale te plaatsen. Op de 100 m. rugslag damès werd Grietje Gaillard in de tijd van 1 min. 18.2 sec. twee de in haar serie. Ook Iet Kos tervan FeggeJen werd in haar serie tweede, met een tijd van 1 min. 18.9 sec. Bij de 100 m. vrije slag heren werd Kees Hoving eveneens tweede. Alle drje zullen in deze num mers in de finale komen. Ook de eerste polowedstrijd van het Nederlandse zwemtal eindigde niet ongunstig voor ons land. Na een tamelijk ru we wedstrijd tegen het Itali aanse zevental werden de pun ten gedeeld. De uitslag is 33. Bondselftal Millwall 9 3. De voetbalwedstrijd Neder, lands Bondselftal tegen het Engelse elftal Millwall eindig de in een 3 overwinning voor de Nederlanders. Turkse regering gevormd. Radio Ankara maakte be kend, dat de nieuwe Turkse minister-president, Hassan Sa- ka, gereed is gekomen met de vorming van een nieuw kabi net. De minister van buiten landse zaken wordt vermoede lijk Nedjedin Sadak. SCHIPHOL-GöTEBORG V.V. De luchtlijn Schiphol-Göte- borg v.v. is dezer dagen offi cieel geopend. Engelse, Ierse, Franse, Belgische en zeven Ne derlandse journalisten hebben de eerste vlucht meegemaakt Nog geen Gouden Koets. Bij de opening der Sta ten- Gene raai op 16 September a. s. zal H.M. de Koningin zich in een auto van paleis Noordein de naar de Ridderzaal begeven. Haar auto zal slechts gevolgd worden door twee auto's. De traditie der „Gouden Koets" zal dus dit jaar nog niet hersteld worden. Amerika en Joodse emigranten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Mars hall,' heeft Woensdag medege deeld, dat de Amerikaanse re gering er bij de Britse rege- riing op aan had gedrongen haar besluit om de Joden van de „Exodus" naar Hamburg te sturen te herzien, maar Enge land had geweigerd. Tussentijdse hulp aan Europa De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Mars hall, heeft verklaard, dat hij tegen het eind van October de gegevens over de Europese be hoefte aan tussentijdse hulp ge reed zal hebben ter voorlegging aan de congrescommissie. Marshall zeide, dat het de partement van buitenlandse zaken enige vorm van tussen tijdse hulpverlening dringend in overweging heeft „om de nabijzijnde dreiging van on duldbare honger en koude" te gen te gaan. 15. September vredesverdragen van kracht? Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft op een door het ministerie gehouden persconferentie meegedeeld, dat de ratificatiedocumenten van de vredesverdragen met Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland bijna ze ker Maandag 15 September te Parijs en Moskou gedepo neerd zullen worden. Wanneer deze plechtigheid voorbij is, zullen de eerste 5 vredesverdragen, die reeds in Februari ondertekend werden, eindelijk van kracht worden. Zwarthandelaar te Amsterdam doodgeschoten. Woensdagmiddag om zes uur ontstond op de hoek Oude Zjjds-AchterburgwalMolen- steeg te Amsterdam, een vechtpartij tussen twee contro lerende agenten In burger en twee beruchte zwarthandela ren. Een der agenten lostte een paar waarschuwingsschoten, waarop van alle kanten hulp voor de zwarthandelaren aan rukte. Er dreigde een formele veldslag te ontstaan. De agent richtte toen zijn pistool op de 22-jarige N. K. Kortlever en lostte drie schoten. Zwaar in borst en bovenarm gewond, trachtte deze nog te vluchten, maar hij stortte in de Molen- steeg neer. De G.G.D. vervoer de hem naar het Binnengast huis, waar hij is overleden. De omstanders namen wraak voor deze schietpartij door een der agenten in het water te gooien. Met een handreiking kon deze weer op het droge worden ge bracht. De andere zwarthande laar zag kans in het gewoel te verdwijnen. Het slachtoffer werd nog voor een ander eco nomisch delict door de politie gezofeht SPLITSING VAN KORTGENE Raad spreekt wenselijkheid uit. De gemeenteraad van Kort- gene heeft in zyn jongste raadsvergadering uitvoerig ge sproken over de samenvoeging van de dorpen Kortgene, Kats en Col\jnspLaat op Noord-Beve land, welke allerminst blijkt te voldoen. De dorpen menen, dat zij er beter aan toe waren toen zij zelfstandig waren dan se dert zy samengevoegd zyn in 1941 en een aantal inwoners van Coljjnsplaat heeft zich in een adres tot H.M. de Ko ningin, tot de minister van bin nenlandse zaken en de Com missaris der Koningin gewend om de samenvoeging der ge meenten ongedaan te maken. Na afloop der debatten sprak de Raad rich met 8 te gen 3 stemmen uit voor het ongedaan maken van de sa menvoeging. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat het niet mogelijk blijkt om op Noord-Beveland waterleiding aan te leggen. Aanvaring tussen Engels en Zweeds schip. Het Engelse s.s. „Hullgate", dat onderweg was van Ant werpen naar Goole, is ter hoog te van de Kruisschans te Ant werpen in aanvaring geweest met het Zweedse s.s. „Kaara- borg" dat op weg was van Antwerpen naar Rotterdam. De „Hullgate" heeft schade aan stuurboord-zijde en is op de rede van Vlis3ingen voor anker gegaan. Zodra het weer iets beter is, zal het schip de reis voort zetten. ELANDSKOP GEVONDEN. PRAE-HISTORISCHE VONDSTEN TE MIDDELBURG. Bij graafwerkzaamheden aan de Poelendaelse Singel te Middelburg zijn beenderen en zelfs epn tamelijk complete schedel met gewei van reu. zenherten of elanden, welke enige duizenden jaren gele den ook op Walcheren hebben geleefd, te voorschijn geko men. Deze elanden hadden waar schijnlijk een schofthoogte van plm. 2 meter en een lengte van plm. 2.80 meter. Men heeft zich naar aanleiding van deze vondsten in verbinding ge steld met het Natuur-Histo- risch Museum van de Leidse Universiteit en ook daar meent men, dat de gevonden beenderen, waaronder ook dij benen, ribben en wervels, van elanden afkomstig moeten zijn. Waarschijnlijk zullen de vond sten naar Leiden worden op gezonden voor een nader on derzoek. Om 30.000 vleesrantsoenen. Na een onderzoek, dat te Rotterdam aanving werden te Goes en Westdorpe een viertal arrestaties verricht van perso nen, die betrokken zijn bij een handel in coupures voor vlees- rantsoenen. Het totaal aantal verhandelde coupures zou niet minder dan 30.000 rantsoenen bedragen. Het onderzoek duurt nog voort. Domburg BUITENLANDERS TE DOMBURG. Te Domburg vex-toeven in het pension „Golfzicht" sedert enige tijd een aantal Belgische families. Hun verblijf in de an ders stille Septembermaand zet een waardevol verlengstuk aan het korte zomerseizoen en geeft grond aan de hoop op een drukker bezoek uit het Zuiden in de toekomst. Ook het Badhotel ontving dit jaar tal van Belgen zowel logé's als passanten. Sommige bespraken reeds plaats voor het komende jaar of vroegen voorkeur. In "het gastenboek vindt men zelfs de namen van Zwitserse en Zweedse logé'g opgetekend en momenteel vertoeft er o.m. de Ned. Landbouwattaché te Ko penhagen, dr. Ir. D. de Waal. Arnemuiden COMMISSIE WOONRUIMTE. In de gehouden spoedverga dering door de Raad van Arne muiden, onder voorzitterschap van de Burgemeester J. Lange- beeke, om de commissie samen te stellen, ingésteld ingevolge de „Woonruimte Wet" werden als leden van deze commissie gekozen de heren: Anth. Schuit, voorzitter; B. J. la Soe, M. de Graag, F. Buijs en Jac. Scheele. VERGADERING VOETBALVERENIGING. De voetbalvereniging „Ar nemuiden" heeft voor de aan vang der competitie een ver gadering gehouden. Als be stuursleden werden gekozen de heren B. Meulmeester, C. de Nooijer, J. de Rijke, P. de Meulmeester en J. Theune. Besloten werd de contributie' op 0.25 per week te hand haven. Veere DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN. De Burgemeester van Veere heeft van de particuliere secre taresse van H.M. de Koningin een dankbetuiging ontvangen voor de op H.M. s verjaardag gezonden gelukwensen. Van Mook weer bij* Lovett. Dr. van Mook en mr. van Kleffens hebben Woensdagoch tend nogmaals een bezoek ge- braqht aan de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. Na af loop van het onderhoud, dat ruim een uur geduurd heeft, verklaarde dr. van Mook te genover een correspondent van Aneta, dat gesproken was over „het vaststellen der feiten", die het Nederlandse standpunt in de Indonesische kwestie ver duidelijkten. Direct na de con ferentie vertrok dr. van Mook naar New York. Ontploffing in Engelse mijn. Door een ondergrondse ont ploffing in de Thornhill-myn te Dewsbury in Yorkshire zijn 8 mijnwerkers om het leven ge komen, terwijl één zwaar werd gewond. Er worden nog 4 mijnwer kers vermist. Deze zijn inge sloten in het ingestorte gedeel te en de hoop dat zij nog kun nen worden gered is slechts gering. Uranium gevonden in Palestina. In het. gebied van de golf van Akaba (Noordoostelijk deel van de Rode Zee), is een uraniummijn gevonden. De plaats van deze mijn, niet ver van het punt, waar Egypte, Palestina, Transjordanië en Saoedi-Arabië aan elkaar gren zen, zou rich op Palestijns grondgebied bevinden, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Cairo. Prins Bernhard te Aberdeen. Z. K. H. Prins Bernhard is Woensdagmiddag per vliegtuig te Aberdeen (Schotland) aan gekomen. Hij zal gedurende enige da gen op het kasteel Balmoral de gast zijn van Koning George. De conferentie over de Roerkolen. De leiding der conferentie te Washington over de Ruhrkolen heeft gelijktijdig te Washing ton en Londen een verklaring doen publiceren, waarin ge zegd wordt, dat de gedelegeer den het erover eens zijn hun regeringen de volgende punten inzake de Ruhrkolen voor te leggen, a. De leiding voor de productie van steenkool zou aan een Duits lichaam overge dragen moeten worden, dat verantwoording verschuldigd is aan een Brits-Amerikaans lichaam van het militaire be stuur. (Dit Brits-Amerikaanse lichaam zou in de plaats ko men van een orgaan, dat nu bestaat uit Britse functiona rissen). b. De bizonale economische raad zou een afdeling moeten oprichten welke zich verant woordelijk stelt voor het juiste functionneren der bij de steen koolproductie betrokken instel lingen, zoals transport, voed selvoorziening en huisvesting. c. Er zouden maatregelen fetroffen moeten worden om et niet-Duitse bezit te waar borgen. d. Voorlopig zou de eigen dom der mijnen niet aangetast worden. Het advies van de conferentie was, dat de over eenkomst in werking gesteld diende te worden zodra de be sprekingen hierover met Frankrijk België, Nederland en Luxemburg ten einde waren. De conferentie raadde een in voer van staal aan ter waarde van 25 millioen dollar, voor herstel der uitrfisting der mij nen en het transport. Tweede aardbeienoogst van de koude grond. Terwijl men zich op de land en tuinbouwtentoonstelling in de Houtrusthallen te Den Haag moet behelpen met „kunst aardbeien" heeft de kweker L. Rhijnsburger te Valkenburg (Z.H.), dank zij de tropische zomer, voor de tweede maal in dit jaar aardbeien van de kou de grond kunnen oogsten. Verplaatste personen naar Nederland. Dinsdag 16 September zullen de eerste verplaatste personen uit Duitsland naar Nederland komen. Zij zullen in Venlo arri veren. Zoals bekend komen er in totaal 8000 verplaatste per sonen naar ons land. Gromyko wil spoed. Gromyko, de Russische ver tegenwoordiger in de Veilig heidsraad, heeft bij de consu laire ambtenaren te Batavia aangedrongen op spoed bij het uitbrengen van him rapport over de toestand in Indonesië. Als er niet spoedig een rapport komt, zal de kwestie opnieuw op de agenda van de Veilig heidsraad moeten worden ge plaatst, zo verklaarde Gro myko. Toespraken van dr. Beel en Soekawati. Te Den Haag werd giste ren door de Nederlandse re gering een diner aangeboden aan de delegaties van Oost- Indonesië en West-Borneo. De Nederlandse minister-presi dent, dr. Beel, verklaarde on der meer, dat de delegaties die Indonesische groepen vertegen woordigen de weg der evo lutie verkozen hebben boven die van de revolutie en dat hij er dankbaar voor is, dat Ne derland zich bij de politionele actie geschraagd wist door het begrip van Oost-Indonesië en West-Borneo. Voorts verklaarde dr. Beel, dat het de bedoeling blijft van de Nederlandse regering om Nederland, Suriname, de An tillen en de verschillende delen van Indonesië samen te voegen in een Koninklijke Unie, waar in alle delen gelijkberechtigd zullen zjjn. De heer Soekawati, de minis ter van Oost-Indonesië, ver klaarde, dat Oost Indonesië en West-Borneo geen bloedarme bedenksels van de regeringen in Den Haag en Batavia zijn, maar levende delen van Indo nesië en dat de toestand in de ze gebieden zich in zeer gun stige zin onderscheidt van die in de republiek Indonesia. Marktberichten COÖP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Groenten: Andijvie 837, Stoksnijbonen 861.33, Stok- princessen 1.66; Stamprincess. 1.30-1.45; Pronkbonen 70; Boe- re kool 1012; Rode kool 23 27; Savoye kool 1634; Witte kool 1213; Postelein 1565; Rabarber 11; Snijsla 1259; Uien 10—15 Saxa's 1.16—1.38, alles per kg. Bloemkool II 40 44, Platglaskomkommers I 25, id. H 15—22, id. m 13—18; Natuursla n 619, alles per stuk. Peen 1026, per bos. Fruit: Peren: Beurré Hardy 1349, Triomphe de Vienne 16 32, Maagdepeer 25; Bonne Louise d'Avanches 2734; Beurré Superfilm 1121; Wil liam Duchesse 1921, alles per kg. Meloenen: Orange Ananas 51—80; Net 29—43; Suiker 52 68, alles per stuk. Pruimen: Abrikoos 6162; Burbank 1435; Reine Victo ria 3063, alles per kg. Druiven: Frankenthaler 68 98, Black Alicant 771.03 bei den per kg. Diversen: Appels: Transpa rante de Croncel 1733; To maten 1738, beiden per kg* Perziken 1045, per stuk. DE WERELD IN. De politie te Goes hield een 10-jarige verpleegde uit Kin- derzorg te Middelburg aan, die het op eigen gelegenheid had verlaten. De jongen is naar Middelburg teruggebracht en onder het over hem gestelde gezag teruggebracht. Prof. Tinbergen, secr.-gen. internat, instituut voor statistiek. Prof. Tinbergen is Maandag tijdens het wereldcongres voor Statistiek te Washington tot secretaris-generaal van het in ternationale instituut voor sta tistiek gekozen. Prof. Tinbergen is eveneens president van de maatschappij voor econometrie. Tapijten- en shagsmokkel achterhaald. De politie te Delft heeft een goede greep gedaan. Zij had een seintje gekregen van haar collega in Overschie, dat al daar op het erf van een boer derij een partij Belgische ta pijten en een hoeveelheid Belgische shag op een open vrachtauto werden gela den. Aangezien tevens werd meegedeeld, dat de auto ver moedelijk in Delft thuishoor de, nam de politie onmiddel lijk maatregelen. De auto bleek toe te behoren aan zeke re H. uit Delft en werd aan gehouden. In de auto werden aangetroffen 58 nieuwe Belgi sche tapijten en omstreeks 1300 pakjes shag. De goederen werden in beslag genomen. H. Iwerd in arrest gesteld. De werkgelegenheid. Op 30 Augustus 1947 ston den ingeschreven 564 (32); personen, waarvan er 348 in de D.U.W. waren tewerkge steld. Over de week eindigend 30 Augustus 1947 werden 631 (27) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 3331 (269). De tussen haakje geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a. Walcheren: drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, lederbewer ker, kleermaker, kistenmakers, loodgieter, monteur, slijper, zandvormers, bankwerkers, re volver-draaiers, smeden, con structiewerkers, draaiers, elec- triciens, handlangers, lassers, machinevormers, ijzerwerkers, metaalbewerkers, hulpkok, loopjongens, verkopers, etaleur, kellner, magazijnbedienden, kantoorpersoneel, huisknecht, kapster, naaisters, kamermeis jes, kokkin, paksters metaal- fabriek, kampmeisjes, winkel personeel, verpleegster huis houdelijk personeel Zuid-Beveland: aankomende arbeiders drukkerij, drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, zeil maker, kapper, smeden, auto monteurs, bankwerker, fa brieksarbeiders, electriciens, aankomende verwarmingsmon- teurs, fitter-electricien, stoker, draaier, boekbinder, bakkers knechts, fruitplukkers, land arbeiders, kruideniersbediende, kiosk-, boeken- en krantenver koper, loopjongen, matroos zandzuiger, transportarbeiders, magazijnbediende, kantoorper soneel, bewakers, ongeschoolde arbeiders, wasserijpersoneel, kousenreparatrice, leerling verpleegster, typiste, huishou delijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewes telijk Arbeidsbureau te Mid delburg of haar Bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruinin- gen, Tholen, Zierikzee, Terneu- zen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN Het tribunaal te Goes deed Woensdag- de volgende uitspa ken: J. W. Schrijver, 35 jaar, aannemer te Goes en W. J. Koomande Vlieger, 34 jaar, te Goes, beide vervallen ver klaring van de beschuldiging; J. TolhoekMol, 58 jaar, Wil- heilmtoadorp, verbeurdverkla- ring van 3000 en ontzetting rechten; J. Dagevos, 69 jaar, commissionnair te Kattendijke verbeurdverklaring van 6000 en onzetting rechter»; G. A. Verburg, 40 jaar, inspecteur van politie te Vlissingen, de zelfde straf als opgelegd door de Kamer te Middelburg op 9 October 1946, namelijk geen verdere internering en ontzet ting rechten, waaronder dat om openbare ambten te bekle den. Zeeuwse Mej. M. de But te Oostdrjk is te Amsterdam geslaagd als lerares-coupeuse. Met ingang van 9 Septem ber is door Ged. Staten van Zeeland de heer A. Lagasse benoemd tot kantonnier op de provinciale weg Axel-Absdale. De collecte op de Zang avond te Stavenisse gehouden voor de N.I.W.I.N. heeft f 83.20 opgebracht. De muziekvereniging „Vlijt en Volharding" te Souburg zal Donderdagavond van 7.309 uur in de muziektent te Oost- Souburg haar laatste concert geven. Ongeveer 18 September zal met het m.s. „Nieuw Holland" als eerste Breskense militair uit Indonesië terugkeren. I. J. Verduijn. Voor het diploma vakbe kwaamheid „smeden" slaagde te Amsterdam de heer A. Som- meijer uit Ovezande. De accordeon vereniging „Crescendo" uit Vlissingen, heeft Zaterdagavond een con cert te Souburg gegeven. Na afloop concerteerde nog de muziekvereniging „Vlijt en Volharding". De collecte voor „Draagt elkanders lasten" bracht Za terdag te Souburg f 110.05 op. A.s. Zaterdagavond 7 uur geeft de muziekvereniging „Euterpe" te Heinkenszand haar laatste zomerconcert in dit seizoen. Het muziekcorps „Prinses Juliana" te Baarland zal a.s. Zaterdagavond een concert ge ven op dc muziektent op net Dorpsplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2