PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Joodse emigranten U.S.A. en West-Europa Gevechten op Java Vandaag rustig te Hamburg ontscheept r Zeeuwsch-Vlaanderen .J 190e Jaargang - No.212 Zeeuwse Courant. Midddburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. VUsslngen. £Uropv!rofu"n SgSb Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN'DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 1 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 1 2. ""inm-eaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel 10 (2 HJr-em - Middelburg Londense Kaa 29 tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 Terneazen- Brouwerijs^ 359300 PZC.. Middelburg. SO LONG, SCARBOROUGH De Scarborough-week is weer achter de rug- deastiS^opdbeSeklwaeren, zulke wlt&M herinneringen hebben. De hartelijkheid, waarmede ^rborough toén zyn gasten oSffi ^akte de Vlissingers khua vérlegen. Hoe zouden ze dat ooit kunnen revancheren in elk geval zijn er toen tus sen het gezegende welvarende Yorkshire, waarin Scarborough liirt als een kostelijke parel in zijn schelp, en het zwaar ge teisterde Zeeland banden van hechte vriendschap gevlochten, banden, welke nu, in de tien dagen, welke de 144 Engelse casten in Zeeland hebben door gebracht, nog zijn verstevigd. Natuurlijk kon Vlissingen in materiële zin niet dat bieden, wat verleden jaar in Scarbor ough werd geoffreerd. Maar één ding hebben de Vlissingers wèl gedaan: zij hebben zich zelf gegeven met geheel hun hart. En alle Engelsen zijn het er dan ook over eens, dat het een heerlyke week was: „Lo vely. We enjoyed so much!" Ook sportief is de Scar borough-week een succes ge worden. De Vlissingers hebben verloren. Inderdaad! Maar zij hebben zich minstens even goe de verliezers getoond als in 1946 de Engelsen, die toen eigenlijk helemaal onverwacht een 106 nederlaag te slik ken kregen. Nu verloor Vlis singen met niet minder dan 122 en toch waren de resul taten in vele gevallen niet slecht. Neem bijv. het tennis sen; in 1946 een kansloze 13 0-nederlaag (13570 games), nü een 84-nederlaag. met 'n eervolle „score" van 161136. Tafeltennis was helaas weinig beter dan vorig jaar en 't zelf de kan voor de Engelsen wor den gezegd van het zwemmen. Voor hen was overigens de Vlissingsc athletiek-overwin- ning in Scarborough het moei lijkst te verdragen. Zij zouden onmiddellijk gaan trainen. En ze hebben getraind! Maar we geloven toch niet. dat zii de overwinning ook zouden heb ben behaald, wanneer Vlissin gen compleet had kunnen uit komen. De Vlissingsc voetballers waren heel wat minder succes vol dan verleden jaar. Maar toen waren zii dan ook in on gekende topvorm. Onze Emrelse vrienden zijn weer vertrokken. Diep onder de indruk van hetgeen zij hier genoten en gezien hebben. Diep onder de indruk ook van de wonden, welke de oorlog in het Zeeuwse land heeft gesla gen en welke zij nu met eigen ogen hebben kunen aanschou wen. Voor Vlissingen betekende hun bezoek winst. Winst aan hartelijke vriendschap met En geland en de Engelsen. Winst ook voor overig Zeeland, dat dank zij een nrettige samen werking met Vlissinrren ook zijn aandeel in dit Britse be zoek kreeg. En ongetwijfeld zien velen hier èn in Scar borough reeds wev met ver langen uit naar 1948. waarin het de beurt van de Engelsen zal zijn de Vlissingse sports mensen te ontvangen. So long, Scai'borough! Brits Frans verdrag geratificeerd. Het Brits-Franse alliantie verdrag, dat in Maart j.l. te Duinkerken door Bevin en Bi- dault is getekend, is gister middag op het departement van buitenlandse zaken te Lon den geratificeerd. Bevin verte genwoordigde Groot-Brittannië en ambasadeur Reno Massigli Frankrijk. Het verdrag heeft een looptijd van vyftig jaren. Het bedoelt in de eerste plaats een alliantie te scheppen tegen enige hernieuwde Duitse agres sie. Het wordt onmiddellijk van kracht. Landbouwstaking in de Po-ylakte. Een millioen landarbeiders m de Po-vlakte is in staking gegaan om verbetering van arbeidsvoorwaarden. Men vreest, dat de gehele rijst oogst in de vlakte in gevaar zal komen, wanneer niet snel tot oen oplossing van de kwes tie gekomen wordt. Mussolini en de vrouwen. Onlangs werden in Ban documenten ont dekt, waarin in code alle romantische avon turen werden beschre ven van Benito Musso lini. Gedurende zijn dic tatorschap onderhield de Duce relaties met met minder dan 74 da mes, voor wie hij meer dan 12.500.000 uit gaf' De democratie is goed koper! V_j Het wereldgebeuren Engeland geen grote mogendheid meer? Het communistisch spook. De wijze waarop het Engel se volk onder leiding van zyn Labourregering de ernstige gevolgen van de jongste oorlog tracht te overwinnen, heeft al tot vele speculaties aanleiding gegeven. Een van die specula ties is. dat de rol van Engeland als leidende wereldmogendheid definitief is uitgespeeld. Zo als de wereldoorlog van 1914 1918 een overwinnend Frank rijk zag, dat zich daarna niet meer kon handhaven, zo ziet de oorlog van 19391945 een overwinnend Engeland, dat niet meer mee kan in de wed loop der volkeren, aldus deze speculanten. Uit Washington komt nu het bericht, dat de leden van het Congres een geheim rapport van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken ont vingen, waarin zo meldt de Washington Post Engeland wordt afgeschilderd als een af getakeld land. „Engeland, zegt het rapport, is niet meer opgewassen tegen zijn taak als lid van de grote drie". Er staat nog meer in het rapport. Veertien landen van Euro pa Engeland, Nederland, Frankrijk. Duitsland, Portu- I, Oostenryk, Italië, Grie kenland, Turkije, Denemarken, Zweden, Finland, Tsjecho-Slo- wakije en Polen moeten meer economische hulp uit het buitenland krygen, indien zij er bovenop willen komen en de bedreiging van communistische overheersing willen bestrijden", aldus zou in hqt rapport ver klaard worden. Naar aanleiding van de-cri sis in Engeland wordt gezegd: „De grootste moeilijkheid voor Engeland bij het vermin deren van buitenlandse toewij zingen is, deze vermindering ordelijk te doen geschieden en op een zodanige wijze, dat de macht van de Sowjet-Unie niet groter wordt". In Frankrijk, aldus de Wash ington Post, wacht een mach tige pro-Russische communisti sche partij haar gelegenheid af om zich weer te doen gelden. Zij rekent op het mislukken Zeezieke paarden. Paarden zijn zo ge voelig voor zeeziekte, dat zij soms na een zeereis niet minder dan 6 maanden ongeschikt zijn voor races. Tegen woordig worden favo rieten dan ook per vliegtuig over de oce aan vervoerd. van het plan tot Europese herstel en de gevolgen daar van; verlies van het Ameri kaanse prestige in Frankrijk. „West-Europa en zijn intellec tuele en economische spil Frankrijk staan op een kruis punt." Totzover het rapport, waar over de Washington Post schreef. Er zit een duidelijke ondertoon in en wel deze, dat er nog maar twee grote mo gendheden zouden zijn name lijk Amerika en Rusland, waar bij de tegenstelling tussen de Amerikaanse economie en de Russische economie als het be langrijkste element naar voren wordt geschoven. Uiteraard is deze tegenstelling voor Ameri ka belangrijk, maar zij is het minder voor het Europees her stel. Wanneer Engeland zich op het ogenblik terugtrekt uit allerlei internationale politieke steekspelletjes, dan handelt het precies als de kreeft, die geen dekschild heeft en die zich tussen de rotsen schuil houdt. Die kreeft wacht gedul dig totdat het schild weer is aangegroeid en heeft hij het schild eenmaal, dan is hij spoe dig weer bezield met de oude. activiteit. Voor verscheidene landen in West Europa liggen de zaken precies zo. Zij zullen misschien ook in de ogen van de Ameri kaanse rapporteurs een zwak ke houding aannemen, maar met het economisch herstel zal die houding krachtiger worden. En wat tenslotte de Ameri kaanse hulp betreft. Wij kun nen ons voorstellen, dat de Eu ropese landen inclusief Enge land niet meer zo geïnteresseeru zijn in Amerikaanse hulp, wan neer plannen en voorstellen, die van Europese zijde komen zel den de onverdeelde goedkeu ring der Amerikanen krijgen en omgekeerd de Amerikaanse plannen en voorstellen een zo danige wijze van politieke be ïnvloeding betekenen, dat ze volkomen onaantrekkelijk zijn. Weer brand in het kamp te Vught. Zaterdagmiddag is voor de tweede maal binnen tien da gen brand uitgebroken in één der grote barakken van het kamp te Vught. De Bossche en Vughtse brandweer werden in allerijl gealarmeerd, maar be hoefden bij aankomst weinig meer te doen, aangezien de eigen brandweer van het kamp de brand heeft kunnen be dwingen. Ongeveer de helft van één der barakken is uit gebrand. Tien dagen geleden is een gehele barak in vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak heeft men nog geen "enkele zeker heid. is het vijf jaar gele ien, dat de Noord-Oost polder draag viel; is het 25 jaar gele ien, dat de beroemde Ne derlandse zanger en zangpaedagoog Johannes Messchaert te Ztirich overleed. Metaalstaking in België De in hartstochtelijke woor den gestelde oproep, om aan het werk te blijven, die de Belgische eerste minister, Spaak, Zaterdag j.l. tot de me taalarbeiders in het Luikse heeft gericht, heeft niet mo gen baten. Enkele uren nadat Spaak zijn radiorede had uit gesproken besloten de arbei ders met een meerderheid van 80 procent dergenen, die by 'n vakbond zijn aangesloten, de werkzaamheden Maandag niet te hervatten. Hierdoor is een arbeidscon flict in het leven geroepen, dat waarschijnlijk een ernstige weerslag zal hebben op de an dere industriegebieden van het land. Zoals bekend eisen de arbei ders de uitkering van een der tiende maand loon, die zij als een aandeel beschouwen in de belangrijke winsten, die de me taalindustrie in het afgelopen jaar heeft gemaakt. De werk gevers, die door de loonstop verhinderd worden hun perso neel hogere lonen te betalen, zijn bereid deze premie van 'n extra maand loon uit te keren, doch de Belgische regering is van mening, dat een dergelijke premie een verkapte loonsver hoging is. Bommen voor Londen. De Franse politie heeft een man gearresteerd, van wie men aanneemt dat hij de ma ker is van de bommen, welke door de Joodse groep-Stern boven Londen zouden worden afgeworpen, aldus verluidde in gewoonlijk welingelichte kringen te Parys. De door de politie in een voorstad van Parijs gevonden zes bommen waren vervaar digd uit handblus-apparaten van een halve meter lang. De blussubstantie was er uit ver wijderd en vervangen door ont plofbare stof, waarschijnlijk gelignite. Men had de appara ten voorzien van staartvinnen en ontstekingsinrichting. Door speer gedood. Zondagmorgen is het veer tienjarig dochtertje van de fa milie Koops uit de Plataanlaan te Eindhoven, toen zij, terwijl enige speerwerpers aan het oefenen waren, het terrein plotseling kwam op lopen, door een speer in haar hals getroffen. De speer doorboorde een slagader, waardoor het meisje vrijwel op slag werd gedood. Toch 15 jaar voor Cor Wals. Cor Wals, die eens op Ne derlandse en buitenlandse wie lerbanen successen oogstte, hoorde heden voor de Bijz. Raad van Cassatie zijn beroep verwerpen. Het Bijz. Gerechtshof te 's- Hertogenbosch had de ex-wiel- renner wegens dienstneming bij de Waffen-S.S. en wegens zijn optreden als opzichter over frontarbeiders in Polen veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. De procureur-fiscaal van de Bijzondere Raad had geconclu deerd tot 12 jaar met aftrek. Nijmegen glasdicht. Drie jaar na de bevrijding zjjn in Nijmegen nog tal van huizen, welke nog de kenmer ken dragen van het oorlogs geweld, doordat de vensters nog niet voorzien" konden wor den van normaal glas. Wethouder W. van der Wagt deelde dezer dagen mede, dat de gemeente de beschikking gekregen heeft over 15000 m2 glas, zodat alle woningen nog voor de winter invalt normaal van glas zullen kunnen wor den voorzien. Rijk en gemeente zullen hen, die niet terstond de kosten van de glasdichting zullen kunnen dragen, financieel te gemoet komen. De boerderij van J. Ver meer in de Reitsehoevenstraat te Tilburg is totaal afgebrand. Mej; M. v. d. Krabben werd dood in haar woning aan het Besterplein te Tilburg aangetroffen. Zij bleek door gasverstikking om het leven te zijn gekomen. Strubbelingen verminderen niet. Vernielingen en plundering. Uit Batavia wordt van of ficiële zijde gemeld, dat de re publikeinen hun desorganise rend werk voortzetten. Hierte gen wordt door de Nederland se troepen opgetreden. De re publikeinse broeinesten zijn ge zuiverd, terwijl op sommige plaatsen voor de beveiliging Nederlandse posten zijn geves tigd. De bevolking in de omge ving van' Djatibarag werd door terreurgroepen gedwon gen om versperringen aan te leggen. In Oost-Java zijn vernielin gen van wegen en bruggen aan de orde van de dag, waar tegen krachtig wordt opgetre.- den. In het gebied van Soera- baja zijn subversieve elementen gearresteerd. Ten Noorden van de kali Brantas werd de be volking op de Sawahs door de T.N.I. beschoten. Het Chinese dagblad „Keng Po" meldt, dat het Chinese veiligheidscorps in Batavia 'n kazerne heeft gekregen. Volgens het Nederlands mi litair communiqué van Maan dag bedroegen de Nederlandse verliezen Zondag 7 gesneuvel den en 12 gewonden. 1 PLUNDERING. Van officiële zijde wordt ge meld, dat op verschillende plaatsen door leden van de communistische partij anti-Ne derlandse propaganda wordt gevoerd. In Krawang, in de sector van Cheribon, zyn 6 deserteurs Er viel geen slag. De Joden van het emi grantenschip „Exodus" zijn door de „Ocean Vigour" en de „Empire Rival" te Hamburg zonder enige moei lijkheden ontscheept. Toen Maandagmorgen de pas sagiers van de „Ocean Vigour" bevel kregen aan land te gaan, weigerden zij eerst, maar aan het tweede bevel gaven zij gevolg. Zij stegen in een ge reedstaande trein, waarvan de raampjes met prikkeldraad versperd waren. De eerste der emigranten van de „Exodus" kwam te vijf minuten voor zeven Maandag morgen uit het ruim van cie „Ocean Vigour" te voorschijn en ging aan land zonder dat er een slag was gevallen,-daar na volgde een gestadige stroom van zwijgende lótgenoten. Tot vyf minuten voor zeven toe waren de Joden, voor zich uit kijkend, in het ruim blijven zitten, terwijl langs beide zij den van de trap, welke uit 't ruim naar het dek voerde, een afdeling soldaten op wacht stond. Deze soldaten waren niet gewapend, evenmin als de manschappen langs de loop plank. Wel waren er soldaten met machine-geweren en traangasbommen op de brug van het schip geposteerd. Terwijl de ontscheping voort gang vond, begonnen de emi granten Joodse liederen te zingen. Britse manschappen ontfermden zich over babies, die van boord gedragen moes ten worden, op de voet gevolgd door bezorgde moeders. De commandant van de es- corfe-troepen op de „Ocean Vigour", majoor Sam Ellis, verklaarde tégenover de pers, dat juist de „Ocean Vigour" als eerste voor debarkatie was aangewezen, omdat op dit schip de verhouding tussen de emigranten en de Britse man schappen het beste was. De manschappen en commandant hadden zich de meesten van de emigranten tot vrienden gemaakt, aldus zeide Ellis. van het voormalige Brits-In dische leger gearresteerd. Op 5 September viel een groep van de T.N.I. de markt van Randja Salak op West Ja va aan, waarbij in het wilde weg werd geschoten. De markt werd leeggeroofd. BEZOEK AAN DE REPUBLIEK. De Franse consul-generaal te Batavia. Etienne Raux, heeft, na zijn bezoek aan de republiek, tegenover de corres pondent van het Franse pers bureau A. F. P. verklaard: „In alle steden op republikeins gebied, welke ik heb bezocht, heerste een volmaakte vrede en orde". E. Raux wees vervol gens met nadruk op de „uiter ste beleefdheid" der republi keinse autoriteiten en voegde hieraan toe, dat hg getuige was geweest van sympathie betuigingen tegenover de Ver. Naties en in het bijzonder te genover Frankrijk. Maandag zou de Franse con sul een bezoek brengen aan de republikeinse vice-premier, dr. A. K. Gani. „STAAKT HET VUREN!" Op 31 Aug. riep Djocja om: „Vecht door in de be zette gebieden. Voor ons be staan geen recombagebieden. Alles moet uit het volk wor den gehaald voor het be vechten der Nederlandse im perialisten. Het Nederlandse imperialisme moet worden gebroken. Weest gerust. Wij zullen overwinnen." DJOCJA. Naar aanleiding van de be richten dat de Sultan van Djocja door Soekarno is be noemd tot militair gouverneur van het Djocjase „Daerah Is- timewa" (speciale gebied) in opvolging van luitenant-gene raal Oerip Soemohardjo, die als chef van de staf der T. N. I. in verband met andere druk ke militaire bezigheden op ei gen verzoek als zodanig is ont slagen. tekent het Bataviase ochtendblad „Nieuwsgier" aan, dat dit bericht een bevestiging schijnt van de geruchten dat de Sultan moeite doet Djocja en omgeving tot „open gebied" te maken, dat tevens een hos pitaalcentrum en vluchtoord voor vreemdelingen (Chinezen) is. Deze maatregelen zullen de stad misschien voor vernieti ging behouden meent dit blad, dat zich overigens geen illu sies maakt over het lot van Solo in geval de politionele actie wordt voortgezet. WIE LEVERT DAT? Bij Poerworedjo in de resi dentie Banjoemas is 30 ton ammunitie aangetroffen, speci aal voor handvuurwapens en grotendeels van Engelse en Mexicaanse herkomst. Kernstrook tussen België en Nederland Gunstige ligging van Zeeuws Vlaanderen voor industriële ontwikkeling. Verkeerswaaiers van Terneuzen uit. In „De Industrie", het or gaan van de hoofdgroep „In dustrie", schryft dr. J. F. G. M. de Meyer uit Amstelveen een interessant artikel over „Zeeuwsch Vlaanderen en de industrialisatie van Neder land". Het betreft hier eigen lijk een voordracht, welke dr. de Meyer zou hebben gehou den voor het departement Zee land van de Mg. voor Nijver heid en Handel, welke voor dracht niet kon doorgaan we gens zijn vertrek naar het bui tenland. Het artikel, waaraan wij de belangrijkste gedeelten ontlee- nen, stelt de totstandkoming van de Nederlands-Belgische economische unie voorop. Het verslag van de gedachtenwis- seling, gehouden op het laat ste congres van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel te Middelburg, geeft de indruk, dat men sprekende over de in dustriële ontwikkelingsmoge lijkheden van Zeeuwsch-Vlaan deren, voornamelijk regionale kwesties, zoals die van de vlas- en textielindustrie, op het oog heeft. Deze. alhoewel op zich zelf interessant en belangrijk, zijn van geen revolutionnaire betekenis voor de streek en voor ons land. Men moet het vraagstuk in ruimer verband zien, binnen het kader van de groeiende samenwerking tus sen Nederland en België. Deze houdt wyde perspectieven in voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat daardoor, na een geïsoleerd stukje Nederland bezuiden de Schelde geweest te zijn, een kernstrook wordt tussen beide genoemde samenwerkende lan den. De huidige arbeidsschaarste drijf bepaalde industrieën tot disiocane en naar het Zuiden; vooral Brabant en Limburg trekken de aandacht. Dit ge bied bevat een helling en de top van de West-Europese geöoorte-overschotheuvel. Ook voor de toekomst gaat de be langstelling uit naar deze dichtbevolkte gebieden. De Bel gische industrie komt naar de Kempen en verlaat de uitster vende Borinage. Hierbij speelt echter niet alleen het arbeids vraagstuk een rol, maar voor al de verkeerspositie van ge noemd gewest in de nabijheid van Antwerpen en de nieuwe kolenvelden. Dit geldt ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIGGING. De schryver benadert de mo gelijkheden, welke Zeeuwsch- Vlaanderen voor de industria lisatie van ons land biedt, van uit de geografische ligging en uitrusting van dit gewest. Gent en omgeving, Antwerpen en 't verderop gelegen gebied Noor delijk en Zuidelijk van het Albert-kanaal, Noord-Brabant en de Kempen, Zuid-Limburg en het Luiker-bassin, dit alles vormt de economisch voor al industrieel belangrijke middenmoot van de Nederlands- Belgische economische unie. De meest natuurlijke aan- en afvoerwegen van dit gebied naar zee ter deelneming aan het wereldverkeer lopen door het Albertkanaal en het kanaal van Gent naar de Schelde. In de door deze wegen gevormde driehoek ligt Zeeuwsch-Vlaan deren. Ziedaar in het algemeen geschetst zijn gunstige ligging. VERKEERSWAAIERS. De verkeersecouomische ou tillage bekijkend, zien we aller eerst de brede toegangs- en afvoerweg van de Schelde- mond, die tot aan Terneuzen geen enkele hindernis biedt, zelfs niet aan de grootste zee schepen. hetgeen van de gehe le Scheldemond, als vaarweg naar Antwerpen, niet gezegd kan worden. Van Terneuzen af, stroomopwaarts, is de Schelde in elk jaargetijde zon der gevaar bruikbaar voor bin nenvaartuigen van elk type. Stroomafwaarts, zulks b.v." in dien men de positie van Vlis singen bekijkt, is dit geenszins het geval. Van Terneuzen uit naar het Zuiden, dwars door de streek zelf, leidt het kanaal naar Gent, waarop aansluiten de boven-Schelde en de Lije, opgaand tot het Noord-Franse rivieren- en kanalennet en toe gankelijk voor schepen van 2 300 ton. Vanaf Gent, via 'de Zuidgrens van Zeeuwsch- Vlaanderen, vormen de - kana len naar Zeebrugge over Mal- degem en Brugge, met de ver takkingen naar Sluis en de Braakman, een secundaire ver keersweg:. Oostwaarts van Gent is de Schelde bevaarbaar voor grote binnenschepen en leidt zij via Dender, Rupel en het zeevaartkanaal van Brus sel tot in het waternet van de Borinage. Dit is de eerste ver- keerswaaierdie zich ontplooit van Terneuzen uit. De tweede bestaat uit de hoofdtak Schelde tot Antwer pen, waarop aansluitend het Albertkanaal met zijn vertak kingen diep Nederlands- en Belgisch-Brabant in tot de Zuid-Limburgse en Luikse in dustrie-gebieden. De derde leidt via de Schel de en het kanaal door Zuid- Beveland naar het Hollands- Diep. de Maas en de Rijn met hun vertakkingen. Wat het landverkeer betreft, Zuid- en Oostwaarts leidt de spoorweg aansluitend op het dichtvertakte net van België en West-Europa. Noordwaarts voert geen spoor, daar ligt de watergrens der Schelde. Door de aanleg van een spoorlijn van Hulst naar Perkpolder met aansluitende wagonferry naar Kruiningen zou langs die kant een oplossing te vinden zijn, die betrekkelijk goedkoop is daar de ferryhavens en instal laties reeds aanwezig 'jn. De autoverkeerssituatie is door de totstandkoming van de moderne veren te Breskens en Perkpolder en de tunnel van Antwerpen verbeterd. Rest nog de aanpassing der wegen aan de moderne eisen. In prin cipe zijn deze wegen aanwezig. Uitgaande van de geschetste gunstige ligging toetst de schrijver Zeeuwsch-Vlaanderen aan de diverse vestigingsfac toren. GUNSTIG VOOR IN DUSTRIEËN. De vindplaatsen van ver schillende grond-, hulp- of krachtstoffen in Duitsland, België en Engeland raakten de laatste decennia uitgeput, kwamen tengevolge van de verbeterde verkeersmiddelen in een ongunstiger positie of raakten door veranderde kwa liteitseisen in het gedrang. De uitvinding van nieuwe produc ten, waarvoor de oude indu strielanden niet zelf de grond stoffen bezaten, maakte import van deze nodig; de bevolkings aanwas en de industriële ont wikkeling van verschillende landen maakten voedselimpor- ten wenselijk. Kortom, er ont stond een stroom van ertsen, steenkool, oliën, granen en vele andere stoffen, die de oude industrielanden Engeland, Duitsland, België, Frankrijk binnenkomt of verlaat. Een in dustrie, gelegen aan de door deze stroom gevolgde weg, kan daaruit putten onder gun stige voorwaarden. Daar het hoofddeel van deze stroom in Zuidelijke richting gaat of daar vandaan komt, ligt Zeeuwsch-Vlaanderen aan de meest Zuidelijke invalspoort benoorden het Kanaal zeer gunstig voor de vestiging van industrieën, die massale hoe veelheden grondstoffen uit die bewuste stroom willen verwer ken. Reeds vroeger wees de schrij ver in dit verband op de mo gelijkheden voor de zware ijzer- en staalindustrie te Sluis kil. België en Duitsland impor teerden millioenen tonnen ijzer erts uit Spanje en Marokko, die via de Schelde en de Rijn binnenkwamen; beide landen exporteerden steenkool, die evenzo over zee werd ver scheept; op deze laatste basis ontstond de cokesfabriëk te Sluiskil, op de eerste zal waar schijnlijk Arbed een ijzer- en staalbedrijf te Selzaete stich ten. Indien er geen grens lag tussen Selzaete en de Schelde zou er voor Arbed reden zijn nog wat dichter bij de zee te komen. De verdergaande ex ploitatie van de mijnen in de Kempen brengt de krachtstof naderbij, niet alleen in de vorm van steenkool, maar ook in die van gas en electriciteit. daar de mijnen steeds meer de le veranciers daarvan worden, 't Complex cokesfabriek-azotefa- briek te Sluiskil kan eveneens de basis vormen voor een ver dere energievoorziening aan zich in de nabijheid vestigende bedrijven. AFZET NAAR BUITENLAND. HET Ooa voor de afzet naar het buitenland ligt Zeeuwsch- Vlaanderen gunstig, vooral voor veredelende bedrijven, die de grondstof van overzee aan voeren en het product expor teren. In dit verband denken wij, naast de uitbreidingsmo gelijkheden der bestaande co kes- en azotefabriek, aan de kansen van olieraffinaderijen, fabrieken van asfaltproducten, graanproducten, zware ijzer en staalproducten, chemische-, hout- en steenkool-derivaten. Voor de afzet in eigen omge ving ligt Zeeuwsch-Vlaande ren in het centrum van Neder- land-België, met direct achter zich de industrie van België en de grote bevolkings-agglome- raties van Gent, Antwerpen en Brussel. In een tweede artikel zullen wij op de beschouwing van dr. de Meyer nog nader terug komen. Het «fc-tekën wordt gebruikt in enige hon derden talen. Iedereen kent het. Maar bijna niemand weet. dat het reeds meer dan 2000 jaar oud is. Het maak te deel uit van het eer ste stenografiesysteem, dat reeds in 68 'v. Chr. uitgedacht werd door de Romein Marcus Ti- Minister Beel ontvangt. Naar wij vernemen, heeft de minister-president dr. L. J. M. Beel, Maandagmorgen de pre sident van Oost-Indonesië, jamoeddin, Anak Gdc Agoeng jamoeddin, Anak de Agoeng en Hamelink, Sultan Haniid II van Pontianak benevens de he ren Teungkoe Dhoe al Kar- nain, raden Tirta Soejatna en lt. kolonel Abdoelkadir Wid- jojo-Atmodjo, in audiëntie ontvangen. Tijdens de audiëntie, welke de minister-president, dr. L. J. M. Beel, Maandagmorgen aan Soekawati heeft verleend, heeft hij meteen kort woord van hulde de versierselen over handigd, behorende bij de on derscheiding van groot-officier orde Oranje-Nassau, welke on derscheiding Soekawati on langs heeft ontvangen. De pre sident van Oost-Indonesië be antwoordde de toespraak van dr. Beel door te zeggen, dat hij gaarne de verleende onder scheiding aanvaardde en dat hg daarin tevens wilde zien een huldiging van zijn trouwe me dewerkers, zonder welke hij in de afgelopen tijd zijn zware taak niet zou hebben kunnen ver vullen. „SLOTERDIJK" NAAR INDIË. Woensdag 10 September a.s. vertrekt het s.s. „Sloterdijk" met 1400 opvarenden van Rot terdam naar Ned. Indië. De „Empire Rival" van de „Exodus 1947" is in de loop van gisteren aan de kade te Hamburg gemeerd. De passa giers van dit schip gaan van daag aan land. Het derde schip, de „Runnymede Park" is Cuxhaven gepasseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1