Politiek vergiftigt Italië 101 dagen De armoede in Parijs op een v/of Rampzalige droogte in Noorwegen Partijstrijd beheerst het dagelijkse leven Vele Italianen draaien met de wind mee Welvarend Dreischor Even peultjes LEZERS SCHRIJVEN TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1947. Toen onlangs een eerzaam Italiaans huisvader 's avonds aan tafel een flinke biefstuk kreeg voorgezet, vroeg hij zijn vrouw bezorgd: „Wat heeft dat wel niet gekost". Het was een gewone weekdag en in Rome heeft men meestal alleen 's Zondags een stukje vlees bij het avondmaal. „Ach", antwoordde vrouw lief, „dat was 'n buitenkansje. De slager heeft nu eenmaal een zwak voor me. Vanmor gen hadden we het over poli tiek. Hij is communist en hoort graag, dat men op de Gasperi en de Roomsen schimpt. Nu, hij heeft me ten slotte 30 lire minder per bief stuk laten betalen. Eenvou dig niet Wat moest de huisvader zeg gen? Hg bromde wat over raf finement en huichelarij, maar moest eigenlijk de handigheid van zijn vrouw bewonderen. „Wat wil je?" zei ze lachend, „met spek moet men muizen vangen' Had ze geen mooie appelen kunnen kopen door in te stem men met de christelijk demo-' cratische gedachtengang van de vrome groentehandelaar en geen moeilijk te krijgen me dicamenten door bjj de apo theker met het partijblad van de Uomo Qualunque, waar van hij lid is, onder de arm naar binnen te stappen? LID VAN DRIE PARTIJEN. Deze huisvrouw was geens zins een uitzondering. Zoals zij handelen bijna alle vrouwen in Italië en wat erger is, de meerderheid van de Italianen. Politiek is op het ogenblik in de ogen van de Italianen in- Na 20 jaar onder de dictatuur van één par- tjj te hebben geleefd mogen de Italianen thans weer vrijelijk kie zen tussen verschillende partijen. Tot welke uitwassen een al te hartstochtelij ke partijstrijd kan le'.den beschrijft dit artikel, waarvan de gegevens ontleend zijn aan „Die Weltwoche". gewikkeld. 80 van de bevol king heeft geen vaste over tuiging. Het valt signor Rossi of signor Blanchi niet moei lijk vandaag dit en morgen weer een ander standpunt te verdedigen zoals dat het beste uitkomt. De grote massa van de Ita lianen is door de Mussolini- periode vervreemd van de de mocratie voorzichtig ge worden. De party die vandaag aan het bewind is, kan mor gen door 'n andere vervangen worden en daarom is het beter voorlopig met alle winden mee te waaien. Vooral de zakenlie den hebben een in Italië reeds klassiek geworden systeem worden tege- lyk lid van verscheidene poli tieke partijen of laten zich in elk geval als sympathiserend lid inschrijven. Zij kunnen dan naar behoefte, zich voor Qua- lunquist, christelijk democraat of communist uitgeven en zijn iP manier op alle eventu aliteiten voorbereid. maarschalk togliatti. De grootste belangstelling bestaat voor de lidmaatschaps kaarten van de communisti sche partij. De vrees voor de totalitaire bedoelingen van „maarschalk Togliatti", zoals de communistische partijleider spottenderwijs genoemd wordt, heeft een ware run veroor zaakt op de kleine lidmaat schapskaarten, voorzien van een hamer en sikke"-symbool. Er moest eens een liquidenng Van de kapitalisten komen. Geen wonder, dat de commu nistische partij zich met trots beroemd op een ledental van over de twee millioen. Voor de kleine man heeft het „drie- partijensysteem" bovendien nog andere voordelen. Lid zijn van de c. D.-partij beteken' in aanmerking komen voor goedkope levensmiddelen, de communistische partij biedt haar leden tochtjes, dansavon den en andere ontspanning. Drie verschillende lidmaat schapskaarten in portefeuille hebben, geeft vele voordelen leve de nieuwbakken demo cratie Het brute „Erst kommt das Fressen und dann die Moral" is de hoogste levenswijsheid in het hedendaagse Italië. Aan de demoraliserende uitwerking van de oorlog is dit toe te schrijven, maar ook aan de po litiek zelf. PROPAGANDA. Politiek vergiftigt het open bare leven in Italië. Het be gint al met de propaganda methoden van de grote poli tieke partijen. In geen land ter wereld worden zoveel ma nifesten en pamfletten gedrukt als in het papierarme Italië. Ze staan vol beledigingen en aanvallen op politieke figuren. Nog erger is het gesteld met de krijt- en kalksmeersels, waardoor heel Rome ontsierd wordt. Het „weg met" en „leve", vaak over elkaar ge kalkt, komt men overal weer tegen. De communisten maken het wel heel erg. Een maand geleden lieten zg him goed ge organiseerde plak-colonnes de volgende leuze op de muren in de Eeuwige stad aanbrengen: A morte U cancelliere de Gas peri dood aan de Gasperi. OVERAL KOMT POLITIEK BIJ. Geen enkel onderdeel van het dagelijkse leven is vrg van po litiek, de kleinste gebeurtenis kan aanleiding geven tot po litieke strjjd. Een ongeluk, een misdaad, een plaatselijk feest, wat al niet, steeds wordt er een porftieke kant aan gevon den. Enige weken geleden ont stond in een bioscoop een grote brand, die tal van slachtoffers eiste. Aanstonds gingen de communisten en socialisten te keer tegen de „kapitalistische uitbuiters". Om niet gelyncht te worden moesten de beide di recteuren een paar weken on derduiken, hoewel ze niet ver antwoordelijk waren voor de ramp. Omgekeerd: een kleine jon gen viel door tot nu toe onop gehelderde oorzaak van de mo torwagen van een tram en ge raakte onder de wielen. Ster vend beschuldigde hfl de con ducteur ervan hem van het balcon te hebben gegooid om dat hij geen geld bij zich had. De rechtse pers begon een wa re perscampagne tegen de be trokken tramconducteur. Waar om? Hij was communist. De linkse pers verdedigde de man, die wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Deze kleine voorbeelden zijn met tal van andere te vermeer deren. Neem de sport. Bij de laatste Giro d'Italia, een belangrijke wielerwedstrijd, kwam het tot een duel tussen de twee favorieten Bartali en Coppi. Daar Bartali voor een vrome man doorgaat, werd hij door de marxistische pers tot symbool van de Christelijk de mocraten verheven en zijn ne derlaag werd met leedvermaak beschreven en begroet. En Coppi werd tegen wil en dank tot „de man van links" bestem peld. Groot was ook de geestdrift van het communistische or gaan L'Unita voor het kampi oenschap van het voetbalelftal Torino. Vele spelers immers waren partijgenoten. Eens was het een driehoekig eiland. Mooie boerderijen. Wanneer we een landkaart van ongeveer 1300 ter hand nemen en deze bestuderen dan vinden we dat Dreischor, teza men met het kleine dorpje Maije, een afzonderlijk eilandje vormde. Het dorpje Maije, dat gele gen heeft in de tegenwoordige inham der Grevelingen tussen Dreischor en Sirjansland, is reeds lhng vergaan. HET EILAND. Het toenmalige eiland „Drei schor" vormde een driehoek en was omgeven door de „Greve- ninghe", het Dijkwater, de Goude en de Sonnemaer. Nabg tegenwoordige haven aan de zuidzijde der Bellartweg stond toen een kapel, de Bel- lartkapel genaamd. Omstreeks die tijd was Dreischor een be langrijke en welvarende plaats. Vele Zierikzeese schippers vonden een veilige ligplaats in de haven, doch omstreeks de middeleeuwen is deze bron van welvaart verlegd naar Westen- schouwen, omdat de eilanden Schouwen en Goeree-Overflak- kee zich steeds meer west waarts uitbreidden, en de Grevelingen steeds smaller werd, waardoor Dreischor steeds verder van de zee kwam te liggen. HET KASTEEL. Aan de ingang van het dorp stond het kasteel Windenburg, waarvan omstreeks 1400 reeds wordt gesproken. Dit slot is eigendom geweest van de he ren Adolf en Philips van Kleef en is gesloopt in 1837. In de secretarie bevinden zich nog een paar schilderstukken uit de 17e en 18e eeuw, waarop het slot Windenburg is afge beeld. De schilder van deze stukken is onbekend. Ook de slotgracht van het kasteel, die bij vele inwoners nog bekend is, behoort tot het verleden en de plaats, waar eens het prach tige slot heeft gestaan, om ringd door zijn fraaie gracht, biedt nu een onogeljjke aan blik, met zijn kippenhokken, waslijnen, opslagplaats van zand en grint en verdere wil dernis. Het ligt wel in de be doeling van het gemeentebe stuur deze plaats op te knap pen door het aanleggen van een plantsoen en het bouwen van een hofje, voor ouden van dagen, wdardoor ook de ach terzijde van de huizen aan de Weststraat aan het oog wordt onttrokken en deze plaats een waardig aanzien krijgt bij het binnengaan van het dorp. Mogen deze voornemens spoe dig werkelijkheid worden, daar dit in het bijzonder zal bijdra gen tot de schoonheid van hpt dorp. DE MOLEN. Een nog bestaande schoon heid van het dorp is de koren molen „De Koekoek", gebouwd in het jaar 1739. In vroegere tyd werd de molen „De Oost molen" genaamd. Deze molen is tgdens het beheer van de vo rige eigenaar zeer in het ver val geraakt, doch de tegen woordige eigenaar, de heer A. M. de Rijke te Zierikzee, be reid restauratieplannen voor, welke reeds in vergevorderd stadium verkeren. De verdere schoonheid van het dorp buiten de ring wordt gevormd door enkele mooie oude boerderijen, waarvan som migen, zoals de boerderij „De Hond", „De Hoge Hoeve" en de boerderij van N. A. Deïst, prachtig-betegelde kamers be zitten. De voornaamste bron van in komsten, welke vroeger uit de verbouw en de verdere bewer king van meekrapwortels be stond, is nu de vlasteelt en be werking. Bijne de gehele bevol king werkt aan de bereiding van vlaslint, waardoor in de gemeente, ook des winters, bg- na geen werkloosheid voor komt Dat Dreischor eens een eiland is geweest en een afzon derlijke heerlijkheid vormde met een eigenrechtspraak, is nu nog merkbaar, niet alleen aan de dorpsaanleg maar ook aan de hechte gemeenschap, welke de bewoners nu nog vor men. Rijksmuseum blijft in trek. Vacantly of niet, mooi of lelijk weer, de beide tentoonstellingen in het Rijksmuseum blijven ge. wèldige stromen men sen trekken. Werd vori ge week Dinsdag de 100.000ste bezoekster van de kustschatten uit Oostenrijk verwelkomd, sindsdien hebben bgkans 20.000 personen de weg naar de tweede hon derdduizend ingeslagen. Om nauwkeurig te zijn: tot en met 2 Septem ber telde men 118.573 bezoekers sedert de opening op 10 Juli. De Nachtwacht in de Drukkeruitbouw doet •slechts weinig voor de Weense kunstschatten onder. In precies 6 we ken kwamen 88.524 personen de verjongde Rembrandt bewonderen. Naar wordt verwacht, zullen de door Henderson, de speciale Amerikaanse gezant in Griekenland, geopende on derhandelingen tot de vorming van een nieuwe Griekse coali tieregering leiden. Gevaarlijke vrijers. Het schijnt voor Jon gelui uit andere plaatsen gevaarlijk werk te zgn relaties aan te knopen met Zuidwoldiger scho nen. Een tweetal jonge lui uit Dedemsvaart on dervond zulks dezer da gen, toen zg, na de avond bg hun respectie velijke meisjes te hebben doorgebracht, in de beste stemming huiswaarts keerden. Te Schotters- huizen wachtte hen even wel een onprettige ver rassing, want daar wer den zij opgewacht door zeven met stokken en messen bewapende kna pen. Deze hieven een krijgskreet aan en gin gen terstond tot de aan val over. Het resultaat was, dat de Dedemsvaartse jon gens lelijk werden toege takeld, zodanig zelfs, dat een arts bg een van hen niet minder dan 12 hech tingen in bovenarm en rug moest aanbrengen. Twee witboeken. EEN VÓÓR EN EEN TEGEN DE REPUBLIEK. De regeringsvoorlichtings dienst heeft een boekwerk uitgegeven, dat een overzicht biedt van de ontwikkelingen in Indonesië sedert de Japan se overgave. Het eerste deel behandelt de republiek in theorie en practijk, terwijl het tweede deel handelt over de Nederlandse politiek ten op zichte van Indonesië. Het laatste deel bevat 66 foto's, die een indruk geven van de Japanse invloed op de repu bliek. Het republikeinse persbu reau Antara meldt, dat ook de republiek een witboek samen stelt. Het republikeinse wit boek bevat eveneens foto's, in het bijzonder over de opbouw door de republikeinen ver richt op het gebied van onder wijs en lectuur, landbouw, scheepvaart, industrie en we tenschap. Nog steeds duizenden vreemdelingen, OUDE GLORIE. Nog steeds is Parijs een lichtstad. Z'n ruime boulevards zjjn verlicht door de duizende lampen die geflankeerd wor den door de overdadige neon verlichting van de winkels en café's. Nog steeds klopt daar het hart van Frankrijk. Nog steeds staan er cultuur-mo numenten van onuitsprekelijke schoonheid. Nog staat de Elf- feltoren als een wachter die de morgenstond der bevrijding wel gekomen weet doch echter uitroepen moet dat het nog nacht is. Het bloed' (econo misch leven) heeft het hart (cultuur) en het hart heeft 't bloed nodig om te kunnen voortbestaan. Het is bloedarmoede waar aan Frankrijk lijdt. VERWORDING. Naast gebouwen van onge kende architectonische pracht ziet men de verveloze huizen blokken die de woonkwartle- ren vormen, met ramen waar achter gordijnen prijken die mogelijk wel een wastobbe, maar zeker nooit zeep gezien hebben. Parijs is het beeld van de economische wereldcrisis. Het leven ig er schreeuwend duur. Melk is er alleen voor kinderen, koffie en thee ont zettend schaars, brood slecht en maar 200 gram per dag. Zwarte handel normaal. Auto's ziet men er meer van het jaar tal 1920 dan van 1945. In on ze provincie zag ik meer nieu we Amerikaanse' auto's dan in heel Parijs. Intussen is er e;en grote variatie van vervoer middelen te zien. Van fietsen met een licht, motortje op het voorspatbord tot race auto's toe. De ondergrondse tramdienst zorgt ervoor dat men betrek kelijk weinig voetgangers ziet. De gemiddelde Parijzenaar duikt 's morgens, nadat hij z'n krant heeft gekocht ln de naastbijzijnde Metro (naam voor ondergrondse) en laat zich voor 4 fra 10 cent) naar elk gewenst deel van de stad rijden terwijl hij rustig het laatste nieuws bestudeerd. Terwijl men in Holland nog vele welverzorgde, goed uit ziende vrouwen van 30 en ouder aantreft, Is dit in Parijs een uitzondering-. De talloze musea geven een samenvatting van de geschiedenis der mens heid. In het „Musee Rodin" aanschouwde ik de genialiteit van deze beroemde beeldhou wer. In het Museum van de In. valides ziet men de objecten der wereldgeschiedennis en Frankrijks historie bijeen ver zameld. Trocadero waarin zich o.m. het „Musee '1 homme" bevindt geeft een expositie van de mensheid op zijn pelgrims tocht in tijd en ruimte. De drie verschillende kerken die zo grondig met elkaar ver schillen in stijl, de Madeleine, de Sacre Coeur. en de Notre Dame, die ieder een apart cul tuur tijdperk aanduiden bren gen iedere bezoeker onder de indruk van him imponerende omvang en schoonheid. Ik wandelde in de lichtzee van de Champs d' Elysees tot de Are de Triumphe, waaronder de onbekende soldaat rust onder de altijd brandende vlam. Van de Are de Triumphe heeft men bij dag een schitterend pano rama over het belangrijkste gedeelte der stad. Van de Eif- feltoren, die staalcolos van 300 M., zag lk de Seine met z'n schone bruggen verdwijnen in de heuvels van N. Frankrijk. De tuinen van het Louvre (grootste Museum ter we reld) en de Tuileriën, de ga zons om de Sacre Coeur, de Eiffeltoren en Trocadero. dat alles ziet men in Parijs. Als knooppunt der naties is de stad dank zij haar geographi- sche ligging nog steeds onver vangbaar. Ik ontmoette er Engelsen. Amerikanen. Denen, Zweden. Belgen, Tsjechen, Ita lianen. Portugezen, Fransen en negers. Dit alles tezamen vormt Pa rijs, deel van Frankrijk, deel van de wereld 1947. Kamperland. P. WILDEROM. Om afstamming van Zuidzee-eilanden te bewijzen (Van een U.P.-correspondent). Het grote vlot, waarop ka- pltien Thor Heyerdahl en en kele andere Noorse geleerden een reis van 5000 mijlen in 101 dagen van Peru naar Tahiti hebben afgelegd, Is door de re geringsschoener Tamara de ha ven van Papsete binnenge sleept. Dit betekent het succes volle einde van een vreemd soortige onderneming, waar mede deze Noren wilden be wijzen, dat de oude bevolking van Zuld-Amerika zich heeft kunnen uitbreiden naar de Stille Zuidzee. „Ik ben gesterkt in mijn overtuiging, dat de inboorlin gen van de Zuidzee-eilanden afstammelingen van Zuid- of Noord-Amerikaanse Indianen zijn", zo vertelde on9 kapitein Heyerdahl. „Onze tocht be wijst, dat het mogelijk was door middel van een praehisto- risch vaartuig als het vlot, dat wij gebruikten, naar deze ei landen af te reizen. De oude Peruanen gebruikten dergelijke vlotten van licht balsa hout". Volgens Heyerdahl zouden Zuivel- en hout-industrie bedreigd. (Van een speciale verslaggever) Wie in Noorwegen reist, staat voortdurend met pchrik en soms met ontzetting ge slagen, wanneer hij de ramp zalige uitwerking van de on gekende droogte gadeslaat. Bijna alle welden liggen kaal en totaal verdord onder de brandende zon; men kan zeg gen. dat ze het smachten reedg lang hebben opgegeven. Vee voer is er dus zo goed als niet: meermalen ziet men de rood bruine koeien ergens ln de gie rige schaduw van een amech tige boom ln een hoop stro rondneuzen. Sommige boeren proberen het alweer met het oorlogsvoedoel voor hun die ren, de cellulose. Geen wonder, dat de melkproductie bg de dag inkrimpt; er komt op de zuivelfabrieken niet de helft van de normale leverantie aan. TIEN WEKEN GEEN REGEN. Dat er hier nu al in geen tien weken ook maar één en kele droppel regenwater ge vallen is, is aan het gehele na tuurbeeld te merken. De bos sen, Noorwegens grootste rijk dom, vertonen niet de donkere, diep-groene kleur, die ze ge woonlijk in het zomerseizoen hebben. De naaldbomen en de best, al zien ze er allerminst florissant uit, maar de eiken, de struiken en de andere boom-' soorten lijken volslagen dood. Hoe hoger op de rotsen, hoe klagelijker het gezicht. Heeft men ergens van een hoogte 'n wijd uitzicht, dan ligt er een vale, bruine tint over de bos sen. Wandelt men er doorheen, dan gaat men over een bed van naalden en bladen. Elke Noor. die men spreekt, betuigt, dat hjj zoiets nog nooit heeft mee gemaakt. DE GLOMMEN. Hoe kritisch de toestand is. kan men aan de lage stand van het water in Noorwe«;ens enige flinke rivier, de Glom men, aflezen. Een jaar geleden reden we er ook langs; het verschil was wel heel groot. Duizenden boomstammen zijn op de drooggevallen oevers blijven liggen; er is dientenge volge een te kleine aanvoer van hout voor sommige fabri- ken ontstaan, die daardoor buiten werking moeten worden gesteld. Andere, kleinere, ri viertjes vertonen het wonder lijke beeld van een oneffen vlakte, bezaaid met tienduizen den rolstenen! BEPERKINGEN. Voor sommige plaatsen heeft het een en ander zelfs een ri- berken houden zich nog het goureuze inkrimping van de de Indianen twee wegen heb ben kunnen volgen: die van Peru naar Tahiti of die van Brits Columbia naar Hawaii. De Noorse onderzoeker wil in ieder geval zijn experimenten nog voortzetten om zijn af- stammingstheorie te bewijzen. De „Konitiki" zoals het vlot gedoopt is wag volko men intact toen het te Papse te arriveerde. Het was bedekt met zeewier en de kleine kajuit die erop gebouwd was, zag er beschadigd uit. De moeilijkste periode hadden Heyerdahl en zijn mannen beleefd, tóen zij door zeestromingen naar een koraalrif werden, gedreven. Zonder noemenswaardige scha. de op te lopen werd de Koniti ki echter over het rif heenge slagen in de lagune, wat met geen boot ooit gelukt zou zijn. Enorme golven spoelden wel een aantal blikken levensmid delen van het vlot. Inboorlin gen die de blikken zagen drij ven. dachten aan een schip breuk en togen op onderzoek uit. Zij vonden het vlot, dat tenslotte door een schoener naar de uiteindelijke plaats van bestemming werd gesleept. Heyerdahl en zijn mannen hebben de tocht op het open vlot dat er allerminst uit ziet als eeri ideaal vervoermidu del over de oceaan uitste kend doorstaan. Zij waren in prima conditie en zagen er zelfs stralend uit, ook al kon men het vlot zelf de gevolgen van de reis wel aanzien. Jcppcn MONTY EN MADEMOISELLE. Montgomery kwam op het vliegveld Northolt van Parjjs met een bloementuil, hem aan geboden door een kleine Pari- sienne. „Zij was een erg lieve, jonge dame", zei hij met een lach, „en ik moest haar óók nog omhelzen WIR SEEGTEN Duizenden Berlijners juich ten toen de Britse pogingen om de enorme betonnen afweerge- schut-toren met schuilkelders in de Tiergarten op te blazen, een mislukking werden. Daar na schudden zij elkaar de hand. METHODE. Omdat meer bewoners van Aldeburgh (Eng.) Zondags naar de plaatselijke bioscoop dan naar de kerk gaan, besloot de Aldeburghse predikant in het theater een preek te hou den in de pauze tussen de belde hoofdfilms. SCHULD EN BOETE. Gelezen in de „Diario de Lisboa" (Lissabon): „Enge land moet thans de versobe ringsmaatregelen boeten voor 3 eeuwen van ononderbroken militaire successen, voortdu rende politieke overwinningen en onvergelijkbare materiële voorspoed". LEGERCOMMUNIQUÉ. Twintigduizend bijen werden gedood in een „oorlog" tussen twee volkeren in Stoke-on- Trent. KLLMATOM ANIE Twee oudere dames in win terjassen stapten in de bus van Callington naar Launces- ton (Cornwall) op de heetste dag van 't jaar. „Wilt u raampje dicht doen? 't Is zo koud", vroegen zij. Gebeurde niet. Waarna de dames de jas kragen opzetten en de parasol len openden. DE WEG NAAR DE STERREN. Een meisje uit Yeovil brak in een kantoor binnen om brie ven te typen naar filmsterren. INENTING UITGESTELD. Een abonné in Havendorp Vlissingen schrijft ons, dat zij met haar baby op 4 Septem ber tijdig in het inentingslo kaal verscheen om haar baby te laten inenten. Het was drie kwartier voor het sluitings uur. De aanwezige zuster deelde haar méde, dat de arts vertrokken was/ omdat hij haast had en gaf haar de raad de volgende week maar eens te komen kijken, dan zou de dokter er zijn voor de con trole. De abonné vindt het niet juist, dat zulke inentings uren maar losjesweg veran derd worden. Bij die Javasehe bank te Batavia is dr. R. E. Smits tot president voor de tijd van vfjf jaar benoemd. De oogst in de Sowjet-Unie wordt binnengehaald. Portretten van Stalin en Lenin en rode vlaggen tooien de vrachtwagens. waterverschaffing ten gevolge gehad. De waterleiding kan haar normale hoeveelheid niet meer uit de bergmeren betrek ken en verscheidene andere bronnen zgn verdroogd. Dit Igkt in tegenspraak te staan met de talrijke berichten, die men hoort en leest omtrent de verdwijning van de eeuwige sneeuw. Het is algemeen be kend, dat de geweldige gletsjers in het hooggebergte de laatste jaren steeds kleiner worden, maar dit jaar ig dat eigenaardige proceg nog bui tengewoon verhaast. Machtige brokken, die het landschap in Midden-Noorwegen een type rend aanzien geven, zijn deze zomer weggesmolten. Water levert dat echter vrijwel niet op; verreweg het meeste ver dampt ogenblikkelijk. De boerderijtjes, die haast alle tegen de hellingen liggen, hebben met geweldige moei lijkheden te kampen. De land bouwers halen voortdurend tonnen vol water uit de lager gelagen plaatsen voor hun vee en hun gezin; wat dat bete kent begrijpt alleen hij, die deze mensen met het kostbare vocht over de rotsweggetjes heeft zien trekken. EEN RAMP. Voor de landbouwer dreigt de droogte dan ook katastro- fale gevolgen te hebben. Voor Oost-Noorwegen is de ramp al onafwendbaar, maar West- Noorwegen blijkt juist in deze dagen ook niet gespaard te worden. De berekening van de schade loopt al in de mil- lloenen; de opbrengst van de ooftbomen in Sogn, het groot ste fruitgebied van Noorwe gen. is slechts het vijfde deel van de normale, wat voor een gedeelte trouwens ook gewe ten moet worden aan de lan ge en strenge winter, die. hier tot eind April geduurd heeft. Velden, die in andere jaren vol gens Noordelijke verhoudingen welig begroeid waren, liggen mi als bruingeblakerde woeste nijen. Sommige boeren schij nen geruïneerd te zijn; in elk geval heeft het agrarische volksdeel hier zulk een ge weldige schade te incasseren, dat er geen andere mogelijk heid blijkt te bestaan, of de staat zal moeten bijspringen. Moet niet een nationale ramp gemeenschappelijk gedragen worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5