Twee jongetjes verbrand NIEUWS UIT ZEELAND Chr. Lyceum voor Zeeland C. H. Unie te Goes Sport en wedstrijden WALCHEREN Zuid-Beveland Speelden In grootvaders schuur met lucifers. De twee enige zoontjes van de fam. J. van der Eyden uit de Albert Grootlaan te Naar- den, resp. 3 en 4 jaar oud, die in het schuurtje van hun grootvader aan de Zwarte weg waren gaan spelen, zijn daar Zaterdagmiddag by een nood lottige brand om het leven gekomen. De kinderen hebben ver moedelijk met lucifers ge speeld. Het schuurtje raakte althans in brand en onmiddel- Nieuws in een notedop Te Arnhem ls de interna tionale tentoonstelling op bak- kersgebied, de „Itoba" die van 5 tot 14 September in Musis Sacrum gehouden wordt, offi cieel geopend. -De Poolse minister van Onderwijs heeft een offensief aangekondigd om de school jeugd de doelstellingen van het nieuwe Polen te doen ver staan. In een nota der Sowjet- TJnie aan de Perzische pre mier, Soeltaneh, wordt Perzië beschuldigd van „terugkeer tot de politiek van vijandschap en discriminatie tegenover de Sowjet-Unie". De Griekse militaire au toriteiten delen mede, dat ten Westen van Agrafon grote ge vechten tussen het leger en de partisanen plaats hebben. Tot nu toe zijn er zeven partisanen gedood en vijf gewond. Het vroeger „geheime" document, dat bij het proces tegen 22 leiders van de I.G. Farben ter tafel is gekomen, toont aan dat het kartel ver koopagentschappen had in 104 landen, hoofdsteden en kolo niën. verspreid over de gehele aardbol. In het geheel worden 729 agentschappen en firma's opgesomd. In Berlijn zijn 38 nieuwe gevallen van kinderverlamming gemeld. Vijf gevallen waren dodelijk. Tot dusver zijn 489 gevallen gerapporteerd. Te Praag is een verdrag tussen Tsjecho-Slowakije en Roemenië getekend, dat de sa menwerking tussen de beide landen zal vergemakkelijken. Bekende journalisten uit Frankrijk, Nederland, de V.S., Denemarken, Zweden en Zwit serland houden van 4 tot 6 September te Coburg een con gres. De Nederlandse journalist Lef Last bevindt zich onder de gasten. ■lijk vatte ook het er naast liggende losse hooi vlam, waarop het vuur zich ver spreidde over de gehele hooi mijt Bewoners van de om ringende huizen waarschuw den ijlings de -brandweer, maar konden het. in lichter laaie staande schuurtje niet meer betreden. Een half uur later was het schuurtje afge brand en slaagde men er in de verkoolde lijkjes te bergen. De brandweer kon daarop echter nog niet inrukken, om dat de smeulende hooimijt een gevaar opleverde voor de hui zen. Behalve een tweede schuur, die eveneens afbrand de, bleven deze echter ge spaard, al liepen -enkele wa terschade 'op. Kerknieuws GEREF. KERK. De classis Middelburg der Geref. Kerken verwierp met 24 tegen 6 stemmen een voor- stél van de kerk te Middelburg om dr. A. H. Oussoren vrij te maken van zijn ambtelijke ar beid te Middelburg, voor de arbeid der Zuiderzending als predikant in algemene dienst. De classis Middelburg der Geref. Kerken besloot het mi- nimum-tractement der predi kanten in die classis vast te stellen op 3000. De Particuliere Synode van Zeeland besloot de heer Aal_ bersberg toe te laten voor het onderzoek naar Art. 8 K.O. door de classis. NED. HERV. KERK. Beroepen te Huizum (Fr.), vierde predikantsplaats, ds. J. H. Boerlijst te Goes. De zes - nieuwe ministers in het Turkse kabinet zijn in functie getreden na goedkeu ring van hun benoeming door de nationale vergadering. Werd te Goes officieel geopend. Het Chr. Lyceum voor Zee land is Zaterdag te Goes of ficieel geopend. Tevoren hield de vereniging voor Chr. Midd. Onderwijs haar jaarvergade ring, waarin als nieuwe be stuursleden werden gekozen ds. J. A. Talma te Zaamslag, M. v. d. Maas te Bruinisse en ir. A. Rothuizen te Middel burg, terwijl de heren J. B. Fondse te Oostbui-g en C. Faasse te Goes werden herko zen. Des middags te 2 uur ving de openingsplechtigheid aan. Na opening met zingen, voor lezing en gebed, zong het Vrij Evangelisch koor het „Onze Vader". Nadat op voorstel van de heer Laport een danktelegram was gezonden aan de minister van onderwijs en eeii zijner medewerkers, richtte de heer Laport woorden van dank tot verscheidene autoriteiten tot het Burgerlijk Armbestuur voor het afstaan van de beno digde lokaliteiten. Hij uittte de wens, dat meer eilanden van Zeeland in de toekomst een Chr. Lyseum zouden krijgen. REDE TERPSTRA. tweede gemeen- een Na I wóÓru. tot onderwerp gekozen h'aL „Een Christelijk Lyceum voor Zeeland". Spr. wees er op, schappelijke zang, was het woord aan' mr.' X Terpstra, die Mr. Baron v. d. Feltz en prof. dr. van Niftrik. De streekvergadering, die de Chr. Hist. Kiesver. te Goes Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" had georgani seerd, was druk bezocht, zodat de grote zaal geheel bezet was. Hierover sprak de voorzitter, de heer C. F. v. d. Peijl, in zijn openingswoord zijn blijdschap uit. Ook nu blijkt weer, aldus spr., dat de C.H. Unie in Zee land niet dood is, zoals wel eens voorspeld is. De eerste spreker, de heer Mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz, lid van de Tweede Kamer, sprak over het onderwerp: „Enige aspecten over het rege ringsbeleid". Spr. belichtte het ontstaan van de regering-Beel, die niet het vertrouwen van de gehele Kamer heeft. Nog steeds zyn sommigen, aldus spr., behept met fascis tische neigingen, ook verschil lende partijen, o.a. de commu nisten en de Partij v. d. Ar beid. Tegenover de neo-demo- cratie van de P. v. d. A. stel len de Chr. partijen de werke lijke democratie: vrijheid en eenheid in gemeenschap. De re gering houdt vaak het volk onkundig van de ware stand van zaken, o.a. bij de financiële en de Indische kwestie. Nie mand kent de ware financiële toestand. Alleen af en toe komt iets van de waarheid aan het licht. Spr. heeft de indruk, dat de K.V.P. met bepaalde re geringsmaatregelen niet ac- coord zou gaan, al? zij geheel zelfstandig was. We leven bij de prijsbeheer- sing, de wederopbouw enz., on der de dictatuur van de amb tenaren. De regering wil nu de Ned. Bank nationaliseren, maar daardoor zou de enige, zelfstandige, deskundige con- tröle van het fin. beleid der regering te loor gaan. Breedvoerig handelde spr. over de Indische kwestie. Ook hier meende spr., dat het rege ringsbeleid wordt beheerst door de partij-politiek van de P. v. d. A. Zij, die de stopzetting der Solitionele actie hebben gelast, ebben de Ned. zaak zeer ge schaad en dragen een zware verantwoordelijkheid. In de impasse waarin wij nu verke ren wekte spr. op om op God te vertrouwen en als één man achter H.M. de Koningin te staan. Vervolgens maakte de heer C. Philipse (lid van Ged. Sta ten) enkele korte en concrete opmerkingen over de C.H.-pers en de -propaganda. Spr. wekte de aanwezien op, zich te abon neren op „De Nederlander" en op „Koningin en Vader land" en om de C.H. Unie krachtig financieel te steunen. PROF. VAN NIFTRIK. Nadat mr. Baron v. d. Feltz dat had onderstreept en enkele vragen had beantwoord, ver kreeg Prof. dr. G. C. van Nif trik het woord over het onder werp „Bigven of doorbreken". Spr. noemde een aantal „doorbraak"-motieven en ant woordde daarop het volgende: le.. Het wordt de hoogste tijd, dat de C.H. Unie met een duidelyk sociaal program voor de dag komt, waarin zij uit spreekt wat zij op sociaal ter rein eis van het ogenblik acht. Wij willen geen socialisme of socialisatie en eindeloze amb tenarij. 2e. Politiek is godsdienst, is een heilige zaak. De eerste Christenen zaten ineens mid den in de politiek, omdat ze de Staat en de Caesar niet wil den aanbidden. Onze roeping is ons af te vragen: is alles wat ik in de politiek doe, Christelijk? Wij moeten wer kelijk Christelijke politiek voe ren. 3e, De mannen van de door braak zeggen: „Socialisme en socialisatie komen en nu moe ten wij met ons Chr. geloof daar midden in gaan staan. „Maar, zegt spr., niemand weet iets van de toekomstige ont wikkeling. Wij zijn bij onze po litieke beslissing niet gebon den aan een bepaalde kijk op 4e historische ontwikkeling, maar aan de Theocentrische levensordening, ons in de Bijbel, getekend. 4e. De strijd tegen het isole ment is spr. sympathiek. Waar samenwerking mogelijk is, daar is zij plicht. Ook mogen wij geen antithese van men sen, maar van beginselen pre diken. Spr. levert dan ook een krachtig betoog voor het goed recht der Chr. organisaties, teneinde met de Bijbel op de knieën het antwoord te vinden op de concrete vragen, waar voor ieder in een kring, beroep of bedrijf geplaatst wordt. Ten slotte zegt spr.: Niet doorbreken, maar blijven. Maar dan zó, dat we tonen, dat we voor onze beginselen veel over hebben en dat we bij de hele waarheden, die ons geopen baard zijn, niet over halve, maar over hele mensen be schikken. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord, ging prof. van Niftrik voor in dankge bed. dat Zeeland steeds op ver schillend gebied een grote plaats in de geschiedenis van Nederland heeft ingenomen. Dit was ook zo by de bevrij ding, toen het veel leed. doch ook recht heeft op het ont vangen van een hulpzame hand. In dit kader ziet spr. ook de hulp bij de oprichting van deze school. Spr. prijst zeer de eendracht der ver schillende richtingen, omdat in deze tijd het Christenvolk één moet zijn. In 1909 werd het eerste ly ceum in Den riaag geopend en nu zijn er tal van andere in verschillende delen van het land, zowel Chr. als Katho lieke en openbare. Spr. ziet in het lyceum het voordeel, dat de eerste twee.jaren alle leerlingen te samen blijven en zij op oudere leeftijd eerst een keuze voor verder leren behoeven te nemen. Met woorden, speciaal tot het personeel der school en tot de leerlingen, waarvan hij dacht dat er aanwezig waren, over het mooie zich te weten onder Gods zegen, besloot mr. Terpstra. INSTALLATIE. De voorzitter bracht mr. Terpstra dank voor zijn woor den en ook voor de steun als Kamerlid aan het lyceum ge geven. Nadat het zangkoor Psalm 116 ten gehore had gebracht, installeerde de voorzitter de rector en de leraren en in zyn woorden van welkom werden ook de administrateur en de concierge betrokken en wekte hen op alles met het bestuur in het werk te stellen om. te bereiken wat mogelijk is. De aanwezigen zongen de geïnstalleerden „Halleluja, eeuwig dank en eere" toe, waarna de rector, drs.*D. Ba- rends, er op wees, dat onder de benoemde leerkrachten zijn, die nimmer zulk een taak hebben gehad, ook hij zelf niet. Zij weten, dat de taak zwaar zal zijn, maar vertrou wen, dat God hun bij hun arbeid zal sterken. GELUKWENSEN. De heer De Boer bracht ge lukwensen van de regering over, en ging nog wat dieper in op het oprichten van het eerste lyceum. De heer Schout sprak na mens Ged. Staten woorden van gelukwensen bij de ope ning. van deze instelling, die hy van groot belang acht. De burgemeester van Goes, mr. ten Kate, zeide, dat het gemeentebestuur verheugd is, dat het lycelim te Goes zyn tenten kon opslaan en voora' als het woonvraagstuk wat minder moeilijk is, zullen de resultaten er van nog beter kunnen worden. De heer Hekman, voorzitter van de vereniging van Chr. Lycea, wees op de samenwer king, die men ook gaarne met het nieuwe lid zal hebben. Ds. Stam bood als waarde ring voor hetgeen de heer La port steeds voor de school heeft gedaan, aan diens echt genote een fraaie mand bloe men aan. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan de verschil lende sprekers, nam dr. Caze- mier, president-curator, het woord. Hij wees er o.a. op, dat men niet moet denken, dat nu alles zonder tegenslag zal gaan. Na gemeenschappelijk zin gen van „Dan zal na zoveel gunstbewijzen", sloot dr. Ca- zemier met dankzegging. Van de gelegenheid om een kijkje te nemen in de nieuwe school, welke is gevestigd in het bovendeel van het voor malige weeshuis aan de Sin gelstraat, hebben wij met de aanwezigen gebruik gemaakt en daarbij gezien, dat het ge heel voor dit doel zeer ge schikt is en alles keurig ver- j zorgd is. Kampioenschap ringrijden gaat niet door. Tengevolge van het niet deelnemen van de afdelingen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen en Duiveland is het helaas onmogelijk geworden het kampioenschap, ringrijden Zeeland 1947 te laten door gaan op 13 September a.s. Het bestuur van de Provin ciale Ver. voor Vreemdelin genverkeer zag zich genood zaakt deze beslissing te* ne men, daar het zich niet ver antwoord achtte de hoge kos ten,' verbonden aan het hou den van de kampioenschap pen, uit te geven voor een wedstrijd, die tenslotte geen werkelijk Zeeuws kampioen zou opleveren. Gezien echter het enthou siasme, waarmee de voorwed- strijden zijn verreden in de afdelingen St. Philipsland, Tholen, Noord- en Zuid-Beve land, W.-Z.-Vlaanderen en Walcheren, bestaat het vaste voornemen de kampioen schappen wel in 1948 te laten doorgaan. Zo mogelijk zal nog dit jaar een bespreking plaats hebben van alle belangheb benden en gehoopt wordt dat op deze bespreking ook O.Z. Vlaanderen en Schouwen en Duiveland vertegenwoordigd zullen zijn. De School met de Bijbel te Souburg is thans geheel opgeknapt en vele verbeterin gen zijn aangebracht. De jaarlijkse openstelling der mosselzaadbanken in Oos- ter-Schelde en Grevelingen is bepaald op Dinsdag 23 Sep tember a.s. Dodenherdenking. Zondag had te Hoedekens- kerke aan de voet van de Scheidedyk een korte, doch in drukwekkende plechtigheid plaats. Het betrof hier het brengen van hulde aan de nagedachte nis van eep der gevallen Belgi sche militairen in het laatste jaar van de oorlog. Op 31 Maart 1944 was een vliegtuig, geladen met wape nen voor de „witte brigade" onder weg naar België. Boven de Schelde werd het vliegtuig door bij Hans weert opgestelde Duits geschut ge troffen en van de 7 inzittenden werden maar twee personen gered. Vast stond, dat onder hen, die het leven lieten, de luitenant Robert Deprez uit Harelbeke was. Zondag maakten een aantal personen uit die gemeente on der leiding van het plaatselijke Rode Kruis een autotocht naar Hoedekenskerke om bij de plek, waar het vliegtuig des tijds in de Schelde neer viel dit droevig feit te herdenken. Burgemeester J. C. Voge laar, die met de gemeente-se cretaris, de heer M. A. van der Have aanwezig was, heeft de Belgen toegesproken en woorden van deelneming ge richt tot de vader van Luite nant Deprez, er bij voegende, dat deze zes maanden nadat hij hoorde van dit droevig ge beuren, ook bericht kreeg dat zijn tweede zoon in een concen tratiekamp in Duitsland was overleden. Namens de aanwezige inwo ners van Harelbeke voerde de politie-commissaris, de heer D. Christiaan het woord en dit op zeer gevoelvolle wijze. Op de plaats die men tot bedevaar tplek had bestemd, werd door de bezoekers een krans neergelegd. Na afloop van de plechtig heid heeft het gezelschap met de autobus nog een bezoek aan Goes en een deel van Wal cheren gebracht. Vlissingen WIELERCLUB OPGERICHT. In een Vrijdag gehouden ver gadering van wielersportlief hebbers is besloten in Vlissin gen over te gaan tot het op richten van een wielerclub. De vereniging kreeg tot naam „De Scheldemond" en start met 30 leden. Het bestuur wórdt gevormd door de heren: C. v. d. Linde, voorz.; C. W. Louwerse, secr.; G. H. ter Meulen, penningm.; Havermans, Kuyper, v. Akke ren en Scheffener. Middelburg n REXIS TRAD OF. Woensdagavondwerd voor een slechts gedeeltelijk bezet te zaal van het Schuttershof de eerste voorstelling in Mid delburg gegeven van de Fa- veurrevue „Zo Uit de lucht", waarover wij reeds eerder schreven. De grootste attrac tie was wel de veèlzijdige, mu zikale clown Rexis, die over zeer grote komische talenten beschikt en het-publiek her haaldelijk met zyn clownerie tot groot enthousiasme wist te brengen. Ook de ballet- en zangscènes vielen in de smaak. De aankleding van de revue was zeer verzorgd. AMATEURSCHILDERS IN OUDE GILDEZAAL. De onlangs opgerichte stu dieclub van, amateurschilders Coloriet" heeft het van de gemeente Middelburg gehuurde pand in de Kuiperspoort, waar in vroeger de toneelzaal van het drukkersgilde was geves tigd, dezer dagen in gebruik genomen. Na de aangebrachte restau ratie maakt de zaal een ge zellige indruk, die o.i. zeker inspirerend zal werken op de ledeh van „Coloriet". De jon ge vereniging stelt belangstel ling van de. zijde van het pu- biek voor haar nieuwe tehuis zeer op prijs: iedere Zaterdag middag kunnen belangstellen den met het lokaal en het cul turele streven van de vereni ging kennis maken. LEDENTAL VAN OPENB. LEESZAAL LIEP TERUG. Het jaar 1946 heeft geen grote gebeurtenissen voor de vèr. Openbare Leeszaalen-" Bi bliotheek te Middelburg ge bracht, aldus lazen wij in het jaarverslag van deze vereni ging. Het aantal bezoekers en uitleningen verminderde, waar- schynlyk door het feit, dat het aantal te Middelburg geëvacu eerde personen uit de Wal- cherse dorpen geringer werd ten gevolge van hun regelma tige terugkeer naar hun wo ningen, dat de mogelijkheid om zelf boeken aan te schaffen, groter werd en dat de gele genheid om 's avonds uit te gaan, toenam. Het aantal nieu we leden bedroeg 250, terwijl 445 leden hun lidmaatschap opzegden. Het totaal aantal le den bedroeg per 31 Dec. '46 1936, het aantal uitleningen 41864 (in 1945: 50273), het aantal bezoekers 6841 (in 1945 7122). Van 1 Dec. jL af werd de leeszaal iedere avond voor bezoekers opengesteld; er werd echter weinig gebruik van ge maakt. Het bestuur gedenkt met dankbaarheid de schenking van 250 Engelse boekwerken, geschonken door de „Help Hol land Council". Van de Ameri kaanse Bibliotheek te Den Haag werden een paar honderd boeken in bruikleen ontvangen. In het voorjaar van 1946 werd in de studiezaal onder auspi ciën van de Z.V.U. een tentoon stelling gehouden van onder gronds verschenen boeken en tijdschriften. Na enige tyd wegens vacan- tie gesloten te zyn, is de Open bare Leeszaal en Bibliotheek thans weer geopend. Domburg 12 nieuwe volkswoningen. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Dom burg, onder leiding van de heer W. Brand. Aangenomen werd een voor stel van" B. en W. om een jaar lijkse subsidie te verleenen aan de Ned. Ver. van Brandweer commandanten. Een verzoek van de Ver. voor Chr. buitengewoon l.o. tot aansluiting by een gemeen schappelijke regeling van dit onderwijs, werd ingewilligd. Verder werd een jaarlijkse subsidie van 25 gulden toege staan aan de Stichting Nieuw Walcheren. De heer Joh. de Visser had beginselbezwaren omdat de Stchting ook wel met loterijen werkt. Een verzoek van het bestuur van de Ver. voor Chr. schoolonderwijs om gelden voor het aanschaffen van leermiddelen werd inge willigd, doch afgewezen werd een aanvraag tot het aanbren gen van wasbakken in de schoollokalen. De Raad verenigde zich met het plan van B. en W. om met de verbetering van duinpaden en wegen voort te gaan en dienaangaande besprekingen te voeren met de ingenieur van het Streekbureau, waarvan subsidie is te verwachten. De heer Geldof drong eventueel aan op een duidelijk bestek en goed omschreven voorwaarden. De restauratie van het oude Raadhuis werd gegund aan de heer C. Vreeke te Domburg voor f 22.355. Hoewel deze in schrijver f 944 boven de laag ste staat, vond de Raad niette min termen aanwezig om van de meeste gevolgde regel af te wyken. De voorz. deelde nog het volgende mee aan de Raadsle den: a. De huur der nieuwe volks woningen is vastgesteld op f 4.50. B. en W. trachtten en trachten nog die prijs op f 4. gestéld te krijgen. Het herstel van de waterto ren kan worden opgedragen aan de Coöp. Rotterdamse Bouwersbond voor f 47.700. Een voorlopige overeenkomst is aangegaan met de „Groep Midden-Zeeland" ten behoeve van de watervoorziening der plattelandsbewoners. Bij de waterlevering aan Aagtekerke .zal een tapkraan te Sint-Jan- ten-Heere worden bedongen. De hoek Schuitvlot-Singel zal worden afgesloten met een hekwerkje. B. en/W. ljopen de 12 nieu we volkswoningen aan de Schelpweg omstreeks 20 Sept. te kunnen aanbesteden, indien de Raad tot onderhandse aan besteding zou besluiten. De heer Geldof wenste eerst de begroting te zien. Deze spreker verzocht bij de Rondvraag verbetering van Schuitvlotstraat en Brouwerij- weg, voorts een billijke vergoe ding aan de tuinders voor hun fevorderde broeiramen en ein- elijk nieuwe pannen op het schooldak. De heer Dourleijn informeer de naar de reparatie van door P.T.T. of P.E.Z.E.M. opgebro ken wegen en naar de vooruit zichten op een brandweerka zerne. De heer Brand antwoordde, dat een districtsvorming van de gemeenten Domburg, Aag tekerke en Oostkapclle in voor bereiding is. Domburg zal daarin als plaats voor het ma teriaal worden bestemd. Van een en ander hangt de stich ting af van een kazerne met droogtoren. Onafhankelijk hier van krijgen wij een spuit van grotere capaciteit. Een alarm systeem is nog niet te verwe zenlijken, maar wèl zal bin nenkort een sirene beschikbaar wezen. De heer Joh. de Visser vroeg en kreeg toezegging van een brandmeldingspost .bij Sint- Jan-ten-Heere. O.- en W.-Souburg Marnixschool jubileerde. Donderdagavond herdacht het bestuur met onderwijzend personeel en leerlingen van de Marnixschool te West-Sou burg het 25-jarig bestaan. Hiervoor bestond grote be langstelling, zowel van de zij de der ouders als genodigden. Na opening door de heer P. Willeboordse, voorzitter der vereniging, schetste deze in een kort woord de vele moei lijkheden, vooral de laatste jaren doorgemaakt, maar trots dit alles, gaat men verder. Verschillende sprekers com- plimenteerden daarna de ver eniging, o.a. de heer Stemer- ding, inspecteur van Chr. Volksonderwijs, die wees op het belang van het Christelijk onderwijs in deze tijd van ontkerstening. De heer Deij, thans hoofd der Julianaschool, vroeger van de Marnixschool en de heer J. J. v. d. Meulen, het le hoofd der Marnixschool, thans te Rotterdam, wezen op de prettige werkkring, die zij steeds op de Marnixschool, zo wel met bestuur als ouders mochten hebben. De heer Gi- deonse, het tegenwoordige hoofd, kon de verheugende mededeling doen op deze feestavond, dat de leermidde len, die door de oorlog alle waren beschadigd of verdwe nen, thans weer zijn aange vuld en vele gemoderniseerd zijn. Nog vele andere sprekers voreden het woord. Hierna werd de heer M. Arendse Mz gehuldigd voor het vele werk, dat hij nu ruim 35 jaar als bestuurslid van de ver. voor C.V.O. had verricht. Sinds April 1912 maakt hij deel uit van het be stuur als secretaris-penning meester. Hem werd 'n bloem stuk en een boek aangeboden. Na dit officiële gedeelte werd de avond verder gevuld met afwisselende prestaties der leerlingen en oud-leerlin gen dér school. VOETBAL H.V.V. won de zilveren bal. VOETBALTOÜRXOOIEN VÓÓR DE COMPETITIE. De gebruikelijke en nieuwe toumooien, welke het Neder landse voetbalseizoen hebben ingeluid, zijn thans geëindigd. De zilveren bal werd dit jaar door H.V.V. gewonnen, dat in de finale tegen S.V.V. gelijk speelde, maar toen door straf schoppen won. K.F.C. won de Arolbeker door in de finale van het tour- nooi in het Olympisch Stadion te Amsterdam H.D.V.S. met 20 te verslaan. De Groninger Dagbladbeker werd door Velocity gewonnen, dat in de finale van haar stad genote Be Quick won (1—0). In Nijmegen vond een zilve ren Vos-tournooi plaats, in welks finale S.C.H.S. Sittard met 31 wist te kloppen. De beide eerste klassers Tubantia en Juliana waren reeds voor dien uitgeschakeld. Tenslotte noemen we nog het Zilveren Steen-tournooi te Arnhem. Hierin zegevierde Schijndel door in de finale Wa- geningen met 20 te kloppen. Overigens werd de competi tie reeds begonnen met een 2e klasse-wedstrijd in het Oosten: RhedenGelria 2—1. VLISSINGEN II— MARINE ELFTAL 5—4. Ten bate van de Niwin vond Zaterdagmiddag een ontmoe ting plaats tussen de Vlissin- gen-reserves en een Vlissings Marine-elftal, waarin de Vlis- singers de marinemannen met 54 de baas bleven, na met de rust een 31 voorsprong te hebben gehad, dank zij en kele blunders van de keeper. De belangstelling was matig, doch ook weer niet onbevredi- WANDELSPORT MONSTERTOCHT AMSTERDAM- LEEUWARDEN. 35 van de 36 in Amsterdam gestarte deelnemers aan de monster-wandeltocht hebben Zondagmiddag om half zes nog in montere staat Leeuwarden bereikt. Zij hebben de 150 km. lange tocht ln 29 uur afgelegd. Een overweldigende ontvangst viel hen in de Friese hoofdstad ten deel. Reeds in Marsum stond een muziekcnrps gereed, dat onder vrolijke marstonen aan het hoofd van de stoet de laatste 4 km. naar het eind punt de deelnemers begeleidde. En aan de rand van Leeuwar den zelf stond een duizendkop pige menigte de stoere tippe laars op te wachten. Na afloop van de tocht sprak dé vice-voorzitter van de Ned. Wandelsport-Bond, de heer N. M. J. Munzert, de wandelaars WIELRENNEN BIJSTER WON TE ZURICH. Tijden^ de wielerwedstrijden op de Oerlikonbaan wist "Cor- Bijster de sprint voor ama teurs te winnen voor de Zwit ser Kamber. De achtervoL. gingswedstrijd voor profg werd gewonnen door de Italiaan Coppi, (5 km. in 6 min. 23.4 sec.), die hiermede de Zwitser Koblet versloeg. De tweede grote klassieke wegwedstrijd dwars door Zeeuwsch Vlaanderen is in ver band met de grote moeilijkhe den bij de organisatie uitge steld tot volgend jaar. SCHAKEN. Zeeuws schaak kampioenschap 1947-'48. De 8 spelers, die in de eind strijd zijn gekomen, zijn over twee groepen verdeeld. De winnaars van beide groepen spelen een beslissingsmatch. Gi-oep I bestaat uit: Drs. M. C. Verburg, M'burg (titel houder), J. J. v. d. Ende (Zie- rikzee), Dr. G. Volmer (Goes) en A. Dobbelaar (M'burg). Groep II uit: M. J. Quakke- laar (Hansweert), K. Beeke ('s H. Arendskerke), P. J. v. d. Sande en A. Hamelink (beiden Terneuzen). De uitslagen van de tot nu toe gespeelde wedstrijden zijn: Groep I: DobbelaarVolmer 10; VerburgDobbelaar 1 0; v. d. EndeVolmer 10; DobbelaarVerburg 01; Vol merv. d. Ende 01; Ver burgVolmer 10; Dobbelaar v. d. Ende 10; Volmer Verburg Stand: 4. Verburg 3% uit 4; 2. v. d. Ende 2 uit 3; 3. Dob belaar 2 uit 4; 4. Volmer uit 5. Groep II: Beekev. d. San- de 10; v. d. SandeQuakke- laar HamelinkBeeke 0; BeekeQuakkelaar 01. In deze groep is Quakkelaar reeds zeker van de eerste plaats. Goes VERGADERING GOESE DAMCLUB. De Goese damclub G.D.C. hield Donderdagavond een le denvergadering in De Land bouw. De vereniging is nog steeds bloeiende en telt momenteel 35 leden. In de plaats van de heer Noordermeer werd tot voorzit ter gekozen de heer Anderson. In de plaats van de heer Je- remiasse als bestuurslid werd benoemd de heer W. van Da len. Er zijn thans drie tientallen gevormd. De onderlinge clubcompetitie begint Donderdag 11 Sept. Ge tracht zal worden een eigen clubblad het levenslicht te doen zien. In Maart, wanneer het 5e lustrum wordt herdacht, zal zo mogelijk een groot Interna tionaal damtournooi worden georganiseerd. Krabbendijke VOLKSTELLING. Het resultaat van de volks teling voor de gemeente Krab bendijke was: Aantal woningen: 615. Aantal huishoudingen van 2 of meer personen: 682. Aantal alleenwonende perso nen: 51. Aantal inwoners 2708, n.l. 1363 mannen en 1345 vrouwen. Verder wonen er 12 huishou dingen in een gelijk aantal be- woonde ruimten die niet vallen onder het begrip: woningen. Deze huishoudingen bestaan uit 21 mannen en 24 vrouwen. Het totaal aantal inwoners bedroeg dus per 31 Mei 1947: 2753. Er zyn in deze gemeente 10 woningen, die met overeen komstig hun bestemming ge bruikt worden. 5 hiervan zijn leegstaand, 2 zijn thans nog onbewoonbaar door beschadi ging, terwijl 3 woningen in gebruik zijn als kantoor, win kel of werkplaats, e.d. Kloetinge VERGADERING WERKMANSBOND. De afdeling Kloetinge van het N.V.V. hield Vrijdagavond een ledenvergadering in de gemeenteherberg. De nood- wet-Drees werd door de voor zitter uitvoerig toegelicht, evenals het tuinbouwcontract Aan de leden werd meege deeld, dat zij zich als lid konden opgeven voor de bond van staatspensionnering. De jaarvergadering op 19 Dec. zal een feestelijk karakter heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2