PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sas van Gent viert feest Drama in Hamburg Moskou in feestroes Consuls delibereren IJzeren Sovjet-zweep bedreigt Frankrijk Weer 5 doden en 28 gewonden -J Politieke delinquenten staakten in de mijnen 100e Jaargang -No, 211 tJitgave vaö do Firma Provinciale 2eeuwse Courant, Middelburg. Crükkerlj Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Maandag 8 Sept. 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advehtentieprus. 12 et w. ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. minimum p. advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) - Middelburg. Lon dense Kaa= 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel. 2475 - Oostburg: GratamajtiT?.JeLH)2_jremeuzen-J3^ 359300 P.Z.C.. Middelburg Het wereldgebeuren JOODSE VLUCHTELINGEN WORDEN TOT LANDEN GEDWONGEN. Proteststaking In Palestina. De eerste der 3 Britse sche pen met Joodse vluchtelingen van de exodus 1947, de Ocean Vigour, heeft gisteren onder doodse stilte in de haven van Hamburg aangelegd. Alleen een klein aantal Britse func tionarissen Was aanwezig. Verder was de kade practisch verlaten. Vanochtend is de de- barkatie begonnen, nadat de Joden een uur was gegeven om te beslissen of zij vrijwil lig aan land zullen gaan. Bij weigering zouden zij hiertoe met geweld wordên gedwon gen. Het is op dit ogenblik nog niet bekend of de Joodse vluchtelingen de wijste partij maar hebben gekozen of tot het bittere einde hun verzet hebben volgehouden. Ook in het eerste geval kan men moeilijk beweren, dat de La- bour-regering met haar actie tegen deze Joden veel eer heeft ingelegd integendeel, zelfs de Hoge Commissaris in Palestina, Allen Cunningham, meende er op grond van zijn geweten tegen te moeten pro testeren. Natuurlijk, de sche pen konden niet eeuwig voor de Franse kust blijven rond dobberen, toen de opvarenden weigerden in Frankrijk aan land te gaan. En evenmin kon de Britse regering een prece dent scheppen door aan de Joodse eisen toe te geven en ze naar Palestina te laten va ren. -Zolang nog geen defini tieve oplossing voor het Pa lestijnse vraagstuk is gevon den kunnen de Joden nu een maal niet vrijelijk naar Pales tina emigreren. Maar het is nog niet duide lijk, waarom deze Joden nu juist naar kampen in Duits land moesten worden ge bracht, uitgerekend naar Duitsland, het land van de concentratiekampen en de gaskamers, het land met de anti-semietische bevolking. De Labour-regering diene toch te bedenken, dat zij er voor een groot deel de verantwoorde lijkheid voor draagt, dat dui zenden Joden, die daar naar hunkeren, niet naar Palestina kunnen emigreren. Het bank roet van de Engelse politiek in Palestina is een gevolg van de volkomen onverantwoorde lijke wijze, waarop naar twee zijden beloften werden gege ven. Als de Joden tot daden van wanhoop overgaan, komt dat, doordat Engeland niet in staat is zijn belofte na te ko men en dat schept de ver plichting niet alleen militaire, maar ook menselijke overwe gingen te laten spreken voor een hard besluit genomen wordt. De wijze, waarop in Hamburg gehandeld wordt, is alleen militair begrijpelijk en verdedigbaar. Uiteraard het grootst is de verontwaardiging over het Engelse optreden onder de Joden zelf. In Palestina wordt vandaag gedurende twee uur een algemeene staking gehou den. In alle synagogen zullen gebeden voor de emigranten worden gezegd. In het'kamp Belsen hebben ongeveer 5000 Joden deelgenomen aan een ordelijk verlopen demonstra tie tegen de gedwongen de- barkatie van de 4350 rasgeno- Sophoelis, de nieuwe minister president van Griekenland. Duitse communisten willen aansluiting bij Sovjet-Unie. Aan het congres van leiders der Duitse socialistische Een heidsparty (ontstaan door fu sie van communisten en socia listen) is een resolutie voorge legd, ivaarin wordt voorgesteld, dat de Sowjet-zöne van Duits land onmiddeliyk met de Sow- jet-Unie zal worden verenigd. Het congres heeft plaats te Sondershausen in Thüringen en is1 van regionale aard. Het Berlijnse blad „Der Abend" meldt, dat de resolutie met grote meerderheid werd aangenomen. Het blad meldt verder, dat de resolutie nog zegt, dat door de economische ontwikkeling na een dergelijke vereniging het Westerse kapi talisme spoedig ineen zal stor ten, daar Europa zonder het Oosten niet, kan. werken of produceren. ten van de exodus. Uit Frankrijk komt het be richt, dat leiders van de Jood verzetsorganisaties het krankzinnige plan hebben ge had om als protest vanuit privé-vliegtuigen Londen te bombarderen. Gelukkig is een dergelijke zinneloze daad voorkomen kunnen worden, maar alleen al het plan tekent tot welk een verbittering onder de Jo den de houding van Engeland heeft geleid. Militair geweld is nooit een oplossing. Het lokt slechts da den van terreur uit. Griekenland heeft een nieuwe regering. De nieuwe uit twee partijen bestaande Griekse regering on der het premierschap van de 87-jarige liberaal Themistocles Sophoelis is gisteravond be ëdigd. Het kabinet bestaat uit 24 ministers en een onder staatssecretaris. Buiten de premier zijn de onderstaatsse cretaris en negen ministers li beraal. De leider der Volkspartij en vroegere premies, Tsaldaris, is vice-premicr en minister van buitenlandse zaken. Yoorts zijn er twaalf ministers van de Volkspartij. Mijnstaking in Engeland duurt voort, De mijnwerkers te Gri- methorpe (Yorkshire) hebben een plan om het werk te her vatten, verworpen. Hierdoor duurt de ernstigste Engelse mijnstaking sedert de oorlog voort. 54 Mijnen hebben zich in de loop van de tijd bij deze staking aangesloten. 600.000 landbouwarbeiders in Noord-Italië hebben beslo ten in staking te gaan, daar de gevraagde salarisverhogin gen door de vertegenwoordi gers van de werkgevers zijn verworpen. Groep-Stern wilde Londen bombarderen. Met privé-vliegtuigen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft medege deeld, dat leiders van de groep- Stern, een der Joodse verzets bewegingen in Palestina, plan nen hadden ontworpen om Lon den, van privé-vliegtuigen uit, die in Frankrijk hun basis heb ben, te bombarderen. De politie heeft een overval gedaan op een clandestiene drukkerij in een voorstad van Parijs. Er werd beslag gelegd op een grote hoeveelheid anti- Britse pamfletten. Voor het eerst wordt thans officieel medegedeeld, dat de Irgoen Zwai Leoemi en de groep-Stern vele agenten in Frankrijk hebben. Na de ontdekking van het plan van Joodse ondergrondse leiders Londen te bombarderen uit wraak voor het terugzen den van de Joodse illegale im migranten naar Hamburg, zyn tot dusver 17 personen gear resteerd. In Engeland zijn speciale voorzorgsmaatregelen geno men, zo werd op het ministerie van luchtvaart medegedeeld. Destillateur leverde te veel af. De Schiedamse distillateur H. J. te Schiedam leverde aan zijn vaste afnemers meer af dan de hoeveelheid, waarop hun toewijzingen recht gaven. Bovendien leverde hij ook al coholhoudende dranken aan andere dan zijn vaste afne mers, dus uiteraard zonder daarvoor toewijzingen te ont vangen. Bij controle bleek, dat hij in totaal 2800 liter op deze wijze had verkocht. De tuchtrechter voor de voedselvoorziening te Rotter dam veroordeelde hem des wege tot 7500 boete en het storten van een waarborgsom van 25.000 met een proeftijd van één jaar. Vandaag is het drie jaar ge leden, dat Italië capitu leerde; wordt de Neder landse radio-dirigent Hugo de Groot 50 jaar; wordt de zangeres Mia van Peltenburg, door haar huwelijk Zwitserse, 50 jaar. Vis voor Duitsland. De Engelse regering zal een bespreking openen met de re geringen van Nederland, Dene marken en enige andere Euro pese landen over de import van vis In de Engelse zóne van Duitsland, waarbij de betaling zal plaats hebben in ponden sterling. Ook bloem op de rijstbon. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat op de reeds aangewezen bon L16 reserve voor 250 gram rijst, kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits naar keuze, ook 250 gram bloem of niet uit rijst bereid kindermeel of zelfrijzend bakmeel kan wor den gekocht. Boodschap van Stalin aan Moskou. In een boodschap tot de in woners van Moskou ter gele genheid van het 800-jarig be staan van de stad, zegt Stalin, dat Moskou niet alleen voor gaat bij het stichten van een nieuwe economische orde, doch tevens bij de strijd van de wer kende klasse om zich vrij te maken van de kapitalistische slavernij. Een der pijnlijkste gezwellen in de grote hoofd steden-van de Europese, Azia tische en Amerikaanse staten het bestaan van sloppen, waar millioenen verarmde ar beiders tot een ellendig bestaan en een langzame pijnlijke dood gedoemd zijn. De grote ver dienste van Moskou is, dat het deze sloppen volledig heeft doen verdwijnen en de arbei ders in staat heeft gesteld hun kelders en krotten door be hoorlijke huizen te vervangen. MILLIOENEN LAMPJES VERLICHTEN DE STAD. Millioenen hebben Zondag de 800ste verjaardag van Mos kou gevierd met de grootste en kostbaarste feestelijkheden sinds het eind van de oorlog. De feestvreugde begon Zater dagavond met het dansen van honderdduizenden paren op pleinen en in parken, totdat het naderen van de dageraad hen naar de. restaurants dreef om te ontbijten, alvorens het programma voort te zetten, d at eerst Maandag zal beëin digd worden. 100 millioen electrische gloeilampjes verlichten de ge bouwen, pleinen, parken en de schepen op de Moskwa. Alleen al 100.000 daarvan om zomen de torens en spitsen van heb Kremlin. Aan de ge vel van het Bolsjoi-theater zijn geweldige afbeeldingen van Lenin en Stalin door schijnwerpers verlicht. Het eerste couplet van het Sovjet- Russische volkslied is tussen de beide portretten in sierlij ke letters aangebracht. De to tale kosten van de festivitei ten worden algemeen op 100 millioen roebels geschat 200 orkesten spelen in ver schillende delen van de stad, 10 daarvan zijn rijdende or kesten, die zich op een open auto of in boten langs de Moskwa van wijk tot wijk be geven. Rondtrekkende bands, schrijvers, dichters, trouba dours en vertellers van volks verhalen houden hun gehoor door de gehele stad bezig. De belangrijkste gebeurtenis van Zondagmiddag was de sport- en gymnastiekdemon- stratie van.20.000 leden van vele Moskouse sportclubs in het Dynamosstadium te Mos kou. LANGVERWACHTE REGEN WAS SPELBREKER. Druk bezoek. De zware regen- en on weersbuien, die zich Zater dagnamiddag ontlastten bo ven Sas van Gent, zijn na weken van mooi weer en maanden van droogte, wel een beetje als spelbreker op- f;etreden bij de jubilcumfees- en. Hoewel er ruime belangstel ling was ook van elders kon het feest niet gevierd worden zoals men dat gehoopt had. Een deel der versiering leed nog al onder de regen en het was niet mogelijk Zaterdag het grote openluchtspel op te voeren. Die opvoering moest tot Zondag worden uitgesteld. Wel brandde later op de avond de illuminatie in volle fleur en was het een genoegen door de verlichte en versierde straten te dwalen, waar zich vele honderden feestgangers bewogen. HET BEGIN. Vrijdagavond verzamelden zich in het gemeentehuis het college van "burgemeester en wethouders, do raadsleden, de commisieleden en een aantal genodigden, van wie vele met hun dames. De waarnemend burgemees ter, de heer Marquinie, bepaal de de aandacht van de aanwe zigen bij het begin van de ju bileumfeesten. Het is thans 400 jaar geleden, dat Karei V het octrooi verleende voor het gra ven van het kanaal, waaraan Sas van Gent zijn ontstaan dankt. Spr. herinnerde aan de moei lijkheden, die bij de organisa tie van de feesten overwonnen moesten worden en hoe men uiteindelijk toch geslaagd is. Deze feesten willen tonen wat Sas van Gent en zijn bewoners te bieden hebben. Met een woord van dank aan God voor de verleende bescherming in de achterliggende eeuwen en goe de wensen voor de toekomst van de stad, verklaarde de bur gemeester de feestweek voor geopend. Daarna sprak de heer M. L. Remery namens het feestcomi té. Hij richtte woorden van dank tot alle medewerkenden en in het bijzonder tot de se cretaris van het uitvoerend co mité, de heer R. Slock. Nadat nog de heren Slock en Witte deze laatste na mens de Niwin hadden ge sproken, bezocht 't gezelschap de tentoonstelling waar kaar ten, tekeningen en platen be zichtigd werden, dia betrek king hebben op de historie van Sas van Gent. Het voor Vrijdag aangekon digde concert werd uitgesteld tot Woensdagavond. DRUK BEZOEK. Zaterdag kwamen bezoekers uit vele streken van Nederland en België naar Sas van Gent. De Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer Quarles van Ufford, leden van gedepu teerden, de burgemeester van Gent en tal van burgemeesters uit Zeeuwsch Vlaanderen wer den door het gemeentebestuur ontvangen. Zij bezochten de historische tentoonstelling en verenigden zich aan een lunch in hotel de la Bourse. Bij het gezelschap voegde zich de etat major van enkele mijnenvegers, die bij de feesten de marine represente ren. DE RONDE VAN SAS. Voor wat de bezoekers be treft viel de ronde van Sa3 enigermate in het water door de zware buien. De zwemmers hadden er uiteraard minder last van. Aan de wedstrijd over 2100 meter, namen 38 zwemmers en zwemsters deel, onder wie ook enige Belgen. De uitslag luidde: 1. Bogaert (Gentse Zwem vereniging) 32 min. 57 sec.; 2. De Lombaert (Gentse Zwem vereniging); 3. Bos (Neptunus, Zaandam); 4 (en de eerst aan komende dame)mej. L. Put (De Robben); 5. mej. G. öp Hoogh (R.D.Z. Rotterdam). Prinses Juliana licht ongesteld. H.K.H. Prinses Juliana, die Zaterdag In gezelschap van Z. K.H. Prins Bcmhard deel zou nemen aan de rijtoer, welke H. M. de Koningin door de resi dentie maakte, was door een lichte ongesteldheid op grond waarvan zy op dokters advies de kamer moet houden verhinderd de tocht mede te maken. De havens van Rotterdam en Antwerpen. De Amerikaanse autoriteiten te Berlijn hebben opdracht ont vangen tot hte openen van nieuwe besprekingen met Ne derland en België over het ge bruik van de havens van Rot terdam en Antwerpen voor de import in Duitsland tegen be taling in dollars. Er is name lijk een vergissing begaan bij de vorige besprekingen. Ver wacht wordt, dat bij slagen van de nieuwe besprekingen de eerste Amerikaanse schepen volgende maand in Rotterdam en Antwerpen lading voor Duitsland zullen aanbrengen. Walter Foote spreekt van spoed. Blykens een bekendma king van radio Djocja heeft Soekarno aan Charles Eaton, de nieuwe consul- generaal van Australië te Batavia, medegedeeld, dat de republikeinse regering zich in de commissie van drie, die namens de Veilig heidsraad zal trachten te bemiddelen in het Indonesi sche probleem, wil doen ver tegenwoordigen door Australië. De consuls Eaton en Raux van Australië en Frankrijk hadden een onderhoud met Sjarifoeddin te Djocja. Zij za gen van een tocht naar het front bij Gombong af om zich naar Batavia te begeven, waar Zondagmorgen en Zondagmid dag besprekingen plaats had den van de zes consuls-gene raal, onder leiding van de Amerikaanse consul-generaal Walter Foote. De eerste bespreking duurde Generaal De Gaulle: Rede te Bayonne. Generaal Charles de Gaulle heeft Zondagmiddag te Bayon- nen voor een grote menigte een rede uitgesproken. De Gaulle drong aan op ondubbel zinnige samenwerking van Tank rijk met de Westerse mo gendheden. Hij waarschuwde zijn landgenoten wederom te- oen „zelfzuchtige ambities". Frankrijk moet en kan deel nemen aan de organisatie van West-Europa waaraan de V.S. thans hun hulp aanbieden. De Fransen moeten kiezen aan welke zijde zij willen staan. On der de ijzeren zweep van het Sow.jet bestuur worden beetje bij beetje de vrijheid der men sen en onaflrankeijkheid der volkeren in twee derden van Europa verstikt. Een hevige bedreiging van Frankrijk neemt thans vorm aan. De Gaulle weeg op de critie- ce economische toestand, Jeugdherberg-conferentie. Op de internationale jeugd herberg-conferentie te Blari- cura werd o.m. besloten de jeugdherbergorganisaties van Australië, Luxemburg, Marok ko en Oostenrijk toe te laten tot de Int. Federatie van Jeugdherberg-organisaties. De Frankrijk bestaande jeugd herberg-organisaties hebben zich verenigd in de „Fondation des Auberges de la Jeunesse" en werden in deze vorm op nieuw toegelaten. Waarheid-zomerfeest. Uit alle delen van het land zijn Zondag in de vroege mor- ;en ongeveer tachtigduizend ietogers naar „Birkhoven" te Amersfoort gekomen waar voor de tweede maal na de be vrijding het Waarheid-Zomer feest is gevierd. Na begroetingen van buiten landse gasten werd, een door Radio Werkend Nederland ver zorgd, programma afgewerkt. Tijdens het ochtendfeest sprak de voorzitter van de C. P.N. de heer Gerben Wage naar. Hy herdacht de velen, die hun leven lieten tijdens de bezetting om tegenover de leu gen de waarheid te stellen. De heer Wagenaar keerde zich vervolgens tegen de reactie, die volgens spr. de grofste leugens over Indonesië verkondigt. Het is ook de leugen, die door binnen- en buitenland gaat. Men wil de opbouw van de vernietigde fascistische sta ten, maar wij willen eerst de opbouw en dan het Ruhrgebied, aldus riep de heer Wagenaar uit. Conflict om het H.B.S.-terrein. V. Hoewel het H.B.S.-be- stuur daartegen uitdruk kelijk had geprotesteerd, heeft het gemeentebe stuur van Den Haag on langs het H.B.S.-terrein gevorderd voor het hou den van een concours- hippique. Bedoeld speel veld, eertijds een der beste sportterreinen van ons land, is als gevolg daarvan grondig ver nield. De K.N.V.B. heeft het terrein reeds afge keurd. waarin Frankrijk verkeert. Daar komt bij dat er van bui ten af niet veer hulp kan wor den geboden, afgezien van de V.S. en ook van die zijde mo gen geen wonderen worden verwacht. De Gaulle deed we derom een aanval op de Fran se communisten. Tot slot deed generaal de Gaulle een beroep op alle Fransen zich rond zijn partij te verenigien. „Om weer op te gtaan moe ten wij ons aan een harde en lange nationale discipline on derwerpen. Wij hebben een staat nodig met een hoofd, dat werkelijk hoofd is". De verdwenen minister president nog steeds zoek. Dr. Paul. de minister-presi dent van Thüringen, is nog steeds zoek. De hoofdstad van Thüringen is door de politie afgesloten. Alle ministeries staan onder bewaking en ook de hoogste ambtenaren kunnen de gebou wen slechts met een bijzondere vergunning betreden. Uit Weimar wordt verno men, dat Paul sedert enige tijd het vertrouwen van het Sow- jet-bestuur verloren heeft en reeds een vergeefse poging heeft gedaan om naar de Fran se zóne te ontkomen. Langs al le grenzen van de zóne pa trouilleert thans Russische, Amerikaanse en Duitse politie. De Sowjets hebben uitlevering van Paul gevraagd wanneer hij dc grens mocht zijn gepasseerd. Paul was aanvankelijk lid van de liberale partij. Na zijn benoeming tot minister-presi dent door de Sowjet-bezetting trad hij tot de socialistische eenheidspartij toe. Paul zou zich ook aan minderwaardige financiële manipulaties hebben schuldig gemaakt. STUFKENS LID TWEEDE KAMER. De heer N. Stuf kens (Arb.), lid van de Eerste Kamer, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer, in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Palar, aangeno men. twee uren en besproken werd de opdracht van de Veiligheids raad en de naleving van de order „staakt het vuren". Er werden, zo -verklaarde Walter Foote, organisatorische vorde ringen gemaakt. Twee uur later vergaderden de zes consuls opnieuw. Fooie verldaarde, dat alle partijen overtuigd waren van de be langrijkheid ener snelle afwik keling. Hg zeide voorts, dat nog gewacht wordt op instruc ties van de regeringen wat be treft de aard en de omvang der assistentie, die verleend zal worden door militaire at- taché's. DE GEVECHTEN. Terwijl de consuls vergade ren duren de gevechten voort. Het Nederlandse communiqué meldt gevechten bij Rambetan in West-Java en Boemi Ajoe in Midden-Java. Het communi qué noemt de verliezen aan re publikeinse zijde gevoelig. Aan Nederlandse zijde vielen vijf doden en 28 gewonden. DE BEVOLKING. Uit Batavia wordt gemeld, dat de medewerking der bevol king zich. begint te uiten in de vorming van kampongwachten en het signaleren van achter gebleven republikeinse solda ten. Een en ander is nog inci denteel. Op Sumatra's Oost kust en in Midden Java heeft de ophitsende propaganda van Djocja vertragende invloed. Te Batavia is een commissie gevormd voor de liquidatie van de republikeinse departemen ten. Deze commissie heeft tot taak contact te zoeken met de Nederlandse departementen van economische zaken en van financiën. Men wil een gedeel te der goederen gebruiken om onderstanden te verlenen aan circa 2500 republikeinse amb tenaren. RUSSISCH PROTEST Het Sovjet-Russische Rode Kruis heeft bij de secretaris generaal van het Internationa le Rode-Kruis te Genève ge protesteerd tegen de confisca tie door Nederlanders van een hoeveelheid medicijnen welke door het Australische Rode- Kruis naar de Republiek Indo nesië waren gezonden. Volgens het Sovjet-Russische Rode- Kruis zou het Nederlandse Ro de-Kruis deze medicijnen on derweg onderschept hebben. Soekawati en Hamid li te Amsterdam. Op Schiphol arriveerden de president van Oost-Indonesië, de heer Soekawati met zijn minister-president en een mi nister. Voorts arriveerde de Sultan van Oost Borneo, Ha mid II. De heer Soekawati gaf uiting aan zijn teleurstelling over de weigering van de Vei ligheidsraad om de vertegen woordigers van Oost-Indonesië en Boi-neo te horen. Toch acht te hij de reis niet onvrucht baar. In verschillende kringen is althans de mening uit de weg geruimd, dat deze rege ringen slechts „marionetten regeringen van de Nederlan ders" zouden zijn. In feite, al dus de heer Soekawati, willen wij hetzelfde als de republiek, maar langs een andere weg, namelijk die van samenwer king. In Newr York hielden zowel president Soekawati als Sultan Hamid een toespraak tot een aantal zakenlieden, waarin zij de Amerikaanse zakenwereld aanspoorden contact met de nieuwe staten op te nemen. Dinsdag 9 September zal de stad Amsterdam een officiële ontvangst aan het gezelschap aanbieden. Daarbij zal ook de burgemeester van Rotterdam aanwezig zijn. Kamp Valkenburg werd ontruimd. Van officiële zijde deelt men ons het volgende mede: Woensdag hebben ongeveer 950 politieke delinquenten, ge detineerd in het kamp te Val kenburg, hun arbeid in de steenkolenmijnen voor 24 uur neergelegd. Tot deze mijnar- beid hadden ze zich vrijwillig verbonden en zij genoten daar door voor zich en hunne ge zinnen belangrijke voordelen, welke niet door andere poli tieke delinquenten werden ge noten. Zij waren zich bewust dat- zij een belangrijk aandeel leverden in de steenkolenvoor- ziening van ons land en meen den daarom een aantal eisen te kunnen stellen. Een en ander was voor de directeur-generaal voor bijzon dere rechtspleging aanleiding het kamp te Valkenburg te doen ontruimen en de gedeti neerden, die aan de ééndags- staking hadden deelgenomen over andere kampen buiten de mijnstreek te verspreiden. De ontruiming geschiedde in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. met medewerking van de rijkspolitie en van de aan- en afvoertroepen, en verliep zon der enig incident. Bieraccijns wordt verlaagd. Waarschijnlijk zal in Novem ber 1947 de dichtheid van het bier andermaal worden ver hoogd en worden gebracht op het vóóroorlogse peil. Het accijnsbedrag zal dan aan deze vóóroorlogse dichtheid moeten worden aangepast. De accijns kan in verband daarmede dan worden verlaagd tot 1.85 per hectolitergraad (ongeacht dg opcenten).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1