Sigaretten-smokkelaars gepakt De landman toont kennis en kunde In memoriam Dr J. Brandenburg 't Het Schouwse land In Deviezenlek door Engelse voetbalpools ZEEUWSE DAMRUBRIEK TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 SEPTEMBER M)47 'n Kijkje op de grote Haagse jubileum-landbouw tentoonstelling. „Stad en land zijn één I" KNAP WERK. (Van onze Haagse redacteur) Als men de prachtige jubi leum-landbouwtentoonstelling van de jeugdige honderdjarige Hollandse Maatschappij van Landbouw in de Haagse Hout- rusthallen bezit, dan voelt men de juistheid van de mini steriële uitroep bij de opening: ,Stad en land zgn één!". Mi nister Mansholt verzekerde, dat er geen afgesloten stedelij ke en landelijke gemeenschap meer bestaat. En tochondanks de tal loze belangen, die stad en land in deze dagen gemeen hebben, zijn de stedeling en de plattelander vaak nog zo'n „vreemde" voor elkaar. Weder zijds laat de waardering wel te wensen over. De boer verwijt de stedeling, dat hij geen benul heeft van de intensieve, harde arbeid op het land en maar gedachteloos zijn eten veror bert, terwijl omgekeerd de stadsbewoner niet zelden nei ging heeft zich verheven te ge voelen boven het agrarische volksdeel. EEN LEERSCHOOL. De genoemde tentoonstelling zal met één slag een einde kunnen maken aan resten van bedoelde mentaliteit, omdat hier op verbluffend-duidelijke wijze is gedemonstreerd wat boeren, tuinders en kwekers hebben gepresteerd en preste ren, hoe zij behoren tot de in telligente, noeste werkers, die jaar in, jaar uit strijdend tegen talloze moeilijkheden kwamen tot verbetering, ver edeling van hun producten. De expositie is dan ook speciaal bedoeld als „leerschool" voor op dit gebied min of meer on wetende stedelingen, die na een aandachtig bezoek inderdaad groot ontzag moeten hebben gekregen voor hun bodembe- werkende landgenoten. En en thousiast beamen wij een der aangebrachte spreuken: „De nijvere hand van boerenstand Zij hechte band voor stad en land". De binnenkomst, in de fees telijk versierde hallen, doet al dadelijk hoge verwachtingen koesteren. Een kleurige bloe menpracht met schitterende ga zons vormen de kern van het geheel, dat alleen het belang rijkste naar voren brengt en zoveel mogelijk vermoeiende details vermijdt. Aanstonds wordt het oog gestreeld door twee grote, kleurige diorama's, voorstellend het sappige Hol landse landschap en opgewekt door deze aantrekkelijke tafe relen begint dan de tocht door „het visuele verhaal", zoals minister Mansholt het heel aardig noemde. Men ziet dan een grote koe afgebeeld die met een zelfverzekerd glim lachje tot u zegt: „Wat er nu komt is allemaal van mij!" En het dier heeft inderdaad reden om trots te zjn, want hoever gaat zjn „invloed". BOEIEND GEHEEL. Een lange serie instructieve bijzonderheden over alles, met zeer interessante en voor de leek begrijpelijke voorbeelden veelal in natura! geven een boeiend geheel. Van de koe komt men in het domein van het schaap, met de oudste historie uit Drenthe tot de mo dernste toepassingen der wol productie interessant en kleurrijk. Vanzelf belandt men in de tuinbouw, de bloemencul tuur, de akker- en weidebouw, bij de suikerbiet (de redder in oorlogstijd!), de aardappel. Nu LEZERS SCHRIJVEN RAADHUIS MIDDELBURG. Mijnheer de Redacteur! Het schrijven van de heer Clement over de Raadhuis meubelen te Middelburg ver wekte enige ergernis. Daarom onderstaande vra gen. Hoe kan een stadgenoot zó schrjven Inplaats dankbaar te zijn dat alles in 't werk wordt gesteld om ons Raad huis weer in zijn oude glorie terug te brengen, wordt die moeite beloond door te schrij ven dat het een hinder is dat tentoongestelde te zien en daar te toeven. Waarom? Omdat men zelf nog niet heeft wat men ver loren heeft en weer graag had? Is dat geen verkeerde 2iens- w\izc? We hebben allemaal me-r of minder door de oorlog geie- den. En al is het waar, dat het zo lang duurt eer er iets uitgekeerd wordt, daarom kun nen we toch niet blind zijn voor de aankleding van het schoonste bouwwerk van Mid delburg, zo niet van geheel Nederland A, P. C. Carol. BURGEMEESTER VAN NEW-YORK NIET NAAR MOSKOU. William O'Dwyer, de burge meester van New-York, heeft de uitnodiging van de gemeen teraad van Moskou om de feesten ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan der stad bö te wonen, afgewezen. ziet men eens duidelijk wat zij voor ons volk betekenén BLOESEMS. Heel aardig is een grote prent, waarop een zwierig middeleeuws heerschap een ruikeraardappelbloesems aan zijn geliefde aanbiedt, om dat men eerst in 1555 de aard appel ontdekt had als een „vorstelijke vrucht", die slechts op de dis van hoge per sonages mocht worden opge diend en voor die tijd alleen de bloesem werd gewaardeerd... We weten nu wel beter! Zeer uitgebreid en belangrijk is voorts wat omtrent het ko ren en zijn producten wordt tentoongesteld. En dan is er de grote tent met gigantische, moderne landbouwwerktuigen. Dan komen er de demonstra ties van landelijke ruiters en het grote concours hippique. Tot en met 12 September (uit gezonderd Zondag 7 dezer) blijft de expositie geopend en hoewel alles voor boer en tuin der strelend is wat zijn kennis en kunde betreft, toch mag worden gehoopt dat minister Mansholt's wens bewaarheid worde: opdat vooral de stede ling hier kome. Een vloed van vlaggen en lokkende bloemper ken flankeren het tentoonstel lingsterrein en vertellen hem al iets van de rijkdommen daar binnen. Geen petroleum voor de centrale verwarming. Het ministerie van economi sche zaken wijst de beziteters van een oliestook-installatie voor centrale ver.i arming met nadruk op het grote brand en explosiegevaar, indien pe troleum al dan niet gemengd met huisbrandolie als brand stof wordt gebezigd. Schipperskind verongelukt. Het tweejarig dochtertje van de Ned. schipper Oome, wiens schip de „Hendrika" in de haven van Gent lag, werd tijdens het spelen op de kade van de kolenhav.eni dioor een electrischc kraan gegrepen en ernstig gewond. Het meisje overleed korte tijd na het on geval. Vliegveld voor atoom oorlog in Alaska. Een dagblad, dat te Wenen verschijnt, .heeft een bericht gepubliceerd van zijn corres pondent te New-York, dat te Fairbanks in Alaska de aanleg van het eerste vliegveld ten gebruike bij een atoomoorlog zjjn voltooiing nadert. „Voor de oorlog hadden alleen pels jagers, vissers en goudzoekers belangstelling voor dit gebied. Vermeldenswaard is het feit, dat men er niet minder dan 40 millioen dollar aan ten kos te legt om Fairbanks tot stra tegisch centrum van een mo gelijke oorlog in de Noordpool te maken", aldus het door Tass geciteerde bericht. Goede vangst van Amsterdamse politie. De Amsterdamse economi sche politie is op het ogen blik bezig drie, elkaar becon currerende, groepen sigaret- tensmokkelaars op te rollen. Deze drie groepen elk circa 12 man groot modern uit gerust met snelvarende mo torboten sneller dan de po- litieboten-, auto's en motoren, voorzagen en voorzien de Am sterdamse zwarte markt van sigaretten. Voorts leverden zij ook an dere plaatsen in Nederland si- Zijn werk in Biggekerke. Ontsteld keken de leerlingen van de Christ, school aan de Binnenweg te Rotterdam op de ochtend na Hemelvaartsdag van dit jaar, toen zij hoorden, dat Mejuffrouw Brandenburg hun 's Woensdags daarvoor haar laatste les gegeven had. En tot de gemeenteleden van Velp zal het wel even traag doordringen, dat nu haar broer, één van de Velpse predikan ten, dr. J. Brandenburg, na zijn vacantie in Zwitserland, zijn werk in hun midden niet meer zaJ hervatten. Wij weten nooit, hoe lang God ons gebruiken wil in Zijn dienst. Naar onze berekening is deze tijd voor Dr. Branden burg te kort geweest: nog geen jaar hulpprediker in Oegst- geest, 5Vz jaar in Biggekerke, een goed jaar in Velp. Maar de Heer, die ons onze, d.i. zijn plaats in zijn Kerk wijst, vraagt niet naar de duur van onze dienst, maar naar de toewij ding, onze trouw, ons geloof. En aan die drie heeft het Bran denburg niet ontbroken, dank zij Gods genade. Zoals hij in zijn gezin er al- tjjd op uit was om zjjn vrouw en zijn 4 kinderen tot in de allerkleinste dingen toe alle liefde te betonen, zo was het ook zijn hoogste vreugde voor elk onderdeel van de eredienst het allerbeste uit de schat der Kerk te zoeken en door te ge ven. Het sneed hem door de ziel. toen sterk gepantserde, zwaar beladen luchtgevaarten op die onvergetelijke Septembermor gen van 1944 fosfor uitstortten over het vredige Biggekerke en zo veel gemeenteleden on herkenbaar uit het puin te voorschijn werden gehaald, maar diep was ook zijn dank voor het voorrecht, dat de in tieme dorpskerk gespaard ge bleven was en dat hij daar, toen Walcheren onder water stond, met de achtergeblevenen als dienaar van Christus en zijn gemeente mocht samenkomen om zoals hij het zelf eens schreef „met grote eerbied God te loven, te danken en te aanbidden voor de dienst, die Hg in Jezus Christus, onze Heer, aan ons bewees en nog dagelijks bewijst." Mijn vriend Brandenburg is geestelijk gevormd en gerijpt in de kring van de Rotterdam se Zuiderkerkwijk. Een vonk van het nieuwe geloofsvuur, dat rond 1933 in dit haven kwartier oplaaide, sloeg naar zijn hart over. Ds. Zeydner ontdekte hem, sprak met "hem. bezielde hem. Hij studeerde toen Frans, en heeft die studie eerst beëindigd, toen zijn proef schrift gereed was. Maar toen stond zijn besluit ook vast om niet leraar in het Frans, maar 4.5 graad nachtvorst in Duitsland. Volgens radio Koblenz heeft de vroegste nacht vorst sinds 1902 zware schade aangericht aan groenten en andere pro ducten in de Franse zó ne van Duitsland. Te Donauesschingen (Ba den) daalde de tempe ratuur tot 4.5 graden Fahrenheit ondier nul. De geallieerde politie heeft te Wenen een geheime wapen voorraad ontdekt die 40 kisten wapenen en munitie be vatte. herder en leraar in de dienst der Hervormde Kerk te wor den. Hij wist zich daartoe door God geroepen. Hij werd hoofd van de ont- vangstcommisie in het Avond gebed en andere diensten in de Zuiderkerk, studeerde met grote ijver in Leiden theologie en was in 1940 klaar. En nu is er na deze dienst tijd van 7 jaar zo onverwacht een einde gekomen aan zijn hoge opdracht. Wij zijn zeer ontroerd. Wij bidden tot de Vader van alle barmhartigheid. Hij wijze zjjn vrouw en gezin een weg. De gemeenten van Biggeker ke en Velp, zijn vrienden in Middelburg, waar hjj zo vaak in de Waalse gemeente voor ging, het bestuur van „Kin- derzorg", waarvan hij vice- voorzitter was. de commissie Kerk en Christelijke school (één der subcommissies van de Raad voor Kerk en school) en de Liturgische Kring, waar van hg lid was. zullen zich zijn vriendelijk beeld met bewogen dankbaarheid blijven herinne ren. In laatstgenoemde kring was hij met heel zijn hart thuis. Haar vergadering was als een feest voor hem. Haar werk leefde voor hem. En vandaar- uit kon hij zich in Zeeland en het laatste jaar in Gelderland wijden aan en getuigen van de schone dienst van Christus' ganse Kerk. Zo blijft hij ook één der on zen. rustend na zrjn werk. Hij is niet verloren. Hij ging ons voor. W -H. BEEKENKAMP. Delft garetten. Via hun eigen trans portorganisatie werden de voorraden vervoerd. De siga retten zijn hoofdzakelijk af komstig van Griekse schepen. Twee Griekse zeelieden en twee Nederlanders zjjn gear resteerd. Totaal zijn op het ogenblik in beslaggenomen 157.200 si garetten en 8»)0 stuks dames- textiel. Op het Rembrandts- plein te Amsterdam kochten de smokkelaars voor 5 gulden per stuk Amerikaanse dollars. Voor een slof sigaretten be taalden zjj gemiddeld 3 dollars. Donderdag j.l. werden op het Griekse schip „Olthon" 105.000 rokertjes in beslag genomen. De activiteit van de politie heeft de smokkelpractijken reeds in zoverre beperkt, dat het centrum van de smokke larij op het ogenblik naar Rotterdam schijnt te zijn ver plaatst. Ook zijn de heren voorzichtiger geworden. Vori ge week verliet een Grieks schip de Amsterdamse haven nog vol sigaretten, die men niet had durven „lossen." De regering van Roemenië heeft scherpe maatregelen genomen tegen zwarthandelaren en andere onsociale elementen. Dieven en zakkenrollers worden zonder uitstel gestraft. Een op heterdaad betrapte zakkenroller ontvangt hier in een drukke straat van het pnbliek een flink pak slaag. voorbijgaan j De beesten De reis In 't boemeltje is niet erg opwindend; integen deel erg saai. 't Is bovendien nog erg vroeg en de coupé is dus niet bijster conversabel. Er io welgeteld maar één wezen, dat niet aan morgenziekte lijdt en met aangenaam ge keuvel de tijd kort. Een meisje van een jaar of vier dat haar moeder al wel honderd maal verteld heeft, dat ze het in de trein zo heel erg prettig vindt en voorts tot al haar medereizigers heeft gezegd, dat ze fijn naar Oma gaat. Zwijgend heeft de coupé deze mededeling voor kennis geving aangenomen. Onverstoorbaar ratelt de kleine door. Steeds ontdekt ze iets nieuws en vraagt daar voor de aandacht van haar moeder, die even opkijkt van haar boek. „Ja Suusje" zegt dan weer verder leest. Maar opeens echrlkt een schel. Ie kreet van Suusje de hele coupé wakker uit haar dom mel. Met haar neusje platgedrukt tegen de ruiten staat ze op de bank en gilt. „Kijk es moesje, allemaal grote spaarpotten". In de wei lopen een paar varkens. RENARD. Zaadschuren uitgebrand. Donderdagavond brak brand uit in de zaadschuur van de firma A. Hobbel, zaadhandel te Ooltgensplaat. De schuur was gevuld met een grote hoeveelheid land- en tuin- bouwzaden. Het vuur, dat zeer snel om zich heen greep tastte na enkele minuten ook de belendende schuren van de firma's A. de Vos Azn. en J. van Nieuwaal aan, die even eens met zaad waren gevuld. Alle drie de schuren brandden tot de grond toe af. De schade, die door verze kering wordt gedekt, schat men op 120.000. Speelhol in Den Haag. Door de Haagse recherche werd in samenwerking met de fiscale recherche in een per ceel aan de De Ruy- terstraat toe 's-Gravenhage op vermoeden van hazardsnel een inval Xgedaan. Aangetroffen werden 17 spelers, van wie 14 personen na verhoor heenge zonden werden, terwijl de bankhouder, de. 44-jarige H. C. uit Lelden, en de hoofdbewo ners. de 45-jarige P. G. en de 37-jarige H. H. P. ingesloten werden. Reeds voor 2l/2 millioen gulden vergokt. Agenten veroordeeld. oor de oorlog verheugde de Engelse voetbalpool zich in Nederland in een geweldige populariteit, maar na de oorlog was in Nederland deze vorm van kansspel niet toegestaan. Men stelde zich toen in ver binding met de organisatie van de Belgische voetbalpool, die weer subagenten onder zich had, zodat men de Neder landse bevolking in al zijn ge ledingen kon bereiken. Deze agenten gaven de invulformu- lieren uit, inden gestorte gel den, welke zij doorzonden naar de centrale figuur van het .voetbalpoolconcern" in Neder land, die er voor zorgde dat de gelden over de grens naar België gesmokkeld werden. Men heeft berekend dat op deze wjjze twee a twee en een half millioen deviezen op ille gale wijze werd uitgevoerd. De politie kwam er achter,.de cen trale figuur M. A. van' den A. werd geverbaliseerd en met hem tientallen agenten en sub agenten in geheel Nederland. Donderdag stonden achttien van deze mensen, alien uit Rot terdam en omgeving, voor de Kantonrechter terecht. De hoofdfiguur M. A. van den A. werd veroordeeld tot f 1000 boete en twee maanden voorwaardelijk. De overige straffen varieerden van f 800 boete subs, vier maanden hechtenis en twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar tot f 25 boete subs. 10 dagen hecht. Emigranten naar Canada. Maandag vertrekt de „Ta- binta" van Rotterdam met 750 emigranten naar Canada. De plaatsing der e;#igranten op Canadese farms is tevoren ge regeld door de Ned. Landbouw- en emigratie-attaché te Otta- wa op grond van uitgebreide en nauwKeurig gecontroleerde gegevens, die hem door de Stichting Landverhuizing- Nederland over iédere emi grant zijn toegezonden. Redacteur W. Lente, Koepoort- straat 13, Middelburg. Hieronder volgt een partij, gespeeld te Tilburg tijdens de wedstrijd ZeelandN. Brabant op 28 Juni j.l., tussen de he ren Sinke, kampioen van Zee land, met wit en de Graag, kampioen van Noord-Brabant, met zwart. 1. 32-28, 18-23. 2. 33-29. 23x32, 3. 37x28, 20-25, 4. 41-37, 12-18. 5. 46-41, 17-21, 6. 37-32, 7-12. 7. 41-37, 21-26. 8. 39-33, 1-7 (hier is 11-17, ge volgd door 17-22 m.i. veel ster ker). 9. 44-39, 19-23. 10. 28x19, 14x23. 11. 50-44, 13-19? (een zwakke voortzetting, hetwelk wit duidelijk demonstreert), 12. 33-28! (nu is de z.g. „ketting- stelling" ontstaan). 12. 11- 17. 13. 31-27, 17-21. (17-22 ging niet door 28x17, 12x21, 37-31, 26x28, 38-33 enz., en er dreigde 27-22, 18x27, 29x18 enz. met dam), 14. 39-33, 15-20 (met 12- 17 kon zwart hier de ketting stelling verbreken, daar wit ae volgende afruil door 18-22 niet verhinderen kan). 15. 27-22, 18x27. 16. 29x18, 12x23. 17. 37- 31, 26x37. 18. 42x22, 8-13. 19. 44-39. 10-15 (7-11 ging natuur lijk niet wegens 22-17) 20. 34- 30, 25x34. 21. 40x18, (thans heeft wit een schijf gewonnen, maar bij goed spel wint zwart deze weer zonder moeite te rug). 21. 20-25? (hier moest direct 7-11! Na de tekst zet behoudt wit op fraaie wjjze zijn gewonnen schijf). 22. 47- 42, 7-11. 23. 42-37, 11-17. 24. „Denk aan de rand van het land". Tragisch verleden. De uitdrukking: „Denk aan de rand van het land", eertijds febezigd door mr. A. J. F. Fok- er, toenmaals voorzitter van het Waterschap Schouwen en kortelings herhaald door de heer P. M. Panny in de ver gadering van het Waterschap, tijdens de behandeling van een kostbaar voorstel betreffende de bemaling, is langzamer hand een gevleugeld woord geworden, waarvan de heem raden en hoofdingelanden niet genoeg doordrongen kunnen zijn. De inlagen van de Plom pe Toren zijn daar als stille getuigen voor de ernstige be tekenis van die woorden. In deze zonnige zomer, waarin vele vreemdelingen ons eiland bezoeken en genieten van zee, strand en bos te Re- nesse, Haamstede en Westen Schouwen zouden we hen, in dien ze werkelijk een juiste indruk willen meenemen van het Schouwse eiland, er op willen wijzen, dat zij zich be vinden in een gebied met een tragisch verleden, waar onze voorvaderen met de kracht der wanhoop gestreden heb ben tegen de woedende ele menten (storm- en watervloe den). We zouden hen willen meenemen naar de Plompe Toren en uitnodigen zich aan de voet van deze historische bouwval neer te zetten met de blik naar zee. We laten de Toren vertellen: „Vóór U ligt een cirkel- igment van water, met als linkerpunt het Havenhoofd en als rechterpunt de duinen van Westen Schouwen. Een kalme watervlakte met hier en daar een zandrug. Heel deze wa tervlakte was vroeger een mooie landstreek met malse weiden en vruchtbare land ouwen. Verschillende dorpen wisselden het landschap af met pittoreske torentjes, zo als Borrendamme. Zuidkerke, Brieskerke, St. Jacobskerke, Simonskerke, Zuidwelle, Ren- gerskerke, Klaaskinderen en Koudekerke, waarvan ik het middelpunt was. Hoewel oud en vervallen, kunt ge wel zien, dat ik een schoon gebouw was en dat dus 't dorp aanzien lijk was. Goed bezochte jaar markten werden er gehouden en de schone klok werd wijd in de omtrek gehoord. Hoogst waarschijnlijk Is zij gesmolten ten tijde, dat Zierikzee zich moest verdedigen tegen de Spanjaarden in 1576. VRUCHTBAAR LAND. Ons eiland, dus ook dit ver zonken gedeelte, was reeds oudtijds bekend om zijn vrucht baarheid. Het vlees van de dui zenden schapen was in de om liggende landen zeer gewild. De meekrap bracht schatten op. Amandelen, vflgen en me loenen kwamen er tot wasdom. Toen in Juli 1540 Karei V te Zierikzee te gast was bij de Opperdijkgraaf in Schouwen, Levinus de Huybert, in diens woning „de Mossel" (thans het Liefdehuis) waren op tafel enige van die vruchten, tot verwondering van de hoge Gast, wiens bezoek hoofdzake lijk gold de bedijkingen. In het Noorden van Schouwen werd koemest, met klei vermengd, gebruikt als brandstof. De Kanter geeft het volgende vers: Schouwen is een goed land De koeien geven de boter en kakken den brand. Door slechte suatie is de vruchtbaarheid sterk achteruit gegaan enhet land, vóór U, verzwolgen door de zee. Niet in eens is dat gegaan. Het is een hopeloze worsteling feweest van vele. vele jaren, teeds moest de mens wijken en weer nieuwe inlagen bou wen en daardoor land en dor pen prijs geven. De inlagen, links van ons, zijn de laatste geweest, waarmede de bewo ners de elementen een halt hebben toegeroepen. Laten we hopen voor goed. Gaan we de gebeurtenissen in hoofdtrekken na. DE WATERVLOEDEN. In de 14e eeuw volgde de ene watervloed op de andere. Reeds in 1318 of '19 werd een nieuwe inlaag bij Borrendamme (dit dorp be vond zich vóór het Haven hoofd) gelegd. Met St. Nico- laasvlocd 1356 werd Schouwen „grotelijks van den Zuiden be dorven" (Ermerius) en de 2e Elizabethsvloed berokkende ook veel schade. Dit alles ging gepaard met vele grondbraken, zodat men bijna dagelijks bezig was, om verder het land in, dijken te leggen (inlagen). Men kan moeilijk beweren, dat dit te wijten was aan ver waarlozing, getuige het ver maarde charter van 26 Febr. 1290/91 van Graaf Floris V. De Allerheiligenvloed in 1470 en andere teisterden de dijken en tengevolge van een storm wind op 27 Sept. 1477 werd bij Zuidkerk en Borrendamme en in 1498 een nieuwe dijk bij Loocksehaven. De 23ste Maart 1534 werd besteed het maken van een inlaag van 's-Heer Arentshaven tot Zuidkerke, waarmede Brieskerke en Zuid kerke, schone dorpen met veel huizen en veel schoon kostelijk land, moesten worden prijsge geven. Men moet de helden moed en volharding bewonde ren van de vertwijfelde bewo ners. Zij stichtten een nieuw dorp Nieuw Zuidkerke. In 1538 weer een val, zodat de gehele oude dijk verviel en men genoodzaakt was in 1568 een achterdjjk te maken van Borrendamme tot Burgsluis. Toen was het pleit beslecht. Bijna het gehele Zuidland ging verloren. In 1588 werd nog een inleg gemaakt bij Rengersker- ke, die in 1662 bezweek en het dorp verdween in de golven (volgens Ermerius). KOUDEKERKE. Eindelijk was de zee zo dicht mijn dorp Koudekerke gena derd, dat een in 1581 gelegde dijk dwars door de kom ge trokken moest worden en ra kelings langs de kerk ging. Het grootste gedeelte kwam dus buiten de dijk te liggen en de ondergang van het dorp een voldongen feit. De kerk werd in 1583 afgebroken, benevens de molen en vele wo ningen. De geschiedschrijvers gen, dat Koudekerke een goed zeggen, en ik kan het getui- dorp en grote parochie met een voorname jaarmarkt was. De Toren zwijgt In grote trekken hebben wij getracht U een indruk te ge ven van het verleden van de Zuidzjjde van het Eiland. Wilt ge liever nader en breder inge licht zijn, schaf U dan aan „Uit Schouwen en Duiveland's Verleden", uitgave van de Ver veel land buitengedijkt (prijs gegeven). In 1496 werd een leniging „Stad en Lande van inlaag gelegd by Simonskerke I Schouwen-Duiveland". 22x11, 6x17. 25. 28-22! 17x28. 26. 32x14, 13x22. 27. 38-32!, 9x20. 28. 32-28, 22-27. 29. 37- 31, 25-30. 30. 31x22, 5-10. 31. 35x24, 20x38. 32. 43x32. (wit heeft nu een schijf meer, maar ondervond dat het desondanks niet gemakkelijk is van mees ter de Graag te winnen.) 32. 3-8. 33. 39-33, 10-14. 34. 33- 29, 15-20. 35. 29-23, 8-13. 36. 49-44, 20-25. 37. 44-39, 4-9. 38. 39-33, 13-19. 39. 33-29, 9-13. 40. 23-18, 14-20. 41. 18-9, 20-24. 42. 29x20, 25x3. 43.4540,3-9.44. 22-18? (Een minder sterke voortzetting. 48-43-39 enz. was m.i. veel beter). 44. 21-27! 45. 32x21, 16x27. 46. 28-22, 19- 23! 47. 18x29, 27x18. 48. 40-34, 2-8. 49. 34-30, 8-13. 50. 29-24? (30-24 is sterker. Op 18-22 volgt 29-23, en op 9-14, 48-43, 14-19, 24-20, 19-23 of 29-24, en wit wint gemakkelijk). 50. 18-23. 51. 30-25, 13-18, 52. 48-43? (jammer, hier won 25- 20 nog juist, b.v. 18-22, 20-15, 23-28, 24-19!, 28-33, 15-10, 33- 39, 10-4. Ook andere voortzet tingen zijn alle gewonnen). 52. 18-22. 53. 36-31, 22-28. 54. 25-20, 28-33, 55. 20-15, 9-14. 56. 24-20, 14x25. 57. 15-10, 25-30. 58. 10-4, 30-34. 59. 4-10, remise. Het doet ons genoegen hier weer eens een tweetal proble men te kunnen plaatsen van lezers dezer rubriek. Het eer ste is van een beginnend pro blemist, van wie wij nog mooi werk verwachten. Ook 't twee de probleem mag er zijn! Probleem No. 24. Auteur: J. Gabriëlse, Bergen op Zoom. Zwart 9 sch. op 8, 9, 18, 19, 22, 26, 28. 29 en 35. Wit 9 sch. op 27, 36, 37, 39, 41, 43, 44, 47 en 50. Probleem No. 25. Auteur J. Kaat, Kapelle. Zwart 10 sch. op 10, 12, 13, 14, 19, 20. 22, 27, 30 en 32. Wit 9 sch. op 25, 29, 31, 34, 39. 41, 42, 43 en 49. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Op lossingen inzenden binnen 14 dagen. De namen der goede op lossers worden gepubliceerd. Oplossing Probleem No. 21. De stand wa3: Zwart 11 sch. op 1, 7, 9, 10, 12, 13, 15, 17, 18, 21 en 36. Wit 11 sch. op 20, 24, 28, 29, 32, 34, 38, 41, 43, 44 en 48. De oplossing: 1. 29-23, 18x49. 2. 28-23,36x47. 3. 24-19,47x18.4. 19x8, 49x27. 5. 8-2, 15x24. 6. 2x36, 21-27. 7. 36x7, 1x12. 8. 48-42 wint. En nu de oplossing van hetzelfde probleem zonder schijf 28: 1. 34-30, 36x47. 2. 24-19, 47x49. 3. 19x8, 49x27. 4. 8-2, 15x24. 5. 2x36 enz. als bo ven. Goede oplossingen ontvangen van Adr. Baden, Breskens; J. C. Ie Bleu, Breskens; F. van Eenennaam, Souburg; M. Matthijsse, Hansweert; W. Oosterling, Groede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5