PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Peel brandt Herstel P.Z.E.M.-gebouw was geen sinecure Ondemocratische Poesta-klanken Consuls te Batavia vergaderen Een oude proclamatie van Soekarno 190e Jaargang - No.210 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen. Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) - Middelburg Londense Kaa 29 tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3. tel 102 Temeuzen Brouwerijstr 2. Postrek nr 35930» PZC. Middelburg. EEN GEVAAR VOOR DE DEMOCRATIE. Het zou ongetwijfeld inte ressant zijn om eens na te gaan, hoeveel stemmen bij de laatste Tweede Kamerverkie zingen op de verschillende can- vdidatenlijsten in onze Zeeuwse steden en dorpen zijn uitge bracht, daarnaast te noteren hoeveel leden diezelfde politie ke partijen in zo'n gemeente hebben en, wat nog meer zegt, hoevele van die leden daadwer kelijk op de vergadering van hun partij-afdeling of kiesver eniging aan de samenstelling van de candidatenlijst hebben medegewerkt. We zijn er zeker van, dat men frappante cijfers zou te zien krijgen. In het gun stigste geval zijn het enkele tientallen personen, maar in vele gevallen nog minder, die do candidatenlijst hebben sa mengesteld. Hier raken we een van de zwakke plekken van de demo cratie. In de practijk komt het er steeds meer op neer, dat een klein groepje personen uit maakt, hoe de lijst zal luiden. De grote massa staat er onver schillig tegenover en gelooft het wel. Bevalt lijst A haar niet, dan stemt ze öf blanco óf ze geeft haar stem aan partij B, soms niet om principiële maar meer om persoonlijke re denen. Vandaar ook, dat soms op de lijst van een en dezelfde partij zoveel meer of minder stemmen worden uitgebracht dan enkele weken tevoren bij een vorige verkiezing. Bij de ene partij is wellicht dit euvel wat groter dan bij de andere, maar toch heeft elke partij er mee te maken. Een ander feit is, dat een grote groep kiezers nergens bij aangesloten is. Zij vormt het leger van de politiek-daklozen. Deze verschijnselen zijn niet van vandaag of gisteren. We kenden ze ook al voor 1940. Maar ze zijn nu, waar het er op aankomt, de belaagde de mocratie hoog te houden en te verdedigen, ernstiger dan ooit te voren. Een politieke party, die haar belangrijke taak goed ziet, kan er geen vrede mee hebben, dat een klein groepje de lakens uitdeelt. Dit maakt haar posi tie uiterst hachelijk en het is bovendien niet in het algemeen belang. Zii zal dan ook voort durend actie voeren, om haar ledental uit te breiden en om haar leden op de vergaderin gen te krijgen. Misschien zal men zeggen; dit laatste lukt toch niet. Dan zou wellicht een noodmaatre gel kunnen zijn, dat de leden gelegenheid krijgen, schrifte lijk namen voor de groslijst op te geven en dat ze later bij re ferendum kunnen meestemmen over de volgorde van de na men op de definitieve lijst. Daardoor zou de band tus sen kiezers en gekozenen al licht iets steviger worden, waarbij de democratie onge twijfeld belang zou- hebben. Minister-president van Thüringen verdwenen. Gevlucht De minister-president van Thüringen, dr. Rudolf Paul, is sinds Maandag plotseling ver dwenen. Dit heeft grote op schudding in Thüringen ver oorzaakt. De regering is in permanente zitting bijeen. Paul had, gewoontegetrouw, het weekeinde doorgebracht in het golfhotel van Oberhof in de Thüringer bergen. Hij was vergezeld van zijn vrouw. Maandagmorgen vertrok dr. Paul uit Oberhof met een po- litie-beambte. Zijn vrouw en de familie Bauer volgden hem een uur nadien. De auto, waarin dr Paul reisde, is voor het laatst gezien Maan dagmiddag op de autoweg in de buurt van Beelitiz, bij Potsdam, gaande richting Ber lijn. Krantenberichten zeggen, dat dr. Paul op de vlucht zou zijn gegaan, daar zijn positie onhoudbaar zou zijn gewor den in verband met onthullin gen over pro-nazistische ante cedenten. Dr. Paul zou ook in financiële moeilijkheden ver keren tengevolge van een le ven op grote voet. OBSERVATORIUM VAN GREENWICH WORDT VERPLAATST. Men is begonnen met het verplaatsen van het Koninklijk observatorium van Greenwich naar het kasteel Hurstmon- ceux in Sussex. Het werk zal vijf jaar duren en meer dan een half millioen pond sterling kosten. Toen het observatorium in 1675 te Greenwich werd opge richt, was Greenwich nog een dorp, doch de sterke uitbrei ding van de stad Londen na dert de plaats van het obser vatorium,. met het gevolg, dat dc J*Cjött door de rook minder helder wordt, terwijl de gloed van de stadsverlichting tijdop namen bij het fotograferen on mogelijk maakt. Het wereldgebeuren Hongarije van half feodale tot Sovjet-staat De oppositie wil terug naar het verleden. Oprechte democraten, die de toestand in Hongarije door een Westerse bril bekijken, hebben bij het volgen van de recente gebeurtenissen daar terecht misprijzend het hoofd geschud en instemmend 'geknikt bij de Amerikaanse protesten. Het is RAMADIER BIEDT ONTSLAG AAN. Dc Franse minister-presi dent Paul Ramadicr heeft aan president Auriol zijn ontslag aangeboden. Dit geschiedde nadat de Franse Nationale Vergadering een motie van vertrouwen in zgn regering met 292 stemmen voor en 243 stemmen tegen had aangenomen. De socialisten stemden voor, doch eerst nadat in de partij een sterke oppositie hiertegen was overwonnen. MEERDERHEID VOOR REGERING WAS TE KLEIN. Als reden voor het aftreden van Ramadier wordt door welingelichte waarnemers op gegeven, dat de minister-pre sident niet tevreden was met de kleine meerderheid, welke de stemming over de vertrou wenskwestie van de steen kool-subsidie voor de regering heeft opgeleverd. Ramadier zou ervan over tuigd zijn, dat, gezien het ho ge aantal onthoudingen van ï'adicale afgevaardigden, het kabinet niet meer de vereiste eenheid bezit om de economi sche situatie van de komende twee maanden onder de ogen te zien. De communisten heb ben tegengestemd, terwijl de uiterst rechtse republikeinse vrijheidspartij gedeeltelijk te gen stemde en zich gedeelte lijk onthield van stemming. nog wel niet zo erg. dat ter reur, vervolging .en deportatie aan de orde van de dag zijn, maar er wordt toch gespot met de democratische spelre gels Wie even de Westerse bril afzet en de geschiedehis een paar blaadjes terugslaat, moet toch zijn oordeel matigen. De Hongaren hebben nooit e.en werkelijke democratie gekend. Voor de oorlog stonden ze on der een half feodaal regime van groot-grondbezitters en of ficieren, waarvan admiraal Horthy de bekendste was. Het Hongaarse volk, van nature conservatief en zoet gehouden met nationalistische phrases over een onrechtvaardig opge legde vrede, slikte alles gewil lig. Het land werd vrij gemak kelijk door zijn leiders tot een satelliet-ètaat van Duitsland gemaakt. Na de oorlog was uiteraard de rol van Horthy en zijn aan hang uitgespeeld on kwam de grote ommezwaai. De sociaal democratische partij, die een kwijnend bestaan had geleid, werd actief. De communisten, die van 1918 tot 1945 uitslui tend illegaal hadden kunnen werken, grepen hun lang ver beide kans toen de Russische geestverwanten binnentrokken en nestelden zich op vele ver laten regeringsposten. Het fe odale tijdperk had afgedaan. Al gauw vond een sterke op positie tegen deze onbloedige revolutie haar bedding in de partij der kleine boeren. De naam is misleidend; niet de boeren maar vele oud-officie ren, conservatieve katholieken en andere lieden die met één of somg met beide benen in het verleden «tonden, trokken in deze partij aan de touwtjes De oüpositie kreeg aanvanke- lijk 60 c/o van de bevolking achter zich, maar kwam toch niet alleen aan het bewind. De communisten bleken niet van zins zich per stembug uit de zo moeizaam veworven posities te laten verdreven en namen af en toe onwettige middelen te baat om het herstelde rechtse front te verzwakken. De Sowjets zouden trouwens nooit hebben toegestaan, dat een vooroorlogs regime zou worden gerestaureerd. De Amerikaanse pers ig ver ontwaardigd. Terecht. Waai* bleven echter de protesten toen de Griekse regering zon der vorm van proces een aan tal politieke tegenstanders op pakte en naar een verbannings oord zond. En waar blijft de verontwaardiging nu de Griek se koning Maandag met een forse handtekening onder een decreet de persvrijheid buiten werking stelde. Wie het voor de verdrukte oppositie opneemt moet bedenken, dat deze, zo zij aan de macht kwam. dezelf de methoden zou toepassen. De Balkan kent voorlopig geen Westerse democratie, of er nu Duitsers, Russen of Amerika nen zijn. Kantoorheren met bezems gewapend. Er is behoorlijk aangepakt. Toen de directeur van de Prov. Zeeuwse Electrici- teitsmaatschappij en de verschillende afdelingschefs een dag na dc bevrijding bijeen kwamen om te on derzoeken in hoeverre het mogelijk was het P.Z.E.M.- bedrijf weer op gang te brengen, waren zij allen van twee dingen zeker: de zaak moet zo spoedig mo gelijk weer draaien, omdat de diensten van een over heidsbedrijf nimmer en ze ker niet tijdens een nood toestand gemist kunnen worden, maar de schade is bedroevend groot en de on derbrenging van het kan toorpersoneel zal voorlopig wel een hopeloze taak zijn. Inderdaad, het nieuwe, fraaie kantoorgebouw met de kloeke toren, kort voor de oorlog aan de Poelendaelesingel te Mid delburg gebouwd, had zijn tol betaald aan de bevrijding. De ravage door de beschietingen en de invloed van het water was enorm. Eén derde deel van het dak was verdwenen, een ander deel geheel ontwricht, de pannen en het vele glas als sneeuw voor de zon verdwenen. Minstens 22 granaten hadden het gebouw getroffen en aller- wege, ook in het interieur, veel schade veroorzaakt. Eén van dc pijlers van het betonskelet was verloren, twee andere be schadigd. De inhoud van kas ten en bureaux lag oveyal ver spreid. Het water in de kelders had de automatisch geregelde verwarming in één bonk roest veranderd, geleidingen ver nield, muren aangetast... Doch het rapport, dat de heer C. W. B. Keiler, hoofd bouwkundige dienst, uitbracht, was hoopvol: „Het gebouw ziet er wel treurig uit, maar kan hersteld worden". En nog hoopgevender was het, dat ge heel het aanwezige kantoor personeel, ongeacht rang, aan het werk toog om orde in de chaos te brengen. Het was een ongewoon gezicht kantoorhe ren in de weer te zien met be zems en schoppen, die zij ge ruild hadden voor hun vulpen nen en typewriters en er is toen ook vaak heel wat afge- lachen. Maar gek of niet gek: pr kwam orde in de chaos en één week na de bevrijding was het eerste lokaal al weer in gebruik!. VERDRAA GZ AAMHEID WAS NODIG. Van die dag af ging het crescendo, zij het in een door het beruchte gebrek aan mate rialen en arbeiders bepaald tempo. Er kwam weer leven in de brouwerij, er werd weer ge werkt in het gebouw. Toen en kele zalen weer bruikbaar wa ren, zat het personeel daar KORTE PREDÏCATIE DIENEN. „De Zoon des mensen is niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen Matth. 20 28a. Er zijn mensen, die hun naaste tegemoet treden als een schuldeiser. Ze vragen niet: wat kan ik voor mijn naaste zijn? Maar: wat moet mijn naaste zijn voor mij? Zij eisen veel, maar geven wei nig. Het zijn niet bepaald de prettigste verschijningen in onze mensenwereld. Als er ooit iemand op aarde geleefd heeft, die recht had te eisen, dan was Jezus het. De Zoon van God, die door enge len gediend werd, mocht ook vragen, dat de ménsen Hem dienden. Maar Hij was onder ons als een, die dient. Heel Zijn le ven was een dienen van de Vader en van de mensen. Hij begint niet met te vragen, maar met zichzelf te geven, volkomen, tot het laatste. Hij heeft ons gediend tot op het kruis. Daar gaf Hij Zijn leven tot een losprijs voor velen. Zo heeft Hij de wereld ge diend op geheel enige wijze, als niemand anders. Hebben wij ons al door Hem laten dienen? Hieraan kunnen wij het weten of ons hart, gedrongen door Zijn offer, vol is van Zijne liefde. Zó grote liefde is^ nu ook bereid God en de naaste te dienen. Hoe staan wij tegenover onze naaste? Eisen wij of ge ven wij? In het laatste geval wordt ons leven er niet ge makkelijker op. Op allerlei manier zal een beroep op ons worden gedaan. Wij zien meer dan tevoren de nood, die er is. Alleen de liefde uit God houdt vol. Maar zo alleen wordt de wereld gezegend. Niet door de zelfzuchtigen, die allen en al les opeisen voor zichzelf, maar door hen, die door het kruis van Christus zichzelf leerden vergeten om anderen te die nen. Ds T. G. A. v. DIJK. W olphaar tsdij k. Energie-congres geëindigd. Het tweedaagse internatio nale congres voor electro- warmte en electro-chemie is gesloten door prof. dr. H. C. J. H. Gelissen, die in zijn slot woord dank bracht aan allen, die aan de tot standkoming en het vlotte verloop van het con gres hun medewerking hebben verleend. Vandaag ...wordt te Gent de twee de Vlaamse Jaarbeurs geopend. MORGEN ...wordt te Moskou het 800-jarig bestaan van de stad officieel herdacht; ...viert Kroonprins Bou- dewijn van België in Zwitserland zijn 17e ver jaardag; ...wordt de beroemde to neelspeler Albert Basser- man 80 jaar. DR. VAN MOOK NAAR U.S.A. In aansluiting op de bespre kingen, welke deze week in Den Haag hebben plaats ge had, zal de luitenant-gouver neur-generaal, dr. van Mook, zich Zaterdag naar de Verenig de Staten begeven, teneinde daar contact op te nemen met de Nederlandse ambassadeur, mr. van Kleffens en met Ame rikaanse autoriteiten. Dr. van Mook zal na dit bezoek, het welk van korte duur zal zijn, via Nederland- naar Batavia terugkeren. Naar wij vernemen is het geheel van de deze week door het kabinet met .de luitenant gouverneur-generaal, diens ad viseurs en mr. van Rooyen ge voerde besprekingen vrucht baar geweest. Het ligt in het voornemen der regering om in de loop van de volgende week, overeenkom- sig reeds eerder gedane toe zeggingen, een verklaring over het Indonesische beleid in de Tweede Kamer der Sfaten-Ge- neraal af te leggen. Reeds 800 bestandsschendingen. Het gedrag van de nieuwe Australische consul-generaal, Eaton, te Batavia, is nogal opvallend geweest. Hij kwam vrij wel onaangekondigd uit de lucht vallen met een vliegtuig, dat hem door de Australische regering ter beschikking was ge steld en zonder de functie over te nemen van zijn voorganger, die nog aanwezig was te Batavia, en zonder zich in ver binding te stellen met de Nederlandse autoriteiten, vertrok hy per vliegtuig naar Djocja, waarheen de Franse consul-gene raal hem vergezelde. Men leidt hieruit af, dat het de bedoe ling van de Australische regering is de Nederlandse rege ring te Batavia zoveel mogelijk te negeren en deze achter te stpllen bij die van de republiek in Djocja. CONSULS VERGADEREN De Belgische consul-generaal van der Stichelen en de En gelse waarnemend consul-ge neraal H. Lambert, zijn Vrij dagochtend per vliegtuig voor een kort bezoek te Djogjakar- ta aangekomen. Kort na hun aankomst hebben zij een on derhoud gehad met hoge repu blikeinse autoriteiten. De heer Lambert zeide, dat hij een be leefdheidsbezoek zou brengen aan Soekarno. In de namiddag zouden beide consuls weer naar Batavia terugkeren. Waarschijnlijk zal Maandag wederom een vergadering van consuls te Batavia plaats vin den, indien de consuls, die thans het republikeinse gebied bezoeken, zijn teruggekeerd. Volgens Antara zullen de con suls Raux en Eaton Maandag naar Batavia terugkeren. Ane- ta verneemt, dat het niet uit gesloten is, dat enkele consula ten zullen worden uitgebreid Exemplaren er van werden onlangs gevonden. Op 8 September 1944 werd een proclamatie 'van Soekar no gepubliceerd, die in rood witte kleuren was gedrukt. Exemplaren van deze procla matie zijn thans gevonden. De inhoud luidt: „Volk van Indonesië, de dageraad breekt aan. Op 7 September heeft Ja pan openlijk beloofd, dat Indo nesië zijn vrijheid zou krijgen. Dit is een van de vele zege ningen, die de Japanse keizer over ons volk uitstrooit. Ik heb altijd vertrouwen gesteld in Japan. Door deze belofte ben ik nog meer in dit ver trouwen gesterkt. De vrijheids- godin wuift ons toe,, maar er zijn boze geesten, die ons de weg versperren. Vernietig ze. Verdraag alle ontberingen. Vecht met doodsverachting... Amerika, Engeland en Ne- opeen gepakt én was behelpen het parool. Met aanpassings vermogen en verdraagzaam heid is deze moeilijke periode overbrugd. De reparatie van het dak in de slechtste periode van het jaar was evenmin een peuleschil. Wanneer de arbei ders 's morgens aan het werk begonnen, moest eerst het in- geregende water verwijderd worden, waarna de arbeid tus sen stortbuien door werd ver richt. Het werk aan de door granaten beschadigde toren werd ,tot het laatst bewaard, omdat* hier niet zo'n haast bij was. Éénmaal moest het werk programma, dat onder leiding van de heren J. Sloves, direc teur en ziel van het bedrijf en Keiler werd uitgevoerd, gewij zigd worden, omdat de Polder Walcheren onderdak verzocht. Hoewel de ruimte moeilijk ge mist kon worden, werd hier natuurlijk in voorzien en op 3 Maart 1947 betrok de admini stratieve dienst van de PoWa haar nieuwe kantoor. „FINISHING TOUCH". Het herstelwerk is thans vrijwel voltooid. Wat thans ge beurt, is het aanbrengen van de „finishing touch". Bijna iedere afdeling zit weer in eigen zaal of kamer. Spoedig zal de steiger om de toren af gebroken kunnen worden, zal ook de zolder glasdicht zijn en al het houtwerk netjes in de verf. Het werkprogramma kon binnen de gestelde tijd uitge voerd worden. Het heeft wel moeite gekost, dit te bereiken. Maar het resultaat loont de moeite: de P.Z.E.M. bezit weer een modern, licht en gezellig kantoorgebouw, waarop zij te recht en mèt haar de Mid delburgers trots kunnen zijn. derland doen hun uiterste best hier terug te komen. Vecht tot aan uw dood om dit te ver hinderen. Het is een leugen, wanneer gezegd wordt dat de ze terugkeer voorspoed bete kent. Omgekeerd is het thans klaar en duidelijk, dat Japan Indonesia Merdeka erkent. Hebt vertrouwen. Blijft stand vastig. Strijdt. Op leven en dood tezamen met Japan op naar de overwinning en de onafhankelijkheid. Maar ook daarna zullen wij met Japan blijven samenwerken". MINISTER L. J. M. BEEL. Bij K.B. is bepaald, dat ge durende de tijd, dat minister Jonkman door ziekte verhin derd is zijn werkzaamheden te verrichten, zijn departe ment door de minister-presi dent wordt waargenomen. Dr. Beel trad met ingang van 30 Augustus op als minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. Diefslal van textielpunten opgehelderd. De recherche te Amsterdam heeft een diefstal van 700.000 textielpunten, in coupures van 10 tot 400 punten, tot klaar heid gebracht. Ongeveer twee maanden geleden werden uit de safe van een accountants kantoor te Amsterdam de punten, welke eigendom wa ren van een textielgrossier, gestolen. 500.000 van deze punten waren door afstempe ling ongeldig gemaakt. De dader bleek de 24-jarige assistent-boekhouder van het kantoor te zijn, die enkele da gen na de diefstal ontslag had genomen. De 200.000 geldige punten had hij voor 3200 verkocht en hiervan leidde hij aan de Kaag een luxe leven tje. Bij zijn arrestatie had hij nog17 centen over. met een militaire attaché, in verband met de taak vanwege de Veiligheidsraad. Aan het Britse consulaat-generaal zijn reeds verbindingsofficieren van landmacht, marine en lucht macht toegevoegd. 800 BESTANDS SCHENDINGEN. Het Nederlandse actie-com muniqué van Vrijdag meldt, dat de Republikeinen zich se dert uitvaardiging van de order tot staken der vijandelijkheden meer dan 800 maal hebben schuldig gemaakt aan inbreuk op ai bevel. 347 van deze ge vallen werden gepleegd in de grensstreken van het door de Nederlandse troepen bevrijd gebied. Gemiddeld werden in de laatste dagen 34 inbreuken per dag gepleegd. Het communiqué maakt voorts melding van gebruike lijke beschietingen van Neder landse posten en patrouilles en aanvallen op bivaks, waarbij enkele malen van artillerie ge bruik gemaakt werd. Ten Zui den van Gombong in Midden- Java stuitten de Nederlandse troepen herhaaldelijk op groe pen van de T.N.I., die hard nekkige tegenstand boden en gevoelige verliezen leden. Nieuwe bonnen voor fietsbanden. Het C.D.K. deelt mede, dat tot en met 31 October a.s. op de bon C 29 van het inschrij- vingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 609 een toer-buitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binnenband zijn gedurende dit tijdvak geldig de bonnen D 40 en D 41 van het inschrijvings- bewijs voor vervanging van fietsbanden BI 607, resp. BI 608. De banden kunnen recht streeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. In wisseling tegen een banden bon bij de distributiqdienst is niet nodig. Weer slavenhandel in Afrika Arabieren klagen over de prijzen. Naar de correspondent van Belga te Durban, mededeelt, zou volgens officieren van de koopvaardijvloot, die te Dur ban uit havens van Middel landse Zee en Rode Zee zijn aangekomen, de slavenhandel door de Arabieren tussen Afri ka en Arabië via de Rode Zee hervat zijn. Als gevolg van het terugtrekken der Britse militaire patrouilles na het einde van de oorlog zouden de slavenjagers stoutmoediger ge worden zijn. Rijke Arabieren zouden voor een mooie slavin 30 tot 40 pond moeten betalen, terwijl een sterke jonge man 80 pond kost. De Arabieren beklagen er zich over dat deze prijzen het dubbele zijn van de vooroorlogse. Het merendeel der slaven zou afkomstig zijn van de Ivoerkust, de Goudkust en Ka meroen, de verzamelplaats zou zich in de Soedan bevinden. Onderaards vuur woedt nog steeds voort. Ongeveer een maand geleden is de eerste Peelbrand uitge broken en thans brandt de Peel nog steeds op 3 plaatsen. De brand in de Astense Peel tussen Asten en Nederweert, welke al enige weken aan de gang is, is wel een van de zwaarste geweest, die het Peel land heeft gekend. Dagen lang hing er een stinkende rook boven de dorpen in deze omgeving. Thans is het gevaar van uitbreiding van het vuur te? plaatse bezworen, hoewel het nog steeds smeult. Op kilometers afstand ziet men voorts twee grote rookko lommen, die afkomstig zijn van vuurhaarden te Griends- veen en nabij Venraay, beide onder de uitgestrekte gemeen te Dcurnc. Het typische Peellandschap lag als in een dichte mist ge huld en overal waar men zich bevindt, dringt een onaangena me, scherpe lucht de reukorga nen binnen. De brand te Griendsveen woedt reeds onge veer een maand, doch met be hulp van vele vrijwilligers heeft men het vuur kunnen "inperken. Op sommige plaatsen zit het vuur echter op anderhalve meter diepte. Tenslotte is er dan nog de Peelbrand in de buurt van ven- raay bij de z.g. „Kwaaie Staart welke brand reeds achttien dagen woedt. Ook hier heeft men het vuur kun nen inperken. Talrijk zijn de karren en auto's beladen met turf, die men in deze contreien tegenkomt. De turf wordt ken nelijk vervoerd, omdat de be woners bevreesd zijn, dat het vuur zich zal uitbreiden. Slechts veel regen kan uit komst brengen. De schade is nog niet te overzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1