PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Agitatie van Djocja Met 1 Oct. pensioen Gerommel in het Britse vakverbond Vandaag... Nederlanders opnieuw beschuldigd Nieuwe middenpartij? 190e Jaargang - No.209 Vrijdag 5 Sept. 1947 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. SUS" op Aiï'mecn WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advertentieprijs: 12 ct pet abonnementsprijs: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. Christelijke feestdagen. mm:, minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen. Walstr. 58-60. tel 10 (2 UJnen) - Middelburg. Londense Kaa. 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel 2475 - Oostburg. Gratamastr 3. tel 102 Temeuzen- Brouwerljstr 2.-"- Postrek nr 35D3Q0 PZC. Middelburg. ZELFSTANDIGHEID DER GEMEENTEN Op welke wijze kan men de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zodanig veranderen, dat de gemeenten in staat zijn een sluitende be groting te maken Dit was de vraag, waarvoor de commissie-Oud zich, zoals wij in een vorig artikel zagen, gesteld zag. De commissie bestudeerde het materiaal en kwam tot de slotsom, dat honderden ge meenten, bij een uitermate zui nig beheer der gelden, een sluitende begroting kunnen maken, als het Ryk de kosten van het onderwijs en van de verzorging der armlastigen betaalt. Verder zijn er dan nog enige honderden gemeenten, die met een extra bijdrage van het Rijk- verleend op advies van Ged- Staten, het even wicht tussen ontvangsten en uitgaven kunnen herstellen. Op deze manier zouden rond duizend gemeenten uit de nood geholpen zijn. Tot zover is alles prachtig. De gemeenten zouden dus zelf standig over hun financiën kunnen beschikken en het Rijk zou van een tijd- en geldro- vende zorg ontlast zijn. Br zit evenwel een addertje onder het gras. De commissie- Oud is namelijk tot de slotsom gekomen, dat als de steun ge nietende gemeenten er nu eens beter voor komen te staan in financieel opzicht, zij de Rijks bijdrage, of de eigen lotsver betering wel eens zouden kun nen gebruiken om de belastin gen te verlagen om daardoor vestiging in hun stad of dorp aantrekkelijker te maken. Juist hiervoor steekt de com missie echter een stokje. Zij is van oordeel, dat zodra een ge meente haar belasting kan verlagen, de rijks uitkering met een bedrag, gelijk aan de belastingverlaging, verminderd moet worden. Dat maakt, dat vele gemeenten zich nauwelijks geholpen zullen voelen door deze oplossing. Want de com missie-Oud gaat nog verder en zegt, dat Gedeputeerde Sta ten verplicht zijn om nauw keurig toe te zien op de finan ciële handelingen der gemeen ten. Kunnen zij volgens Ged. Staten tot belastingverlaging overgaan, dan moet dit colle ge ingrijpen. Het accent van het toezicht wordt dus eenvoudig verlegd. Besliste vroeger in laatste instantie voor noodlijdende ge meenten het Rijk, voortaan zullen Ged. Staten deze beslis- sing .nemen. En dat niet al leen. Behalve de noodlijdende gemeenten zullen voortaan ook de gemeenten, die er beter voor komen te staan, finan cieel aan handen en voeten gebonden zijn....:. Dit lijkt ons een ernstig, doch niet onoverkomelijk be zwaar. Immers: de gemeenten worden in naam. maar niet in wezen zelfstandiger, onafhan kelijker, autonomer. Maar daar tegenover staat, dat men de voorstellen der commissie-Oud slechts als tij delijke noodoplossing moet zien. Over drie jaar komt het probleem opnieuw aan de orde en wellicht, dat we er dan wat beter voor staan. Hoofdzaak- is, dat het rap port-Oud althans een poging doet om uit het moeras der gemeentefinanciën te komen. Het wereldgebeuren Labour ministers togen naar Southport. Bevin beet de spits af. De Britse ministers hebben het drukker dan ooit in deze warme zomermaanden. Keer op keer moeten zij zich in spe ciale kabinetszittingen beraden over de economische moeilijk heden, ovèr het tekort aan dollars, over de opvoering van de productie én vervolgens de binnenskamers genomen be sluiten in lange redevoeringen verdedigen tegen critiek van twee kanten. De officiële positie, met aan het hoofd oratorische houwdegen Chur chill geeft Labour natuurlijk de volle laag en schuift haar alle schuld van de toestand in de schoenen. Maar ook in eigen James Gardiner, de Canadese minister van Landbouw, die aan de F.A.O. conferentie te Genève deelneemt. WIE TEKENT DE RATIFICATIE? Italiaanse ministers sèhuiyen het af. Slechts 48 uur, voordat een koerier met het document van de ratificatie van het Vredes verdrag met Italië naar Parijs zal vertrekken, is men nog op zoek naar iemand, die het moet tekenen. Drie dagen is het document van het kastje naar de muur gestuurd, daar eerst president de Nicola en daarna de minis ter van buitenlandse zaken Sforza geweigerd hebben het te ondertekenen. De eerste acht het de taak van de rege ring een ondertekenaar te vin den. Sforza beweert, dat vol gens internationaal gebruik het hoofd van de staat moet tekenen. Volgens de minister president de Gasperi moeten zowel de president als de mi nister van buitenlandse zaken tekenen. Turijnse arbefders ontevreden. PROTESTSTAKING IN ITALIË. De arbeiders in de Italiaan se provincies Turijn, Asti en Alessandria hebben gehoor ge geven aan een oproep van de partisanenorganisatie van Ca- sale Monferrato om te staken uit protest tegen het uitstel van het doodvonnis, dat twee jaar geleden tegen zes fascis ten is uitgesproken. In een manifest van alle vakverenigingen en politieke partijen behalve de liberale en christen democratische wordt verklaard, dat de handel en industrie stil blijft liggen tot „het recht "zijn loop zal hebben." Koienproductie in Europa moet verdubbeld worden. RAPPORT PARUSE COMMISSIE GEREED. De commissie op de Parijse conferentie die moet berekenen wat Europa op het gebied van de kolen- en electriciteitsvoor- ziening nodig heeft, is met haar rapport klaar gekomen. Het rapport komt tot de slotsom, dat de gezamenlijke koienproductie moet worden opgevoerd van 309 millioen in 1945 tot 584 millioen ton in 1951. Dc Britse productie moet van 200 tot 250 millioen ton verhoogd worden, die van het Saargebied van 13 tot 17 mil lioen ton, die van het Ruhrge- bied van 86 tot 121 millioen ton. Om dit te bereiken, aldus het rapport, zullen de betrokken landen zich inspanningen moe ten getroosten, die ongekend zijn in de economische geschie denis van de wereld. Het Hamburgse gerechts hof voor oorlogsmisdaden heeft 14 van de 18 Gestapo- en S. S.-lieden, die hebben deelgenomen aan een moord op 50 geallieerde vliegeroffi cieren, tot de strop veroor deeld. gelederen bestaat ontevreden heid over het beleid van Attlee. Met de scherpzinnige critiek van de doctrinaire linkervleu gel spelen de Labour-leiders het wel klaar veel gevaar lijker echter is het gerommel in de vakbonden, want deze vormen de ruggegraat van de Labour-partij. Maandag Is te Southport het jaarlijks congres begonnen van het Engelse vakverbond. Het spreekt vanzelf, dat de rege ring er veel aan gelegen was, de 840 afgevaardigden van de 8 millioen leden die dit ver bond telt met hart en ziel ach ter de belangrijke onderdelen van de regeringspolitiek te krijgen. Derhalve togen de po pulairste figuren onder de mi nisters naar Southport om de te verwachten stofm te bezwe ren. De minister van arbeid, Isaacs, had tot taak de plan nen «voor de arbeidsplicht te verdedigen en de mijnwerkers tot verdere krachtsinspannin gen aan te sporen. De grote man echter moest Bevin zijn. Bevin, zelf geschoold in de practrjk van het vakvereni gingsleven, kent het klappen van de zweep, weet hoe zijn zinnen in te kleden om de ar beidersvertegenwoordigers naar zijn hand'te zetten. Niet door theoretische ver handelingen, geïllustreerd met dorre cijfers, niet door een hartstochtelijk beroep op trouw aan de leiders, maar door een voudige klare taal, waarin pre cies wordt gezegd, waar het op staat. De arbeiders redeneren eigen lijk zo: we hebben nu onze eigen mannen aan het be wind. Zij sporen ons voortdu rend aan tot grotere krachts inspanning. tot versobering, tot opvoering van de productie, tot offers, goed. Maar waar blyft nu het socialisme, wan neer wordt eindelijk eens op grote schaal genationaliseerd, wanneer kunnen we verbete ring in onze arbeidsvoorwaar den tegemoet zien? Onze rege ring denkt meer aan Engeland dan aan de Engelse arbeiders. Natuurlijk, was het antwoord van Bevin, de welvaart van de arbeiders is afhankelijk van de mate, waarmee de Labour- regering erin zal slagen om Engeland de crisis te boven te doen kómen. Wat schieten we met ons socialisme op, als Europa en daarmee Groot- Brittv.nnië ineenstort. Eerst werken om onafhankelijk te worden van Amerika en onze positie in de wereld te hand-1 haven en dan kunnen we zien hoe we ons socialisme verder kunnen verwezenlijken. Het is niet gemakkelijk om de arbeiders, die zich in de oor log tal van onmiddellijke lots verbeteringen hebben ge droomd, te bewegen de ge dachte aan verwezenlijking daarvan tot nader order op te schorten. Bevin is er in geslaagd, zo als hij te Margate slaagde. Het gevaar van een openlijke rebel lie der vakbonden is voorlopig weer van de baan. Hongaarse regering afgetreden. Donderdagochtend heeft de Hongaarse regering haar ont slag aan de president der re publiek aangeboden. is het drie jaar gele den, dat Nederland zijn „Dolle Dinsdag" be leefde en dat Antwerpen werd bevrijd; is het 75 jaar geleden, dat op het kerkhof van West-Souburg een ge denksteen werd onthuld op het graf van Marnix van St. Aldegonde, vol gens velen de dichter van het Wilhelmus; begint te Sas van Gent het feest ter gelegen heid van het 400-jarig bestaan van de stad; viert Koningin Farida van .Egypte haar 26ste verjaardag. 10.000 melkbonnen gestolen. Inbrekers hebben zich door insluiping toegang verschaft tot het kantoor van de Coöp. fabriek voor melkproducten „De Vrijheid" te Holten en uit e>en kast coupures en bonnen gestolen ter waarde van on geveer 10.000 melkbonnen. De rijkspolitie stelt ieen onderzoek in. Internationale ballonrace. De ballon „Rambaldo". wel ke te Harderwijk opsteeg met o.a. ir. M. H. Damrne aan boord, is geland ten Noorden van Wijk bij Duurstede. De ballon wordt nu van een nieuwe mand voorzien en za* daarna op 14 September a.s. deelnemen aan een internati onale ballonrace te Gent in België. P.R.A. kreeg textiel. Voor de Bijz. Politierechter te Alkmaar stond een aantal leden van de Alkmaarse P.R.A. terecht in verband met aan koop van textiel buiten de dis tributiebepalingen om. Een in koopcombinatie van de P.R.A. had namelijk van de bevrijding af tot medio 194? in Twente en Brabant grote hoeveelheden textielgoederen tegen normale prijzen zonder punteninlevering opgekocht en deze onder de dames- en herenleden verdeeld. De politierechter, mr. Stof fels, wilde van het ven/eer van verdachten niets weten. Hij gaf zelfs te verstaan blij te zijn, dat er in Den Haag een bijzon der parket was opgericht om corruptie-aangelegenheden bij de overheidsinstanties tegen te ;aan. Tenslotte legde hrj aan .e verdachten geldboeten op, variërend van 1000 tot 300 en voorwaardelijke gevange nisstraffen van drie tot twee maanden. De 100.000 er uit! Het resultaat van de trek king voor de staatsloterij van Donderdag luidt: Dure sinaasappels. VERONTWAARDIGING IN SURINAME. Volgens verklaringen in de Surinaamse pers maakt men zich in Suriname ongerust over het feit, dat Surinaamse sinaasappelen in Nederland v.oor tachtig cent per stuk verkocht worden, betgeen een winst oplevert van zeventig gulden per krat. Deze situatie zou in Nederland een ongun stige reactie veroorzaken. Het „Surinaamse Nieuwsblad" verklaarde, dat er een actie gevoerd werd om de producten uit Suriname van de markt af te krijgen. Volgens het blad moet de distributie van sinaas appelen niet worden afge schaft. „Het Nieuws" noemde de importeurs „profiteurs, die woekerwinst maken ten nade le van de producten". Sir Nevil Bland vertrekt. Berichten uit Den Haag, dat de Britse ambassadeur in Nederland, sir Nevile Bland, zich binnenkort zal terugtrek, ken, worden in welingelichte kringen te Londen bevestigd. Men gelooft, dat sir Philip Nichols, ambassadeur te Praag, hem zal opvolgen. Prijzen van bessensap. De consumentenprijzen voor bessensap zijn thans als volgt vastgesteldrode bessensap f 0,64 per 360—380 c.c.; f 1,23 per 740760 c.c. en f 1.63 per 9801000 c.c. Voor zwarte bessensap bedragen deze prij zen f 0,81, f 1,59 eb f2,10; voor frambozensap f 0,76, f 1,49 en f 1,97. De prijzen moeten op de eti ketten vermeld staan. Deense pootaardappelen voor België. In het kader van een han- delsaccoord dat tussen Dene marken en de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie is gesloten, zal Denemarken een groot contingent pootaardap pelen naar België zenden. Consuls willen de kwestie rekken De consuls-generaal te Batavia, die in opdracht van de Veiligheidsraad een onderzoek instellen naar de naleving van de afspraak betreffende het staken van het vuren, zijn blijkbaar niet van plan spoed achter de zaak te zetten. Het is de bedoeling van de Australische consul-generaal het on derzoek tenminste twee maanden te rekken. REPUBLIKEINS NIEUWS. Volgens het republikeinse persbureau Antara zouden de Franse en Australische consul- generaal te Djocja verklaard hebben, dat zij naar republi keins gebied gekomen zijn om een onderzoek in te stellen en dat zy met betrekking tot de order „staakt het vuren" be sprekingen gevoerd hebben met de republikeinse minis ters. De Australische consul-ge neraal, de heer Eaton, ver klaarde nader, dat hun missie te Batavia waarschijnlijk na twee maandenbeëindigd zou zijn en dat daarna onmiddel lijk verslag zou worden uitge bracht aan de Veiligheidsraad. Hij voegde er nog aan toe, dat hij en zijn Franse collega Dinsdagmiddag zeer belangrij ke inlichtingen van Soekamo hadden ontvangen. Hij weiger de echter iets omtrent de aard hiervan mede te delen. Voorts verklaarden zij, dat de resultaten van de eerste dag van hun bezoek aan Djoc- jakarta zeer bevredigend wa ren. BOODSCHAP VAN DE REPUBLIEK. In een boodschap aan de Veiligheidsraad verklaart de republikeinse regering, dat de 1 100.000.—: 13235. f 25.000.—: 14627. 1 1500.—: 18860. 1 1000.—: 4412 15741 17549 19070 19116 20982 21977. 400.—: 2391 8682 13944 17466. 200 1005 9418 12442 13334 18217. 100.—: 1127 1164 2056 4952 9028 11332 12360 15749 16350 17082 17322 18775 20119. Partij van de Vrijheid zou het vertrouwen van vooruitstrevende middengroep moeten winnen Het artikel van Rotter dams burgemeester, mr. P. J. Oud, in het Alg. Handels blad, waarin dit oud-Vrijz. Democratische lid van de P. v.d.A. de vraag opwerpt of de tyd langzamerhand niet rijp wordt voor het oprich ten van een partij, welke door haar vrijzinnig beginsel een bindend element tussen rechts cn links zou kunnen zijn 'n het politieke leven, heeft in verschillende krin gen reeds reacties opgewekt. De Nieuwe Rott. Crt. wijst er op, dat een hergroepering voor de P.v.d.A. wellicht nume riek een verzwakking, maar innerlijk een versterking zou betekenen. „Het samengaan in de P.v.d.A. leidde niet tot eenheid. Het socialistisch ka rakter van de partij had iets gedwongens en zal zuiverder kunnen worden, wanneer wie in zijn hart geen socialist is, een ander onderdak kan vin- den. Anderzijds zal heel wat, aanhang van de Communisten een zuiver socialistische partij VOOR 12.000 ZEEUWSE OUDEREN. Aanvragen zijn in behandeling. „Niemand is zo oud, „of hij denkt nog wel „een jaar te kunnen „leven". Cicero. Aan talloze ouden van da gen werd in het verleden niet de „waardige rust" geschon ken, waarop zij na een welbe steed leven recht hadden. Hun levenseinde werd een dovende lamp... een verdro gende rivier. De nieuwe sociale bewust wording,' die zich in het Ne derlandse volk heeft voltrok ken, zal daarin nu verandering brengen. Op 1 October a.s. treedt de Noodwet Ouderdoms voorziening in werking. De naam doet een beetje troosteloos aan, men had haar .vreugdewet" moeten noemen. WANNEER KOMT HET? Op het ogenblik zijn overal in het land honderden ambte naren en vele gemeente-com- missie's bezig de aanvragen te bekijken van de oude dames en heren, die in aanmerking ko men voor een uitkering. Voor Zeeland wordt gerekend op on- Éeveer 12.000 begunstigden. Er I een vraag, die aan de amb tenaren wel honderdmaal wordt gesteld: „Wanneer krijg ik het geld?" Ze willen de duiten maar het liefst in hun hand zien, deze ouderen, die van een minimaal inkomen moeten leven en die dikwijls niet in staat waren zonder hulp van kinderen, van vrienden, van kerk en vereni ging een klein beetje „waar dige rust" te brengen in hun bestaan. Het geld in de hand geeft zo'n veilig gevoel en bant alle twijfel uit. DE PAPIEREN. Intussen is men druk bezig de paperassenwinkel te orde nen, die voor deze wet nodig is. Te Vlissingen begon de dienst voor sociale zaken op 18 Augustus met het invullen van de aanvraagformulieren. Het ging alles heel gemoe delijk. De mensen behoefden de stukken niet zelf in te vullen. Ze kwamen in het bureau en daar vulde een ambtenaar de vragenlijst voor hen in. Tevoren had het bureau al een lijst opgemaakt van de vermoedelijke rechthebbenden. Men kwam tot een totaal, dat tussen de zes en zeven hon derd ligt. Een groot deel van hen zijn minimaal gepensionneerden (die als ongehuwde minder inko men hebben dan f 775.of als gehuwde minder dan f 1225. per jaar) en die een toeslag krijgen. Degenen, die totaal geen in komsten hebben krijgen in Vlissingen als ongehuwde f 480, als gehuwde f 864. Drie controleurs maakten te Vlissingen de papieren klaar en nu is de beslissing aan de commissie uit de gemeente raad, die reeds regelmatig bij eenkomt en elke aanvraag be kijkt. Voor 1 October a.s. zullen allë aanvragen, die door de commissie goedgekeurd zijn, bij de Raad van Arbeid liggen, die dan met de uitkeringen kan beginnen. Het loopt buitengewoon vlot en wethouder van Oorschot, die met de heer Visser van Sociale Zaken, de verantwoor delijkheid voor dit werk draagt, was uiterst tevreden. IN MIDDELBURG. In Middelburg waren twee leldingsplaatsen voor de rechthebbenden. Vermoedelijk zal daar het aantal begunstig en tussen en 800 en 850 liggen. De raadscommissie is reeds druk bezig met het venverken van de aanvragen. Zij hield reeds 4 vergaderingen en er zijn al 200 aanvragen goedge keurd en doorgezonden naar de Raad van Arbeid. Ook in Mid delburg zal men voor 1 October met de administratie gereed zijn, behoudens misschien een enkel geval, dat wat ingewik keld is en nadere bestudering vereist. „Zij, die de uitkering het broodnodigst hebben, zo verze kerde de leider van Sociale Za ken ons, zullen haar op 1 Octo ber krijgen". IN GOES. In Goes ligt het aantal aan vragen tussen de 600 en 650. „Wij hebben", zei het hoofd van sociale zaken, de heer Viergever ons, „450 aanvragers reeds geholpen en er komen nog telkens aanvragen binnen. Het is mooi werk, want nu staan we ook in contact met vele stille armen, die zwijgend hun lot hebben gedragen en die al veel eerder geholpen moesten zijn. Er zijn er nog wel, die er te gen op zien d.e uitkering te aanvaarden. Zij begrijpen nog niet, dat ze recht hebben op dit pensioen. Het contact met de gepen sionneerden opent ten slotte nog een wijder perspectief, want verscheidene van hen ko men ook in aanmerking voor andere sociale hulp, die hun geboden kan worden." Tot zover de heer Viergever. DE KROON. De kroon op het werk zal zijn als straks in October de duizenden ouden van dagen, die nu met hun stamkaarten, hun trouwboekjes, hun polis sen, pensioenactes, hun uitke ringsboekjes van de ouder domsrente en wat niet al, hun aanvragen hebben ingediend, de eerste uitkering zullen krijgen. Voor Zeeland komt dat in or de. Dat ia al gebleken! prefereren boven de weinig constructieve agitatie van de Waarheidsvrienden. Zo zou een nieuwe hergroepering aan de linkerzijde toestanden schep, pen, welke wellicht een bredere basis aan de regeringspolitiek zou kunnen verschaffen". Voorts stelt de N.R.Ct. vast, dat de Partij van de Vrijheid de ruimte vóór van werkelijk heidszin getuigende en van werkelijk vooruitstrevende be ginselen doortrokken politiek nog niet heeft kunnen vinden, ook al kan deze wat de Indlë- nolitiek betreft, geenszins wor den vereexuzelvigd met de star re Prot. Chr. oppositie. Het blad concludeert, dat naar haar opzet de Partij van de Vrijheid het aangewezen "on derdak voor een nieuwe 'groe pering van vrijzinnigen zou zijn, mits zij daartoe het ver trouwen weet te winnen, niet door een gekozen, maar met een verworven naam. Zo niet, dan zal zij naast zich een par tij zien ontstaan als door mr. Oud geschetst. ONBEHAGEN. Ook „Het Vrije Volk" rea geert op het betoog van mr. Oud en nog meer speciaal op het hoofdartikel, dat het libe rale Handelsblad daarna nog aan de kwestie wijdde. Het so cialistische blad meent mèt het liberale en eigenlijk ook met de N.R.Ct. dat er naast de Partij van de Vrijheid geen plaats is voor een nieuwe mid denpartij. wel ruimte echter voor verbreding van de P.v.d. V. „Het ls bekend, dat mr. Oud destijds een federatieve samen, werking verkoos boven de fu sie, maar het is evenzeer be kend. dat er in de voormalige V.D.B. een vleugel was, die met geestdrift aan de fusie heeft deelgenomen. Het offer, dat de heer Oud en zijn mede standers brachten in het be lang van de zaak, die zij wil den dienen, heeft respect en waardering gevonden, maar zij wisten dat zij toetraden tot een partij, die haar socialistischs gezindheid niet onder stoelen of banken stak. Men vindt in het betoog van de heer Oud dan ook geen enkel ander ar gument voor afscheiding dan een onbehagen, dat reeds vóór de oprichting van de P.v.d.A. bestond en dat ten slotte toch niet verdwijnen wil". En voor de stichting van een nieuwe partij vindt men er geen ander argument, dan dat er tussen de grote partijen plaats zou zyn voor een mid denpartij, een opvatting welke naar de mening van het Vrye Volk voor de grote meerder heid van de oud-leden van de voormalige V.D.B. geen aan trekkelijkheid heeft omdat zij met hart en ziel het democra tisch socialisme en de party, die daarvan de draagster is, zijn toegedaan. Nederlanders een „oorlog van grote omvang" voorbereiden en dat op zekere plaatsen troepen-concentraties worden waargenomen. Zij dringt aan op het zenden van een onder zoekcommissie door de Veilig heidsraad en geeft een lijst van een zeker aantal schendin gen van de order tot staken der vijandelijkheden en „wreedheden", in de loop der laatste weken door de Neder landers bedreven. Genoemd worden mitrailleurbeschietin gen, door de Nederlandse luchtmacht op treinen met evacuees en op de burgerbe volking uitgevoerd, en voorts een aantal moorden en daden van geweld, bedreven door Ne derlandse militairen. DE TERREUR. Het Nederlands actie-com muniqué van Woensdag meldt dat zonder ophouden in de be vrijde gebieden bedreigingen tot moord, ontvoering en brandstichting plaats vinden tegen de loyale hpvolking. Dit geschiedt door ingeschoven ter reurgroepen. Op Java en Su matra werden wederom Neder landse patrouilles, posten en bivaks beschoten. In de nacht van 31 Augustus zijn Chinese inwoners van Soember bij Che- ribon door een groep van de T.N.I. overvallen. Hun wonin gen werden geplunderd en daarna in brand gestoken. Vijf tig Chinezen worden nog ver mist. Ten Noorden van Tjima- hï in West-Java werden Chine zen door de T.N.I. beschoten. In het gebied van Padang worden degenen, die kleding en voedsel van de Nederlanders aannemen als verraders ge brandmerkt en bedreigd. MINISTERRAAD. Naar het A.N.P. vernam, kwam de ministerraad in Den Haag Woensdagmiddag om 14 uur, in buitengewone zitting bijeen. De raad werd bijge woond door dr. Van _Mook, It.-kolonel Abdoel Kadir Wid- jojo Atmodjo en de leden van de commissie-generaal, prof. ir. W. Schermerhom en M. van Poll. Het ligt in de bedoe ling Donderdag eveneens een buitengewone ministerraad te houden, waarbij alleen de le den van het kabinet aanwezig zullen zijn. HULDE VOOR DR. VAN MOOK. Voor het begin van de ka binetszitting van Woensdag middag heeft een kleine plech tigheid plaats gehad. In te genwoordigheid van de volle dige ministerraad, de leden van de Commissie-Generaal, mevrouw van Mook en doch tertje, is door de minister president, dr. L. Beel, de on derscheiding van het groot kruis in de orde van Oranje Nassau aan de luitenant-gou verneur-generaal uitgereikt. De minister-president hield hierbij een korte toespraak. Dr. Beel noemde dr. van Mook een man is, „die nu reeds jaren de hitte van de dag heeft gedragen, al de vraag stukken in verband met Indo nesië kent als weinigen en zich met bewonderenswaardige werlckracht en persoonlijke toewijding aan de oplossing hiervan heeft gegeven, daar mede land en volk van Neder land en Indonesië naar beste weten en eerlijke overtuiging dienend". Dr. Beel memoreerde vervol gens de lange ambtelijke loop baan, welke dr. van Mook heeft doorlopen en zeide: „Deze te rugblik leert, dat gij onder de last van uw steeds zwaarder verantwoordelijkheid uw veer kracht, uw elan niet hebt ver loren". „Het is nu nog niet de tijd de resultaten van uw arbeid tc overzien. De geschiedenis zal hierover eerst na verloop van jaren een juist oordeel kunnen vormen. Zoveel is ech ter zeker, dat gij voor een welhaast bovenmenselijke taak zijt gesteld". „Het verheugt de regering, dab het H.M. de Ko ningin behaagd heeft u, dr. van Mook, te bevorderen tot groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. De regering ziet in de ze onderscheiding, op dit ogen blik verleend, een u teruvolle toekomend blijk van grote waardering en erkenning voor de wijze waarop gij u tot he- ckaivaa uw taak hebt gek we-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1