PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gangsterjacht in Parijs De vliegramp op Kastrup Sportfeesten te Sas van Gent „Familie-bespreking in Canberra tMriSten- r Conferenties begonnen in Den Haag en Djocja 190e Jaargang - No.208 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vllssingen. dagelijks, Algemeen Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Sept. '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 1 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS12 ct. per mm., minimum p. advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te^Vhssingen Walstr 58-00. tel 10 (2 lijnen) - Middelburg Londense Kaa. 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 Temeuzen Brouwerystr 2. - Postrek nr 359300 PZC.. Middelburg ZELFSTANDIGHEID DER GEMEENTEN i In de jaren tussen 1930 en 1940 verloren steeds meer ge meenten hun financiële zelf standigheid: zij werden noodlij dend. Zij zagen geen kans slui tende begrotingen te maken, waren aangewezen op steun, van het rijk en moesten, ziek er bij neerleggen, dat ia ontel bare gemeentelijke aangele- genhedeiihet rijk een beslis sende stem kreeg. Een zeer behoorlijk bedrag aan belastinggelden is - aan deze noodlijdende gemeenten hot waren er in 1940 meer dan 300 opgeofferd. Het ggng om tientallen millioenen: alleen in 1939 al om 3 millioen gulden plus een extra, en be- lastingbjjdrage van 23' millioen gulden. En nog steeds staan de gemeenten er financieel ver re van rooskleurig voor. Het tekort op de gezamenlijke ge meentebegrotingen in Neder land bedraagt voor het jaar 1047 de kapitale som van ruim 200.000.000,Een astrono misch bedrag! Is hiermede de droevige staat der gemeentelijke finan ciën inderdaad volledig aange geven? Neen! Want verreweg de meeste gemeenten zitten nog met tekorten van vorige dienstjaren en aangenomen wordt, dat dle zo'n ronde 100 miUioen gulden belopen, zodat we voor een totaal tekort van 300 millioen gulden staan. Al leen al voor de gemeenten! Het spreekt vanzelf, dat dit zo niet voort kan duren en daarom verdient het voorlopige rapport van de Commissie voor Herstel van de financiële zelf standigheid van gemeenten en provinciën, in de wandeling de commissie-Oud genoemd, clat onlangs verschenen is. in bi- zondere mate de aandacht. Deze commissie heeft zich terecht op het standpunt ge steld, dat er naar gestreefd dient te worden, dat aan de ge meenten een aanzienlijk grote. re financiële zelfstandigheid wordt verleend, een zelfstan digheid, die slechts te berei- k-n ie in vele gevalh p. p!s er een sluitende begroting kan worden vastgesteld. Om dit doel te bereiken heeft de commissie voorgesteld voor de jaren 1948, 1949 en 1950 een noodregeling te tref fen, welke dit resultaat op zal leveren. Dat de commissie van oordeel is, dat zulk een rege ling alleen dan zin zal hebben, als er een groot aantal ge meenten bü betrokken is, stemt tot voldoening. Inderdaad zou het nauwelijks zin hebben ge had om in te grijpen, indien slechts enkele gemeenten er door geholpen werden. Twee wegen acht de com missie-Oud aanwezig om tot sluitende begrotingen te ko men. In de eerste plaats kunnen wegen aangewezen worden, waardoor het de gemeenten mogelijk wordt, hun Inkom sten dusdanig te vergroten, dat de uitgaven daaruit bij een uitermate zuinig beheer be streden kunnen worden. In de tweede plaats kan de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten worden herzien. De eerste oplossing zou ge vonden kunnen worden. als %ien aan de gemeenten öf wel |en aanzienlijke belastingver hoging toestond', öf wel een eigen belastinggebied schonk. In de practijk is dit evenwel onmogelijk .en, langs deze weg zal de oplossing dan ook wel niet gevonden kunnen worden, altans niet ogenblikkelijk. Er blijft dus alleen de twee de weg open'. En inderdaad richt zich de noodoplossing der commissie-Oud op deze moge lijkheid. D.e middelen, die zij aangeeft, zijn echter dusdanig, dat welis waar vele gemeenten hun noodlijdende karakter zullen verliezen wat met vreugde kan worden begroet maar allerminst hun zelfstandigheid terug zullen krijgen. Daarover in een volgend ar tikel. He! wereldgebeuren tt BRITS GEMENEBEST BEPAALT HOUDING TEGENOVER JAPAN. Amerikaans generaal misdroeg zich. PERSCAMPAGNE TEGEN JOHN LEE. Op aandrang van de Ameri kaanse chef-staf, generaal Eisenhower, zal een onderzoek worden ingesteld naar het ge drag van luitenant-generaal oohn C. H. Lee, de bevelheb ber van 20.000 man Ameri kaanse troepen in Italië. t> l Amerikaanse journalist Robert Muark, die in Italië vertoefde, heeft in de Ameri kaanse pers een serie artike- w !ePubl'ceerd, waarin werd beschreven, hoe generaal Lee H^n ,ln .mxueuze omstandighe- miJij,?1 zSn manschappen blhw? HÜ zou misbruik rrfrïïfo» gemaakt van zijn voor- W?teSr e? in he* bijzonder Haf r 5U-ark..er de nadruk op, vi^hto f ï1 Zljn weelderig inge- nnifo? V,eelvUldig door het bied riiaf el staancie ge- Mac Arthur zelfvoldaan. Generaal Mac Arthur, de on. gekroonde keizer van Japan, is ongetwijfeld een Amerikaan van formaat, een militair in hart en nieren, bekwaam, con servatief van inslag, autoritair en een tikje arrogant in op treden: Zijn geregelde rappor ten aan het Amerikaanse mi nisterie over de toestand in Ja pan. kenmerken zich veelal door die zelfvoldane en zelf verzekerde toon, die ydelheid en gebrek aan zelfcritiek ver raadt. In zijn laatste rapport bestempelde Mac Arthur de be trekkelijke stabiliteit in Japan a's „een van de meeat verba zingwekkende en bemoedigende gevolgen van de bezetting". Japan was een van de weinige plaatsen in de wereld gewor den, waar vrijwel geen verwar, ring en onrust bestaat. Mac Arthur schreef dit toe aan zijn bezettingspolitlek. die uitgaat van „recht" en niet van „macht" en meende dat een vredesverdrag moest worden opgesteld In „eentzelfde van verdraagzaamheid rechtvaardigheid". Het versla gen Japan moet niet tot de bedelstaf worden gebracht, maar gelegenheid krijgen zich zelf economisch weer op de been te helpen. Niet allen zijn er van over tuigd, dat Japan plotseling dank zij Mac Arthur's perfecte methode tot vredelievendheid bekeerd en niet meer in staat is zich voor een moderne oorlog te bewapenen. In Canberra is dat gebleken. Daar zijn enkele dagen lang vier honderd gedelegeerden, deskundigen en militaire advi seurs van acht staten, die deel uitmaken van het Britse ge menebest, bijeen geweest om eens te spreken over de toe komstige aan Japan voor te leggen vredesvoorwaarden. Het was een soort „familiebespre king" tussen de leden van het gemenebest aan de vooravond van de komende conferentie over Japan. Uit wat daarvan naar buiten is uitgelekt blijkt, dat het Imperium op de vre desconferentie o-a. de volgende punten ter tafel wil brengen: Het Japanse grondgebied moet beperkt blijven tot de Ader voornaamste eilanden, de zwa re oorlogindustrie moet wor den verboden, het verdrag moet waarborgen eisen voor de vrijheid van de vakverenigin gen, de im- en export moet be perkt blijven. Japan moet her stelbetalingen doen, en de be zetting dient voorlopig gehand haafd te blijven om toe te zien, dat de vredesvoorwaarden wor den nagekomen. Vooral Australië, dat maar matig vertrouwen heeft in Mac Arthur's optimistische verzekeringen, .drong aan op zodanige voorwaarden, dat Ja pan blijvend als militaire mo gendheid wordt uitgeschakeld. Begrijpelijk. Australië een enorm land met een relatief zeer geringe bevolking is altijd een begerenswaardige bult geweest in de ogen der Japanse lebensraum-imperia- listen. In de oorlog ontsnapte het ternauwernood aan een In. vasle. Australië bevindt zich in eenzelfde positie als Frankrijk tegenover Duitsland, het wan. trouwt herstelplannen en eist allereerst uitschakeling van de mogelijkheid van een nieuwe agressie. Kan dat, door zoals Mac Arthur, de oude heersen de kasten, opgepolitoerd met een democratisch vernisje, aan het bewind te laten? J' Actie legen roken. Nog onder de indruk van de ramp in het the ater Le Select heeft de Parijse politie Woensdag een actie in een aantal bioscopen uitgevoerd. Agenten, die zich on der de bezoekers bevon den legden elke persoon, die ze een sigaret op za gen steken, onmiddellijk 20 francs boete op. Vandaag... ts het drie jaar gele den, dat Brussel bevrijd werd; wordt de bekende Vlaams-Nederlandse to neelspeelster Julia Cuy- pers 75 jaar; Is het 40 jaar geleden, dat de Noorse componist Edvard Grleg ln Bergen overleed; viert Cuba zijn nati onale feestdag. Ver. Staten maken meer atoomenergie. AMERIKAANSE SENATOR OVER DE PRODUCTIE. Senator McMahon, democra tisch lid van de commissie van atoomenergie van het Ameri kaanse congres, heeft te Wash ington verklaard, dat de V. S. de productie van atoombom men opvoeren, omdat „de hou ding der Sowjet-Unie dit nood zakelijk maakt". „Wij. zouden liever geen atoombommen fabriceren, en zouden het ook niet doen, in dien onze voorstellen voor in ternationale controle der atoomenergie door de Sowjet- Unie waren aangenomen". Reeds eerder had McMahon be weerd, dat de Sowjet-Unie ge heime atoomfabrieken achter de Oeral bouwde. Berucht bendeleider doodgeschoten. teerd. De andere drie ontsnap ten door zijstraten. Deze gangsterjacht volgde op een energieke actie van de Woensdagmorgen vroeg politie tegen de Parijse onder- heeft de Parijse politie in de wyk Montparnasse jacht ge maakt op een viertal gang sters, dat poogde er in een auto vandoor te gaan, nadat een van hen in de nachtclub „Carréfour" met zijn machi ne-pistool aan het schieten was geweest. De man had het gemunt op de eigenaar van de nachtclub, doch miste zijn doel. Juist toen de politie arriveerde, nam het viertal de vlucht in een luxe auto. Van deze auto uit werd op de nazettende politiewagen gevuurd. De politie vuurde te rug en slaagde er in de luxe auto tot stilstand te brengen. Een der gangsters, die door het vuur van de politie gewond was geraakt, werd gearres- Persvrijheid in Griekenland van de baan. Het Griekse persbureau maakt bekend, dat bij decreet artikel 14 van de Griekse grondwet tijdelijk buiten wer king is gesteld, waarmee de militaire censuur op de pers in het leven is groepen. Het pers bureau voegde er aan toe. dat deze maatregel uitsluitend wa? genomen om publicaties te voorkomen welke strijdig ge acht moeten worden met 's lands belang .meer speciaal publicaties over militaire aan gelegenheden. Bij decreet ls ook aan Griek se ambtenaren het staken ver boden. wereld van de afge'lopen da gen. Zondag j.l. vond men een van de meest beruchte bende leiders van Frankrijk, Antoine la Rocca, bijgenaamd „De Amerikaan", doodgeschoten bij een café-cabaret. La Rocca was Italiaan van geboorte. Ramadier stelt motie van vertrouwen. ONENIGHEID OVER STEEN KOOL-SUBSIDIE. De regering Ramadier heeft opnieuw metparlementaire moeilykheden te kampen. Een regeringsvoorstel om staatssubsidies te verlenen aan de steenkool- en staalindustrie ontmoette veel tegenkanting by de communisten en de linkse socialisten. Ramadier achtte de subsi dies een onontbeerlijk punt uit zijn economisch program. Hij was bereid de staalsubsidie te laten vervallen, doch niet die op steenkool. Hij deelde de Nationale Vergadering mede, dat de regering de stemming over de voorgestelde steenkool subsidie zal beschouwen als een mbtie van vertrouwen. Vrijdag vindt de stemming plaats. Nieuwe Egyptische gezant. De Egyptische zaakgelastig de voor België en Luxemburg Iskandar Wahhaby Bey, zal ln df. loop van deze maand Bel gië verlaten. Hij zal zich naar Den Haag begeven, waar hij de functie van gezant zal vervul len. Gandhi in hongerstaking Toestand in Pendsjaab verbetert. De 78-jarige Mahatma Gandhi is reeds meer dan 34 uur in hongerstaking. Hij zal vasten „totdat de normale toe stand in Calcutta weerge keerd is". Zijn lijfarts zeide vandaag, dat Gandhi's licha melijke gesteldheid beslist min der goed is dan gewoonlijk. Onder Gandhi's vrienden heerst de vrees, dat het vasten teveel voor hem zou kunnen zijn. Van officiële zijde werd de algemene toestand in Calcutta beter genoemd. Toch werd ver scheidene malen het vuur ge opend en 22 personen werden gédood en meer daz 100 ge wond. Volgens berichten uit Oost- Pendsjaab (India) is de toe stand daar vrijwel rustig, hoe wel nog steeds een groot aan tal vluchtelingen aan het weg trekken is. In West-Pendsjaab (Pakis tan) marcheren grote groepen gewapende Sikhs naar de grens van India, hierbij 'onrust ver oorzakend. Nog krepeergevallen in Limburg. VRAGEN VAN KAMERLID. Het Tweede Kamerlid, de heer Steinmetz, heeft aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van berichten, waar in wordt medegedeeld, dat er nog „honderden krepeergeval len in Limburg" zijn? Indien bedoelde misstanden in Limburg (en elders?) nog bestaan, kan de minister dan mededelen aan welke oorzaken zulks is toe te schrijven. Textielstaking in Almelo. Een week geleden is in de textielfabrieken van de fa. H. ten Cate en Zn. een staking uitgebroken tengevolge waar van een groot deel van dit grote bedrijf is stilgelegd. Het conflict duurt nog steeds voort, zodat reeds een week lang een van de grootste Ne derlandse textielfabrieken practisch stil ligt De staking was een gevolg van een conflict tussen de di rectie en een dertigtal arbei ders, dat ontstond op het mo ment. dat de directie aan de ar beiders bekend maakte, dat het ploegenstelsel verder zou wor den uitgebreid. Grondpersoneel en bemanning maakten fouten. Hoogleroerklampen niet verwijderd. De raad voor de luchtvaart heeft uitspraak gedaan inzake het ongeval op 26 Jan. j.l. over komen aan het K.L.M.-vlieg- tuig PHTCR, waarbij o.m. Prins Gustaaf Adolf van Zwe den en de Amerikaanse zange res Grace Moore om het leven kwamen. Uit de Deense bescheiden blijkt o.m. dat omstreeks een kwartier na de ramp op onge veer 75 meter van de plaats van het ongeval een metalen hoogteroerklamp werd gevon den, zoals bij de K.L.M. in ge bruik. Deze klamp vertoonde geen sporen van brand. Een negentienjarige jonge man, die eerst drie weken voor het ongeval zonder enige erva ring bij de gronddienst op Kastrup werkzaam was en on volledige instructies had, was belast met het verwijderen o.m. van alle op het vliegtuig aan gebrachte klampen. Door de boven hem gestelden is niet na gegaan of hij zijn taak naar be horen had volbracht. De klampen toen bij de K.L. M. in gebruik, waren niet van wimpels voorzien, omdat deze laatste versleten waren. Alle gegevens in onderling verband beschouwend wettigen de overtuiging, dat de ramp is veroorzaakt doordat gestart is met de hoogte-oerklamp aan het hoogteroer oevestigd. FOUTEN GEMAAKT. De aanwezigheid van de klamp kan, aldus de raad, slechts worden verklaard, door dat er ernstige fouten gemaakt zijn. Het personeel, belast met de gronddienst moet verzuimd hebben de klamp te verwijde ren. Maar ook de werktuigkun dige en de gezagvoerder van het verongelukte vliegtuig zijn te kort geschoten. De raad kan geen andere conclusie aanvaarden dan dat de voorgeschreven controle niet, althans niet voldoende, heeft plaats gehad. Het is met groot leedwezen, dat de raad moet vaststellen, dat deze beide mannen, van wie de gezagvoerder Geysendorffer gedurende zovele jaren de uil- stekende naam van de Neder landse luchtvaart heeft helpen vestigen en hooghouden, in voormeld opzicht hebben ge faald. De raad betreurt voorts, dat aan de maatregelen, om de klampen van wimpels te voorzien, niet de hand is gehou den. De raad wijst er met nadruk op, dat de veiligheid slechts dan tot de uiteindelijke bereik bare hoogte kan worden opge voerd, wanneer de bestaande voorschriften met de uiterste nauwgezetheid worden nage leefd. 'T KWAM MEER VOOR! Tenslotte meldt de raad, dat na de ramp op Kastrup mede deling is gedaan, dat van een Zweeds toestel, dat omstreeks JuliAugustus van het vorige jaar op Schiphol zou vertrek ken, toen het op het platform draaide, niet alle klampen door het Zweedse personeel wa ren verwijderd. Een K.L.M.- personeelslid bemerkte dit en toen kon dit nog geschieden. Enige tijd voor de ramp op Kastrup, reed een vliegtuig van de K.L.M. op dat vliegveld weg om te starten, toen de assistent der K.L.M. aldaar door een Deense politiebeambte er op attent werd gemaakt, dat de hoogtèroerklamp nog niet was weggenomen. Ook in dit geval kon de klamp nog verwijderd worden. Aangenomen mag worden, dat in geen van beide geval len een rapport is uitgebracht. De raad acht dit in hoge mate afkeurenswaard. Meer treinen. Met ingang van de winter- dienstregeling van 5 October 1947 zal de treindienst in de Langstraat, die tussen Zut- phen en Winterswijk en de electrische treindienst tussen 's Gravenhage en Rotterdam (Hofplein) hervat worden. De Langstraat krijgt vier treinen heen en terug, waar naast de autobusdienst blijft bestaan. De materieel-positie der N.S. veroorlooft niet meer treinen in te leggen. De dienst Zutphen-Winterswijk zal door treinen in een twee-uurs dienstregeling worden uitge voerd. 's GravenhageRotter dam (Hofplein)- krijgt een één- uursdienst. Intussen vechten de troepen. De consuls-generaal van Frankrijk en Australië, de heren Raux en Eaton, zijn Woensdagochtend te Djogjakarta aange komen, waar zij direct een onderhoud hadden met Soekarno, ministerpresident Sjarifoeddin en vice ministerpresident Se- tiadjit. Naar het A.N.P. verneemt zijn de besprekingen tussen de Nederlandse regering en dr. van Mook aanstonds na aan komst van de landvoogd in Den Haag begonnen en Woens dag voortgezet. Zwem- en wielerkampioenen komen Unieke gebeurtenis voor Zeeland. De sportfeesten, die geor ganiseerd zijn ter gelegen heid van het 400-jarig be staan der gemeente Sas van Gent, beloven een unieke gebeurtenis voor Zeeland te worden. Het is namelijk gelukt een groep vooraanstaande zwemmers en zwemsters, wielrenners en voetballers te interesseren voor deze feesten. Het sportgebeuren neemt een aanvang op Zaterdag 6 Sep tember, aangezien op die dag een grote internationale zwem wedstrijd zal worden gehouden de z.g. „RONDE VAN SAS" over een afstand van onge veer 2200 m. Hieraan wordt deelgenomen door de allerbeste zwemsters en zwemmers van Nederland en België, o.a. G. van Rooy, Eindhoven (2e Ned. Kampioen schappen 1947 1500 m. vrije slag heren)J. Bogaert, G.Z.V., Gent (kampioen van België 1947 1500 m. vrije slag heren, 3e prijs overtocht Meer van Genève (Zwitserland) 13 km.) Mej. R. Vergauwen, de Bruin vis, Sas van Gent (le prijs 2000 m. schoolslag te Ooster hout); Mej. N. van Opstal, T. R.B., Tilburg (2e prijs 2000 m. schoolslag te Oosterhout) Mej. L. Put, De Robben, Hil versum (Ie dame 5 km.-wed- strijd Middelburg-Vlissingen Mej. L. Peil, G.Z.V., Gent (2e Belg. Kampioenschappen 1947 200 m. schoolslag dames); C. Wagenaar, de Zeehond, Vlis- singen (winnaar Ronde van Sas 1946); J. Schopman, Het Y, A'dam (winnaar 5 km.-wed- stryd Middelburg-Vlissingen) Joh. v. d. Steen, De Bruinvis, Sas van Gent (2e Ronde van Sas 1946) en nog zovele andere prominente figuren uit de zwemsport van Nederland en België. Voor dit sportevenement zijn 9 WISSELBEKERS beschik baar gesteld. VOETBAL. Op Zondag 7 September zul len de -liefhebbers van voetbal kunnen genieten van de voet balsport, op het prachtig gele gen terrein der bekende Sasse vereniging „Corn Boys"! Voor dat de grote strijd zal aanvan gen, zal om half twee een voorwedstrijd worden gespeeld door le elftallen van Corn Boys en Terneuzen I. Daarna krijgen we om 3 uur het grote treffen tussen Eindhoven Neptunus! Eindhoven, de wel bekende en zeer populaire le klas club van de Zuidelijke Af deling. In het voetbalseizoen 194142 behaalde zij het kam pioenschap van het Zuidelijk dictrict. Neptunus, een jonge eerste klasser uit Rotterdam, die in de afgelopen competitie de be langstelling van geheel voet ballend Nederland heeft gaan de gehouden, door de prach tige resultaten welke de club behaalde. De prominente Rotterdamse doelverdediger Landman en gegadigde voor het Nederlands elftal, zal ook te Sas van Gent van de partij zyn. WIELERSPORT. Op Dinsdag 9 September zal het de hoogtedag worden voor de duizenden wielersport lief hebbers! Om half twee zal aan de wereldkampioen MIDDEL KAMP een grote hulde wor den gebracht bij de startplaats, waarna hij door de micro een en_ ander zal vertellen, over het behaalde wereldkamp'oenschap in Reims! Om 2 uur zal het startsein gegeven worden aan de bc- rocpsrenners voor de afstand van 140 km. die zij hebben af te leggen. Nog maar zeiden heeft de bevolking -an Zw.- Viaanderen een kans gekregen om hun eigen landgenoten, zo als Middelkamp, Lakeman, Vethaak, de Hoog en zovele andere renners van naam aan de slag te zien Ook zal het een geweldige attractie zijn om het eerste treffen by te wonen van het alom bekende trio P. de Vries, G. van Beek en C. Smits, die ca. hun prachtige prestaties bij d9- wereldkampioenschappen te Reims, naar de Beroepsrenners klasse zyn overgegaan. Was het tot heden zó, dat, als er een koers in Z.-Vlaande- ren werd gehouden het aantal deelnemers van Belgische zijde veel groter was, ditmaal zal het niet het geval zijn, aange zien reeds NU meer dan 65 Nederlandse renners hebben ingeschreven. KOPPELKOERS. Op Zaterdag 13 September zal om half vier een z.g. „Volks "-koppelkoers worden gehouden; tijdsduur 1 uur. De ze zal worden gehouden rond het Park en hieraan kan wor den deelgenomen, door manne lijke personen boven de leeftijd van 18 jaEir die woonachtig zijn in Z.-Vlaanderen. Hiervoor bestaat ook een zeer grote be langstelling en reeds zijn ver schillende koppels ingeschre ven. De gelegenheid tot in schrijving is opengesteld, tot uiterlijk 9 September bij de he ren A. Ranschaert, Ooststraat 11 en A. Inghels, Kloosterlaan 30a te Sas van Gent. Verschillende oud-renners van Z.-Vlaanderen hebben.zich laten inschrijven en zij menen fiet gemakkelijk tegen de „op komende jeugd" te kunnen op nemen om de bloemen mee naar huis te nemen, maar of deze laatste daar genoegen mee zullen nemen, zullen wij moeten afwachten. RU ITER-DEMON STR ATIE.' Onmiddellijk na afloop van de koers zullen de Ruiters te Paard van Sas van Gent en omgeving hun kunnen tonen. De afdelingen van Sas en Westdorpc hebben bij vorige gelegenheden bewezen tot heel wat in staat te zijn en wij mo gen wel verwachten, dat het ook ditmaal „af" zal zyn. Op Zondag 14 September om half acht, zal de bekende Turnvereniging Thor de reeks der sportgebeurtenissen beslui ten. ACTIE-CO>LMUNIQUrS. Het Nederlandse actie communiqué meldt, dat de T.N.I. op grote schaal aan vallen heeft gedaan op ver schillende plaatsen in de be vrijde gebieden, daarbij op steeds driestere nyze het beroep van de Veiligheids raad tot staking van de vij andelijkheden negerend. De ze aanvallen droegen weder om een georganiseerd ka rakter, maar waren veel ern stiger in omvang dan tot dusver gebruikelijk was. Behalve kleine formaties van de T.N.I. en andere strijd groepen namen daaraan ook grotere eenheden van de T.N. I. deel. De Nederlanse verlie zen bedroegen Dinsdag 3 ge sneuvelden en 7 gewonden. Ten Westen van Batavia verdreven Nederlandse troepen een for matie van de T.N.I., welke cir ca 40 man sterk was. Bij een gevecht ten Oosten van Garoet werd onder de gesneuvelden ook het lichaam van een Ja panner aangetroffen. In Mid- den-Java verdreven Nederland se troepen strijdgroepen in de omgeving van Soekaradja, waarbij vier tegenstanders sneuvelden. In Oost-Java heb ben republikeinse troepen een aanval gedaan op een suiker fabriek te Wonossik in het Probolinggose. Vrij sterke troe pen van de T.N.I. vielen Pa- soeroean, Bangi] en Wonoredjo aan. Deze aanvallen werden afge slagen, waarbij de T.N.I. zware verliezen leed. Een mislukte aanval op een Nederlands on derdeel oij Boering ten Zuid- Oosten van Malang kostte de T.N.I. veel verliezen. Ten Wes ten van Soerabaja- moest op verschillende plaatsen Neder landse artillerie worden inge zet. Een aanvullend Nederlands communiqué meldt, dat de T. N.I., het front tegen imperia lisme (onder auspiciën van Djogj3 opgericht), dc T.R.IJP. (studentenleger) en verschil lende andere republikeinse strijdorganisaties door vernie ling en misdaad een toenemen de, constructieve samenwer- king tussen de Nederlandse autoriteiten en de Indonesiërs in de bevrijde gebieden trach ten tegen te gaan. Uit ver scheidene plaatsen worden ge vallen van en pogingen tot roof, brandstichting en vernie lingen gemeld. ONTVOERINGEN IN SEMARANG. Te Semarang zijn vier voor* aanstaande Ambonnezen en Menadonezen ontvoerd door de republikeinen. NIET NAAR DJOCJA. Twee journalisten, de heren Briggs van de Chr. Science Monitor en J. Scheffer van de N.R.Ct. kregen geen toestem ming van de Ned. regering om zich met het vliegtuig van de Australische consul-generaal naar Djocja te begeven. KONINGINNEDAG TE BATAVIA. Uit Batavia wordt gemeld, dat de Koninginnedag aldaar opgewekt werd gevierd en dat van Indonesische zijde zeer waarderende redevoeringen werden gehouden ten op>?chte van Nederland. In de bezette gebieden ontstaat een toene mende neiging om samen te werken en hulp te verlenen aan de Nederlandse troepen. De bevolking geeft hier en daar reeds de rampokkers aan. Minister Neher over Ned.-Indië. Minister Neher heeft in een gesprek tijdens zijn terugreis naar Nederland de mening uit gesproken, dat het economisch leven in Nederlands Indië we der geleidelijk op gang zal ko men. „Ik zie de toekomst van Ned: Indië beslist niet somber in", verklaarde hij nadrukke lijk. Men verlangt in de rege- rings- en ambtelijke kringen te Batavia niet terug naar de toestanden van vóór de oorlog. Wel zijn de Nederlanders in Indië wat weifelmoedig „om dat ze niet weten op welke wij ze fcr;t einddoel bereikt zal worden". Een deel van de In- do-Europese groep staat afwij zend tegenover de nieuwe structuur, omdat men niet weet hoe daarin een gewaarborgd bestaan te vinden. Tot zover de mening van minister Neher. Naar uit Amsterdam wordt gemeld ligt het in de bedoeling van dr. van Mook Zaterdag a.s. naar Batavia terug te keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1