PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrede met de satellieten Consuls naar Djocja Jacht op de„belhamel'der bankbiljetten-vervalsers Dr. van Mook op Schiphol Vandaag Luchttoerisme boven de Scheldemonden r 190e Jaargang - No.207 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Sept. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; f 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 3 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londense Kaa 29 tel 2077 en 5 Goes. Turfkade 15. tel 2475 Oost burg- Gratamastr 3. tel Temeuzen Brouwerljstr 2. Postrek nr 359300 P Z C Middelburg. ZUINIGHEID Onlangs werd gemeld, dat de zeelieden, die tijdens de oor log in het buitenland voeren op Nederlandse schepen, de steun, in die jaren aan hun echtgenoten betaald, terug zul len moeten betalen. Ze hadden moeten sparen in het buiten land, om het geld, dat door de regering en door particulieren aan hun gezinnen verstrekt werd, prompt terug te kunnen geven na het beëindigen der vijandelijkheden. Het is een voorbeeld Van Haagse zuinigheid, waarover de meningen nogal verdeeld zijn. Maar wat te zeggen van het feit, dat de Amsterdamse Kamer van Koophandel begon nen i3 met het invorderen van de inschrijvingsgelden voor de zaken van Joden, die uit de Duitse concentratiekampen zijn teruggekeerd! Een deel van deze Joden werd met Amerikaans geld vrij gekocht en genoot in Zwitserland gastvrijheid. Een ander deel overleefde als door een wonder het Nazi-regime. Maar nu deze mensen terug zijn, begint men met futiele vorderingen te incasseren. Het zal ambtelijk allemaal wel volkomen volgens de letter zijn. Maar volgens de letter handelen is niet altijd goed. Het dagelijks leven leert die les nu eenmaal. En bovendien; heeft men nu werkelijk niets beters te doen dan zulke minimale bedragjes in te vorderen? De ambtena ren, die zich daar mee bezig houden, konden in Zeeland nut tiger werk doen. Denk maar aan de boerde rijen van Zeeuwsch Vlaande ren Interview met maarschalk Tito. Geen sleun aan Griekse partisanen. Maarschalk Tito heeft in een interview met miss Win ter, een Amerikaanse jour naliste, ontkend, dat Joego slavië enige hulp verleende aan de Griekse guerilla-strij- ders of dat een „illegale Griekse radio-omroep" op Joego-SIavisch grondgebied zou opereren. „Wij gevoelen sympathie voor de aspiraties van het Griekse volk in zijn strijd tegen de reactie, doch het is absoluut niet waar, dat wij hulp verlenen in de vorm van wapenen of troepen". Ti to verklaarde verder, dat hij, ondanks een aantal „oorlogs dreigingen" in het buitenland, „voor het ogenblik" een oor log niet mogelijk achtte. „Elke aanvaller moet verliezen, zei- de hij, en wij zullen nimmer als aanvaller optreden". „Joego-Slavië's enige gehei me wapen is zijn moreel", al dus Tito. „Men kan een volk :iet vernietigen met atoom- immen", voegde hij er aan DE OPPOSITIE. Gevraagd, waarom zijn re gering zulke strenge maatre gelen trof tegen de oppositie, zeide Tito, dat de Joego-Sla- vische oppositie het niet al leen maar oneens was, zoals de oppositie in de Westelijke landen, doch dat zij spionnage en economisch terrorisme als wapens gebruikte. Opstand In Ecuador. Gemechaniseerde strijd krachten van het leger van Ecuador en het garnizoen van Guayquil, de voornaamste ha ven van Ecuador hebben zich aangesloten bij de opstand, die te Rlobamba tussen Guayaquil en de hoofdstad is uitgebroken. De regering van kolonel Car los Manchenos, die verleden week die van president Ibarra heeft omvergeworpen, heeft in geheel Ecuador de staat van beleg afgekondigd. De voornaamste regerings autoriteiten te Guayaquil heb ben de wijk genomen. De op standelingen weigeren de re gering van kolonel Manchenos te erkennen en willen dr. Ibar ra terug. Franse spoorwegmannen tegen Franco. De Franse, federatie van spoorwegarbeiders heeft naar alle afdelingen een circulaire gestuurd, ^waarin verklaard wordt, dat „de treinwagons van Franco niet op Frans ge bied moeten komen?. De circu laire bevatte nogmaals in structies, die communicatie per trein via de Frans-Spaanse grens verbieden. (Zoals bekend is de Frans-Spaanse grens vol- tens een door de Franse en paanse regeringen gesloten overeenkomst voor het door reizen van personen openge steld.) De uitgeversvergunning van de communistische uitge ver Emil Carlebach voor het blad de „Frankfurter Rund schau" is ingetrokken. Het wereldgebeuren Opperste Sovjet ratifi ceerde onverwacht de verdragen. Verdragen met Duitsland en Japan vorderen slecht. Tot verwondering van de di plomaten in Washington en Londen heeft radio Moskou Vrijdagavond onverwacht be kend gemaakt, dat de opperste Sowjet de vredesverdragen met de ex-satellieten van de as heeft geratificeerd. In een commentaar voegde Moskou er aan toe, dat de verdragen 'n vie- torie betekenden van de begin selen van Jalta en Potsdam. De verslagen landen zijn thans weer een eind op weg samen te werken in het belang van de vrede. „Ongelukkigerwijs doet de onbekwaamheid van de hui dige regeerders in Italië om de resten van het fascisme weg te ruimen, twijfel rijzen". Afgezien van het commen taar, is de mededeling daarom Sardar Baldev Singh, de mi nister van verdediging van India, die bjjna werd gedood bij onlusten in de Pendsjaab. Merkwaardig trein ongeval in België. Een merkwaardig spoorweg ongeluk heeft zich Maandag voorgedaan op het traject GentLokeren. Toen de trein, komend uit Gent, de zgn. ijze ren brug over de Durme pas seerde, geraakte blijkbaar door de trilling plotseling een der zware met lood gevul de en niet minder dan 35.000 kg. wegende tegenwichten, die het soepel werken van' deze basculebrug verzekeren, uit zijn houders los. De trein werd door het reusachtige tegen wicht getroffen en ontspoorde gedeeltelijk. Het eerste rijtuig werd letterlijk verbrijzeld door de loden massa. Van de 11 rei zigers die zich in deze wagon bevonden werden er vijf op slag gedood terwijl zes ande ren zwaar gewond werden. Staking bij meelfabriek duurt nog voort. De staking bij de N.V. Meel fabriek Holland te Amster dam duurt nog steeds voort De 160 ton regeringstarwe, die reeds een bewerking hadden ondergaan en waren gaan broeien, zijn inmiddels uit de fabriek weggehaald en tér droging overgebracht naar de N.V. Silo-, Elevator- en Graanfactor Mij. Of deze tar we nog voor consumptie ge schikt is, zal moeten worden afgewacht De directie van de Holland deelde mede, dat meer dan de helft der arbeiders het werk wel wil hervatten, maar dit uit angst voor molestatie niet aandurft. De fabriek ligt thans een week stil. Hierdoor is anderhalf maal het weke lijks meelverbruik van de hoofdstad niet geproduceerd. Kerkeraad tegen ouderdomsvoorziening. De kerkeraad van de Geref. kerk naar art. 31 te Rijrusiburg heeft besloten om een afwij zende houding aan te nemen ten aanzien van de noodwet- ouderdomsvoorziening met de nadrukkelijke opwekking tot de gemeente om in deze de grens tussen kerk en wereld zuiver te bewaren. Mocht ouderdomsvoorziening noodza kelijk zijn, dan -willen de ambtsdragers in deze gaarne hun roeping vervullen, waartoe de gemeente hen ongetwijfeld in staat zal stellen, aldus de conclusie van de kerkeraad. Gandhi is Maandagavond wederom in hongerstaking ge gaan. Hij is van plan te vas ten. „totdat het verstand in Calcutta terugkeert". zo van belang, omdat er een eind is gemaakt aan het ge harrewar rondom de zo moei zaam op de Parijse conferen ties tot stand gekomen vredes verdragen. Rusland wilde aan vankelijk de ratificatie uitstel len totdat alle vyf de ex-satel lieten in de ondertekening van de verdragen zouden hebben toegestemd. Het Italiaanse parlement echter had besloten niet in de ondertekening toe te stemmen voor alle grote mo gendheden geratificwrd had den. Nu Rusland heeft toege geven' zal Italië spoedig vol gen, waarmee alle belangheb benden dan officieel hun zegen hebben gegeven aan de vredes verdragen. De enige nog te geschieden plechtigheid is het bepalen van een datum voor het gezamenlijk deponeren van de documenten betreffende de ratificatie. Na dit deponeren zullen eindelijk de verdragen in werking treden met als gevol gen: terrugtrekking van de ge allieerde troepen uit de be trokken landen binnen negen tig dagen en de verplichting van de Grote Vier om binnen een jaar een beslissing te ne men over de Italiaanse kolo niën. Natuurlijk heeft men er zich in het buitenland het diploma tieke hoofd over gebroken, waarom de Sowjets ineens hun bezwaren tegen tekenen opzij hebben gezet. De meest aanne melijke verklaring is deze: de Russische greep op de landen in Oost-Europa is middelerwijl zo stevig geworden, dat het terugtrekken van de Russische troepen thans weinig risico meer oplevert voor een vermin dering van de Sowjet-invloed daar. De tijd van uitstel heeft zijn rente opgeleverd. Het „klein grut" onder de Vredesverdragen is nu zo goed als afgewerkt. Met de verd?a- fen waarop het aankomt, rr»jt e verdragen met Duitsland en Japan zijn de overwinnaars echter nog bedroevend weinig gevorderd. Het verdrag met Duitsland is sinds de mislukte conferentie in Moskou niet meer ter sprake geweest. Op een Amerikaanse uitnodiging deel te nemen aan een spoedig te houden vredesconferentie over Japan, hebben de Russen voorlopig een weigerend ant woord gegeven. En zolang de geallieerden het niet in grote lijnen eens zijn geworden over de toekomst van Duitsland en Japan kan men niet spreken van een werkelijke vrede. Kenya-expeditle vertrokken. De „Bosifontein" van de Holland-Zuid Afrikalijn ig uit de Amsterdamse haven ver trokken. Aan boord bevindt zich de Kenya-expèditie, be staande uit dr. van Herk en de eerste luitenant ter zee Zadel hof. beiden met hun echtgeno te en ieder twee kinderen, als mede een amanuensis. Naar bekend gaat deze, door de Leidse sterrenwacht uitge ruste expeditie, in aequatoriaal Afrika astronomische onder zoekingen verrichten, ln het bijzonder waarnemingen van het zodiakale licht. ...U het acht jaar gele den, dat Frankrijk en Engeland de oorlog ver klaarden aan Duitsland; ...is het 75 jaar geleden, dat te Amsterdam een Omnibus-Maatschappij werd opgericht, welker taak in 1900 door de Ge meentetram werd over genomen. Prinsesjes bij het Scheveningse vuurwerk Heel stilletjes zijn Prinses Juliana en haar drie oudste dochtertjes Maandagavond naar het Scheveningse vuur werk gekomen. Vlak voor het begin van dit laatste <Juur- werkfestyn van dit seizoen, reed een hofauto voor het Kur- haus aan het Gevers Deynoot- plein en vrijwel ongemerkt gingen de Prinses en de Prin sesjes door het hotel naar het terras, vanwaar zij het kleu rige vuurspattende feest goed konden volgen. Slechts enkele van de vele duizenden, die zich in het over volle Scheveningen bevonden, hebben iets van dit Prinselijk bezoek gemekrt. Het behoeft nauwelijks ver teld te worden, dat de Prin sesjes zeer genoten hebben. Een wit olifantje, dat oranje- vuur uit zijn bewegende slurf spoot en vrolijk met zijn staart wapperde, bleek een der groot ste attracties tussen de vele fraai gekleurde stukken en de talloze vuurpijlen. Het sluit stuk, een portret van H.M. de Koningin ln wit vuur met een oranjeversiering aan weers zijden, werd door de Prinsesjes direct als beeltenis van haar grootmoeder herkend. Snel en vrijwel ongemerkt zijn Prinses Juliana en haar drie oudsten na afloop van het vuurwerk naar huis gegaan. - Naar het Belgische land bouwblad „Sillon Beige" mede deelt, wordt de schade, die door de aanhoudende droogte aan de Belgische landbouw is aangericht, op 5 milliard francs geraamd. Dodelijk ongeval op een coaster. De 20-jarige A. Meering, matroos op de Ned. coaster .Kemphaan", liggende te Emden, kreeg Zaterdagmor gen opdracht de watermerken van het schip over te schil deren. Terwijl hij aan stuur boordzijde bezig was in een sloep, kwam de Duitse water tankboot met grote snelheid aanvaren, raakte een ducdalf en botste tegen de sloep aan, waardoor deze kantelde en de matroos tussen de coaster en de sloep bekneld raakte. Hij werd onmiddellijk'in het zie kenhuis te Emden opgenomen, waar men zware inwendige kneuzingen constateerde. In de nacht van Zaterdag op Zondag is 't slachtoffer over leden. Wapenstilstand kost Nederland reeds 103 doden en 283 gewonden. De consuls-generaal te Batavia, die Maandag bijeengeko men zjjn, hebben de heer Etienne Raux, consul-generaal van Frankrijk, en de heer Charles Eaton, de nieuwe consul-gene raal van Australië, aangewezen om zich Dinsdag vroeg aan boord van het particuliere vliegtuig van de heer Eaton naar Djogjakarta te begeven. Hoe lang hun verblijf te Djogja zal zijn, is niet bekend. De republikeinse regering heeft genoemde twee consuls doen weten, dat hun alle faciliteiten zullen worden verleend om zich naar elk deel van het republikeinse gebied, dat zy zonden wensen te bezoeken, te begeven. Het besluit tot het zenden van de Franse consul-generaal Etienne Raux en de Australi sche consul-generaal' Charles Eaton naar Djogja werd geno men in een tweede informele bijeenkomst van de consuls- generaal te Batavia. De VERGEZELD VAN MINISTER L. NEHER. Een grote mensenmenigte begroette Dinsdagmiddag de luitenant-gouvern.-generaal van Ned. Oost-Indië, dr. H. van Mook, die om half drie, na een voorspoedige reis uit Batavia op Schiphol landde. Enkele ogenblikken na zijn aankomst stond hij een groot aantal verslaggevers te woord, die hem met vragen bestorm den. Op verscheidene daarvan weigerde hij een antwoord te geven. Naar bekend is dr. van Mook naar Nederland ge komen om met de Nederlandse regering overleg te plegen over de verdere gang van zaken in Indonesië. „Het zal wel duidelijk zijn", zo zeide dr. van Mook, dat het de vraagstukken zijn waar voor wij ons in Indonesië ge plaatst zien, die een direct overleg noodzakelijk hebben gemaakt". Een mysterieuze Fransman. In 7 landen van Europa Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Zweden, Denemar ken en Eire heeft de poli tie Maandag de handen ineen geslagen, op zoek naar de mysterieuze Fransman, die men voor de organisator houdt van de bankbiljetten vervalsing, welke een geweldige bedrei ging vormt voor het evenwicht van de geldsltuatie. Het signa lement luidt als volgt: leeftijd tussen 35 en 45 jaar, gegolfd bruin haar, lichtblauwe ogen, zeer beschaafd voorkomen en optreden, spreekt Engels zo vloeiend, dat men hem gemak kelijk voor een Engelsman kan houden. De man is gewoonlijk vergezeld van een knap. don kerharig meisje van omstreeks 25 jaar. Sinds enkele maanden zijn in verschillende delen van het continent grote hoeveelheden valse bankbiljetten in circula tie. Zij doken voor het eerst op te Dublin, de hoofdstad van Eire. Men vermoedt, dat de valse biljetten afkomstig zijn van door Himmler tijden3 de oorlog te Sachsenhausen opge richte munterijen. Scotland Yard heeft thans bewijzen in handen, dat de nazi's in dit „luxe" concentratiekamp onge veer 400 deskundige vervalsers in dienst hadden. Dit waren alle doorgewinterde misdadi gers, uit verschillende landen in Centraal Europa en Duits land bijeengehaald. Benden, die tijdens de oorlog in de bezette gebieden bij de ondergrondse beweging werk ten, gebruiken thans in hun eigen belang muntmachi- nes, die zij tijdens de oorlog aan verschillende regeringen hebben ontstolen. Voorts deelde de landvoogd mede, dat zijn bezoek aan Ne derland waarschijnlijk niet langer dan drie of vier dagen zal duren. Op een vraag hem gesteld hoe hij over de interventie van de Veiligheidsraad dacht, antwoordde dr. van Mook glimlachend: „Dat heeft de zaak niet gemakkelijker ge maakt, laat ik het daarbij la ten". Met hetzelfde vliegtuig is ook de minister van weder opbouw, L. Neher, die 14 da gen geleden naar Batavia ver trok, in ons land terugge keerd. Na zijn aankomst gaf hij een beknopt beeld van enkele zijner voornaamste indrukken. Sinds zijn vorige bezoek in 1946 zijn er belangrijke verbe teringen te bespeuren, aldus de minister. Het leven in het algemeen is er veel ordelijker geworden. Er is uit de aard der zaak bij de Nederlandse gemeenschap in Indië een grote spanning waar te nemen en een gevoel van onzeker heid. Maar zowel bij de Ne derlanders als bij de Javaanse bevolking bestaat naar mijn mening in de meeste groepen een vast vertrouwen, dat na verloop van enige tijd Ie moeilijkheden uit de weg zul len worden geruimd". Vlak over de grens hebben de Belgen reeds een goede luchthaven. Vliegtocht over Walcheren. .Wie op een van deze heer lijke zomerdagen, waaraan de zomer van 1947 zo bij zonder ryk is gebleken, zich koesterde in het warme zand van een van de Wal- cherse of Zeeuwsch-Vlaam- sche stranden, zal onge twijfeld wel eens stil heb ben liggen genieten van het levendige schouwspel, dat"t overvliegen van die aar dige Belgische sportvlieg tuigjes altyd weer biedt. Rank en licht, vrolijk in hun heldere kleuren, trekken ze bijna elke dag hun kringen tegen de azuren hemelkoe pel, wanneer ze juist boven Vlissingen zich terugwen den naar hun uitgangs- Eunt: het vliegveld Zoute ij Knocke. We zijn weieens verstoord, wanneer die luchtige dinkskes wat al te brutaal ronkend laag over onze daken scheren, maar op dat punt hebben de vlie gers de laatste tijd hun leven wel gebeterd. Er worden dan ook vrijwel geen klachten meer vernomen. Tenzij we wat jaloers zijn op onze Zuiderbu ren, die daar vlak over onze grens een uitstekende lucht haven hebben, terwijl Zeeland zelfs nog op het voorlopige her stel van zijn beide oude vliegvelden Vlissingen en Haamstede moet wachten. VLIEGVELD ZOUTE. Dezer dagen hebben we eens een bezoek gebracht aan de luchthaven van Knocke, waar zowel burgemeester L. Lippens zelf een enthou siast bevorderaar van het luchttourisme en, evenals zijn echtgenote, een uitstekend sportvlieger als de directeur van het vliegveld, de heer A. Verstraete, ons gaarne bleken te ontvangen om het een en ander te vertellen en te tohen. En werkelijk: vliegveld Zou te ziet er weer uitstekend uit. Het stationsgebouw met de kantoren en net prettige res taurant, de ruime hangar en zelfs de drie startbanen op het nu tot 150 ha. uitgebreide ter rein maken een voortreffelijke indruk en men kan zich moei lijk voorstellen, dat de Duit sers toch ook hier „huis-ge houden" hebben. Het kan er een drukte van belang zijn, vooral wanneer de vele sport vliegtuigjes, welke hier hun home hebben, op mooie dagen bijna onafgebroken stygen en J-'— "tfd tot dalen, terwijl van tyd i tijd nog een zware Dakota van de Sabena neerstrijkt, die passa giers vervoert op de lijn Brus selKnockeLonden. Maar het meeste plezier be leeft men toch aan de sport- toestelletjes, waarvan er hier enkele tientallen thuis horen, hetzij als eigendom van een particuliere sportvlieger, hetzij in exploitatie bij een van de beide ondernemingen, de Air Union Beige of de Cogea, die ondvluchten organiseren en ook luchttaxi's ter beschikking houden. Het zijn toestelletjes van verschillende typen: Piper cup, Pipercruiser, Aeronica, Sokol enz. DE DIEPENTAX. Vanzelfsprekend keken we ook uit naar de Diepentax, welke volgens recente berich ten hier immers gestationneerd zouden worden teneinde o.m. bewoners van West Zeeuwsch Vlaanderen in de gelegenheid tc stellen op snelle wijze in Den Haag te komen. Deze berichten blijken ech ter wel wat tè optimistisch te zijn geweest. Inderdaad kan men via het Bureau voor Toerisme te Knocke wel een luchttaxi van Diepen bestellen, maar gestationneerd zijn er hier tot dusver niet. En de Belgische taxi's, die er dus wèl zijn, moeten nu eenmaal met. franken betaald worden. Die franken vormen na tuurlijk ook een ernstig be zwaar voor Nederlanders om eens even de grens over te wippen om met zo'n aardig toestelletje zich een luchtdoop te laten toedienen. Dat is jam mer. want het is beslist een heel aparte sensatie zo'n vlucht in een sportvliegtuigje. VLUCHT OVER WALCHEREN. Wij waren in de gelegenheid met de heer F. Callens van de Air Union Beige, dezelfde, die verleden jaar een prachtig geslaagde noodlanding maakte op het Strand van Domburg, een vlucht over Walcheren te maken in een grijze Sokol, een Tsjechisch toestelletje, dat be halve de piloot twee passagiers kan meenemen. Een pracht vlucht: eerst over het Zwin, dan hoog over de stranden van Cadzand, Nieuwvliet en Groe- de, die zich prachtig breed langs de Zuidelijke Schelde- oever uitstrekken. Dwars over het water, waarin zich de vaar geulen en zandbanken merk waardig duidelijk aftekenen, naar Vlissingen en dan heel het bruine dorre eiland rond: Middelburg, Vccrc, Vrouwen polder en Oranjezon, Domburg om van Westkapelle af weer rechtstreeks op Knocke aan te koersen, waar de Sokol precies drie kwartier na de start weer keurig neerstreek. Kijk, als dat straks met zul ke aardige toestelletjes nu ook eens op het Walcherse vlieg veld mogelijk is, dan zou Zeeland een heel bijzondere atractie rijker geworden zijn. Misschien 1 s het mogelijk. In elk geval lijkt het de moeite waard reeds nü de mo gelijkheden te onderzoeken, op dat straks, wanneer het vlieg veld inderdaad-weer gereed zal zyn. ook deze vorm van lucht toerisme haar bijdrage tot een nieuwe welvaart zal kunnen leveren. Australische consul-generaal Charles Eaton, is onlangs van zijn post in Portugees-Timor te Batavia aangekomen ter behandeling van het rapport, dat, ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad, moet worden opgemaakt. Op 4 September wordt met de „Oranje" de nieuwe Britse consul-generaal, Francis M. Shepherd, te Batavia verwacht. Voor zijn benoeming tot con sul-generaal te Batavia was Shepherd politiek adviseur met de rang van gezant by de Britse missie in Finland. Na een kort verblijf in Engeland is hij naar Batavia vertrokken. De plaatsvervangend Britse consul-generaal Mitcheson is inmiddels uit Batavia vertrok ken. De Britse missie in Indo nesië wordt op het ogenblik waargenomen door de heer E. T. Lambert. COMMUNIQUÉ. Het Nederlandse actie-com muniqué van Dinsdag meldt, dat sedert het bevel tot staken van de vijandelijkheden de Ne derlandse verliezen bedragen: 103 gesneuvelden, 283 gewon den en 6 vermisten. De hierbij inbegrepen verliezen van de iaatste twee dagen bedragen 5 gesneuvelden en 11 gewon den In het gebied van Medan werd Pematang Siantar tot tweemaal toe door Republikei nen aangevallen, terwij een po ging tot brandstichting werd geconstateerd. De vijand richt te mortier- en geweervuur op Poerwokerto in Midden-Java. Verder meldt het communiqué, dat wederom Nederlandse pa trouilles, posten en kampemen ten onder vuur genomen wer den. Batavia vierde feest. Ter gelegenheid van de ver jaardag van de Koningin is Maandag te Batavia een défilé gehouden, dat bij afwezigheid van dr. van Mook werd afgeno men door dr. P. J. A. Iden- burg. Na afloop biervan vond ten paleize Rijswijk het open baar gehoor plaats, waarbij velen net register tekenden. Te Makassar werden volks feesten, o.m. roeiwedstrijden met prauwen, een défilé en een vlaggenparade gehouden. Op merkelijk was, dat hét aantal deelnemers veel groter was dan het vorige jaar. Hieruit blijkt, dat orde en rust zijn weerge keerd. Generaal Kruis op manoeuvre in Zwitserland. De chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, heeft een uitnodiging ontvangen van de Zwitserse regering om de in September te houden manoeuvres van het Zwitserse leger als gast der regering bij te wonen. Minister Mansholt opende landbouwtentoonstelling. Met hartelijke gelukwensen van de regering bij de opening van de Eeuw-tentoonstelling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft minister S. L. Mansholt deze enorme expositie in de Haagse Hout- rusthallen geopend. De mededeling van de voor zitter, de heer den Hartog, dat, in navolging van H. M. de Ko ningin ook Prinses Juliana het beschermvrouwschap heeft aanvaard, werd met luid ap plaus begroet. Minister Mansholt achtte de tentoonstelling een sprekend getuigenis van de frisse kracht van de 100-jarige. De tentoonstelling is middel om de grote en ingewikkelde landbouwvraagstukken op een geheel nieuwe en oorspronkelij ke manier in het licht te stel len. De moeilijkheden op het gebied van de voedselvoorzie ning, aldus de minister, zullen nog in geen jaren zijn opgelost. Alleen samenwerking, natio naal en internationaal, zal een oplossing kunnen bewerkstel ligen. Amsterdam Moskou. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft een uitnodi ging ontvangen van de voor zitter van de Moskou'se Sow jet om de plechtige herdenking van het S00-jarig bestaan van de stad Moskou op 7 Septem ber a.s. bij te wonen. Deze uit nodiging is aanvaard. De bur gemeester, mr. Am. J. D'Aily, en de wethouder B. C. Francke, zullen de hoofdstad vertegenwoordigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1