Brand bil „De Schelde" Oranje en Zeeland NIEUWS UIT ZEELAND Zeeuwse ruiters bekampten elkaar Grote bioscoopbrand in Parijs Zwitsaletlen. z.v.u. WALCHEREN 92 DODEN EN 30 ZWAAR GEWONDEN. In een Westelijke voorstad van Parjjs heeft zich Zater dagavond een drama afge speeld, dat aan 92 mensen het leven kostte, terwül nog onge veer 30 slachtoffers zwaar ge wond in het ziekenhuis werden opgenomen. In de bioscoop Le Sei brak tijdens do voorstelling brand uit, vermoedelijk door kortsluiting op het bovenste halcon. Dit balcon stortte neer op een lager gelegen balcon, waarna ook dit neerstortte en op do parterre terecht kwam. Er ontstond een enorme pa niek, zodat de slachtoffers van vlammen en vallende balken nog vermeerderd werden met velen, die onder do voet wer den gelopen. De meeste mensen c^| het tweede balcon werden door de vlammen ingesloten en ver stikt. Die op het eerste balcon liepen zulke ernstige brand wonden op, dat vele hieraan zijn overleden. Sommige ouders gooiden hun kinderen van het balcon naar de mensen bene den toe om hen voor verbran ding te besparen. De bioscoop brandde geheel uit. DIRECTEUR GE ARRESTEERD. De directeur van de bioscoop, de heer Antoine Mouillade, is door de politie in hechtenis ge nomen. Hij wordt ervan be schuldigd, dat hij de aanwijzin gen van de commissie voor de veiligheid van openbare gele genheden niet heeft opgevolgd. De minister van binnenland se zaken heeft een bedrag van een millioen francs ter beschik king gesteld van de slachtof fers. De gemeenteraad van Rueil Malmaison nog een mil lioen francs. Beheerste feestviering. De veiering van de verjaar dag van H. M. de Koningin is aüerweg in Zeeland met grote soberheid gevierd en dus geheel in overeenstem ming met haar verlangen om in verband met de omstandig heden een luidruchtige feest viering achterwege te laten. Onopgemerkt is deze dag ech ter niet voorbij gegaan: op waardige en gemeende wijze hebben de bewoners vdn Zee land hun traditionele liefde voor liet Vorstelijk huis ge uit en voor twee dagen waren stad en dorp weer getooid met oranje en rood-wit-blauw. te mddelburg. De feestelijkheden in Mid delburg werden Vrijdagavond geopend met een cabaretavond, die door de buurtver. „Korte Delft" aan haar leden werd aangeboden. Jimmy Spake met zijn Zuidwesters gaven hier de toon aan. Zondagmorgen vond op de Dam een open luchtconcert plaats door het Middelburgs Muziekcorps en het Middelburgs Mannenkoor. Ondanks het vroege uur was de belangstelling voor dit con cert, dat geheel in de geest was van de geliefde Zondag ochtendconcerten, die vroeger op het Abdijplcin werden ge geven, zeer bevredigend. Koninginnedag stond in Mid delburg "in het teken van de Niwin. De gehele dag werd op tientallen plaatsen in de stad gecollecteerd, terwijl in één door de U.V.V. beschik baar gestelde cantinewagen verversingen verkocht werden. Om 10 uur 's morgens open de de burgemeester, jhr. rar. W. C. Sandbcrg tot Essenburg een bijeenkomst op de Markt, waar gesproken werd door ds. F. Don, ds. H. Veldkamp en pastoor H. Snel. De middaguren waren aan de sport gewijd. Een talrijk publiek verzamelde zich op het sportterrein aan de Nadorst- weg om van spannende korf bal- en voetbalwedstrijden te genieten. Na een demonstratie turnen en vrije gymnastiek door jonge leden van Achilles, onder leiding van de heer J. Bal, kwamen de twaalftallen van de korfbalclubs Swift en Zuid-Beveland in het veld. Zij speelden een aantrekke lijke wedstrijd, rijk aan span nende momenten. Swift bleek hierin de meerdere te zijn van de Zuid-Bevelanders: haar spe lers gaven beter samenspel te zien en waren geregeld in de aanval. De einduitslag (51) (Ingezonden mededeling) FTGW "PIJNEN "N SNELLE ZEKERE WERKING ZWITSAtyABBIEKEN APttOOORM (Ingezonden mededeling) gaf dan ook een vrij goed beeld van 't peil van de wed strijd. De ruststand luidde: 1—1. 's Avonds heerste een gezel lige stemming in het centrum van de stad. Op de met hon derden lampjes verlichte Markt concerteerde het Middelburgs Muziekkorps, terwijl later ïn de avond een fakkeloptocht en een openluchtfilmvooi-stelling werden gehouden. Ook op 't Zand heerste de gehele dag een opgewekte stemming, die tot uiting kwam tijdens een muzikale rondgang. TE VLISSINGEN. Zaterdagmiddag is te Vlis- singen een bijzonder geslaag'de Oranjeoptocht gehouden, waar in een aantal scheepsmodel len werden meegevoerd, die een aardig overzicht gaven van het vervoer te water. Er bestond voor deze op tocht, die Maandagavond her haald werd, grote belangstel ling en de organisators heb ben er alle eer mee ingelegd. Bovendien was een instruc tief programma verschenen, waarin de heer Smals een des kundige toelichting gaf bij de verschillende gedemonstreerde scheepsmodellen. Er werd gedefileerd voor 't stadhuis, waar burgemeester Kolff met wethouders en raadsleden de stoet gadesloe gen. De jury van deskundigen kende de volgende pryzen toe: Eerste groep (oudere scheeps- typen)eerste prijs, Egypti sche galei (buurtver. De Post hoorn); tweede prijs, Romein se galei (Coosje Buskenstr.) en nog een tweede prijs Vi kingschip (Walstraat). Tweede groep (latere scheeps- typen) eerste prijs, Mijnenleg- ger Jan van Brakel (v. Dis- hoeckstraat)tweede prijs Vlaggeschip (Noordstraat) en derde prijs Zeilloodsschoener (Grote Markt). Des avonds heerste op de punten in de stad waar mu ziek was, een gezellige drukte. Maandagmorgen was er voor de jeugd een leuk strandfeest. Des middags bereidde een comité van wielerenthousiasten aan vele honderden Vlissingers een genoegen door het orga niseren van een eenvoudige wegwedstrijd voor berijders van transportfietsen en voor berijders van gewone fietsen. Burgemeester Kolff gaf voor beide races het startsein. Voor de eerste race waren 17 deel nemers ingeschreven en voor de tweede 35. Vooral de transportfietsen race. die ook een komisch ele ment bevatte, ontketende le vendig enthousiasme onder de toeschouwers. Eerste werd J. Verduin, tweede L. de Vries, derde A. Nieuwdorp. De race op gewone rijwielen werd gewonnen door W. J. Monthaan, tweede werd J. Bu- ter en derde J. Provoost. Aan het comité, dat onder leiding van de heer C. v. d. Linde stond, een woord van hulde voor de vlotte organi satie! Ook de politionele assisten tie fungeerde voortreffelijk. TELEGRAM. Het gemeentebestuur van Vlissingen zond een telegram aan H. M. de Koningin, aan wie eerbiedige gelukwensen werden aangeboden. TE GOES. In Goes was besloten de feestelijkheden te beperken tot een goochelvoorstelling. Tot driemaal toe waren hon derden schoolkinderen des morgens in het Schuttershof bijeen en genoten van een korte doch zeer goede voor stelling door prof. Langini, nadat zij met het zingen van twee coupletten van het Wil helmus waren begonnen. Dr. Z. Y. v. d. Meer naar Amerika. Zaterdagavond vertrok per K.L.M.-Constellation „Holland Michigan" naar New York, dr. ir. Z. IJ. van der Meer, direc teur-generaal van volkshuis vesting. Hij gaat voor onge veer een maand naar Amerika teneinde gegevens uit te wis selen over woningbouw en volkshuisvesting. V/2 millioen pond hooi verbrand. Te Genemuiden is een der hooischelven in het z.g. blok huis bij het Zwolse Diep in brand geraakt. Het rieten dak brandde vrijwel onmiddellijk als een laaiende fakkel .en de wegwaaiende vonken zetten bovendien de andere hooischel ven alsmede een kleiner aantal hooimijten in brand. In totaal is ongeveer V,6 millioen pond hooi onbruikbaar geworden. De Amerikaanse autori teiten in Duitsland hebben erkenning verleend aan de .Republikeinse Unie van Duitsland" als nieuwe Duitse partij. Nieuw feuilleton. Morgen beginnen wij met de publicatie van 'n nieuw feuilleton. Het wordt een uit het En gels vertaalde roman „Monica is verloofd" van de bekende schrijf ster Berta Ruck. Ongetwijfeld zullen de lezers van onze feuille tonrubriek aan dit nieu we, boeiende verhaal veel genoegen beleven. „Geschenken" voor de Verkeersinspectie. Onlangs hebben wij gemeld, dat de Rijksver keersinspectie *veel porti had te betalen voor het terugzenden van „ge schenken", haar toege zonden door lieden, die de geadresseerde gun stig willen stemmen. Voortaan, zo verne men wij thans, zullen deze „geschenken" niet meer worden geretour neerd, doch ter beschik king van sociale instel lingen worden gesteld; de afzenders krijgen er bericht van aan welke instelling hun „ge schenk" wordt gezonden. Gevallen van kennelijke corruptie zullen in han den van de officier van justitie worden gesteld. De Thoolse brug. Naar wü vernemen is in een Zaterdag SO Aug. ge houden conferentie als da tum van de opening der Thoolse brng vastgesteld Vrijdag 10 October a.s. Deze datum is gekozen, omdat juist negentien jaar voor dien de eerste Thoolse brug officieel in gebruik werd genomen. Vrijdag j.L heeft de gemeen teraad van Bergen op Zoom zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van gedeputeerden van Noord-Brabant om teza men met de gemeente Halste ren f 5000.— bij te dragen in de kosten van de herbouw der Thoolse brug. In totaal zal de provincie Brabant f 30.000 bijdragen. In de gemeenteraad van Tholen werd door een der le den Vrijdag j.l. gevraagd, waarom deze raad nog geen beslissing nam over de tol- kwestie. De burgemeester antwoord de, dat gewacht moest worden op een officieel voorstel van de minister. Dat voorstel zal spoedig afkomen. Rotterdammers bezochten Walcheren. In de afgelopen zomermaan den heeft het „Rotterdams Nieuwsblad" te Rotterdam, autobustochten naar Walche ren georganiseerd. Bijna elke Woensdag en Zondag leidde 'n gids van de Stichting „Nieuw Walcheren" verscheidene tien tallen Rotterdammers over het eiland rond. De meeste bezoe kers waren diep onder de in druk van het sombere beeld, dat Walcheren zonder bomen vertoonde. Zij beantwoordden het beroep om steun voor de herbeplanting van het eiland dan ook gul. De Rotterdamse bezoekers plantten 153 bomen en 533 struiken. De laatste tocht Rotterdain- Walcheren had Woensdag 27 Augustus plaats. „De Paardebloem" en C. Steendijk kampioen. Opnieuw is het sportpark in Goes luttele weken na het eslaagd nationaal concours- lippique een gehele zonni ge Zaterdag lang strijdperk geweest van paard, „de schoon ste verovering van de mens" en ruiter. De Gewestelijke Bond voor Zeeland van de Kon. Ned. Federatie van landelijke Rijverenigingen organiseerde namelijk een concours van „landelijke ruiters" uit Zee land, waarin een geduchte strijd om het Zeeuwse kampi oenschap is gestreden. Het programma, dat men had samengesteld, was afwis selend en aantrekkelijk en 't valt dan ook te betreuren, dat zo weinig mensen hier van getuige waren; het aantal toe schouwers stelde 'teleur. Onder de weinigen, die wèl dit rui- terfestijn bijwoonden, merkten wij de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het lid van G. S. de heer C. Phi- lipse en de burgemeesters van Goes, 's-Heerenhoek en Kat- tendijke op. De Commissaris der Konin- in opende het concours te half met een korte speech, waar in hrj hulde bracht aan de or ganiserende vereniging. Hier na volgde de parade van alle ruiters, de inspectie en de uit reiking van de prijzen aan de winnaars van de in de morgen uren gehouden dressuur proe ven. De uitslagen hiervan lui den: Dressuurproef achttallen: le rijs, een wisselbeker van de ;.L.M., Rijver. „De Paarde bloem" te Goes (inst. mevr. M. v. d. Bo3ch), kampioen; 2e pr. Julianaruiters, Zaam- slag (inst. W. Dieleman), re serve-kampioen; 3e pr. Oran- jeruiters, Axel (inst. C. de Feyter); 4e pr. De Schouwse Ruiters, Dreischor (inst. L. M. Moermond). Dressuurproef viertallen: le pr. L. R. Eerste Walcherense, N. en St. Joosland (inst. J. P. Pouw); 2e pr. Schouwse Rui- ters. Individuele dressuur B: 1. J. Dees (Julianaruiters) met Darling; 2. M. J. Maris Noord- Beveland) met Marco HI; 3. J. J. v. Oeveren (id.) met Harry II. A Individuele dressuur L: 1. A. den Exter (Oranieruiters) met Robby II; 2. C. Verhuist (id.) met Tobby; 3. S. v. Hoeve (id.) met Jady I. „De Paardebloem" zal Za terdag a.s. de Zeeuwse kleu ren moeten verdedigen op het nationale concours in Den Haag. Het publiek volgde de wed strijden springen, die 's mid dags gehouden werden, met grote aandacht, evenals de spannende vossenjacht en be hendigheidsrace en de interes sante demonstraties. C. Steendijk met Frlts (Schouwse Ruiters) werd kam pioen van Zeelanden de afde ling Veelzijdigheid. No. 2 werd J. J. Vogelaar met Rapid (N. Beveland) en No. 3 S. van Hoeve met Jaeky n (Oranje- ruiters) VERDERE UITSLAGEN I De verdere uitslagen luiden: I Springconcours met handicap: 1. L. M. Moermond (Sch. Rui ters) met Bento VI; 2. P. J. Marcusse (Nd.-Bev.) met Jim my I; 3. C. Verhulst (Oranje- ruiters) met Tobby. Springconcours kl. B: 1. W. Vermue (Polder ruiters) met Urama; 2. M. Wisse Nijsse (De Paardebloem) met Maple Leaf. Springconcours kl. L.: 1. C. Steendijk (Sch. Ruiters) met Frits; 2. J. J. Vogelaar, (Nd.- Bev.) met Rapid; 3. S. van Hoeve (Oranjeruiters) met Jacky I. Klavertje drie: 1 en 3 De Paardebloem; 2 Julianaruiters. Vossenjacht: eerste jagers. M. Dieleman (Julianaruiters) met Nelly en J. de Feyter (Paardebloem) met Puck. Behendigheidsrace: 1 M. Wisse Nijsse; 2 S. Janse; 3 C. Steendijk. Groepsspringen: 1 Schouwse ruiters I; 2 idem II; 3 Nd. Beveland II;' 4 Schelderuiter I. Aangespannen Ned. trek paard: 1 Hofstede Schenge, 's Heer Arendskerke met Toos en Berni; 2 C. J. de Kam, Wissekerke met Klara en Kambia v. Molenzicht. Aangesp, ponnies: 1 M. Baars, Goes; 2 M. G. Rouw, Goes. De dames Jannetje van As en C. den Engelsman, beiden te St. Maartensdijk, slaagden bij het te Amsterdam gehou den examen voor Leerares Coupeuse. Reiziger per amphibietank. Schouwen en Duiveland wordt in deze vacantiedagen op verschillende manieren be zocht, te voet, per fiets, per boot, per auto enz. Een wel zeer originele manier van rei zen heeft echter de heer Sie- ling uit Melissant, schoonva der van dokter Quaak te Bruinisse, die n.L arriveerde per amphibietank. Hij stak daarmede van Goeree Overflakkee de Gre- velingen over en reed via de glooiing de dijk over. Het wa ter was nogal woelig geweest, wat hem niettemin deed be sluiten op dezelfde wijze te rug te keren. Weer ging het steil tegen de dijk op en langs de glooiing het Zjjpe in. Op de hoek van de Stoof- polder op de scheiding van Grevelingen en Zijpe bleek de getijstroming echter te sterk en kon het vreemde voer- vaar-tuig niet meer vooruit komen. Het is toen maar de weg van de gewone auto's ge volgd via ZijpeAnna Jaco- bapolder, door Brabant en via het veer Dintelsas. Toneel en concerten van de Daar, in verband met de va- can tie tijd het aantal inschrij vingen op de abonnements voorstellingen over het a1 ge meen in de gehele provincie nog te laag is en de Z.V.U. niet dan in uiterste noodzaak de voorstellingen wil annule ren, heeft zij de inschrijvings termijn met veel moeite kun nen verlengen tot 8 September a.s. Is op die datum het mini mum aantal inschrijvingen in de diverse plaatsen niet be reikt, dan worden de series on herroepelijk geheel of gedeel telijk geschrapt. Geeft U zich ten spoedigste op, voor het te laat is. DODELIJK ONGEVAL BIJ HET DORSEN. Bij het dorsen bij de land bouwer M. v. d. W. te Haam stede had Vrijdag de 17-jarige H. v. N. het ongeluk op de dorsmachine uit te,glijden en met beide benen tussen de dorstrommel bekneld te gera ken. De dokter, die spoedig aanwezig was, liet de jongen onmiddellijk overbrengen naar het ziekenhuis te Noordgouwe, waar hij kort na aankomst overleed. Vlissingen geen spreekuur. De Burgemeester van Vlis singen is Woensdagmorgen "verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. Rijks H.B.S. ie Vlissingen heropend. Het gerestaureerde gebouw van de R.H.B.S. te Vlissingen is Maandagamorgen te elf uur officieel in gebruik genomen. De directeud der H.B.S. de heer G. Lammers verwelkomde in zijn openingswoord de bur gemeester van Vlissingen mr. Kolff, de directeur afd. Onder houdswerken Rijksgebouwen dienst ir. Bok, de oud-H.B.S.- directeuren de Noo en Coster, enkele oud-leraren, de commis sie van toezicht, het bestuur von de oudervereniging, ds. Aalbers, pastoor Poppen en de collega's van andere H.B.S.'en en lycea in Zeeland. De heer Lammers ging in het kort de geschiedenis van de huisvesting der school na. In ei 1940 werd het gebouw gevorderd door het Duitse le ger. De H.B.S. werd te Mid delburg in verschillende loka liteiten en zelfs in een onbe woonbaar verklaard gebouw ondergebrachta. Na de bevrlding werd de school gehuisvestin 't gebouw van het burgerweeshuis te Vlissingen om via een kort verblijf in school B aan de Bo- nedijkestraat thans terug te keren in het gerestaureerde jeboirw. De restauratie heeft :wee jaar geduurd en de Rijks gebouwendienst kan trots zijn op zijn werk. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur van Vlissin gen, dat voor de school ge ijverd heeft. Met veel genoe gen stelt de H.B.S. thans loka len ter beschikking voor an dere onderwijsinstellingen in de gemeente. Nadat de aanwezigen het ge bouw hadden bezichtigd, sprak burgemeester Kolff. Hij wees er op, dat het gerestaureerde gebouw meer accomodatie biedt en dat na het in gebruik nemen van dit gebouw voor bijna alle scholen in Vlissingen weer volgens een normaal tijd schema gewerkt kan worden. Spr. herinnerde aan het ver minderde verantwoordelijk heidsgevoel. dat zich bij de na oorlogse jeugd openbaart en VUUR MET NEGEN STRALEN GEBLUST. Een der kantoren uitgebrand Zondagavond werd te om streeks half elf een uitslaande brand ontdekt in een dor ge bouwen op het terrein van de Mij. „De Schelde". Nadat kort tevoren een brandlucht was waargenomen, werd de portier van „De Schel de" gealarmeerd door een ex plosie en toen hii een onder zoek instelde, sloegen de vlam men reeds uit het dak van het febouw, waarin het oedrijfs- antoor van de afdeling Scheepsbouw en constructie, was ondergebracht, In dat gebouw bevonden zich administratievertrekken, loka len voor tekenaars, een opslag ruimte voor tekeningen, films enz. Bovendien was er een hoe veelheid kerkmeubelen opge slagen van de Geref. Kerk. die thans in herbouw is en een ?iartytje meubelen van de kos- er dier kerk. Het vuur, dat door onbe kende oorzaak is ontstaan heeft blijkbaar zeer snel om zich heen gegrepen. Kort na de alarmering wa ren de Vlissingse brandweer en de bedrijfsbrandweer met toe reikend materiaal ter piaatse om het vuur afdoende aan te tasten. Er werd met negen stralen water gegeven. Toch kon niet verhinderd worden, dat de eerste verdie ping en de zolderverdieping van het pand totaal uitbrand den. Enig gevaar ontstond toen enkele muren met groot geraas omstortten en enkele brand weerlieden zich maar ternau wernood in veiligheid konden stellen. Te kwart voor elf was men het vuur zo ver meester, dat er geen vrees meer voor uit breiding bestond. Het motorschip Willem Ruys dat op ongeveer 25 meter af stand aan de lcade lag, kreeg aanvankelijk een lichte von kenregen te verwerken, waar om de brandwachten op het schip versterkt werden. Direct gevaar liep het schip evenwel niet, evenmin als de grote kraan, die op enkele meters af stand van het brandende ge bouw stond. Te kwart voor elf kon men zich bepalen tot nablussen. De Vlissingse brandweer rukte te kwart voor één des nachts in. Op het terrein van de brand waren talrijke autoriteiten aanwezig, onder wie de heren Smit en Wesseling, directeuren van de N.V. „De Schelde", de burgemeester van Vlissingen, de commissaris van politie, de directeur van gemeentewerken enz. Het bedrijf zal door de brand geen ernstige storing onder vinden. sprak het vertrouwen uit, dat dit mooie gebouw de taak van de leraren zou vergemakkelij ken. Ir. B. B. Louis bood als voor zitter van de oudervereniging een electrisch apparaat aan voor het bereiden van koffie en thee. Tenslotte spraken nog de heren J. Th. van Dalsum en pastoor Poppen. Nadat verversingen waren rondgediend verenigden de leraren met hun dames zich aan de lunch. variété faveur. Variété Faveur bracht zyn nieuwstoe revue: .,Zo uit de lucht" in het Concertgebouw te Vlissingen. Het gezelschap heeft daar mee de aloude naam hoogge houden en aan de talrijke aan wezigen een avond van onge kamd jolyt bezorgd. Wij kun nen hét uitgebreide program ma niet breedvoerig bespreken, maar willen een uitzondering maken voor de veelzijdige ar tist Rexls, die de ganse avond de lachspieren in beweging wist te houden. Het balletnum mer was eveneens voortreffelijk eni de aankleding van liet to neel wekte de bewondering. De verbeterde outilage van het pas gerestaureerd^ Con certgebouw droeg ook vn holgM mate bij tot' het welslagen van deze revue-opvoering. Middelburg Prijswinnaars van de Middelburgse ringrijderij. Voor de beste deelnemers aan de Donderdag te Middel burg gehouden ringrijderij voor Walcherse rijders, waren behalve vier wisselbekers niet minder dan 51 prijzen be schikbaar gesteld. Deze werden gewonnen door: 1. J. de Klerck, 2. J. Reynierse Pzn., 3. A. Maljers, 4. S. de Pagter, 5. P. Peper, 6. P. Duvekot, 7. L. de Voogd, 8. P. Simpelaar. 9. C. van Sor- gen, 10. C. A. Polderdijk, 11. A. Rooze, 12. J. S. Reynierse, 13. D. Lampers, 14. S. T. Brou wer, 15. A. Reynierse Wzn., 16. A. de Visser, 17. D. van. de Voorde, 18. P. Dingemanse, 19. L. de Pagter, 20. L. Huisson, 21. J. A. Louws, 22. F. Moens, 23. A. Krijger, 24. J. Riemens, 25. J. Koole Jzn., 26. W. Mal- jaars, 27. P. de Visser, 28. Jac. Wisse, 29. A. Klijfhout, 30. D. de Bree, 31. J. P. Reynierse, 32. L. de Looff, 33. C. Kodde Jzn., 34. F. de Bree. 35. B. Arendse, 36. W. Bosschaart, 37. A. P. de Wilde, 38. P. Pleyte, 39. K. Poppe, 40. J. Buys, 41. J. Louwens, 42. L. P. Polderdijk, 43. F. Vos, 44. P. Rooze, 45. P. Jongepier, 46. J. Brouwer, 47. A. Cevaal. 48. W. Koole Jzn., 49. D. Klijf hout, 50. F. Dekker Fzn., 51. G. Wattel. Iedere deelnemer aan de prijsringrijderij moest 25 keer rijden. komend toneel. Het seizoen 19471948 wordt door de Middelburgse Schouwburg geopend met twee toneelvoorstellingen. Op Woensdag 10 September zal het Nederlands Toneel, o.l.v. Cor van der Lugt Melsert, 't bekende toneelstuk van mr. J. H. Penning, „De Zondaar", waarvan dit gezelschap dezer dagen de première zal bren gen, opvoeren. Cor van der Lugt Melsert en Magda Jans- sens vervullen de hoofdrollen. Op Donderdag 11 September treden de Komedianten o.l.v. Johan Kaart op met het blij spel „Moderne tijd" (Fifty- fifty)met Kaart in de hoofd rol. demonstratie ruitersport. Wie meent, dat voor het be oefenen van de paardensport behalve een paard, kapitaal of een adelijke titel nodig is, heeft het mis. Er zijn in ons land scholen genoeg om elke liefhebber of hebster van deze aristocratische sport ln korte tq'd tot een volleerd rui ter te maken. Vrijdagavond gaf de Ruitersportver. te Mid delburg bij de molen op de Veerse weg een openbare les. De weinige toeschouwers, die om het omheinde veld stonden, konden zien en horen wat er al zo voor nodig is om fier te paard te kunnen zitten: behal ve een juiste behandeling van het rijdier een soepele en veer krachtige houding. Een mooie sport, de paardensport, die in onze gemechaniseerde wereld waard is in ere gehouden te worden. O.- en W.-Souburg DE RUILVERKAVELING S- wet. Vrijdagavond had er te Sou burg een openbare vergade ring plaats van de Chr. Hist. Unie. Nadat de heer Deij, voorzit ter der afd., een welkomst woord had gesproken, ver kreeg de heer mr. Baron v. d. Feltz uit Middelburg, lid der Tweede Kamer, het woord, die sprak over het onderwerp „De herverkavelingswet Walche ren". Spr. merkte op, dat de toe= stand in ons land nergens is als hier op Walcheren, omdat naast de verwoeste woningen, ook de cultuurgrond voor ja ren is verwoest. Het bedrijfs kapitaal verminderd steeds en er komt een „vertrouwens crisis", dfear veel wordt be loofd, maar weinig uitgekeerd. Derhalve heeft Walcheren recht op bijzondere steun, ook van de regering. Voor de oorlog waren er hier te veel kleine bedrijven. Nu zal men plm. 10 ha. krij- ;en en om ieder grondbezitter Jit te geven zal er ongeveer 3000 ha. buiten Walcheren ge zocht moeten worden en voor namelijk in de Noord-Oost polder. Naar aanleiding van het betoog van de heer v. d. Feltz deed de heer v. d. Werf nog enkele mededelingen en zeide dat vooral bij de kleinere grondbezitters zich een angst openbaart, dat zij niets meer zullen krijgen. Naar wie grond inlevert krijgt grond terug. Een bedrijf wat rendeert wordt niet vergroot of verkleind. Het gaat om ie rentabiliteit van het bedrijf De ruilverka- vellngscommisse heeft niet alleen met grond en geld, maar ook, met mensra te maken. Serooskerke VOLKSrELLING. Door het Centraal Bureau voor de Statstiek zijn enige voorlopige uitkomsten gepubli ceerd van de op 31 Mei jl. ge houden volki- en woningtel ling. Deze luden voor de ge meente Serocskerke (W) Aantal inwiners 1618, waar van 805 manken en 813 vrou wen. Het aartal bewoonde wo- - ningen bedraagt 410; hiervan worden er 391 bewoond door 2 of m?er pesonen en 37 door alleenwonend! personen. 31 woningen sijn onbewoond, waarvan Tc ten gevolge van beschadiging Westkapelli aanïesteding. Dinsdag werd te Westkapelle aanbesteed, het bouwen van 13 panden aan de Kloosterstraat. Inschrijvers waren: Verenig de Westkappelse Aannemers f 207.181; v. d. Wijk, Buwalda en Schaap 1208.800; J. v. Gar- sel f 210.200; v. Luiks aanne mersbedrijf f 222.000; Fokkens f 238.965; de Boer Volkert f 245.500. St. Laurers INTREDE DS. C. BOON. Ds. C. Boon, beroepen pre dikant der Ger. Kerk, hoopt 5 October afscheid te preken te Duursv.oude en 19 October te Sint laurens intrede te doen. Tribumal Middelburg Oostlandboer had toezichl op 950 Russen. Voor int Tribunaal te Mid delburg ftond Vrijdagmorgen de 34-jarige landarbeider J. L. Fase uit St. Annaland terecht. Deze mal was in 1941 bil de S.S. gegian eiu vertrok in No vember Tan dat jaar als Oost landboer naar Rusland, waar hij tot medio 1944 werkzaam bleef. Op een landbouwbedrijf van 35PÖ ha. hield hij tezamen met anderen gewapend toe zicht op circa 950 Russen. Na de Duitse capitulatie werd Fa se, die thans op vrije voeten verkeert, geruime tijd door de Russen gevangen gehouden. In verband hiermede meende de verdediger, mr. Kuypers, de uiterste clementie van het Tri bunaal te moeten vragen. L. Spaanderman, stoker uit Vlisslugen, was N.S.B.-er ge- worde# om een nieuwe toe komst op te bouwen. Hij trad toe tot de Waffen S.S., was werk»am bij bunkerbouw, was later ingedeeld by fa- brietobrandweer in Bremen en kwart tenslotte bij de N.S.K. K. terecht. Verdachte hing een dergelijk onwaarschijnlijk ver haal op over zijn onderduiken in Dm Haag. dat de voorzit ter Tan het Tribunaal hem ae raad gaf sprookjesschrijver te worden. fietsen zonder achterlicht. Vde wielrijders schijnen niet overtuigd te zijn van de nood- X dat hun flets van een goed werkend achterhcht ia voorzien. De Goesse poliüe maakte in de laatste paar da- fr«n in meer dan tien gevallen proces-verbaal op tegen over treders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2