Bevrijding van terreur NIEUWS UIT ZEELAND Treurige gasvoorziening Geen torens voor Z.-Vlaander en r ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Walcheren nippers Dr. van Mook nam krachtige maatregelen voor bezette gebieden. Rechtsherstel op Java en Sumatra. Vrtfdag is een bekendma king van de landvoogd gepubli ceerd. waarin de exacte be grenzing van de gebieden wordt opgesomd welke op 4 Augustus door de Nederlan ders waren bezet. Verder wordt een aantal maatregelen uiteen gezet, welke genomen zijn voor het herstel van 'n ordelijk be stuur. De Republikeinse rege ring heeft na het staken van het vuren door agitatie en in timidatie de Republikeinse ambtenaren verboden functies in het bezette gebied uit te oefenen, weshalve de Neder lands-Indische regering heeft bepaald a. In de bezette gebie den wordt niet langer het Republikein* gezag keml. b. Alle Ingezetenen dezer gebieden wordt verboden de bevelen van dit gezag op te volgen. c. De Republikeinse ambtenaren kunnen hun vroegere functie* voort zetten. behoudens onge schiktheid of laakbaar ge drag. d. Onwillige ambtenaren worden ontslagen en kun nen naar het Republikein se gebied worden gezon den. e. Maatregelen zullen genomen worden voor de duurzame veiligheid van de Ingezetenen der bezette gebieden tegen terreur en Intimidatie. werknemers In harmonie zijn. Het toekomstig regeringsbeleid houdt ook In vrijheid van gods- diienst, systematische opbouw van de Indonesische midden stand in samenwerking met de politieke en maatschappelijke organisaties, welker beginselèn hiermede stroken. Spoedig herstel van de mo netaire en economische toe stand, door uitgebreide samen werking op ieder gebied. De Nederlands-Indische regering beoogt tenslotte spoedige sa menwerking in alle delen van Indonesië, waar orde heersen in kader van de opbouw dei- Verenigde Staten van Indone sië. Voor het herstel van recht en orde zullen alle gewapende organisaties, welke het gezag van de bestaande overheidsor ganen niet erkennen, ontwa pend en ontbonden worden. De Nederlands-Indische regering stelt zich verder ten doel her stel van het onderwijs, ver keerswezen en de arbeidsgele genheid, waarbij rechtsherstel voor allen, die uit hun beroep bedreigd worden of die daar uit verdreven zijn. zal plaats vinden. Door systematische verzorging van arbeidsgelegen heid zal voor ieder passend werk gevonden worden, waar bij door sociale maatregelen eèwaarborgd wordt, dat de be langen van de werkgevers en Reis van dr. van Mook. Naar het A.N.P. verneemt, zal dr. van Mook Zondag a.s. om 5 uur 's morgens met een speciaal toestel, een C 54. on der commando van Viruly, uit Batavia vertrekken. Men zal zonder Nightstops recht streeks naar Schiphol vliegen. Dr. van Mook wordt tezamen met minister Nelier Dinsdag a.s. om 14.30 uur in Neder land verwacht. ONDERSCHEIDING Dr. H. J. VAN MOOK. Bij Kon. besluit is de luite nant gouverneur-generaal in Nederlandsch-Indiö, dr. H. J. van Mook, bevorderd tot groot kruis in dc Orde van Oranje Nassau. Voorts werden ter gelegen heid van H.M.'s verjaardag tal van onderscheidingen toege kend aan ambtenaren, militai ren enz. in Ned. Indië. (Ingezonden mededeling) VOOR UW HAAR hebben wij momenteel onder staande artikelen: Libelle spelden 20 ct. Knipspeldjes 21 ct. Prima schuifspeldjes 25 ct. Haarspelden per pakje 20 ct. Strikhouders 25 ct. Nylon haarnetten 65 ct. Zijden nachtnetten 75 ct. Kwaliteit haaroprollers 100 ct. Deze en nog meerdere haar- artikelen koopt U vanzelfspre kend bij jo Vlissingen B B E Middelburg (Ingezonden mededeling) KNIPCURSUS. In September begint een nieuwe cursus patroonteke- nen, knippen en naaien voor de abonné's van dit blad. Vele lezeressen schreven ons enthousiaste brieven over de prettige methode en snelle resultaten bij het volgen van onze schriftelijke cursus. Bin nen 2 maanden kunt U al een leuke japon zelf maken. Leert het nu. De komende winter avonden zijn er bü uitstek ge schikt voor. De wekelijkse lessen zijn met talrijke voor beelden rijk geïllustreerd. Bo vendien staan wij U tijdens de cursus met raad en daad ter zijde. Materiaal om het patroon- tekenen te vergemakkelijken ontvangt U er gratis bij. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les zonder verdere kosten. U kunt zich schriftelijk aan melden door duidelijk Uw naam en volledig adres op te geven en op de enveloppe te vermelden „Naaicursus lI,MO"# Bureau van dit blad. De consuls te Batavia. De Amerikaanse consul Wal ter Foote te Batavia ontving reeds instructies van zijn rege ring voor het consulair advies, dat uitgebracht moet worden aan de Veiligheidsraad betref fende de staking van de vijan- delhkheden. Hg had reeds een onderhoud met Nederlandse en republi keinse autoriteiten, maar ver scheidene consuls hadden nog geen instructies van hun rege ringen ontvangen. De „Nieuwsgier" is van me ning, dat de consulaten inge volge de ontvangen opdracht versterkt zullen worden met militaire experts. Vrouwen en kinderen naar Ned.-Indië. Het m.s. „Johan van Olden- barneveldt" van de maatsch. „Nederland", zal Zaterdagmid dag met 1300 vrouwen en kin deren in het kader van de ge zinshereniging naar Indonesië vertrekken. Aan boord bevinden zich hoofdzakelijk vrouwen en kin deren van employé's der ver schillende ondernem/ngen in Indonesië, die een jaar gele den derwaarts vertrokken. Ook z\jn bii de passagiers vrouwen en Kinderen van mili tairen. Dood de Wereldvrede. Mustafa Momen, een der twee Egyptenaren die de Veiligheidsraad in opschudding brachten tijdens de besprekingen van de Egyptische kwes tie, verscheen Donder dag tijdens de rede van Nokrasjl Pasla voor de deuren van "net gebouw en begon een hartstoch telijke, tegen Groot-Brit- tannië gerichte rede. Hij was vergezeld van een menigte van honderd personen, kleurlingen en blanken, die in twintig taxi's arriveerden. Zij droegen vaandels met de opschriften: „Onrecht vaardigheid van de Vei ligheidsraad betekent dood van de wereldvre de", „Weg met het im perialisme", „Vrijheid voor de gehele wereld" en „Vrijheid voor Egypte of terugtrekking uit de Veiligheidsraad". De be toging we*d niet door de politie onderbroken. Ere-zwaard voor generaal Elsenhower. H.M. de Koningin heeft, al dus melflt de N.R.Ct., een prachtig erezwaard doen vervaardigen als geschenk voor generaal Eisenhower. Het zwaard, dat door dqaaige „wapensmid", waarover de Kon. Ned. artillerie-inrichting nog beschikte, werd ge smeed, is gevat in een massief gouden schede. Evenals ge vest en pareerstang, is deze schede vervaardigd in de be kende ateliers van de gebr. Jan en Eloy Brom te Utrecht. Op de schede is een opdracht aangebracht, welke luidt Queen Wilhelmina tot general D. D. Eisenhower in grateful memory to the glorious libe ration". Schede, gevest en pareer stang zijn rijk versierd en ge tooid met 194 paarlen en 246 toermalijnen. Winkelier, die niet mocht bouwen. Op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Hommes, over het niet herbouwen van enkele verwoeste kerktorens in Z. Vlaanderen en de moeilijk heden van een winkelier te Oostburg, wiens zaak „te groot was" voor herbouw, heeft de minister van weder opbouw het volgende geant woord Aan de kerkelijke gemeen ten in het land, die momenteel bouwplannen in uitvoering wil len nemen, waarin torens voor komen, wordt medegedeeld, dat de bouw van deze torens De nationalisatie der Ned. Bank. Blijkens het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp ter verklaring van het algemeen nut van de naasting van de aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de Ned. Bank N.V. door de Staat hebben vele leden ern stig bezwaar tegen dit wets ontwerp. Bedacht dient te worden, aldus deze leden, dat niet alle ministers van finan ciën deskundigen zijn op mo netair gebied, in welke geval len dc zelfstandige positie der bank van grote waarde kan zijn. Ook zal de bank, in dien zij geheel in handen van de staat komt. aanstonds in dienst worden gesteld van een bepaalde politiek, die elk ogen blik kan veranderen. Zeer vele andere leden verklaarden met voldoening van het ontwerp te hebben kennis genomen. Het bevorderen en in stand houden van een gezond geldwezen be hoort tot de taak der overheid. Wijziging ontslagrecht. Langere opzegtermijnen. (Var* onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen heeft de Stichting van do Arbeid aan do minister van Justitie advies uitgebracht over wijzigingen in het ontslagrecht welke in do laatste Troonrede waren aangekondigd. Voorgesteld wordt, de op zeggingstermijn langer te doen zijn, naarmate het dienstver band langer heeft geduurd, zo dat b.v. iemand die 13 jaar in dienst is geweest, ontslag kan nemen of Krijgen na Inachtne ming van een opzeggingster mijn van 13 weken. Voorts wordt voorgesteld te bepalen, dat het ontslag onge daan kan worden gemaakt door de rechter, wanneer het kennelijk onredelijk is. Tevens is van belang een voorstel tot wijziging der rechtspraak ln arbeidszaken, door net lekenclcment een rol te doen spelen: n.l. door instel ling van Arbeidskamers welke te vergelijken zijn met de hui dige Pachtkamers, of door de rechtspraak te doen geschie den door bcdrjjfsgenoten zelf. moet worden uitgesteld tot over materiaal en arbeiders in ruimer mate kan worden be schikt dan thans het geval is. Dit geldt derhalve ook voor de genoemde kerken ln Zceuwsch- Vlaanderen. Aannemende, dat de vraag over het winkelpand betrek king heeft op dc herbouw van een woon-winkelhuis met meu belfabriek, dat gestaan heeft aan de Markt te Oostburg, kan daaromtrent het volgende wor den opgemerkt. De grootte van de opzet van dit plan overschrijdt verre de grens, welke geldt voor de categorie „kleine bedrijfspanden al dan niet met. woning", waarvoor boven de rijksbijdrage volgens het besluit op de materiële oorlogsschaden door de dienst van de wederopbouw volgens bepaalde normen overheids steun in uitzicht kan worden gesteld. Door de overschrijding van die grens komt het geval te ressorteren onder de bedrij ven, waarvoor de maatschap pij tot financiering van het Nationaal Herstel N.V. de ex tra overheidssteun behandelt. Belanghebbende is hiermede m kennis gesteld, doch wil kenne lijk van de betere voorwaar den voor de z.g. kleine be drijfspanden gebruik maken. Dit is alleen mogelijk, indien hij kleiner bouwt. Ondergete kende treedt daarbij dus niet in de beoordeling van lie vraag, of dc zaak, indien vol gens het plan van belangheb bende gebouwd, voor Oostburg te groot geacht moet worden. Marktberichten VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 28 Augustus 1947. Appelen: James Grieve 2937; Zigeu nerin 2742; Ellison's Orange 055; Manks Codlin 2346; Transparente de Croncel 11 36; Signe Tillish 9—25; Nel son's Glorie '8^é16; Jacq. Lebel 815; Keswick 814; Zoete Ribbeling 1130; Gul deling 4 Yz13; Clasie-appel 7té; Coxs Pomona 1115. Peren: Clapps Favourite 30 43; Triumph de Viênne 19 51; Dr. Jules Guyot 2235; Beurré d'Amanlis 1723; idem de Merode 1321; Jut- tenpeer 8 té60; Marguerite Marillat 1523; Williams Du- chesse 846; Seigneur d'Es- peren 2730; Calleboutspeer 1321; Bon Chretiên. William 1024; Duifjespeer 1522; Beurré Lebrun 1142; Préco- ce de Trevoux 12"; Beurré Beucke 921; Spaanse Wijn peer 25; Carbonkelpeer 19; Dr. Cornelis 9; Peren zonder zaadhuis 18; Speperen 716. Pruimen: Jefferson 15f" Reine Victoria 856; Belle de Louvain 4378; Kirke's 64 81; Reine Claude d'Althan 4284; idem Verte 6069; idem Violette 2162; Rode Eierpruim 3749; Monarch 2974; Cataloni 57; Burbank Giant 3148; Abrikoospruim 1648; Tonneboer 20; Rade maker 3771; September- pruim 1235. Diversen: I Blauwe Druiven 111126; Bramen 100166; Tomaten 39; Aardappelen 7 Vis8, al les per kg. VEILINGSVERENIGING „ZUID-BEVELAND". Pruimen: Reine Victoria 12 60; Jefferson 2279; Reine Claude d'Althan 1569; Kir ke's 25; Gele Abrikoos 1743; Rode Eierpruim 1617; Reine Claude Verte 7888; Cataloni 837; Belle de Louvain 34 43; Rademaker 3053. Peren: Triumph de Viênne 1718.10; Will Duchesse 10 41; Br. d'Amanlis 1430.55; Bon Chretien William 1430; Jutten 1541; Clapps Favori te 2146; Ronde Perzikpeer 1518; Seign. d'Esperen 18 35; Marguerete Marrillat 16 28; Br. de Merode 13—21; Cal leboutspeer 1218; Franse Wijnpeer 18—28. Appels: Manks Codlin 12 43; Transp. de Cronsel 1046; Ellisons Orange 2355; Cod lin Keswick 710; Jacq Lebel 6.5013; Graham Royal Jubilé 1929; Ganzebout 1113; Ro de Calville 10—12; Zoete Rib beling 23; Tuinzoet 28; Appels (fabriek) 5—7.50. thaler 147149; Westfrisia Blauwe druiven: Franken- 108117> Bramen 158, alles per 100 kg. Meloenen 4267 per 100 stuks. Groenten: Aardappelen 78; idem afw. 5.50; Dubb. princes- sebonen 7698; Stokprin- ces 8392; Spruiten 60; Rode kool 1622; Savojje kool 28; Peen 16; Kroten. 16; Au gurken 5071: Uien 1314; Tomaten 1621; Stoof sla 44, alles per 100 kg. Komkommers I A 15; idem I 12—14; idem II 6—12; idem III 3—6; Kropsla II afw. 8— 10, alles per 100 stuks. Wortelen 6—22; Kroten 14; Selderij 913, alles per 100 bos. Hefschroefvliegluig boven Beveland. Te Wllhelminadorp had zich Vrijdagmorgen een aantal per sonen verzameld op een wei land achter Zeeland's Proef tuin, waaruit bleek, dat men daar ietg bijzonders verwach te. Men wist blijkbaar, dat dit uit de lucht moest komen. Het zou echter kwart voor elf wor den eer een Helicoptère boven Wllhelminadorp verscheen en na enige malen over de proef tuin te zijn gescheerd, op het weiland daalde. Behalve de be stuurder waren nog twee per sonen aanwezig, die uit het vliegtuig stapten, zich enige tijd met de aanwezigen onder hielden en toen weer plaats namen in het toestel, dat 20 minuten weer het luchtruim koos en ln Westelijke richting vertrok. Het bijzondere type van het vliegtuig trok bijzonder de aandacht. Ook Lewedorp heeft Vrijdag morgen de semsatie beleefd van het hefschroefvliegtuig, dat boven het fruitteeltbedrijf „Oost-Ketelaar" daalde tot op 5 meter hoogte. De inzittenden maakten hier enige foto's. Arend geschoten. jachtopziener hilippine heeft e De jachtopziener E. Pielaet te Philippine heeft een adelaar neergeschoten in do Clarapol- der. Het beest droeg' een ring van het Dierenmuseum te Stockholm. De vleugelbreedte bedroeg 1.70 meter. De extra-rantsoenen voor zieken. Het bestuur van de „Tucht- Unie", een federatie van 111 corporatieve en 507 persoonlij ke leden heeft aan de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening een brief ge schreven, waarin het de mi ni-iter met de meeste aandrang verzoekt ter deugdelijke be strijding van de zwarte han del. het verstrekken van extra, rantsoenen aan ouden van da gen en zieken op ruimer schaal ■te bevorderen dan door het. mi- nistriele besluit van 15 Janu ari j.l. Egyptische kwestie op dood spoor. De Veiligheidsraad zag zich na het verwerpen van de Co- lumbiaanse resolutie op een dood spoor geplaatst. De afge vaardigde van China bracht daarop in het midden dat het indienen van een nieuwe reso lutie welke uitsluitend betrek king zou hebben op het terug trekken der Britse troepen, wellicht tot een oplossing zou kunnen leiden. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 9 Sep tember. Tamme atoombom. Do Amerikaanse atoom-che mici te Los Alamos hebben be kend gemaakt, dat zij een „tamme atoombom" hebben ontwikkeld. Deze bom explo deert niet in eens, maar geeft een stroom van snelle neutro nen af, waarmee men thans Elutonlum-atomen splitst. De edoeling is na te gaan hoe men de atoom-energie op nut tige wjjze kan-gebruiken. -Unie ratificeert vredesverdragen. Radio Moskou meklt, dat de opperste Sowjet Vrijdagavond de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongnrye, Bulga rije en Finland heeft geratifi ceerd. Sovjet GELUVVENSEN VOOR H. M. DE KONINGIN. De secretaris van H. M. de Koningin deelt ons het volgen de mede: „Op 31 Augustus plegen tal loze Nederlanders schriftelijk en* telegrafisch H. M. de Ko ningin gelukwensen aan te bie den. Deze bewijzen van mede leven worden door Hare Ma jesteit bijzonder op prijs ge steld. Gezien echter haar vele werkzaamheden zal het voor dc Koningin dit jaar niet wel mogelijk zijn aan deze geluk wensen evenals andere jaren haar persoonlijke aandacht te schenken". Vijftien ton goud vervoerd. Vijf K.L.M.-vliegtuigen, die de 15 ton goud uit Engeland naar Nederland overbrachten, landden Vrijdagmiddag om v$f uur op een speciaal afgebaken de hoek van het platform van Schiphol. Direct werd een po- litie-cordon rond de machines getrokken, om de nieuwsgieri gen op een afstand te houden. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de K.L.M., die de 267 kratten ver voerde, het terrein op weg naar de Nederlandse bank te Amsterdam, waar het goud in de kluis is opgeborgen. Goes AANRIJDING. In de 's Heer Hendrikskin- derenstraat te Goes had een aanrijding plaats tussen een auto en een bespanningsvoer tuig. De schade was niet groot en werd onderling gere geld. ERESCHULD EN DAN KBAARHEID. Nadat de jeugd van Goes Vrijdagmiddag de Schutters hofzaal geheel had gevuld en genoten nad van een vrolijke film, waren des avonds ruim 300 personen in de tuin bijeen en volgden met grote belang stelling de films over oorlof bevrijding. De collecte voor Ereschuld en Dankbaarheid bracht ditmaal ruim 193. op. Lewedorp CONCERT. Hedenavond om 7 uur geeft het Fanfarecorps „O.N.D.A. uit Nieuwdorp, onder directie van de heer Bis, een concert op het parkeerterrein van café d. Dries te Lewedorp. Yerseke Lonen oester- en mossel- bedrijf. Door de beide Transportar- bcidersbonden, afdeling Yerse ke. is met de werkgeversorga nisaties in het oester- en mos- selbedrijf overeenstemming be reikt voor de volgende ar beidsvoorwaarden en lonen, be houdens goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaar3. Lonen: voor de schippers en bedrijfsleiders 40; motordrij vers 39; schippersknechts en sorteerders 37; uitzoekers 35; losse arbeiders 8 pqr dag. Voor het varen op de Waddenzee 15 per reis extra.. Dit zijn dezelfde lonen waar- vorig jaar overeenstemming mee was bereikt, doch toen door het college van Rijksbe middelaars niet was goed gekeurd. Tevens werd overeen gekomen om naast vaste arbei ders op te nemen losse arbei ders. Deze moeten tenminste voor 7 maanden worden aan genomen. Voor minder dan 7 maanden moet schriftelijk overeengeko men worden met de werkgever en werknemer; 2. Uitbreiding van de vacantie tot 12 dagen, n.l. 6 dagen aaneen en 6 snip perdagen. Losse arbeiders ont vangen 4 c/c van het verdien de loon aan het einde van het seizoen; 3. in artikel 4 op te nemen: de beide Nationale feestdagen, n.l. 5 Mei en 31 Augustus. VOETBALWEDSTRIJD. Het is de voetbalvereniging Yerseke" gelukt voor a.s. Zondag een zeer belangrijke wedstrijd op het program te plaatsen, n.l. tegen de le lclas- - „R.F.C." uit ser K.N.V.B. Rotterdam. VEILING KRABBENDIJKE. 29 Augustus 1947. James Grieve 4647; Trans parante de Croncel 2738; Jacques Lebel 8—15; Mank s Codlin 3246; pilison Orange 49—51; The Queen 37; Wil liam Duchesse 2123; Triom- Ïhe de Vienne 2540; Belle lucratieve 3136; Beurré de Merode 16—20; JuUepeer 30; Reine Yict°ria 35—60. gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitse inva sie in Nederland door de toen malige Nederlandse regering werden overgebracht naar Groot-Srittannië. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige omvang Groot-Brit- tannië verlaten. Duitse staalproductie verdubbeld. In het Engels-Amerikaanse plan voor het productiepeil der Duitse industrie wordt de staal-productie vastgesteld op 10.700.000 ton per jaar. Twee jaar geleden waren Engeland, de Sowjet-Unie en de V. S. té Potsdam overeengekomen, dat de capaciteit der staalindustrie zou worden vastgesteld op 7,5 mlllioen ton voor geheel Duits land. waarbij de werkelijke pro. ductie in een bepaald jaar be perkt werd tot 5.8 millioen ton. De productie wordt thans dus verdubbeld! Het nieuwe Engels- -Ameri kaanse plan beoogt voor de gehele Duitse industrie een ge middelde productieverhoging van 25 90 tot 30 c/c- Dc machine-Industrie zal op 80 van de vooroorlogse ca paciteit komen. De auto-in dustrie en de electrische in dustrie zullen op het in de oor log bereikte peil gehandhaafd blijven. Hitchin Town F.C.— Vlissingen 3 2. Na een spannende forse, maar eerlijke wedstrijd is Hit chin Town er in geslaagd een 20 achterstand om te zetten in een 32 overwinning. De reig van Bromley naar Hitchin. een tocht van 80 km. dwars door Londen, werd per bus gemaakt, waardoor het gezelschap een goede indruk kreeg van deze onmetelijke huizenzee. De ontvangst, te Hitchin was allerhartelijkst. Gesneuvelde Zeeuwse militairen. Op de gisteren bekend ge maakte lijst van militairen, die in Ned. Indië gesneuveld zijn, komen de volgende na men van militairen uit Zeeland voor: Kon. Landmacht: soldaat lste klasse A. J. Foudraine van 33 R.I., uit Goes, ge sneuveld op 22 Augustus bij Bendjei; soldaat A. Fz-ancke van 1S R.V.A., uit Zoutelan- de. op dezelfde datum gesneu veld bij Kampoeng Karoeng Samboènig. Kon. Marine: korp. mar. C, de Jager uit Arnemuiden, ge vallen op 14 Aug. Opening Christ. Lyceum voor Zeeland. De officiële opening van het Christelijk Lyceum voor Zee land zal op 6 September a.s. plaatshebben in de zaal Krijger te Goes des middags te twee uur. Er zal gesproken worden door mr. J. Terpstra, oud-mi nister van onderwijs en dr. L. J. Cazcmier, president-curator. Westkapelle in de aether. Op 31 Augustus te 19 uur zal de Vara over Hilversum II uitzenden: „De erfenis van het zeewater", een programma ge wijd aan de worsteling van Westkapelle tegen de noodlot tige gevolgen van de overstro ming. Medewerkenden zijn Gerda Brautigam en Bert Dijkstra. Samensteller van het programma is de heer Jan de Troye. De fanfare „O.K.K." eni het Dameskoor, geven op 1 Sep tember 's avonds half acht een concert bij de Noodschool te Westkapelle. Gemeenteraad Rilland-Bath. Het goud vertegenwoordigde i Dc chemische industrie krijgt een waarde van ongeveer het peil van 1936. f 42.500.000.—. Het betrof een 1 Een kampeerverordening. De raad der gemeente Ril land-Bath kwam op 27 Augus tus 1947 in openbare vergade ring bijeen. Medegedeeld werd dat er plannen zijn om een streek school voor achterlijke kinde ren te Goes te vestigen. De autobusondernemer L. Leendertse heeft zich bereid verklaard in de winterdienst enkele bussen door te laten rij den naar Bath. In verband met de bouw van enkele Oostenrijkse woningen wordt do bouwverordening ge ile0 begroting voor het dienstjaar 1947 wordt daarna met algemene stemmen gewij zigd. In behandeling komt thans een verzoek van het bestuur der Vrij Evang. Kerk te Bath om een bijdrage in de kosten van een uurwerk in de nieuw te bouwen kerk te Bath. De voorzitter zegt, dat reeds in de vorige vergadering een prin cipieel besluit is genomen. Het verzoek betreft hier een op gaaf van kosten van het te plaatsen uurwerk. Deze zullen totaal bedragen f 1925. Dhr. Boot zegt geruchten te hebben gehoord dat de bouw van het kcrkgeboliw niet zal doorgaan, waarop de voorzit ter antwoordt, dat hij juist van morgen van de betrokken ar chitect heeft vernomen dat de bouw van het kerkgebouw wel door zal gaan. De heer Boot zou toch liever wachten met het toekennen van een bijdrage tot er wat van de kerk te zien is. De heer Butijn vraagt of de gemeente nog iets terugkrijgt van het door oorlogsgeweld verloren gegane uurwerk te Bath, waarop de voorzitter antwoordt dat we dit af moe ten wachten. Met algemene stemmen wordt besloten het verzoek van het kerkbestuur te Bath voorlopig aan te hou den. Met algemene stemmen wordt dan de met de Provincie aan gegane kasgeldlening verlengd. Kampeerverordening. Daarna komt in behandeling de vaststelling van een veror dening op het kamperen. De voorzitter zegt, dat een derge lijke verordening voor deze ge meente niet van veel belang is, wanneer een verordening aan wezig is kan er b.v. bij exces sen worden opgetreden. Met algemene sternen wordt deze verordening vastgesteld. Hierna wordt besloten om de gratificatieregeling 1947 van toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel. Aan het verzoek van de ge meente Kortgene tot het toe kennen van opbouwtoelage aan de burgemeesters wordt ad- haesie betuigd. Aan Mevr. Pieksma-Kos wordt ontslag verleend als tn- delyk onderwijzeres bij de O.L. School alhier. Met algemene Stemmen wordt daarna tot onderwijze res in vaste dienst aan de O.L. School benoemd Mej. S. J. Aartse te Middelburg. Een verzoek van de Nederl. vereniging van brandweer commandanten tot toekenning van een jaarlijkse subsidie wordt voor kennisgeving aan genomen. Het salaris van de ambtenaar ter secretarie Rijlt wordt verhoogd. Rondvraag. Bij de rondvraag zegt de i voorzitter, dat een schrijven is gericht aan de Ver. v. NederL Gemeenten waarbij er op aan wordt gedrongen het wacht geld van de op grond van het zuiveringsbesluit ontslagen burgemeester ten laste van het rijk te brengen. De heer Mol merkt nog op dat het met de gasvoorziening in deze gemeente allertreurigst is gesteld. De heer Francoys zegt, dat een krachtig schrij ven is gericht aan de gascom- missie, terwijl hij zelf ook nog pei-sooniyk heeft geprotesteerd bij de gascommissie. - De heer Meulenberg infor meert hoe het gaat met de verdeling van de in aanbouw zijnde woningen, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze verdeling aan de raad zal wor den voorgelegd. De heer Butijn wijst tenslot te nog op de slechte toestand van het navenplateau te Bath. Daarna sluiting. Tribunaal Goes N.S.B.-vrouwen. Donderdagmorgen werd te Goes een zeer, korte -tribunaal zitting gehouden. De 63-jarige Wilhelmina Mol uit Wilhelminadorp stond te recht omdat ze lid geweest was van de N.S.B, en de N.S.V.O. Zn gaf toe tijdens de oorlog lid geworden te zijn op aan drang van haar man. De man, die nog geïnterneerd is, werd ook gehoord en daarbij werden vooral de financiën door het tribunaal, verdediger mr. Ver maas en besch. en haar man bekeken. Mr. Vermaas vond geen verdere aanleiding voor een meer officieel pleidooi! De 69-jarige J. Dagevos, commissionnair te Kattendijke, wat sympathiserend lid der N. S.B., mocht zijn radiotoestel houden en leverde fruit, voor al aardbeien aan de Duitsers. Het bleek, dat besch. reeds 19 maanden geïnterneerd is geweest. Uit het pleidooi van mr. Kropman uit Bergen op Zoom bleek dat besch. 18.000 zou moeten betalen volgens re geling voor de voorwaardelijke buiten vervolging stelling. De derde en laatste zaak was ook een verzetszaak en wel van W. J. Kooman, geb. de Vlieger, een 34-jarige in woonster van Bergen op Zoom, die ontkent zich als lid aan gesloten tc hebben bij de N.S. B. en niet weet wie er voor haar toch contributie heeft be taald. De voorzitter wees er op, dat zij toch N.S.B.-verga- deringen en bijeenkomsten al leen voor leden bezocht. Besch. had geen verdediger. Uitspraak 10 September. Zeeuws^ j r Voor het diploma A scheepswerktuigkundige, slaagde de heer J. Westveer, leerling van de Machinisten- school te Middelburg. De opbrengst van de Rode Kruis-collecte, gehouden te Zoutelande. bedraagt f 48.40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8