Geen torens voor Z.-Vlaanderen NIEUWS UIT ZEELAND Vlissingse raad verleende credieten Bevrijding van terreur r 'Qnippers WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Dr. van Mook nam krachtige maatregelen voor bezette gebieden. Rechtsherstel op Java en Sumatra. Vrijdag is een bekendma king van de landvoogd gepubli ceerd. waarin de exacte be grenzing van de gebieden wordt opgesomd welke op 4 Augustus door de Nederlan ders waren bezet Verder wordt een aantal maatregelen uiteen gezet, welke genomen zijn voor het herstel van 'n ordelik be stuur. De Republikeinse rege ring heeft na het staken van het vuren door agitatie en in timidatie de Republikeinse ambtenaren verboden functies in het bezette gebied uit te oefenen, weshalve de Neder lands-Indische regering heeft bepaald: a. In de bezette gebie den wordt niet langer het Republikeins gezag er kend. b. Alle Ingezetenen dezer gebieden wordt verboden «de bevelen van dit gezag op tc volgen. c. De Republikeinse ambtenaren kunnen hun vroegere functies voort zetten. behoudens onge schiktheid of laakbaar ge drag. d. Onwillige ambtenaren worden ontslagen en kun nen naar het Republikein se gebied worden gezon den. e. Slaat regelen zullen genomen worden voor de duurzame veiligheid van de ingezetenen der bezette gebieden tegen terreur en Intimidatie. Voor het herstel van recht en orde zullen alle gewapende organisaties, welke het gezag van de bestaande overheidsor ganen niet erkennen, ontwa pend en ontbonden worden. De Nederlands-Indische regering stelt zich verder ten doel her stel van het onderwijs, ver keerswezen en de arbeidsgele genheid. waarbij rechtsherstel voor allen, die uit hun beroep bedreigd worden of die daar uit verdreven zqn. zal plaats vinden- Door systematische verzorging van arbeidsgelegen heid zal voor ieder passend werk gevonden worden, waar bij door sociale maatregelen gewaarborgd wordt, dat de be langen van d« werkgevers en werknemers in harmonie zjjn. Het toekomstig regeringsbeleid houdt ook ln vrijheid van gods dienst, systematische opbouw van de Indonesische midden stand in samenwerking met de politieke en maatschappelijke organisaties, welker beginselen hiermede stroken. Spoedig herstel van de mo netaire en economische toe stand, door uitgebreide samen werking op ieder gebied. De NederlandS'dndische regering beoogt tenslotte spoedige sa menwerking in alle delen van Indonesië, waar orde heersen in kader van de opbouw der Verenigde Staten van Indone sië. De consuls te Batavia. De Amerikaanse consul Wal ter Foote te Batavia ontving reeds instructies van zyn rege ring voor het consulair advies, dat uitgebracht moet worden aan de Veiligheidsraad betref fende de staking van de vijan delijkheden. Hjj had reeds een onderhoud met Nederlandse en republi keinse autoriteiten, maar ver scheidene consuls hadden nog geen Instructies van hun rege ringen ontvangen. De ..Nieuwsgier" is van me ning, dat de consulaten inge volge de ontvangen opdracht versterkt zullen worden met militaire experts. Vrouwen en kinderen naar Ned.-lndië. Het m.s. „Johan van Olden- barneveldt" van de maatsch. ./Nederland", zal Zaterdagmid dag met 1300 vrouwen en kin deren in het kader van de ge zinshereniging naar Indonesië vertrekken. Aan boord bevinden zich hoofdzakelijk vrouwen en kin deren van employé's der ver schillende ondernemingen in Indonesië, die een jaar gele den derwaarts vertrokken. Ook zijn bij de passagiers vrouwen en kinderen van mili tairen. Reis van dr. van Mook. Naar het A.N.P. verneemt, zal dr. van Mook Zondag a.s. om 5 uur 's morgens met een speciaal toestel, een C 54, on der commando van Viruly, uit Batavia vertrekken. Men zal zonder Nightstops recht streeks naar Schiphol vliegen. Dr. van Mook wordt tezamen met minister Neher Dinsdag a.s. om 14.30 uur in Neder land verwacht. ONDERSCHEIDING Dr. H. J. VAN MOOK. Bij Kon. besluit is de luite nant gouverneur-generaal in Nederlandsch-Iijdië, dr. H. J. van Mook, bevorderd tot groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. Voorts werden ter gelegen heid van H.M.'s verjaardag tal van onderscheidingen toege kend aan ambtenaren, militai ren enz. in Ned. Indië. (Ingezonden mededeling) VOOR UW HAAR hebben wij momenteel onder staande artikelen: Libelle spelden 20 ct Knipspeldjes 21 ct Prima schuifspeldjes 25 ct. Haarspelden per pakje 20 ct Strikhouders 25 ct Nylon haarnetten 65 ct Zijden nachtnetten Kwaliteit haaroprollers 10Ö ct. Deze en nog meerdere haar- artikelen koopt U vanzelfspre kend bij JO FIBBE Vlissingen Middelburg (Ingezonden mededeling) KNIPCURSUS. In September begint een nieuwe cursus patroonteke nen, knippen en naaien voor de abonné's van dit blad. Vele lezeressen schreven ons enthousiaste brieven over de prettige methode en snelle resultaten bij het volgen van onze schriftelijke cursus. Bin nen 2 maanden kunt U al een leuke japon zelf maken. Leert het nu. De komende winter avonden zijn er bij uitstek ge schikt voor. Dc wekelijkse lessen zijn met talrijke voor beelden rijk geïllustreerd. Bo vendien staan wij U tijdens de cursus met raad cn daad ter zijde. Materiaal om het patroon- tekenen te vergemakkelijken ontvangt U er gratis bij. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les zonder verdere kosten. U kunt zich schriftelijk aan melden door duidelijk Uw naam en volledig adres op te geven en ov de enveloppe te vermelden „Naaicursus ILMO", Bureau van dit blad. Dood van de Wereldvrede. Mustafa Momen, een der twee Egyptenaren die de Veiligheidsraad in opschudding brachten tijdens de besprekingen van de Egyptische kwes tie, verscheen Donder dag tijdens de rede van Nokrasjl Pasja voor de deuren van het gebouw en begon een hartstoch telijke, tegen Groot-Brit- tannië gerichte rede. Hij was vergezeld van een menigte van honderd §ersonen, kleurlingen en lanken, die in twintig taxi's arriveerden. Zij droègen vaandels met de opschriften: „Onrecht vaardigheid van de Vei ligheidsraad betekent dood van de wereldvre de". „Weg met het im perialisme", „Vrijheid voor de gehele wereld" en „Vrijheid voor Egypte of terugtrekking uit de Veiligheidsraad". De be toging werd niet door de politie onderbroken. Ere-zwaard voor generaal Elsenhower. H.M. de Koningin heeft, al dus meldt de N.R.Ct., een prachtig erezwaard doen vervaardigen als geschenk voor generaal Eisenhower. Het zwaard, dat door deaoige „wapensmid", waarover de Kon. Ned. artillerie-inrichting nog beschikte, werd ge smeed, is gevat in een massief gouden schede. Evenals ge vest en pareerstang, is deze schede vervaardigd in de be kende ateliers van de gebr. Jan en Eloy Brom te Utrecht. Op de schede is een opdracht aangebracht, welke luidt Queen Wilhelmina tot general D. -D. Eisenhower in grateful memory to the glorious libe ration". Schede, gevest en pareer stang zijn rijk versierd en ge tooid met 194 paarlen en 246 toermalijnen. Winkelier, die niet mocht bouwen. Op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Hommes, over het niet herbouwen van enkele verwoeste kerktorens in Z. Vlaanderen en de moeilijk heden van een winkelier te Oostburg, wiens zaak „te groot was" voor hei-bouw, heeft de minister van weder opbouw het volgende geant woord Aan de kerkelijke gemeen ten in het land, die momenteel bouwplannen in uitvoering wil len nemen, waarin torens voor komen, wordt medegedeeld, dat de bouw van deze torens De nationalisatie der Ned. Bank. Blijkens het voorlopig ver sla» van de Tweede Kamer over het wetsontwerp ter verklaring van het algemeen nut van de naasting van de aandelen ln het maatschappelijk kapitaal van de Ned. Bank N.V. door de Staat hebben vele leden ern stig- bezwaar tegen dit wets ontwerp. Bedacht dient te worden, aldus deze leden, dat niet alle ministers van finan ciën deskundigen ztfn op mo netair gebied, ln welke geval len d« zelfstandige positie der bank van grote waarde kan zijn. Ook zal de bank, in dien zij geheel in handen van de staat komt. aanstonds ln dienst worden gesteld van een bepaalde politiek, die elk ogen blik kan veranderen. Zeer vele andere leden verklaarden met voldoening van het ontwerp te hebben kennlg genomen. Het bevorderen en in stand houden van een gezond geldwezen be hoort tot de taak der overheid. Wijziging ontslagrecht. Langere opzegtermijnen. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen heeft de Stichting van do Arbeid aan do minister van Justitie advies uitgebracht over wijzigingen in het ontslagrecht welke in de laatste Troonrede waren aangekondigd. Voorgesteld wordt, de op- ze ggingstermyn langer te doen z\jn, naarmate het dienstver band langer heeft geduurd, zo dat b.v. iemand die 13 jaar in dienst is geweest, ontslag kan nemen of krijgen na inachtne ming van een opzeggingster mijn van 13 weken. Voorts wordt voorgesteld te bepalen, dat het ontslag onge daan kan worden gemaakt door do rechter, wanneer het kennelijk onredelijk is. Tevens is van belang een voorstel tot wijziging der rechtspraak in arbeidszaken, door het lekenelement een rol te doen spelen: n.l. door instel ling van Arbeidskamers welke te vergelijken zijn met de hui dige Pachtkamers, of door de rechtspraak te doen geschie den door bedryfsgenoten zelf. moet worden uitgesteld tot over materiaal en arbeiders in ruimer mate kan worden be schikt dan thans het geval is. Dit gfeldt derh/lvé ook voor de genoemde kerken in Zeeuwsch- Vlaanderen. Aannemende, dat de vraag over het winkelpand betrek king heeft op de herbouw van een woon-winkelhuis met meu belfabriek, dat gestaan heeft aan de Markt te Oostburg, kan daaromtrent het volgende wor den opgemerkt. De grootte van de opzet van dit plan overschrijdt verre de grens, welke geldt voor de categorie „kleine bedrijfspanden al dan niet met woning", waarvoor boven de rijksbijdrage volgens het besluit op de materiële oorlogsschaden door de dienst van de wederopbouw volgens bepaalde normen overheids steun in uitzicht kan worden gesteld. Door de overschrijding van die grens komt het geval te ressorteren onder de bedrij ven, waarvoor de maatschap pij tot financiering van het Nationaal Herstel N.V. de ex tra overheidssteun behandtilt. Belanghebbende is hiermede ?.r kennis gesteld, doch wil kenne lijk van de betere voorwaar den voor de z.g. kleine be drijfspanden gebruik maken. Dit is alleen mogelijk, indien hij kleiner bouwt. Ondergete kende treedt daarbij dus niet in de beoordeling van <Se vraag, of de zaak, indien vol gens het plan van belangheb bende gebouwd, voor Oostburg te groot geacht moet worden. Hefschroefvliegtuig boven Beveland. Te Wilhelminadorp had zich Vrijdagmorgen een aantal per- soiien verzameld op een wei land achter Zealand's Proef tuin, waaruit bleek, dat men daar Iets bijzonders verwach te. Men wist blijkbaar, dat dit uit de lucht moest komen. Het zou echter kwart voor elf wor den eer een Helicoptère boven Wilhelminadorp verscheen en na enige malen over de proef tuin te zijn gescheerd, op het weiland daalde. Behalve de be stuurder waren nog twee per sonen aanwezig, die uit het vliegtuig stapten, zich enige tijd met de aanwezigen onder hielden en toen weer plaats namen in het toestel, dat na 20 minuten weer het luchtruim koos en ln Westelijke richting vertrok. Het bijzondere type van het vliegtuig trok bijzonder de aandacht. Ook Lewedorp heeft Vrijdag morgen de sensatie beleefd van het hefschroefvliegtulg. dat boven het fruitteeltbedrijf „Oost-Ketelaar" daalde tot op 5 meter hoogte. De inzittenden maakten hier enige foto's. Arend geschoten. De jachtopziener E. Pielaet te Philippine heeft een adelaar neergeschoten in de Clarapol- der. Het beest droeg een ring van het Dierenmuseum te Stockholm. De vleugelbreedte bedroeg 1.70 meter. Gesneuvelde Zeeuwse militairen. Op de gisteren bekend ge maakte lijst van militairen, die in Ned. Indië gesneuveld zijn, komen de volgende na men van militairen uit Zeeland voor: Kon. Landmacht: soldaat lste klasse A. J. Foudraine van 3—3 R.I., uit Goes, ge sneuveld op 22 Augustus bij Bendjei; soldaat A. Francke van i—8 R.V.A., uit Zoutelan- de, op dezelfde datum gesneu veld bij Kampoeng Karoeng S-amboeng. Kon. Marine: korp. mar. C. de Jager uit Arnemuiden. ge vallen op 14 Aug. Opening Christ. Lyceum voor Zeeland. De officiële opening van het Christelijk Lyceum voor Zee land zal op 6 September a.s. plaatshebben in de zaal Krijger te Goes des middags te twee uur. Er zal gesproken worden door nir. J. Terpstra, oud-mi nister van onderwijs en dr. L. J. Cazemier, president-curator. Westkapelle in de aether. Op 31 Augustus te 19 uur zal de Vara over Hilversum H uitzenden: „De erfenis van het zeewater", een programma ge wijd aan de worsteling van Westkapelle tegen de noodlot tige gevolgen van de overstro ming. Medewerkenden zijn Gerda Brautigam en Bert Dijkstra. Samensteller van het programma ig de heer Jan de Troye. Zeeuwse Voor het diploma A scheepswerktuigkundige, slaagde de heer J. Westveer, leerling van de Machinisten- school te Middelburg. De opbrengst van de Rode Kruis-collecte. gehouden te Zoutelande. bedraagt 48.40. De fanfare „O.K.K." en het Dameskoor, geven op 1 Sep tember 's avonds half acht een concert bij de Noodschool te Westkapelle. Race op transportfietsen. Maandag a.s. des middags te twee uur zal te Vlissingen een race worden gehouden op transportfietsenL De start plaats is voor de Zeevaart school op Boulevard Bankert. Er zijn door het organiserend comité en door enkele winke liers verscheidene fraaie Prij zen beschikbaar gesteld. In schrijvingen worden nog tot Maandag 12 uur aangenomen. Uitsluitend personen boven de leeftijd van zestien jaren kun nen aan de race deelnemen en er moet beslist op 'n transport fiets worden gereden. De bedoeling van het wed strijdcomité ig door deze race belangstelling te wekken voor de wielersport en zo mogelijk in Vlissingen te komen tot op richting van een wielersport vereniging. STRANDFEEST. De buurtvereniging Badhuis, straat en omgeving te Vlissin gen heeft ter gelegenheid van de Koninginnedag op Maan dagmorgen een strandfeest ge organiseerd. Voor de kleintjes staan kin derspelen op het programma, terwijl door de oudere kinde ren een wedstrijd zal worden gehouden in het maken van figuren op het strand. Hitchin Town F.C.— Vlissingen 3—2. Na een spannende forse, maar eerlijke wedstrijd is Hit chin Towii er in geslaagd een 2—0 achterstand om te zetten in een 3—2 overwinning. De reig van Bromley naar Hitchin. een tocht van 80 km. dwars door Londen, werd per bus gemaakt, waardoor het gezelschap een goede indruk kreeg van deze onmetelijke hulzenzee. De ontvangst te Hitchin was allerhartelijkst. WEER THUIS. Vrijdagavond is de Vlissing- se voetbalploeg weer thuis ge komen, zelfs nog enige uren vroeger dan verwacht werd. De terugreis evenals heen over Ostende was bijzonder vlot verlopen en men was zeer enthousiast over de har telijke ontvangst in Engeland. BOKSWEDSTRIJDEN. De bokswedstrijden in het kader van de Scarboroughweek te Vlissingen zullen Donder dagavond niet plaats vinden in de Scheldehal. maar in het Concertgebouw. Middelburg ZONDAGOCHTEND CONCERT OP DE DAM. Zoals reeds bericht zal het Middelburgs muziekcorps in de geest der vroegere ADdjjcon- certen op Zondag 31 Augustus, 's morgens van 8 tot 9 uur, een concert geven op de Dam te Middelburg. Aan dit concert zal het Middelburgs Mannen koor zijn medewerking verle nen. Het geheel staat onder leiding van de heer Joh. H. Caro. Het programma ver meldt o.m. de landelijke fanta sie „Een zomerdag in Noor wegen" van Willmers, de „Oranjetriomphmars" v. Bick- nese, „Pavane" van Délibès, terwijl het koor liederen van Braun, Huhlau, Ludwig von Beethoven en Reekers zingt. Het programma wordt ge opend met psalm 66 en geslo ten met gezang 2. Ook al zal men op de Dam niet de sfeer treffen waar door de bezoeker aan de vroegere concerten op het Ab dijplein gegrepen werd, toch zal ook in deze omgeving een uitvoering van stemmige mu ziek en zang haar bekoring op het publiek niet missen. INTREDE. Cand. W. de Wit te Rotter dam zal op 17 September zijn intrede doen bij de Geref. ge meente van Middelburg na te voren te zijn bevestigd door ds. G. H. Kersten van Rotterdam. Vlissingen CONCERT HAVENDORP. Zaterdagavond van 8 tot 10 uur zal de Harmonie St. Caeci- lia te Vlissingen een concert geven in het Havendorp. Domburg itONINGlNNEFEEST. Ingevolge de wens van H.M. de Koningin en van de Rege ring heeft het bestuur van de Oranjever. te Domburg beslo ten de feestelijkheden op 1 Sept. a.s. te beperken tot een tractatie van de schoolkinde ren, een concert op de mu ziektent en een filmvoorstel ling van de momenten in en om de Koninklijke familie. DE OUDERDOMS VOORZIENING. Evenals in andere gemeen ten is ook te Domburg een aanvang gemaakt met de uit reiking van aanvraagformulie ren voor een uitkering ingevol ge de Noodwet Ouderdoms voorziening. Ter secretarie kan 's morgens tussen 9 en 12 uur een aanvraagformulier worden afgehaald. O.- en W.-Souburg 25-JARIG BESTAAN MARNIXSCHOOL. 1 September ^al het 25 jaar geleden zijn dat de Marnix- school voor C.V.O. te Souburg werd geopend. Door de snelle groei van West-Souburg toen tertijd achtte het bestuur het gewenst over te gaan tot het stichten van een school op West-Souburg. In verband met dit jubileum zal a.s. Dopderdag een bijeen komst voor ouders en geno digden worilen belegd, terwijl a.s. Maandag de kinderen der school per autobus een rijtoer zullen maken. CONCERT BEGINT OP LATER TIJDSTIP. Het openluchtconcert' van gewjjde muziek dat de muziek vereniging „Vlijt en Volhar ding" Zondagavond te Souburg geeft, zal om half 9 aanvan gen es niet te 7 uur, zoals aanvankelijk in de bedo^ing lag. Egyptische kwestie óp dood spoor. De Veiligheidsraad zag zich na het verwerpen van de Co- lumbiaanse resolutie op een dood spoor geplaatst. De afge vaardigde van China bracht daarop in het midden dat het indienen van een nieuwe reso lutie welke uitsluitend betrek king zou hebben op het terug trekken der Britse troepen, wellicht tot een oplossing zou kunnen leiden. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 9 Sep tember. Tamme atoombom. De Amerikaanse atoom-che mici te Los Alamos hebben be kend gemaakt, dat z\j een „tamme atoombom" hebben ontwikkeld. Deze bom explo deert niet in eens, maar geeft een stroom van snelle neutro nen af, waarmee men thans plutonium-atomen splitst. De bedoeling is na te gaan hoe men de atoom-energie op nut tige wijze kan gebruiken. Sovjet-Unie ratificeert vredesverdragen. Radio Moskou meldt, dat de opperste Sow jet Vrijdagavond do vredesverdragen met Italië, Roemenië. Hongarije, Bulga rije en Finland heeft geratifi ceerd, GELUWENSEN VOOR H. M. DE KONINGIN. De secretaris van H. M. de Koningin deelt ons het volgen de mede: „Op 31 Augustus plegen tal loze Nederlanders schriftelijk telegrafisch H. M. de Ko ningin gelukwensen aan te bie den. Deze bewijzen van mede leven worden door Hare Ma jesteit bijzonder op prv ge steld. Gezien echter haar vele werkzaamheden zal het voor de Koningin dit jaar niet wel mogelijk zijn aan deze geluk wensen evenals andere jaren haar persoonlijke aandacht te schenken". Vijftien ton goud vervoerd. Vflf K.L.M.-vliegtuigen, die de 15 ton goud uit Engeland naar Nederland overbrachten, landden Vrijdagmiddag om v\jf uur op een speciaal afgebaken de hoek van het platform van Schiphol. Direct werd een po li tie-cordon rond de machines getrokken, om de nieuwsgieri gen op een afstand te houden. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de K.L.M., die de 267 kratten ver voerde, het terrein op weg naar de Nederlandse bank te Amsterdam, waar het goud in de kluis is opgeborgen. Het goud vertegenwoordigde een waarde van ongeveer f 42.500.000.Het betrof een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitse inva sie in Nederland door de toen malige Nederlandse regering werden overgebracht naar Groot-Brittanmë. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige omvang Groot-Brit- tannië verlaten. Duitse staalproductie verdubbeld. In het Engels-Amerikaanse plan voor het productlepeil der Duitse industrie wordt de staal-productie vastgesteld op 10.700.000 ton per jaar. Twee jaar geleden waren Engeland, de Sowjet-Unie en de V. S. te Potsdam overeengekomen, dat de capaciteit der staalindustrie zou worden vastgesteld op 7,5 millioen ton voor geheel Duits land, waarbij de werkelijke pro ductie in een bepaald jaar be perkt werd tot 5.8 millioen ton. De productie wordt thans dus verdubbeld! Het nieuwe EngelsAmeri kaanse plan beoogt voor de gehele Duitse industrie een ge middelde productieverhoging van 25% tot 30%. De machine-industrie zal op 80 van de vooroorlogse ca paciteit komen. De auto-in dustrie en de electrische in dustrie zullen op het in de oor log bereikte peil gehandhaafd bleven. De chemische industrie krijgt het peil van 1936. Arnemuiden RAADSVERGADERING. Maandag kwam de gemeen teraad van Arnemuiden in openbare vergadering, onder voorzitterschap van de burge meester J. Langebeeke bijeen. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer W. M. Hageman, onderwijzer aan. de Bijz. school. Op het voorstel van B. en W. tot deelneming: aan de ge meenschappelijke regeling voor buitengewoon lager onderwijs, werd met algemene stemmen besloten, hieraan deel te ne men. De stichtingskosten be dragen 505.75 per jaar. Bo vendien moet voor iedere leer ling die de school uit de ge meente bezoekt een bedrag van 30 per jaar worden be taald. Het voorstel van B. en W. om een geldlening aan te gaan van 9500 voor het herstellen van de Kaalbeschoeiing en haventerrein voor zover geen oorlogsschade zijnde, werd met algemene stemmen aangeno men. Voorts werd besloten om aan het gemeentepersoneel een gratificatie van 2 toe te kennen overeenkomstig de Rijksgratificatie. Voorts werden B. en W. ge machtigd om de herstelwerk zaamheden aan gemeente-ge bouwen te gunnen en te doen laten uitvoeren. Voor de onderwijzers werden ln verband met de nieuwe sa laris regeling de pensioens grondslagen vastgesteld. In verband met de stichting van een Oostenrijkse woning door de Ned. Spoorwegen werd de bouwverordening gewijzigd teneinde de hiervoor nodige ontheffing- te kunnen verlenen. Naar aanleiding van een verzoek tot plaatsing van een noodwoning, zal getracht wor den hiervoor een geschikte plaats te vinden. Bij de rondvraag sprak de heer Krijger er zijn afkeuring over uit dat de onderwijzers woning van de Bijz. school niet hersteld kan worden, daar er een gezin in woont dat daar zonder toestemming verblijf houdt. De heer van Horssen ver zocht om uitbreiding van de electrische straatverlichting. Gapinge AFSCHEID. Ds. J. M. Bloemkolk zal 7 September afscheid nemen van de Geref. kerk van Gapinge. Hij zal op 14 Sept. intrede doen te Treebeek, na bevesti ging door ds. C. Gilhuis van Eindhoven. Critiek op Streekbureau Walcheren. Stalen damwand voor westzijde Voorhaven. De bijna voltallige gemeen teraad van Vlissingen heeft in de vergadering van Vrijdag middag een uitgebreide agen da in vlot tempo afgewerkt. Alle 27 voorstellen van B. en W. gingen zonder hoofdelijke stemming en met weinig dis cussies onder de voorzitters hamer van burgemeester Kolff door. Het voorstel om het ver leende crediet van 117.000 voor herstel van een aantal straten met gesloten wegdek te verhogen met 22.715, zulks in verband met het feit, dat de aannemersfirma een grotere beloning voor het door haar te verrichten werk vroeg, maakte de tongen van de he ren M. A. L. Beun (arb.) en J. Marijs (A.R.) los. Beiden keurden het af, dat 't Streek bureau Walcherën geen on derhandse aanbesteding had toegestaan. By het voorstel tot credietverlening van 3700 voor electrische verlichting van Bellamypark en Boul. de Ruyter, merkte de heer J. T. Visser (arb.) op, dat ook el ders in de stad een goede straatverlichting noodzakelijk is. De wethouder van O.W., de heer W. Poppe, zegde voor zover mogelijk uitbreiding vóór de komende winter toe. Er werden voorts credieten verleend voor aankoop van een dragline en voor herstel van een gedeelte van de Paul Krugerstraat. De kosten van de Oosten- rij ksche woningen incl. grond zijn met 6000 voor type A en 6500 voor type B gestegen. In verband hiermee werd B en W. een aanvullend crediet van 180.000 verleend. Enige raadsleden bleken geschrok ken te zijn van de hoge kosten van deze woningen, evenals trouwens wethouder M. A, v. Popering, die er echter de na druk op legde, dat Vlissingen middenstands woningen zeer van node heeft. De bouw van stenen woningen is niet veel duurder, maar de bouw hier van duurt thans veel te lang, zodat deze 30 houten huizen een uitkomst zijn. CREDIET VOOR HERSTEL KADEMUUR. Een nagekomen voorstel be helsde de verlening van een crediet van 75.000 voor de aanschaffing van een stalen damwand ten behoeve van het definitief herstel van de kade muur aan de Westzijde van de Voorhaven. Dit is een gedeel te van de partij stalen dam wand, waarover Rijkswater staat de beschikking krijgt. Het voorstel werd z.h.s. aan genomen. Er zullen gelden beschik baar gesteld worden voor de herbouw van de Oranjeschool. Wethouder Poppe deelde me de, dat plannen hiertoe thans in behandeling zijn. De heer H. B. J. Knoop (Vrijh.) deted een beroep op het college om ook de belangen van de Vlis singse Schoolver. niet uit het oog te verliezen. De verordening op de ge neeskundige verzorging van on- en minvermogenden wordt aangepast aan de nieu we omstandigheden. De heer König (arb.) betreurde het, dat de commissie van advies in deze niet is gehoord. Wet houder L. P. van Oorschot antwoordde hem, dat hierin inderdaad is tekort geschoten. B. en W. namen een voorstel van de heer M. J. Corveleijn (R.K.) om de normen van 10 voor buitengewone uit gaven bij de berekening der bijdrage met 5 te verhogen, aan. Naar aanleiding van schr. vragen van de heer Marijs, deelde B. en W. mede, dat de Stichting Noodwoningen zal pogen alle noodwoningen van een bel en brievenbus te voorzien, dat aan de noord zijde van de Paul Kruger straat tussen v. Dishoeckstraat en Keersluis trottoirs zullen komen en dat er plannen in voorbereiding zijn weer één richtingsverkeer in de Wal- straat in te voeren. De heer M. J. v. Poelje (arb.) infor meerde naar de bestemming van de barakken bij „Bethes- da". Deze kunnen nog niet voor verpleging van t.b.c.-pa- tiënten worden gebruikt door gebrek aan verplegend perso neel. Op een uitvoerige medede ling van de heer van Oor schot over de uitkeringen uit het „cigarettenfonds" van Volksherstel aan inwoners uit Vlissingen komen wij in onze volgenèè edttle terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2