PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet heeft beslist Olie bij Yerseke? Hamburg gereed Conferentie van Petropolis een succes Vandaag Nederland aanvaardt beslissingen van de Veiligheidsraad 190e Jaargang - No.205 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, cSfSukTfSkgS AISemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Lon dense Kaa 29 tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratómastr 3. tel 102 Terneuzen Bronwertjstr 2 Postrttk nr 359300 P Z C Middelburg^ 31 AUGUSTUS. Wederom geniet Nederland liet voorrecht een verjaardag mede te mogen beleven van H. M. Koningin. Wilhelmlna, onze geëerbiedigde vorstin. De bewogenheid van dit tijdsbe stek, de zorgen, die de aller hoogste leiders van ons volk beklemmen, doen ons dieper beseffen, hoe groot dit voor recht Is. Wii overzien weer de zeven en zestig jaren, die ons schei den van de 31ste Augustus 1880, de blijde dag, waarop aan de bijna uitgebloeide Oranje stam 'n nieuwe loot ontsproot. Wij meten op 'n dag als d<e^e de Het wereldgebeuren negen en veertig jaren, ge durende welke Koningin Wil helmlna het Nederlandse staatshoofd is geweest en ge ven. ons rekenschap van de enorme veranderingen, die zich in dit tijdsverloop hebben vol trokken. Zullen er Nederlanders zijn, die zich Riet te binnen roepen, welk een ontsteltenis zich meester maakte van ons ganse volk, toen in de Meidagen van 1940 bekend werd, dat Konin gin Wilhelmina zich genood zaakt had gezien de vaderland se bodem te verlaten en welk een ontroerende dankbaarheid zich van diezelfde Nederlan ders meester maakte, toen, na de vemietigine van de overwel diger, onze Vorstin de vader landse bodem weer betrad? Gedachten bestormen ons op dagen als deze. Zwaar zijn de zorgen, die drukken op haar, die thans aan het hoofd ig gesteld van onze staat. Alles Is zo anders gelopen, dan wij hoopten era verwach ten. Wij rekenden In onze ar geloosheid op jaren van vrede en voorspoed. In de plaats daarvan worstelt ons volk met problemen en moeilijkheden, waarbij vergeleken alles, wat zich voor de oorlog afspeelde, kinderspel schijnt. •Een bizonder pijnlijke ge dachte overheerst. Koninginnedag wordt dit maal niet gevierd met dezelf de opgewektheid die hém vroe ger eigen was. Wij moeten ons daarbij neerleggen. Maar dat er millloenen onderdanen van H. M. de Koningin in Indone sië zijn. die er vergeefs naar hunkeren de verjaardag van ook hun Vorstin te kunnen vieren met hetzelfde gevoel van geborgenheid, dat wij in Europa kunnen hebben, is smartelijk. Wij kunnen deze aan terreur en intimidatie bloot gestelde rijksgenoten niet helpen. Maar wij verstaan him hunkering en mén mag er van verzekerd zijn, dat ook de gedachten van H. M. de Ko ningin vele uren toeven juist b\j deze groep van haar onder danen. Moge bij alle zorgen en moeiten, welke onze geliefde vorstin op de schouderg druk ken, haar de zegen des Aller- hoogsten deelachtig worden en moge haar wijsheid gegeven worden, opdat zij Nederland en de overzeese gebiedsdelen een vrediger toekomst tegemoet kan voeren! NIEUW RECORD PARACHUTE-SPRINGEN. Een nieuw record vertraagd parachute-springen voor vrou wen is gevestigddoor Yelena Vladiminskaya, uit Moskou. Zij sprong op een hoogte van 4500 meter uit ccn vliegtuig en trok haar parachute eerst open na een val van 3700 meter, zo meldt Tass. De nieuwe recordhoudster maakte haar 282ste parachute sprong. In verband met de Na tionale Feestdag ver schijnt het eerstvolgen de nummer van de Prov. Zeeuwse Cou rant op Dinsdag 2 Sep tember a.s. Maandag zijn de kan toren van de P. Z. Ct. gesloten. 22 Amerikaanse landen sluiten een verdrag. Sinds de dagen, toen Mon roe zijn bekende leer verkon digde: Amerika voor de Ame rikanen, hebben er al heel wat conferenties en besprekingen plaats gehad tussen de Ame rikaanse staten om tot onder linge samenwerking to komen. Er werd op die conferenties gesproken over bijstand die men elkaar zou verlenen in ge val van een gewapende aanval op een van hen en over mili taire samenwerking, zonder dat een bepaald verdrag tot stand kwam. Het Argentinië van Peron, de grote tegenspeler van de Ver. Staten op het Westelijk halfrond was niet erg toeschie telijk en schermde meer met een Latijns blok onder zijn lei ding, een populair denkbeeld in Zuid-Amerika, dat nog steeds niet bijzonder gesteld is op de Yanke's. Deze week zyn de 22 Amerikaanse landen in Petropolis, een stadje in de buurt van Rio de Janeiro op nieuw bijeengeweest, twee jaar nadat de voorlopige overeen komst van Chapultepec werd gesloten. Dit keer zijn spijkers met koppen geslagen. Er is een verdedigingsverdrag tot stand gekomen dat het volgende be paalt: in geval van een con flict tussen een of meer Ame rikaanse staten onderling zal dat door besprekingen worden opgelost, in geval van een aan val van buiten af zullen de Amerikaanse landen gemeen schappelijk handelen tot de UNO kan ingrijpen. Guatemala wenste ook in het verdrag op genomen te zien, dat men zich gezamenlijk zou verweren te gen de „ideologische bedrei ging" van hét communisme, waardoor de „democratische structuur" van de Amerikaan se regeringen bedreigd werd. Daartegen verzette zich ech ter zowel Argentinië als de Ver. Staten. Het eerste land omdat het meende dat dit een inmenging zou zyn in binnen landse aangelegenheden elk land moet het zelf maar met het communisme zien klaar te spelen het tweede omdat men over de vraag wat eigen lijk een ideologische bedreiging Europese federalisten bijeen. Deze week wordt in Mon- treux een congres gehouden van de Unie van Europese fe deralisten, met 350 afgevaar digden van een 40-tal organi saties. Het congres begon met een rede van de „apostel van het federalisme" Denis de Rouge- mont, wiens werken „Denken met de handen" en „Dagboek van een werkloos intellectueel" wereldvermaardheid hebben verworven. Woensdag gaf de voorzitter, de Nederlander dr. H. Brug- mans, een uitvoerige uiteen zetting over het Europese fe deralisme. is wel tot Kerstmis zou kun nen doorpraten. Over de standidaardisatie van de bewapening een denk beeld van de Ver. Staten dat dan als wapenleverancier wil optreden zal pas volgend jaar in Bogota worden gespro ken. De meeste landen zijn er niet zo-bijster geestdriftig over dit denkbeeld, daar ze het als een bedreiging van hun sou- vereiniteit voelen. Het Amerikaanse halfrond telt maar weinig democratieën. In de meeste landen heersen halve of hele dictators, waar van Peron wel het meest af schrikwekkende voorbeeld is. Maar al is de geest in de meeste der Zuid-Amerikaanse staten totalitair, op het gebied van democratische samenwer king tussen de staten onder ling is Amerika Europa ver vooruit. Het succes van de conferentie van Petropolis, hoofdzakelijk bereikt door toe doen van de Ver. Staten, is er een bewijs van. viert Turkije zijn over winning in de slag bij Dumlu Pinar (1923). Viert H.M. de Koningin haar 67e verjaardag. ia het 60 jaar geleden dat aan F. Domela Nie- wenhuis die wegens ma jesteitsschennis tot cel straf was veroordeeld, op aandrang uit ver schillende kringen gra tie werd verleend. Ook Birma onafhankelijk Verklaring van Birmaanse minister. De Birmaanse minister van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat Birma tegen Ja nuari of uiterlijk Juni onaf hankelijk zal worden. Met Engeland zou zyn over eengekomen, dat de over dracht van de macht zo spoe dig mogelijk zal plaats heb ben. Birma zou een onafhankelij ke souvereine staat worden, die geen deel uitmaakt van het Britse Gemenebest, maar wel met Engeland nauwe be trekkingen onderhoudt. Naar de „Daily Tele graph" meldt, hebben in Zuid- Yorkshire 15.000 arbeiders het werk neergelegd als protest te gen het ontslag van een aan tal collega's. KORTE PRED1CAT1E De schilden der aarde zijn Godes. Ps. 47 10. Nu wij morgen weer de ver jaardag mogen vieren van H. M. de Koningin, luisteren wij een ogenblik naar dit oude Psalmwoord. „Schilden der aarde" zo noemt de Psalmdichter de vorsten, omdat zij als een bedekkend schild hun volk hebben te be schermen. Hoe toepasselijk is deze be naming op ons Vorstenhuis! Wie ook maar enigszins onze Vaderlandse geschiedenis kent, weet, dat de Prinsen en Konin gen uit het Huis van Oranje steeds een beschermend en dekkend schild voor hun volk zijn geweest. Hoe menigmaal hebben zij de slagen, die voor ons volk bestemd waren, met de grootste zelfopoffering op gevangen. Niet alleen hebben zij al hun bezittingen prijs ge geven om ons te kunnen red den uit de diepste nood en ons vrij te maken van de Spaanse tyrannie. Zij hebben in eigen borst het moordend lood opge vangen en onverschrokken hun bloed op de slagvelden gestort om ons volk te verlossen. Ook later zijn zy een schild voor ons gebleven. En het zijn de donkerste bladzijden in onze historie geweest, toen ons volk het een en ander maal zonder dit schild meende te kunnen stellen. Onze geliefde Koningin heeft de oude tradities voortgezet, ofschoon Haar tijd meestal een andere soort bescherming eiste. Hoe donker was de tijd, toen de vijand vijf lange jaren dit bedekkend schild ons ontnam! En hoe dankbaar zyn wij, dat God in Zijn genade het ons heeft teruggegeven. Wij verstaan Haar grote ge heim. Zij zegt met Haar grote Voorvader tot God: „Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer". Daarom .kan Zij op Haar beurt ons dekkende schild zijn. God geve, dat Zij dit nog me nig jaar voor ons volk mag zijn en Hij sterke Haar in deze ernstige, moeitevolle tijden, om voor Alle volken, die onder Haar scepter staan, een be dekkend schild te wezen! Ds. P. J. F. VAN VOORST VADER. Middelburg. Wereld in twee kampen verdeeld. TOESPRAAK VAN EISENHOWER. Generaal Dvvlght Eisenho wer, de Amerikaanse stafchef, heeft tijdens een bijeenkomst van 't Amerikaanse legioen te New York kortweg- verklaard, dat de wereld reeds in „twee grote kampen" verdeeld is. Twee jaar na de beëindiging der vijandelijkheden heeft de geest van samenwerking ter rein verloren. Aan de ene kant staan d,e dictaturen, aan de andere de democratieën. Eisen hower wilde niet, dat men zijn woorden zou opvatten alg zóu hij van mening zijn, dat een wereldoorlog een onmiddellijke dreiging- vormt. TUSSEN THOLEN EN ZUID-BEVELAND WORDEN METINGEN VERRICHT. Nog niets bekend omtrent- boringen. Er is iets geheimzinnigs aan de hand in Yerseke en dé wildste geruchten doen dan ook de ronde. Dinsdagavond om een uur of vijf arriveerden aan de haven twee auto's, een jeep en een commander-car, vol meet-instrumenten. Er stap ten enkele heren uit, die prompt een vissersvaartuig huurden, hun instrumenten aan boord brachten cn ver trokken. Deze heren waren tech nici van de B.P.M., die nog Dinsdagavond op de Yerse Bank opereerden tot een uur of tien. De volgende dag bleven ze dichter bij huis en werkten toen bjj „Kijk Uit". Er zijn zelfs Yersenaren, die hen die dag op de Postweg naar We- meldinge bezig zagen. Velen herinneren zich hier, dat reeds jaren wilde geruch ten rondgingen over olie in de Scheldebodem. Geen wonder dus, dat men deze week direct tot de conclusie kwam: „er wordt olie geboord onder de Schelde WAT IS ER GAANDE? Al zijn de feiten niet zo „wild" als de geruchten, be langwekkend zijn ze toch. Sinds enige weken verrichten technici van de Bataafse Pe- troleum-Mij. namelijk op de Oosterschelde tussen Zuid- Beveland en Tholen metin gen, aanvankelijk onder de kust van Tholen, maar deze week voor het eerst ook bij Yerseke. Deze technici hebben reeds gezegd, zo wist men ons in Yerseke te vertellen, dat zij nog zullen terugkomen. Er is echter geen sprake van, dat er reeds boringen zouden zijn verricht. Maar dc metingen zijn, vooral wanneer men zich enkele feiten van oudere datum herinnert, toch interessant genoeg. BODEMSTRUCTUUR. Van alle in Yerseke in de loop van de laatste jaren ver richte boringen voor hef slaan van pompen en dergelijke zijn bodemmonsters naar labora toria opgezonden en daardoor is vastgesteld kunnen worden, dat de bodemstructuur in de ze omgeving zich in niets on derscheidt van die van het overige Beveland. De boven laag bestaat uit klei, met daaronder een in dikte varië rende laag veen. Nog dieper bevindt zich „kwijlzand" en by de diepste boringen stuitte men op 40 a 50 meter op een oerlaag. Door deze laag is men nooit heen gekomen. Wèl wer den ook hiervan monsters voor onderzoek opgezonden en het is dus heel wel moge lijk, dat de belangstelling van de B.P.M. naar deze laag uit gaat. EEN OLIEBRON. Er is overigens nóg een feit. Een jaar of twintig geleden ontstond er plotseling in een wel bij de Yersenaar Steketëe een natuurlijke oliebron. Ste- ketee vertelde ons hoe toen i; zijn regenput de aardolie op welde als een geelachtig vet, dat op het water dreef. Lang duurde het verschijnsel niet, maar de olie is voor onder zoek naar Rotterdam gezon den en ook de B.P.M., die ni op de Oosterschelde metingen verricht, heeft zich toen met dit geval bemoeid. De metingen kunnen er dan ook op wijzen, dat men wel plannen heeft enige proefboringen te gaan ver richten, doch zekerheid hieromtrent kon men ons niet geven. Uit de schaarse gegevens blijkt in elk geval, dat de B. P.M. bezig is met het opmeten en afbakenen van een bepaald terrein en dat er na deze groep technici nog een van een „andere soort" zal volgen. Dat had men in Yerseke althans reeds vernomen. Met belangstelling wachten wij af, welke resultaten deze metingen en proefnemingen voor Zeeland zullen opleve ren. Dr. van Mook komi naar Nederland Officiëel wordt medegedeeld: „De Nederlandse legering heeft aan dc hand van do berichtgeving van haar verte genwoordiger bij de Veiligheidsraad de door dit lichaam ten aanzien der Indonesische quaestie aanvaarde resoluties in studie genomen. Haar standpunt over de onbevoegdheid van de Veilig heidsraad onverkort handha-vend, is de regering van oor deel, dat nochthans de algemene strekking van deze re soluties voor haar aanvaardbaar is. Aan de beroepsconsulaire ambtenaren van de betref fende mogendheden te Batavia zul/en door de Neder lands-Indische regering alle nodige faciliteiten worden ver leend voor de uitvoering hunner opdracht. De regering hoopt binnen zeer korte tijd de Veiligheids raad te kunnen mededelen, welk land zjj bereid heeft ge vonden gevolg te geven aan haar uitnodiging om deel uit te maken van de commissie, bedoeld in net 2e lid van de resolutie, voorgesteld door de Amerikaanse delegatie. De Nederlandse regering gaat bij haar bereidverklaring er van uit, dat de republiek elke vijandige actie in woord en daad staakt. Zy handhaaft haar standpunt, dat zy uitein delijk verantwoordelijk blijft voor orde en rust in Indo nesië. Minister L. Neher en dr. H. J. van Mook zuilen morgen per vliegtuig naar Nederland ver trekken om bespreking te voe ren met do regering. De komst van dr. v. Mook geschiedt op uitnodiging van de Nederlandse regering. DE POLITIONELE ACTIE. Het Nederlandse communi qué van 29 Augustug meldt gevechten bij enkele plaatsen in Oost-Java bij een plaats op Midden-Java, op Sumatra's Oostkust en bij Padang. Dé Veeboeren in nood. KOEIEN BREKEN UIT DE WEIDE. In de Betuwe zijn allo wa tergangen volkomen droog, waardoor het vee uit de wei den breekt, om op zoek naar drinkwater te gaan. Tal van boeren waren genoodzaakt hun beesten op stal te bren gen, omdat het kaal geblaker- do weiland voedsel noch drink water biedt. Onder deze omstandigheden in het aanbod tot levering van vee aan de regering zeer groot. Donderdag werden in Eist b.v. ruim 400 stuks vee vrijwillig ter overname aangeboden. Massagraf ontdekt bij Roermond. In Duitsland, even over de grens ter hoogte van Roer mond ig een massagraf ont dekt, waarin zich de stoffelij keoverschotten moeten bevin den van dorticn mannelijke personen uit Roermond, die op de Tweede Kerstdag van 1944 door de Duitsers werden ge fusilleerd. omdat zij schuldig zouden zijn bevonden aan on dergrondse activiteit. 160 TON TARWE GING VERLOREN. Volgens, een verklaring van de directie der meelfabriek „Holland" te Amsterdam is tn de 160 ton tarwe, die in de molens op verwerking ligt te wachten, thans het broeiïings- proces begonnen, waardoor zij ongeschikt is geworden voor menselijke consumptie. Men tracht nu te bereiken, dat de tarwe in elk geval nog benut zal kunnen worden voor veevoeder. De directie deelde mede, dat de nieuwe werkkrachten zich uit alle delen van het land aanmelden, doch door de sta kers niet in dc gV.egenhcid worden gesteld de arbeid te beginnen. Nederlandse verliezen bedroe gen twee doden en ze9 ge wonden. GEEN VERTROUWEN IN DJOCJA. Uit gesprekken met Indone sische intellectuelen in West- Java bljjkt dat bet verlangen naar een zelfstandig, staatkun dig bestaan weliswaar onver minderd voortleeft, maar dat men het vertrouwen in de te genwoordige regeerders te Djogja ten eenenmale heeft verloren. Zowel intellectuelen en hooggeplaatste personen, alsook eenvoudige kampong bewoners verklaren, dat zy zich volkomen bedrogen ge voelen door de Republikeinse propaganda. Zonder uitzonde ring wordt het woord „bedro gen" gebruikt. Meer ziet men enige reële mogelykheld voor het hereiken van zelfstandig heid in de samenwerking met de Nederlanders. Rede Dr. van Mook. Dr. Van Mook zal Zaterdag to 13.15 uur (Ncd. tyd) een radio rede houden, welke over beide zenders zal wor den gerelayeerd. Een dode op de Volendam. Van de zyde van de militai re geneeskundige dienst te Ba tavia wordt medegedeeld: Aan boord van de „Volen dam" hebben zich ziektever schijnselen voorgedaan, die in hun verschijnselen doen den ken aan paratyphus. Het eer ste ziektegeval trad zeven da gen na het vertrek uit Neder land op. In totaal hebben zich tot nu toe 110 van deze ziektegeval len voorgedaan, waaraan 20 alg ernstig gekwalificeerd zijn. Een patiënt is inmiddels over leden. Te Batavia zijn alle maatregelen genomen voor het opnemen van patiënten in het militair hospitaal, terwijl de manschappen, die niet aange tast zijn, enige tijd in obser vatie zullen worden genomen. Het schip zelf zal een grondige desinfectie ondergaan zodat de terugreis waarschijnlijk enige tijd zal moeten worden uitge steld. Slapend echtpaar bestolen. DIEF MET 16.000 ER VAN DOOR. In een hotel te Schcvenin- gen logeerde dezer dagen een echtpaar uit Brunssum (L.). Het had zich op een avond ter ruste begeven. Enige tijd later ontwaakten zowel de man als de vrouw tegelijker tijd. Zy zagen een man door het raam van hun logeerka mer verdwijnen. Het bleek dra, dat de indringer zich had meester gemaakt van de kle ding van het echtpaar. De kleren van de mannelij ke logé zijn nog steeds spoor loos. In het colbertjasje be vond zich o.m. een bedrag van zestienduizend gulden aan bankbiljetten. voor ontscheping Joodse emigranten. Reuters correspondent te Hamburg meldt, dat maatre gelen genomen zijn tegen mo gelijke sabotage van Duitse zijde bij de aankomst va* de Joodse emigranten van de Exodus te Hamburg, begin volgende week. Het traject van de treinen die de Joodse emigranten naar twee kampen aan de grens der Britse en Sowjet-Russisehe bezettings zone zullen brengen, wordt geheim gehouden. Het gedeelte van de Kade, waar de schepen zullen aan leggen, zal zorgvuldig afgezet worden om demonstraties van Duitsers te vermyden. Enkele honderden Britse mi litairen zulle naanwezig zijn voor het geval er moeilijkhe den mochten rijzen. De baga ge der emigranten zal nauw keurig onderzocht worden. De troepen, die aan boord zullen gaan zulle nongewapend zijn. Een staf van dokters en verpleegsters zal met ambu lance wagens aanwezig zijn om de zorg voor de zieken op zich te nemen. Verder zullen een aantal verslaggevers en filmopera teurs tot het afgezette gebied toegelaten worden. Dc emigranten zullen door functionarissen van het Brit se bestuur via luidsprekers opgeroepen worden om zonder Het eiland Tholen binnenkort uit zyn isolement verlost. De brug welke het eiland met het vaste land verbindt Is vrijwel gereci en zal half September in gebruik genomen kunnen worden. tegenstand aan kind to gaan. Slechts in het uiterste geval zullen traangasbommen ge bruikt worden om de Joden daartoe tc dwingen. „UITERSTE BEZORGDHEID Naar de correspondent van de „News" Chronicle" ver klaart, heeft het besluit om de emigranten van de Exodus naar Duitsland te brengen, in Palestina „uiterste bezorgd heid" verwekt. Sir Alan Cunningham, de Britse Hoge Commissaris is naar Engeland gereisd om zijn sterk misnoegen over deze stap aan de regering kenbaar te maken. Dc aankomst van de emigranten te Hamburg en hun mogelijk gewelddadige de- barkatie aldaar zou het sig naal zyn voor onlusten en de „terroristen" zouden de gehe le Joodse gemeenschap achter zich hebben. Minister Mansholt over de landbouwprijzen. Tijdens de feestelijke her denking van het honderdjarig bestaan van het Genootschap ter bevordering van de Land bouw in Drente heeft Minister Mansholt een rede gehouden waarin hij inging op de actie van de Stichting voor de Land bouw, welke gemeend heeft haar vertrouwen in de rege ring te moeten opzeggen, spe ciaal op het punt van de prij zenpolitiek. De minister meen de, dat de centrale organisa ties zich thans niet voldoende stabiel tonen. Men was het im mers eerst wèl eens met de overheid. Do regering stelt zich met de prijzen op de basis van de realiteit. Toen In het begin van het jaar de prijzen werden vastgesteld, werden de ze door het Landbouw-Econo- Instituut gecontroleerd. Nu blijken er sectoren te zn'n, waarin men met deze prijzen met kan uitkomen. Do land bouw heeft echter het voordeel, dat hij een orgaan heeft oni aan to tonen, dat de moeilijk heden tè groot worden. Tenslotte wees de Minister op de moeilijkheden van de droogte, waardoor ook al mag van een paniekstemming nog geen sprake zijn de voedsclv*araiening geschaad wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1