NIEUWS UIT ZEELAND Olie in de Scheldebodem? Enorme brand in het natuurreservaat bij Boxtel Geslaagde ringrijderij ZUID-BEVELAND LAATSTE Noord-Beveland NIEUWS 600 militairen assisteren. Donderdagmiddag is een enorme brand uitgebroken ln de bos- en heidecomplexen van het bekende natuurreservaat „De Campina" bij Boxtel, ei gendom van de Nedcrl. Ver. tot behoud van Natuurmonu menten. Een felle wind wakkerde de vlammen weldra tot een zee aan en de rookontwikkeling was dusdanig dat men de rook uren ver en zeker tot op 15 kilometer afstand kon zien. De plaatseiyke brandweer van de stad Boxtel kreeg spoedig assistentie uit 's-Hertogen- bosch, Tilburg, Olsterwyk en Vught. Bij het afzenden van dit Dericht lijkt het er nog niet op dat men het vuur locali- seren kan. Do autoriteiten hebben daar om assistentie gevraagd van de in garnizoen liggende mili tairen in de omgeving. Nader wordt gemeld: De brand woedt in het grensge bied van Boxtel, Oisterwijk en Oirschot en breidt zich nog steeds uit. Op het ogenblik nemen reeds 300 militairen uit 's-Hertogenbosch aan het blus- singswerk deel, terwyl 300 an deren op het punt staan te vertrekken naar het gebied waar de brand woedt Van de zijde van de Ned. Ver. tot behoud van Natuur monumenten vernemen wij nog, dat de oppervlakte van „De Campina" circa 1200 ha. be slaat. Het reservaat bestaat gro tendeels uit heide het mag een der mooiste ongerepte heidegronden van Brabant worden genoemd voorts uit bos. voornamelijk dennebos, met vennen. De brand breidt zich uit in Zuidoostelijke richting, dus in de richting van Olsterwyk. GEEN WATER De zware motorspuiten, die van alle kanten kwamen opdagen moesten buiten wer king blijven, wegens volsla gen gebrek aan water. Ver schillende vennen zijn totaal uitgedroogd en de andere bevatten te weinig water of zUn niet te bereiken. De sol daten zijn in lange linies rond het brandende gebied opgesteld. Bovenwinds slaag den zU er in het vuur tegen te honden en ook wisten zy bredere stroken te blussen, maar de vrU krachtige Noordooster was oorzaak, dat benedenwinds de weg- Schepen naar Ned-Indië Om half zes Donderdagmid dag is de „Kota Inten" van de Rotterdamse Lloyd, varend in charter voor de Nederlandse regering, met 1400 militairen aan boord dat is honderd minder dan er plaats is naar Indonesië vertrokken. Ongeveer te zelfder tijd vertrok de „Kota Baroe" van de Lloydkade te Rotterdam. Dit enigszins verbouwde schip was door de regering aange wezen om 500 burgerpassa giers naar Indonesië te bren gen. Onder hen bevinden zich een groot aantal planters en andere employé's van grote ondernemingen. Men verzekerde ons nadruk kelijk, dat de bewering, als zou de „Kota Baroe" wapens vervoeren, onjuist is. Griekse regering gevormd. Reuter meldt, dat de „voor- maligo Griekse regering onder Demetrius Maxi mos. en met medewerking van zeven partij leiders opnieuw gevormd is Nieuws in een notedop De 18-jarige mej. C. van de B. uit Zeist, die met haar verloofde per fiets een uitstap je naar Tiel maakte, is tydens het zwemmen in de Waal ver dronken. Dinsdag is mevr. dra. H. P. Mceuwesse-Dullemond als 100.000ste bezoekster de con trole van de tentoonstelling „Wcenso kunstschatten" in het Rijksmuseum te Amsterdam gepasseerd. De bisschop van Den Bosch heeft een gift van f 10.000 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de branden, welke de laatste tijd hebben gewoed. Het plan voor de aanleg van een industrichavcn in de Maas, op de grens der ge meenten Maastricht en Borg haren, bij het begin van het Julianakanaal, heeft thans de ministeriële goedkeuring en die van Ged. Staten van Lim burg gekregen. Tc Bombay zal een stand beeld van Gandhi opgericht worden van ongeveer 50 meter hoogte, als eerbetuiging voor het grote aandeel dat deze lei der in de strijd voor de on- afhankclykhcid heeft gehad. Het proces tégen Otto Skorzeny, van de nazi-lucht- landingstrocpen, die na de capitulatie van Italië Mussolini bevrijdde, is tot September ver daagd, nadat de beschuldigin gen tegen tien verdachten wa ren ingetrokken c^brek aan waaiende vonken telkens nieuwe brandhaarden ver wekten, zodat men de vlam men ondanks de omsingeling niet meester kon worden. Bij het afzenden van dit be richt had de brand reeds lang het grondgebied van Oirschot bereikt. Hij woedt nu over een afstand van circa 7 km. bij een gemiddelde breedte van 4 km. OIRSCHOT BEDREIGD? De militaire autoriteiten heb ben op het ogenblik bren-gun- carriers ingezet om brandgan gen vrij te maken, waarvoor grbte stukken jong bos wor den omvergereden, terwijl de achterop komende wagens tot taak hebben de grond langs de sleuven om te woelen. Zo ontstaan zg. dode stroken, waar men het vuur hoopt tot staan te brengen, alvorens het de eerste woonhuizen in het grensgebied van de gemeente Oirschot bereiken zal. NOODLOTTIGE VLAMMEN. Een verstikkende rook hangt over verre afstand laag over het land en belemmert in aan zienlijke mate het blussings- werk. In de nacht licht daar tussen de helle gloed van ver scheidene grote brandhaarden op. In het garnizoen 's-Herto genbosch worden nog honder den soldaten In gereedheid ge houden om zo nodig verdere bijstand te verlenen. Een grote mensenmenigte slaat van dichtbij en veraf het grillige en noodlottige spel den- vlammen gade. De tot nu toe verbrande ge bieden bevatten voornamelijk jong opgaand hout en heide. De officier van justitie, mr. J. Dozy, bevindt zich op de plaats van de ramp. Doodslag bij vergissing Verleden week was 't in Parys moordend heet. Dus verliet de 24-jarige Henriet Roze haar ho telkamer en ging zwem men in do Seine. En mijnheer Jean Scolan, een vreedzaam burger van even in de veertig ging wandelen langs de Seine. Hij kon niet zwemmen en vond dat jammer. By een groep je zwemmende jongelui ging hy in 't gras zit ten. Plotseling dook voor hem iemand uit 't wa ter op, repde op hem toe en smeet hem in 't water. Twee uur later werd 't lyk van de heer Sco lan uit de Seine gevist. Onder tranen vertelde Henriet de politie dat zg zich vergistte. Een vriend van haar, die wel zwemmen kon, had haar in 't water geduwd. Zij dacht dat Scolan die vriend was. De Egyptische kwestie. De Veiligheidsraad heeft in zyn zitting van Donderdag al le resolutie's die ingediend wa ren om een oplossing te vinden voor het BritsEgyptische ge schil verworpen. Er komt nu een nieuwe Columbiaanse reso lutie. De nieuwe Columbiaanse re solutie doet een beroep op de beide partijen om zo spoedig mogelyk de ontruiming van het Egyptische grondgebied en eèn wederzijds defensief ver drag voor het Suez-kanaal te bespreken. Dakota verongelukt. In Kent is een Dakota van de R.A.F. neergestort. De pi loot en de navigator werden gedood. Middelburgs gebru Ik in ere hersteld. L. Huissoon won beker van H.M. de Koningin. Middelburg heeft Donderdag een dag, dat toch reeds vele vreemdelingen naar deze stad komen een recorddrukte be leefd. De oorzaak hiervan be hoeft men niet ver te zoeken, want voor het eerst sedert 8 jaar is op deze dag weer de beroemde traditionele Middel burgse ringrydery voor Wal- cherse ringrijders gehouden. Een grote deelname (maar liefst 92 rijders hadden inge schreven veel enthousiasme, een perfecte organisatie en een weertje, zoals men zich niet beter kon wensen, maakten dit typisch Walchers zomerfeest tot een éclatant succes. De ringry'dery-commissie on der voorzitterschap van mr. P. C. Adriaanse, had 3 banen laten inrichten op het Molen water. De Middelburgers mis ten wel even de sfeer van de Abdy, op het plein waarvan voor de oorlog telkenjare ge reden werd, doch de goede stemming was er nie£ minder om. Van half negens 's mor gens tot 7 uur 's avonds is er /el gestreden om de bekers en fraaie prijzen, die voor de win naars beschikbaar waren ge steld. Het talryke publiek werd niet moede te kijken naar het behendige stoten met de lans door de rijders. Inderdaad boden de korte woeste ritten door de in het fraaie boeren- costuum uitgedoste ruiters op de versierde, zware Zeeuwse paarden, een aanblik, waarvan men niet genoeg kon krijgen. Iedere keer, wanneer een deel nemer startte, de lange lans vooruitgestoken, leek het, als of hy een boosaardige vyand dng verslaan en wanneer hg Ie kleine ring veroverd had, stootte hy een vreugdekreet uit, die als een triomfroep na een duur bevochte overwin ning klonk en die herhaal- delgk door de toeschouwers werd overgenomen. BEKER-UITREIKING. Om half 6 werden aan de winnaars van de beker-wed strijden de vier beschikbaar gestelde wisselbekers over handigd. Na een inleidend woord van mr. J. A. Dumon Tak, namens de V.V.V. in Wal cheren, onder wier auspiciën deze ringryderö werd georga- De C.C.D. in Juli 1947. In Juli 1947 maakten amb tenaren van de C.C.D. in to taal 7282 processen-verbaal op. Het aantal betrokken perso nen bedroeg 9728, van wie er 333 in verzekering werden ge steld. In 1221 gevallen werd tot inbeslagneming van goede ren overgegaan. De meeste overtredingen werden begaan op het gebied van de akkerbouwproducten, namelyk 3304. Ten aanzien van vee en vlees werden 1680 frau des geconstateerd, terwyl op zuivelgebied 1522 verdachten in overtreding waren. Aardappelen als veevoeder. Aangezien gebleken is, dat vooral op de zandgronden be- langryke hoeveelheden con- consumptiëwaardige aardappe len voor veevoeder woi-den be stemd, zal. zo deelt men ons van bevoegde zyde mede, door de C.C.D. op de naleving van het veevoederverbod worden toogesl&a. niseerd, werd de door H.M. de Koningin beschikbaar gestelde wisselbeker aan de eerste win naar, L. Huissoon uit Seroos- kerke, die 7 van de 8 ringen aan zyn lans reeg, door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, overhandigd. Deze hield een korte rede, waarin hij hul de bracht aan de organisato ren van de ringrydery. Op zyn voorstel werd een driewerf hoera op H.M. de Koningin uitgebracht. Vervolgens over handigde de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, de door het gemeentebestuur be schikbaar gestelde bekefr aan P. Peper uit Aagtekerke (6 ringen) en mr, P. C. Adriaan se de door hem zelf aange boden beker aan A. Maljers uit Veere en de zoekgeraakte, doch ter elfder ure terugge vonden beker van wijlen de ju welier J. Frank, aan C. van Sorgen uit Oostkapelle (bei de 5 punten). Tot besluit werd als van ouds „om de pollepel" ge kampt. De winnaar, B. Rooze uit Oostkapelle, kreeg een pol lepel, waaraan een doos siga ren gebonden was en werd op traditionele wijze door zijn collega's „gejonast". De zes ryders. die in de wedstrijden om het Zeeuwse kampioenschap, welke op 13 Sept. op het Molenwater te Middelburg gehouden zullen worden, voor Walcheren zullen uitkomen, zijn J. Reynierse Pzn. en S. de Pagter uit Kou- dekerke, A. Maljers uit Veere, P. Simpelaar uit Biggekerke en D. Duvekot uit Vrouwepol der. De namen van de win naars der 51 prijzen kunnen wij ln verband met plaatsge brek eerst in onze volgende editie vermelden. De Veiligheidsraad en. Ned.-Indlë. Het is zeer waarschijnlijk, aldus wordt uit Batavia ge meld, dat Australië door de republiek zal worden gekozen om zitting te nemen in de commissie van drie, welke volgens het Amerikaanse voorstel ter bemiddeling tus sen Nederland en de repu bliek gevormd zou kunnen worden. De republikeinse ra dio spreekt van drie landen, welke hiervoor in aanmerking komen, nl. Australië, Polen en Syrië, doch voorzover hieruit wordt begrepen heeft een of ficiële aanwijzing van een dezer drie nog niet plaats ge vonden. SJAHRIR NAAR ENGELAND. Volgens radio Djocja zal Sjahrir, nu de bespreking van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad is beëin digd, naar Engeland reizen, waar hij, naar men mag aan nemen, besprekingen zal voe ren met verschillende per soonlijkheden uit Britse en andere kringen. President Soekawati van Oost-Indonesië, die zich thans in Washington bevindt, zal naar Nederland komen voor het plegen van overleg. DE CONSULS. Naar te Batavia verluidt zou de Australische regering geweigerd hebben haar Bata- viase consul te laten deelne men aan het consulair onder zoek, dat de Veiligheidsraad wenst in de Indonesische kwestie. Oorlog in de Pendsjaab. Volgens communiqué van de grensstrijdkrachten, is de toestand ln beide gebieden van de Pendsjaab nog slechter ge worden. Vooral onder de groe pen vluchtelingen werden ver liezen geleden. Het aantal treinovervallen, waarbij vrou wen en kinderen vermoord worden, neemt toe. Executies in Spanje. Naar Donderdagavond werd bekend gemaakt, zyn Woens dagochtend 14 politieke ge vangenen, die reeds enkele maanden geleden ter dood wa ren veroordeeld, in de gevan genis van Carabanchel bij Ma drid: met die kogel geëxecu teerd. Het was niet mogelyk de namen van de terechtgestel- den te weten te komen. Weer een melasseschip naar Vlissingen. Maandag a.s. zal de Griek se tanker „Nikolaou Maria" met 8509 tot melasse aan boord de haven van Vlissingen binnenlopen. De melasse komt uit Cuba en is bestemd voor België. De tankinstallatie aan de Vlissingse haven, het pomp station en de verwarmings- lnstallatie zyn weer geheel hersteld. De melasse zal van Vlissin gen met kleine schepen naar België worden vervoerd. Zeeuwen beklommen de Mont Blanc. Ook de tweede groep Zeeu wen, die onder leiding van de heer H. J. Kersten, leraar élan 't Goesse Lyceum, hun vacan- tie in de Franse Alpen door brengen, heeft de Mont Blanc beklommen. Er waren ditmaal zelfs meisjes onder. Op 19 Augustus, na een zware tocht door sneeuw en ys, stonden 9 jeugdige Zeeuwen, Helen Du vekot, Betty de Groof, Atty Griep, Janny Pannij, Corry Dees, Adri Weststrate, Max Oele, Roel Duvekot, Tonny Verbeek en de leraar, de heer Kersten, op de top van de Mont Blanc. Een prachtige prestatie voor deze laaglan-1 ders. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof voor Zeeland te" Den Bosch, hebben 2 perso nen voorwaardelijk en 14 per sonen onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. ARBEIDERSKINDEREN OP WALCHEREN. De kinderactie, die ten doel had kinderen van wederop bouw- en D.U.W.-arbeiders hun vacantie op Walcheren te laten doorbrengen, is geëin digd. Ruim 100 kinderen kwamen voor 14 dagen met hun ouders mee en kregen gastvry onder dak by diverse gezinnen. DE STRO-PRIJZEN. Met ingang van 20 Juli 1947 zijn voor graanstrormet in begrip van kanarlezaadstro de volgende maximumprijzen vastgesteld. Geperst A-stro 30, ongeperst A-stro 27. Deze pryzen gelden voor 1000 k.g. De prijs van B-stro Is 6 per 1000 k.g. lager. MAAIDORSEN. Degenen die voor het jaar 1948 voor een maaidorser (combine) in aanmerking wil len komen, dienen hiervoor thans reeds een aanvrage met opgave van het verlangde merk en type te richten aan de Provinciale Voedselcommissa- ris. Goes VACANTIEZORG TE GOES. De laatste der uittochten, die zich tot het sportterrein en Vlissingen hebben beperkt, had Donderdag naar de Schel- destad plaats en opgewekt en dankbaar keerden allen te 6 uur per trein terug. Op het Stationsplein heeft de heer A. Buys, wethouder van Goes, met enkele woorden dank gebracht aan de leden van het comité en in het bijzonder ook aan de leiders en leidsters voor hun belangeloos werk. Deze dank werd door de kinderen met een driewerf hoera bezegeld. DE VLAGGEN UIT. Hoewel de omstandigheden ertoe hebben moeten leiden, dat de Oranjevereniging te Goes heeft besloten om dit jaar de verjaardag van H.M. de Koningin niet feestelijk te ge denken, wekt het bestuur de burgerij toch op om op 1 Sep tember de vlag uit te steken. Oude geruchten toch waar Tot de gebieden van Neder land, waar vermoedelyk olie gevonden kan worden behoort ook de Yerseke'se bank in de Oosterschelde. Reeds jaren geleden werd door geologen de veronderstel ling geopperd, dat het terrein bij Yerseke wel voor exploita tie vatbaar zou zyn, al waren de verwachtingen toen niet hoog gespannen. Tot een intensief onderzoek is het nimmer gekomen en de B.P.M. toonde geen belang- Bon voor 200 gram vlees extra. Behalve de reeds in de bon- nenlijst van Donderdag 28 Augustus bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra, moet in verband met de moeilijkheden, welke de veehouder tengevolge van de droogte ondervindt, thans nog een extra bon voor 200 gram vlees aangewezen worden. In deze hoeveelheid is ook de 100 gram extra begrepen, die voor de volgende week is aangekondigd. Ook deze extra rantsoenen ontvangen alleen personen geboren in 1942 en vroeger, die dus voor de vol gende twee weken een rant soen van 600 gram vlees heb ben. In verband met het boven staande maakt het centraal distributiekantoor bekend, dat voor het tijdvak van 29 Au gustus t.m. 13 September bon „L 03 vlees" een extra rant soen van 200 gram vlees of vleeswaren verkrijgbaar is. Het is mogelijk, dat in be paalde gedeelten van het land deze bon niet aanstonds na bekendmaking, dbch in de loop der geldigheidsduur pas zal kunnen worden gehono reerd. Onderzoekingen van de B.P.M. bij Yerseke. stelling voor dit gebied. De Yerseke'se bank bleef een paradijs voor zeehonden. Nu evenwel de B.P.M. bezig is met egn intensieve olie-ex- plöitatie in ons land, zijn blijk baar de potiëntiële olieterrei nen van Nederland weer onder de aandacht gekomen. Sedert enkele dagen zijn B. P.M.-technici op de Yerseke'se bank bezig een grondig onder zoek in te stellen, dat ant woord moet geven op de vraag in hoeverre de vroegere veron derstelling dat daar olie in de Scheldebodem zou zitten, juist zou zijn. De bank valt alleen bij laag water droog en het onderzoek wordt dan ook verricht aan boord van een schip, dat zich thans reeds twee dagen op de Oosterschelde bevindt. Het feit, dat eventuele bo ringen onder water plaats moeten hebben, zou geen on overkomelijke technische be zwaren opleveren. Overigens zegt een dergelijk geologisch onderzoek nog niet veel over de kansen of er in derdaad olie in exploiteerbare hoeveelheid aanwezig is. Die kansen worden pas groot wan neer na het geologisch onder zoek tot proefboringen wordt overgegaan, die resultaat ople veren. Dan zal blijken of Yerseke behalve een centrum van oes tercultuur ook Nederland's tweede oliecentrum zal kunnen worden. Kortgene KONINGINNEDAG. In verband met het verzoek van H.M. de Koningin zullen te Kortgene op "1 September a.s. geen feestelijkheden wor den gehouden. Ook de opening van het sportveld zal geen doorgang vinden. Nederland wil niet gedragen worden! Donderdag heeft de Neder landse ambassadeur in de V. S., mr. E. van Kleffens, op een persconferentie enkele verkla ringen afgelegd over het on derhoud, dat hij Woensdag met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Ro bert Lovett, heeft gehad. Mr. van Kleffens wilde niet in details treden en verklaarde, dat het onderhoud in hoofd zaak betrekking had op het plan-Marshall. Hij voegde er aan toe: „Myn land wil zich beper ken tot het strikte minimum van wat het nodig heeft. Zo lang wjj zelf kunnen lopen, zullen wU niet vragen om gedragen te worden". Desgevraagd antwoordde mr. van Kleffens, dat er aan het slot van het onderhoud even over Indonesië gesproken is. DE DIAMANTEN TERUG. De door de Duitsers ge roofde diamanten zijn in Am sterdam terug en in de kluis van de Amsterdamse Bank ge deponeerd. De minister van economische zaken. dr. G. W. M. Huysmans, hield een rede, waarin hy de ijver van hen, die de diamanten opspoorden, prees. Om half zes arriveerde het convooi, dat de diamanten vervoerde, in Amsterdam. Dit convooi werd door Amerikaan se M.P.'s en marechausaec's beschermd. Ovezande VERBETERING SPEELPLAATS. Daar de vereiste toestem ming is verkregen zal worden overgegaan tot verbetering van de speelplaats aan de Chr. La. gere School te Ovezande. Lewedorp JUBILEUMS ANK VERNIELD. Doordat Woensdagavond ie Lewedorp het 12-jarig zoontje van de heer de Vos uit 's-Hee- renhoek zonder naar links of rechts te kyken uit een bus stapte en dé straat overstak, moest de chauffeur van een uit de richting Middelburg ko mende auto plotseling naar links uitwyken, met als ge volg, dat hij tegen de jubi- leumbank reed en deze totaal vernielde. Op deze bank zaten een drietal kinderen, die zich op het laatste nippertje uit de voeten konden maken. De chauffeur van de auto was on gedeerd, maar zyn auto werd ernstig beschadigd. Het on voorzichtige knaapje liep een beenwond op, doordat de auto hem nog juist raakte. ERESCHULD EN DANKBAARHEID. Het was Donderdagavond niettegenstaande de grote warmte geheel bezet in het Schuttershof, toen ds. A. W. M. Odé als voorzitter van het Zeeuwse Eilanden comité van bovengenoemde vereniging, al len welkom heette en wees op de mooie taak van Ereschuld en Dankbaarheid. Voor de pauze werd de do cumentaire geluidsfilm „Den Vaderlandt Ghetrouwe" door Ryksfilmdienst gebracht voor zover het ons land in mo bilisatie en oorlog in beeld brengt en na de pauze passeer de de bevrijding de revue. Het gebrachte stond op hoog peil en de kleine film over het hui selijk leven van ons Prinselyk gezin werd ook zeer gewaar deerd. In de pauze werd een bedrag van f 204 gecollecteerd, dat later tot f 229 opklom. Dit be trof de eerste opvoering, de tweede keer draaide de film in de tuin en aangekondigd werd, dat ook heden (Vrijdag) avond deze film zal worden ge geven, terwijl hedenmiddag een v voorstelling van een voor kinderen geschikte film zal lo pen. Wij twijfelen niet of ieder die er was zal met ons anderen opwekken ook een kykje te gaan nemen. De tweede voorstelling voor Ereschuld en Dankbaarheid in de tuin was zeer druk bezet en nu bracht de collecte 300 op. School Gerei, gemeente geopend. In het kerkgebouw der Ger. Gemeente te Goes werd Dins dagavond in een bijzondere dienst de School van de Geref. Gemeente geopend en het per soneel geïnstalleerd. Ds. A. v. Stuyvenberg uit Yerseke leidde de byeenkomst. Na een korte predikatie dank te hij allen die meewerkten aan het tot stand komen van de school. Verder spraken nog ds. J. H. Kersten uit Rotter dam, het hoofd der school, de heer J. Katfcenberg en de bur gemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate. Ds. Kersten sloot de samenkomst. GEEN DANSEN OP KONINGINNEDAG. In aansluiting op ons be richt dat te Goes de betrokken verenigingen geen feestelijkhe den met Koninginnedag zullen organiseren, vernemen wij dat de afdeling Goes van Bedrijfs Horeca met deze opvatting ac- coord gaat en dat haar leden op die dag geen gelegenheid tot dansen zullen geven. 's-Gravenpolder RAADSVERGADERING. Dinsdag 2 September, des avonds om 8 uur. zal de ge meenteraad van 's Gravenpol der bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. aanbieding be groting 1947 en vaststelling bedrag uitgave openbaar on derwijs. Heinkenszand EERSTE STEEN GELEGD. Woensdag had te Heinkens zand de eerste steenlegging plaats van de 12 nieuwe huis jes, die voor rekening van de gemeente gebouwd worden. De gemeenteraad en enkele geno digden waren by deze plech tigheid tegenwoordig. Burgemeester B. Funk be dankte allen die meewerkten aan dc uitvoering van het bouwplan. De burgemeester legde daarna de eerste steen. De heer E. Mvsse, wethouder, dankte de burgemeester en secretaris voor het vele werk dat zij hadden verricht. Winterfruit lijdt onder droogte. Tengevolge van de aanhou dende warmte en droogte val len er van verschillende soor ten winterappels in Zeeland veel af. Dit is o.a. het geval bij de Goudreinetten. Voor de fruittelers is dit zeer nadelig omdat de val niet aangevoerd mag worden op de veiling. Ook de bewaarbaarheid van het winterfruit is er niet op vooruit gegaan. Arbeidslonen in de visserij. Door de Centrale Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders zijn met afgevaardigden van de Visserij vereniging en de Vebo te Yerseke, onder handelingen gevoerd om te komen tot wijziging der ar beidsvoorwaarden in de oes ter- en mosselbedrijven. Er was voorgesteld verhoging der lonen en uitbreiden van het aantal vacantiedagen door invoering der z.g.n. snipper dagen. Oesterexport. Naar wij vernemen zullen de exportprijzen van oesters naar Engeland voor het a.s. seizoen als volgt gelden voor de 0000 209.33, voor de 000 177.30, voor de 00 f 150.59 en voor de 0 199.97, alles per 1000 stuks en franco Londen. Krabbendijke Marktberichten KAPELLE—BIEZELINGE EN OMGEVING. Velling- van 27 Aug. 1947 Ap pelen: James Grieve 31—47, Ellison's Orange 1255, Tr. de Croncel 934, Manks Cod- lin 1935, Zigeunerin 3244, Keswick 714, Early Victoria 513,-' Jacques Lebel 814, Signe TliliSIi 916, Nelson's Glorie 921, Zomerprlnces 13, Constantijn die Grote 68, Zoe te Kroon 9^, Zoete Ribbeling 14—31, Gansebout 8—10. Udo- appels 6%11, Zoete appels 5, Reinette d'Altamme 12, Cla- sieappels 5%7. Peren: Claps Favourite 22 39, Dr. Jules Guyot 27, Beurré d'Amanlls 1531. idem de Merode 1223, Triumph de Vienne 2754, Marguerite Ma- rlllat 17—38, Juttenpeer 12 61, Williams Duchesise 18—47, Seigneur d'Esperen 1439, Calleboutspeer 1418. Bon Chretien William 625, Belle d'Epin 1319. Franse Wijnpeer 1825, Spaanse Wijnpeer 10, Petite Marguerite 10, Perzik peer 1117, President Roose velt 10. Pruimen: Jefferson 4891, Belle de Louvain 2779, Kir- ke's 2184, Reine Claude d'Al- than 1388, Reine Claude Ver te 71, Reine Victoria 767, Rode Eierpruim 944, Mo narch 4678, Burbank Giant 49, Abrikoospruim 1627, Ton- neboers 19, Catalonl 15—36. Diversen: Blauwe Druiven 109—129, Bramen 121—207, Dubb. Princes z. dr. 83, Aard appelen 8Vs, Uien 614, Toma ten) 10, alles per kg., Asters 9 per bos. „ZUID-BEVELAND". Pruimen: Reine Victoria 19—65, Jefferson 15—77, Reine Claude d'Althan 15 71, Kirkus 2462, gele abri koos 1744, blauwe abri koos 1655, rode eierpruim 2140, Cataloni f 2951, Burbank Grant 2539, Reine Claude Verte 7084, Monarch 72; Peren: Triumph de Vienne 1847, Will Du- chesse f 1038.40, Clapps Fa vorite 2045, Br. de Mero de 1020, Br. d'Amanlis 1631, Br. Wilhelmina f 14 20, Jutten 437, Calle boutspeer 1219, Seigneur d'Esperen 1530, Souvenir du Congres 1626, Bon Chr. William 14—38.10, Duifjes peer 816, Spaanse wijn peer 1625, Marg. Marrillot 1225; Appels: Manks Cod- lin 1045, Transp. de Cron- sel 10—31, Ellisons Oranje 13—51, Codlin Keswick 7 —12, Jacq. Lebel f 8—14, The Queen f 10—15, Bismarck 12 16, zoete Ribbing 1620-, Blomzoet f 9—26, Zomer Erm- gaarde f 16—26, Tuinzoet 27 31, zoete Holaart f 1629, Appels (fabriek) 6.507 alles per 100 kg. Blauwe druiven 137143 per 100 kg.; perziken 2138 per 100 stuks. GEEN FEEST OP KONINGINNEDAG. Het Oranje-comité te Krab- bendyke heeft alle voorgeno men feesten op Koninginnedag afgelast. DE KERKKLOK LUIDT. Na jaren van stilzwijgen werd Zondagmorgen de nieuwe kerkklok der Herv. kerk te Krabbendijke voor het eerst geluid'. Schore GEEN FEESTELIJKHEDEN. Het bestuur der Oranjever eniging te Schore heeft be sloten in verband met de tyds- omstandigheden en gevolg ge vende aan de oproep van H. M. de Koningin, de reeds ge deeltelijke georganiseerde feestelijkheden op a.s. Zater dag niet te laten doorgaan. Wel zal door het Fanfarecorps „Ons Genoegen" van Kapelle, 's avonds een concert worden gegeva*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6