Niet naar Djocja! Hongarije in de knel NIEUWS UIT ZEELAND SCHOUWEN EN DUIVELAND Tholen. Zeeuwsch-Vhanderen Walcheren Mening van K.V.P.- en P.v.d.A.-Ieiders. Politionele actie blijft mogelijk. Aan een A.N.P.-rcdacteur verklaarde de voorzitter van do Party v. d. Arbeid, de heer Vorrink, dat naar de maning van do partij Nederland thans volledig zou moeten medewer ken om de resoluties van de Veiligheidsraad uit te voeren. „De kwestie van het al dan niet oprukken naar Djogja is", aldus de heer Vorrink, „voorlo pig geheel van de baan". Gevraagd naar zgn oordeel over de door mr. van Kleffens in do Veiligheidsraad aange haalde ontzetting der Chinezen te Pangkalan Brandan, ver klaarde de heer Vorrink: „Voor het aannemen der reso luties, was ik inderdaad van mening dat Nederland het recht en de plicht had, deze mensen, ook op republikeins gebied, te helpen. Thans, nu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad internationale rapporteurs aanwezig zyn, dient men dergelijke situaties aan hen voor te leggen om door middel van deze rappor teurs do Veiligheidsraad te laten beslissen of wy deze mensen al dan niet moeten helpen". wy zyn hierdoor tevens ver zekerd, dat ook een beperkte polltlonelo actie niet zal wor den uitgevoerd zonder vooraf gaande internationale toestem ming. Ik heb dan tevens de waarborg, dat een dergeiyke actio niet naar aanleiding van oncontroleerbare geruchten zal worden ondernomen. Over de twee resoluties, wel ke do Veiligheidsraad met be trekking tot Indonesië heeft aanvaard heeft het A-N.P. zich ook tot de heer W. J. Andries- sen, voorzitter der K.V.P., ge wend. Do heer Andriessen ver klaarde onder meer: Nu de beide bekende resolu ties met betrekking tot de Veiligheidsraad znn aangeno men, kan niet anders dan de vurlgo hoop worden uitgespro ken, dat zH tot het beoogde doel: do veiligheid en de orde in de archipel, zullen kunnen lelden en dat zy eraan mee zullen werken het staatkundig beginselprogram van Linggad- jati te verwezeniyken. Voor wat de vraag inzake het verdere gebruik maken van het militaire gezagsap- paraat betreft, ben Ik van mening, dat dit gebruik ach terwege moet bïyven, tenzij het handhaven van rust, or de en veiligheid tot een poli tioneel optreden noopt. Nederland heeft voor deze rust, orde en veiligheid de ver- antwoordeiykheid, een verant- woordeiykheid, waaraan het zich op straffe van grof plichtsverzuim niet mag ont trekken. Vanuit deze gezichtshoek moet ook worden bezien het bevryden van personen door Nederlandse militairen. Wan neer de levens van deze men sen gevaar lopen of zy worden op een wijze behandeld, welke in stryd is met de meest ele mentaire menseiyke rechten, dan is optreden geboden, ook wanneer dit achter de demar- catieiynen zou moeten geschie den. ANDERE MENINGEN. De heer J. Schouten, leider der A.R. party, wilde zijn ver klaring een dag aanhouden. De heer H. W. Tilanus (C.H.) wil de de regeringsverklaring af wachten. De heer Vonk (P.v.d.V.) achtte het moeilijk een oordeel uit te spreken. De heer Koejemans (Comm. Partij) veroordeelde de activi teit der Nederlandse regering. Doodslag bij vergissing Verleden week was 't in Parys moordend heet. Dus verliet de 24-jarlge Henriet Roze haar ho telkamer en ging zwem men in de Seine. En mynheer Jean Scolan, een vreedzaam burger van even in de veertig ging wandelen langs de Seine. Hij kon niet zwemmen en vond dat jammer. By een groep je zwemmende jongelui ging hy in 't gras zit ten. Plotseling dook voor hem iemand uit 't wa ter op, rende op hem toe en smeet hem in 't water. Twee uur later werd 't lpk van de heer Sco lan uit de Seine gevist. Onder tranen vertelde Henriet de politie dat zij zich vergistte. Een vriend van haar, die wel zwemmen kon, had haar in 't water geduwd. Zg dacht dat Scolan die vriend was. Trygve Lie weert oproerige Egyptenaren. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, heeft mede gedeeld, dat de twee Egypte naren, Moestafa Momen en Ahmed Kamel Kotb, die bij twee gelegenheden uit de ver gaderzaal van de Veiligheids raad werden verwijderd tij dens de debatten over de Egyptische kwestie, ter be schikking van de politie zul len worden gesteld, als zij nogmaals pogen zich loegahg te verschaffen tot het hoofd gebouw der V.N. Ais Washington en Moskou ruzie hebben Godsdienstmoorden op Java. Er wordt thans beschikt over vele bewijzen voor het optreden der Masjoemi tegen niet-Mohammedanen in de Oosthoek van Java. Grote, tot godsdienstwaanzin opge zweepte groepen voeren ram- pok-aanvallen op Chinese wo ningen uit. Hiertegen is ech ter reeds bij de bevolking een reactie merkbaar, welke re actie ook weer met de hevig ste geweldpleging gepaard gaat. Daarbij worden o.a. kiaji's (godsdienstleraren) op dezelfde wijze in stukken ge sneden als zij zelf dit Chine zen, Menadonezen, Ambone zen, politieagenten en Indo- Europeanen hebben gedaan. Amerikaanse interesse. Dinsdag werden de West- Borneose en Oost-Indonesische delegaties door Amerikaanse autoriteiten van het departe ment van buitenlandse zaken ontvangen, onder wie de direc teur der afdeling Verre Oos- ten, Penfleld, en net hoofd der Europese sectie, John D. Hick- erson. Men heeft de lunch ge bruikt in het Mayflowerhotel, waarna een persconferentie werd gehouden. De president-directeur van de wereldbank, Macclov, heeft tegenover de pers over de le ning aam Nederland verklaard, dat naar het gevoelen van de bank tie vijandciykheden in Indonesië „niet een dergelijke aderlating voor de Nederland se economie .betekenden, dat hierdoor het juiste gebruik van de lening zou worden be- invloed". Gestolen haveninstallatie. Te Hamburg werd door ex perts van het commissariaat- generaal voor Nederlandse belangen in Duitsland na de oorlog o.m. 'een gehele kade, uitgerust met laadbruggen en kranen uit Rotterdam en Dordrecht, aangetroffen. Men kreeg van de Britse bezet tingsautoriteiten het recht de ze Nederlandse havenoutillage weer naar ons land terug te voeren. De kranen en laadbruggen wegen samen ongeveer 5300 ton, waarvan thans 3000 ton is verzonden. De afbraak ge schiedt voor Duitse rekening. Het transport van de grote stukken geschiedt met lan dingsvaartuigen van de mari ne. Kleinere onderdelen wor den per trein naar de eigena ren teruggezonden. Van deze kade komen o.m. acht complete en drie verniel de havenkranen, alsmede vijf complete en drie vernielde laadbruggen terug. Het mate rieel is verwaarloosd, doch bruikbaar, ook al is het in waarde achteruit gegaan. Nieuwe poging om Petkof te redden. Waarschijniyk zal Groot- Brittannië in een poging om het leven van de leider der Bulgaarse oppositie, Petkof, te redden, een beroep doen op de waarn. Bulgaarse presi dent. Kolarof, om het dood vonnis op te schorten. Ook zou men de mogelijkheid van een hernieuwde actie met de V.S. bespreken. Een politiestaat. (Van een U.P.-correspondent.) Er heerst geen feitelijke „terreur" in Hongarije, maar er is wel een grote en groeien de vrees dat die terreur zal komen. Die gesprekken over „terreur" zgn vrgwel beperkt tot Boedapest. Op het platte land hebben de boeren net te druk met de oogst dan dat zij over politiek zouden praten of dan dat zij zich druk zouden maken over zoiets als een vrees voor een schrikbewind. Als men die gesprekken over :erreur" tracht te ontleden komt men onveranderiyk tot de conclusie, dat de verhalen over de „verdwijning" van mensen achter de tralies van de politiegevangenis steeds uit dc vierde of vgfde hand ko men. Niet een van de 25 men sen die men over de herkomst van hun verdwijningsverhalen ondervroeg, had zulk een ge val persoonlek meegemaakt. Dat wil niet zeggen, dat er nooit iemand gearresteerd wordt. Noch betekent het, dat de drie interneringskampen in en bij Boedapest of de poli tiegevangenis in de Andras- systraat nr. 60 leeg staan. Het sluit evenmin uit de waarheid van het feit, dat de Hongaar se 'staat een politiemacht heeft feorganiseerd, aanzienlek gro- er dan het leger. ANTI-COMMUNISTISCH De overgrote meerderheid der Hongaren voelt anti-com munistisch. De vrees voor ter reur is dan ook meer psycho logisch dan werkelijk. De ge middelde Hongaar is een vurig individualist, die zich ergert aan de steeds toenemende con trolemaatregelen op alles wat hy doet, op zijn werk, zijn voedsel, zijn lectuur. Boven dien zgn verreweg de meeste Hongaren lid geweest van de 2100 organisaties (variërend van zwemclubs tot schietver enigingen) die tijdens het be wind van Horthy bestonden en die thans als „fascistisch" staan aangemerkt. Dat maakt hem reeds verdacht In de ogen van de staatspolitie. FASCISTISCHE TERREUR. De Hongaren geven toe dat de „terreur", zoals zij die ken den onder het Duitse regime van Maart 1944—Februari 1945, niet oegonnen is van de andere kant nu. Maar zy zijn bang dat een dergeiyke tijd zou terugkeren. Zij geven ook toe dat er een verschil is tus sen de Duitsers en de Russen. Als men op het ogenblik in Hongarije zich niet met poli tiek bemoeit, kan men er even ongestoord leven als waar ook, zo erkennen dc objectieve Hon garen. Maar er is altijd de angst voor een terugkeer van dc Duitse terreur in Russische vorm. Vooral bij een eventueel slechter worden van de verhou ding RuslandAmerika kun nen de omstandigheden in Hongarije gemakkelijk slechter worden, zo meent men. „Tel kens als Washington en Mos kou ruzie hebben, krygt Hon garije een veeg uit de pan", is een veelverbreide mening in Boedapest. De meeste Honga ren willen geen links regiem, maar ook geen rechtfc. Zij wil len niet terug naar het sys teem van Horthy. Zij willen een middenweg vinden tot een evenwicht tussen links en rechts en geloven, dat Amerika hen daarbg zou kunnen steu nen als het wilde. Paratyphus aan boord Voleridam. Het troepenschip „Volen dam" wordt Vrydag te Batavia verwacht. Naar de „Dienst le- gercontacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegeval len: waarschijnlijk paratyphus van een goedaardige»soort. De ziekte breidt zich snel uit. 1400 K.L.-mannen worden rechtstreeks naar Buitenzorg in quarantaine gezonden, 600 mariniers zullen met de „Vo lendam" de reis voortzetten naar Soerabaja, waar ook zij in quarantaine moeten. De Griekse regeringscrisis. De leiders van alle Griekse parlementaire fracties, met uitzondering van Tsaldaris (Volkspartij), Sofoelis (libe rale partij) en gen. Zervas (uiterst rechtse partij), heb ben koning Paul van Grieken land doen weten, dat „iedere eenzijdige oplossing van de regeringscrisis het Griekse be lang zal schaden". Frankrijk wil Joodse landverhuizers toelaten. De Franse regering heeft in gunstige zin geantwoord op het verzoek van Engeland om de 4350 Joodse landverhuizers, die nu op weg zijn naar Duits land, in Frankrijk toe te laten. Men heeft echter drie voor waarden gesteld: de immi granten moeten vrijwillig de wens uitspreken naar Frank rijk te gaan, hun toelating moet geen precedent scheppen voor verdere toelating van verplaatste personen uit Duit land en bij de toelating van de immigranten mag het to taal aantal refugié's in Frank rijk niet hoger zijn dan 8000. Het Joodse bureau heeft een gerechtelijke actie inge steld die allereerst tot doel heeft te verhinderen, dat de betrokken Joden in Duitsland aan wal worden gezet. De Veiligheidsraad. De zitting van de Veilig heidsraad, welke 16 Sept. be gint, zal drie maanden duren. De grootste agenda in de ge schiedenis van de Raad moet worden afgewerkt: hieronder vallen moeilijke problemen, zoals Palestina, Griekenland en het veto-recht. „Volksherstel"-cigareUen goedkoper. Binnenkort zullen opnieuw zgn. „Volksherstel"-sigaret- tén in de handel worden ge bracht, waarop een toeslag van 1.per pakje zal wor den geheven, in tegenstelling tot de huidige toeslag, die 3.— bedraagt. door ontbrandende natrium gewond. Door tot ontbranding geko men natrium in de afdeling preperatief der Philipsvan Houten fabrieken te Weesp zijn de in die afdeling werk zaam zijnde dr. G., de as sistent d. en de arbeider r. ernstig gewond. Vooral de laatste was er erg aan toe. Hij is door de rondspattende na- triumvonken heen naar buiten gelopen, waar de wind zijn kleren in vlam zette. Mieuvvs in een notedop - De 18-jarige mej. C. van de B. uit Zeist, die met haar verloofde per fiets een uitstap je naar Tiel maakte, is tijdens iet zwemmen in de Waal ver dronken. Dinsdag is mevr. dra. H. P. Meeuwesse-Dullemond als 100.000ste bezoekster de con- tróle van de tentoonstelling „Weense kunstschatten" in het Rijksmuseum te Amsterdam Weer een melasseschip naar Vlissingen. Maandag a.s. zal de Griek se tanker „Nikolaou Maria" met 8509 tot melasse aan boord de haven van Vlissingen binnenlopen. De melasse komt uit Cuba en is bestemd voor België. De tankinstajlatie aan de Vlissingse haven, het pomp station en de verwarmings installatie zijn weer geheel hersteld. De melasse zal van Vlissin gen met kleine schepen naar België worden vervoerd. Zeeuwen beklommen de Mont Blanc. Ook de tweede groep Zeeu wen, die onder leiding van de heer H. J. Kersten, leraar aan 't Goesse Lyceum, hun vacan- tie in de Franse Alpen door brengen, heeft de Mont Blanc beklommen. Er waren ditmaal zelfs meisjes onder. Op 19 Augustus, na een zware tocht door sneeuw en gs, stonden 9 jeugdige Zeeuwen, Helen Du- vekot, Betty de Groof, Atty Griep, Janny Pannij, Corry Dees, Adri Weststrate, Max Oele, Roel Duvelcot, Tonny Verbeek en de leraar, de heer Kersten, op de top van de Mont Blanc. Een prachtige prestatie voor deze laaglan- ders. buiten vervolging gesteld. De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof voor Zeeland te Den Bosch, hebben 2 perso nen voorwaardelijk en 14 per sonen onvoorwaardelijk buiten vervolging; gesteld. arbeiderskinderen op walcheren. De kinderactie, die ten doel had kinderen van wederop bouw- en D.U.W.-arbeiders hun vacantie op Walcheren te laten doorbrengen, is geëin digd. Ruim 100 kinderen kwamen voor 14 dagen met hun ouders mee en kregen gastvrij onder dak bg diverse gezinnen. de stro-prijzen. Met ingang van 20 Juli 1947 zqn voor graanstrormet in begrip van. kanariezaadstro de volgende maximumprijzen vastgesteld. Geperst A-stro 30, ongeperst A-stro 27. Deze prijzen gelden voor 1000 k.g. De prijs van B-stro is 6 per 1000 k.g. lager. maaidorsen. Degenen die voor het jaar 1948 voor een maaidorser (combine) in aanmerking wil len komen, dienen hiervoor thans reeds een aanvrage met opgave van het verlangde merk en type te richten aan de Provinciale Voedselcommlssa- Brand in de „Woestijn". De bisschop van Den Bosch heeft een gift van f 10.000 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de branden, welke de laatste tijd hebben gewoed. Het plan voor de aanleg van een industriehaven in de Maas, op de grens der ger meenten Maastricht en Borg haren, bij het begin van het Julianakanaal, heeft thans de ministeriële goedkeuring en die van Ged. Staten van Lim burg gekregen. Te Bombay zal een stand beeld van Gandhi opgericht worden van ongeveer 50 meter hoogte, als eerbetuiging voor het grote aandeel dat deze lei der in de strijd voor de on- afhankeiykheid heeft gehad. Het proces tegen Otto Skorzèny, van de nazi-lucht- landingstroepen, die na de capitulatie van Italië Mussolini bevrgdde, is tot September ver daagd, nadat de beschuldigin gen tegen tien verdachten wa ren ingetrokken wegens gebrek aan bewijs. Tussen Oosterland en Sir- jansland, enige km. van Brui- nisse, bevond zich nog een per ceel bos, dat aangeduid werd met de naam „woestgn". Het had de inundatie overleefd, daar het gelegen is op de hoge zandgrond op een plaats waar in vroeger eeuwen een zand plaat moet zijn geweest. H§t was eigenlgk een soort natuur reservaat van wilde dennen bomen en doornstruiken, die men, behalve in de duinstreek, nergens elders hier aantreft. Dezer dagen is dit plekje, dat als een oase gelegen was in de boomloze vlakte van Dui- veland, door brand grotendeels verwoest. Het vuur sloeg daar na over op vlas, dat op een naastgelegen weiland lag te drogen. Daar water ontbrak, mocht het eerst na veel in spanning gelukken het vuur met zand te blussen. Zierikzee vrijdagavond r aads verg aderin g. De gemeenteraad van Zie rikzee zal Vrijdagavond. 29 Augustus, 's avonds om Ö..3U uur in openbare vergadering byeenkomen. De agenda ver meldt o.m. een bespreking in zake het sportpark en de be noeming van onderwijzend Per" soneel aan de o.l. school A., Bruinisse waterleidingen uitgediept. De dragline, die thans in de polder Bruinisse de waterlei dingen op diepte brengt, vormt een bezienswaardigheid op zichzelf. Het werk dat thans in de waterleidingen van de polder gebeurt, wekt ieders be wondering en de machine werkt hier gauw en goed met een resultaat, dat op de oude manier nooit is bereikt en ook nooit bereikt zou worden. Het bestuur besloot daarom om ook het Noordelijk gedeelte van de polder met de dragline te bedelven, ofschoon dit aan- vankelgk niet in de bedoeling lag. Het goede resultaat in het overige gedeelte van de polder in aanmerking nemende, meen de men ook de landgebruikers in het Noorden van de gele genheid om een goed suërende waterleiding te verkrijgen, te moeten laten profiteren. Matig feestbetoon op Koninginnedag. Dc minister van binnen landse zaken heeft medege deeld, dat de regering, in aan sluiting aan de wens van H.M. de Koningin, de burgemees ters heeft aanbevolen, het uiterlijk feestbetoon bij de viering van Koninginnedag te matigen. Volgens Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., zal Ernest Bevin. de Britse minister van buitenlandse za ken, de Britse delegatie tydens de a.s. zitting van de Assem- bléc leiden. Buitengewone ministerraad. De ministerraad is Woens dagmorgen van 10.30 tot on geveer 2 uur en Woensdag avond om 8 uur in buitenge wone zitting bjjeen geweest. Rijstdistributie wordt stopgezet. In verband met de wereld voedselsituatie is besloten de nog in Nederland aanwezige kleine voorraden rgst te reser veren voor een zeer sobere ver zorging van de daarvoor in aanmerking komende zieken huispatiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstel ling van rijst voor kinderen zal worden ingetrokken en vervan gen door de distributie van kindermeel, niet uit ryst be reid. resp. van tarwebloem, zelfrijzend bakmeel en kinder biscuits, terwijl ook de ver strekking aan oriëntalen tfege- lijkertijd zal worden beëindigd. De bon voor rnst, die Donder- 28 Aug. in de bonnenlgst voor de E-groep is bekendgemaakt, is voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. Fransen krijgen minder brood. VERSOBERING IN BELGIE. Het dagelijks broodrantsoen in Frankrijk zal met ingang van I September van 250 gram tot 200 gram verlaagd worden. Ook in België worden ver soberingsmaatregelen getrof fen. Twee maal in de week zal men hier geen vlees en geen koek en banket kunnen kopen, terwijl een verlaging van het broodrantsoen niet tot de onmogelijkheden be hoort. Godsdienstoorlog in Brlts-Indlë. Duizenden doden in Pendsjaab.' Functionarissen te Lahore schatten, naar aanleiding van aangekomen vluchtelingen, dat tijdens de bloedige onlus ten in Oost-Pendsjaab (India) van de afgelopen tien dagen reeds honderdduizend Mo hammedanen gedood zijn. Lei ders der Sikhs te Lahore schatten het aantal gedode Hindoes en Sikhs in West- Pendsjaab op een even groot aantal. Berichten van de ver schrikkelijkste slachtingen onder minderheden aan beide zjjden bereiken Lahore, doch de gebrekkige verbindingen in de twaalf grensgebieden ma ken het onmogelijk een over zicht te krijgen van de toe stand. In een communiqué, uitgegeven door de regering van Oost-Pendsjaab te Joe- loendoer, werd verklaard, dat te Amritsar, Joeloendoer en andere centra van de onlus ten, de rust reeds bijna ge heel weergekeerd was. Verdere versobering in Engeland. De Engelse regering heeft een programma afgekondigd ter besparing van 228 mill, pond sterling, zijnde éénderde van het handelstekort. Er zal geen benzine meer voor ple- zierritjes beschikbaar worden gesteld, het vleesrantsoen zal verlaagd worden, hotels en restaurants krijgen geringere voedseltoe wij zingen, de im port van bepaalde luxe goe deren wordt stop gezet, na 1 October zullen geen deviezen meer beschikbaar worden ge steld voor plezierreizen naar het buitenland, terwijl er minder deviezen voor zaken reizen worden gegeven. Fokveedag in Breda. Op 9 October zal te Breda de elfde centrale fokveedag van de Bond van Fokvereni- gingen in Noord-Brabant ge houden worden. luchtpostpakketten goedkoper. Met Ingang van 1 Septem ber zullen de tarieven voor luchtpostpakketten aanmerke- lgk worden verlaagd. Op een luchtvaartdemon stratie, georganiseerd door de Oranjevereniging te Harder- wgk, zal Maandag door dc Haagse ballonclub een nieuwe fasbol in de vaart worden ge- racht. Deze luchtballon zal „Bouillon" worden gedoopt. speelgoed van „ruitentroef". De actie „Ruitentroef" heeft zich niet alleen bepaald tot het Inzamelen van glas. Ook speel goed werd verzameld. Brui nisse heeft thans een gedeelte van dit speelgoed, dat voor de getroffen gebieden bestemd is, ontvangen. St. Annaland CONCERT. Het muziekgezelschap Axele- rando te St. Annaland zal Maandagavond o.l.v. dhr. M. P. Lanooy, ter gelegenheid van' de verjaardag van H.M. de Ko ningin, op het schoolplein een concert geven. Tholen GEEN FEESTELIJKHEDEN MET KONINGINNEDAG. In verband met de huidige toestand in Indië heeft het be stuur der Oranjever. te Tholen gemeend, met de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin geen feestelykheden te moeten organiseren. Wel wordt verzocht op 1 Sept. zo veel mogeiyk de vlaggen uit t.e steken en oranje te dragen, als bewijs van de verknochtheid aan het Koninklijk Huis. Des concert gegeven door „Concor dia" waarbij vooraf de voor avonds wordt op de Markt een zitter van de Oranjevereni ging, de heer M. C. van der Stel, een rede zal uitspreken. Breskens OORLOGSGRAVEN-COMTB5. Te Breskens is een plaatse- lgk comité der oorlogsgraven stichting opgericht, dat als volgt is samengesteld: E. A. de Bourgraaf, voor zitter: I. A. de Hulster, vice- voorzitter; Jac. Verduijn, se cretaris; mevr. Keijmel-Suwgn, penningm.; Anth. Leenhouts, P. de Baare en Ary Visser, le den. Vlissingen Oostenrijkse woningen duurder. B. en W. ivan Vlissin gen zullen aan de gemeen teraad een aanvullend cre- diet van 180.00 vragen voor de bouw van 30 Oosten rijkse woningen. Deze wonin gen blijken 18.000 per stuk te kosten en niet 12.000, zo als aanvankéiyk werd ge dacht. TAPVERBOD 1 SEPTEMBER 1947. Ter voldoening aan het be paalde in art. 124 der Alge mene Politieverordening maakt de burgemeester van Vlissin gen bekend, dat de verjaardag van H. M. de Koningin zal worden gevierd op 1 Septem ber 1947. Domburg KONINGINNEFEEST. Ingevolge de wens van H.M. de Koningin en van de Rege ring heeft het bestuur van de Oranjever. te Domburg beslo ten de feestelijkheden op 1 Sept. a.s. te beperken tot een tractatie van de schoolkinde ren, een concert op de mu ziektent en een filmvoorstel ling van de momenten in en om de Koninkiykc familie. Kerknieuws ned. herv. kerk. Beroepen te Koudekerke (2e pred. pl.) J. C. V. Nieulterken te Vuren en Dalem. - geref. gemeente. Ds. M. Blok te Zeist is be roepen bij de Geref. Gemeente te Bruinissre. Stedenontmoeting Mlddelburg-Amersfoort Op Vrijdag 5, Zaterdag 6 en Zondag 7 September zal de sportieve stedenontmoeting Middelburg en Amersfoort ten bate van de Middelburgse sportverenigingen in de Zeeuwse hoofdstad plaats vinden. Dit is een vervolg op de ontmoeting tussen beide steden, die vorig jaar met groot succes in Amresfoort werd gehouden. Er is een uitegebreid en at tractief programma samenge steld. Als inleiding op het sportgebeuren zal op Vrijdag 5 Sept. een feestavond worden gegeven in het Schuttershof, verzorgd door de Cabaretver. „Groen-Wit", met bal na en op de daaropvolgende Zater dagmorgen een autotocht over Walcheren worden gemaakt. Zaterdagmiddag zijn er zwem wedstrijden in de Gem. zwem school voor dames en heren, afgewisseld door een demon stratie reddend zwemmen en polowedstrijden. Aanvang 2 uur. Om 3 uur beginnen gym- nastielcwedstrijden in de R.H. B.S. en een tafeltennismatch in Mercurius,terwijl om half 5 handbalwedstrijden en om 5 uur korfbalwedstrijden in het Gem. sportterrein worden ge houden. Het dames-handbal team uit Amersfoort behoort tot de le klasse, zodat vooral de handbalwedstrgd dames spannend belooft te worden, 's Avonds om 8 uur worden de gymnastiekwedstrgden in het Schuttershof voortgezet, afgewisseld met verschillende nummers, verzorgd door Achil les, Medioburghum en Wilhel- mina. Zondagmorgen om 10 uur beginnen athletiekwedstrgden op Jiet Sportterrein, terwgl de ontmoeting besloten wordt met een hockeywedstrijd om 2 uur en een voetbalwedstrgcï om half drie. Tribunaal Goes Inspecteur van politie vond illegale lectuur. Zoals wij destijds meldden, was op de uitspraak van de Middelburgse Kamer van het Tribunaal, waarbij de 40-jari- ge inspecteur van politie, G. A. Verburg, was ontzet van het recht om openbare amb ten te bekleden, het fiat door de procureur-generaal ont houden. Nadat deze zaak voor de kamer te Goes weer behan deld was, luidde de uitspraak: hervatting van het onderzoek en dit werd aanleiding tot een nieuwe behandeling. Voor deze zitting waren niet minder dan 12 getuigen gedagvaard, o.w. de oud-com missaris van politie te Middel burg, de heer Fontijne en verschillende leden en oud leden van het politiekorps al daar, die ten dele voor besch. minder goede getuigenissen aflegden, waartegen deze en ook zijn verdediger, mr. Roe- lofs, opkwamen. Wat de feitelijke ten laste legging betrof, ging het voor al om een huiszoeking, die in Juni 1943 ten huize van de familie van Beusekom in de Gortstraat te Middelburg plaats had en waarbij ook Duitse politiemannen en de thans geïnterneerde politie man Kerkhove, aanwezig wa ren. Daarbij zou illegale lec tuur zijn gevonden, waarvan een deel door Verburg aan Kerkhove ter hand zou zijn gesteld. Deze verklaarde pertinent niets van V. te hebben aange pakt, doch andere getuigen verklaarden het tegendeel. Ook de heer en mevrouw van Beusekom gaven terzake en kele inlichtingen, terwijl ten slotte ook gehoord werd mr. A. M. Meerkamp van Embden, die destijds nazi-burgemeester van Middelburg was. Dit ern stige verhoor betrof een an dere ten lastelegging, nl. dat V. aan de burgemeester zou hebben medegedeeld, dat de agent geweigerd had mede te gaan naar een nat.-soc. bijeen komst. V. protesteerde met klem tegen de ten lasteleggingen, terwijl zijn verdediger het aan de stok kreeg met het tribu naal, omdat hij de verklarin gen van bona fide bekend staande politiemannen in twij fel trok. Hij had de waar schuwing in ontvangst te nemen, dat hij er zich voor moest wachten, ambtenaren zoo te bespreken. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 10 September. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes deed Donderdag uitspraak in de vol gende twee zaken: J. J. Lambregtse, chauffeur, 27 j. te Oostburg, verbeurdver klaring 12.500 en ontz. rech ten. Vervallen werd verklaard de beschuldiging tegen de 44-j. E. F. de Block, te Hulst. Voor het diploma A scheepswerktuigkundigc, slaagde de heer J. Westveer, leerling van de Machinisten- school tc Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14