Niet naar Djocja! De actie op Java NIEUWS UIT ZEELAND LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND w* Mening van K.V.P.- en P.v.d.A.-Ielders. Politionele actie blijft mogelijk. Aan oen A.N.P.-redacteur verklaarde dq voorzitter van de Partfl v. d. Arbeid, de heer Vorrink, dat naar de mening van de partij Nederland thans volledig zou moeten medewer ken om de resoluties van de Veiligheidsraad uit te voeren. „De kwestie van het al dan niet oprukken naar Djogja is", aldus de heer Vorrink, „voorlo pig geheel van do baan". Gevraagd naar zjjn oordeel over de door mr. van Kleffens in de Veiligheidsraad aange haalde ontzetting der Chinezen te Pangkalan Brandan, ver klaarde de heer Vorrink: „Voor het aannemen der reso luties, was ik inderdaad van mening dat Nederland het recht en de plicht had, deze mensen, ook op republikeins gebied, te helpen. Thans, nu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad internationale rapporteurs aanwezig zijn, dient men dergelyke situaties aan hen voor te leggen om door middel van deze rappor teurs de Veiligheidsraad te laten beslissen of wy deze mensen al dan niet moeten helpen". wij zyn hierdoor tevens ver zekerd, dat ook een beperkte politionele actie niet zal wor den uitgevoerd zonder vooraf gaande internationale toestem ming. Ik heb dan tevens de waarborg, dat een dergelyke actie niet naar aanleiding van oncontroleerbare geruchten zal worden ondernomen. Over do twee resoluties, wel ke de Veiligheidsraad met be trekking tot Indonesië heeft aanvaard heeft het A.N.P. zich ook tot de heer W. J. Andries- sen, voorzitter der K.V.P., ge wend. De heer Andriessen ver klaarde onder meer: Nu de beide bekende resolu ties met betrekking tot de Veiligheidsraad zyn aangeno men, kan niet anders dan de Godsdlenstmoorden op Java. Er wordt thans beschikt over vele bewijzen voor het optreden der Masjoemi tegen niet-Mohammedanen in de Oosthoek van Java. Grote, tot godsdienstwaanzin opge zweepte groepen voeren ram- pok-aanvallen op Chinese wo ningen uit. Hiertegen is ech ter reeds bij de bevolking een reactie merkbaar, welke re actie ook weer met de hevig ste geweldpleging gepaard gaat. Daarbij worden o.a. lriaji's (godsdienstleraren) op dezelfde wyze in stukken ge sneden als zjj zelf dit Chine zen, Menadonezen, Ambone zen, politieagenten en Indo- Europeanen hebben gedaan. Amerikaanse interesse. Dinsdag werden de West- Borneose en Oost-Indonesische delegaties door Amerikaanse autoriteiten van het départe ment van buitenlandse zaken ontvangen, onder wie de direc teur der afdeling Verre Oos ten, Penfleld, en het hoofd der Europese sectie, John D. Hlck- erson. Men heeft de lunch ge bruikt in het Mayflowerhotel, waarna een persconferentie werd gehouden. De president-directeur van de wereldbank, Macclov, heeft tegenover de pers over de le ning aan Nederland verklaard, dat naar het gevoelen van de bank de vijandelijkheden in Indonesië „niet een dergelyke aderlating voor de Nederland se economie betekenden, dat hierdoor het juiste gebruik van de lening zou worden be ïnvloed". Gestolen haveninstallatie. Te Hamburg werd door ex perts van het commissariaat- generaal voor Nederlandse belangen in Duitsland na de oorlog o.m. een gehele kade, uitgerust met laadbruggen en kranen uit Rotterdam en Dordrecht, aangetroffen. Men kreeg van de Britse bezet tingsautoriteiten het recht de ze Nederlandse havenoutillage weer naar ons land terug te voeren. De kranen en laadbruggen wegen samen ongeveer 5300 ton, waarvan thans 3000 ton is verzonden. Do afbraak ge schiedt voor Duitse rekening. Het transport van de grote stukken geschiedt met lan dingsvaartuigen van dc mari ne. Kleinere onderdelen wor den per trein naar de eigena ren teruggezonden. Van deze kade komen o.m. acht completo en drie verniel de havenkranen, alsmede vijf complete en drie vernielde laadbruggen terug. Het mate rieel is verwaarloosd, doch bruikbaar, ook al is het in waarde achteruit gegaan. Nieuwe poging om Pelkof te redden. Waarschijnlijk zal Groot- Brittannië in een poging om het leven van de leider der Bulgaarse oppositie, Petkof, tc redden, een beroep doen op tic waarn. Bulgaarse presi dent. Kolarof, om het dood vonnis op te schorten. Ook zou men de mogelijkheid van een hernieuwde actie met de V.S. bespreken. vurige hoop worden uitgespro ken. dat zij tot het beoogde doel: de veiligheid en de orde in de archipel, zullen kunnen leiden en dat zij eraan mee zullen werken het staatkundig beginselprogram van Linggad- jati te verwezenlijken. Voor wat de vraag inzake het verdere gebruik maken van het militaire gezagsap- paraat betreft, ben ik van mening, dat dit gebruik ach terwege moet blijven, tenzij het handhaven van rust, or de en veiligheid tot een poli tioneel optreden noopt. Nederland heeft voor deze rust, orde en veiligheid de ver antwoordelijkheid, een verant woordelijkheid, waaraan het zich op straffe van grof flichtsverzuim niet mag ont rekken. Vanuit deze gezichtshoek moet ook worden bezien het bevrijden van personen doör Nederlandse militairen. Wan neer de levens van deze men sen gevaar lopen of zij worden op een wyze behandeld, welke in stryd is met de meest ele mentaire menselijke rechten, dan is optreden geboden, ook wanneer dit achter de demar catielijnen zou moeten geschie den. ANDERE MENINGEN. De heer J. Schouten, leider der A.R. party, wilde zyn ver klaring een dag aanhouden. De heer H. W. Tilanus (C.H.) wil de de regeringsverklaring af wachten. De heer Vonk (P.v.d.V.) achtte het moeilijk een oordeel uit te spreken. De heer Koejemans (Comm. Party) veroordeelde de activi teit der Nederlandse regering. Eerlijke vindster beloond. Wie in deze tyd van kledingnood 500 textiel punten zo maar op straat vindt, krijgt on getwijfeld visioenen van een rijk gevulde kleren kast, visoenen die op één slag een begeerde wer kelijkheid zouden kunnen worden, wanneer men op dat ogenblik het gebod der eerlijkheid uit de ge dachten zou bannen. Zulks geschiedde even wel niet toen een kap- stertje te Enschede Maandagmorgen voor het Postkantoor 5 cou pures van 100 textiel punten vond. Het is be grijpelijk dat de eigenaar zich met bekwame spoed bij haar bekend maakte. Hy bedankte haar en gaf het meisje als be loning schrik niet bij zovéél edelmoedigheid een kwartje Blijkbaar om zijn ge moed te sussen voegde 1 hij er aan toe: „Het was toch wel uitgekomen dat je ze gevonden had Paratyphus aan boord Volendam. Het troepenschip „Volen dam" wordt Vrijdag te Batavia verwacht. Naar de „Dienst le- gercontacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegeval len: waarschijnlijk paratyphus van een goedaardige soort. De ziekte breidt zich snel uit. 1400 K.L.-mannen worden rechtstreeks naar Buitenzorg in quarantaine gezonden, 600 mariniers zullen met de „Vo lendam" de reis voortzetten naar Soerabaja, waar ook zy in quarantaine moeten. 159 doden, 412 gewonden Reeds 500 aanvallen van republikeinen. Nieuwe gevechten. Het Nederlandse actie-com muniqué van Dinsdag meldt onder meer, dat T.N.l.-benden en republikeinse strijdorgani saties sedert de oproep op 4 Augustus tot staken van de vyandelykheden dit bevel vijf honderd maal overschreden hebben. Deze opzettelijke schendingen veroorzaakten ve le .slachtoffers onder de Indone sische bevolking, terwijl sedert 2 Augustus 85 Nederlandse militairen zijn gesneuveld, 234 zijn gewond en 2 militairen worden vermist. De verliezen bedroegen Maandag acht ge sneuvelden en veertien gewon den. De Nederlandse verliezen tjjdens de veertiendaagse poli tionele actie waren 74 gesneu velden, 178 gewonden en 16 vermisten. De totale verliezen aan Nederlandse zjjde sedert de aanvang der actie bedragen 159 gesneuvelden, 412 gewon den en 18 vermisten. Te Pematang Siantar op Noord-Sumatra is een fa- Frankrijk wil Joodse landverhuizers toelaten. De Franse regering heeft in gunstige zin geantwoord op het verzoek van Engeland om de 4350 Joodse lartdverhuizers, die nu op weg zijn naar Duits land, in Frankrijk toe té laten. Men heeft echter drie voor waarden gesteld: de immi granten moeten vrijwillig de wens uitspreken naar Frank rijk te gaan, hun toelating moet geen precedent scheppen voor verdere toelating van verplaatste personen uit Duit land en bij de toelating van de immigranten mag het to taal aantal refugié's in Frank rijk niet hoger zijn dan 8000. Het Joodse bureau heeft een gerechtelijke actie inge steld die allereerst tot doel heeft te verhinderen, dat de betrokken Joden in Duitsland aan wal worden gezet. De Veiligheidsraad. De zitting van de Veilig heidsraad, welke 16 Sept. be gint, zal drie maanden duren. De grootste agenda in de ge schiedenis van de Raad moet worden afgewerkt: hieronder vallen moeilijke problemen, zoals Palestina, Griekenland en het veto-recht Matig feestbetoon op Koninginnedag. De minister van binnen landse zaken heeft medege deeld, dat de regering, in aan sluiting aan de wens van H.M. de Koningin, de burgemees ters heeft aanbevolen, het uiterlyk feestbetoon by de viering van Koninginnedag te matigen. „Volksherstel"-cigaretten goedkoper. Binnenkort zullen opnieuw zgn. „Volksherstel"-sigaret- ten in de handel worden ge bracht, waarop een toeslag van 1.per pakje zal wor den geheven, in tegenstelling tot de huidige toeslag, die 3.bedraagt. briekscomplex in brand gesto ken. Nederlandse troepen hebben 72 Chinezen bevrijd, die door rampokkers van de T.N.I. bij Garoet in West-Java werden vastgehouden. Reuter meldt nog, dat vol- ens hetzelfde communiqué 8 :m ten Noorden van Batavia gevechten plaats vonden, waarbij Nederlandse troepen 'n republikeinse formatie met zware verliezen terugdreven. In het gebied van Banjoe- mas in Midden Java werd een Nederlandse post' te Klampok met flessen, waarin zich petro leum bevond, bekogeld. In Oost-Java werden weer gevechten gemeld 18 km ten Oosten van Djember. IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Van officiële zijde wordt 't volgende medegedeeld „In de dooé de Nederlandse troepen bezette gebieden be gint de ontwikkeling een ta melijk gunstig aspect te ver krijgen, welke op Sumatra nog wel het gunstigst is. Merkwaardig was vooral de hartelijke ontvangst door de arbeiders op de olieterreinen op Palembang. De recomba Abdoelkadir Atmodjowidjojo is eveneens niet ontevreden over de ont wikkelingen in West-Java. Slechts de situatie in de grens gebieden blijft zorg baren door de terreur en de voortdurende aanvallen. In het Palembangse en het Oostelijke deel van Java's Oost hoek is de situatie na een be langrijke injectie van goede ren vooral textiel on middellijk verbeterd. NIEUWE BONNEN Geldig van 31 Augustus tot en met 13 September. BONKAARTEN KA TOT EN MET KC 709 (serie I*). Brood: L 01 brood en L 06 re serve, 800 gram; L 02 brood, 400 gram; L 03 reserve, 1600 gram. Boter, enz.: L 01 boter, 125 gr. boter; L 02 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet; L 03 boter, 250 gram mar garine of 200 gram vet. Vlees: L 01 vlees, 100 gram vlees; L 02 vlees, 300 gram vlees. Melk: L 01 melk, 4 liter; L 03 melk en L 05 melk, 7 liter. Kaas: L 01 diversen en L 04 reserve, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. Cacao: L 02 diversen, 50 gram. Suiker, enz.: L 03 diversen, 100 gram suiker, boterham- strooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. of 100 gr. versnaperingen. Eieren: L 01 reserve, één ei. BONKAARTEN KD en KE 709 (serie L.) Brood: L 11 brood en L 13 re serve, 800 gram. Boter, enz.: L 11 boter, 250 gram boter; L 12 boter, 125 gram margarine of 100 gr. vet. Vlees: L 11 vlees en L 12 vlees, 100 gram. Melk: L 13 melk en L 15 melk, 12 liter. Kaas: L 11 diversen, 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Cacao: L 12 diversen, 50 gram. Suiker, enz.: L 13 diversen, 100 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. of 100 gr. versnaperingen. Ryst, Kindermeel enz.: L 16 reserve, 250 gram r$st of kindermeel, uit rijst bereid, of kinderbiscuit. BONKAARTEN MA TOT EN MET MH 710 (Serie L.) Brood: L 21 brood, 800 gram. Boter, enz.: L 21 boter, 250 gr. boter; L 22 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet. Melk: L 21 melk, 5\ liter. Vlees: L 21 vlees, 300 gram; L 22 vlees, 100 gram. Kaas: L 21 kaas, 200 gram kaa5 of 250 gram korstloze kaas Eieren: L 21 eieren, 5 eieren. Deze week is dus, ter gele genheid van Koninginnedag, een extra bon voor 100 gram versnaperingen beschikbaar gesteld, waarop natuurlyk ook de gebruikelijke hoeveelheden suiker, jam, enz. kunnen wor den betrokken. Bovendien lcrygen we voor deze periode nogmaals een ver hoging van het vleesrantsoen met 100 gram. Trygvet Lie weert oproerige Egyptenaren. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, heeft mede gedeeld, dat de twee Egypte naren, Moestafa Momen en Ahmed Kamel Kotb, die bij twee gelegenheden uit de ver gaderzaal van de Veiligheids raad werden verwijderd tij dens de debatten over de Egyptische kwestie, ter be schikking van de politie zul len worden gesteld, als zij nogmaals pogen zich toegang te verschaffen tot het hoofd gebouw der V.N. De Griekse regeringscrisis. De leiders van alle Griekse parlementaire fracties, met uitzondering van Tsaldaris (Volkspartij), Sofoelis (libe rale partij) en gen. Zervas (uiterst rechtse partij), heb ben koning Paul van Grieken land doen weten, dat „iedere eenzijdige oplossing van de regeringscrisis het Griekse be lang zal schaden". Buitengewone ministerraad. De ministerraad i9 Woens dagmorgen van 10.30 tot on geveer 2 uur en Woensdag avond om 8 uur in buitenge wone zitting b(jeen geweest. Rijstdlstributie wordt stopgezet. In verband met -de wereld voedselsituatie is besloten de nog in Nederland aanwezige kleine voorraden rijst te reser veren voor een zeer sobere ver zorging van de daarvoor in aanmerking komende zieken huispatiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstel ling van rijst voor kinderen zal worden ingetrokken en vervan- fen door de distributie van indermeel, niet uit rjjst be reid, resp. van tarwebloem, zelfrijzend bakmeel en kinder biscuits, terwijl ook de ver strekking aan oriëntalen tege lijkertijd zal worden beëindigd. De bon voor rhst, die Donder- 28 Aug. in de bonnenlijst voor de E-groep is bekendgemaakt, is voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. LUCHTPOSTPAKKETTEN GOEDKOPER. Met Ingang van 1 Septem ber zullen de tarieven voor luchtpostpakketten aanmerke lijk worden verlaagd. Fransen krijgen minder brood. VERSOBERING IN BELGIË. Het dagelijks broodrantsoen in Frankrijk zal met ingang van 1 September van 250 gram tot 200 gram verlaagd worden. Ook in België worden ver soberingsmaatregelen getrof fen. Twee maal in de week zal men hier geen vlees en geen koek en banket kunnen kopen, terwijl een verlaging van het broodrantsoen niet tot de onmogelijkheden be hoort. Godsdienstoorlog in Brits-Indië. Duizenden doden in Pendsjaab. Functionarissen te Lahore schatten, naar aanleiding van aangekomen vluchtelingen, dat tijdens de bloedige onlus ten in Oost-Pendsjaab (India) van de afgelopen tien dagen reeds honderdduizend Mo hammedanen gedood zijn. Lei ders der Sikhs te Lahore schatten het aantal gedode Hindoes en Sikhs in West- Pendsjaab op een even groot aantal. Berichten van de ver schrikkelijkste slachtingen onder minderheden aan beide Franse tuinders willen naar Zeeland. De „Confederation de la fa milie rural", de Franse boeren bond, heeft, zo meldt het Zeeuwse landbouwblad, ge vraagd of de Z.L.M. wil be middelen by het plaatsen van een tiental Franse volontairs in de Zeeuwse fruitteelt- en boomkwekerijen of op veilin gen. Deze jonge Franse tuinders hebben een Franse tuinbouw- of fruitteeltschool afgelopen en willen nu hun studie vol tooien met een half jaar prac- tijk. Enkelen onder hen heb ben dit voorjaar reeds met Zee land kennis gemaakt en hun voorkeur voor hun practijk gaat dan ook zeer sterk uit naar de Zeeuwse bedrijven. Het tijdvak, waarin zij naar Zeeland ztillen komen loopt van November tot April. School v. buitengewoon L.O. wordt uitgebreid. Door de Ver. voor Chr. Bui tengewoon Lager Onderwijs op Walcheren is het pand Singel straat 8 te Middelburg aange kocht met de bedoeling hierin vier klassen van de school voor Chr. Buitengewoon L.O. onder te brengen. Zoals bekend mag worden verondersteld, is deze school thans gevestigd in het pand Singelstraat, schuin tegenover het nieuw aangekochte per ceel. Men had hier echter met een groot ruimtegebrek te kampen. In enkele lokalen van het voormalige Militair Tehuis in de Nieuwstraat werd een tijdelijke dépendance van de school gesticht. Dit gebouw moet echter zo spoedig moge lijk ontruimd worden, omdat het opnieuw Militair Tehuis zal worden. Het pand Singelstraat blijft in gebruik. Hier zullen vijf klassen zijn gehuisvest. Het aantal leerkrachten van de school zal uitgebreid worden tot een totaal van negen; thans zijn er zeven. De Scarborough week. Zondag 31 Aug. zullen de sportmensen uit Scarborough in Vlissingen aankomen. Door de beperkte ruimte op de bo ten komt het gezelschap in twee groepen aan, die ieder af zonderlijk, de eerste om 12 en de tweede om 5 uur. op het stadhuis ontvangen zullen wor den. Voor Maandag- staan er twee voetbalwedstrijden op het programma. Op het terrein aan de Bosweg te Vlissingen speelt Pickering tegen E.M.M. en in Middelburg-(Nadorstw.), speelt F.C. Scarborough tegeri Middelburg. Beide wedstrijden beginnen om 4 uur. Dinsdag gaan de zwemmers naar Sas van Gent en spelen daar een polowedstrijd. Om 8 uur 's- avonds wordt in 't R. K. Ver enigingsgebouw in de Helle baardierstraat te Vlissingen een tafeltennismatch tussen Vlissingen en Scarborough ge speeld. Woensdag maken de Engelsen een rondrit over Wal cheren. Om 5 uur wordt er een juniorenvoetbalwedstrijd VlissingenScarborough ge speeld. De Donderdag .begint om 10 uur met een tenniswedstrijd. Om 5 uur is er dan bij het zwemschip een zwemwedstrijd. De dag wordt met een boks wedstrijd in de Scheldehal be sloten. Vrijdag wordt er een excursie naar de werf van de Schelde gemaakt en 's avonds worden de tafeltenniswedstrij den voortgezet. Zaterdag wordt er een ex cursie naar Yerseke gemaakt. Om 4 uur speelt te Yerseke Pi ckering een voetbalwedstrijd tegen Yerseke en 't jeugdelftal van Scarborough zal zijn krachten meten met de juni orenafdeling .van „De Patrij zen'' uit 's-Heerenhoek. In het Concertgebouw wordt 's- avonds een feestavond gehou den met eey groot bal na. Zon dag staat weer in 't teken van de sport. Om 12 uur worden atletiekwedstrijden op 't ter rein aan de Bosweg gehouden, daarna 'n jcorbalwedstr. tussen Madjoe en 't Zeeuws twaalftal, en ten slotte een voetbalwed strijd tuiasen Vlissingen en Scarborough. Maandagavond om 7.30 worden in 't Concertgbouw de prijzen uitgereikt. Dinsdag vertrekken de En gelse gasten weer naar huis. RINGltlJDERIJ in KAPELLE." Tot de feestelijkheden die op Koninginnedag te Goes zouden plaats hebben, behoorde ook de ringrijderij om het kampi oenschap van Zuid-Beveland, die georganiseerd werd door de Ver. voor Vreemdelingen verkeer op Zuid-Beveland. Deze ver. heeft nu besloten in plaats van Maandag te Goes de ringrijderij te doen plaats hebben op Zaterdag a.s. te half twee op het terrein van de Veiling te Kapelle. zijden bereiken Lahore, doch de gebrekkige verbindingen in de twaalf grensgebieden ma ken het onmogelijk een over zicht te krijgen van de toe stand. In een communiqué, uitgegeven door de regering van Oost-Pendsjaab te Joe- loendoer, werd verklaard, dat te Amritsar, Joeloendoer en andere centra van de onlus-* ten, de rust reeds bijna ge heel weergekeerd was. Verdere versobering In Engeland. De Engelse regering heeft een programma afgekondigd ter besparing van 228 mill, pond sterling, zijnde éénderde van het handelstekort. Er zal geen benzine meer voor ple- zierritjes beschikbaar worden gesteld, het vleesrantsoen zal verlaagd worden, hotels en restaurants krijgen geringere voedseltoewijzingen, de im port van bepaalde luxe goe deren wordt stop gezet, na 1 October zullen geen deviezen meer beschikbaar worden ge steld voor plezierreizen naar het buitenland, terwijl er minder deviezen voor zaken reizen worden gegeven. Op een luchtvaartdemon stratie, georganiseerd door de Oranjevereniging te Harder wijk, zal Maandag door de Haagse ballonclub een nieuwe gasbol in de vaart worden ge bracht. Deze luchtballon zal „Bouillon" worden gedoopt. Heinkenszand KONINGINNEDAG Het bestuur der Oranjever eniging te Heinkenszand be sloot de verjaardag der Ko ningin te vieren op 1 Sept. a.s. Des morgens zal er een muzikale wandeling met de schoolkinderen door het dorp worden gehouden, waarna tractatie der schoolkinderen zal volgen. 's Middags zullen er volks spelen gehouden worden, waarbij de gymnastiek haar medewerking zal verlenen. Kloetinge FEESTCONOERT Op de avond van Koningin nedag zal de muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge een concert geven op het Markt veld, aanvang half acht. Het programma bestaat uit volks liederen. Yerseke CONCERT LEGER DES HEILS. Dinsdag bracht het Leger des Heils-muziekkorps van Schiedam een bezoek aan Yerseke. Nadat 's avonds op het Kerkplein een openlucht- samenkomst was gehouden, waarvoor flinke belangstelling werd betoond, werd door en kele straten een mars gemaakt tot de Legerzaal, waar om 8 uur een muziekavond werd ge geven. Deze fanfareband, be staande uit 30 leden, heeft het talrijke publiek doen genieten van huri muziek, zowel van het orkest ais van de verschil lende solisten. Tribunaal Goes Inspecteur van politie zocht Illegale lectuur. Zoals wij destijds meldden, was op de uitspraak van de Middelburgse Kamer van het Tribunaal, waarbij de 40-jari ge inspecteur van politie, G. A. Verburg, was ontzet van het recht om openbare amb ten te bekleden, het fiat door de procureur-generaal ont houden. Nadat deze zaak voor de kamer te Goes weer behan deld was, luidde de uitspraak: hervatting van het onderzoek en dit werd aanleiding tot een nieuwe behandeling. Voor deze zitting waren niet minder dan 12 getuigen gedagvaard, o.w. de oud-com missaris van politie te Middel burg, de heer Fontijne en verschillende leden en oud leden van het politiekorps al daar, die ten dele voor besch( minder goede getuigenissen aflegden, waartegen deze en ook zijn verdediger, mr. Roe- lofs, opkwamen. Wat de feitelijke ten laste legging betrof, ging het voor al om een huiszoeking, die in Juni 1943 ten huize van de familie van "Beusekom in de Gortstraat te Middelburg plaats had en waarbij ook Duitse politiemannen en de thans geïnterneerde politie man Kerkhove, aanwezig wa ren. Daarbij zou illegale lec tuur zijn gevonden, waarvan een deel door Verburg aan Kerkhove ter hand zou zijn gesteld. Deze verklaarde pertinent niets van V. te hebben aange pakt, doch andere getuigen verklaarden het tegendeel. Ook de heer en mevrouw van Beusekom gaven terzake en kele inlichtingen, terwijl ten slotte ook gehoord werd mr. A. M. Meerkamp van Embden, die destijds nazi-burgemeester van Middelburg was. Dit ern stige verhoor betrof een an dere ten lastelegging, nl. dat V. aan de burgemeester zou hebben medegedeeld, dat de agent geweigerd had mede te gaan naar een nat.-soc. bijeen komst. V. protesteerde met klem tegen de ten lasteleggingen, terwijl zijn verdediger het aan de stok kreeg met het tribu naal, omdat hij de verklarin gen van bona fide bekend staande politiemannen in twij fel trok. Hij had de waar schuwing in ontvangst te nemen, dat hij er zich voor moest wachten, ambtenaren zoo te bespreken. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 10 September. Driewegen NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. In de commissie belast met de uitvoering van de noodwet betreffende dy ouderdomsvoor ziening hebben te Driewegen zitting genomen de heren D. v. d. Hoop v. Slochfceren. voor zitter, M. A. Slaakweg, secre taris, G. v. Oosten Gzn., J. Blok, J. Otte en J. de Winter. Marktberichten veilingsvereniging kapelle-biezelinge en omgeving. Veiling van 26 Aug. Appe len: James Grieve 3647, El lison's Orange 1835, Transpa rente de Croncel 12—28, Zigeu nerin 40, Manks Codlin 1636, Keswick 8—14, Guldeling 10 14, Swedenappel 1134, Ja cques Lebel 814, Koningin Emma 8—11. Signe Tillsh 9— 18, The Queen 15—22, Nelson's Glorie 1218, Zomer Hollaart 7—21. Peren: Clapps Favourite 31 46, Dr. Jules Guyot 34, Triumph de Vienne 1865, Beurré d:' Amanlis 2331, id'. de Merode 11—23, Williams Duchesse 10—45, Juttenpeer 20—63, Seigneur d' Esperen 16 —34. Calleboutsperen 15—24, Marguerite Marillat 1740, Perzikpeer 1117, Pruimen: Jefferson 3492, Belle de Louvain 6089, Kir- ke's 4392, Reine Claude d'Al- than 41—90, idem Verte 51— 77 idem Violette 2749, Rode Eierpruim 1654, Cataloni 15—50, Reine Victoria 775, Monarch 7886, Burbank Gi ant ii45, Abrikoospruim 14 45, Doyenné 2553. Radema- ker 2765, Tonnetooer 21, Di versen: Bramen 134—195, Dubb. Prlnc. z. draad 90, Aard appelen 8, alles pér k.g. Veilingsvér. „Zuid-Bev eland". 27 Aug. 1947. Pruimen: Reine Victoria 15 —65; Jefferson 2774; Reine Claude d' Allhan 1074; Kir- ltes 33—53; Blauwe Abrikoos 4046; Gele Abrikoos 1845; Rode Eierpruim 1549; Cata loni 1853. Peren: Clapps Favorite 23 45; Jutten 17—41; Br. d' Amanlis 17—35; Br. de Me rode 12—18.30; Triumph de Vienne 2149.10; Callebouts- peer 1618; Will Duchesse 12—36.90; Bon Chr. William 1225; Br. Beuker 1421; Seigneur d' Esperen 1235, Br. Wilhelmina 1620. Appels: Manks Codlin 11 44; Transp. de Croncel 1041; Ellisons Oranje 1944; Codlin Keswick 7—13; Jacq Lebel 10 16; Graham Royal Jubilé 18 —29; The Queen 12—13; Tuin- zoet 1629; Signe Tillish 12 23; zoete Kibbeling 19—26. Blauwe Druiven 154158, alles per 100 kg. Meloenen 3080 per 100 st. Groenten: Aardappelen 7 8.50; Rode Kool 16—21; Sa- voye Kool 2329; dubb. Prin- cessebonen 6394; Peen afw. 6; Augurken 271; Uien 12 14; Postelein 15,16; Tomaten 1622; Pronkbonen afw. 17; Stokprmcessebonen 110116, alles per 100 kg. Wortelen 1726 per 100 bos. Komkommers IA 14; id. I 13—15; id. H 8—12; id. in 410, alles per 100 stuks. veilingsvereniging krabbendijke e.o. 27 Augustus 1947. Ellison Orange 4456; Transparante Croncels 2544; James Grive 3851; Jacques Lebel 1015; Mank's Codlin 3543; Triomphe de Viênne 3548; Beurré d'Amanlis 32 36. Pitmaston Duchesse 16 22; Clapp's Favorite 2842; Juttepeer 2135; Reine Vic toria 4059; Reine Claude Violet 65; Kirke's 71; Jeffer son 5065; Frankenthaler 128; Dubb. Sperciebonen 60. Zeeuwsè^njppers De leerlingeiï der hoogste klassen van de lagere school te Wolphaartsdijk maakten 'n uitstapje van 4 dagen naar Limburg. Het muziekgezelschap „Mozart" te Yerseke zal Za terdag a.s. een concert geven op de Paardenmarkt. De heer J. M. Kakebeeke te Borssele is benoemd tot ambtenaar ter secretarie. De heer H. Verbeek heeft bedankt als voorzitter van de Bestuurde rsbond. In de Ned. Herv. kerk te Stavenisse werd een extra col lecte gehouden voor de weder opbouw van de Ned. Herv, kerk te Dinteloord. De opbrengst was f 186.50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8