Ned* Indië in de Veiligheidsraad NIEUWS UIT ZEELAND EXODUS 1947 Oude traditie hersteld ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS £)ni nippers Geen oordeel over bevoegdheidskwestie. De veto-misère. De Veiligheidsraad heeft heit Belgische voorstel om de vraag: of de raad bevoegd Is de Ned. Indische kwestie te behandelen, aan het Internati onale Hof van Justitie voor te legden, met vier stemmen voor en één stem tegen plus zes ont houdingen verworpen. De voor stemmers waren Gr. Brittannlë Vereen. Staten, Frankrijk en België. Ka de verwerping van het Belgische voorstel werd een Pools voorstel aangenomen, waarbij de beide partyen nog maals herinnerd worden aan de noodzaak tot handhaving van de wapenstilstand. Sjahrlr kondigde aan, dat de republi keinse regering de beslissin gen van de Veiligheidsraad volledig zou aanvaarden. Hy En e.' In de bonneniyst, die op 28 Augustus bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor een ei voor personen van 21 jaar en ouder. Weer extra vlees. Nu de droogte blHft aanhou den stygt nog steeds het aan bod van slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze week als de volgende week voor per sonen, die geboren ztfn ln 1942 en vroeger, een extra-rantsoen van 100 gram vlees worden be schikbaar gesteld. In de bon neniyst van Donderdag a.s. zal de eerste bon voor 100 gram worden bekend gemaakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen, die Vrij dag a.s. geldig worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paar- devlees gekocht worden. Kaas voor de P.T.T. Er ls destijds nog al wat te doen geweest over net feit, dat aan het personeel van de P.T. T. en enkele andere bedrtfven oen hoeveelheid bonvrtfe kaas is verstrekt. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Den Hartog, heeft de minister van landbouw thans geant woord, dat het hier ging om 67.000 K.G. korstloze kaas. Dc P.T.T, kfeeg daarvan ruim 15.000 K.G., Philips te Eindhoven 12.000 K.G, en an dere bedrijven kregen kleinere partytjes. Volgens do minister zou deze kaas minder goed houdbaar zyn geweest en was deze wflzo van „distributie" gekozen, om dat andere manieren om deze kaas snel in consumptie te brengen geen succes hadden opgeleverd! Tenslotte belooft de minister maatregelen, die een einde moeten maken aan deze bui tenkansjes. Nieuws in een notedop Eenheden van de Turkse en Amerikaanse vloot zullen elkaar omstreeks 12 Septem ber op de redo van Izmir ont moeten en dan gezamenlijk op- stomen naar Stamboel. Het laatste gedeelte van een speciaal voor natuurlief hebbers aangelegd fietspad van Brussel vla Antwerpen en Esschen naar de Wouwse Plan tage is thans opengesteld. Een lening van tussen zestig millioon en tachtig mil- liocn pond sterling zal door de Unlo van Zuid-Afrlka aan Groot-Brlttanlë -worden ver strekt. Mej. Barbara Drake uit Massachusetts (V. S.) zal de eerst vrouw uit de V. S. zyn, die sinds de beëindiging van de oorlog, in Duitsland, trouwt met een Duits burger. Honderdduizend Engelse en Duitse boeken zijn onder de Duitse krijgsgevangenen in Engeland verdeeld als gave van Canadese zjjde. Maandagmorgen is het ongeveer vierjarig kindje van de familie Z. te Gieten door een vrachtauto aangereden en gedood. Mevr. Edison, de weduwo van de beroemde Amerikaanse ontdekker, is op 82-jarige leef tijd te New York overleden. By oen familie in de Louwse Poort te 's-Hertogen- bosch is Maandag een baby van vyf maanden In de wieg gestikt. (Ingezonden mededeling) Uren, die maar duren - En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat door die zangerige Rheumatische pynen, nach ten van hanowaken. draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en'na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dageiyksc dosis Kruschen heeft een wondoro weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadeiyke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw ïyden en Uw pyn. Vraag Kruschensalts bij Uw apotheker of drogist. garandeerde aan de leden der commissie uit de Veiligheids raad alle faciliteiten voor de uitvoering van hun taak. Ook de commissie van consuls zou op alle faciliteiten kunnen re kenen. SJahrir kondigde tenslotte aan, dat zijn delegatie na rug gespraak zou bekendmaken, welke vertegenwoordiger de repubflifk wenste in de com missie van drie, die ingesteld zal worden indien Nederland zich met de instelling van een zodanige commissie zou kun nen verenigen. Mr. van Kleffens volstond met de mededeling, dat de re soluties van de Veiligheidsraad door zfln regering bestudeerd werden. Nederland zou, zo ver klaarde hy, Iedere vreedzame oplossing toejuichen. De voorzitter van de raad verklaarde vervolgens dat hiermee de eerste fase van de behandeling der Ned. Indische kwestie was afgedaan. Naar verluidt zal de Veilig heidsraad vermoedeiyk Don derdag a.s. een speciale zitting wijden aan de kwestie van het veto-recht. Er zijn nameiyk stemmen opgegaan tegen de wy'ze wfearop van het veto recht gebruik wordt gemaakt. r' Vroege herfst. Tengevolge van de grote hitte en de aan houdende droogte begin nen in de Kempen (Bel gië) de bladeren reeds van de bomen te vallen. Dit herfstverschijnsel is zelfs in de dorre Kempen ln Augustus se dert mensenheugenis nog nooit voorgekomen. Bakkers werken op Koninginnedag. Do werkgevers- en werkne mersorganisaties ln het bak kersbedrijf hebben In onderling overleg besloten op Maandag 1 September te werken als op een gewone werkdag. Deze re geling geldt voor het gehele land. De staat Oost-Borneo. In de rede, welke dr. van Mook hield, by de installatie van de federale raad voor Oost-Borneo, wees hij er op, dat men er in geslaagd was de slechte invloeden uit de Ja panse t\jd te overwinnen en tegelijk vormen te vinden, die zich aanpassen bij de vrijheids- wensen van het huidige Indo nesië. VREDESVERDRAGEN GERATIFICEERD. Het presidium van de Joego slavische volksvergadering heeft de vredesverdragen met Bulgarye, Hongarije en Italië geratificeerd. Rabbijn Prins doet een beroep op het wereld geweten. „En God zal u naar Egypte doen wederkeren ln schepen, door dc weg waarvan ik u ge zegd heb: Gij zult die niet meer zien. En aldaar zult gy u aan uw vyanden willen verkopen tot dienstknechten en tot dienstmaagden, maar daar zal geen koper zbn". Deze woorden uit Deut. 28 vormden de Inleiding tot de rede, die rabbyn A. Prins in de synagoge aan de Lekstraat te. Amsterdam uitsprak. Een extra dienst besloot in Amster dam de vastendag, die het Pa- lestynse opperrabbinaat had uitgeschreven voor alle Joden over de gehele wereld in ver band met het lot van dc opva renden der 3 schepen met Joodse immigranten, die heb ben getracht illegaal het be loofde land te bereiken en die thans naar de Engelse zóne van Duitsland worclen overge bracht, nadat zij hadden ge weigerd aan land te gaan. Rabbyn Prins zeide, dat alle Joden thans diepe smart voe len over het lot van hun broe ders en zusters, die op weg zyn gedeporteerd te worden naar een grond, nog nat van de tra nen en het bloed der Joodse kinderen, die daar werden ver moord. Rabbijn Prins stelde aan het wereldgeweten do vraag „Kunt gij aanzien, dat dit volk teruggevoerd wordt naar het land van de grootste wreedhe den?" De vernedering, die thans de mensheid worat aan gedaan, zeide spreker, is feller en dieper dan wat tjjdens dc oorlog ls geschied, omdat het nu geschiedt en omdat het wordt uitgevoerd door de over winnaars van Duitsland, door Bulgarije ratificeert vredesverdrag. Do Bulgaarse nationale ver gadering neeft het vredesver drag met Bulgaryo geratifi ceerd. Klmon Georglef, de minister van buitenlandse zaken, die het voorstel tot aanvaarding bij het parlement Indiende, gaf uitdrukking aan de teleurstel ling van de natie over de zwa re schadevorgoedlngsverplich- ting welke het verdrag oplegt. Hy verklaarde verder, dat West-Traclë aan Bulgarye had behoren teruggeven te wor den. HH zeide to hopen, dat de V. N. een geschikte gelegen heid zouden vinden, om deze zware onrechtvaardigheden te herstellen.. De gehele nationale vergade ring rees daarop overeind en applaudlseerde luid, toen Gcor- glef dank bracht aan de Joe goslavische regering voor haar Besluit af te zien van haar aandeel ln de door Bulgarije te presteren schadevergoedin gen. Vrije vervoersorganisaties. MeÉ behulp van „goede dien sten" van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn op het ogenblik onderhandelingen gaande over een vryere orga nisatievorm voor het vervoer langs de weg. Na de „demo cratisering" van de tydens de bezetting ingestelde vakgroe pen personenvervoer en goede renvervoer, geldt nog steeds het verplichte lidmaatschap dezer organisaties. Men wil belde vakgroepen omzetten ln vrye verenigingen. Uit dc vier organisaties zou dan met In- ganisatie ^eij overkoepelend II- begrlp van een werknemersor- chaam kunen worden gevormd. Het schynt wel in ae bedoe ling te liggen het lidmaatschap van een der landeiyke organi saties naar keuze voor be- drijfsautohoyders verplicht te blijven stellen. de brengers van bescha»..i Maar het „wee Assyrië" geldt voor alle Imperia, die hun hand naar Israël uitstrekken. Met het blazen van de sjoufer (hoorn) als oproep tot het Jodendom zich tot de daad gereed te maken, eindigde deze plechtigheid. Vernielingen op Java en Sumatra. Aan een overzicht van de vernielingen op Java ontlenen wjj het volgende: De opslagruimte in de haven van Cheribon is onbeschadigd. In Tegal en Tjilatjap is twee derde deel van de op slagruimte vernield. In Pro- bolmggo resteert minder dan een kwart van de opslagruim te, terw\jl - in Panoeroekan en Banjoewangi de opslag ruimte intact is. Wat de grote landbouwon dernemingen betreft, zijn op Java vernield: vier thee-onder nemingen bij Bandoeng, veer tien by Pengalengan, 8 by TJibadak, 13 bjj Soekaboomi, •4 bij Krawang, 1 by Tjiand- joer. By Soebang zijn van de Anglo-Dutch Plantations de rubber- en theefabrieken plus drie krachtstations vernield. In het Patoeha-district zyn zeven en by Soemedang één onderneming vernield. Bij Pengalengan zijn 2 kina ondernemingen vernield. Vernielde rubberfabrieken: Tjibadak 3, Soekaboemi 5, Krawang 4, Bandoeng 2, Tam- boen 1, Buitenzorg 2, Soe bang 1, Bandjar 2. Suikerfabriekenby Cheri bon 7 licht beschadigd en 2 zwaar, by Pekalongan 9 ver nield of verbrand, by Sema- rang 1, Bondowoso 1, Djom- bang 4 en het suikerproefsta tion te Pasoeroean. In Midden-Java zyn nog 10 thee-, rubber-, koffie- en kina ondernemingen vernield en l'n Oost-Java 31. Op Sumatra's Oostkust zyn acht cultuurondernemingën vernield. ..Piet Hein" naar Vlissingen vertrokken. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" is Maandag uit Tandjong Priok naar Neder land vertrokken, waar het schip in Vlissingen by „De Schelde" in reparatie zal gaan. DE OESTERBROEDVAL Naar wjj vernemen is de oesterbroedval dit jaar ver be neden de verwachtingen geble ven, waar dan nog bijkomt dat vele oestertjeg op de pannen sterven tengevolge van het zeer warme weer. Wat de groei op de percelen betreft, hier. over hebben de kwekers niet te klagen daar de gezonde oes ters een flinke groeirand Ver tonen. Ook de kwaliteit is over het algeemen goed. Watervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen. De waterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen, die zo ernstig ge leden heeft tijdens de oorlog, heeft in de achterligende we ken een ware vuurproef door staan, waarbij het ondanks het grote waterverbruik gelukt is, aan alle redeiyke eisen tè vol doen. Tot de bevryding waren slechts 19 gemeenten aange sloten op de waterleiding. Na de bevryding verklaarden alle gemeenten, behalve Overslag, zich bereid tot aansluiting. In verband met de vernie ling van het watertorencom plex te Oostburg, wordt voor de watervoorziening aldaar een kelderreservoir gebruikt, waar twae automatische pompen op- festeld zijn om het water op ruk te houden. Men hoopt nog dit jaar aan te vangen met de bouw van het nieuwe watertorencomplex. In 1945 besloten de volgen de gemeenten tot aansluiting op de waterleiding: Biervliet, Groede, Nieuwvliet, Sluis, Zuid- zande, Cadzand, Hoofdplaat, Retranchement, Schoondylce en Westdorpe. In uitvoering is thans het hoofdbuizennet te Hoofdplaat, terwyi plannen voor andere gemeenten gereed zijn. Door gebrek aan materiaal en bekwame arbeiders vordert het werk slechts langzaam. De stro-sleper. UITVINDING VAN EEN ZEEUW. Het gebruik van de maai- dorstmachine heeft één nadeel: het stro blijft los, dus onge- perst op hét land achter. Wel iswaar zijn hier en daar (o.m. Groningen én Zeeland) reeds automatische bind- en pers apparaten ln werking, maar dat aantal is nog heel gering. De landbouwer B. Vogelaar Jzn. te Anna Jacobapolder heeft nu volgens het Zeeuws- Landbouwblad een apparaat ontworpen, waaraan hij de naam heeft gegeven van stro sleper en waarmee met be hulp van twee paarden en één arbeider per uur één ha. stro, dat de combine op het land heeft achtergelaten, bij elkaar kan worden gehaald. Het is heel eenvoudig apparaat, bestaande uit de boom van een 6-veld® zig-zag-eg, idem van een 3-veldseg, met elkaar verbonden door dikke touwen (pongertouwen). Het apparaat werkt vlug en goedkoop, en laat geen stro op het land ach ter. De heer Blankers in Zeeland Het afgelopen weekend bracht de trainer van de K.N. A.U., de heer J. Blankers, 'n bezoek aan Zeeland met het doel zich op de hoogte te stel len van de stand van zaken in de Zeeuwse athletiek. Vrijdagavond had de heer Blankers een bespreking met diverse athletiekleiders. Zater dagmiddag was er een trai ning voor junioren georgani seerd. Zaterdagavond hield de heer Blankers een lezing, waar aan een instructiefilm werd verbonden. In zijn lezing wees de heer Blankers er op, dat Zeeland wat training- en wed- strydgelegenheid betreft, wel wat ten achter wordt gesteld. Het nypend tekort der velden is aldus de heer Blankers mede de oorzaak dat de prestaties van de Zeeuwse athleten verre beneden het peil van de andere athleten blijft. De avond werd geopend en gesloten door de voorzitter van het district Zeeland, heer J. Parent en was druk bezocht. Goes MEISJE AANGERAND. Op de Vogelzangweg te Goes werd de 16-jarige doch ter van de familie de B. des avonds aangerand door zekere A. de K., die haar bewusteloos sloeg en in een veld sleepte. Na aangifte by de politie door de vader van het meisje, ge lukte het spoedig de onverlaat te arresteren en hem tot be kentenis te brengen. Heden hij aan de officier van justitie te Middelburg voorgeleid. POSTKANTOOR OP KONINGINNEDAG GESLOTEN. In verband met de a.s. ver jaardag van H.M. de Koningin zal op Maandag 1 September a.s. het Post- en Telegraafkan toor te Goes voor de postdienst gesloten zijn en voor de tele graaf- en telefoondienst ge opend zijn van 89 uur. Morgen: Ring 'ierij in Middelburg. Een oude beker terug gevonden. Een oude traditie wordt Donderdag hersteld: de be faamde Middelburse Ringrij- dery voor ringrijders van Walcheren zal voor het eerst sedert 1939 weer gehouden worden Een record aantal deelne mers maakt zich op om te strijden om de prachtige wis selbekers, die beschikbaar zijn gesteld. De bekers, waar om vroeger gekampt werd, zijn helaas verloren gegaan. Maar kennelijk zijn de bekers, ge schonken door H.M. de Konin gin, het gemeentebestuur van Middelburg en mr. P. C. Adri- aanse, een attractie. Ware dat niet het geval, de deelname zou niet zo enorm groot zijn geweest. Bizondere vermelding ver dient, dat juist dezer dagen een van de oude bekers weer terecht gekomen is. Het is die, welke destijds beschikbaar is gesteld door wijlen de juwe- Partij van Petkof verboden. De Bulgaarse nationale ver gadering heeft besloten de agrarische oppositieparty van Petkof, evenals de jeugdorga nisaties van deze party, te ver bieden en te ontbinden. De 65 afgevaardigden van de party zijn bijgevolg van hun zetels in de nationale vergadering vervallen verklaard. Boven dien worden alle eigendommen van de party geconfisqueerd. Geen driemogendheden- conferentie over Petkof. Dc Sowjet-Unie heeft het BritsAmerikaans verzoek om een bespreking tussen de drie mogendheden over het doodvonnis van de leider der Bulgaarse oppositie, Petkof, verworpen, wysjinsky, de Rus- sisché onderminister van bui- tenl. zaken heeft te kennen gegeven, dat het om een zui ver binnenlandse aangelegen heid van Bulgarye gaat. Staking te Alexandrië. De arbeiders ln alle industrie- te Alexandrië zyn ln sta king gegaan. Grote groepen stakers trokken door de hoofd straten, maar er hadden geen incidenten plaats. CYPRUS BLIJFT BRITS. De gouverneur van Cyprus, Lord Winster, heeft verklaard, dat hij 'door de regering ge machtigd was, de wydversprei- do geruchten, als zouden be voegde Britse kringen het af staan van Cyprus aan Grieken land bespreken, tegen te spre ken. Met fietspompen en rot fruit.... Toen de leider der Hongaar se oppositiepartij, Zottan Pfeif fer, met zyn partijgenoot Ke- resztes te Gsongraa een verga dering wilde beleggen, werd hij door een menigte van 2 300 man aangevallen. De aanval lers gingen Pfeiffer met fiets- fompen, kettingen en spaden e lyf en sloegen hem, tot hij bloedend neerviel. Ook Keresztes werd aange vallen en moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. Op een daarvoor gehouden vergadering te Szentes is Pfeiffer met rot fruit, eieren en stenen bekogeld. Hij wist daar echter te ontkomen. Bij het incident te Gsongrad is de toegezegde politieversterking niet opgetreden. Gevechten tussen Chinese en Mongoolse troepen De mogelijkheid van nieuwe gevechten tussen troepen van Buiten-Mongolië en Chinese strijdkrachten ln de provincie Sinkiang wordt aangegeven in een bericht dat Mongoolse troepen dagelijks met vracht auto s aan net „front" te Pei- tasjan arriveren. De kortgele den ondernomen aanval op Peltasjan wordt beschreven als een „onverhoedse" aanval by zware sneeuwval. Sowjet-troepen hebben het eiland Hahiatze aan de samen vloeiing van twee rivieren in het uiterste Noord-Westen van Mandsjoerye bezet. De troepen zouden verdedigingswerken op richten. lier Jacq. Frank te Middel burg. Een ringrijder, die deze beker in 1939 gewonnen had, herinnerde zich gelukkig, dat hij deze nog niet defini tief gewonnen had. Aardig is, dat na afloop als van ouds „om de pollepel" gereden zal worden. Er is voor de winnaar, gelijk vroe ger, een kistje sigaren be schikbaar! De V.V.V. in Walcheren te Middelburg en met name de rmgrijderij-commissie, met aan het hoofd mr. P. C. Adri- aanse, verdienen een woord van hulde voert: het elan, waarmede deze traditionele ringrijderij in ere is hersteld. Dat de hand wordt gehou den aan de bepaling, dat de rijders in Zeeuws costuum moeten zijn, verdient speciale vermelding. Als deze bepaling zou zijn losgelaten, zou een groot deel van de attractie verdwenen zijn. Helaas is de binnenplaats van de Abdij nog niet be schikbaar. Zoals reeds gemeld, worden de wedstrijden gehou den op het Molenwater, waar drie banen zijn uitgezet: een voor de Huishoudschool en twee voor de Schouwburg. Er zal zonder twijfel ver woed gestreden worden en dat er veel belangstelling zal zijn, ligt voor de hand. Vermelding verdient nog, dat de wedstrij den gratis toegankelijk zijn. Zij vangen om 8.30 uur aan en worden 's middags tot ca. 5.30 uur voortgezet. Zeven gezinnen dakloos door grote brand. Dinsdagmiddag brak door nog onbekende oorzaak brand uit in de hooiberg van een zeer grot© boerderij te Wapenveld. Het vuur sloeg spoedig over op de boerderij, die in as ge legd werd. Door de krachtige wind woeien vonken over naar een 200 m. verder gelegen huizen blok, waarin zes gezinnen woonden. Dit blok stond spoe dig in lichterlaaie. De brand weercorpsen van Zwolle, Hat- tum en Heerde konden pas in de avonduren de brand be dwingen. Door deze brand zijn zeven gezinnen dakloos geworden. De zwarte lonen in Frankrijk. De hervatte besprekingen tussen de Franse regering: en vertegenwoordigers van de ge meenschappelijke commissie werkgevers en -nemers zijn op niets uitgelopen. Dit zou te wyten zijn aan liet feit, dat André Philip, minister van economische zaken, geweigerd heeft, de voorgestelde loons verhoging van 11% te baseren op dc bestaande „zwarte lo nen", i.p.v. op de lagere door de regering voorgestelde loon schalen. FIETS GESTOLEN. In de Ganzepoortstraat té Goes is ten nadele van N. van L. 'n damesrijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. v GEEN FEESTELIJKHEDEN OP KONINGINNEDAG. Het bestuur der Oranjever eniging te Goes heeft zich tot het bestuur van de Bond van Buurtverenigingen gewend met de mededeling, dat beslo ten is, in verband met hetgeen H.M. de Koningin als haar wens te kennen gegeven heeft en het feit, dat een Goesenaar in Indonesië is gesneuveld, op 1 Sept. geen feestelijkheden te doen plaats hebben. Een uitzondering wordt gemaakt voor de drie bijeenkomsten van schoolkinderen in de mor genuren in het Schuttershof, waar een goochelaar hen met zijn kunsten zal vermaken. Intussen' vernemen wij, dat ook de Bond van Buurtver. heeft besloten, de feestelijk heden, die hij voor de avond uren had voorbereid, achter wege te laten en de opbrengst van de onlangs gehouden col lecte voor een latere gelegen heid te bewaren. SPORTUITWIS SELIN G GOES—ZAANDAM. Het was een zeer goede ge dachte van de voetbalvereni ging „Goes" om hun junioren een reisje aan te bieden, met de gelegenheid om hun krach ten te meten met andere elftal len.. De Zgandam.se vereniging ..Meervcgels" werd tot deze uitwisseling bereid gevonden en zo trokken op 16 Augustus jl. voor 3 dagen de Goessena- ren met om». 35 spelers per bus naar Zaandam, waar zij hartelijk werden ontvangen en ondergebracht bij diver''2 pleegouders, waarover de jon gens niets dan lof hadden. De wedstrijden werden door ..Goes" met flinke cijfers ge wonnen nl. 60, 50 en 50. Verder werd een boottocht ge maakt naar en door Amster dam en een bezoek gebracht aan Artis. Zaterdag jl. had de return- uitwisseling plaats en kwamen de Meervogelg naar Goes toe, waar ook zij werden onderge bracht bii diverse mensen, die zich spontaan hiervoor hadden opgegeven en waar de Zaanse jongen? het best hebben gehad. Ook nu werden alle wedstrijden door Goes gewonnen nl. op Za terdag met 21, 1—0 en 20 en op Zondagmorgen met 10. 4_0 en 5—0. Zondagmiddag werd een trip naar Walcheren gemaakt en Maandagmorgen haar Yerseke en Wemeldinge waar resp. de kreeftencultuur en mosselimleggery werden be zichtigd. Maandagmiddag ver trokken de Meervogels zeer voldaan weer huiswaarts en de ze uitwisseling kan dan ook als zeer geslaagdi worden be schouwd. Kapelle RINGRIJDERIJ. Zaterdag 30 Aug. zal de ringriideryvereniging „In Ga lop" haar jaariykse wedstrij den houden te Kapelle. 's Mor gens om 9 uur begint men met de ringrijdery volgens Wal- chers gebruik. Om 5 uur n.m. zal men „stoeltje ryden". Oudelaride WEG OUDELANDE— BAARLAND VERBETERD. Naar wil vernemen zal, in dien enigszins mogelijk, het in. de gemeente Oudèlandie gele gen gedeelte van de weg Oudelande—Baarland, dat 1» zeer slechte staat verkeert, nog dit jaar worden verbe terd. Ovezande WIELERWEDSTRIJD Naar vernomen wordt zal te Ovezande op Zaterdag 30 Aug. een wielerwedstrijd worden ge houden, georganiseerd door de Oranje vereniging. Aan d '- wedstrijd zullen onge*" personen deelnemen. AVRO-REPORTAGE OVER ZEEUWSCH-VLAANDEREN De A.V.R.O. zond Dinsdag avond een interessante repor tage uit ondter de titel „Tussen Schelde en het Zwin/', waarin uitvoerig aandacht werd be steed: aan de opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wemeldinge BURGEMEESTERS WONING VERBOUWD. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad van Wemeldinge in openbare vergadering by- een. Medegedeeld werd, dat de heer W. Dumans zyn benoe ming als onderwyzer heeft aangenomen, de heer C. Bak ker als ambtenaar ter secreta rie in functie ls getreden en tenslotte dat de heer A. Kos ten iis benoemd tot generale brandmeester. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het besluit van de gemeente Kort- gene. Voor een kookcursus zal een bydrage van f 12.50 wor den gegeven. Z.h.s. werden aangenomen een voorstel om de heffing voor het ophalen van huisvuil op 2.50 per jaar te stellen en de politieveror dening aan te vullen met een bepaling, waarby het, behou dens uitzonderingen, verplich tend wordt gesteld het huis vuil met de ophaalwagen mee te geven. Besloten werd tot verlen ging van de met de provincie aangegane geldlening van f 25.000. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van grond aan de Bierweg. Aan het gemeentepersoneel zal een gratificatie van 2 tot een maximum van f 50 worden toegekend. Door B. en W. werd vóor- gesteld de burgemeesterswo ning te verbouwen. De kosten bedragen f 11.000. De raad kon zich hiermee verenigen, doch had bezwaren tegen de voorgestelde aanbrenging van de centrale verwarming. B. en W. deelde nog mee, dat zy zich de aanbesteding wensen voor te behouden, doch dat het in de bedoeling ligt dit pas na verkregen accoord prijsopgaaf te doen. Mej. M. de Hamer werd met alg. stemmen benoemd tot hoofd van de gemeentebewaar school, mej. A. v. Stel tot Jielpster en de heer C. Pher- Tiambucq tot lid van de com missie tot wering van school verzuim. VERGADERING ORANJEVERENIGING. Maandagavond vergaderde de Oranjevereniging te We meldinge onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. De vereniging heeft een batig slot van 218.75. De bestuurs leden Ch. Glerum en W. H. van Moort werden met overgrote meerderheid herkozen. In de vacature, ontstaan wegens ver trek van de heer van Ryswijk werd gekozen de heer Jac. Burger. De Koninginneverjaar- dag zal wegens de omstandig heden niet gevierd worden. Marktberichten VEILING KRABBENDIJKE. 26 Augustus 1947. Ellison Orange 2759 ct., Mank's Codlin 24—39 ct., Transparante de Croncels 25 42 ct., James Grieve 5058 ct., Beurré d'Amanlis 2547 ct., Juttepeer 21—35 ct., Triomphe de Vienne 3347 ct., Beurré Lubrun 2229 ct., Reine Victoria 5471 ct, Reine Claude d'Althan 62—73 ct., Reine Claude Violet 64 66 ct., dubb. sperciebohen 61 ct., bramen 127139 ct. VEILINGSVER. ZUID- BEVELAND. Dinsdag 26 Aug. 1947. Pruimen: Reine Victoria 16 68; Belle de Louvain 1066; Jefferson 1775; Reine Claude d'Althan 9—72; Reine Claude Verte 50—82; Kirke's 2767; Blauwe Abrikoos 1267; Ge le Abrikoos 1045; Tonneboer 1226; Rode Elerpruim 14 58; Dietrich Uhlhorn 1248; Cataloni 1765; Monarch 67. Peren: Clapps Favorite 21 45; Triumph de Viênne 1754; Br. de Merode 14—20; Br. d' Amanlis 1434; Jutten 10 46; Calleboutspeer 15—21; Ronde Perzikpeer 1518; Br. Wilhelmina 13—22; Bon Chre tien Will 16—35; Will Duches- se 1229; Seigneur d'Esperen 18—31; Marg. Marrillot 15 Appels: Manks Codlin 12— 42; Transp. de Cronsel 938; Ellisons Orange 1356; Codlin Keswick 9—14; Jacq Lebel 9— 13; Zomer Courtpender 10— 3 6; Const, de Groot 814; Zoete appels 15—29; Appels (fabriek) 89.50. Blauwe Druiven 118158; Bramen 139—149, alles per 100 'fins Bone Louisse 16—26 per 100 stuks. Zeeuwse' De heer F. J. Janssens, be. steller der P.T.T. te Ovezande, ls in gedyke functie te Goes benoemd. Tot onderwijzeres aan de dhr. sdhool te Ovezande is met Ingang van 1 Sept. a.s., mej. M. H. de Dreu te Goes be noemd. In de Maandagavond ge houden buitengewone vergade ring van de Boerenleenbank te Wemeldinge werd ontslag verleend aan het bestuurslid J. Oele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6