Consulair onderzoek in Ned.Indië EXODUS 1947 NIEUWS UIT ZEELAND De vissen willen niet bijten Chin.-Australisch voorstel aangenomen Schouwen en Duivenland THOLEN Nd de opening van de zit ting van de Veiligheidsraad nam als eerste spreker de rep. afgevaardigde Sjahrir het woord. Hij betoogde dat geen der ontworpen resoluties de situatie in Indonesië veel zou helpen. Hy verlangde een dui delijke „veroordeling van de Nederlandse agressie0 door de raad. Sjahrir vroeg effectieve maatregelen. „Er kan geen standvastige vrede zyn in In donesië, zolang de Nederlandse troepen daar oiyven". Hy ver klaarde, dat de republiek zich by elke beslissing van de raad zou neerleggen. „De Indonesi sche delegatie is bereid elke onpartijdige arbitrage te aan vaarden, zolang de Veiligheids raad niet wordt gepasseerd", alsdus Sjahrir. Hij wees het voorstel van een consulair on derzoek van de hand, omdat ,,do meeste consuls te Batavia de zaak „door een Nederland se bril bezien". Sjahrir verklaarde verder, dat de Nederlandse* militaire actie doorgang vindt ondanks do order tot het staken van het vuren. Hierna nam do Poolse afge vaardigde het woord en be toogde dat de order tot het staken vaii do vijandelijkheden niet wordt opgevolgd. Hij verzocht de vergadering voort te zetten totdat een be slissing zou zijn bereikt. HET BELGISCHE VOORSTEL. Vervolgens kreeg do Bel gische afgevaardigde het woord. II ij verdedigde de nieuwe, door zijn delegatie ingediende, resolutie. HU els- te, dat de raad volkomen zon handelen in overeen stemming met het handvest en achtte het noodzakelijk, gezien de gerezen twijfel, de kwestie van do competentie aan het Internationale hof van justitie voor te leggen. HU verklaarde zich ver heugd, dat een begin van uitvoering was gegeven aan het plan om de consuls te Batavia rapport te laten op stellen. HU betreurde het, dat de raad niet meer aan dacht heeft béstecd aan het positieve voorstel van do Nederlandse gedelegeerde, mr. v. Klef fens. HU deelde mede, dat de Belgische regering haar consul-generaal te Batavia gelast neeft aan het consu laire onderzoek mede te werken. De voorzitter, Faris al Choe- ri, verklaarde, dat hU aan do Belgische resolutie geen voor rang kon verlenen, daar de re soluties moeten worden behan deld in volgorde van indiening. Indien echter stemming ge wenst wordt, kan hiertoe wor den overgegaan. Gromyko betoogde hierna, dat de resoluties in volgorde van indiening moesten worden behandeld. Hot voorstel om aan de Bel gische resolutie prioriteit te verlenen werd met 9 onthou dingen en twee stemmen voor afgewezen. De Belgische reso- Uitkering aan Indische werknemers. Uit Batavia wordt gemeld, dat een gedeeltelijke uitbeta ling zal plaats hebben van pen sioenen en tractcmenten die door Indische werknemers werden gederfd in de periode van Maart 1942 tot Augustus 1945. Deze regeling, die rehabili tatieregeling wordt genoemd, bedoelt een hulpverlening te zijn aan de particuliere werk- nemero en ambtenaren om zich van do bezettingsschade te herstellen. De uitkering zal bedragen: driemaal het maandclUks loon, salaris of wachtgeld, enz. in dien het oorlogsslachtoffer op 1 September 1945 geen gezins leden had, viermaal dat bedrag bij max. twee gezinsleden en vyfmaal dat bedrag bU meer dan tweo gezinsleden. Aan een voorziening in dezelfde geest voor do particuliere zelfstan digen wordt thans met voort varendheid gewerkt. In het algemeen kan worden gezegd, dat de uitbetaling aan de definitief in Nederland ge- vestigden in vry geld zal ge schieden. BU een familie in de Louwse Poort te 's-Hertogen- bosch is Maandag een baby van vyf maanden in de wieg gestikt. (Ingezonden mededeling) Uren, die maar duren - En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat door die zangerige Rhcumatische pijnen, nach ten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelykse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelökc zuren, die nu oorzaak zijn van Uw ljjden en Uw pUn. Vraag Kruschcnsalts bij Uw apotheker of drogist. lutic zal dus hot laatst in be handeling komen. Besloten werd eerst de Australisch Chinese resolutie in behande ling te nemen, vervolgens de Amerikaanse. Do voorzitter deelde mede, dat de eerste Australische re solutie was ingetrokken, het geen door de Australische ge delegeerde werd ontkend. Hjj wilde de oorspronkelijke reso lutie behandeld zien, ingeval do Chino-Au8tralische resolu tie werd afgewezen. GROMYKO. Vervolgens diende de Russi sche afgevaardigde een amen dement op do Chino-Australi- sche resolutie in, inhoudende instelling van een commissie van toezicht op het staken van de vijandelijkheden. Ook zouden de paragrafen, waarby voldoening wordt uit gesproken over de opvolging van de order tot staken van de vUandelnkheden, moeten ver vallen. Bovendien wees hij het Nederlandse voorstel af. De Australische gedelegeer- do verzocht vervolgens Gro myko zijn amendement in te trekken. Gromyko weigerde dat en verklaarde geen enkele resolutie tc kunnen aanvaar den, die niet voorzag in de in stelling van een commissie door de Veiligheidsraad. Het Russische amènde- ment werd in stemming ge bracht. 7 leden stemden voor, 2 tegen en 2 onthou dingen. Omdat echter een van do tegenstemmers een permanent lid van de raad Is, ls de motie verworpen. De Chlno-Australische re solutie werd vervolgens aan genomen met zeven stem men voor. In deze resolutie wordt voor gesteld instructies te geven aan de consulaire vertegen woordigers van staten, die te Batavia zo'n vertegenwoordi ger hebben om te rapporteren over de naleving van de order „staakt het vuren". AMERIKAANS VOORSTEL. Het Amerikaanse voorstel, dat vervolgens door de raad werd aangenomen, houdt in, dat de Veiligheidsraad zjin „goede diensten" aan belae partijen aanbiedt, het aan de keus latend of zij willen aan vaarden of niet. Het voorstel heeft ten doel de netelige kwestie, of de Veiligheidsraad competent is te dezer zake te arbitreren, uit de weg te gaan. Tijdens het debat over de nieuwe Belgische resolutie werd de zitting tot Dinsdag middag 15.30 uur Ned. tyd ver daagd. Rabbijn Prins doet een beroep op het wereld geweten. „En God zal u naar Egypte doen wederkeren In schepen, door de weg waarvan ik u ge zegd heb: Gij zult die niet meer zien. En aldaar zult g\j u aan uw vjjanden willen verkopen tot dienstknechten en tot dienstmaagden, maar daar zal geen koper zijn". Deze woorden uit Deut. 28 vormden de inleiding tot de rede, die rabbijn A. Prins in de synagoge aan de Lekstraat te Amsterdam uitsprak. Een extra dienst besloot in Amster dam de vastendag', die het Pa lestijnse opperrabbinaat had uitgeschreven voor alle Joden over de gehele, wereld in ver band met het lot van de opva renden der 3 schepen met Joodse immigranten, die heb ben getracht illegaal het be loofde land te bereiken en die thans naar de Engelse zóne van Duitsland worden overge bracht. nadat zij hadden ge weigerd aan land te gaan. Rabbijn Prins zeide, dat alle Joden thans diepe smart voe len over het lot van hun broe ders en zusters, die op weg zijn gedeporteerd te worden naar een grond, nog nat van de tra nen en het bloed der Joodse kinderen, die daar werden ver moord. Rabbijn Prins stelde aan het wereldgeweten de vraag: „KunLgij aanzien, dat dit volk teruggevoerd wordt naar het land van de grootste wreedhe den?" De vernedering, die thans de mensheid wordt aan gedaan, zeide spreker, is feller en dieper dan wat tijdens de oorlog is geschied, omdat het nu geschiedt en omdat het wordt uitgevoerd door de over winnaars van Duitsland, door Bulgarije ratificeert vredesverdrag. De Bulgaarse nationale ver gadering heeft het vredesver drag met Bulgarjje geratifi ceerd. Kimon Goorgief, de minister van buitenlandse zaken, die het voorstel tot aanvaarding by het parlement indiende, gaf uitdrukking aan de teleurstel ling van de natie over de zwa re scha^evergoedingsverplich- ting welke het verdrag oplegt. Hij verklaarde verder, dat West-Tracië aan Bulgarije had behoren teruggeven tc wor den. HH zeide te hopen, dat de V. N. oen geschikte gelegen heid zouden vinden om deze zware onrechtvaardigheden te herstellen.. De gehele nationale vergade ring rees daarop overeind en applaudiseerde luid, toen Geor- gief dank bracht aan de Joe- foslavische regering voor haar esluit af te zien van haar aandeel ln de door Bulgarije te presteren schadevergoedin gen. Vrije vervoersorganisaties. Met behulp van „goede dien sten" van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn op het ogenblik onderhandelingen gaande over een vrijere orga nisatievorm voor het vervoer langs de weg. Na de „demo cratisering" van de tydens de bezetting Ingestelde vakgroe pen personenvervoer en goede renvervoer, geldt nog steeds het verplichte lidmaatschap dezer organisaties. Men wil beide vakgroepen omzetten in vrije verenigingen. Uit de vier organisaties zou dan met in- fanlsatlo een overkoepelend II- egrip van een werknemersor- chaam kunen worden gevormd. Het schjjnt wel ln de bedoe ling te liggen het lidmaatschap van een der landelijke organi saties naar keuze voor be drijfsautohouders verplicht te blijven stellen. de brengers van beschaving. Maar het „wee Assyrië" geldt voor alle imperia, die hun hand naar Israël uitstrekken. Met het blazen van de sjoufer (hoorn) als oproep tot het Jodendom zich tot de daad gereed te maken, eindigde deze plechtigheid. Vernielingen op Java en Sumatra. Aan een overzicht van de vernielingen op Java ontlenen wji het volgende: De opslagruimte in de haven van Cheribon is onbeschadigd. In Tegal en Tjilatjap is twee derde deel van de op slagruimte vernield. In Pro- bollnggo resteert minder dan een kwart van de opslagruim te, terwijl in Panoeroekan en Banjoewangi de opslag ruimte intact is. Wat de grote landbouwon dernemingen betreft, zijn op Java vernield: vier thee-onder nomingen bij Bandoeng, veer tien bij Pengalengan, 8 bij Tjibadak, 13 bij Soekaboeml, •1 bij Krawang, 1 bij Tjiand- joer. Bij Soebang zyn van de Anglo-Dutch Plantations de ruboer- en theefabrieken plus drie krachtstations vernield. In het Patoeha-district zijn zeven en bij Soemcdang één onderneming vernield. Bij Pengalengan zijn 2 kina ondernemingen vernield. Vernielde rubberfabrieken: Tjibadak 3, Soekaboemi 5, Krawang 4, Bandoeng 2, Tam- boen 1, Buitenzorg 2, Soe bang 1, Bandjar 2. Suikerfabrieken: by Cheri bon 7 licht beschadigd en 2 zwaar, by Pekalongan 9 ver nield of verbrand, by Sema- rang 1, Bondowoso 1. Djom- bang 4 en het suikerproefsta tion te Pasoeroean. In Midden-Java zyn nog 10 thee-, rubber-, koffie- en kina- ondernemingen vernield en in Oost-Java 31. Op Sumatra's Oostkust zyn acht cultuurondernemingen vernield. r Vroege herfst. Tengevolge van de grote hitte en de aan houdende droogte begin nen in de Kempen (Bel gië) de bladeren reeds van de bomen te vallen. Dit herfstvereohiinsed ls zelfs in de dorre Kempen ln Augustus se dert mensenheugenis nog nooit voorgekomen.^^ WEES VOORZICQTIG. Hoe gevaarlyk het toch is, om een brandende sigaret achteloos weg te werpen, vooral nu door de langdurige droogte alles zo brandbaar is, bleek Zaterdagmiddag toen aan de trap bij Westenschou- wen daardoor de droge helm vlam vatte. Gelukkig dat voor bijgangers het vuur in de kiem konden smoren. Renesse RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. De ouden van dagen te Re- nesse zullen binnenkort een rijtoer gaan maken. De organi satie ls in handen van het be stuur der Oranjevereniging. CONCERT. De muziekvereniging „Apol lo" uit Brouwershaven heeft Zaterdagavond een conceit te Renesse gegeven, dat zeer veel belangstelling genoot. VOETBALCLUB ONTBONDEN. De voetbalvereniging Renes se heeft het lidmaatschap van de K.N.V.B. opgezegd De club zal binnenkort ontbonden wor den Burgh CONCERT. De Harmonie „Witte van Haemstede" te Burgh gaf Za terdagavond in de tent een zeer goed geslaagd concert, dat door een groot publiek be luisterd werd. By deze gele genheid werden de nieuwe wit te uniformpetten ingewijd. Verder kunnen we meedelen, dat besloten is medewerking tc verlenen aan een kerkconcert in de Ned. Herv. Kerk tc Haamstede, dat georganiseerd zal worden door het -kerkkoor. GEEN FEEST OP KONINGINNEDAG. der dagavond besloten~op 31 Aug. a.s. geen feestelijkheden te or ganiseren, mede in verband met het verzoek van H.M. de Koningin tot de bevolking ge richt. Ook de schooljeugd zal die dag niet onthaald worden, doch ligt het in de bedoeling met de kermis de kinderen op een en ander te tracteren. De stro-sleper. UITVINDING VAN EEN ZEEUW. Het gebruik van de maai- dorsmachine heeft één nadeel: het stro blyft los, dus onge- perst op het land achter. Wel iswaar zyn hier en daar (o.m. Groningen en Zeeland) reeds automatische bind- en pers apparaten in werking, maar dat aantal is nog heel gering. De landbouwer B. Vogelaar Jzn. te Anna Jacobapolder heeft nu volgens het Zeeuws- Landbouwblad een apparaat ontworpen, waaraan hij de naam heeft gegeven van stro sleper en waarmee met be hulp van twee paarden en één arbeider per uur één ha. stro, dat de combine op het land hoeft achtergelaten, bij elkaar kan worden gehaald. Het is een heel eenvoudig apparaat, bestaande uit de boom van een 6-velds zlg-zag-eg, Idem van een 3-veldseg, met elkaar verbonden door dikke touwen (pongertouwen). Het apparaat werkt vlug en goedkoop, en laat geen stro op het land ach ter. „Piet Hein" naar Vlissingen vertrokken. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" is Maandag uit Tandjong Priok naar Neder land vertrokken, waar het schip in Vlissingen by „De Schelde" in reparatie zal gaan. In de ledenvergadering Oranjever. te Burgh is Zal De heer Blankers in Zeeland Het afgelopen weekend bracht de trainer van de K.N. A.U., de heer J. Blankers, bezoek aan Zeeland met het doel zich op de hoogte te stel len van de stand van zaken in de Zeeuwse athletiek. Vrijdagavond had de heer Blankers een bespreking met diverse athletiekleiders. Zater dagmiddag was er een trai ning voor junioren georgani seerd. Zaterdagavond hield de heer Blankers een lezing, waar aan een instructiefilm werd verbonden. In zijn lezing wees de heer Blankers er op, dat Zeeland wat training- en wed strijdgelegenheid betreft, wel wat ten achter wordt gesteld. Het nypend tekort der velden is aJdus de heer Blankers mede de oorzaak dat de prestaties van de Zeeuwse athleten verre beneden het peil van de andere athleten blHft. De avond werd geopend en gesloten door de voorzitter van het district Zeeland, de heer J. Parent en was druk bezocht. DE OESTERBROEDVAL Naar wij vernemen is de oesterbroedval dit jaar ver be neden de verwachtingen geble ven, waar dan nog bijkomt dat vele oestertjeg op de pannen sterven tengevolge van het zeer warme weer. Wat de groei op de percelen betreft, hier over hebben de kwekers niet te klagen daar de gezonde oes ters een flinke groeirand ver tonen. Ook de kwaliteit is over het algeemen goed. Stavenisse RAADSVERGADERING Vrijdag kwam de gemeente raad van Stavenisse in open bare vergadering by een. De voorzitter, burgemeester L. A. Verburg herdacht de gesneu velde soldaten in Indonesië. De heer M. K. de Wilde, le ambte naar ter secretarie werd be ëdigd als plaatsvervangend se cretaris. B. en W. deelden mee, dat een nieuw reglement van orde voor vergaderingen is vastgesteld. Het waterschap Schouwen heeft nogmaals ver klaard, dat het geen bydrage zal geven voor de verbete ring van de Oudel. dijk. Ged. Staten hebben de ge meente geadviseerd deel te ne men ln een borgstelllngsfonds van kleine middenstanders. B. en W. stelden voor tot weder- opzeggeni?, 2 cent per jaar per inwoner bij te dragen. Het voorstel werd aangenomen. Op zijn verzoek werd aan de heer De oorzaak onbekend. De sterfte groot. De sportvissers in Zeeuwsch- Vlaanderen klagen thans steen en been over de slechte vang sten. Wat de oorzaak is, weet zelfs de meest geroutineerde visser niet, maar de vis byt niet, waar men het ook pro beert. Ook een grote verschei denheid van aas brengt hierin geen verandering. Tot voor een paar weken waren de vangsten goed en el ke sportvisser, die een dagje aan het water had doorge bracht, keerde 's avonds vol daan over de vangst huis waarts. Amerikanen verlaten Noord-CHina. De commandant der Ameri kaanse marinestrydkrachten te Tientsin. Wieseman, heeft verklaard, dat alle onder zyn commando staande troepen te gen het einde van deze maand uit China teruggetrokken zul len zyn. De marine manschap pen hebben byna twee jaar in Noord-China gediend. 38.000 man zyn behulpzaam geweest by de repatriëring van Japans militair en burgeriyk perso neel. Snelheidsrecord. De Douglas „Skystreak" van de AmeriKaansc marine heeft Maandag te Muroc in Califor- nië zyn eigen wereldsnelheids record voor vliegtuigen verbe terd door een snelheid van 1050 km. per uur te behalen. Het vliegtuig, dat met straal- aandryving wordt voortbewo gen, behoort aan de Ameri kaanse marine en werd gevlo gen door majoor Marlon Carl, Cycloon doodt jockey. Een renbaan te Lece in Italië, waar harddraveryen werden gehouden, is geteisterd door een cycloon. Een jockey werd hierdoor gedood en dertig toeschouwers gewond. Fietsbanden voor alle rijwielbezitters. Uit betrouwbare bron ver nemen wy, dat degenen* die nog nimmer bandenbonnen hebben ontvangen, doch wel een rywiel bezitten en tot nu toe ln gebreke zyn gebleven een aanvraagformulier in te vullen, tot uiteriyk 30 Sept. a.s. een aanvraag voor rijwiel banden kunnen indienen. DROOGTE IN BELGIË. Tcrwyl de aanhoudende droogte aan de graangewassen in België slechts oeperkte schade heeft toegebracht, hééft de aardappelteelt, vooral op de zandgronden in het Noorden, aanzieniyk geleden, evenals de teelt van suiker- en voederbie ten. Met uitzondering van to maten is ook aan de groenten- teelt belangrijke schade toege bracht. CONFERENTIE WERELD VOEDSELORGANISATIE. De jaarlykse conferentie van de Food and Agricultural Or ganisation, de organisatie der Verenigde Naties voor voeding en landbouw, is te Genève ge opend onder voorzitterschap van sir John Boyd Orr. Negen-en-veertig landen zul len de kwestie van de perma nente wereld-voedselraad ter conferentie behandelen. BH de •eerste byeenkomst die tnans te Genève ls geopend, ontbrak de Sowjet-Unie, die echter wel een uitnodiging heeft ontvan gen. Ballonopstijging. Naar wy vernemen is tot dusverre nog geen bericht ont vangen van gezagvoerder J. Boesman, die Maandag op de landbouwtentoonstelling te Weerselo met zHn ballon is op gestegen. Het is niet bekend, waar de ballon zich momen teel bevindt. Maandagmorgen is het ongeveer vierjarig kindje van de familie Z. tc Gieten door een vrachtauto aangereden en gedood. Mevr. Edison, de weduwe van de beroemde Amerikaanse ontdekker, is op 82-jarige leef tijd te New York overleden. Toen is er plotseling een kink in de kabel gekomen. Er kwam veel vis naar de opper vlakte, vooral de grotere soor ten, zoals snoek en karper. Ge volg van de abnormaal lage waterstand. „De kreek heeft zich gekeerd" zei men. De sportvissers, maar ook de be roepsvissers zagen het met le de ogen aan, .doch de jeugd profiteerde er van. De vis kwam naar de ondiepe plaat sen, half suf en liet zich daar gemakkelijk vangen, 't Werd met de dag erger en de sterfte onder de grote soorten nam toe. Grote karpers, snoeken en brasems dreven dood aan de oppervlakte en die nog teke nen van leven gaven, werden door de jeugd buitgemaakt. Kleine dreumesjes zag men in het water ploeteren op zoek naar vis, die feitelijk maar voor het grijpen was. Honder den kilo's zijn zo verloren ge gaan voor de sportvissers, 't Is de laatste dagen wat minder geworden met de vissterfte en de jacht op dode of halfdode vissen; het hoogtepunt schijnt achter de rug te zyn. Maar wat er onder de op pervlakte plaats vindt, moet men gissen. Dat de vis niet bijt op die plaatsen, die het meest geleden hebben, is mis schien verklaarbaar, doch er zyn ook kreken, waar van vis sterfte niets viel waar te ne men en daar kan men z'n dob ber evengoed op het droge uit gooien, want by ten doen de vissen toch niet. Dat moet dus ook een oor zaak hebben. Maar welke? De een zegt: gauw veel re gen en de vis bijt weer, doch een ander weet hiertegen aan te voeren, dat het dan hele maal mis zal lopen. Hoe net zij, het feit is er: de vis byt thans weinig of niet en dat is goed merkbaar aan de water kant, waar men nu weinig of geen vissers ziet. De talrijke visreigers hebben daar nu het rijk alleen en pik ken ook heel wat weg. Gelukkig blijkt de sterfte onder de kleinere vissoorten niet zo groot te zyn als aan- vankeiyk gevreesd werd; klei ne vis ziet men althans weinig aan de oppervlakte drijven. Inmiddels zitten de sport vissers nu letterlyk „op het droge" en dat valt voor de hartstochteiyke liefhebbers niet mee met dit mooie weer. Moge het a.s. snoekseizoen hun net leed van de laatste weken doen vergeten. van Dissel, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere gcnool met ingang van 1 September eervol ontslag verleend. Na stemming werd het voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen aan het verzoek van de gemeente Kortgeue betref fende de ophouwtoelage voor burgemeesters, verworpen. Met algemene stemmen werd de heer J. G. Jansen be noemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school. De ge meentebegroting 1945 werd gewyzigd vastgesteld en ln de begroting 1947 werden enige wijzigingen aangebracht. Z.h.s. werd het nieuwe ver ordening voor onderwijzend personeel die opzegtermyn van 2 op 6 maanden te brengen goedgekeurd. B. en W. zullen het plan voor de herbouw van de wo ning der marechaussee nog eens nader laten bestuderen. De verordening, waarby wordt bepaald ,dat het bureau van de burgerlyke standi dage lijks van 7 tot 8 uur geopend zal zijn, werd goedgekeurd. De heer Leune diende een voorstel in, de gehele Oostelij ke Achterweg en het Zandweg- je met klinkers te bestraten en hier ook voor een goede riole- rinng te zorgen, bit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Bij dc rondvraag d'rong de heer vaq Beveren aan op het plaatsen van een bord voor snelverkeer. De heer Stoutjes- dijk drong er op aan de be graafplaats te verbeteren. Tholen De brug over de Eendracht in de Bergse raad. Onlangs ontving het ge meentebestuur van Bergen op Zoom een brief van Gedep. Staten van Noord-Brabant be treffende een verzoek om te samen met dc gemeente Hal steren een bijdrage van f 5000 te verlenen in de kosten van het tolvry maken van de brug over de Eendracht te Tholen. Zoals reeds eerder is gemeld is het Ryk bereid om de brug voor zijn rekening te nemen, onder voorwaarde dat o.a. de provincie Noord-Brabant een bedrag van f 30.000 en de pro vincie Zeeland een bedrag van f 120.000 hieraan zal betalen. Een bedrag van f 5000 wordt alleszins billijk geacht voor de gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren, daar deze gemeen ten ook belangen hebben bij een vlotte communicatie met het eiland Tholen. Vrijdag 39 Aug. a.s. zal hierover in de Raad van Bergen op Zoom be slist worden. Marktberichten COÖP. VEILINGSVER. «IERIKZEE. Veiling van 25 Aug. Aardappelen 7.208.10; Princessebonen 2573; To maten 1618; Pruimen 13 —80; Druiven 201—208; Keswick 1021; Zigeunerin 29—44; The Queen ^21—24; James Grieve 2031; Rode Kool 21; Beurré de Merodc 1623; Clapps Favorite 3946; Juttepeer 37--45, alles per 100 kg. Komkommers 1220; Bospeen 21; Kropsla 2.20 10, alles per 100 stuks of bos. Sport TENNIS WILTON DRIEVOUDIG KAMPIOEN. Bij de nationale tenniskam pioenschappen werd Wilton drievoudig kampioen en wel in heren enkelspel, heren dubbelspel en ook in gemengd dubbelspel Zeeuws electriciteitsnel aangesloten met Brabant. Zoals wij reeds uitvoerig meldden zal het Zeeuwse elec- triciteitsnet in de toekomst worden aangesloten op de nieu we centrale in Geertruiden- berg. Thans staat vast dat in 1948 in Geertruidenberg be gonnen zal worden met de uit zetting van de gebouwen voor de nieuwe electriciteitscen- trale. De nieuwe centrale zal een capaciteit hebben van 300.000 KW; tweemaal zo groot dus als de huidige. De nieuwe centrale zal door een lyn van 50.000 volt van Roosendaal naar Goes verbon den worden met het P.Z.E.M.- station te Goes. Schoolkinderen planten bomen. De Stichting Nieuw Walche ren kreeg dezer dagen bericht, dat de Vlaardiingse schoolkln- ren voor het Bomenfonds een bedrag- van f 382 hebben bijeen gebracht. Ook de Arnhemse schooljeugd heeft in de porte- monnale getast. Na de verto ning van een film over Walche ren van de Regerings Voorlich tingsdienst voor de leerlingen van die Arnhemse onderwys- inlichtlnigen, wekten de direc teuren. rectoren en hoofden der scholen de kinderen op een by drage voor de herbeplanting van het berooide eiland te ge ven. Deze actie leverde een re sultaat van 791.50 op. C.O.A.K. half November naar Middelburg. Naar wij vernemen zal de Centrale Opleiding Adminis tratief Kader (vroeger S.D. O.A.) in de eerste helft van November in de Kaderschool aan het Molenwater te Middel burg worden gevestigd. Deze vestiging kon niet eerder plaats vinden, omdat de lege ring van de militairen in het Militair Hospitaal nog niet ge reed was. Men hoopt de werk zaamheden hieraan vóór No vember voltooid te hebben. Aangenomen mag worden, dat voorlopig slechts een gedeelte van de C.O.A.K. naar Middel burg zal terugkeren, in ver band met het feit, dat het Hospitaal maar aan een be perkt aantal militairen onder dak kan bieden. Tribunaal Zierikzee. Vier vrouwen stonden terecht. S. v. d. Linden, te Burgh, die Dinsdag voor het tribunaal terecht stond, had zich aan gesloten bij de N.S.B. als sym pathiserend lid, daarna als lid, zij had Vova en de Zeeuwse Stroom verspreid, was lid van N.V.D. en woonde de feest avond bij ter gelegenheid van de installatie van Boot, als burgemeester van Haamstede. Beschuldigde gaf de feiten toe. Dat zij verraden had, dat de H. een radio had, ontkende zij echter. Lydia Bolier te Rotterdam zou "n brief ondertekend hebben gericht aan de N.S.B.-er IJs- seldijk te St. Maartensdyk, dat dat vrouw van C. Hage in de kapperszaak van Carol tegen deze had gezegd, dat men er naar verlangde dat het 2 uur wordt (de Engelse radiouit zending bedoelende). Dat zij met Duitsers omging ontkende zij pertinent ondanks getuigenverklaringen. Ook was zij geen lid van de N.S.B. geweest. Beschuldigde ver klaarde spijt te hebben en had IJsseldijk gevraagd 't briefje niet door te geven. C. E. A. v. Gerwen, te Burgh had zich aangesloten bij de N.S.B. en N.A.F., bezocht zangavonden van de N.S.B. en werkte vrijwillig voor de Duit se weermacht. Beschuldigde gaf de feiten toe, alleen her innerde zij zich niet lid van het N.A.F. te zijn geweest. Zij had. zich niet gerealiseerd, dat zy fout geweest was. J. A. Mays te Rotterdam was groepsleidster van de N.J.S. geweest, had voor de weermacht gewerkt en ging vriendschappeïyk met Duitsers om. Bovendien had zij van een Duitser goederen gekocht of ten geschenke gekregen. Be schuldigde bekende. De goede ren had zy gekocht. De voor zitter wees op het laakbare van haar gedrag. UITSPRAKEN. A. P. Speelman te Nu- mansdorp, vervallenverklaring van het gedaan verzet tegen de voorwaardclyke buitenver- volgingstelling. H. W. Geelhoed te Schud- debeurs, beschuldiging verval len verklaard. J. E. Dielemande Bres te 's-Gravenhage, 3 maanden in ternering, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar met als bijzondere voorwaarden op te treden als raadsman. H. v. Toledo te Haamstede, verbeurdverklaring van ver mogen tot 1000. A. Waterman te Waarde, vernietiging van het vonnis van de le Kamer van 't Tri bunaal, 1 jaar internering voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en als bijzon dere voorwaarden op te tre den als commissionnair voor enige overheidsinstantie, ver beurdverklaring motorrijwiel en ontz. rechten. J, K. Molema te Zierikzee, 3 jaar internering van 11 Sept. 19*45 tot 11 September 1948, verbeurdverklaring radiotoe stel en ontz. rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14