PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou en de satellieten Gewapend optreden in Nederlands-Indië De vuilnisman naar Walcheren? Roy Chadwick verongelukt V Vandaag Indonesische kwesiie in de Veiligheidsraad 190e Jaargang - No.201 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlisslngen, Dit blad verschijnt dagelijks. cSSMfiSSkgS A*cmeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 Aug. 1947, ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 et. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te VliSsingen: Walstr. 58-60, tel 10 (2 lijnen) - Middelburg Londense Kaa. 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15, tel 2475 - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 Temeuzen- Brouwerljstr. 2. - Postrek nr 359300 P Z.C.. Middelburg. DE ZEELAND EN DE INDUSTRIE. Het antwoord van de minis ter op de vragen van het Zeeuwse Eerste Kamerlid, de heer Hommes, inzake de vesti ging van de Stoomvaartmij. Zeeland, dat verleden week door ons gepubliceerd werd, mag niet ongunstig heten. Be vestigd werd, wat trouwens ook in December 1946 reeds in de Tweede Kamer werd mede gedeeld, dat met de belangen van de „Zeeland" ter dege re kening zal worden gehouden en dat bij een eventuele beslis sing ook an'dere dan economi sche argumenten gewicht in de schaal zullen leggen. Dit alles klinkt bemoedi gend, het bewijst, dat Zeelands kans op terugkeer van de scheepvaartverbinding met En cel and gelukkig nog niet verkeken is. We moeten ons evenwel niet blii maken met een dode mus. Eén vocel in de hand is beter dan 10 in de lucht en voorlopig behoort de teruakeer van de „Zeeland" naar Vlissingen he laas nog tot de laatste cate gorie. Zodra men het argument loslaat, dat het zwaar getrof fen Zeeland recht heeft om te rug te krijgen wat het vroeger had. komt het Zeeuwse belang zwak te staan omdat een scheepvaartverbinding van Hoek van Holland naar Enge land. vooral na het wegvallen van het Duitse achterland, nu eenmaal op meer drukte kan rekenen, dan een van Vlissin gen naar Engeland. Alleen het argument, dat het op den duur niet iuist kan ziin, S.1 te veel grote bedrijven in de provincies Noord- en Zuid-Hol land te concentreren, speelt dan eigenliik nog een rol. ter wijl het vervoer, dat de Zeeuw se bedriiven aanbrengen en het internationale toeristenverkeer wel meetellen, doch voorlonig ■een ondergeschikte rol spelen. Had Zeeland een flinke in dustrie. de situatie zou er an ders uit zien. Hierin schuilt evenwel de moeilijkheid. Zee land is geen industrieprovin- cïe. -Het zwaartepunt ligt nog steeds bii de landhouw. Wat niet. is. kan echter komen. Ook ten aanzien van de in dustrialisatie staan de kansen evenwel niet gunstig. Dezer dagen is dit probleem nog met minister Huvsmans in den bre de besnroken. Zonder grote resultaten. Er is geen arbeidersover- schnt en cr is geen woonruim te. En als we geen arbeiders hebben komt er geen industrie en zonder woningen komen er geen arbeiders. Iedere gedaeh- tenwisseling,over de industria lisatie draait in dit kringetje rond. Helaas. Het is daarom van belang dat Zeeland waakzaam bltift en iedere gelegenheid, die zich voordoet om ziin belangen te bepleiten ook in de toekomst aangriiot. Want laat ons één ding goed bedenken: zonder industrie dreigt Zeeland hope loos achterop te komen en zonder scheepvaartlijn op En geland valt er een belangriike attractie voor eventuele indus trievestiging weg. Van het al of niet terugke ren van de Zeeland" hangt dus tot op zekere hoogte een toekomst,mogeliikheid voor on ze provincie af. En wat deze topkomst men denke aan de Tollinie met België! in haar schoot verborgen houdt, wie zal dat voorspellen? Onwillige Duitse krijgsgevangenen in Egypte. Ruim 100 Duitse krijgsge vangenen, die aan Britse inter nering in Egypte zijn ontsnapt en in Egyptische gevangen schap te Caïro verblijven, zijn in verzet gekomen toen Egyp tische soldaten hen naar de Engelsen in de Suez kanaal zone wilden terugbrengen. Zij wierpen met stenen en enkelen trachtten zelfmoord te plegen. Tenslotte werden zij door twee nonnen tot kalmte gebracht. Indertijd hebben de Duitsers koning Faroek van Egypte verzocht niet naar de Britten te worden teruggezonden. Argentinië verzet zich tegen Amerikaans plan. Op de ïnter-Amerikaanse conferentie in Petropolis heeft de Argentijnse afgevaardigde zich verzet tegen een gemeen schappelijk optreden van Ame rikaanse landen tegen elke agressie. Hij wenste dit optreden be perkt te zien tot landen buiten het Amerikaanse continent, die een niet uitgelokte aanval be ginnen en wenste geen bemid deling, indien twee Ameri kaanse landen met elkaar in conflict zouden komen. Als anders zou worden be slist zou de Argentijnse verga dering niet te vinden zijn voor ratificering van een inter- Amerikaans verdedigingsver drag. Het wereldgebeuren NIET ALTIJD ZIJN ZIJ EVEN GEHOORZAAM De zaak-Petkof. De zaak Petkof, het dood vonnis over de Bulgaarse op positie-leider, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de af hankelijkheid van de Oost Eu ropese landen van de Sowiet- Unie. Herhaalde malen hebben Engeland en de Ver. Staten tegen dit doodvonnis geprotes teerd en even zovele malen hebben dc Sowjet-autorlteiten deze protesten naast zich neergelegd, omdat het een zuivere binnenlandse aangele genheid zou zgn. Men zou zeggen, de Sowjets houden er niet van zich met Nederland leert sigarenbandjes verzamelen. Aan de zeldzame zen dingen, welke de K.L.M. in de loop der jaren heeft vervoerd, wordt er weer een toegevoegd. Een K.L.M. Constella- :ion zal op 28 Aug. a.s. naar New-York n.l. een pakket sigarenbandjes meenemen. Deze siga renbandjes moeten dienst doen als monsters bij het in September te New-York te houden congres van „The In ternational Cigar Band Society" met het doel om deze hier te lande zo verbreide hobby ook in de nieuwe wereld in te voeren. Een lid van deze ver eniging zal met „The World's most colorful motor car", welke geheel bedekt is niet sigaren bandjes, het pakket op het vliegveld te New- York komen afhalen. de binnenlandse aangelegenhe den van andere staten te be moeienDc nadere gege vens. die nu zijn bekend ge worden over dc wijze, waarop de satellietstaten één voor één gedwongen werden de uitnodi gingen om deel te nemen aan de besprekingen over het plan Marshall af te slaan, leert echter anders. De openljjke vernedering van Tsjecho Slowakije, veelal genoemd ,,'t omgekeerde Mün- chen", is algemeen bekend. Minder bekend is, dat heel Oost Europa volgens dezelfde methode als in Praag toege past onder druk heeft ge staan. De Hongaarse regering bijv. had er evenveel oren naar aan de Parijse besprekingen deel te nemen als de Tsjechische. Reeds was een delegatie be noemd met aan het hoofd Ce- ro, een communist.'Het was daarop Sviridof, de Sow jet comandant in Hongarije, die een dringend onderhoud aan vroeg met Dinnyus, dc pre mier. Volgens betrouwbare rapporten verspilde Sviridof tijdens dit onderhoud weinig woorden. Hij maakte het dui delijk, dat de Sowjets Honga rije zonodig tot bankroet kon den brengen doordat zij be schikten over de Duitse en Italiaanse tegoeden en onder nemingen, door dat er nog steeds duizenden Hongaarse krijgsgevangenen in Rusland waren en door dat een Russi sche weigering om het vredes verdrag te ratificeren zeer on aangename gevolgen zou heb ben bijv. handhaving van een Sowjet-regiem in Honga rije. De Hongaarse weigering om naar Parijs te gaan volgde spoedig. De Hongaren zijn nu blij spoediger toegegeven te hebben dan de Tsjechen. In Polen en Finland was 't van hetzelfde laken een pak. Ook daar waren de meeste regeringsleden aanvankelijk sterk geporteerd voor deel neming aan de besprekingen en weigerden zg eerst na ster ke druk. De conclusie, daaruit te trekken, is deze: de nationa le belangen van de Sow jet- Unie en de satellietstaten kwamen voor het eerst heftig met elkaar in conflict. En de kans bestaat dat in de toe komst nog vaker de regerin gen gedwongen zullen worden hun n ionale belangen onder geschikt te maken aan dat van de Sowjet-Unie. Mannen als Dinnyus en Gero, die de vorige keer aarzelden, zijn bij het Kremlin niet meer ten volle in de gratie. Moskou wenst nog betrouwbaarder en volgzamer personen op de lei dende posten in de satelliet staten. Vandaar het streven elke oppositie, die steun zoekt bij het Westen, uit te schakelen. Definitief. Het geval Petkof is een proefgeval. Als het doodvonnis wordt voltrokken betekent bet, dat de Sowjets niet van plan zijn ook maar enige invloed van het Westen op de gang van zaken in Oost Europa toe tc staan. Ter gelegenheid van de Jaarbeurs te Utrecht zal de K.L.M. van verschillende Ne derlandse vliegvelden extra- vluohtcn maken naar Soester- berg. Vandaar worden de pas- sagiera per bus naar Utrecht vervoerd. viert Egypte zjjn on afhankelijkheidsdag (1936) viert de Ameri kaanse componiste Har- riel Ware, vooral be kend door enige zeer populaire Songs, haar 70e verjaardag. Landsbegroting 1948. Volgens het Parool is de landsbegroting 1948 vrijwel ge reed. Er wordt een totaal ver wacht van 3.3 milliard gulden met een tekort van ruim 600 millioen gulden. Over allerlei vraagstukken van loon-, prijs- en huurpolitiek zijn door het Kabinet nog geen beslissingen genomen. Minister Lieftinck had be zuinigingen verlangd tot een totaal van één milliard, maar dat totaal werd niet bereikt. Varen en vliegen naar Ned. indlë. Het stoomschip „Volen- dam" met Nederlandse troe pen aan boord is in Sabang aangekomen. Donderdag 28 Augustus vertrekt de „Kota Inten" van de Merwehaven te Rotterdam naar Batavia. Aan boord be vinden zich 1500 militairen. De geregelde luchtverbinding van de K.L.M. met Neder- lands-Indië kan thans als her steld worden beschouwd. Tech nische moeilijkheden, welke aanvankelijk bestonden bij het aandoen van Colombo, zijn thans opgeheven, terwgl de toestemming tot landen al daar, welke aanvankelijk voor veertien dagen was gegeven, thans verlengd is. Voorlopig zal voortaan" om de andere dag gevlogen worden. Dc route loopt over Singapore, Colom bo. Bagdad, Cairo, Rome naar Amsterdam en omgekeerd. (B;j informatie hier te lande verklaarde men, dat hierover bjj de K.L.M. in Nederland nog niets bekend was. Red.) Verdacht van verraad. Door de P.R.A., Den Haag, is in de nacht van Zaterdag op Zondag tc 's-Gravenhage aan gehouden W. S. van Dam, ge boren 26 Augustus 1897, ,2ic reeds lang door dc P.RA, werd gezocht, in verband met een door hem gepleegd ver raad aan de S.D. van de ledeni der Stykelgroep. Prinsesjes naar Rotterdam. Het algemeen secretariaat van het stadionspel „De Wa- treweg heroverd" deelt ons mede, dat bericht werd ont vangen van de secretaris van H.K.H. Prinses Juliana, dat H.K.H. Prinses Beatrix en H.K.H. Prinses Irene op 30 Augustus bg de uitvoering van het stadionspel in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam aanwezig zullen zijn met hun ouders. Medische hulp voor Djocja. Een Dakota-toestel van de Voor-Indische luchtvaart, ge charterd door het Voor-Indi sche Rode Kruis, is in Singa pore aangekomen met drie In dische artsen en een hoeveel heid geneesmiddelen voor de republiek aan boord. Ook een vertegenwoordiger van het in ternationale Rode Kruis maak te de reis mede. Het vliegtuig zou Dinsdag naar Batavia en Djocja doorvliegen. De Neder landse en republikeinse auto riteiten hebben maatregelen genomen om een veilige over tocht te waarborgen. België verlangt een oordeel van het Internationale H of van Justitie. Het nieuwe voorstel. Naar de „New-York Ti mes" verneemt, zou de Belgi sche vertegenwoordiger Maandagavond een nieuwe resolutie aan de Veiligheids raad voorleggen, waarin wordt voorgesteld aan het internationaal hof van jus titie te verzoeken uit te ma ken of de Veiligheidsraad jurisdictie heeft inzake de Indonesische kwestie. Nader wordt gemeld uit Den Haag: De Belgische gedelegeerde heeft de volgende resolutie be treffende de Indonesische Toelichting partijbestu ur Partij van de Arbeid. De arbitrage-kwestie. Het partijbestuur van de Partij v. d. Arbeid heeft een verklaring uitgegeven ter toe lichting van de resolutie, wel ke op 't jongste partjjeongres Inzake de Indische kwestie werd aangenomen. Het partijbestuur merkt al lereerst op, dat de partij zo eensgezind mogelijk al haar krachten wil aanwenden om te komen tot een volledige liquidatie van de koloniale verhouding in goede samen werking tussen Nederland en Indonesië. Daarna verklaart het partij bestuur, dat in de resolutie geen goed- of afkeuring wordt uitgesproken over de beperk te politionele actie, om dan te constateren „Zomin als het congres zich uitgesproken heeft over het door de partijleiding ingeno men standpun* inzake het con crete feit van de „beperkte politionele actie", zominheeft DE MARKT IN MIDDELBURG: een bedrijvig beeld ook op normale dagen. Ir. Gerber: eerst herstel, dan grote schoonmaak Vergeet 1945 niet Op de ontboezeming van de heer Oud over de noodzaak om de vuilnisman naar Wal cheren te zenden, antwoordde ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren van het College van Alg. Commis sarissen voor de Wederopbouw, o.m. als volgt: Na de droogmaking in No vember 1945 was het eiland een sombere, met zwart slik over dekte vlakte, waaruit slechts puinhopen zich verhieven, waar zich geen enkel huis on beschadigd vertoonde, met in- festorte daken, met kozijnen ie uit de muren puilden, met de wegen die öf verdwenen wa ren öf wel bestonden uit een aaneenrijing van diepe gaten. De sloten waren volkomen dichtgeslibd, bruggen en dui kers verwoest, rioleringen ver zand, gas- en waterleidingen, benevens de electrische kabels vernield. Thans zegt de heer Oud: ..Veel is er verwoest, maar veel valt er ook mede". Jawel, maar wanneer de heer Oud in No vember 1945 Walcheren had gezien dan zou het hem hele maal niet zijn meegevallen. Als Walcheren thans her ademt, dan is dat omdat Ge meentebesturen, de Polder Walcheren en alle Rijksinstan ties, en niet in het minst de Zeeuwen zelf, uit die hopeloze chaos wederom een. eiland héb ben gemaakt, dat de eer geniet de heer Oud mee te vallen. Maar dat kon de heer Oud natuurlijk niet weten. Hij ziet natuurlijk, dat WaL cheren niet is wat het vroeger was en nu zegt hij: Het is hele maal niet netjes en i'ris en schoon op Walcheren. Stuur er toch de vuilnisman op af of po litieke delinquenten, die het eiland wat opruimen. Het is alsof de heer Oud bij een ingestort huis komt, waar de timmerlieden en metselaars druk bezig zijn met het herstel; U weet hoe dat is bg een in aanbouw zijnd huis en nu zegt de heer Oud: 't Was toch zo'n lief huis en wat isvhet nu toch een rommel, waarom boenen zij de vloer toch niet en wor den de matjes niet geklopt? Ik moet nu concluderen, dat de heer Oud de inhoud van het herstelprobleem van Walcheren onderschat. Schadeherstel loopt in de honderden millioenen. Er is door alle daarvoor in aanmerking komende instan ties hard gewerkt, onder onge lofelijk moeilijke omstandighe den. Het schadeherstel beloopt in de honderden millioenen gul den en dat moet geschieden met een uiterst beperkt aantal krachten, zowel technisch als administratief. Bovendien kost het grote moeite werklieden naar Walcheren te dirigeren en ze daar onder te brengen. Er zijn thans 12.000 woningen voorlopig hersteld en een gelgk aantal gezinnen kon dus in hun huizen terugkeren. Alle ar beidskrachten, waaronder 2000 werklieden van buiten Walche- ren, zijn daarmede bezig ge weest. Er is voor f 2 millioen aan puin geruimd. Practisch is alle puin op Walcheren geruimd. Dat dit puin hier en daar moest worden opgeslagen en nog niet kon worden afgevoerd zal toch ieder, die billijk oordeelt, wel duidelijk zijn. Overigens zijn de Gemeenten bezig met herstel van wegen, rioleringen, gas- en waterlei dingen, die alle ernstig bescha digd zijn. Bruggen, duikers, slo ten en wat niet al, waren ver woest of ernstig beschadigd. En met alle kracht is men met het herstel bezig. Teneinde het herstel van ernstig beschadig de woningen, wegen, bruggen, rioleringen, enz., enz. zo spoe dig als mogelijk is tc doen af wikkelen, moest bij het ngpend gebrek aan arbeidskrachten de herbouw in de steden worden stopgezet, moest veel voorlopig big ven liggen, wat niet drin gend noodzakelijk was. Daarbij bedenke men wat een overwel digende administratieve romp slomp dit hcrstelwerk met zich medebrengt. Geen wonder! Dat Walcheren er zo ver waarloosd uitziet? Wat een wonder! Dat zal nog wel enige jaren zo blijven. Maar de wo ningen zijn hersteld en wc be ginnen thans aan de herbouw. Walcheren worstelt om zijn zelfbehoud, om vervulling van zijn eerste en primitiefste be hoeften. Hoe is het mogelijk, vraag ik mij af, dat nu na deze totale catastrophe het Walcheren van heden wordt vergeleken met het zindelijke en frisse Walche ren van voor de oorlog en dat de schuld van de huidige, nog wanhopige toestand wordt ge schoven naar hen, die het her stel van Walcheren met al hun kracht dienen. Zou een woord van waarde ring niet op zijn plaats zijn ge weest, in de eerste plaats aan het adres van de Zeeuwen, die de bijna hopeloze taak volvoe ren van Walcheren, hun Wal cheren, nog iets terecht tc brengen, en die reeds zoveel in zo korte tijd hebben tot stand gebracht? Ik ontzeg de heer Oud het recht om te schrijven, dat in ons land nergens zo weinig werkelijke toewijding aan het herstel is besteed als op Wal cheren. Hij geeft dan blijk de inhoud van de catastrophe niet te peilen, noch te beseffen waar het zwaartepunt ligt van het herstel, en wat reeds is ge schied. Is 't niet naïef thans te vragen, dat ongeschoolde arbeiders het eiland nu eens een frisse beurt moeten geven? Ik heb Walcheren vergeleken met een verwoest huis, waar op dit ogenblik naarstig wordt getimmerd en gemetseld onder ongelofelijk moeilijke omstan digheden, onder stof en puin. Ongetwijfeld zal het huis weer worden voltooid en eerst dan zal ook de Zeeuw weer zijn ka mers stofferen en zijn vloeren boenen, de zoetlief zal er koe ren en dc melkemmprs zullen er rinkinken als weleer en de heer Oud zal weer op het eiland kunnen ronddolen met het ge dicht „Walcheren" van J. C. Bloem in zgn hand. Hij zal dan niet meer gehinderd worden door puinhopen en rommel en een hopeloze ravage en hij zal er dromen van stilte en stem ming. Hij wende daarom liever thans zgn schreden naar Giet hoorn. Ongetwijfeld is het daar niet troosteloos en vuil en ver richt de vuilnisman daar zijn werk naar 's Heren Ouds hart. Maar de heer Oud lcome niet naar Walcheren; zijn schoenen zullen bestoft en bemodderd worden en misschien loopt hij ons eigenljjk toch maar in de weg... het zich in de resolutie zon der meer achter de regering geschaard." De passage, waarin 't con gres het vertrouwen uit spreekt, „dat dp regering bereid zal zijn, daar waar dat nuttig en m^gelgk is ook van arbitrage gebruik te maken", kan op grond van de gevoerde bespre kingen, in goede trouw slechts zo worden uitgelegd, dat het congres heeft erkend, dat er in het conflict met de repu bliek Indonesië enkele, in net congres met name genoemde elementen zijn, waarover arbi trage door Nederland redelij kerwijs niet kan worden aan vaard, maar dat het toch ver wacht, dat de regering ook bij het aanvaarden van arbitrage tot het uiterste zal gaan. Het is zeker niet juist, dat de algemene strekking van de resolutie zou z(|n, te voorkomen, dat „onder welk voorwendsel dan ook", op de weg van het gewa pend ontreden zal worden voortgegaan. Er is noch in het algemeen, noch ten op zichte van de concrete situ atie in Indonesië uitgespro ken, dat er nooit en onder geen Omstandigheid meer gewapend optreden zal plaats mogen vinden. Toen aan het slot van het con gres door één der afgevaar digden werd gevraagd of 'n dergelijke interpretatie van de resolutie geoorloofd was, heeft de voorzitter dit met beslistheid afgewezen. kwestie bij de Veiligheidsraad ingediend „De Veiligheidsraad door de regeringen van Australië en India genoodzaakt tot het in behandeling nemen van de si tuatie in Indonesië, overwe gende, dat de Nederlandse re gering zich heeft beroepen op art. 11 par. 7 van het hand vest en van mening is, dat het behandelen van deze kwestie, gezien de over deze aangele genheid gehouden debatten Jn ae raad, niet onder de compe tentie van de Veiligheidsraad valt, verzoekt het internatio naal Hof van Justitie ingevolJ ge art. 96 van het handvest zo spoedig mogelijk advies uit te brengen over de vraag of de Veiligheidsraad competent Is zich bezig te houden met ge noemde kwestie. De secretaris-generaal heelt opdracht ontvangen om do documenten betreffende de kwestie en de daarover gehou den debatten aan het interna tionale hof ter beschikking te stellen." Staking bij meelfabriek Holland". Maandagochtend is een groot deel van het personeel, ongeveer 150 man, van de meelfabriek „Holland" te Am sterdam in staking gegaan. De landelijke bedrijfsgroep voe- dings- en genotmiddelen der E.V.C. deelde als reden van de staking mede, dat de di rectie der fabx-iek weigert een bedrijfseconoom in de gele genheid te stellen door mid del van een rapport aan te tonen dat de productie een stijging heeft ondergaan, die uitbetaling van een prestatie toeslag zou rechtvaardigen, zoals het college van rijksbe middelaars heeft toegestaan. De directie van de „Hol land" verklaarde, dat behalve de kwestie van de bedrüfs- econoom ook een loonsverho ging van 15 aan de orde is gesteld. De zuiveringsactie in Ned. Indië. Het Nederlandse militaire actiecommuniqué van Maandag vermeldt o.m.: „De Nederland se detachementen bij Kamal op Madoera werden hevig bescho ten, terwnl sluipschutters op traden. Hiertegen werd door onze troepen krachtig opgetre den. Bij een zuiveringsactie op Noord-Sumatra in het gebied van Pematang Siantar werd contact verkregen met een bende van de T.N.I., die met verliezen werd teruggeslagen. In het gebied van Malang werd een zuiveringsactie ingezet waarbij hevig automatisch ge weervuur werd ontvangen. Het gehele kampongcomplex Djengkol in dit gebied werd gezuiverd." Er werd ook opgetreden te gen een bende bg Salatiga. Het comminiqué meldt ten slotte dat er aan Nederlandse zjjde negen doden vielen en verscheidene gewonden. Manifest van de Gaulle. Oproep tot aansluiting bij zijn „partij". In een manifest heeft gene raal de Gaulle een beroep op het Franse volk gedaan om bjj de gemeenteraadsverkiezingen in October de „Rasscmblement du peuple Francais" te steu nen en zo de Franse republiek te hervormen. Het manifest gewaagt van een .ernstige situatie" waarin de eenheid van het land wordt bedreigd door „separatisme" en de „rivaliteit der partgen". De Gaulle verklaart, dat zijn „RasseVnblement" in geheel Frankrjjk candidaten zal stel len. „Ieder aftredend raadslid, onverschilig voor welke partij hij vroeger is gekozen, kan, zonder aan zijn overtuiging on trouw te worden, als candidaat voor de „Rassemblement" op treden, mits hg zich verplicht deze beweging te volgen." Met nadruk herhaalt de Gaulle, dat de Rassemblement geen partg is en dat de can- didatcnljjstcn zullen worden samengesteld uit mannen en vrouwen van verschillende overtuiging, „die willen sa menwerken in de redding van het Franse volk." Treinongeluk in Frankrijk. Te Mezo bij Montpellier in Zuid-Frankrijk z.ijn twee trei nen op elkaar gereden. Vier personen kwamen hierbij om het leven en er zijn 23 gewon den. De ontwerper van de Avro-Lancaster. Zaterdag verongelukte, zo als reeds in het kort bericht, bij een noodlanding op het vliegveld v. Woodford (Chesh ire) het proto-type van een door de vliegtuigfabriek A. V. Roe en Co. gebouwde ver- keersmachine. In het vliegtuig bevonden zich zes personen, vier ervan werden gedood. Tot de slachtoffers behoort Roy Chadwick, chef-ontwerper van de fabriek, de ontwerper van de A.V.R.O.-Lancaster, de vier-motorige bommenwerper, die zulk een groot aandeel had in het offensief van Engeland tegen Duitsland in dc afgelo pen oorlog. Chadwick heeft meer dan dertig soorten vliegtuigen ont worpen. Het A.N.P. verneemt nader, Jat het verongelukte proto- tyne de Avro-Tudor-Two was. een machine, die beschouwd werd als één van de meest luxueuze vliegtuigen in dc we reld. Het toestel, uitgerust met vier rolls royce „Merlin" motoren, had gedurende de laatste zeventien maanden proefvluchten gemaakt. Het was uitgerust met een „druk- cabine". Het zou een kruis snelheid ontwikkelen van 450 km per uur op een hoogte van vijf en zeventig honderd me ter. Met veertig passagiers en bagage zou het 4160 km kun nen vliegen zonder tussenlan ding. Met 60 passagiers 3200 kilometer. Een commissie is begonnen met het onderzoek naar de ramp. Dc verklaringen van de twee overlevenden kunnen daarbij van waarde zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 9