PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHRAALHANS protesteert Het drama op de Exodus 1947 De vuilnisman naar Walcheren? BLIJFT KEUKENMEESTER Stichting v. d. Landbouw Vandaag Geen verandering in Indonesië Maandag 25 Aug. 1947, !90e Jaargang - No. 200 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op. zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN advertentieprijs: 12 et. per ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse' nummers 5 ct. Christelijke feestdagen. minimum p. advertentie 2. Bureaux eevesTiga te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) - Middelburg Londense Kas 29 tel 2077 en 2924 Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3 tel 102 Terneuzen Bronwerjjatr 2. Postrek nr 359300 PZC. Middelburg. Het wereldgebeuren Oogstvooruitzichten in Europa weinig rooskleurig. Vandaag begint F.A.O.-conferentie. Weinig opwekkend zijn de laatste gegevens óver de voedl selsituatie in Europa. In Frankrijk staat de oogst er ais gevolg van de grote droogte gleciht voor, in Duitsland hope loos. In Roemenië, eens de graanschuur van Europa, ver wacht men een oogst van slechts een derde van de nor male. Italië kan maar een hal ve oogst binnenhalen. Zweden moet 30. Tsjecho-Slowakrje 70 meer invoeren dan vorig jaar. Alleen uit Rusland en Ame rika komen hoopvoller- klan ken. In het eerste land wordt een normale, in het tweede 'n record-oogst verwacht. Daar het afwachten blijft wat de Ver. Staten kunnen exporteren ziet het er voor ons wereld deel allesbehalve rooskleurig uit. Schraalhans zal voorlopig keukenmeester blijven. Tenzij schraalhans vervangen wordt door de F.A.O. Vandaag n.l. zal te Genève de derde jaarlijkse conferentie beginnen van deze organisatie voor voedsel en landbouw van de Ver. Naties. Als het waar is dat de weg naar de v»de door de maag gaat ver /ut deze conferentie meer belang stelling- dan ze tot nu toe heeft gekregen. Op zich zelf Immers Is de F.A.O. een orga nisatie die veel en belangrijk werk kan verrichten ter verbe tering van de nog altijd precai re voedselsituatie als de aan gesloten landen bereid zrjn daai-aan zonder voorbehoud •mee te werken. Door de stu wingskracht van de energieke dlrecteur-genei-aal van de F. A.O.. de Engelsman sir John Boyd Orr heeft het er naar uitgezien alsof de voedselor- ganisatie inderdaad een be langrijke ról ging spelen in de wereldeconomie. Een jaar ge leden heeft sir John een be langwekkend plan uitgewerkt tot stichting- van een perma nente voedselraad voor de ge hele wereld, enigszins ter ver vanging van de inmiddels ge liquideerde U.N.N.R.A. Deze raad zou moeten zorgen voor aankoop van levensmiddelen in landen met een voedselover- schot om zodoende 'n voorraad aan te leggen ter verdeling- on der behoeftige landen. Op die manier zou door een interna tionale regeling verhinderd kunnen worden, dat in het ene land voedsel vernietigd moet worden omdat er geen koop kracht aanwezig is, terwijl in een ander land nar ditzelfde voedsel' wordt gesnakt. Voorts zou de voedselrgad de ver schillende landen met raad en daad moeten bijstaan bij de verhoging van de landbouw productie en aangeven wat bet beste verbouwd kan worden. Sir John's? plan was een po ging te komen tot een soort gelelde voedseleconomie. Op de vorige jaar te Kopenhagen gehouden conferentie was de geestdrift ervoor niet groot en „Le Tabou" is taboe. Het Parijse café hoofdkwartier van de in Frankrijk furore ma kende existentialisten- beweging onder leiding van Jean-Paul Sartre, genaamd „Le Tabou", werd Zondagmorgen be legerd door met emmers water gewapende buren, die zich beklaagden over de „luidruchtige bijeen komsten" van deze filo sofische groep. Men had reeds de politie gewaar schuwd, en nadat deze ter plaatse verschenen was, werd op de deur van „Le Tabou" de me dedeling aangeplakt: „Gesloten tot Septem ber, wanneer, naar wij hopen, de burgerij ge kalmeerd zal zijn". Worden Duitse socia listen gedeporteerd? Franz Neumann, de voorzit ter van de sociaal democrati sche Unie van Groot-Berljjn, heeft verklaard, dat zyn par ty in staat is honderden soci aal-democraten te noemen, die te Berlijn en in de Sowjet-Rus- sische zone waren gearres teerd en van wie „sindsdien nooit meer iets is vernbmen". In zyn verklaring, die door het onder Amerikaanse con- tröle staand blad „Abend" ie gepubliceerd, zeide Neumann, dat de gedwongen tewerk stelling in de Oostelijke zöne als politiek dwangmiddel werd gebruikt tegen allen, die te genstanders zy'n van de socia listische eenheidspartij. werd het plan voorlopig in het archief opgeborgen. Dit keer zal het opnieuw ter sprake ko men met de scherpste kanten eraf geslepen. Voorts zal de algemene voedseltoestand wor den besproken. Volgens het laatste rapport van de dir-gen. is deze toestandweinig beter dan het vorig jaar en tenzij doeltreffende maatregelen wofden getroffen, zal ze nog twee jaar zeer slecht blijven. Aan de conferentie, die tot 13 Sept. zal duren, nemen de meeste der 49 ledenstaten deel. De Sowjet-Unie echter zal geen vertegenwoordiger zenden, zonder dat daar een bepaalde reden voor werd opgegeven. Dat doet de conferentie veel aan waarde Inboeten, want het door de Russen gecontroleerde gebied heeft een belangrijk aandeel in de voedselproductie. Ook bij lenigen van de voedsel- nood in de wereld zijn de Sow- jets blijkbaar niet te vinden voor internationale samenwer king. REGERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND. Nadat reeds eerder drie Griekse ministers, de leiders van de drie centrum-partijen, hun ontslag hadden aangebo den, heeft de Griekse minis ter-president, Demitrios Ma- ciemos, aan koning Paul het ontslag van zyn gehele kabi net aangeboden. Daarmee is in Griekenland een regeringscrisis ontstaan. Koning Paul heeft inmiddels Tsaldaris, de minister van bui tenlandse zaken, opdracht ge geven een nieuw kabinet te vormen. Tsaldaris verklaarde, dat hij op alle partijen, met inbegrip van de liberalen, een beroep zal doen om aan de nieuwe regering deel te ne men. Men verwacht echter, dat een rechtse regering zal „worden gevormd, die een ex treme politiek zal volgen ln het onderdrukken van de guerilla^-opstand. Britse mijnwerkers helpen Attlee. De secretaris-generaal van de Britse nationale mijnwer- kersbond, Arthur Horner, heeft verklaard, dat dc mijnwerkers „als lening" tot Mei 1948 weer zes dagen per week zullen wer ken om de regering in de crisis te helpen. Zij willen van September tot Mei 1948 elke Zaterdag 6*2 uur werken. Tegen landbouwpolitiek der regering. Adres aan de beide Kamervoorzitters. „Het komt ons gewenst voor vast te stellen, dat in toene mende mate het beleid van de minister van landbouw het noodzakelijk vertrouwen in de boerenkringen begint te verlie zen. De geringe mate van overeenstemming tussen de Stichting en de minister ten aanzien van de prijsvaststellin gen moge o.a. blijken uit het feit, dat er slechts voor een enkel agrarisch product een zekere mate van overeenstem ming werd bereikt", aldus valt te lezen in een schrijven, dat door de Stichting voor de Landbouw is gezonden aan de voorzitters der fracties van de Eerste ey Tweede Kamer der Staten Generaal. Na geconstateerd te hebben, dat de toestand in land- en tuinbouw critiek is geworden en dat het tydstip is aangebro ken, waarop de volksvertegen woordiging de vraagstukken der boeren uitdrukkelijk en krachtdadig moet voorstaan, want dat er door haar toedoen tot nu toe weinig maatregelen tot stand zijn gekomen, die tot de verbeelding van de boe ren spraken, vervolgt de Stich ting met het uitspreken van haar vermoeden, dat de volks vertegenwoordiging in de me ning verk'eert, dat er een grote mate van overeenstemming be staat tussen de minister haar. „Dit berust echter op een misvatting, naar onze mening daardoor veroorzaakt, daar het betrokken departement meer dan ons lief is naar buiten de indruk wekt, dat veel van het geen wordt voorgesteld of ver dedigd, mede zou berusten op een overeenstemming van ge voelen bij de Stichting voor de Landbouw". ONBEHAGEN EN ONTEVREDENHEID. „In de kringen van boeren en tuinders beginnen zich ge voelens van onbehagen, onte vredenheid en ongeduld te openbaren in een mate, dat het een noodlottige vergissing zou worden, indien men meende, deze te kunnen negeren." Als oorzaken hiervan geeft de Stichting aan, dat de boer of tuinder een onbeperkte werktijd heeft, zijn geduld op de proef gesteld ziet door tal van administratieve maatrege len en dat hy zeer sterk en in toenemende mate het gevoel heeft het slachtoffer te zijn van zijn eigen fatsoen in het zich individueel en organisato risch schikken in de economi sche en sociale politiek der re gering. Mede door de medewerking van de georganiseerde land bouw is het zeer zuinige agra rische prijsbeleid van de rege ring geslaagd, kunnen de vèr- ïngrijpende maatregelen van graaninname en veelevering worden doorgevoerd en slaagt de regering erin vele produc ten belangrflk beneden de we reldmarkt in handen te krij gen. In handel en industrie werd de door de boeren ge toonde medewerking niet ge vonden, daar bleek of de macht „Reynold's Bomshell", 't tweemotorige vliegtuig dat kort geleden in recordtijd de wereld is rond gevlogen, is door de eigenaar te koop aan geboden. of de wil der regering of beide, tekort te schieten. „Als men meent, dat de landbouw nog even weerloos als vroeger is en zal toestaan een „vlotte" loonpolitiek te voeren ten koste van onze boe ren en tuinders en hun arbei ders, dan vergist men zich. Met onverminderde kracht zul len wij de eis voor gelijkstel ling voor lonen en doorbereke ning in de prijzen blijven stel len". MOEILIJKE WINTER VOOR DE DEUR? Het schrijven noemt als ver dere oorzaken van de onrust, die in de gelederen van boeren en tuinders bestaat ten eerste de nog steeds ondervonden moeilijkheden bij het verkrijgen van het nodige personeel en het nog steeds niet tot een eenheid gegroeide beleid van de regering in deze; ten tweede de te -lage prijzen der granen waarvoor men geen compensatie vindt in de vee houderij, omdat men teveel graan moet inleveren, te wei nig voedermiddelen kan aan kopen en met name de prijs voor de eieren te laag is; ten derde dc moeilijke toestand, die in het consumptiemelkge- bied in het Westen des lands heerst bij de veehouders, door dat de grasgroei zeer te wen sen overlaat; ten vierde de blij vende onzekerheid in de tuin bouw als gevolg van het uit blijven van maximumprijzen. Met name in Zeeland dreigt een oogstmislukking. De noodlottige weersomstan digheden zullen voor boeren en tuinders een zeer moeilijke winter tot gevolg hebben, daar er nu al sinds geruime tyd geen gras meer is voor het vee en de verbouw van ruw- voeder in vele streken van het land als mislukt kan worden beschouwd. „Zoals het er thans voor staat, dient öf de koers der re gering te veranderen öf de landbouw zal deze zelf veran deren, door zijn medewerking te weigeren aan alles, wat hem tenslotte zelf dupeert", aldus besluit het schrijven. viert Urugay zy'n onafhankelijkheidsdag (1825) is het 375 jaar geleden dat Stavoren door de Staatsen werd ingenomen, die deze plaats op 6 September echter weer aan de Spanjaarden moesten afstaan. Spoorwegongeluk bij Berlijn. Vermoedelijk door wegge worpen sigaretten, is een hou ten spoorwegwagen, waarin 'n aantal arbeiders van hun werk in Berlijn naar hun huizen in de voorsteden terugkeerden, in brand geraakt. Een twintigtal arbeiders vond de dood in de vlammen, terwijl naar schatting even eens twintig arbeiders voor 't merendeel zeer zware verwon dingen opliepen, zodat men voor het leven van een tiental van hen vreest. Weer een mijnramp in Engeland. In Engeland heeft zich op nieuw een mijnramp voorge daan. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond in de mijn Morisson North een ex plosie, waardoor 24 mijnwer kers van de nachtploeg wer den verrast; 19 hunner zijn om het leven gekomen. Dank zij de onvermoeide arbeid van reddingsploegen konden vijf mijnwerkers, die brandwonden hadden opgelopen, bevryd wor den. Zij werden in allerijl naar een ziekenhuis vervoerd. De mijn Morrisson North is een van de oudste van een groep kolenmijnen in het graafschap Durham. In 1926 brak een hevige ondergrondse brand uit in deze myn, welke in 1943 weer oplaaide. DINSDAG GEEN REGERINGS VERKLARING, over Indonesië. Naar het A.N.P. verneemt heeft de regering besloten Dinsdag aanstaande nog geen verklaring over de Indonesi sche kwestie ln de Tweede Ka mer der Staten Generaal af te leggen. Amerikaanse oudstrijders naar Nederland. Binnenkort is bezoek van Amerikaanse oudstrijders aan Nederland te verwachten. Naar het Agence France Pres- se naipelyk uit New York meldt, zullen de commandant van het „Amerikaanse legi oen" en een honderdvijftigtal leden van deze organisatie van oudstrijders, welke einde deze maand te New York in jaarlijks congres bijeen komt, op 3 September a.s. scheep gaan om een bezoek te bren gen aan de slagvelden in Euro- 'pa. Het gezelschap zal, behalve Nederland, ook Engeland, Frankrijk, België en Italië be zoeken. Brand op de Mookerhei. Zaterdagmiddag woedde een felle brand in de bossen van het landgoed Mookerheide. De vlammen laaiden hoog op en enige honderden h.a. bos gin gen verloren. De brandweren van Nijmegen, Cuyk, Groes- beek en Mook bestreden het vuur. De brand ging gepaard met talrijke hevige explosies van vele granaten en banden patronen, waarvan ontzaglijke hoeveelheden in de bossen ver spreid liggen.. - Dinsdag zal te Winscho ten het eerste na de oorlog in ons land gegoten carillon wor den ingewijd. De Times over het conflict. Een beul gearresteerd. Beslissende strijd te Hamburg Aan boord van een der drie Britsche schepen, die de ille gale Joodse immigranten naar Hamburg brengen, heeft een del* Joodse leiders gesproken over de „beslissende strijd te Hamburg". AUeen lafaards en verraders zullen aan land gaan, zo zeide hy. Wy ande ren zullen echter aan boord blyven en tot het einde toe weerstand bieden. De spreker werd toegejuicht door de 1500 opvarende Joden. Het kwam de correspondent van Reuter, die zich aan boord bevindt, echter voor, dat het enthousiasme niet zo groot meer is als op eerder gehou den vergaderingen. De schepen bevinden zich thans ter hoogte van Alicante aan de Spaanse kust. De reis naar Hamburg zal nog tien dagen duren. OORLOG TEGEN JODEN. Het bestuur van het Joodse bureau heeft te Jeruzalem een verklaring uitgegeven, waarin dc „gedwongen deportatie" van de emigranten van de,.Exodus" als „de laatste' daad in de vuile oorlog van de Britten tegen de Joden" wordt beschreven. JODEN VAN „EXODUS" TOCH NAAR FRANK RIJK? De Britse ambassade te Pa rijs heeft medegedeeld, dat de Britse regering de Franse re gering heeft verzocht de 4500 Joodse immigranten van de „Exodus 1947" weder op te ne men. De immigranten zouden uit de Britse zóne per trein naar Frankrijk worden ver voerd. In een verklaring van het Britse departement van bui tenlandse zaken wordt hier omtrent verklaard: „Zijner ma- jesteits regering heeft de Franse regering verzocht, de 4500 Joodse illegale immigran ten, die thans op weg zijn naar Hamburg, per trein via de Britse zöne weder in Fx-ank- rijk te willen ontvangen". Gedurende het week-end is de toestand in Indonesië niet veranderd. De „Times" van Zaterdag constateert, dat de „zo snelle verslechtering van de toestand op Java sinds het bevel tot staking van het vuren, groten deels te wijten is aan het feit, dat de Indonesische guerilla- troepen menen, dat zy een verdere Nederlandse militaire actie niet te vrezen hebben" Er bestaat nu een di-ingende behoefte aan interventie ter voorkoming van repressaille- maatregelen tegen de Chine zen en Indonesiërs, die de Ne derlandse troepe:. hebben ver welkomd. Het blad signaleert de verbijsterende indruk, welke de handelingen van de Veiligheidsraad op het Neder landse volk hebben gemaakt en is van oordeel, dat de Ne derlanders nog steeds niet in zien, dat de militaire actie, die zij heilzaam en onvermijdelijk achten, onverenigbaar is met de pogingen, door andere mo gendheden ondernomen, om recht te laten wedervaren aan de eensgezinde eisen van het nationalisme in Zuid-Oost- Azië. VLIEGVELD DOOR NEDERLANDERS BEZET. De radio van de Indonesi sche republikeinen heeft ge meld, dat Nederlandse troe pen met behulp van vliegtui gen en tanks, het vliegveld Boegil bij Malang hebben be- Uitbetaling gerepatrieerden. Verschenen Ls> een Staatsblad houdende de definitieve xege- ling der gedeeltelijke uitbeta ling van tractementen en pensioenen, door de werkne mers lrx Indische dienst landsdienaren zowel als parti culieren gederfd gedurende de periode Maart 1942—Aug. 1945. De Griekse stad Nigritta, in Noord-Ma cedonië, is door opstandelingen in brand gesto ken. DE HERBEPLANTING NADERT. "Dag in dag uit wonlen nieuwe vorderingen gemaakt bij het plantrijp maken van de Middelburgse bolwerken. Een fraaie overzichtsfoto. EEN ARCHITECT ZEGT, DAT HET NODIG IS Een scherpe critiek. In hét weekblad „Bouw" van 16 Augustus wijdt de be kende architect J. J. P. Oud een nog al critisch artikel aan Walcheren. In hetzelfde nummer dient ir. J. Gerber hoofd van het Streekbureau Walcheren van het College van Alg. Commissarissen van de Wedei-opbouw, hem van antwoord. Het debat is zo belangwek kend, dat wij uit beide artike len de voornaamste passages laten volgen. Allereerst komt hier de heer Oud aan het woord, die na een inleidende herinnering aan de vroegere romantische schoon heid van Walcheren o.m. schrijft: Men heeft Walcheren na de droogmaking nog niet ai te best behandeld en het komt me voor, dat eigenlijk nergens in ons land zo weinig werke lijke toewyding aan het her stel besteed is als op Walche ren. Het ziet cr afgezien van een deel van Middelburg naar uit of men het min of meer in de steek heeft gelaten na de droogmaking. Ik weet wel, dat er geen materialen zijn, geengeld en geen geschoolde werkkrach ten. Ik wil zelfs aannemen, dat we ons, ook voor zover Walcheren betreft, voor het ogenblik nog even daarbn moeten neerleggen. Maar wat kan er op tegen zijn om door ongeschoolde arbeiders het ei land nu eens een frisse beurt te geven? Wie Vlissingen in de laatste tijd bezocht heeft, moet ge troffen zijn door de hopeloze rommel, die door de gehele stad nog her- en derwaarts ver spreid ligt. Stuitend is daarbij de toestand van een aantal kerkhoven aan de Koudekerkse Weg, waarvan de hekken nog precies zo tegen de grond lig gen als na de droogmaking het geval moet zjjn geweest en waarbij Jan en alleman tussen de graven door wandelen, ter wijl vuil en papieren om de omgevallen grafzerken heen- waaien. Kan zoiets nu niet anders Is een eenvoudig noodhek zó kostbaar en 'onbereikbaar, dat men de nabestaanden dit aaxx moet doen? En als daaraan dan iets ge daan zou kunnen worden, zou men dan de opruiming toch ook nog niet iets verder in Vlissin gen kunnen doorzetten? Schriller contrast is wel niet denkbaar dan de ho peloze ravage door de ge hele stad en daai-tcgenover de vlaggen en de café'tjes op het onnozel kleine stukje boule vard, dat nog behoorlijk te ge bruiken is. Vlissingen was nooit een bij zonder nette stad, zei iemand uit de streek me. Ik weet dit uit vroegere ondervinding, maar moet het zó erg zijn als het nu is? Iaat men de z.g. nieuwe weg van Vlissingen naar Middel burg, dan stemt het moedeloos nog zoveel nauwelijks aange raakte oorlogsellende te moe ten aanschouwen. Zelfs in Lim burg en Brabant ziet men zo- Iets by mijn weten niet meer. In Westkapelle, waar de mensen de was nog steeds voor hun bunkerwoningen te dro gen hangen, voelt men zich als in de donkerste uithoeken van een grote stad. Kan deze mens onwaardige wyze van volks huisvesting nu nog al niet door een aantal eenvoudige nood woningen vervangen worden Er gebeurt tenslotte door ons gehele land nog heel wat en zou dit daar niet van af kun nen? Het is voor een Neder lander .beschamend zoiets te moeten meemaken. Als men deze mensen een aantal noodwoningen gaf, kon men dan niet enige honderden Eolitieke delinquenten in de tinkers onderbrengen en ze het eiland laten opruimen? In de zomer zouden deze heren daar heus zo slecht niet zitten ker werk doen dan in de kam en ze zouden er verdienstelij- pen. Geschoolde arbeiders zijn voor dit werk niet nodig en het eiland moet in deze gore toe stand voor de bewoners al heel wenig aantrekkelijk zijn, ter wijl men er het toerisme zeker niet aan kan bloot stellen. En wat kan bv. de reden zijn, dat midden in het vrjjwel niet beschadigde dorp Zoutelande nog steeds eindeloze hopen puin liggen? Kan men die niet op een minder hinderlijke plaats bewaren dan juist daar, waar nog een van de mooie gedceltén van Walchei-en bjjna gaaf behouden is gebleven? Als men ook hier eens orde liet maken, dan zou weer een dorp op Walcheren zyn oude aan trekkelijkheid terug hebben en het zou bemoedigend zijn voor de rest van het eiland. Ook dit werk zouden politieke delin quenten uitstekend kunnen doen. Walcheren is qua natuur schoon allerminst een verloren eiland, maar dc vuilnisman moet er noodzakelijk naar toe. Morgen enkele citaten uit Let antwoord van ir. Gerber. zet. De aanval werd, volgens de republikeinse radio, door een Nederlands bataljon, vier tanks en twee vliegtuigen, van twee kanten tegelijk uit gevoerd. De gevechten om het vliegveld Tengkol, zeven kilo meter ten Noorden van Boe- gil, zouden gisteren voortge duurd hebben. EEN BEUL GEARRESTEERD. Binnen drie uren na zyn aankomst te Batavia is dooi de Nederlandse milttairen ge arresteerd de T.N.I.-officier Adjeng, die verdacht werd van een groot aantal moorden. Reeds bij het eerste verhoor bekende Adjeng, dat hij in de Bersiap-tijd (de periode, waarin de republikeinen de macht overnamen, van de Ja- pannézen: October 1945) 35 moorden had gepleegd. Hy werkte in deze periode als beul te Batavia en vertrok later naar Poerwokerto, waar hij benoemd werd tot luite nant van de T.R.i. Donderdag nacht kwam hy te Batavia terug en werd promot gear resteerd in een publiek huis, waar hij samen met zijn as sistent vertoefde. DE UITWIJZING VAN NON-COÖPERATIEVE REPUBLIKEINEN. INTERNATIONALE BRI GADE Volgens een bericht van Antara hebben politieke krin gen in Djocjain verband met het bericht, dat non-coöpera tieve republikeinen over de demarcatielijn zullen worden gezet, verklaard, dat deze Ne derlandse maatregelen slechts bewijzen, dat het merendeel van de Indonesische intellec tuelen trouw blijft aan de re publiek. Een ander bericht van Antara maakt melding van een vergadering, ergens op Java gehouden, om het in zetten van een „internationale brigade", bestaande uit Chine zen, Philipino's en Indiërs, te overwegen. De brigade zou in totaal 1400 man sterk zijn. De Elbe onbevaarbaar. DOORVOER NAAR TSJEOHO SLOWAKIJE OVER ROTTERDAM. Daar door de droogte de El be een zo lage waterstand heeft, dat de rivier op vele plaatsen onbevaarbaar is. moet de doorvoerhandel naar Tsjecho Slowakije, die over deze stroom ging. grotendeels over Rotterdam worden ge leid. Tevens stellen de Britse bezettingsautoriteiten talrijke extra treinen voor goederen vervoer beschikbaar. De zwarte slang. Een rubberfabriek te Loos duinen leverde enige tiendui zenden stofzuigerslangen langg de gebruikelijke weg en tegen de normale prijs aan een han delmaatschappij. Wanneer deze artikelen niet van de goede weg waren afge weken, zouden zij in de winkel met meer dan 8.15 per stuk hebben mogen kosten. De prijs controle te Delft bemerkte ech ter dat ze in enkele zaken voor 20.50 werden verkocht. Naarstig speurderswerk loonde de moeite. Het bleek, dat niet minder dan vier on gewenste handelsschakels had den meegeprofiteerd. Tegen al ien is proces-verbaal opge maakt. Uitzending Indische ambtenaren. Het ministerie van overzeese gebiedsdelen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor jongemannen, die een voorop leiding hebben genoten, welke toelating geeft tot academische examens (ook H.B.9. A ls vol doende), gelegenheid bestaat te worden aangewezen als can. dldaat-Indisch ambtenaar (In- doloog). Na voltooiing van de Indologlsche studie worden zij van regeringswege naar Indie uitgezonden, ten einde aldaar aan 's lands dienst te worden verbonden. Nieuwe branden in het Reichswald. Terwijl ter hoogte van Nij megen de branden in hét Reichswald bedwongen zyn, zijn in de meer Zuidelijk gele gen gebieden nieuwe branden uitgebroken. Terwijl de Duitsers beweren, dat deze branden door hitte en droogte zyn veroorzaakt, zijn de Nederlandse grensbewoners van oordeel, dat zy te wijten ztfn aai sabotage van de Duit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1