Elf boerderijen uitgebrand Bakkersstaking geëindigd Geen ex-satellietstaten lid van de Verenigde Naties Minister Huy smans in Zeeland NIEUWS UIT ZEELAND Politiek misdadiger was tevens rover MICHELIN Tholen. Minister Huysmans in het vlasgebied Schouwen en Duiveland „De Graanhalm" maalt een volle eeuw! Industrialisatie- problemen besproken. Zoals wy reeds aankondig den heeft de minister van eco nomische zaken dr. G. W. M. Huysmans, vergezeld van dr. Ch. I* M. Truyen, directeur- generaal van handel en nijver heid, Donderdag een bezoek aan Walcheren gebracht. Des morgens werd een be spreking gehouden met de Commissaris der Koningin in do provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het college van Gedeputeerde Sta ten, dat volledig was op de heer Mes na. en met vertegen woordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze bespreking was van vertrouwelijke aard en droeg een informntorisch karakter. In hoofdzaak werden industria- llsatieproblemen besproken, waarbij de minister zich deed TWEEDE KAMER Interpellatie over bakkers staking toegestaan. De Tweede, Kamer is Don derdagmorgen in openbare vergadering byeengCKomen on der voorzitterschap van mr. Van Schaik. De voorzitter deelde mee, dat de heer S. L. Mansholt te Wassenaar is benoemd, ver klaard tot lid der Kamer in de vacature ontstaan door het ontslag van de heer Palar. In verband met het niet aanne men dezer benoeming door de heer Mansholt is tot lid van de Kamer benoemd de heer N. Stufkens te De Bilt. Donderdagmiddag besloot de Tweede Kamer het verzoek van de heer Hacke om te mo gen interpelleren over de sta king in het bakkersbedrijf toe te staan en de interpellatie te doen houden op een nader te bepalen dag. Daarna kwam het wetsont werp inzake goedkeuring Le ningsovereenkomst aan ae or de. De minister van financiën, de heer Lieftinck, merkte op, dat de besteding van het cre- diet over de verschillende lan den, die goederen kunnen le veren, geheel vrij is- Het wetsontwerp werd na dupliek zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens verenigde de Kamer zich met dc conclusies van verslagen der commissie voor dc Rijksuitgaven en ten slotte met de conclusie van 't verslag der vaste commissie voor overleg met de regering inzake handelspolitieke aange legenheden omtrent de nota inzake de deviezenpositie. Te kwart voor vier werd de vergadering verdaagd. Typhusgevallen in Bergen op Zoom. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom zijn momenteel 9 leerlingen van het Dr. Mloller- lyceum opgenomen, die ziek zijn teruggekeerd van een va- cantiercisje naar Frankrijk. By hen all^n werd typhus gecon stateerd. Geen der leerlingen verkeert in levensgevaar.^ Boycot van de Gaulle. De Franse socialistische par tij en de M.R.P. hebben aan- gekondigd. dat elk hunner af gevaardigden, die zich aansluit bij de Woensdag gevormde f>arlemenlsfractic van de Gaul- e. automatisch buiten de par tij gesloten zal worden. voorlichten zowel over de pro blemen, waarmede do bestaan de bcdrUven te kampen heb ben, zoals materiaalvoorziening en tekort aan arbeidskrachten, met de daarmede samenhan gende vraagstukken, als over de toekomstmogelijkheden, welke voor Zeeland aanwezig mogen worden geacht. Nadat in het Wooldhuis te Vlissingen de lunch was ge bruikt, werd een bezoek ge bracht aan de Vitritefabrleken te Middelburg, waar minister Huysmans werd rondgeleid door de heer J. Berdenis van Berlekom en aan de N.V. Kon. Mij. „Dc Schelde" te Vlissin gen. waar de beide directeuren ir. H. C. Wesseling en ir. A. Smit als gastheren fungeerden. Na afloop van de rondgang door de fabriek, waarbij ook 'n kort oezoek gebracht werd aan de Willem Ruys, vond nog een korte bespreking plaats tussen een afvaardiging van 't Schel- depersoneel en de minister, waarbij van de zjjde van het personeel verschillende wensen naar voren werden gebracht en door de minister van antwoord werd gediend. Tot slot van de dag werd in de vooravond een korte trip naar Westkapelle gemaakt. DE KEUZE. Zij zou over twee da gen in het huwelijks bootje stappen in de verwachting haar geluk te vinden. Van te voren probeer de zij het met een iot op de kermis en ze had geluk. Ze mocht kiezen uit enkele voorwerpen van vrij grote waarde. De keuze was niet moeilijk. Trots ging ze met een kinderwagen naar huis. Grote bos- en heide brand. Donderdagmiddag- woedde een bevige bos- en heidebrand in het aan natuurschoon zo rijke gebied ten Oosten van Benne- kora. Daar niet alleen groot ge vaar bestond voor de bossen maar ook voor de vele land huizen in deze omgeving, wer den de brandweren van de ge hele Veluwezoom gealarmeerd, terwijl ook de garnizoenen van Ede en Arnhem om assistentie werd verzocht. Omstreeks 6 uur kon gezegd worden dat men het. vuur meester was. Enkele honderden ha. heide en dennebos gingen in vlammen op, terwijl twee landhuizen tot de grond toe afbrandden. Brandweer had geen water. Donderdagmiddag omstreeks I u. ontstond er brand in een heg naby een boerdery te Heusden (Limburg). Deze brand sloeg over op een boer dery en van hieruit op tien an dere boerderyen, zodat in het geheel elf boerderyen een prooi der vlammen werden. De brandweren van Helmond en Venlo alsmede de plaatse- Kabinet en Indonesië. Een officieuze verklaring. Een woorvoerder van buiten landse zaken verklaarde Don derdagavond aan het A.N.P. naar aanleiding van de vele ge ruchten, welke circuleren om trent belangrijke beslissingen, welke door het kabinet geno men zouden zyn, het volgende: Het is onmogelijk op alle ge ruchten en speculaties com mentaar te geven. Wel kan verklaard worden, dat de Vei ligheidsraad niet bevoegd is t.a.v. het conflict in Indonesië beslissingen te nemen. Verder dat de regering met byzondere belangstelling uitziet naar het verloop van de zitting van de Veiligheidsraad van heden. Het kabinet zal ongetwij feld na deze zitting van de Vei ligheidsraad alle aanleiding vinden om bijeen te komen ter bespreking van de situatie. Of het kabinet dan belang rijke beslissingen zal nemen van welke aard ook, zal rustig moeten worden afgewacht. In dit verband moge er op gewezen worden, dat de rege ring Dinsdag een verklaring voor de Kamer zal afleggen. Voorbereiding tot aanval op Djocja? Aneta meldtuit Batavia, dat de radiozender „De stem van Vrij Indonesië" heeft mee gedeeld, dat dc Nederlanders» zlQh op de vliegvelden van Gombong en Poerwokerto ge reed maken voor de aanval op Djogja. lijke brandweer bestreden het vuur. Dc brandweer kon slechts water betrekken uit één brand put. Zij moest zich daarom be perken tot het vrijhouden van •enkele belendende panden aan één zjjde der straat. De brandweren van Venlo en Helmond verschenen ter assis tentie, doch deze konden pas mede optreden toen men over een kilometer lengte uit de kasteelgracht water had ge pompt. Veel huisraad, landbouw werktuigen en landbouwmachi nes, alle wintervoorraden turf, de gehele oogst, varkens en een paard verbrandden eveneens. Verzekering dekt slechts ten dele de schade. NOG MEER BRANDEN. In de Peel heeft Donderdag een grote brand gewoed, waar door het dorp Moost, onder de gemeente Nederweert ernstig werd bedreigd. In Someren verbrandden twee grote boer derijen. In Heesch bij Oss verbrand den 2 woningen. Amsterdam iieeft weer brood. In spoedvergadering hebben de Amsterdamse hakkers Don derdagmiddag besloten Vry- dagochtend weer brood af te leveren. Verschillende bakke- (Ingezonden mededeling) gefabriceerd ryen hadden hun ovens gedu rende de staking op tempera tuur gehouden en tezamen met hun collega's, die over moder ne outillage beschikken en die dus dadeiyk kunnen gaan bak ken, zullen zy de bakkers, die nog niet kunnen bakken met brood helpen, zodat ook deze hun klanten het dagelyks brood zullen kunnen verstrek ken. De vergadering nam een motie aan waarin ze de gevraagde interpellatie in de Tweede Kamer toejuichten omdat de strijd der bakkers daardoor wordt getroffen uit de sfeer der ambtelijke wille keur en in het volle licht der openbaarheid op democrati sche wijze kan worden behan deld. Na afloop van de vergade ring maakte een vertegen woordiger van 't Amsterdam- sche gemeentebestuur bekend, dat de vordering van bakke rijen stopgezet zal worden en dat de bakkerijen, die reeds gevorderd zyn, wanneer geble ken is, dat de bakkers inder daad de arbeid hervat hebben, vrijgegeven zullen worden. eerste kamer. De Eerste Kamer heeft Don derdagavond gestemd over 't wetsontwerp tot invoering van 's buitengewoon pensioen voor de deelnemers a^n het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen. Het werd aan genomen met 20 tegen V stem men. Het wetsontwerp over de De Zeeuwse tuinbouwtentoonstelling. De „01vefo"-tentoonstelling, welke gehouden zal worden op 25, 26 en 27 September in de Veilingsgebouwen te Kapelle, beloofd iets moois te worden. Talryke kwekers geven zich op. om met een stand van fruit, groenten, bloemen, enz. uit te Komen. De Rijkstuinbouwvoorllch- Ungsdienst zal zich ook nu weer inspannen, om de weten schappelijke basis waarop de fruitteelt rust, overzichteiyk aan de bezoekers voor te stel len. Velen hebben aan deze ten toonstelling reeds nu hun steun verleend; hetzy in de vorm van een geldelijke be drage of wel door het schen ken van een medaille. De Directeur van de Tuin bouw, de heer ir. A. W. v. d. Plassche, is bereid gevonden om op 25 September a.s. de tentoonstelling te openen en de Commissaris der Koningin was zo welwillend het Be schermheerschap op zich te nemen. De brug over de Zandkreek. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft met twee le den van Gedeputeerde Staten een onderhoud gehad met de minister van Verkeer en Wa terstaat nopens het tot stand brengen van een brug ovor de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-peveland. Het bleek, dat de minister niet afwijzend staat tegenover de plannen, die overigens reeds van voor de oorlog dateren. Het hangt voornamelijk af van het tem po, waarin de landelijke we- deropbouwmoeilijkheden wor den opgelost, op welk tijdstip de brug-plannen uitgevoerd kunnen worden. tuchtrechter voor de prijzen. Dé Tuchtrechter voor de Prijzen legde tijdens een zitting- in Middelburg bij verstek boetes op van f 250.— aan J. H. te Wolphaarstdijk, die stro te duur kocht en verkocht, zon der echter de toegestane winst marge te overschrijden, van f 200 aan W. K. te Rilland- Bath, die 67.360 kg stro voor f 30 per 1000 kg verkocht en zodoende een overwinst maakte van f 217.85 en van f 29. (schikking) aan A. G. te Mid delburg, die in zijn winkel vei- ligheidsscheerapparaten te duur verkocht had. Steeds maar veto's in de Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad heeft zich Donderdagavond bezig gehou den met de bespreking van een aantal aanvragen tot het lid maatschap van de Ver. Naties. Liefst vijf landen, alle vijf vroegere satellietstaten, hadden in Lake Success aangeklopt op de poort van de V.N., maar geen van hen werd tot het heiligdom der internationale samenwer king toegelaten. Om beurten slingerden Amerika en Rusland hun veto de Raad in en werden do aanvragen afgewezen. Het eerst kwamen aan de beurt de protégé's van de Sow- jet-Unie, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Zowel Engeland en de Ver. Staten verklaarden niet de overtuiging te hebben, dat deze landen in staat zijn de verplichtingen van het hand vest na te komen en brachten hun veto uit. oostenrijk en italië. 'Vervolgens hield de Ameri kaanse afgevaardigde een plei dooi voor de toelating van Ita lië en Oostenrijk. Hij zeide het als een onrechtvaardigheid te beschouwen, Italië buiten de V. N. te houden, alleen omdat Rusland het vredesverdrag niet heeft geratificeerd. Sprekende over Oostenrijk verklaarde hij, dat zijn rege ring de militaire bezetting van dit land niet meer nodig acht en dat deze onmiddellijk dient te worden beëindigd. Hij voegde er aan toe, dat zulks slechts door de onvermurwbare hou ding van Rusland nog niet was geschied. De aanvraag van Italië kreeg 9, die van Oostenrijk 8 stem men. Rusland echter stemde tegen en maakte daarmee voor de 17de en 18de maal van het veto-recht gebruik. een impasse. De Amerikaanse afgevaar digde verklaarde vervolgens, dat de Veiligheidsraad zich klaarbiykelijk in een impasse ZeeuwQnjppgrs De ouden van dagen te St. Philipsland hebben Dinsdag een uitstapje naar Rotterdam ge maakt. Aan de Ned. Herv. Kerk te Oud-Vossemeer is tot kerk voogd benoemd ds. S. G. j. Govcrts. Voor het eerst sinds 1940 .hebben de Axelse ouden van leningsovereenkomst werd j dagen Donderdag weer een daarna zonder hoofdelijke autotocht gemaakt naar 't land stemming aangenomen. Ivan CadzancL bevindt en stelde voor de alge mene vergadering over de aan vragen te laten beslissen. Hij trok dit voorstel schielijk in toen Grpmyko opnieuw met een veto dreigde, zodat de Raad onverrichterzake uiteen moest gaan. Oud-Vossemeer diefstal. Door mindere sportieve lie den werden deze week uit de klederen van personen, die in de Eendracht bij Oud-Vosse meer aan het zwemmen waren, een portefeuille, geld en andere voorwerpen ontvreemd. De por tefeuille is later aan de Oud- Vossemeersedijk terug gevon den, doch zonder inhoud. zondagsdiensten doktoren. Voor spoedeisende gevallen in Tholen, Oud-Vosemeer, Nw. Vossemeer en St. Philipsland zijn Zondag te bereiken, mevr. LindenberghKlooster, arts te Oud-Vossemeer en de heer Bruijnzeel, arts te St. Philips land. Door de kinderen der Zondagschool van het Leger des Heils te Yerseke werd Woensdag een uitstapje ge maakt naar Breda. BESPREKINGEN TE AARDENBURG. Komen er coöperaties Minister Huysmans bracht Vrijdagmiddag een bezoek aan Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren. De minister was verge zeld door de directeur-gene raal van handel en nijverheid, dr. Bruyer, de Commissaris der Koningin in Zeeland, de leden van de G. S., de heren Schout, Hamelink en v. d. Weel en de griffier mr. Telle- gen. BESPREKING TE AARDENBURG. Het gezelschap arriveerde tegen 9 uur te Breskens en vertrok rechtstreeks naar Aardenburg, waar in het ge meentehuis een bespreking plaats vond met het college van B. en W., met burge meester van Bönninghausen van IJzendijke en met enkelè vertrouwensmannen van de vlasindustrie uit Eede, St. Kruis en IJzendijke. De besprekingen hadden een zeer gemoedelijk karakter en een gunstig verloop. De vlassers bespraken hun moeilijkheden, o.a. het ont breken van warm-water-rote- rijen, waardoor niet alleen de bewerking van het vlas veel meer arbeid vergt en daar door kostbaarder wordt, maar ook productie verloren gaat. Daar het stichten van ro- terijen individueel te kost baar is, zal het nodig zijn, dat coöperaties worden gevormd. COÖPERATIES. Het. plan zou zijn te komen tot het oprichten, van drie coöperaties, n.l. te Eede, St. Kruis en IJzendijke, in welke laatste gemeente reeds een coöperatie bestaat. Dit is te bereiken wanneer de meeste vlassers zich bij de coöperatie zullen aansluiten. De vlassers zouden dan bereid zijn tot het stichten van warm-water-ro- terijen op basis van de kos ten van 1940, terwijl voor de meerdere kosten een beroep wordt gedaan op de regering. Minister Huysmans. bleek sympathiek te staan tegenover deze plannen en zegde alle mogelijke steun en hulp toe. Zo zal er een commissie wor den samengesteld uit verte genwoordigers van het dep. v. handel, de bedrijfsraden en de herstelbanken, welke com missie naar W.-Z.-Vlaanderen zal komen om met vertrou wensmannen van de vlassers de plannen verder uit te wer ken. BIJZ. GERECHTSHOF IN 3 MAANDEN 150 ARRESTATIES. Jacht cp geallieerde piloten. Een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek, eiste de proc. fiscaal van het Byzonder Ge rechtshof te Middelburg- Vrij dagmorgen tegen de 41-jarige expediteur C. w. Paardekoo- per uit Kapelle, die zich tydens de bezetting op ergerlyke \vy- ze heeft misdragen. Hij speel de in korte tyd circa 150 on derduikers in Duitse handen, hielp mee aan de arrestatie van 3 geallieerde piloten en maakte van een huiszoeking een compleet roversfestyn. In Augustus 1944 voerde P. met een collega een huiszoe king uit in de woning van J. R. J. Breshamer in Deventer. Het doel was een onderduiker te vinden. Hij nam bij deze ge legenheid een groot aantal eigendommen van Breshamer „in beslag". Brj een tweede be zoek dreigden hij en zijn con frère met inbeslagname van het meubilair en geld, wanneer de zoon van Breshamer, die ge zocht werd, zich niet meldde. Tenslote stelden de heren voor 'dat de zoon zichzelf zou mel den en B. 1000 aan het Duit se Rode Kruis zou schenken. Na by de S.D. geprotesteerd te hebben, kreeg B. zijn eigen dommen successievelijk terug. Tezamen was het voldoende om een wagen te vullen! De heren hadden him buit maar alvast verdéeld. P. gaf toe aan de grote razzia in Rotterdam te hebben deelgenomen en dat hij bij ze kere Van Agt in Deventer een huiszoeking had gedaan. Ook de huiszoeking bij Bresha mer werd erkend, maar omtrent de roverij van goede ren, bleef hij vaag in zijn ast woorden. Op 22 Februari 1945 zou hy volgens de beschuldiging mee gewerkt hebben aan de arres tatie van drie geallieerde pi loten, die met een vliegtuig naar beneden waren gestort. Weer ontkende P., maar toen de pres. een brief van hem aan zijn vrouw voorlas, waaruit bleek, dat hij er wel bij ge weest was, kwam hjj hierop in zoverre terug, door te ver klaren, wel by het verbrande toestel te zyn geweest. POLITIEK SCHAVUIT. De procureur-fiscaal noemde P. een politieke schavuit en meende in verband met de ernstige aard van zijn daden een straf van 20 jaar met af trek en ontzetting uit de kies rechten voor de duur van het leven te moeten eisen.- Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens werd besproken de kwestie van de export van vlas naar België. Vopr de oor log exporteerden de vlassers zelf naar België, rechtstreeks aan de afnemers. Tijdens de bezetting kwam daarin veran dering en moest de export gaan via de groothandel. Deze maatrégel bleef ook na de be vrijding gehandhaafd, tot gro te ontevredenheid van de vlassers. De minister beloofde deze kwestie te bekijken en zo mo gelijk te zorgen, dat de toe stand van voor de oorlog weer terug kwam. GOEDE INDRUK. Uit de besprekingen bleek, dat de belangstelling van de regering voor de vlasindustrie groot is en dat de positieve wil bestaat om te helpen. Er zijn de laatste jaren reeds vele besprekingen gevoerd, doch steeds moest men daarvoor naar Den Haag reizen, zonder zichtbare resultaten. Het feit, dat de minister thans persoonlijk naar het vlasgebied is gekomen om met de vertrouwensmannen te spreken, heeft in het grens gebied een goede indruk ge maakt. Haamstede een everzwijn? Reeds gedurende enkele weken doen hardnekkige ge ruchten de ronde, als zou er zich in de omgeving van Haamstede een wild zwyn op houden. Verschillende personen beweren dat ze het dier ge zien hebben, doch een nauw keurige beschrijving bleef tot nog toe achterwege. Reeds hebben enige personen, gewa pend met geweren, er jacht op gemaakt, doch tot nogr toe zonder resultaat. Wat van de ze geruchten waar is, weten we niet, doch dat er een be paald dier, misschien een ver wilderd varken; rondloopt staat wel vast, want geloof waardige personen hebben in derdaad sporen gezien. Mis schien is het wel een ontsnapt „zwart" keutje, dat ergens in een bunker heeft gezeten. deelname aan tentoonstelling. In een Woensdagavond ge houden vergadering van de Ver. van Oud-Leerlingen der Tuinbouwschool „Pomona" te Haamstede is besloten deel te nemen met een collectieve in zending van fruit aan de op 25, 26 en 27 September a.s. te Ka pelle bij Goes te houden Tuin bouwtentoonstelling. Het ligt in de bedoeling in de te maken stand zowel het Standaardsor timent als het plaatselijk sor timent ten toon te stellen. er wordt snel gebouwd. Als de tekenen niet bedrie gen zal het huisvestingspro bleem binnen afzienbare tijd Haamstede een flinke stap in de goede richting doen. Er zijn .op het ogenblik 16 wo ningen in aanbouw, terwijl er één dat herbouwd wordt al bij na klaar is. Verder vernamen we dat binnenkort nog aan enkele panden begonnen zal worden, zodat dan inderdaad verschillende gezinnen die nog steeds gedoemd zijn samen te wonen weer over een afzon derlijke woning de beschikking zullen krijgen. Kerknieuws NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Westkapelle, G. P. Verweys te Zevenbergen. MOLENJUBILEUM TE HAAMSTEDE. Grepen uit de geschiedenis. Volgens een steen, ingemet seld boven de Ingang van de korenmolen „De Graanhalm", is de eerste steen voor deze molen gelegd op 24 Augustus 1847, door L. Gast, zoon van de stichter van de molen A. Gast. Dit feit zal door de tegen woordige eigenaar, de heer W. D. Dijkman, op feestelijke wij ze herdacht worden op een receptie, welke hij zich voor stelt te houden op Donderdag 28 Augustus. HET BOUWEN. Dit historische feit geeft ons aanleiding een en ander omtrent deze molen mede te delen. Volgens mededelingen van enkele personen is deze molen gesticht in de plaats van een houten z.g.n. „Standerdmoien". die gestaan moet hebben in de tuin achter de woning van de heer Dijkman. Deze Stan derdmoien was In zodanige vervallen staat, dat hersteJ niet meer mogelijk was. Bo vendien stond deze erg laag, zodat hij veel last had van het opgaand geboomte, waardoor de wind te veel gebroken werd. Daarom besloot de eigenaar van deze molen A. Cast een stenen molen te bouwen, die belangrijk hoger moest wor den, een z.g'.n. „balie- of gaan derijmolen". Naar mijn zegs man mij meedeelde, bleek, toen de muur ongeveer 2 me ter hoog was, dat de omvang van de molen te klein was, waar na op last van de eige naar deze afgebroken werd en nu 'n grotere omvang kreeg. Dit was een heel karwei, om dat de fundering ongeveer 2 meter in de grond zit en rust op zware eiken balken, die, wanneer men aan de buiten kant van de molen tot die diepte graaft, daar duidelijk waar te nemen zijn. Daar men in die dagen nog niet volgens vooraf nauwkeurig gemaakte tekeningen werkte, bleek, toen men op de hoogte van de ba lie gekomen was, dat als men zo doorging, de romp van bo ven te wijd zou zijn voor de daarop aan te brengen kap. Daarom besloot men van af die hoogte de omvang sneller kleiner te maken, hetgeen nog is waar te nemen, daar op de hoogte van de balie de molen een breuk vertoont. Wie de eigenlijke bouwer van de mo len geweest is, kon men mij niet meedelen, doch wel dat de molenmaker Kok, vermoe- delyk van Brouwershaven, het grootste aandeel in de bouw zou hebben gehad. Wanneer men bedenkt, dat al het materiaal voor de mo len over onverharde wegen met paard en wagen van Burghsluis aangevoerd moest worden, kan men begrijpen dat de bouw, volgens mijn zegsman, ongeveer 2 jaar heeft geduurd. Ook deelde hij mee, dat volgens overlevering, bij de bouw een vr'i stevig glas' gedronken moet zyn. DE MOLENSTENEN'. Zoals we in het begin reeds zeiden is „De Graanhalm" 'n baliemolen, die tot aan de kap 20 meter hoog is. Hij heeft 2 ijzeren roeden, die 2 stel ste nen in beweging brengen. Deze stenen, zijn een z.g.n. „buil- stcen", waarvoor een Franse natuursteen wordt gebruikten waarmee in normale tijden uit sluitend tarwe wordt gemalen en een „kropsteen", die kunst matig gevormd is en waarmee voornamelijk veevoeder gema len wordt. Momenteel is al leen de „kropsteen" in ge bruik, omdat er nog weinig veevoer gemalen mag worden en de tarwe ook uitstekend hiermee gemalen kan worden. DE EIGENAARS. De eigenaars van de molen in de loop van deze eeuw zijn geweest: A. Gast, waarvan echter niet bekend is hoe lang hij de molen in eigendom ge had heeft. Hij werd opgevolgd door een zekere v. Ree, die met de weduwe van A. Gast trouwde, doch deze schijnt de molen maar kort beheerd te hebben en opgevolgd werd door L. Gast, de zoon van A. Gast, die de molen ongeveer 19 jaar beheerd heeft. Zijn op volger was H. A. Geluk, die eveneens 19 jaar molenaar is geweest en op 1 November 1901 de molen overdeed aan A. Blom Pz., die thans nog te Burgh woonachtig is en ver schillende inlichtingen ver strekte, waarvoor onze dank. In 1921 deed deze de molen over aan M. Dijkman, die op 1 Mei 1928 de molen over droeg aan zijn zoon W. D. Dijkman, de tegenwoordige eigenaar, die naar wy hopen, nog lange jaren „De Graan halm" zijn statige wieken door het luchtruim zal laten zwaai en. EEN DER MOOISTE VAN HET LAND. „De Graanhalm" is volgens mededelingen van „De Hol landse Molen" één van de mooiste van ons land, hetgeen nog versterkt wordt door zijn mooie standplaats en vooral door het prima onderhoud dat hij geniet, hetgeen geen won der is, want de heer Dijkman is met recht trots op zijn mooie molen, die, gelegen tus sen Haamstede en Burgh, een bizondere bekoring geeft aan het landschap. De oorlogsjaren zijn wel niet geheel onopgemerkt voor deze molen voorbijgegaan, gezien 't feit, dat hij ook enkele schrammen heeft opgelopen van granaatscherven, die nog wel niet hersteld zijn, doch „edele" delen zijn niet geraakt. Wel was hy vaak, met zijn dikke muren een schuilplaats voor de omwonenden tijdens de beschieting met granaten en omdat men er zich1 veilig in voelde heeft men er gedu rende vele Zondagen kerk diensten in gehouden, die steeds goed bezocht werden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20