PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 340.000 woningen tekort De uitwijzing der republikeinen Engeland stopt zijn dollarlek Zeeland en de zomermelkprijs Vandaag Ruim 140.000 Nederlanders wonen nog in noodverblijven O 190e Jaargang - No. 199 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg- Drukkerij Fa F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Christelüke feestdagen Zaterdag 23 Aug. 1947 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ADVERTZNTTCPRira: per ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct, per week; t 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct mm., minimum p. advertentie 1 2. _BnrpaMx^gevosttgdJe_Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnenMiddelburg Lon dense Kaa 29 tel 2077 en 8924 Goes Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratama str 3 tel 102 Terneuzen Bro-iwertistr 2 Postrek nr 359300 PZC Middelburg. WANTOESTAND Zeeuwsch-Vlaanderen ls bin nenkort drie jaar bevrijd. En legio is het aantal klachten over de wederopbouw ge weest, dat wij" in de loop van die dTie jaren in de Prov. Zeeuwse Crt. gepubliceerd en naar de er bij betrokken in stanties doorgegeven hebben. Telkens weer hebben wij ge hoopt, dat het helpen zou en dat er verbetering in zou tre den. Kamerleden hebben Zeeuwsch Vlaanderen bezocht en de toe stand in ogenschouw genomen. Diep onder de indruk waren de heren als zij weer naar Holland trekken. En al weer dachten we hier in Zeeland, dat er verbetering komen zou. Ministers bezochten Zeeuwsch- Vlaanderen. Soms vroeg men zich daar argwanend af, of dit deel van Nederland een be zienswaardigheid was gewor den. Want ook na deze bezoe ken kwam er geen schot in. Journalisten kwamen en gingen en schreven bladzijden vol over de wantoestanden. En er verbeterde, o zeker, er ver beterde wel iets. Maar nog al tijd kan men niet zeggen, dat het goed gaat. De R.K. Kamerleden, dSe de zer dagen Zeeuwsch-Vlaande ren hebben bezocht, kwamen tenminste tot de conclusie, dat met name de wederopbouw en het herstel van de boerderijen nog veel te wensen laat en dat de belanghebbendien, die be reid zijn de handen zelf uit de mouwen te steken van het kastje naar de muur worden gestuurd. Zij namen kennis van ergerniswekkende feiten, constateerden, dat de bewo ners overgeleverd zijn aan ambtelijke willekeur en dat er ten gpoedigste- ingrijpende maatregelen genomen dienen te worden. Het kantoor Oost burg schuift de zaken naar Goes, Goes schuift de zaken naar Zwolle en alis Speenhof nog leefde zou hii constateren, dat de zaken bleven zoals het was. Opbouwen in gedeelten van vernielde boerderijen vinden de heren in Zwolle niet goed. Al les iQ eens of niets. Maar een sdhuur kost f 240.000 voor een bepaalde landbouwer en het zal dus duidelijk zijn, dat „al les ineens" een onmogelijkheid is. Drie jaar lang heb ik mijn eigen huis zelf maar in stuk jes en beetjes opgebouwd, ver telde een landbouwer uit Bier vliet aan de Kamerleden. En nu het zo goed als klaar is, mag ik niet doorgaan, hoewel ik alle mogelijke vergunnin gen heb Waarom niet? vroegen de volksvertegenwoordigers. Omdat men in Zwolle de vergunningen kwjjt is en die eerst gevonden moeten wor den, antwoordde het slachtof fer. Intussen gaat ieder jaar cir ca 30 procent van de oogst in Zeeuwsch-Vlaanderen verloren door gebrek aan landbouw- schuren en dat terwijl we toch waarlijk niet zwemmen in het graan.' En intussen zouden er m 1947 60 nieuwe boerderijen worden gebouwd en moet van de eerste de eerste steen nog gelegd worden Ook op andere onderdelen van de wederopbouw was crl- tiek. Men kan er van verze kerd zijn, dat de R. K. Kamer leden huiswaarts zijn gegaan met een reeks van levendige indrukken. Maar Zeeuwsch-Vlaanderen stelt zich de vraag, of het dit maal helpen zal. Overtuigd daarvan is men helaas nog niet He! wereldgebeuren De betekenis van Daltons maatregel. Het buitenland geschokt. Woensdagavond heeft Dal ton, de Engelse minister van financiën, in een haastig opge stelde radiorede een maatregel bekend gemaakt, die wel zeer duidelijk aantoont, hoe hoog de financiële nood in Engeland ge stegen en hoe zwak dé positie van het pond sterling is. Im mers, Dalton zelf ontveinsde zich niet, dat zijn besluit on vermijdelijk de ontwrichting van de handel in een groot ge bied ten gevolge zal hebben en kan leiden tot 'n onderbreking van de aanvoer. Daar is echter niets aan te doen, was zijn toe lichting, het kan niet anders, Engeland moet er toe over gaan een belangrijk lek in zq'n dollarreservoir te stoppen, an ders wordt de toestand nog er ger. is het 20 jaar geleden, dat de uit Italië afkomstige anarchisten Sacco en Vanzetti, na 'n proces van zeven jaar voor een moordaanslag in Amerika werden ge- -erd. is het 375 jaar geleden, dat in Frank rijk op aanstoken van Catharina de Medici ter gelegenheid van het hu welijk van hugenoot Hendrik van Navarre en de katholieke Margare- tha van Valois, een vre selijke slachting onder de hugenoten werd aan gericht (de Bartholo- meusnacht). MORGEN is het 175 jaar geleden, dat Koning Wil lem I te Den Haag werd geboren. Een Europese radio- omroep op komst. Te Londen zijn besprekingen geopend over een Europees radio-omroepsysteem, dat g-een nationale grenzen kent. De plannen, die „technisch vol maakt" genoemd worden, heb ben naar verluidt, de goedkeu ring van het merendeel der Europese regeringen. Zij be ogen een aantal zendstations, verspreid over Europa, te ver binden en voor één dienst te laten werken. De grondslag van het plan is, dat er een aantal centra opgericht wordt, vanwaar uit de program ma's over de zenders verspreid worden. Deze stations zouden dan gemeenschappelijk bezit van de Europese landen wor den. De Britse kruiser „Ajax" heeft zich bij enkele kleine oorlogsbodems gevoegd, die langs de Italiaanse kust krui sen om eventuele schepen met Joden, die illegaal naar Pales- stina willen immigreren, te onderscheppen. De grote betekenis van Dal tons besluit is in het kort deze. Tot nu toe konden de landen, die uit hoofde van leveranties pondenvorderingen hadden op Engeland, deze ponden vrijelijk omwisselen in dojlars en met deze dollars aankopen doen in Amerika. Dat gaf een zware druk op het pond en kostte de Engelse schatkist grote hap pen uit het Amerikaanse dol- larcrediet. Alleen al in de pe riode van 10 tot 15 Augustus had Engeland niet minder dan 176 millioen dollar uit te beta len voor ingewisselde ponden en Maandag en Dinsdag van deze week een verdere 66 mil lioen. Natuurlijk kon dat zo niet doorgaan, te meer daar het restant van het crediet van 3750 millioen dollar nog slechts 400 millioen bedraagt. Dalton heeft daarom beslo ten tijdelijk de omwisselbaar- heid Van sterlingsaldi in dol- lartegoedcn stop te zetten. Te gelijkertijd werden dé overge bleven 400 millioen dollar ge blokkeerd. Voor de belanghebbende lan den is dit een allesbehalve aan gename beslissing. De Italiaan se regering heeft reeds haar grote ongerustheid te kennen gegeven over de gevolgen, die de onontbeerlijke Italiaanse im port hoofdzakelijk van Ame rikaanse steenkool en tarwe ervan zal ondervinden. Voor Frankrijk en andere landen, die in het bezit zijn van niet meer omwisselbare sterling-saldi geldt hetzelfde; voortaan kun nen de ponden alleen worden gebruikt voor rechtstreekse handelsovereenkomsten met Engeland en het is afwachten wat Engeland in staat is te leveren. Voor het Britse volk zelf be tekent- de opschorting van de dollarconversie voor het gewo ne leven: opnieuw minder eten, minder nieuwe kleren en min der andere verbruiksgoederen, zonder de hoop, dat daarin spoedig verbetering zal komen. Want op positieve Amerikaan se steun behoeft de Labour- regering, zoals het zich nu laat aanzien, voorlopig niet te re kenen. Op de conferentie te Washington, waar hierover ge sproken wordt, heeft Engeland met om een aanvullende lening verzocht. Op de vraag hoe En geland dan het hoofd boven water zal moeten houden als de lopende lening geheel is uit geput, is nog geen duidelijk ■antwoord te geven. Mogelijk dit is door Snyder, de Ameri kaanse minister van financiën gesuggereerd kan Gr.-Brit- tannië geld lenen van privé- bankinstellingen of van de we reldbank. En anders rest de Britten slechts nog meer de te ring naar de nering te zetten meer produceren en minder consumeren. Het is daarom dat Dalton zijn radiospeech besloot met een speciaal woord tot de mijnwerkers, de landarbeiders en tot hen die in de export industrieën werken.' Van de prestaties van deze groepen hangt in hoofdzaak af of Engeland de economische crisis op eigen kracht te bo ven kan komen. Koninginnedag Boodschap van H.M. de Koningin. H. M. de Koningin richt de volgende bood schap tot haar volk: „Ten zeerste begaan met de zorgen, waarin zoveel landgenoten ver keren en hét leed, dat in vele gezinnen zijn intrede heeft gedaan, zou ik U allen warm willen aanbe velen ter gelegenheid van mijn aanstaande verjaar dag alles te vermijden, wat deze zwaar beproef de landgenoten smarte lijk zou kunnen treffen. WILHELMINA". Hoogovens werken weer. Bij de hoogovens heeft zich ruim 80 procent der stakende arbeiders voor werkher vatting- op de oude condities aangemeld. - De Franse nationale ver gadering heeft op voorstel van de minister-president, Rama- dier, het ontwerp der regering voor 't statuut van Algerië als basis voor de debatten aange nomen. Zeeland moet nog 9300 woningen er bij hebben. Aan een bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden naar aan leiding van de 12e Volkstel ling met daaraan verbonden woning- en gezinstelling, enige cijfers ontleend, die een beeld geven van de wo ningnood in de verschillen de delen van het land. De uitkomsten van deze tel ling hebben echter nog een beper.kt karakter. De afzon derlijk getelde bevolking van gestichten en instellingen van schepen en woonwagens is daarin niet begrepen. Deze omvat plm. 1 van de be volking. Mede ten gevolge van het uitzonderlijk warme weer op de teloSgen zijn ln Amsterdam en 's-Gravenhage tal van ge zinnen niet thuis getroffen. In deze beide steden heeft de na telling van resp. plm. 8200 en plm. 4000 huishoudingen ge ruime tijd in beslag genomen. In de rest van het land is dus slechts maximaal 0.7 van de bevolking niet in deze eer- Oost-Indonesië en West-Borneo drongen op politiële actie. aan Naar Aneta van gezagheb bende zjjde verneemt is de uit wijzing van Republikeinen, die weigeren met de Nederlanders samen te werken, geen alge mene maatregel. De Recombas kunnen in gevallen, waar zulks noodzakelijk geacht wordt, naar omstandigheden besluiten. De zegsman van Aneta wees er op, dat het uiteraard niet gaat om een exodus van Republi keinse ambtenaren, die geen samenwerking wensen te be werkstelligen. Slechts in ge vallen, dat Republikeinse functionarissen tegenwerken, zal er van een dergelijke uit wijzing sprake zijn. In enkele gevallen is reeds een aantal ambtenaren naar de andere zij de van de demarcatielijn ge bracht. OOST-INDONESIË EN WEST-BORNEO. De staatshoofden van Oost- Indonesië en West-Borneo, die naar New York zijn gekomen om het debat van de Veilig heidsraad over de Indonesische kwestie te volgen, hebben zich uitgesproken ten gunste van de voorstellen van de Ned. re gering, die voorgesteld heeft het geschil, buiten de Veilig heidsraad om, te regelen door arbitrage van een onpartijdige staat. Zij spreken er hun te leurstelling over uit, dat de Veiligheidsraad hen niet aan de debatten had laten deelne men op dezelfde voet als de Indonesische Republiek en de Phillippijnen. De sultan eu president Nieuw Engels landbouw-plan. De Engelse minister van landbouw, Williams, heeft een programma opgesteld, waarbij de waarde van de Engelse landbouwproductie binnen vier jaar zal worden verhoogd met 100 millioen pond. De minister verklaarde, dat, indien het doel niet wordt be reikt, dit voor het Engelse volk ondervoeding of grote werkloosheid zal betekenen. Het nieuwe productie-peil zal 15 pet. hoger zijn dan de re cordproductie, welke geduren de ae oorlog werd bereikt, toen Engeland geheel was aangewezen op de eigen pro ductie en op de voorraden, welke door de blokkade heen kwamen. Rusland protesteert. Tegen Ruhr-conferentie. Rusland heeft geprotesteerd tegen de Amerikaans-Engels- Franse besprekingen over het peil van de Duitse industrie, welke in Londen zijn begon nen. Rusland verklaart, dat het houden van deze besprekingen zonder Rusland in strijd is met de overeenkomst van Potsdam. Koning Faroek van Egyp te zal heden op zijn jacht, „Mahroussa" uitvaren om twee weken op de Rode Zee te krui- Scherpe critiek van Zeeuws Landbouwblad. Inundatiegebieden zwaar gedupeerd. In het Zeeuws Landbouw blad wordt deze week aan dacht besteed aan de gevolgen van de destijds door de rege ring vastgestelde zomermelk prijs. Er is over deze prijs nogal veel te doen in ons land. Het Hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft de vo rige week een aanzienlijk deel van zijn vergadering aan dit probleem besteed. En bij deze besprekingen is wel duidelijk gebleken, dat, vooral met het oog op de uit komsten van de melkveehou ders-bedrijven, de in het voor jaar vastgestelde zomer-melk- prijs totaal onvoldoende is. Een herziening van deze prijs meen de het Hoofdbestuur dan ook aan Minister Mansholt te moe ten voorstellen. Zijne Excellentie heeft ech ter tijdens het hierop gevolg de onderhoud als zijn stand punt uitgesproken, dat, niette genstaande de bestaande span ningen en de, ook als gevolg van de ongunstige weersom standigheden, lagere melkpro ductie en de veel mindere gras- groei, de regering op dit mo ment niet tot verhoging kan- overgaan, ondanks het ernstige pleidooi van de Stichting. oude liedje. Voor Zeeland kan deze afwijzing fatale gevolgen met zich brengen. Want de melkprijs voor het gehele land is gebaseerd op de kostprijs berekeningen van het L.E.I en dit instituut gaat uit van de productie-kosten van een aan tal bedrijven in Friesland, Noord-Holland en Zuid-Hol land. En nu zal men moeilijk kunnen beweren, dat deze kostprijs-erjfers ook voor Zee land gelden. De Melkfederaties in Zeeland zijn hiertegen reeds scherp in stelling gekomen en hebben een actie gevoerd, die, jammer genoeg, niet met suc ces is bekroond. De melkveestapel is over het algemeen in Zeeland gering per bedrijf. Toch doen ook hier de elders voorkomende moeilijkhe den met melkerspersoneel zich voor. Hierdoor, en door de niet- lonende prijs, bestaat de ten- denz de melkkoeien op te rui men. Dit nu, achten wij zeer jammer. Voorts moeten wij opmerken, dat de toestand in de inunda tiegebieden hopeloos ls. Nemen wij maar 't voorbeeld van Walcheren. De weiden zijn totaal mislukt. De grote droog te heeft hier nog eens een flin ke schep op de ellende gedaan. De melkopbrengst op dit eiland, evenals trouwens ook in de andere gebieden, is uiterst laag. Ook het vetge- Het is dus weer ook hier het halte heeft onder deze omstan digheden geleden. Door dit al les staat de Walcherse boer aan de rand van de afgrond. Het kan niet genoeg herhaald worden: aan de rand van de af grond. Dit is dan de dank voor zijn geweldige opofferingen. En hier is hij gebracht door een Regering, die de belangen van andere bevolkingsgroepen blijk baar hoger aanslaat dan die van de boerenbevolking. Een volksgroep overigens, die aan een volk kracht en nieuw le ven moet bezorgen. Die gedu rende 5 afschuwelijke jaren het gehele Nederlandse volk in leven heeft weten te houden. Die, over het algemeen, steeds zijn plicht gedaan heeft. Die ook thans weer grote hoeveel heden deviezen bespaart ei opbrengt. Die, zoals de heer H. D. Louwes schrijft, de dupe dreigt te worden van zijn fat soen. Reeds twee en een half jaar na de bevrijding is het zó ver gekomen, dat delen van de ze groep aan de rand van de afgrond zweven. Want het zijn heus niet alleen de Walcherse boeren, die in het nauw zitten, maar velen van hun collega's op de zandgronden zijn er niet beter aan toe. De Stichting voor de Land bouw heeft gedaan, wat zij kon. Zij heeft met overtuigen de argumenten bij de Minister gepleit voor een andere poli tiek op landbouwgebied. De Z. L.M. heeft de Minister Walche ren laten zien in al zijn naakt heid en kaalheid, zoals het in de zon lag té blakeren. Is de bewindsman ziende blind en horende doof? Of kan hij niet anders in het schema van het algemene regeringsbeleid? Wjj laten het antwoord gaarne aan onze lezers over. Maar met de heer Louwes zijn wij het eens dat deze politiek op de duur als een boemerang zal werken. van Pontianak, HRIPP Soekauati heb ben verder nog verklaard, dat Oost-Indonesië en West-Borneo niet getracht hebben buiten lands een eigen politieke ver tegenwoordiger te krjjgen en geen „erkenning" als souve- reine staat hebben gezocht, om dat dit -naar hun mening een schending zou zijn van de sou- vereiniteit van de toekomstige Ver. Staten van Indonesië. Op de vraag of de delegatie kon bevestigen, dat Oost-In donesië en West-Borneo de Ne derlandse regering tot het be ginnen van de politiële actie op Java en Sumatra hadden aangezet, werd geantwoord: „Ja, doch met het voorbehoud dat alleen tegen ordeloze ele menten zou worden opgetre den". VERLIEZEN. Het Nederlandse actie-com muniqué meldt o.m.: „Onze troepen traden op tegen ram- pokbenden en saboteurs, die overeenkomstig de instructies van radio Djogja het door on ze troepen gecontroleerde ge bied onveilig trachtten te ma ken. Ten Oosten van Garoet (West Java) zijn deze benden bijzonder actief. Zij leden bij de ingestelde zuiveringsactie gevoelige verliezen. De Neder landse verliezen bedroegen Donderdag, 2 gesneuvelden en 6 gewonden. Het wereldberoemde proef station voor de suikerindustrie te Pasoeroean heeft door het vandalisme der terugtrekkende Republikeinse strijdbenden ernstig geleden, terwijl zowel de bibliotheek als het archief zijn verbrand. De vernietiging van de bi bliotheek en het archief, die de grootste natuurwetenschap pelijke bezittingen op dit ge bied waren, betekent voor de gehele wetenschappelijke we reld een grote slag. ste voorlopige telling begre pen. In Nederland zijn 2.057.500 woningen geteld, met 2.230.900 huishoudingen en 223.500 alleenwonende per sonen (inclusief kamerbe woners). Daarnaast konden 31.200 andere bewoonde ruimten niet als woning gekwalifi ceerd worden, aangezien zjj niet volgens de bouiv voor blijvende bewoning door een huishouden bestemd waren. Ruim 140.000 personen wa ren ln deze noodwoningen en andere noodverblijven gehuisvest. Voorts stond slechts 0.4 ft van de woningvoorraad leeg, waarbij het betrekkelijk hoge cijfer voor 's-Gravenhage (1 ft) veroorzaakt wordt door 't feit, dat circa 800 woningen van het voormalige interne ringskamp Duindorp juist ontruimd waren. NOG NIET HERSTELD. 7500 Woningen blijken nog hersteld te moeten worden, waarvan 1500 alleen in 's- Gravenhage. Tenslotte zijn 17700 woningen genoteerd als onbewoond, doch voor andere doeleinden in gebruik. In Am sterdam en rs-Gravenhage blijkt dit aantal bijzonder hoog te zijn. De gemiddelde woningbe zetting blijkt in Noord-Hol land (Amsterdam) het laagste te zijn, in Limburg en Noord- Brabant (Eindhoven) het hoogst. iy2 van de bevolking woont in noodverblijven en in dit opzicht blijkt de si tuatie in Zeeland het ergste te zijn. Het percentage be draagt 4.2 daarop volgt Gelderland met 8.4 Van de steden staat Nijmegen met 2.1 bovenaan. WONINGTEKORT. Door optelling van de pro vinciale cijfers wordt het aantal van 269.000 inwonen de huishoudens verkregen. Telt men hierbij op de 31.700 huishoudens in ande re bewoonde ruimten, dan blijkt het woningtekort ruim 300.000 woningen te bedra gen. D.w.z. dat 13 van de huishoudens geen woning heeft. Aangezien in normale tij den een reserve van 2'/2 Oud-minister Logemann weer professor. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid der Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Staats- en Administratief Recht van Ned.-Indië, Surina me en Curagao, oud-minister J -H. A. Logemann, oud-hoog leraar aan de Rechtshoge school te Batavia. GEEN EITJE MEER. Verbod voor restaurants, broodjeswinlcéls e.d. In de Staatscourant is op genomen een „beschikking ver bod aflevering en gebruik van eieren 1947" van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. In inrichtingen, waar voor het publiek gereedmaakte spüzen, al dan niet voor ge bruik ter plaatse, verkrijgbaar worden gesteld, waaronder begrepen broodjeswinkels, is het aan exploitanten of onder nemers verboden eieren (zo wel kippen- als eendeneie ren) of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. Nieuwe dieventruc. Inbrekers zijn vaak vernuftige -lieden, maar van bijzondere listigheid getuigt toch wel het idee van de man, die zich bij een Amsterdamse dame als dienstbode verhuurde en van deze positie ge bruik maakte om een slaappoeder in de thee te doen om dan 's nachts rustig de woning leeg te kunnen halen. Het mevrouwtje had het echter in de gaten, waarschuwde de politie, die de zorgzame gedien stige ontmaskerde als een reeds lang gezocht misdadiger. Tevens is het verboden in deze inrichtingen eieren of spijzen, waarin eieren zijn ver werkt, te kopen, in ontvangst te nemen, dan wel te gebrui ken. Padvinders weer thuis. De 730 Nederlandse padvin ders, die van de Jamboree te rugkeerden. werden gistermor gen gewekt door de douane. Reeds om half vier was de trein het Roosendaalse station binnengereden. Ter verwelko ming waren verkenners van de Roosendaalse „André de Thaye- groep" aanwezig, die op een groot houtvuur voor een kop warme thee hadden gezorgd. De jongens waren zeer en thousiast over de Jamboree. De meeste indruk had wel ge maakt het gemeenschappelijk zingen van het „Broederschaps- lied", waarbij alle deelnemers in een enorme kring hand in hand geschaard stonden. BUGATTI OVERLEDEN. Ettore Bugatti de bekende ontwerper en bouwer van race- 1 auto's, is op 66-jarige leeftijd overleden. Bugatti wag eveneens een gezaghebbende figuur in de Franse luchtvaart terwijl alle andere takken van snel-ver- keer zijn aandacht hadden. Maar de meeste bekendheid verwierf hjj toch met zijn ra ce-wagens die in vrijwel alle belangrijke auto-rennen eén rol van betekenis speelden. Bjj het stille strand te Zandvoort verdronk de 66-ja- rige kunsthandelaar B. H. Kemper uit Amsterdam. niet te /hoog is te achten, zou moh het woningtekort zelfs op 340.000 kunnen stel len. Daartegenover staat echter, dat het aantal woningen, dat reeds thans blijvend bestemd is voor de huisvesting van twee of meer huishoudens ze ker vermeerderd zal zijn. De woningnood blijkt het grootst te zijn in Limburg (21 ft). Daarop volgen Gelder land (18 en Noord-Bra bant (17 ft). Zeeland (14 ft). CIJFERS VOOR ZEELAND. Tot slot geven wij hier nog enkele interessante cijfers voor Zeeland.Het aantal woningen bedraagt hier 60.367, bewoond door 63.816 huishoudens en 5221 alleen wonende personen, in totaal omvattende 245.193 personen, 121.718 vrouwen en 123.475 mannen. Het aantal leegstaande wo ningen bedraagt hier 469, het aantal onbewoonbare door be schadiging 1227. Als kantoor e.d. zijn nog 334 woningen in gebruik. In Zeeland wonen gemiddeld in elke woning 4,1 personen, hetgeen nog even onder het gemiddelde van het gehele land (4,4) ligt. Limburg spant de kroon met 5,8 ft. In wo ningen wonen 63.800 huishou dens. Voor afzonderlijke huis houdens zijn 57.350 woningen beschikbaar. Inwonend zfln dus 6450 huishoudens. 4,2 van de bevolking woont in Zeeland nog ln an dere bewoonde ruimten. Dit betreft 2850 gezinnen. Het wo ningtekort is voor Zeeland be cijferd op 9300 stuks, hetgeen gelijk hiervoor reeds vermeld, neerkomt op 14 van het aantal huishoudens. KORTE PRED1CATIE Toen ik zweeg. Ps. 323. Spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Er zijn even wel uitzonderingen op deze regel. Tot die uitzonderingen be hoorde de man, die de psalm geschreven heeft, welke hier boven wordt genoemd. Deze dichter is een gods dienstig man, en hij zal, zo stel ik mij voor, zeer geregeld hebben deelgenomen aan de godsdienstige plechtigheden. Hij was tegenwoordig bij de offerplechtigheden, sprak de gebeden of hardop of in stilte mee. Hij sprak wel veel, sprak misschien wel veel over God, over Zijn dienst, was een godsdienstig belangstellend man, en tochhij zweeg. Ik weet niet, of gy, die dit leest, godsdienstige belang stelling hebt. Misschien spreekt gij wel veel over de kerk, haar voorgangers, haar werk, misschien ook wel veel. over God en over Jezus Christus en bij dat alles zou het U kunnen vergaan als de ze dichter, die al sprekende, toch zweeg. Hoe het komt, weet ik niet, maar hij had een tyd, dat hij zweeg tegenover God over dat, waarover hij niet mocht zwijgen. Was dat koppigheid? Wilde of durfde hij niet? Men kan veel spreken over God, maar intussen toch zwij gen tegenover God, zwijgen over dat, waarvan het gewe ten getuigt, dat het gezegd moet worden. Er is geen omgang met God mogelijk, wanneer de mens iets voor Hem verbergt. De psalmist heeft gezwegen over de zondige zwijger. En diep schaamde, over zijn zon de. Maar toen hij gesproken had tot God, heeft God ook niet langer gezwegen tegen over de zondigen zwijger. En wat deze man toen vernam, is hem een reden tot diepe ver wondering en blijdschap ge worden. Er wordt in de grote en kleine wereld ontzaglijk veel gesproken.... en gezwegen. Achter al die woorden gaan vaak schuil de geheime be doelingen, die niet gezegd worden, maar waardoor de sfeer wordt vervuld met wan trouwen. Als de Kerk spreekt, wil zij achter haar spreken geen zonden verbergen, even min geheime bedoelingen, maar openhartig verkondigen, dat spreken tot God het mo gelijk maakt, om te spreken van Gods heil in Christus. heeft iets gehoord van heV heil, dat de psalmist na zijn spreken vernam. Zeker, spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Als wij maar leren, dat er uitzonde ringen zijn, omdat God er is. Q|. J. H. REUTING. IieinkcNMaA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1