Elf boerderijen uitgebrand Bakkersstaking geëindigd Minister Huysmans in Zeeland STEMMEN UIT DE KERKEN. Brandstoffenhandelaar verdiende goed UIT DE PROVINCI ZUID-BEVELAND Walcheren Industrialisatie problemen besproken. Zoals wij reeds aankondig den heeft de minister van eco nomische zaken dr. G. W. M. Huysmans. vergezeld van dr. Ch. L. M. Truyen, directeur- generaal van handel en nijver heid, Donderdag een bezoek aan Walcheren gebracht. Des morgens werd een be spreking gehouden met de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het college van Gedeputeerde Sta ten, dat volledig was op de heer Mes na, en met vertegen woordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze bespreking was van vertrouwelijke aard en droeg «en informatoriseh karakter. In hoofdzaak werden tndustria- Hsatieproblemen besproken, waarb|j do minister zich deed Boycot van de Gaulle. De Franse socialistische par ty en de M.R.P. hebben aan gekondigd. dat elk hunner af gevaardigden, die zich aansluit bij de Woensdag gevormde Ïiarlementsfractie van de Gaul- e. automatisch buiten de par ty gesloten zal worden. W.F.A. reorganiseert. Ingevolge besluit van de heer Jo W. Nieman, directeur- generaal der World Friend ship Federation en in overleg met mr. J. W. Burger, voor zitter van het Executive Com mittee der W. F. Council, is met ingang van 12 Augustus j.l. de Heer R. Schilt benoemd tot directeur van de World Friendship Association in Ne derland, in de plaats van de heer R. Eldering, die op ge noemde datum is afgetreden. Met ingang van 1 September zyn alle districtskantoren op geheven. Op 1 September a.s. zal een vergadering worden gehouden van het voorlopige hoofdbe stuur met de directie der W. F. A., waarby de statuten en het huishoudeiyk reglement zullen worden opgemaakt en tevens de reorganisatie der1 W.F.A. en de toekomstplan nen voor 1948 zullen worden besproken. Geen melk in het ijs. Nu gebleken is, dat vele ys- bereiders in Den "*>ag en om geving ondanks verbod, melk in hun ijs .*er\« erken, heeft de ambtenaar voor de tuchtrechtspraak vodr de voedselvoorziening tal van za ken, die^dit „melkys" serveer den, verboden voorlopig nog ijs te verkopen. Weliswaar hadden verschillende betrok kenen te goeder trouw melk verwerkt, welke zij overhiel den van hun toewyzingen voor koffie cn thee, maar ook dit kan niet worden toege staan omdat elke contröledan onmogelijk zou worden en bovendien zy, die uitsluitend ijs verkopen, in de verleiding worden gebracht zwarte melk to kopen. WERELDCONFERENTIE VERENIGING VAN ZON DAGSSCHOLEN. Dr. James Kelly (Gr.-Br.) heeft een rapport uitgebracht omtrent do religie in Europa op het wereldcongres der ver eniging van Zondagsscholen te Birmingham. Het rapport spreekt o.m. van een herleving van do godsdienst in Neder land. voorlichten zowel over do pro blemen, waarmede de bestaan de bedrijven te kampen heb ben, zoals materiaalvoorziening en tekort aan arbeidskrachten, met de daarmede samenhan gende vraagstukken, als over de toekomstmogelijkheden, welke voor Zeeland aanwezig mogen worden geacht. Nadat in het Wooldhuis te VÜ8singen de lunch was ge bruikt, werd een bezoek ge bracht aan de Vitritefabrieken te Middelburg, waar minister Huysmans werd rondgeleid door de heer J. Berdenis van Berlekom en aan de N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlissin- fren. waar de beide directeuren r. H. C. Wesseling en ir. A. Smit als gastheren fungeerden. Na afloop van de rondgang door de fabriek, waarby ook 'n kort bezoek gebracht werd aan de Willem Ruys, vond nog een korte bespreking plaats tussen een afvaardiging van 't Schel- depersoneel en de minister, waarbij van de zyde van het personeel verschillende wensen naar voren werden gebracht en door de minister van antwoord werd gediend. Tot slot van de dag werd in do vooravond een korte trip naar Westkapelle gemaakt. Heden, Vrijdag, wordt, zoals bekend, een Dezoek aan Zecuwsch-Vlaanderen gebracht. Zij koos Nederland. Per K.L.M. arriveerde uit Londen de 17-jarlge June Oxbury, student aan het „Cheltenham Ladies College". Zy heeft met haar novelle „Ame rica-Canada" de eerste prijs gewonnen van de prijsvraag, die door de .British Society of Inter national Understanding" was uitgeschreven. De eerste prys bestond uit een vacantie van twee weken door te brengen in Frankrijk, België of Nederland. June Oxbury heeft Nederland geko zen, omdat ze ons land ,het meest interessant" vond. Sjarifoeddin beschuldigt Nederland. Sjarifoeddin, de repubükein- i minister-president, heeft Donderdagavond te New-York in een voor de radio gehouden rede verklaard, dat de Neder landers na de order „staakt het vuren" op West-Java 140 kilo meter, op Midd-Java 77 km en op Oost-Java en Madoera 157 en op Sumatra 50 km zijn op getrokken. Verder heeft Sjarifoeddin zich gericht tegen de medede- ilng van Lt.-gouverneur-gene- raal van Mook, dat 'de republi keinse politiek door de Japan ners wordt ingegeven. Brandweer had geen water. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur ontstond er brand in een heg nab|j een boerderij te Hcusden (Liraburg). Deze brand sloeg over op een boer derij en van hieruit op tien an dere boerderijen, zodat in het geheel elf boerderijen een prooi der vlammen werden. Kabinet en Indonesië. Een officieuze verklaring. Een woorvoerder van buiten landse zaken verklaarde Don derdagavond aan het A.N.P. naar aanleiding van de vele ge ruchten, welke circuleren om trent belangryke beslissingen, welke door het kabinet geno men zouden zyn, het volgende: Het is onmogelijk op alle ge- ruchtne en speculaties com mentaar te geven. Wel kan verklaard worden, dat de Vei ligheidsraad niet bevoegd is t.a.v. het conflict In Indonesië beslissingen te nemen. Verder dat dè regering met byzondere belangstelling uitziet naar het verloop van de zitting van de Veiligheidsraad van Vrijdag a.s. Het kabinet zal ongetwij feld na deze zitting van de Vei ligheidsraad alle aanleiding vinden om bijeen te komen ter bespreking van de situatie. Of het kabinet dan belang rijke beslissingen zal nemen van welke aard ook, zal rustig moetne worden afgewacht. In dit verband moge er op gewezen worden, dat de rege ring Dinsdag een verklaring voor de Kamer zal afleggen. Voorbereiding tot aanval op Djocja? Aneta meldt uit Batavia, dat de radiozendet „De stem van Vrij Indonesië" heeft mee gedeeld, dat de Nederlanders zich op de vliegvelden van Gombong en Poerwokerto ge reed maken voor de aanval op Djogja. Amsterdam heeft weer brood. In spoedvergadering hebben de Amsterdamse bakkers Don derdagmiddag besloten Vr|j- dagoentend weer brood af te leveren. Verschillende bakke rijen hadden hun ovens gedu rende de staking op tempera tuur gehouden en tezamen met hun collega's, die over moder ne outillage beschikken en die dus dadelijk kunnen gaan bak ken, zullen 7,y de bakkers, die nog niet kunnen bakken met brood helpen, zodat ook deze hun klanten het dngeiyks brood zullen kunnen verstrek ken. Nieuws in een notedop De 39-jarige mevr. De Waal—Barens is, toen zij in haar woning te Alkmaar aan het stofzuigen was, met de electrische stroom ln aanra king gekomen, tengevolge waarvan de dood onmiddellyk intrad. Toen haar man 's avonds thuis kwam, trof h|j haar dood in de gang by de stofzuiger aan. De week v. 9 tot 15 Aug. was een recordwcek voor dc Antwerpse haven. Er liepen 188 zeeschepen binnen, terwyi 213 de haven verlieten. Dit z|jn <ie hoogste cyfers sinds dc be vrijding. In October zullen Joden per vliegtuig naar Palestina reizen en daar per parachute probe ren te landen. De vergadering nam een motie aan waarin ze de gevraagde interpellatie in de Tweede Kamer toejuichten omdat de strijd der bakkers daardoor wordt getroffen uit de sfeer der ambtelyke wille keur en in het volle licht der openbaarheid op democrati sche wy'ze kan worden behan deld. Na afloop van de vergadc? ring maakte een vertegen woordiger van 't Amsterdam- sche gemeentebestuur bekend, dat dc- vordering van bakke rijen stopgezet zal worden en dat de bakkcrycn, die reeds gevorderd zyn, wanneer geble ken is, dat de bakkers inder daad de arbeid hervat hebben, vrijgegeven zullen worden. NOG EXTRA MELK. Do Noodbepalïng, dat de Am sterdammers op hun melk- bonnen 50 extra melk kun nen krygen, voor Vrijdag, zal gehandhaafd blijven. Asstaten geen lid van de V.N. De Sowjet-Unle heeft voor de tweede maal haar veto uit gebracht tegen Oostenrijks aanvrage voor het lidmaat schap van de V. N. Ook tegen dc toelating van Hongarije verzette Rusland zich, terwyi ook Italië, Roeme nië en Bulgarye niet toegela ten werden. De brandweren van Helmond en Venlo alsmede de plaatse lyke brandweer bestreden het vuur. De brandweer kon slechts water betrekken uit één brand put. Zy moest zich daarom be perken tot het vrijhouden van enkele belendende panden aan één zijde der straat. De brandweren van Venlo en Helmond verschenen ter assis tentie, doch deze konden pas mede optreden toen men over een kilometer lengte uit de kasteelgracht water had ge pompt. Veel huisraad, landbouw werktuigen en landbouwmachi nes, alle wintervoorraden turf, de gehele oogst, varkens en een paard verbrandden eveneens. Verzekering dekt slechts ten dele de schade. Loonsverhoging ln Frankrijk. In Frankrijk is een loons verhoging van elf procent, in gaande per 1 Juli 3.1., officieel toegestaan. Dit besluit Is af gekomen na onderhandelingen tussen de minister van arbeid en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers verenigingen. Typhusgevallen in Bergen op Zoom. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom zijn momenteel 9 leerlingen van het Dr. Moller- lyceym opgenomen, die ziek z|jn teruggekeerd van een va- cantlereisje naar Frankrijk. Bij hen allen werd typhus gecon stateerd. Geen der leerlingen verkeert in levensgevaar. Vuur in de duinen. Ondanks de vele dringende waarschuwingen zyn er nog altijd wandelaars in de vrijge geven duinen, die roekeloos omgaan met lucifers en rook- materiaal. Dientengevolge zijn reeds kilometers fraai duin terrein in zwarte „verschroei de aarde" veranderd. De brandweer van Bloemendaal moest bijvoorbeeld op een dag tweemaal uitrukken om bran den te blussen in de prachtige natuur .langs de zeeweg, waar het vuur gretig voedsel vindt in de droge duinbeplantingen. Oost-Indoneslë en West-Borneo. Oost Indonesië en West Bor neo zullen nieuwe pogingen doen om toegelaten te worden tot de debatten in de Veilig heidsraad. Zij verklaren ern- tig teleurgesteld te zijn door ran uitsluiting. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Don- 'erdagavond gestemd over 't vetsontwerp tot invoering van 9 buitengewoon pensioen voor 'e deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen. Het wérd aan genomen met 20 tegen 7 stem- men. NOG MEER BRANDEN. In de Peel heeft Donderdag een grote brand gewoed, waar. door het dorp Moost, onder de gemeente Nederweert ernstig werd bedreigd. In Someren verbrandden twee grote boer derijen. In Heesch bij Oss verbrand den 2 woningen. TRIBUNAAL GOES Liefde Is blind. Het was Woensdag weder een korte zitting van het tribunaal te Goes. De beide eerste zaken waren die tegen de 30-jarige M. Verbrugge, landbouwer en C. M. Verbrugge, 34 jaar, land- bouwersknecht, beide te Waar de. Eerstgenoemde sloot zich in 1935 aan bij de N.S.B. De twee de deed dit in 1934, maar hem werd bovendien ten laste ge legd dat hy N.S.B.-lectuur ver spreidde, Beiden bleken geweigerd te hebben W.A.-er te worden. In beide zaken trad mr. Kuy- pers uit Bergen op Zoom als verdediger op en wees er o.a. op, dat beklaagden papieren leden waren. Beiden hebben reeds 9 maanden in voorinter nering doorgebracht. Nu kre gen zy bij de voorwaardelijke invrijheidstelling nog f 4500 te betalen en pleiter vraagt dat in ieder geval te doen verval len. By zijn eerste pleidooi wees spreker er op, dat V. het kapi taal niet tijdens, maar na de bezettingstyd verkreeg en dat hy» ook nog voor de beslissing staat van hogerhand of zijn huis zal worden afgebroken of gerestaureerd, -v LIEFDE IS BLIND. Aan de 29-jarige Johanna M. Marree u't Wemeldinge was ten laste gelegd vrienndschap- pelyke omgang met één Duitse militair. Er ontspon zich een vry langdurige discussie tussen de voorzitter, mr. Vlaming en be schuldigde, die geen verdediger had. Laatstgenoemde was net maar niet aan het verstand te brengen, dat zy als Nederland se niet intiem had' mogen om gaan met een vijand en dat het kind, dat een gevolg is van de omgang ,en onecht Kind is. Zij meende, dat zulks niet moge- lyk is, want zy hield zoveel van de vader. Ook de volgende beschuldig de, de 73-j. brandstoffenhan delaar I. Fokke uit Goes zette zich schrap tegen de ondervra ging van de voorzitter, naar aanleiding van de dagvaarding, waarin F. ten laste werd ge legd, dat hij hulp heeft ver leend aan de vijand, doordat hij ten behoeve van de Duitse weermacht kolen heeft gelost en vervoerd, althans door zijn arbeiders heeft doen lossen en vervoeren. Besch. bracht o.a. naar vo ren. dat hy öf gedwongen door de bezetters óf op verzoek van de brandstoffenhandelaar Faasse en dit laatste voor fl.75 per mud het werk heeft verricht. Hy heeft daarmede geen grote sommen geld ver diend. De verdediger mr. Roelofs, onderstreepte dit en wees er o.a. op, dat besch. zijn collega Faasse hielp op Zondag, omdat F. geref. is. Pleiter vroeg vervallen ver klaring van de ten laste leg ging. De laatste zaak was die te gen de 65-jarige J. Heijboer, tij- man te Wemeldinge, die een door de weermacht te zynen behoeve gevorderde woning heeft betrokken en vriend schappelijke omgang met Duit se militairen had. Het werd een langdurige ondervraging en verhoor van de vrouw, die besch. uit zijn woning zette en van ae vorige burgemeester van Wemeldinge, de heer Wil- lemsen, maar een derde getui ge,- de dochter van de huishoud ster van H., kon niet verschij nen. De verdediger mr. Seepers meende, dat het horen van deze getuige toch wel zeer wenselyk is en vroeg uitstel van verdere behandeling. Uitspraak in alle zaken 3 September. UITSPRAKEN. Het tribunaal te Goes deed uitspraak in de volgende za ken: M. Paauwe, 33 j., groenten- handelaar, Goes: ontz. rech ten. D. C. J. Pompoene, 23 3., typiste te R'dam: 1 mnd. voorw. intern., 5000 boete eft ontz. rechten. C. Lindenberg, 59 j., oester kweker en L. Lindenberg, 29 j., schippersknecht, Yerseke, resp. 1000 en 1500 boete. J. Evertse, 48 j., agent mos selverkoop, Yerseke, 1500 boete, verbeurdverkl. motor rijwiel. J. C. v. Sprundel, oester kweker, Yerseke: 1 jaar en 6 mnd. intern., waarvan 1 jaar voorw. met proeftijd van 3 jaar, ontz. rechten. De beschuldigingen tegen H. Boon, 40 j-, oesterkweker, Yerseke: H. immerzeel, 50 j., sluisknecht, Hans weert; W. Harink, landarb., Baarland; P. A. Dirykx, 47 j., landarb.. Baarland, werden vervallen verklaard. Joodse hongerstaking? Er is een hongerstaking in geheel Palestina afgekondigd, als Engeland inderdaad de Jo den van de Exodus naar West Duitsland zou brengen. Er wordt een beroep gedaan op alle Joden ter wereld om zich bij deze staking aan te slui ten. JODEN GAAN NIET AAN LAND. De Joodse illegale immi granten, die zich thans op 't schip „Ocean Vigour" voor Port de Bouc bevinden, heb ben bij stemming besloten geen gevolg te geven aan het Brit se ultimatum om Vrijdag in Frankryk aan land te gaan. Z|j zullen dus naar West Duitsland worden vervoerd. Yerseke Concert Leger des Heils. Dinsdag 26 Aug. a.s. komt het muziekkorps van het Le ger des Heils uit Schiedam, na verschillende plaatsen in Zeeland bezocht te hebben, ook een bezoek brengen aan Yerseke. Het L. d. H. muziek korps uit Schiedam is een fan fareband bestaande uit 30 le den en heeft een uitstekende reputatie. Onder hen bevinden zich prima solisten op cornet en euphonium. Eén hunner zal als vibraphonist enkele num mers, begeleid op piano, spe len. Op het Kerkplein zal om 6.30 uur een openluchtsamen komst gehouden worden, daar na een korte mars tot aan de Legerzaal, Dominicusstraat 3, alwaar de grote muziekavond om 8 uur een aanvang zal ne men. Bouw van 58 woningen goedgekeurd. De gemeenteraad van Yer seke kwam Woensdag in open bare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede dat de 18 woningen in de Stenge 180.400 zullen kosten, verder dat enkele goedkeuringen in zake wijzigingen begrotingen door Ged. Staten zijn goedge keurd; dat van het Departe ment voor Wederopbouw goed keuring is ontvangen voor de bouw van 58 woningen in het bouwplan Vyverboomgaard voor 580.000; dat Ged. Sta ten goedkeuring hebben ver leend tot aankoop van grond benodigd voor de 58 woningen; dat de verordening wegbelas- ting en heffing van keurlonen door de Kroon is goedgekeurd. Verder dat met de uitbreiding van de begraafplaats is begon nen en vraagt machtiging tot aankoop van een electrisch uurwerk, dat zal worden ge- HET ONGEVAL BIJ „DE LITER". Begrafenis der slachtoffertjes Diep ontroerende tonelen speelden zich af by de begrafe nis van de 3 kinderen van de familie Gijs uit Aardenburg, die Maandag op vreselijke wijze om het leven kwamen. Over meesterd door smart waren de zo diep getroffen ouders toen de kist, waarin het stoffelijk overschot van hun drie kinde ren was verenigd, in de geopen de groeve neerdaalde en ook velen van de andere aanwezi gen konden him ontroering niet meer bedwingen. De kist, be dekt met vele .witte bloemen werd gedragen door school vriendjes, maar ook de andere klassegenootjes hebben hun vriendje en vriendinnetjes de laatste eer bewezen. Voor de teraardebestelling werd in de R.K. Kerk een H. Mis opgedragen door pastoor Dierx, die later bij het graf ab- soute verrichtte. Onder de ve len die de H. Mis bijwoonden merkten wij o.a. burgemeester Hoekzema van Oostburg en burgemeester van Dongen van Aardenburg op. Op het graf werd niet ge sproken. Nederlanders in Duitsland krijgen groenten en fruit. Drie grote vrachtauto's met Nederlandse groenten zyn bij Vaals de Duitse grens gepas seerd met bestemming naar Aken. Reeds is een tweede zen ding gevolgd en gisteren wer den 10 ton appelen naar Aken getransporteerd. De groenten en het fruit zijn bestemd voor Nederlanders in het Duitse grensgebied: dezer dagen ont vangen deze mensen 15 kg groenten en fruit tegen geringe prijs. Deze actie was mogelijk door het initiatief van de Nederl. consul te Aken, jhr. von Pel ser Berensberg, die bij de uit voering werd geassisteerd door mevr. Nelissen. Belgische ambassadeur gaat heen. De „Standaard" maakt mel ding van genachten, volgens welke de Belgische ambassa deur te 's-Graverthage, de heer Nemry. binnen enige maanden zijn ambt zou neei-leggen. Als candldaat voor deze post wor den o.m. genoenrd oud-minister Herman V09 en de minister van landbouw Órban. Te bevoegder plaatse verne men wij echter dat omtrent de opvolging van de huidige am bassadeur nog in het geheel niets besloten is. Wel is het juist, dat de heer Nemry bin nen niet al té lange tijd van Den Haag afscheid zal nemen in Verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, doch ook omtrent de datum van zijn heengaan staat nog niets vast. plaatst aan de voorgevel van het raadhuis. Een verzoek van de Stich ting Openbare Leeszaal te Goes waarin medewerking wordt gevraagd, werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur werden de heren Butyn, Sandee en Do- minicus benoemd als commis sie tot nazien der financiën. Besloten werd tot verlenging kasgeldlening met de provin cie Zeeland en tot verlaging der rente van de geldlening t. b.v. de N.V. Waterleiding Mij, „Zuid-Beveland". Hierna volgde de vaststel ling vergoeding bijzondere scholen over 1946; vaststelling verordening op de reinigings rechten, welke 11a enige dis cussie overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd aangenomen en vaststelling strafverordening op de openba- te vermakelijkheden. Aan mej. P. C. de Graaf wordt in verband met haar benoeming als onderwijzeres te Arnemuiden, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Openbare School. Benoemd tot ambtenaar van de burger- lyke stand, burgemeester A. C. Willemsen. Alvorens tot de rondvraag over te gaan merkt de voorzitter op, dat het rem- mingswerk in de haven nood zakelijke verbetering behoeft, waarbij hij B. en W. machtiging vraagt voor deze uitvoering. De raming bedraagt 5000. Vlissingen „Kindervreugd" brengt kindervreugd. Maandag trok door de stra ten van „Goed Wonen" te Vlissingen een eenigszins wonderlijk gezelschap; twee- en-twintig kinderen in rood witte piccolopakjes, voorafge gaan door een vrouwelijke tambour-maitre. Niemand wist eigenlijk wie of wat deze kinderen, die bij verschillen de Vlissingse families gast vrijheid genieten, waren, maar voor de kinderen der buurtverenigingen Goed Wo nen, de Posthoorn, Paling straat en Hendrikstraat, die Woensdagmiddag het Con certgebouw bezochten, is het raadsel al opgelost. Het is het Haags kinder operette gezelschap „Kinder vreugd", dat op uitnodiging van de buurtvereniging Goed Wonen, enkele opvoeringen in Vlissingen kwam geven. De eerste, opgevrolijkt door tal van glundere kindersnoet jes bij de dans-solo „Nufje", de balletten en schetsen, had Woensdag plaats. Vrijdag middag wordt een operette eh Maandag weer een revue uit gevoerd. Donderdagavond werd een opvoering van dansen, voor drachten, schetsen e.d. gege ven voor de bewoners van „Goed Wonen", welke even eens veel succes oogstte. De opvoering, teksten, en scenering en leiding, door de 22-jarige Hagenaar T. de Wit, was enorm. Het gezelschap maakte bovendien de mooie geste Zaterdagavond in de Scheldehal 'n opvoering voor publiek te geven, waarvan de baten bestemd zijn voor het monument voor het 4e Com mando. DE LUTHERSE WERELD CONFERENTIE TE LUND. In het Lutherse Weekblad schrijft een medewerker het volgende over de conferentie te Lund: Byna 200 vertegenwoor digers van 23 Lutherse kerken, van Australië tot IJsland, te zamen ruim 70 millioen zielen omvattend, hebben van 30 Juni tot 6 Juli vergaderd in de oude bisschopsstad Lund in Zweden. Duidelijk bleek, dat in deze grootste Protestantse geloofs gemeenschap der wereld, het zwaartepunt is komen te lig gen in de krachtige Ameri kaanse Lutherse Kerken. En gels was de officiële taal en Amerikaanse dadendrang zette zyn stempel op de werkzaam heden. De Duitse afgevaardig den toonden een terughouden- heid, welke voor de geledegeer- den uit de vroeger bezette lan den het samenzyn vergemak- keiykte.Daarentegen werd gro te activiteit ontplooid door de Baltische vluchtelingenkerken. De vergadering werkte in drie afdelingen.» „Belijdenis der waarheid in een verwarde we reld" was het thema van de eerste commissie. „De zending van de Lutherse Kerk in een verwoeste wereld", was het voorwerp van studie in de tweede commissie. De derde commissie ten slotte, waarvan Prof. Dr. W. J. Kooiman van Amsterdam het secretariaat waarnam, zag „de vraagstuk ke van een in moeilijkheden verkerende wereld" in het ge zicht. Het rassen- en hét vluchtelingenprobleem werden hier diepgaand besproken. Veertig millioen verplaatste personen leven thans in de we reld. Onder hen is het Luther se element zo sterk vertegen woordigd, dat wel bijzondere belangstelling voor hun noden moest bestaan. Tegenover de eschatologisch getinte be schouwingen, welke ten dele uit de kringen der geslagenen werden vernomen, stelde deze sectie een programma op, waaruit de Amerikaanse werk drift uitstraalde. MEDEDELING. Door de electriciteitsstoring in Zeeland is gisteravond de strooia der zetmachines van de Prov. Zeeuwse Crt. uitge vallen. Daar dit eerst, heden ochtend werdontdelct, kon met 't zetten eerst hedenochtend om 8 uur begonnen worden. Daar door moesten talrijke berich ten tot morgen blijven staan. Redactie. TWEE BRANDJES. Donderdagmiddag ontstond bij de loodsen aan de buiten haven te Vlissingen brand in een hoop gerst. De brandweer nikte met een motorspuit uit en wist het vuur spoedig te bedwingen. Ook 's nachts ontstond nog een brandje in een rokerjj van de slager S. in de School straat. Ook hier wist de brand weer erger te voortkomen. Wattheren en Beveland zonder licht. Vrijdagavond laat is er een storing in de electriciteitsvoor- ziening van een groot deel van Walcheren en Beveland ge weest. Middelburg, Vlissingen en Goes zaten enige tijd zon der licht. Een van de beide voedingskabels, de Westelyke, is gestoord en het door deze kabel van stroom voorziene ge bied wordt nu ook gevoed door de Oostelijke kabel. Het onder zoek naar de oorzaak van de storing wordt voortgezet. Waterproblemen in Zeeuwsch Vlaanderen. Aan de watervoorziening in Zeeuwsch Vlaanderen worden thans hoge eisen gesteld, doch tot op heden is van een wer kelijke stagnatie nog geen sprake geweest. Het spreekt vanzelf dat de problemen in West Zeeuwsch Vlaanderen, waar de water toren is vernield, groter zijn dan in O. Z. Vlaanderen, waar vandaan het water moet wor den betrokken, zodat de druk van het water in het westelijk deel, speciaal op spitsuren, zeer gering is. Een groot ge luk is echter, dat thans bijna alle gemeenten op het net van de waterleiding Mij. „Zeeuwsch Vlaanderen" zijn aangesloten en dat men in Oostburg, op de plaats waar de watertoren heeft gestaan, nog een reservoir van 250 M3 in orde heeft weten te maken, r Daarbij zijn op een 5-tal plaatsen pompstations inge richt en deze werken thans onder hoogspanning, omdat daar vandaan het water in tanks naar de boerderijen en naar die gemeenten, die nog niet zijn aangesloten, zoals Cadzand, Nieuwvliet en Re- tranchement, wordt vervoerd. Marktberichten VEILINGS VERENIGING KAPELLE-BIEZELENGE E.O. Velling van 20 Augustus. Spelen: Zigeunerin 2649; Jaflres Grieve 19—43; The Queen 916; Manks Codlin 13 32; Keswick 5%13; Early Victoria 717; Grof zuur 11; Transparente de Croncel 10 24; Gansebout 10; Ellison's Orange 2041; Zoete Ribbe- ling 1635; Swedenappel 16 32; Nelson's Glorie 917; Gul deling 911; Zoete Bloemé 22 32; Leve 'd Alma 918; Koolappel 11; Signe Tillish 14 -20. Peren: Precose de Trévoux 1334: Clapps Favourite 17 47; Dr. Jules Guyot 1326; Juttenpeer 2170; Beurré d' Amanlis 1145; Bon Chretiên William 714—24; Beurré de Merode 1532; Marguerite Ma- rillat 1723; Seigneur 'd Espe ren 1621; President Roose velt 17; Beurré 'd Aremberg 1117; Callebóutspeer 1115; Perzikpeer 1416. Pruimen: Washington 63; Reine Victoria 1584; Belle de Louvain 1292; Kirke's 32 92; Reine Claude 'd Althan 29 87; idem Verte 2174; Jef ferson 2595; Cataloni 15 82; Dietrich Ulhorn 1575; Rademaker 70; Abrikoospruim 53. Diversen: Frambozen 281; Bramen 157208; Blauwe Druiven 134144; Dubb. Princ. z. draad 4754; Snijbonen 33 40; Andijvie 11; Aardappelen 8^29; Uien 714. alles per k.g.; Kropsla 2%; Kasperziken 1325, beide per stuks. Dinsdagavond werd het echtpaar Hardenberg-Heijstek te Wemeldinge door het mu ziekgezelschap „O.K.K.", in verband met hun 25-jarig hu- welijksfeest een serenade ge- bracht, waarvoor grote be langstelling bestond. De leden met hunne dames van de muziekvereniging „O. N.D.A." te Nieuw en St. Joos- land maakten een uitstapje per autobus op Dinsdag j.l. naar Valkenburg en omgeving. De aangekondigde voor stelling in de Prins van Oran je te Goes van Vrijdagavond gaat niet door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2