PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Binnenkort nieuwe Regeringsverklaring De kansen van de Gaulle M. 0. Vandaag Bakkerijen gevorderd Radio-telefoon Vlissingen-Oostburg Leusderheide brandt 190e Jaargang - No.198 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, ftSiS&,g~53r-/Usen"*° WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; t 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Lon dense Kaa. 29 tel 2077 en I Goes. Turfkade 15. tel 2475 - Oostburg Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen Brouwerjistr 2 Postrek nr 35910» PZC.. Middelburg. De Nederlandse Staatscou rant biedt over het algemeen geen boeiende lectuur. Ijveri ge journalisten speuren er in naar benoemingen en onder scheidingen en bevredigen hun particuliere nieuwsgierigheid op de publicaties der ontelba re echtscheidingen. Soms be studeren zy de tabellen, waar in de besmettelijke ziekten van mens en dier nauwkeurig plegen te worden vermeld en ook belangrijke wetsontwer pen hebben hun aandacht. Maar in gemoede: hoeveel waarlijk aandachtige lezers zou dit droogste van alle Ne derlandse nleuwsorganen overigens onmisbaar natuur lijk wel hebben? Toch stelt ook de Staatscou rant ons soms in staat het le ven op heterdaad te betrap pen. Frappant is bijvoorbeeld 't enorme aantal leraren voor middelbare scholen, dat ge vraagd wordt. Hier legt de Staatscourant de vinger op 'n wondeplek, hier demonstreert zij in alle nuchterheid, hoe verkeerd de regeringspolitlek ten aanzien van het onderwijs de laatste jaren is geweest. Dezer dagen meldden wij, dat er niet minder dan 11.000 kinderen geen behoorlijk en regelmatig lager onderwijs ontvangen. Zal dat op den duur beter worden, nu in de salarispositie van de onderwij zers verleden jaar althans een schrale verbetering is ge bracht? Met ons middelbaar onder wijs is het even droevig ge steld. Was het nog niet lang geleden zo, dat de schoon maakster van een lagere school vaak meer verdiende, dan een onderwijzeres, de sa larispositie van leraren is nog steeds niet zelden zo, dat zij alleen door het geven van les sen in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Onder hen bevinden zich dan mensen met een universitaire opleiding, zonder uitzondering gaat het hier om leerkrachten, die een zware, tijdrovende studie ach ter de rug hebben. De gevolgen van deze slech te salariëring zijn niet uitge bleven. Nieuwe gegadigden voor opleiding tot het leraars- ambt melden zich nauwelijks aan. Leraren, die zich jaren met liefde aan hun vak gege ven hebben, zoeken in arren moede een baan buiten het onderwys, omdat die belang rijk beter betaald wordt.' En met de schoolbesturen en gemeenten is het reeds zo ver gekomen, dat zij openlijk vragen om onbevoegde krach ten, als zich geen bevoegden aanmelden. Het aantal vaca tures is catastrophaal Zo dwaas zijn de toestanden momenteel, dat het voorkomt, dat lagere onderwijskrachten, die overgaan naar het middel baar onderwijs, belangrijk in salaris achteruit gaan. En dat terwyl vroeger juist veel lera ren uit het lager onderwijs voortkwamen! Er was een tijd, waarin Ne derland trots kon zfln op zijn onderwijs en dat ook inderdaad was. De lagere scholen waren goed, de middelbare behoor den tot de beste in Europa, de universiteiten telden vele Nobelprijswinnaars onder hun docenten. Tegenwoordig trekken velen de neus op voor een onderwij zers- of leraarsfunctie. Leer krachten mogen dan al goud- waard zijn in onze tijd, ze wor den er niet naar betaald Het wereldgebeuren „ACTIE-GROEP" GEVORMD IN HET FRANSE PARLEMENT. Een opinie-onderzoek. Generaal de Gaulle zet on vermoeid zijn campagne voort om opnieuw aan de macht te komen, als leider van een flin ke anti-communistische meer derheid in Frankrijk. Hoewel de generaal zelf zich wat op de achtergrond houdt en zijn op treden in het openbaar beperkt tot het af en toe afsteken van een van zijn befaamde rede voeringen, zijn de door zijn denkbeelden geïnspireerde aan hangers des te actiever. Zoals men weet, verenigden zij zich een half jaar geleden in een nieuwe politieke groepering, de „rassemblement du peuple Frangais", een groepering die geen partij in engere zin wil zijn, maar een nationale bewe- Ultimatum aan Joodse immigranten. Aan land gaan of naar Duitsland. De Britse regering heeft be sloten de illegale Joodse immi granten, die zich op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc aan de Franse Zuidkust bevinden, naar de Britse zóne van Duitsland te brengen, ten zij zij 22 Augustus voor 18 uur Ned. tijd een begin maken met het aan land gaan. De Britse zóne van Duitsland is het enige gebied onder Britse jurisdictie, met uitzondering van Cyprus, waar zulk een groot aantal personen op korte termijn kun nen worden gehuisvest en ge voed. Een woordvoerder van het Joods bureau heeft verklaard, dat het besluit van de immi granten om niet aan land te ^gaan, spontaan genomen is en dat er niet de kleinste kans bestaat, dat het Joods bureau hen tot andere gedachten kan brengen. Nederland gaat spoorrails vernieuwen. Volgens de Nieuwe Gids ver luidt in Belgische industriële kringen, dat er sterke Neder landse vraag naar spoorweg rails valt waar te nemen. De Ned. Spoorwegen zouden voor nemens zijn 1600 km. spoor lijn te vernieuwen, waarvoor ongeveer 200.000 ton rails no dig is. Reeds zou zijn overeen gekomen, dat België en Lu xemburg hiervan 40.000 ton aouden leveren, Generaal de Gaulle. Grleks-Italiaans-Turks blok? De Atheense correspondent van de News Chronicle schrijft, dat de stappen, die gedaan worden om een defensief blok tussen Italië, Griekenland en Turkije te vormen ten nauw ste verband houdend met het hulpprogram van Truman in Athene beschouwd worden als het belangrijkste resultaat van het bezoek van de Griekse minister van buitenlandse za ken, Tsaldaris, aan de V.S. „Naar van vele zijden ver luidt, zou deze entente met goedkeuring van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken uiteindelijk kun nen worden uitgestrekt tot Perzië en de landen van de Arabische liga, waarmede reeds besprekingen hierom trent zouden zijn begonnen". De correspondent van de New York Times te Livorno schrijft, vernomen te hebben, dat de plannen van het Amerikaanse leger om Italië te ontruimen voor onbepaalde tijd zijn op geschort „wegens het uitstel len door de Sowjet-Unie van de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag". De 49-jarige mevr. Groot uit Alkmaar is bij het baden in het Noord-Hollands kanaal verdronken. ging boven de partijen. De moeilijkheid voor de R.P.F. was hoe invloed te krijgen op de gang van zaken in het land. Er zullen daarom nu candida- tenlijsten worden ingediend voor de in October te houden gemeenteraadsverkiezingen. Het duurt echter voorlopig nog wel even voor er nieuwe parle mentsverkiezingen voor de deur staan. Toch heeft de R.P.F. daar voor een oplossing gevonden. Woensdag is cr binnen het Franse parlement een Gaülis- tische groep gevormd, waarbij zich de 55 afgevaardigden, be horend tot het centrum en de rechtse partijen hebben aange sloten, terwijl 20 anderen zich naar verwachting in de toe komst bij hen zullen voegen. De nieuwe inter-partijen-groep van actie, zoals ze zich noemt, is van plan in alle kwesties, die zij van nationaal belang acht eensluidend te stemmen. Een der doelstellingen is herziening van de grondwet, omdat deze in de practijk „een van de voornaamste oorzaken van de huidige moeilijkheden is geble ken". De nieuwe ontwikkeling be tekent een doorbraak in het klein van de oude partijgren- zen. Twintig leden immers van de M.R.P., de katholieke partij, hebben zich tegen het advies van de leiders in, achter de nieuwe groep geschaard, waar door het gevaar van een split sing in Gaulistische en andere leden niet denkbeeldig is. Hoe groot is eigenlijk de aanhang van de Gaulle en hoe staat het met zyn populariteit onder het Franse volk? Er zijn geen verkiezingscijfers of ge gevens over ledenlijsten, die 'n nauwkeurige schatting moge lijk maken. Wel kan het resul taat van een door het Franse instituut voor opinie-onderzoek verzorgde enquête een aanwij zing geven. Dit instituut heeft een aantal Fransen de vraag voorgelegd: Zijt gij tevreden of ontevreden over Ramadier als minister-president 33 van de ondervraagden bleek tevreden te zyn, 39 on tevreden, de overige hadden geen mening. Een maand gele den bleek bij het stellen van dezelfde vraag het aantal te vreden en ontevredenen 27 en 44 te bedragen. Het ver trouwen in Ramadier is dus ge stegen. Op de vraag of de re gering te rechts was of te links, antwoordde 15 te links en 28 te rechts, terwijl 33 vönd dat de regering is zoals ze behoort te zijn. Deze 15 kan men gevoe gelijk beschouwen als behorend tot de aanhang van de Gaulle. De sterke anti-Gaullistische propaganda van de linkse par tijen zal aan dit lage cyfer niet vreemd zijn". Maar mocht de Gaulle openlijk de leiding ne men, of mocht- Ramadier blij vend in moeilijkheden raken en die kans is niet klein dan krijgt de nieuwe partij een kans, want behalve de boven genoemde 15 zijn er nog al wat „onverschilligen". En juist zij hollen gemakkelijk achter 'n Leider aan als het niet naar den vleze gaat. ...is het 25 jaar gele den, dat de Ierse vrij heidsstrijder en staats man Michael Collins te Bandon Cock) ver moord werd; ...is het 300 jaar ge leden, dat de Franse na tuurkundige Denis Papin, die een tijd lang assis tent was van Christiaan Huygens, bekend door de uitvinding van de "Pa- piaanse pot" en ontwer per der eerste stoomma chine te Blois werd ge boren. De lampjes mogen weer branden. ILLUMINATIE OP KONIN GINNEDAG TOEGESTAAN. Het ministerie van economi sche zaken deelt mede, dat be sloten is, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H. mT de Koningin een be scheiden illuminatie toe te staan op Maandag 1 Septem ber. Deze feestverlichting mag, voor zover gas of electriciteit wordt gebruikt, uitsluitend bui tenshuis worden aangebracht. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat dit niet geldt voor etalage- of reclame-verlichting. Deze mag niet worden ontsto ken. Thee wordt duurder. De theepryzen zullen met ingang van 12 September niet onaanzienlijk worden ver hoogd. Varieerden ze tot dus ver van 3852 cent per ons, straks zal als gevolg van de duurdere inkoop op de vei ling van 7 Augustus de goedkoopste soort 54 cent gaan kosten en de duurste soort thee 74 cent per ons. Ziekenhuizen in financiële moeilijkheden. Door het lid van de Tweede Kamer, de heer Krol, zijn vra gen gesteld aan de ministers Drees en Huysmans, waarin de aandacht wordt gevestigd op de noodtoestand, waarin vrij wel alle niet-overheidszieken- huizen zijn komen te verke ren tengevolge van de finan ciële tekorten van de laatste jaren. De heer Krol vraagt of de ministers overtuigd zijn van de noodzakelijkheid deze noodsituatie tot een minimum te beperken, hetzij door ver hoging van de verpleegprijs, hetzij door subsidiëring. An ders zouden deze ziekenhuizen noodgedwongen tot gehele of gedeeltelijke sluiting moeten overgaan, hetgeen voor de staatskas weer belangrijke verhoging van uitgaven met zich zou brengen voor uitbrei ding der overheidsziekenhui- zen. Ten slotte vraagt de heer Krol, welke maatregelen over wogen worden om het euvel naar behoren te verhelpen. WAARSCHIJNLIJK DINSDAG IN DE TWEEDE. KAMER. AMSTERDAMS GEMEENTEBESTUUR NEEMT MAATREGELEN. 50 pet. melk meer. Nu de stakende Amsterdam- bakkers besloten hebben de levering van brood nog niet te hervatten, gaat het gemeente bestuur er toe over ingrijpende maatregelen te nemen. Nadat dezer dagen de voor bereidingen daartoe z\jn ge troffen wordt heden een begin gemaakt met het vorderen van bedrijven. Het waren Donder dag zeven van de grotere bak kerijen, die gevorderd werden. Zo nodig zal ook de volgende dagen met deze vordering van telkens circa zeven bakkersbe drijven worden voortgegaan. N besprekingen met de unie van bakkersgezellenorganisa- ties is bepaald, dat als de eige naar bereid blijkt als beheerder van zijn gevorderd bedrijf op te treden de gezellen normaal hun werk in dat bedrijf zullen ver richten. Weigert de eigenaar als beheerder op te treden dan kunnen de gezellen ofwel hun dienstverband met hem ver breken en onder de nieuw aan gestelde beheerder doorwerken ofwel in zijn dienst blijven in welk geval zij niet in functie blijven en worden vervangen door militaire bakkers onder leiding van een onderofficier. Voorts zal het van morgen af mogelyk zyn in 20 over de gehele stad verspreide uitreik- lokalen verpakt meel en gist tegen inlevering van broodbon nen te ontvangen. Het landelijk actie-comité der kruideniers Achttien gesprekken tegelijk over één golflengte Kinderziekten nog niet overwonnen. Toen wij enige maanden leden schreven over de tele foonverbindingen in Zeeland, maakten wij daarbij ook mel ding van de radio-telefonische verbinding tussen Vlissingen en Oostburg, welke voqr West Zw.-Vlaanderen van groot be lang is. Deze radio-telefonische verbinding, die nu enkele maanden functionneert, werd geconstrueerd volgens een geheel nieuw principe en het behoeft dus eigeniyk geen verwondering te wek ken, dat 't nieuwe systeem, hoe vernuftig het ongetwij feld ook is, nog alle symp tomen van kinderziekten vertoont. De verbinding met Oostburg en omgeving is vaak nog zeer slecht, zo niet geheel gestoord, en de klachten zyn dan ook legio. Nee, perfect werkt de nieu we verbinding nog allerminst. Ook de technici van de P.T.T. weten dit en cr wordt dan ook zwaar aan „gedokterd". On langs waren er zelfs enige in genieurs over gekomen van dg Engelse firma, welke deze eer ste installatie leverde, maar ook zy konden er niet onmid dellijk in slagen de garigheid weg te werken. Wel schynt ten minste een deel van de storing op rekening van de warmte te moeten worden gesteld, het geen bij zeer korte golflengten (60 cm.) allerminst verwonde ring behoeft te wekken. Laten we dus hopen, dat met het koelere weer, dat nu toch niet meer zo heel lang op zich zal laten wachten, de storingen zullen verdwijnen en dat de technici, voor we weer aan een warme zomer toe zijn, ook daar iets op gevonden zullen heb ben. Want zoals het nu gaat, is dc toestand werkelijk on houdbaar! Vernuftig systeem. Inmiddels zyn enige techni sche byzonderheden over het nieuwe systeem gepubliceerd, welke een indruk geven van het vernuft, waarmede deze te- lefonie-zender waarvan Vlis singen de Europese primeur heeft gekregen werd uitge dacht. VernuftInderdaad. Want met deze verbinding is het mo- geiyk geworden over een en de zelfde zender niet minder dan achttien gesprekken tege- lyk to voeren. Tussen Vlissingen en Oostburg volstaat men ove rigens met negen „kanalen" omdat dit aantal voor de hui dige behoefte voldoende wordt geacht. Natuurlijk kunnen wij hier niet tè diep op de technische bijzonderheden ingaan; we vol staan dus met een kort aan geven van de grondbeginselen. Op het dak van de Roeiers- wacht te Vlissingen staat de antenne van de zender, die de telefoongesprekken door de aether naar Oostburg zendt, waar natuurlyk een overeen komstige installatie is opge steld. Maar niet compleet! Als op een film. Juist zoals een film, welke op de toeschouwer een „com plete" indruk maakt, bestaat uit een grote reeks momentop namen, welke elk afzonderlijk voldoende lang door het oog worden vastgehouden om een ononderbroken beeld te krygen, geeft ook de „impuis-phase- modulatie", zoals het systeem met een geleerd woord wordt aangeduid, van elk geluid maar een klein brokje: .elke tweedui zendste seconde een stukje van 0.3 millioenste seconde. Of in technische termen uitgedrukt elk 5 microseconden 0.3 micro seconde. Aangezien het mense- lyk oor een geluidsindruk in elk geval 100 microseconde vasthoudt, is het op deze wyze mogelyk niet één maar tot twin tig gesprekken door te geven, mits deze natuurlijk door ver schillende „kanalen" worden uitgezonden en ook ontvangen. Ook daarvoor zijn vernuftige apparaten geconstrueerd, wel ke in Vlissingen en Oostburg natuurlyk volkomen synchroon moeten lopen. Op deze wyze is het mogelijk uit de cacapnonie van geluiden, welke de zender de aether inspuit, elk gesprek afzonderlyk uit te halen, zodat een groot aantal gesprekken tcgelyk gpvoerd kan worden. Als de kinderziekten ovcr- jvoimea ziju tonniiiwte«. heeft thans de kruideniers ge adviseerd de verkoop van bloem onmiddellijk ter hand te nemen. Bovendien is het de Amster damse melkslyters toegestaan op de gedurende de lopende pe riode en geldige bonnen 50 pet. meer melk te leveren dan daar op aanvankelyk als gewoonlijk is toegestaan. De productie van de Amster damse centrale keuken nadert haar topcapaciteit. Zij werkt overigens hoofdzakelijk voor bedrijven. Geen Amerikaanse steun voor Engeland. John W. Snyder, de Ameri kaanse minister van financiën, heeft verklaard, dat Engeland niet om een aanvullende le ning heeft verzocht. Op de vraag, hoe Engeland het hoofd boven water zal kunnen houden wanneer de Amerikaanse lening zal zijn uitgeput, zeide Snyder, dat Groot-Brittannië mogelyk geld zal kunnen .lenen van „privé bankinstellingen, de Ameri kaanse export-import bank, de wereldbank of het internatio nale monetaire fonds." Ofschoon Snyder mededeel de, dat de V.S. het Britse pro bleem met grote sympathie beschouwen, beschouwen waarnemers Snyders uitlating over het lenen door particu liere bankinstellingen als een aanwijzing, dat Engeland weinig kans heeft om de hui dige besprekingen door posi tieve Amerikaanse steun be kroond te zien in Washington. MIJN GEëXPLODEERD. Te Zuiden van de spoor wegovergang in Gennep is Dinsdagmiddag brand uitge broken in laagstruikgewas. Op deze plaats zat nog een mijn geborgen en deze explodeer de door het vuur. Twee poli tiemannen die bij de brand aanwezig waren, werden hier door zwaar gewond. Republikeinse regering naar Sumatra In de Donderdagmorgen gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regering voornemens is, in verband met de ont wikkeling van de toestand ten aanzien van Indonesië, op korte termijn aan de Ka mer inlichtingen te ver strekken. Het is niet on waarschijnlijk, dat dit a.s. Dinsdag zal kunnen geschie den. De heer Schouten (A.R.) verklaarde gehoopt te heb ben, dat de mededelingen zo niet Donderdag, dan toch Vrijdag zouden worden ge daan. Hu is in het uitzicht ge steld, dat wellicht Dinsdag een vergadering der Kamer zal worden gehouden, waarin een regeringsverklaring met betrekking tot Indonesië zal worden afgelegd. In de gege ven omstandigheden is spr. bereid zich by deze gang van zaken neer te leggen, doch hy drong er ernstig op aan, dat de voorzitter zal bevorderen, dat de korte termijn, waarvan hij sprak, zo kort mogelijk wordt gesteld. De voorzitter gaf nog te kennen, dat hij bij het over leg de mogelijkheid heeft ge opperd deze week nog de ver klaring af te leggen, maar de minister-president heeft ver klaard, dat dit onmogelijk is. Wel was hij bereid het a.s. Dinsdag te doen, maar zeker heid daaromtrent kon spr. niet geven. Alleen is het hoogst waarschijnlijk. De voorzitter verklaarde bereid te zijn onder de aandacht van de minister-president te bren gen, dat de Kamer gaarne op de kortst mogelijke termijn zal worden ingelicht. REPUBLIKEINSE REGE RING NAAR SUMATRA? De republikeinse regering heeft, volgens radio Djocja, maatregelen getroffen om dc zetel der regering naar Boe- kittinggi (Fort de Koek) op Sumatra te verplaatsen, waar Hatta thans verblijft. De ver plaatsing zal echter alleen ge schieden, indien de Ned. troe pen naar Djocja zouden op rukken. Inmiddels is Hatta ook be noemd tot waarnemend op perbevelhebber van de repu blikeinse strijdkrachten. Voor ieder republikeins ministerie öp Sumatra zullen staatscom- missarissen worden aangewe zen. TEKSTVERSCHILLEN. De Ned. tekst van de radio rede van dr. van Mook ver schilt enigszins van de Engel- waarin enkele opmerk'n- gen ontbreken, nl. de mede deling, dat de grens van de gebieden, welke thans onder Nederlandse controle zijn, duidelijk zal worden aange-. geven. Ook steun aan con structieve politieke organisa ties en de instelling van een interimregering zijn niet in de Engelse tekst vermeld. Daar entegen bevatte de Engelse tekst een mededeling inzake het aantal van de Ned. troe pen. Volgens deze mededeling is het door Sjahrir in Lake Success opgegeven aantal van 30.000 meer dan bij het be stand van 14 October was overeengekomen, onjuist. Ten tijde van Sjahrir's aftre den als premier was het aan tal Nederlandse troepen zelfs lager dan was toegestaan. KAMPONGS IN BRAND. Volgens het Ned. officieel communiqué zyn op West- Java ten Noorden van Leuwi- liang een 50-tal kampongs in brand gestoken. Voorts worden weer scher mutselingen en beschietingen gemeld. Ten Noorden van Padang werd de bevolking, onder be dreiging met moord en brand stichting, aangemaand te eva cueren naar republikeins ge bied. De uit déze omgeving gevluchte bevolking werd in bescherming genomen en naar Loeboekboeaja gebracht Blijkens de tot dusver ont vangen berichten bedroegen de Nederlandse verliezen Woensdag 3 gesneuvelden en 6 gewonden. De grootste theefabriek ter wereld, „Balim Bangan", in het gebied van Siantar, is door republikeinen in de as gelegd. Ditzelfde lot onder ging de palmoliefabriek Sa- wit Sebrang in het gebied van Tandjong Poera. Op Midden-Java is de „Wit- te-Kruis kolonie" bij Sala- tiga gedeeltelijk verbrand en verwoest. Deze landbouwko lonie schonk voor de oorlog 500 Javanen belangloos werk en voedsel. De kolonie werd in 1902 gesticht (na het hon gerjaar) voor steun aan maat schappelijk onvolwaardigen. NIEUWE AVONTUREN VAN KAPPIE. De geschiedenis van ..Kappie en de geheim zinnige lading" loopt vandaag ten einde en ongetwijfeld zullen onze jonge en misschien ook wel oudere le zers hebben genoten van dit spannende verhaal. Morgen beginnen wy weer een nieuwe vertel ling, ditmaal van „Kap- Pie en het goudschip oplster". Ook daaraan zal men veel genoegen béleven Nog geen zware explosies. Dinsdagochtend is een aan vang gemaakt met het afbran den van een gedeelte der Leus derheide; Het besluit is geno men, teneinde de talrijke pro- BABY HUILDE VOOR DE GEBOORTE. In het hospitaal van Cincinnati in Amerika heeft een baby sensatie verwekt door hoorbaar een uur voor de geboorte te huilen. De baby, die op deze wijze mondeling haar komst aankondigde werd Mary gedoopt en haar zwygzame zusje Lynn. Dc tweeling-dochters zijn flink en gezond. De vader, zelf een verlos kundige, gaf als verkla ring van het vroegtydig teken van leven van Ma- rv: infiltratie lucht jectielen, die zich hier nog on der de grond bevinden, onscha- delyk te kunnen maken, 'n Lu cifervlammetje op de kurkdro ge heide was voldoende om. de brand te ontketenen. Nadat het vuur aanvankelyk uiterst langzaam in de heide door drong. kreeg de wind plotseling vat op het vuur. Lekkende vlammen beten zich vast in de hei en grote rookslierten wer den door de wind voortgedre ven, zodat slechts geblakerde aarde overbleef. Brandgeulen leiden het vuur ln de gewenste richting. Om op alle - gebeurtenissen voorbereid te zijn Waren twee compagnieën van het 8ste re giment Infanterie uit Amers foort, gewapend met schoppen en vuurzwepen, op de heide aanwezig, evenals een ploeg van de mijnen-opruimings- dienst. Boven het geknetter van de vlammende heide was nu en dan 't geluid van ontploffende geweerkogels te horen. Voor lopig deden zich echter geen zware ontploffingen voor. Telegram Nederland- Indonesië aan de Veiligheidsraad. De vereniging „-Nederland- Indonesië" heeft een telegram gezonden aan de Veiligheids raad, waarin wordt verklaard, dat gedeeltelijk door de aan wezigheid van Nederlandse troepen, waardoor de onder handelingen in Indonesië on der druk stonden, de huidige situatie is ontstaan. De ver eniging stelt vervolgens voor, dat de Veiligheidsraad een commissie instelt, welke moet bijdragen tot zo spoedig mo gelijk herstel van het repu blikeinse burgerlijke en mili taire bestuur in het door Ne derland bezette gebied en dat de Veiligheidsraad een tweede commissie instelt om te arbi- treren in alle geschilpunten tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. De prijs van verduurzaamd roggebrood. In aansluiting aan een pers bericht van 11 Aug. waarin gezegd werd, dat de prijsver hoging met een cent van alle broodsoorten in de daarvoor aangewezen gemeenten niet geldt voor verpakt en ver duurzaamd roggebrood, deelt de afdeling voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening thans mede, dat tengevolge van een nadere beslissing ook voor dit roggebrood de maxi mum- en de minimumprijs in die gemeenten met een cent verhoogd wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1