PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Radiorede Dr. van Mook Zuiveringsperikelen in Duitsland SOEKARNO WIL SAMENWERKEN Vandaag Nederlandse regering kan de verantwoordelijkheid niet blijven dragen Wilde de Republiek grote schoonmaak voorkomen Nieuwe telefoonkabel naar Engeland De moeilijkheden bij de hoogovens 190e Jaargang - No. 197 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van do Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. Donderdag 21 Aug. '47 m ABONNEMENTSPRIJS: 23 ct. per week; 3.20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 3 ct /Useraceli WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Fl Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) - Middelburg. Lon dense Kaa. 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 Torneuzen- Brouwerij8tr 2. - Postrek nr 359300 PZC. Middelburg. VOOR ERNSTIGE BESLISSINGEN. Nu die republiek Indonesië de Nederlandse voorstellen verworpen heeft en de Ver enig- de Staten van Amerika hun aanbod van goede diensten heb ben ingetrokken op grond van de afwijzing dezer voorstellen door de republiek, is de Indo nesische kwestie in een nieuw stadium gekomen. In dit sta dium zal Nederland ernstige beslissingen moeten nemen. Nederland heeft destijds de politionele actie gestaakt zo dra daartoe door andere staten werd opgewekt. Het heeft bij herhaling verklaard, dat het bereid is, ondanks al les wat er gebeurde, h®t ac- coord van Linggadjati te hand haven en samen te werken met iedere republikeinse regering, die toont in staat te zijn orde en rust te handhaven. Neder land heeft dus blijk gegeven van zeer goede wil. Daartegenover handhaaft de republiek haar zeer onverzoen lijke houding tegenover Ne derland, maar evenzeer in de Veiligheidsraad. Onder deze omstandigheden zal de Nederlandse regering moeten besluiten. In dit ver band' ig het uiterst belangrijk, dat in de Katholieke Volks Partij door leidende figuren wordt betoogd, dat Nederland moet besluiten de politionele actie te hervatten. Zowel in de Volkskrant, als in de Tijd, twee leidende Katholieke bla den. wordt de laatste dagen hierop krachtig aangedrongen. Men wenst een bezetting van Djocja, hoewel men er zich zeer goed rekenschap van geeft, dat daarmede de moei lijkheden allerminst uit de we reld zijn. Op Java immers zal de situatie ingewikkelder wor den dan ooit. internationaal zal de stemming anti-Nederland- ser worden en nationaal is al evenmin te voorspellen, waar een hervatting der politionele actie toe leiden zal. In de Partij van de Arbeid lopen de opvattingen namelijk zeer sterk uiteen. Opvallend is, dat op het jongste partijcon gres een resolutie aangenomen werd, waarin niets gezegd werd over de houding van de partij als de omstandigheden tot hernieuwd gewapend optre den zouden noodzaken. Dit be tekent natuurlijk in genen de le, dat deze kwestie niet be- tsproken werd. De mogelijkheid bestaat dus, dat de ministers, die lid zijn van de Partij van de Arbeid, zullen weigeren om een hervatting der politionele actie goed te keuren en dat er een regeringscrisis zal ont staan. Het dagblad „Het Pa- rood" acht dit waarschijnlijk. Anderzijds echter stelt in het „Vrije Volk" de heer Van der Goes van Naters, de voorzitter van de Tweede Kamer-fradtie. zich op het standpunt, dat Ne derland de goedwillende meer derheid der bevolking van Ja va en de Chinezen niet in de steek mag laten en hun vei ligheid moet garanderen. Hoe de Veiligheidsraad hierop zal reageren moet worden afge wacht, maar de fractieleider van de P. v. d. A. meent, dat fatsoenlijke landen dan begrip zullen tónen voor de gedrags lijn van Nederland. De vraag is echter, of in dat geval de Partij van de Arbeid een eenheid blijft, of dat het tot een scheuring komt. Er dreigen dus ook ln Ne derland ernstige moeilijkheden en ook op 't terrein der binnen landse politiek is bezwaarlijk te zeggen, waartoe de verdere ontwikkeling zal leiden. Wij mogen hier nog wel eens herinneren aan de woorden, die wij schreven toen met de po litionele actie begonnen werd. Wij hebben ons toen niet ge schaard bij degenen. die juich ten, maar gewaarschuwd tegen voorbarig optimisme en de aandacht gevestigd op komen de problemen, waarvan men de aard toen zelfs niet gissen kon. Er is nog niets veranderd, maar de perspectieven zijn niet bemoedigend. Hel wereldgebeuren SOWJETS ZULLEN DE „KLEINE NAZI'S" MET RUST LATEN. De proclamatie van maarschalk Sokolovsky. Een tijdlang hebben de hu moristen in de Duitse cabarets veel succes geoogst met het volgende grapje: Een Duitse boer is onlangs dagenlang be zig geweest met het „denazifi- ceren" van zijn knollenveld, d. w.z. hy pikte de kleintjes er uit en liet de groten staan. Dit grapje had een wrange bij smaak. Het is immers maar al te juist, dat in vele gevallen de zuivering in Duitsland trou wens ook in andere landen een klucht is gebleken in die zin, dat tal van kleine Nazi's zijn veroordeeld, maar hoge voormalige functionarissen op hun posten bleven, zogenaamd omdat geen geschikte vervan gers te vinden waren. Het is vooral de communis tische pers geweest, die tegen deze gang van zaken te keer is gegaan en de Angelsaksen er van beschuldigde de hoge Na- Zwarte prijzen in Duitsland dalen. Volgens berichten uit het gebied langs de- grenzen van Luxemburg. België en Neder land ls de smokkelhandel daar in de laatste tijd'aanmerkelijk afgenomen. Dit is niet alleen een gevolg van de zeer ver sterkte grensbewaking, doch voornamelijk van de daling der prijzen op de Duitse zwarte markt. Deze daling heeft zich thans van Berlijn uit over ge heel Wem-Duitsland voortge plant en dë waarde der in de grensstreek voorradige hoe veelheden koffie, cacao en' si garetten met sprongen doen dalen. De prijsdalingen bedra gen rond vijftig procent. De prijzen der meestal als com pensatie voor de invoeren ge leverde artikelen, zoals goud, sieraden, horloges en rashon den, zijn onmiddellijk gevolgd. De goudprijs ls in enkele da gen teruggelopen van 150 tot 40 mark per gram .De Zwitser se horloges noteren nog slechts het vierde deel van de tot voor kort gangbare prijzen. PRINSES-IN-DE- SCHADUW. Prinses Margaret Rose is voor bijna iedereen een onbekende. In tegenstelling tot haar zus ter. Prinses Elisabeth zal een maal Koningin van Engeland zijn. Op Mar richten zich aller blikken. Prinses Margaret Rose, de tweede dochter van het Britse koningspaar, leeft in haar schaduw, ongezien maar vermoedelijk gelukkiger. Noodtoestand in Chili. In de Chileense provincies Conception en Arauco is de noodtoestand afgekondigd. Al le mijnwerkers zijn daar in staking gegaan, omdat de re gering de broodprijs heeft ver hoogd. De president van de republiek, Videla, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de communistische partij tot staken heeft aangezet. In het Zuiden van het land is boven dien een spoorwegstaking uit gebroken. Alle communisten zullen van hoge regeringspos ten worden verwijderd. zi's de hand boven het hoofd te houden. Tot enkele dagen geleden in de Russische zóne van Duits land een proclamatie verscheen, waarin werd toegegeven, dat ook in deze zóne vele voorma lige Nazi's nog belangrijke pos ten bekleden en tegelijkertijd een amnestie werd afgekon digd voor duizenden kleine Na zi's. De proclamatie ging ver gezeld van een bevel van maar schalk Sokolovsky aan het Duitse bestuur om ten spoedig ste alle hoge Nazi's en militai- risten uit verantwoordelijke posten in het bedrijfsleven of in publieke dienst te verwijderen. Ook de Russen hebben dus de zuivering tot nu toe niet zo voorbeeldig ter hand genomen als werd voorgesteld. De proclamatie van maar schalk Sokolovsky werd door de Duitse pers in de Russische zóne begroet als een maatregel van historische betekenis. Voor het eerst, zo heette het, is een strenge onderscheiding ge maakt tussen de voormalige actieve militairisten en fascis ten aan de ene en de onbelang rijke meelopers, die best' tot goede democraten te maken zijn, aan de andere, kant. Hoewel de Russen zelf het woord „amnestie" vermeden, gelijkt hun maatregel echter veel op de Kerstmis-amnestie, die de Amerikanen vori|f jaar afkondigden voor 800.000 klei ne Nazi's in hun zóne. Boven dien bepaalde het Amerikaansé bestuur toen, dat partijleden, die tot de lagere inkomensklas sen behoorden, niet voor zuive ringstribunalen behoefden te verschijnen. De overige meelo pers werden na het betalen van een boete verder met rust gela ten. De Russen zyn een stap ver der gegaan en laten ook de boete achterwege. Meelopers behoeven voor geen enkel tri bunaal meer te verschijnen, be houden ten volle hun stemrecht en kunnen zonder zuiverings certificaat in staatsdienst tre den. Op zichzelf is het principe waarvan de Russen in het ver volg uit zullen gaan: „De gro ten pikken en de kleintjes met rust laten", juist. Er zit echter meer achter de nieuwe Russi sche maatregel. Zij is kennelijk tevens een poging bij de bevol king meer in het gevlei te ko men en zodoende de campagne om het communisme meer in gang te doen vinden te onder steunen. De door de Russen gesteunde socialistische eenheidsparty kan uit de proclamatie van So kolovsky propagandamateriaal putten om de volksgunst te winnen, iets waar ze tot nu weinig in gesalagd is. viert Prinses Mar garet Rose van Engeland haa^ 17e verjaardag. Nieuwe bonnen Geldig van 24 Augustus tot en met 6 September. Tabakskaar ten: K 31 tabak en K 32 tabak elk één rant soen slgarebtén of kerftabak. Gecomb. kaart: K 35 ta-- bak twee rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Utrecht krijgt weer brood. De bakkers in de provincie en de stad Utrecht zullen met ingang van vandaag weei brood afleveren. Dit is het resultaat van be sprekingen, die gehouden zijn tussen de Utrechtse bakkers organisaties en het gemeente bestuur van Utrecht. Tijdens deze besprekingen verklaarde het gemeentebestuur zich be reid bemiddeling te zullen verlenen bij het tot stand brengen van besprekingen tussen het departement en de Utrechtse bakkersorganisaties, op voorwaarde, dat de bak kers aanstonds het werk zou den hervatten. De Utrechtse bakkers zijn op dit voorstel ingegaan. ALLEEN VOOR HAARLEM. De Haarlemse bakkers heb ben besloten, niet in staking te gaan. Als blijk van sym pathie voor de stakende col lega's in Amsterdam, zal ech ter alleen brood afgeleverd worden aan de eigen Haar lemse klanten. Woensdagmiddag heeft de Luitenant-Gouverneur-Gene- raal, dr. H. van Mook, voor Radio-Batavia en alle andere zenders in de archipel een rede gehouden, welke eveneens werd uitgezonden door Hilversum I en II. Dr. van Mook zeide het gewenst te achten op dit moment nog eens een kort overzicht te geven van de toestand en de zaken nog maals in groot verband te bezien. Gedurende de oorlog is In donesië van de wereld afgeslo ten geweest en meer door de Japanners beïnvloed dan enig ander land in Z.O.-Azië. Bir ma en de Philippijnen hielden voortdurend contact met de Geallieerden en werden daad werkelijk door de Amerikaan se en Britse troepen bevrijd. Siam en Indo-China behiel den een eigen administratief apparaat, dat als tegenwicht tegen de Japanse invloed kon dienen. Met Indonesië was het echter anders. Japan had niet het plan deze rijke gewesten los te laten. Zij vormden in tegendeel het voornaamste oorlogsdoel. Pas toen de ne derlaag onvermijdelijk was geworden, werd besloten een Interview met medewerker van Lord Killearn. Reeds 55 doden na de 62 personen in de Nijl verdronken. Naar verluidt, zijn 62 perso nen verdronken na het kap seizen van een veerboot op de Nijl in Boven-Egypte. De boot vervoerde merendeels vrouwen en kinderen, die zich op weg bevonden naar een viering van het Mohammedaanse Bairam- feest (einde van de vasten). Slechts 18 opvarenden werden gered. staking der actie. Peter Ratcliff, behorende tot de staf van lord Killearn, had op 7 Augustus jl. een onder houd van 40 minuten met Soe- karno. In dit interview verklaarde de pres. o.m., dat de Republiek volledig bereid was om de be sprekingen voort te zetten, voorts verklaarde de pres. dat het Indonesische volk de oor log en de invasies moe was. „Wij behoren, aldus Soekar- no, „ons land weer op te bou wen en het land weer in staat te stellen om producten voort te brengen waaraan de wereld behoefte heeft. In plaats daar van hebben we onze fabrieken en velden moeten verwoesten ten gevolge van de brutale po gingen om de reeds verkregen vrijheid weg te vagen". Voorts verklaarde Soekar- no, dat hy van het begin van de revolutie het feit had aan vaard dat de Republiek nauw zou hebben samen te werken met Holland. Sindsdien was er geen reden geweest om van opinie te veranderen. „Indonesië zal samen wer- Werkzaamheden te Domburg begonnen. 84 gesprekken tegelijkertijd Dinsdag was het een be langrijke dag voor het inter nationale telefoonverkeer in West-Europa. Toen is namelyk een begin gemaakt met de aanleg van een nieuwe kabel tussen Domburg en Aldeburgh in Engeland, waarbij dit ver keer na de ingebruikstelling ten zeerste gebaat zal zijn. Niet alleen immers zal de kwaliteit van het gesproken woord aanmerkelijk verbete ren, ook het aantal gesprek ken, dat gevoerd kan worden, zal hierdoor veel groter zijn. VERBETERING WAS HOOG NODIG. Momenteel liggen er vier kabels voor internationaal te lefoonverkeer tussen beide plaatsen, doch twee zijn er buiten gebi'uik en zullen waar schijnlijk niet meer in gebruik genomen worden. Met de in gebruik zijnde kabels worden vice-versa gesprekken tussen Engeland en Nederland en En geland en de Scandinavische landen overgebracht. In ons land komen deze gesprekken binnen in het versterkersstati on Domburg (het enige ver sterkersstation voor buiten landse gesprekken onze kust), vanwaar zij automa tisch verder gaan. Eventuele storingen kunnen hier tevens, dank zij vernuftige apparaten, geconstateerd en onmiddellijk verholpen worden. Het groeiend internationale telefoonverkeer maakt het no dig, dat een nieuwe kabel wordt gelegd. Hiervoor is over leg gepleegd tussen de P. T. T.'s van ons land en Enge land. Het resultaat van de be sprekingen was, dat besloten werd een nieuwe zeekabel aan te leggen, die aan de hoogste eisen voldoet. Het zal een z.g. coactiale kabel zijn, d.w.z. één ader, waarop met diverse frequen ties gewerkt kan worden. Hierdoor wordt het mogelijk 84 gesprekken tegelijk te ver werken. De binnenkomende gesprek ken worden in Domburg „ge splitst"; de apparatuur hier voor is reeds grotendeels in gereedheid gebracht. De nieu we constructie van de kabel waarborgt een zuivere en dui delijke ontvangst. IN SEPTEMBER KOMT HET ZEE STUK. Het „zeestuk" van deze ka bel, dat een lengte heeft van 82 nautical miles, d.i. onge veer 160 km., zal in de tweede of derde week van September door een Engels kabelschip worden gelegd. Deze werk zaamheden moeten in enkele dagen voltooid zyn. Op het strand of de duinen van Domburg zullen twee ba kens verrijzen, opdat de kapi tein van het kabelschip weet, waar hij zijn kabeleind moet deponeren, zodra hij onder on ze kust komt. OOK SNELTELE GRAFIE EN CON CERTEN. Niet klleen telefoongesprek ken zullen door de nieuwe ka bel worden gevoerd. Ook de snel- of toontelegrafie zal er in beide richtingen gebruik van maken, terwijl er reeds thans rekening wordt gehou den met mogelijke overbreng ing van radio-concertén en -reportages van Engeland naar Nederland en omgekeerd inde toekomst. Het ligt in de bedoeling la ter een versterker halverwe ge Engeland en Nederland aan te brengen (geplaatst in een ijzeren kist), waardoor het aantal circuits of verbindingen nog uitgebreid zal kunnen worden. LANDSTUK REEDS GELEGD. Dinsdag heeft een ploeg van circa 20 man een geul gegra ven van het versterkersstati on Domburg door het duinter rein naar zee, een afstand van 450 meter. Hierin is Woensdag het z.g. „landstuk" van de nieuwe kabel gelegd. In Sep tember zal men onmiddellijk na het leggen van de kabel in zee en de aansluiting van de kabelstukken de nieuwe ver binding in gebruik kunnen ne men. ken met alle landen, Holland inbegrepen. Wij voelen ons in staat om alle gevoelens van haat ten opziente van de Nederlanders of van hen, die met hen samen gewerkt hebben, ook na deze oorlog opzij te zetten", aldus Soe- karno. VERLIEZEN NA DE STAKING DER ACTIE. Het officieel communiqué no. 55 meldt o.m.: De Nederlandse verliezen na de staking der vij andelijkheden zyn thans opge lopen tot 55 gesneuvelden, 1 vermiste en 158 gewonden. Hitlers lijfarts krijgt de strop. Karl Brandt, Hitler's vroe gere lyfarts en de hoofdbe- schuldigde in het proces tegfen de S.S.-artsen, is door het Ame rikaanse tribunaal te Neuren berg tot de strop veroordeeld „wegens het doen van sadisti sche en over het algemeen nut teloze experimenten op mense lijke wezens". Karl Gebhardt, Himmler's lyf arts en voorzitter, van het Duitse rode kruis, en Rudolph Brandt, Himmler's adjudant, werden beiden ter dood veroor deeld. Voorts werden drie artsen tot de strop veroordeeld en vier anderen tot levenslange gevangenisstraf. Herta OberhauSer, arts van het vrouwenkamp Ravens- brueck en de enige vrouw die schuldig is bevonden, kreeg 20 jaar gevangenisstraf, evenals •ïermann Becker-Freysing. Waldemar Hoven, chef-kamp- arts van Buchenwald, zal wor den gehangen. Fritz Fischer, tweede lijfarts van Himmler, en Wilhelm Beiglboeck kregen resp. levenslang en 15 jaar. Met deze vonnissen is het proces tegen de 23 dokters, dat negen maanden geduurd heeft, ten einde. Genoemde vyftien artsen hebben zich alle schul dig gemaakt aan misdaden te gen de mensheid. Zy voerden hun practjjken uit op gevangenen in concen tratiekampen en krijgsgevan genen. Duizenden mannen en vrouwen zijn gesteriliseerd, aan hoge druk en lage temperatu ren blootgesteld, met mosterd gas bespoten en opzettelijk met verschillende ziekten geïnfec teerd. Colombo heeft geen benzine. Als gevolg van de overstro mingen op Ceylon, is de ben zinetoevoer van het vliegveld Mogombo by Colombo bemoei lijkt Hierdoor is het mogelijk, dat niet de hand kan worden gehouden aan het schema, waarbij om de andere dag een K.L.M. vliegtuig naar Batavia vice-versa zou vliegen en ver traging onstaat in het vervoer van passagiers en post. toestand achter te laten, wel ke een zo ernstig mogelijke hinderpaal zou vormen op de weg van het herstel. Ook het uitroepen van de Republiek werd met grote haast van Ja panse zijde geforceerd. DWAAS IDEE. Dr. van Mook wees er met nadruk op, dat het tè dwaas is om te veronderstellen, dat de Nederlanders de bedoeling zouden hebben gehad de ko loniale overheersing te her stellen. De vorming van een Indonesische staat was het voornaamste doel. De Repu blikeinse propaganda hield het denkbeeld van de kolonia le overheersing echter leven dig, ook na de overeenkomst van Linggadjati. Dit was niet alleen het gevolg van een moeilijk uitroeibaar senti ment Reeds onder het eerste kabinet Sjahrir werd onder allerlei voorwendselen de hulp van de Nederlanders tot ver sterking van het republikeins gezag afgeweerd. Dit was een gevolg van twee omstandigheden: de Ja panse wapens waren in han den van de het sterkst door de Japanners beïnvloede groe pen, terwijl er bovendien minstens drie politieke groe pen waren, die er eigen vecht- organisaties op na hielden, eveneens van Japans makelij. RIJKDOMMEN By dit alles komt, dat op Ja- i en Sumatra een kostbaar productie-apparaat aanwezig was, alsmede rijke voorraden, waaraan de wereld dringend behoefte had. Er ontwikkelde zich dan ook een smokkelhan del, welke een bron van on wettige inkomsten vormde voor de republiek. Dat land, volk en ook de eigenaren daarbij besto len werden, speelde blijkbaar geen rol. Zo was de toestand bij het tot stand komen van het be stand en de overeenkomst van Linggadjati. De oplossing van de brandende militaire en eco nomische vraagstukken op Ja va konden ook toen niet wor den doorgezet tegenover de ge wapende groepen van profi teurs, die hun machtspositie bedreigd zagen. En het is toch zonder -meer duidelijk, dat het de Nederlanders ernst was met het bestand. Zouden zij zich an ders tot voor enkele weken hebben laten insluiten in enige sterk beperkte gebieden? ONMACHTIG. Dr. van Mook herinnerde er aan hoe de rede van Generaal Soedirman de vijandelijkheden in het gebied van Soerabaja deed losbarsten. Voorts bleek de Republiek niet bij machte de politieke en economische be palingen van de overeenkomst MINISTERRAAD BIJEEfM. De ministerraad is, in ver band met de Indonesische kwestie Woensdagmorgen om 12 uur in buitengewone zitting bijeengekomen. O.a. werd gesproken over de jongste vergadering van de Veiligheidsraad en de instruc ties welke eventueel aan mr. van Kleffens zullen gegeven worden. in werkelijkheid om te zetten. Telkens weer bleken de Ne derlandse voorstellen, welke voor redelijk denkende Indone siërs aanvaardbaar waren, op een afwyzende houding af tc stuiten. De Indonesiërs schoven een wantrouwen tegenover de Ne derlanders naar voren om de eigen boeken gesloten te kun nen houden en een „grot© schoonmaak" te voorkomen. Men gaf blijkbaar aan misstan den en corruptie de voorkeur boven de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. Steeds meer stemmen uit het republikeinse gebied vroegen om hulp en in het republikein se overheidsapparaat werden behoorlijke en competente ele menten steeds meer opzij ge schoven. DE POLITIONELE ACTIE. Krachtens haar verantwoor delijkheid moest toen de Neder landse regering wel besluiten tot het politionele optreden, dat op 5 Augustus op grond van de resolutie van de Veiligheids raad werd beëindigd, toen be paalde delen van Java en Su matra onder Nederlandse be scherming waren gebracht. De grenzen van deze gebieden zul len in een publicatie nog nauw keurig bekend gemaakt wor den. Inmiddels zyn de vijandelijk heden van de zijde van de Re publiek niet gestaakt. Als droe vig voorbeeld haalde dr. van Mook de verwoesting van de stad en de olie-installaties Pan- kalan Brandas op 15 K.M. van de grens van het tegenwoordig bezette gebied, waardoor de bevolking, vooral Chinezen, brodeloos werd. Ook de terreur neemt hand over hand toe. Ook nu blijft het doel van de Nederlandse regering de grond slagen voor de uitvoering van Linggadjati te verstevigen, o. m. de vorming van eigen ge zagsorganen ln de bezette ge bieden en Instelling van een be hoorlijk centraal bewind. De ontworpen Interim-Rege ring zal dan ook zo spoedig mogelijk worden samengesteld. De Nederlandse regering be treurt het, dat het verloop van de gebeurtenissen aldus ge weest is, maar het was onver mijdelijk. Het Japanse ziekte proces moet uitgeroeid worden. Als lichtpunt noemde dr. van Mook het levend geworden be sef, dat niet macht of voordcel, maar liefde voor land en volk de drijfveren moeten zyn van het Indonesisch patriottisme. De resolutie van de Veilig heidsraad geeft de Indonesiërs nog een kans, maar dan dient onmiddellijk een einde te wor den gemaakt aan terreur en vernielingen en moeten openlijk tegenbevelen worden gegeven tot het beëindigen van alle da den van sabotage. Ook do be dreiging, van al degenen, die met de Nederlanders wilden sa menwerken voor het herstel van een fatsoenlijk bewind en een gezonde economie. De Nederlandse regering kan niet de verantwoordelijkheid blijven dragen voor deze toe standen, die het gevolg zyn do Republiek. van de acties van c Directie doet een beroep op het personeel. De directie van het Hoog- ovenbedrijf te Velsen heeft zich met een circulaire tot de arbei ders gericht, in welke circulai re er op wordt gewezen, dat hoewel alles werd gedaan om de arbeidsvoorwaarden en sociale regelingen te verbete ren door onwillige elementen de goede gang van zaken in het bedrijf wordt verstoord. Som migen trachten zo weinig mo gelijk te presteren, negeren de noodzakelijke orde-maatregelen of brengen door stakingen in onderdelen van het bedrijf het geheel in gevaar. De directie wenst door der gelijke elementen niet langer gehinderd te worden bij de op bouwende arbeid, welke moet worden verricht cn stelt ieder, die meent zich niet aan de ge stelde regelen te kunnen hou den, thans ln de gelegenheid ontslag te nemen. Van leder, die hiervan geen gebruik maakt, wordt aangenomen dat hy tot samenwerking bereid is. Deae aamenwerking zal in wederzijds vertrouwen moeten geschieden. Wqrdt dit vertrou wen in de toekomst geschon den, byv. door wilde stakingen zonder dat alle wettige midde len voor overleg zijn gebruikt of in strijd met dit overleg, dan zullen maatregelen worden genomen. De thans nog stakende arbei ders by de afd. hoogovens wor den tot vanmorgen 10 uur in de gelegenheid gesteld het werk te hervatten. INVOERVERBOD OPGEHEVEN. Het Belgische ministerie van landbouw heeft het verbod op de invoer in en de doorvoer door België van levende runde ren en varkens uit Nederland, Frankrijk en Denemarken op- feheven. De invoer van var ens is echter onderworpen aan een machtiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 7