Doortastend optreden in Indonesië? Bakkersstaking verloopt De regering en de „Zeeland" J UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN Centrum van anti-Nederlandse propaganda zou uitgeschakeld moeten worden. Zorgen in Den Haag en Baiavia. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrift: De politieke situatie rond om Indonesië baart do Ned. regering momenteel do grootste zorgen. Ook de Ned. Indische regering geeft In talrijke telegrammen aan Den Haag uiting aan haar diepe bezorgdheid. Het betreft hier in de eer ste plaats de politieke ontwik keling sedert de bemoeienis van de Veiligheidsraad met 't Indonesische probleem. De be volking in de pas door Neder land bezette gebieden van de Republiek blijkt dag aan dag meer vatbaar voor de intimi datie-methode van de zijde der Republiek. HERNIEUWDE ACTIE? Vele vooraanstaande perso nen in Ncd.-Indië schijnen mo menteel slechts één uitkomst to zien: herneming van do po litiële actie om het centrum van de anti-Nederlandse pro paganda uit to schakelen. Eerst dan zal de werkelijke rust -onder de bevolking kun nen terugkeren. Wellicht mag men de rede van dr. Van Mook als een nieuwe poging zien om te Geen opbouwtoelage voor burgemeesters? VRAGEN VAN DR. MES. Het Tweede Kamerlid, mr. dr. A. J. J. M. Mes, heeft aan die minister van binnenlandse zaken de volgende vragen ge steld: lo. is het juist, dat de mi nister niet bereid is, aan de burgemeesters een opbouw toelage toe te kennen in jhe gemeenten, waar deze wel wordt verleend aan secretaris. 6en, ontvangers, ambtenaren en beambten? 2o. Ia de minister niet van oordeel, dat de burgemeesters dezelfde moeilijkheden en ver zwaring van werk hebben on dervonden, welke aanleiding ztin geweest, aan de secretaris sen, ontvangers en ambtenaren der gemeenten bedoelde toela ge toe te kennen? 3o. Is de minister niet van oordeel, dat door het niet toekennen van deze toelage de salarisvertioudingcn in de ge meenten wonden doorbroken? 4o. Indien bovenstaande vra gen bevestigend worden be antwoord, is de minister dan bereid, de opbouwtoelage aan dc burgemeesters alsnog toe te kennen, of diezen althans 'n billijke compensatie daarvoor te verlenen? Sjahrir bezocht ministerie van buitenlandse zaken. Sjahrir heeft Woensdag in gezelschap van Hadji Agoes Salim een ontmoeting gehad met James K. Penfield, direc teur van de afdeling voor het verre Oosten van het minlste- van buitenlandse zaken te Washington. Naar verluidt zou de ontmoeting op verzoek van Sjahrir hebben plaats gehad. Nader wordt gemeld dat do beide Indonesische diplomaten na afloop van het onderhoud aan de pers hebben verklaard, dat de republiek nog steeds ar bitrage wenst in het geschil met Nederland. Zy weigerden échter aan te geven, welke ar bitrageformule de republiek zou aanvaarden. Naar hun me dedeling heeft het onderhoud met Penfield zich beperkt tot het uitwisselen van zienswy- zen. Nieuws in een notedop Een cycloon, die in de af gelopen week in de Golf van Mexico woedde, heeft in de Mexicaanse staat San Luis Po- tosi twee dorpen verwoest. Een felle uitslaande brand heeft gewoed in een dubbel woonhuis aan de Loosdrcchtse weg te Hilversum. Het vuur ontstond in de woning van de familie van Resteren, waar de avond tevoren de verjaardag van de vrouw des huizes was gevierd. Het Rijksbureau voor Che mische producten heeft met ingang van 1 September een maandelijks kwantum van 8000 kg. zeep toegestaan aan het Bureau Voorbereiding Be drijfsorganisatie Openbare Bad- en Zweminrichtingen. Alle Duitsers, die zich in Britse krijgsgevangenschap be vinden, zullen, waar zij zich bevinden, zullen, waar zy zich ook bevinden, voor het einde van 1948 gerepatrieerd zijn. (Ingezonden mededeling) Kinder Schoudertasjes gemaakt van splitleder met voorvak, een ijzersterk kin dertasje, koopt U reeds bij ons voor slechts 3.95. Natuurlijk- moet U zijn bij jo Vlissingcn F I B B E, Middelburg. trachten de Indonesische be volking tot vrij en angstloos naar voren treden uit te no digen door haar de verzeke ring te geven van de Ned. be scherming tegen eventuele Re publikeinse wraaknemingen. Hierbij komt nog, dat ook in het gebied van Oost-Indonesië en Borneo de Republikeinse invloed groeit, juist ook door het internationaal prestige dat de Republiek door de houding van de Veiligheidsraad schgnt te verkrijgen en door het ver lies van prestige dat haar eigen regeringen geleden heb ben door de weigering van de Veiligheidsraad haar delega ties tot de besprekingen toe te laten. Het is duideiyk, dat hier door dus de basis van de ge hele Linggadjatl-politiek ge vaar ïydt. Het zou ons niet verwon deren, dat de Ned. regering binnenkort voor do ernstige noodzaak zal staan om met volledige reverentie voor de binnenlandse poli tieke verhoudingen door tastend op te treden ten einde het ontstaan van meer stabiele verhoudingen In het Koninkrijk mogelijk te ma ken. Vanzelfsprekend zullen de besprekingen ln de Veilig heidsraad van de grootste In vloed hierop zijn. Dat echter de Ned. regering onder sterke pressie zou staan van de mi litaire leiding in Ned.-Indië werd in politieke kringen ln Den Haag ten sterkste ont kend. VERWACHTINGEN IN LONDEN. De diplomatieke correspon dent van Reuter seint: „Het Britse aanbod van goe de diensten biyft technisch nog steeds open, ofschoon 't teruggedrongen is naar de achtergrond van internationale discussies, zo deelde men van gezaghebbende zijde mede. 'n Woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de jongste be richten uit Den Haag. als zou het Britse aanbod zgn inge trokken, onjuist zijn. Politieke waarnemers in Londen drukten hun vrees uit, dat nieuwe gevechten in Indo nesië zouden uitbreken als ge volg van het intrekken van het Amerikaanse aanbod van goede diensten. GEVANGEN VORSTEN Vice pres. drs. Mohammed Hatta, die alle bevoegdheden van de centrale regering op Sumatra uitoefent, heeft ge last, dat alle vorsten, die thans nog door het volk gevangen worden gehouden, ten spoedig ste moeten worden vrijgelaten. De bedoeling is hen de gelegen heid te geven om staatsburger van de Republiek te worden. Het feodale stelsel, aldus de verklaring van de regering, mag door het volk opgeheven zijn, doch de ex-feodale perso nen moeten de gelegenheid krijgen om'als gewoon staats burger te leven, mits zij op goede voet willen staan met de Republikeinse regering. Je zou het er warm van krijgen.... De kommiezen die by aankomst en vertrek van de treinen nooit op het Serron van het Ensche- ese station ontbreken en hun wakend oog over bagage en reizigers laten gaan, bezitten blijkbaar de gave om er telkens de juiste mannetjes uit te pikken. Dezer dagen bleef hun speurend oog rusten op een reiziger van omvang- ryke afmetingen, die zich puffend in de trein naar Mariënberg wilde hgsen. Do kommiezen verzoch ten hem even mee te gaan en moeizaam sleep te de reiziger zich naar d,e visitatiezaal. Daar moest hij zich ontkleden, maar dat was makkeiyker gezegd dan gedaan. Hy stapte n.l. maar liefst uit 7 onder broeken, terwyi hij bo vendien nog twee lappen textiel van zijn lichaam afwikkelde resp. van 3 en 3 Va meter. Het was een komisch tafereeltje. West Java vraagt zelfbestuur. De Pasoendan-beweging heeft aan minister Beel een telegram gezonden, waarin verzocht wordt na de bevrij ding van West-Java op korte termijn uitvoering te geven aan de artikelen drie en vier van de overeenkomst van Linggadjati inzake de wensen van zelfbestuur voor het Soendanese volk, los van de republiek Indonesië met een gelijkwaardige status als West-Borneo en Oost-Indone- sie. Het Soendanese volk wenst: loyale samenwerking met Ne derland en de Nederlanders, een gelijkwaardig deel te worden in de Verenigde Sta ten van Indonesië. Geneesmiddelen voor de republiek. De vertegenwoordiger het internationale Rode 1 van Kruis te Singapore heeft bekend ge maakt, dat het Internationale Roode Kruis voor minstens 30.000 pond sterling genees- en verbandmiddelen naar Indone sië zal zenden. Geen onteigening van bezit. Kort geleden is een bericht verschenen dat de ministerraad aan de minister van Sociale Zaken machtiging heeft ver leend, een commissie in te stel len om wettelijke maatregelen voor te bereiden tot spreiding van bezit over de grote mas sa des volks en een redelijker verdeling van de inkomens te bevorderen. Deze mededeling is door sommigen met enige bevreem ding ontvangen, omdat zy meenden hierin eén ontkiemen de poging tot zekere ont eigening van bezit te moeten onderkennen. Ten departemen- te van Sociale Zaken werd ons verduidelijkt, dat daarvan hoe genaamd geen sprake is. De bedoelde commissie zal ten dele een wetenschappelijk ka rakter verkrijgen en b.v. heb ben te onderzoeken, hoe het mogelijk zal zijn de niet-bezit- tende klasse enig bezit te ver sohaffen o.a. om iets te noemen door stimulering van het bouwspaarkas- systeem en door deling in de bedrijfswinst. Ten slotte zal moeten worden afgewacht tot welke conclusies de commissie komt, maar in ieder geval is elke gedachte aan onteigening of beslagneming op verworven bezit aan de opzet vreemd. Aardwormen komen Nederland herstellen. De „Christian Science Mo nitor" bericht uit Vancouver, dat in Brits Columbia ge kweekte aardwormen mis schien spoedig tot het herstel van Nederland kannen bijdra gen. Het blad meldt, dat Neder land aardwormen nodig heeft, omdat zij van belang zijn voor het verwijderen van zout uit de bodem. Een groot gedeelte van de Nederl. bodem is, zo zegt het blad voorts, met zout door- Leonard Ward, een kweker van aardwormen in het dorp Burnaby in de buurt van Van couver, verwacht in staat te zijn in. de nabije toekomst ten minste vier millioen aardwor men voor Nederland te kunnen kweken. DE OMWISSELBAARHEID VAN STERLING SALDI. De Engelse regering heeft een aantal bepalingen inzake de omwisselbaarheid van ster- lingsaldi in Canada en de V. S. opgeheven, omdat daardoor de dollartekorten van vele landen op de schouders van Engeland werden gelegd. Reichswald-brand bedwongen. VEEL HOUT VERLOREN GEGAAN. De geweldige brand in het Reichswald is men nagenoeg meester. Men heeft althans de brandoppervlakte weten te be perken door het opwerpen van dammen, welke bewaakt wor den door de brandweren van diverse Duitse steden. Onge veer 600 brandweerlieden zgn naar het terrein van de brand geroepen en in samenwerking met het personeel van de Ned. houtfirma's bestrgden zg het vuur. Het hout, dat voor vervoer Een verklaring van de bakkers. Heden Kamerinterpellatie. Practisch alleen in Amster dam duurt de bakkersstaking nog voort, maar ook onder de Amsterdamse stakers neemt de animo af. Dit bleek op een stakersvergadering, die gister middag werd gehouden. Men was het er over eens, dat de staking bg het publiek zeer on populair is en een bakker zei- de, nog nooit zoveel beledigin gen te hebben moeten slikken, als in deze 3 dagen. Andere bakkers protesteerden tegen de vordering van de bedrgven, die een Duitse maatregel noe men. Donderd%g vergaderen de bakkers weer. In het Gooi gaan de bakkers met ingang van heden weer bakken, zoals in de meeste plaatsen. In Wageningen even wel gaan zy staken. In Zutfen wordt ook gestaakt en als de Amsterdammers Donderdag nog staken, zullen ook dg Alk- maarders in staking gaan. In Enschede wordt, de staking op geheven, in Bussum eveneens en in Haarlem ook al. EEN VERKLARING VAN DE BAKKERS. Inmiddels heeft de Neder landse Bakkery-Stichting op 'n persconferentie mededelingen gedaan over de bakkersmotie ven. Verklaard wordt, dat in tal van steden dc broodnrgs on langs verhoogd is en dat dit er toe leidt, dat de staking niet algemeen is. De conclusies van het accountantsrapport, waar op min. Mansholt doelde, wer den ondeugdelijk genoemd, om dat slechts by middelgrote middenstandsbedrljven een on derzoek is ingesteld. Dat de bedoelde bakkers niet protes teerden, lag aan het feit, dat er geen conclusie aan dc cb'fers was toegevoegd, toen zy die ter inzage i<regen. De eenvoudige middenstanders konden uit de ze cgfers niet wgs. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de Nederlandse broodprgs de laagste in Europa is en dat kleine bakkers het brood bene den kostprijs moeten verkopen. Alleen als er voldoende klein brood verkocht wbrdt, kan er verdiend worden. EEN INTERPELLATIE Het Tweede Kamerlid A. W. H. Hacke zal heden in de Tweede Kamer een interpella tie houden over 't bakkerscon flict. STANDPUNT VAN RAAD VAN VAKCENTRALES. De Raad van Vakcentrales heeft de staking der bakkers veroordeeld. Hij acht het on verantwoord, dat een groep producenten eigenmachtig de productie van een zo belang rijk volksvoedsel stopzet om de overheid te dwingen terug te komen op een na uitvoerige voorbereiding genomen prgsbe- slissing. Verzocht wordt daar om om de staking onmiddellijk op te heffen en daarna nieuw overleg te voeren. De bevolking wordt opgewekt de stakers in geen enkel opzicht steun te verlenen. In Geen tabakskaarten bewaring. VERBOD VOOR DETAILLISTEN. Het Centraal distributie kantoor deelt mede: „Het komt herhaaldelijk voor, dat detaillisten in tabak de ta bakskaarten van hun klanten in bewaring nemen. Deze de taillisten zijn van mening, dat dit geoorloofd is. Dit is even wel niet het gevaL De detail list en de klant maken zich schuldig aan verkopen resp. kopen, zonder daarbij gelijk tijdig bonnen in ontvangst te nemen resp. af te geven. gereed lag, is geheel door de vlammen verteerd. Over gro te afstanden' ziet men niets anders meer dan kale vlakten van zwart geblakerde heide grond en resten van zwart verbrande stammen. Woensdagmiddag sloeg het vuur over naar de akkerlan den op Nederlands gebied, die langs de bosrand uit veen- frond bestaan. De korenvel- en heeft men echter gemaaid en bijtijds ontruimd zodat de vlammen slechts aan de stop pels lekken en niet veel scha de kunnen uitrichten. De toestand in het Reichs wald is thans zodanig, dat de firma's het houtvervoer naar Nederland voortzetten. De Gaulle-partij in Frankrijk. EEN NIEUWE GROEP. In Frankrijk hebben 55 af gevaardigden van het parle ment zich aaneengesloten, die behoorden tot verschillende groepen. Zij zullen trachten de denkbeelden van de Gaulle uit te voeren. Men verwacht, dat nog 20 anderen zich aan zullen sluiten en beschouwt de stichting van deze nieuwe groep als een belangrijke ont wikkeling. Kinderverlamming in Europa neemt toe. "Naar vernomen wordt, zijn bij- eenheden van de Britse Middellandse Zeevloot drie gevallen van kinderverlam ming vastgesteld. Een vierde geval is nog in observatie. Blijkens berichten uit Duits land, Oostenrijk en Hoftgarije is het aantal gevallen van kin derverlamming aldaar dit jaar sterk gestegen. Verleden week werden meer dan 100 van der gelijke gevallen in Hongarije geconstateerd. Hetzelfde aantal is in Ber lijn vastgesteld, terwijl uit Oostenrijk wordt gemeld, dat bijna 200 gevallen zijn gecon stateerd. Ook in Groot-Brittannië is de kinderverlamming de laat ste weken sterk toegenomen. Gebeden om regen. De bisschop van Roermond heeft de parochie-geestelijk heid verzocht in verband met de aanhoudende droogte, ge beden te doen verrichten om regen te verkrijgen. De bis schop geeft verlof een bid- en boete-processie te houden. PAUL ANDRE f De Beïgische schryver Paul Andre is op 73-jarige leeftyd overleden. Het bezoek van minister Huijsmans. Zoals bekend zal dr. G. W. M. Huysmans, Donderdag 21 en Vrgdag 22 Augustus in gezel schap van dr. Ch. L. M. Truyen, directeur-generaal voor handel en nyverheid, een bezoek aan Zeeland brengen. De minister zal Donderdag morgen te Middelburg een be spreking hebben met de Com missaris der Koningin in Zee land en enkele bestuursleden van de kamer van koophandel en fabrieken. Daarna zal de lunch worden gebruikt in het Wooldhuis te Vlissingen, waar tevens de nacht zal worden doorgebracht, 's Middags zal de minister een bezoek bren gen aan de vitrite fabriek N.V. :e Middelburg en aan de Kon. Mg. „De Schelde" te Vlissingen. Op Vrjjdag 22 Augustus zal de minister van Vlissingen naar Breskens oversteken, waarna een bespreking te Aar denburg |al plaats hebben over moeilijkheden in de vlas industrie. Voorts zal 'n bezoek worden gebracht aan de Glas- en Superfosfaatfabriek te Sas van Gent. In de namiddag zal de minister een bezoek - bren gen aan de stikstoffenfa- briek compagnie de l'Azote te Sluiskil, terwijl voorts de vlasfabriek te Koewacht be zocht zal worden. Tenslotte zal de minister een bezoek bren gen aan de textielfabriek J. en P. Tiberghien te Nieuw-Namen, de tapijtfabriek te Kapellebrug en 'n klompenfabriek te Clinge. Ds. den Hollander f Te Dordrecht ig op 35-jarige leeftgd overleden Ds. J. den Hollander, Ned. Herv. pred. te Haamstede. Ds. den Hollan der werd in 1936 candidaat ln Friesland en diende sinds 24 April 1938 de gemeente Haam stede. Stro te duur gekocht en verkocht. De Tuchtrechter voor de Pry zen, mr. J. D. Vink, behan delde Woensdagmiddag in het Kantongerechtsgebouw te Mid delburg wederom een aantal zaken tegen personen, die stro te duur gekocht of verkocht hadden. J. M. C. L. te Goes, rent meester over verschillende be drijven in Zuid-Beveland, ver kocht stro tegen prijzen, vari ërend van f 28.tot f 33. Hij kreeg een boete van f 600. Een boete van f 175 viel ten deel aan M. W. M. uit 's Heer Arendskerke, die stro kocht voor f 30, f 31 en f 32. L. G. te Baarland verkocht in Driewe gen geperst graanstro voor f 27.50 per ton. Het handelde hier om 7810 en 4870 kg. De boete bedraagt f 35. Een Coöp. Landbouwvereni- ging te Middelburg leverde gekocht stro door naar Hol land voor te hoge prijs. Zij kreeg een boete van f 800. P. K. uit 's Heer Arèndsker- ke verkocht eveneens stro te duur door en moet dit boeten met f 75. G. J. B. uit Rilland- Bath kreeg f 25 en f 30 per ton voor zijn stro. Boete: f 50. W. P. W. uit Krabbendijke maakte een overwinst van f 43.90, door 10200 kg stro voor f 31 te verkopen. J. P. van K. uit Kattendijke verkocht stro voor f 28 per ton aan zekere J. R. Deze man was in de zitting aanwezig, werd echter op onwaarheden betrapt en moest de zaal verlaten. Hieraan gaf hij stamelend, pruttelend en tenslotte zelfs scheldend gevolg. Boete: f 35. Tot 2de Ambtenaar ter Se cretarie te Nieuw- en Sint Joosland is benoemd de heer C. P. Louws te Serooskerke (W.), thans 3de Ambtenaar ter Se cretarie in Oostkapelle. Marktberichten COÖP. VEILINGSVER. WALCHEREN. Andijvie 317 ct., stoksnij- bonen 2360 ct., stokprinces- sen 7080 ct., stamprincessen 4876 ct., boerekool 57 ct., rode kool 1517 ct., savoye kool 19 ct., witte kool 9 ct., postelein 15—21 ct., uien 5 18 ct., alles per kg.; platglas- komk. IA 1819 ct., idem 1 1621 ct., idem II 1520 ct., idem III 914 ct., natuursla II 37 ct., idem I 6—8 ct., alles per stuk; peen 421 ct., per bos. Peren: Clapps favorite 26 38 ct., beurré de mérode 22 25 ct., triomphe en Vienne 44 ct. Appels: Mank's Godlin 20 35 ct., transparente de Cron- cels 2335 ct., ellison's orange 3137 ct., Jacques Lebel 21 ct., zigeunerin 3458 ct., Ja mes Grieve 35 ct., madelein 1947 ct. Pruimen: Boere witte 4352 ct., reine claude d'althan 66 ct., reine claude verte 62 ct., reine victoria 57 60 ct., witte wijnpruimen 52 54 ct., kirke's 60 ct., belle de louvain 4665 ct., Jefferson 6061 ct., alles per kg. Me loenen: Netmeloenen 2655 ct., suikermeloenen 3960 ct., annanasmeloenen 60—78 ct., alles per stuk. Druiven: Fran- kenthaler 170182 ct., alicant 190200 ct., tomaten 1725 ct., alles per kg.; perziken 5 27 ct, per stuk; zuivere ho ning 2.59 per pot. Aardappelen: Eersteling 6.306.50, blauwe eigenhei mers 6.307.40, bintjes 6.40, alles per 100 kg. oin tt-uur olicantok lra Het ongeluk bij „de Liter". Hot onderzoek in het vrese- ïyke ongeluk naby „de Liter" te Oostburg, waarbg drie kin deren om het leven kwamen, heeft geen postieve resultaten opgeleverd. Het vermoeden bestaat, dat de kinderen gespeeld hebben met een z.g. „richel-myn". Het gehele terrein is syste matisch afgezocht, maar meer dere projectielen zijn niet ge vonden. De deernis met de zo zwaar getroffen ouders is al gemeen. De jeugdige slacht offers zullen Donderdagmor gen te Aardenburg worden be graven. K.N.A.U.-coach komt naar Zeeland. Om in verband met de Olym pische Spelen van 1948 in Lon den te trachten op een hoger niveau te komen, heeft het Hoofdbestuur der Kon. Ned. Athletiek Unie in haar plannen voor 1947 opgenomen, een cen trale training in alle Distric ten. Deze training staat onder leiding van de heer Blankers, KNAU-coach. Op 22 Augustus zal de heer Blankers een praatje houden met de athletiekleiders van de Zeeuwse Athletiek verenigin gen. Op 23 Augustus wordt des middags onder leiding van de heer Blankers een Jeugdtrai- ning georganiseerd in Middel burg. Des avonds zal in het Schuttershof de KNAU-In- structiefilm worden vertoond, waarbg de heer Blankers een lezing zal houden over de tech niek van de verschillende ath- letieknummers. 's Zondagsmor gens zal met de oudere athle- ten worden getraind. Middelburg en Vlissingen 3e klasse. In het bericht over de klasse indeling voor de toepassing van de noodwet betreffende de ou derdomsvoorziening is helaas door een verkeerde opgave van een onder medewerkers, een fout geslopen. Vlissingen en Middelburg zgn namelijk niet in de 2e maar in de 3e klasse ingedeeld. Souburg behoort tot de 4e klasse. Wederopbouw weinig bevredigend. „Ergeniswekkende feiten". BEZOEK TWEEDE KAMER LEDEN AAN WEST ZW.- VLAANDEREN. Woensdag, de tweede en laatste dag van het bezoek dat door de R.K. Tweede Kamer leden aan West Zeeuwsch- Vlaanderen gebracht werd, is in hoofdzaak besteed aan het in ogenschouw nemen van de getroffen boerderijen en bedrij ven in Biervliet, IJzendijke, Schoondgke en Groede. Tydens en na deze rondrit verklaarden de kamerleden een weinig bevredigend beeld te hebben gekregen van wat be treft de wederopbouw en het herstel der boerderijen, welke practisch geheel stilligt. Bij het kennis nemen van verschillende, zo als men het noemde, „ergerniswekkende feiten" hadden de bezoekers „zeer sterk de indruk gekre gen, dat de Zeeuwsch-Vlaamse gedupeerden, meer dan elders in de getroffen gebieden, over geleverd zijn aan ambtelijke willekeur en veelal van het kastje naar de muur worden gezonden". Men was overigens van oordeel dat in deze ten spoedigste maatregelen dienen te worden getroffen. Na in Breskens de lunch te hebben gebruikt heeft het gezelschap omstreeks 14.00 uur per pro vinciale boot via Vlissmgen d.e thuisreis aanvaard. BEZOEK MUZIEKKORPS LEGER DES HEDLS. Van Zaterdag tot Dinsdag zal het muziekcorps van het Leger des Heils een kleine tournee maken door Zeeland. Zaterdag arriveert het corps in Vlissingen, waar het op treedt in de Nieuwe Kerk, ter wijl Zondagmiddag op de Bou- levard geconcerteerd wordt. Maandagmiddag wordt het corps te Oostburg officieel ontvangen, terwgl Maandag avond te Terneuzen een con cert wordt gegeven. Dinsdag wordt de tournee te Yerseke besloten. Middelburg Concert- en Gehoorzaal. In de Concert en Gehoor zaal te Middelburg is thans als afsluiting van heit podium een gesmeed koperen hek ge plaatst. Het bestuur is in overleg getreden met de eigenaren van de belendende panden om nooduitgangen uit de zaal te maken. Eten der eigenaren heeft zijn medewerking reeds toegezegd. Eerlang zal in het gebouw een gedenksteen worden aan gebracht. welke herinnerd aan de stichting van het gebouw in 1896 en de restauratie in 1946. „EXCELSIOR" VOOR DE RADIO. Zondagmiddag a.s. zal de muziekver. „Excelsior" te Mid delburg een concert geven voor de V.A.R.A.-microfoon te Hil versum. De uitzending vindt plaats van 17.20—17.40 uur op Hilversum II. Gespeeld worden de tweede Grande Ouverture van L. Langlois en een pot pourri uit Carl Zeller's operette Der Vogelh&ndler, in een ar rangement van S. P. van Leeu wen. Vlissingen CONCERT. Bij zeer gunstig weer geeft de harmonie „Ons Genoegen" Zaterdag 23 Aug., 's avonds 8 uur een concert op de Boule vard. Het programma ver meld o.m. De Romantische Ouverture, van F. Jakma. Een selectie van Tsaikowsky's werken, Valse Interrompu, van L. Montagne, „Soldaten leven" van Kéler Béla. Bij ongunstig weer heeft dit concert in het Bellamy- park plaats CONCERT. De muziekvereniging St. Caecilia te Vlissingen zal Don derdagavond een concert geven op de Boulevard. Uitgevoerd zal worden een programma van operamuziek. Bg slecht weer zal dit concert op het Bellamy- parlc worden gegeven. HULDIGING. Woensdagavond werd de heer Wim Hollaers te Vlissingen, directeur van de fanfare E.M. M. te Groede in huiselijke kring, gehuldigd door St. Cae cilia te Vlissingen en de mu ziekverenigingen van Aarden burg en Groede. De heer Hollaers, die eerst 6 maanden directeur van E.M.M. is, behaalde onlangs op het muziekconcours te Terneuzen de eerste prijs met lof (135 punten) in de le afdeling fan fare. Dit was in het 107-jarig bestaan van E.M.M. nog niet voorgekomen. Domburg HET KLOKKEFONDS. Ter versterking van 't klok- kefonds gaf de Domburgse mu ziekver. „Apollo" Zaterdag avond een openluchtconcert. De hele dag werden speldjes en loten verkocht, maar een voor genomen gymnastiek- en voet- balwedstrgd moest wegens de warmte worden afgelast. DE BOULEVARD. De Domburgse zeeboulcvard is reeds tot boven op de hoge hil voltooid en zal mettertijd nog tot voor het hof „Babel" westwaarts worden doorge trokken. Met zijn mooie uit zichten over zee en strand, zijn stijgingen en dalingen, wisse ling van de aspecten, doelma tige toegangen en niet te vergeten talrijke rustban ken die zelfs aan oude en zwakke lieden de mogelgkheid bieden van een onderbroken tocht naar 't hoogste plateau, is deze Noordzeewal zo niet enig, toch wel zeldzaam in ziin soort en in hoge mate aantrek kelijk. Wanneer eenmaal de be planting aan ons eiland zijn vroegere schoonheid mag heb ben herschonken, zal de boule vardwandelaar even graag de blik naar het Zuiden als naar het Noorden richten. Met Zeelands belang wordt rekening gehouden Antwoord op vragen van Eerste Kamerlid Hommes. Op vragen van het Eerste Kamerlid J. Hommes, betref fende de definitieve overplaat sing van de Stoomvaart Mij. Zeeland van Vlissingen naar Hoek van Holland heeft de mi nister van verkeer en water staat o.m. geantwoord: Op grond van de bestaande verhouding tussen de staat en de Stoomvaartmy. „Zeeland" behoeft deze maatschappU de goedkeuring van de regering, alvorens zij uitvoering kan ge ven aan enig mogelgk b(j de directie dezer maatschappij bestaand voornemen om de voorlopige dienst van Hoek van Holland naar Harwich tot een definitieve te maken. Een zo danige goedkeuring is aan de regering nog niet gevraagd en uiteraard ook niet verleend. Niet slechts in Vlissingen, doch ook in brede kringen van de gehele provincie Zeeland, wordt behoud* van de „Zee land"-Ign voor Vlissingen van groot belang geacht. De te Vlissingen door de oorlog aan gebrachte verwoestingen zgn weer in zover hersteld, dat spoedig opnieuw de technische mogelgkheid zal bestaan om aan de schepen der Stoom vaartmij. „Zeeland" te Vlissin gen ligplaats te geven en ge legenheid te bieden voor het in- en ontschepen van passa giers. Op de vraag of de minister nog steeds op het standpunt staat, dat bij het nemen van een beslissing zeer zeker niet alleen economische argumen ten zullen tellen, maar dat ook andere overwegingen gewicht in de schaal zullen leggen, ant woordde deze bevestigend. Ook de vraag of hy dan ern stig rekening zou houden met de Zeeuwse belangen, In deze, antwoordde hij bevestigend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2