5 Gromyko Zeeuwse bakkers blijven bakken Republiek wijst Ned. voorstellen af Amsterdamse bakkers staken door valt Nederland aan Amerika wenst geen arbitrage Amerikaanse bemiddeling ingetrokken UIT DE PROVINCIE nippers Tholen. Zeeuwsch-Vlaanderen. De Veiligheidsraad Van 4 tot 6.80 uur heeft de Veiligheidsraad zich Dinsdag middag bezig gehouden met Indonesië. Als sprekers meld den zich Gromyko, alsmede de afgevaardigden van China, de V.s., Australië en Sjahrir. Na dat zU het*woord hadden ge voerd werden de besprekingen verdaagd tot Vrijdagmiddag. Voor VrUdag hebben zich reeds 6 sprekers aangemeld, o.w. mr. Van Kletfens. GROMYKO. Gromyko, de Rus, heeft ruim een uur gesproken en had voor Nederland geen goed woord. Men had meer uit moe ten doen op de voorstellen van de republiek om een com missie van toezicht te zenden, die de Nederlanders zou belet ten het bevel „Staakt het vu ren" te schenden en men had tot arbitrage moeten beslui ten, zoals de republiek die wil. Nederland zet heimelijk de mi litaire actie voort. Daarom is snel optreden van de Veilig heidsraad nodig, uitstel nood lottig. Gromyko beschuldigde Amerika ervan door het aan bod van goede diensten een ingrhpen van de U.N.O. te verhinderen en hij verklaarde, dat de republiek toch duide lijk geantwoord heeft op het Amerikaanse aanbod van goe de diensten. Er moet arbitra ge komen zegt de republiek, maar de Veiligheidsraad moet daarbij niet gepasseerd wor den. Dat Nederland de raad niet bevoegd acht tot beslis singen, doet niets ter zake. Al leen het handvest van de V.N. en niet het advies van Neder land is van belang. Gromyko verlangde terugtrekking van de Nederlandse troepen ach ter de demarcatielijnen en voorts dat de V. R. Nederland zal wijzen op zn'n plichten als lid der U. N. O. DE AMERIKAANSE MENING. De Chinese afgevaardigde noemde de voorstellen van mr. Van Kleffens zeer acceptabel en pleitte voor de toelating van Oost Indonesië en West Borneo, en do Amerikaanse gedelegeerde Johnson wees niet alleen de Russische be schuldigingen van de hand, maar verklaarde tevens, dat Amerika niets anders wil. dan beide partijen tot elkaar bren gen. Er was geen sprake ge weest van pressie op de Repu bliek om het bemlddelingsaan- bod te aanvaarden. Het ls ln ieders belang, dat beide par tijen onderling een oplossing vinden en dat niet een oplos sing wordt opgelegd. Het In stellen van een arbitragecom missie kunnen de V.S. alleen dan goedkeuren, als Neder land zowel als de Republiek daar volledig mee accoord gaan. De Australische woordvoer der beschuldigde Nederland nog eens van verdragsschen ding met betrekking tot de wapenstilstand en wilde ook al een commissie van toezicht. De voorstellen van Nederland noemde hij weinig doeltref fend. Sjahrir ten slotte beweerde, dat alle gepraat niets helpt, zolang de Nederlandse troepen zich niet terugtrekken achter de demarcatielijnen. De goede diensten van de Ver. Sta ten kan Indonesië alleen ac cepteren, als de Veiligheids raad daarmede instemt. Daarna werd de vergade ring tot Vrijdag verdaagd. DE GROTE BRAND IN HET REICHSWALD. Nog steeds slaan de vlam men op in het Relchswald en sliert de donkere rook langs het lichtbewolkto hemeldek. 't Is de vijfde dag dat deze brand woedt. Voor kapitalen wordt vernield in het grote bos, dat een totale oppervlakte heeft van 6.700 ha. Als het ontstaan van de brand wordt nagegaan, wordt steeds het woord sobotage gebruikt. Een der houthandel., die met ruim 200 arbeiders voor dc Lim burgse mjjnen werkt, ver klaarde Zaterdagmiddag om streeks 3 uur op 5 plaatsen brandhaarden te hebben ont dekt. Het aantal ^explosies is heel wat minder geworden dan in de eersto dagen, maar toch schudt en beeft het soms in verro omgeving als b.v. het vuur nog een ondergrondse tankmyn nadert. De schade, die momenteel ls aangebracht, kan men nog met geen cijfer aangeven. Een ruwe be rekening hedenavond toonde aan. dat ongeveer 5000 m3 hout in vlammen zou zijn op gegaan. Gevechten In Slowakije. In Slowakije, heeft een strijd plaats tegen ongeregelde groe pen uit de Oekraïne, die zou den zijn samengesteld uit voormalige Duitse S.S.-ers, Oekrainse fascisten, leden van het Oekrainse „leger van de opstand" en beroepsrovers. Naar gemeld wordt, hebben deze groepen zich steeds ver der op Slowaaks en Moravisch gebied begeven. Zij zijn vol gens de officiële Tsjecho-Slo- waakse communiqué's goed gewapend en gedisciplineerd. Volgens deze communiqué's gaan de groepen hun vernieti ging tegemoet, maar de ver liezen aan Tsjecho-Slo waakse zijde zijn groter dan die aan Oekrainse. Alle Duitsers, die zich ln Britse krijgsgevangenschap be vinden, zullen, waar zij zich bevinden, zullen, waar zij zich ook bevinden, voor het einde van 1918 gerepatrieerd zjjn. Nieuwe beschuldigingen. De regering van de Indone sische republiek heeft Dinsdag avond de Veiiigheidsraad van do V.N. doen weten, dat zjj niet in staat is de Nederlandse voorstellen voor regeling van het Indonesisch geschil te aan vaarden. In de boodschap werd ge zegd, dat de berichten, welke kortelings de republikeinse re gering hadden bereikt, de vrees van de regering hadden doen toenemen, dat ae Nederlandse troepen de order „Staakt het vuren" niet langer in acht zou den pemen en zouden overgaan tot militaire operaties op grote schaal met de bedoeling het ge hele republikeinse gebied te be zetten. Als hoofdpunten werden in de boodschap van de republiek aangevoerd: Het aantal schen dingen van de order „staakt het vuren" is in de laatste da- fen aanzienlijk toegenomen, erwijl de Nederlandse troepen op verschillende punten wei- overlegde militaire operaties ondernemen, welke door de re publiek beschouwd worden als s try dij* met het karakter en de bedoeling van de order van de Veiligheidsraad. De republiek (Ingezonden mededeling) Kinder Schoudertasjes gemaakt van splitleder met voorvak, een ij zersterk kin dertasje, koopt U reeds bij ons voor slechts 3.95. Natuurlijk moet U zijn bii Je zou het er warm van krijgen.... De kommiezen die by aankomst en vertrek van de treinen nooit op het perron van het Ensche- dese station ontbreken en hun wakend oog over bagage en reizigers laten gaan, bezitten blijkbaar de gavé om er telkens de juiste mannetjes uit te pikken. Dezer dagen bleef hun speurend oog rusten op een reiziger van omvang rijke afmetingen, die zich puffend in de trein naar Mariënberg wilde hijsen. De kommiezen verzoch ten hem even mee te gaan en moeizaam sleep te de reiziger zich naar de visitatiezaal. Daar moest hij zich ontkleden, maar dat was makkelyker gezegd dan gedaan. Hij stapte n.l. maar liefst uit 7 onder broeken, terwyi hy bo vendien nog twee lappen textiel van zijn lichaam afwikkelde resp. van 3 en 3 Vz meter. Het was een komisch tafereeltje. Opstand in Paraguay onderdrukt Volgens berichten uit de hoofd stad van Parguay, Ascen- cion, hebben de opstande lingen practisch het pleit ver loren. De vloot der opstandelingen heeft zich aan de regering overgegeven en de troepen beginnen het door hen bezet te deel van Ascencion te ont ruimen. Geen opbouwtoelage voor burgemeesters? VRAGEN VAN DR. MES. Het Tweede Kamerlid, mr. dr. A. J. J. M. Mes, heeft aan de minister van binnenlandse zaken de volgende vragen ge steld: lo. is het juist, dat de mi nister niet bereid is, aan de burgemeesters een opbouw toelage toe te kennen in die gemeenten, waar deze wel wordt verleend aan secretaris, sen. ontvangers, ambtenaren en beambten? 2o. Is de minister niet van oordeel, dat de burgemeesters dezelfde moeilijkheden en ver zwaring van werk hebben on dervonden, welke aanleiding zjfn geweest, aan de secretaris sen, ontvangers en ambtenaren der gemeenten bedoelde toela ge toe te kennen? 3o. Is de minister niet van oordeel, dat door het niet toekennen van deze toelage de salarlsvehhoudingen ln de ge meenten worden doorbroken? 4o. Indien bovenstaande vra gen bevestigend worden be antwoord, is de minister dan bereid, de opbouwtoelage aan de burgemeesters alsnog toe te kennen, of dezen althans 'n bültfke compensatie daarvoor te verlenen? kan geen voorstel in overwe ging nemen, dat in strijd is met het besluit van de Veiligheids raad, het geschil te regelen door arbitrage of enig ander vreedzaam middel, nadat stop zetting van de vijandelijkheden is bereikt. SOBS1. De Sobsi, het Indonesische vakverbond, heeft een beroep gedaan op het wereldvakver bond om een hulpbrigade naar Indonesië te zenden, teneinde behulpzaam te zijn bij de uit voering van de order staakt het vuren. GEEN CHINESE MI LITAIRE CORPSEN. De Republikeinse regering heeft het verzoek van de Chi nese consul-generaal tot het vormen van speciale Chinese vrijwilligerscorpsen op Repu blikeins gebied, de z.g. „Pao an Tui", afgewezen. De Amerikaanse regering heeft haar aanbod tot bemid deling in de Indonesische kwes tie ingetrokken. Zoals bekend was het door Nederland aan vaard, doch door de republiek afgewezen. Geruchten over Pasoendan. Ned. autoriteiten te Buiten zorg hebben verklaard, dat het bericht van de speciale corres pondent van Het Parool, als zou een nieuwe staatsgreep van de Pasoendan vergdeld zijn door de politie, die voordien de aan de leden van de Pasoen dan verstrekte wapens weer af nam, volkomen uit de lucht is gegrepen. Ook het bericht, dat een gewapend corps van de Pasoendan bij de Nederlandse militaire actie met het oppak ken van republikeinen was be last, is zonder enige grond van waarheid. AUSTRALISCH RAPPORT Dr. D. P. E. Teppema, de Nederlandse gezant te Can berra, heeft dr. Evatt, de Au stralische minister van Buiten landse Zaken, een Officiële uit nodiging gezonden voor B. C. Ballard, de Australische con sul-generaal te Batavia, om met anderen een rapport op te stellen over de huidige toe stand op Java, Sumatra en Madoera. YlUsingen F I B B E, Middelburg. Nieuws in een notedop Een cycloon, die ln de af gelopen week in dc Golf van Mexico woedde, heeft in de Mexicaanse staat San Luis Po- tosi twee dorpen verwoest. Een felle uitslaande brand heeft gewoed in een dubbel woonhuis aan de Loosdrechtse weg te Hilversum. Het vuur ontstond in de woning van de familie van Resteren, waar de avond tevoren de verjaardag van de vrouw des huizes was gevierd. Het Ryksbureau voor Che mische producten heeft met ingang van 1 September een maandelijks kwantum van 8000 kg. zeep toegestaan aan het Bureau Voorbereiding Be drijfsorganisatie Openbare Bad- en Zweminrichting^, Geen onteigening van bezit. (Van onze parlementaire redacteur). Kort geleden Is een bericht verschenen dat de ministerraad aan de minister van Sociale Zaken machtiging heeft ver leend, een commissie in te stel len om wettelijke maatregelen voor te bereiden tot spreiding van bézit over de grote mas sa des volles en een redelijker verdeling van de inkomens te bevorderen. Deze mededeling is door sommigen met enige bevreem ding ontvangen, omdat zij meenden hierin een ontkiemen de poging tot zekere ont eigening van bezit te moeten onderkennen. Ten departemen- te van Sociale Zaken werd ons verduidelijkt, dat daarvan hoe genaamd geen sprake ls. De bedoelde commissie zal ten dele een wetenschappelijk ka rakter verkrijgen en b.v. heb ben te onderzoeken, hoe het mogelijk zal zijn de niet-bezit- tende klasse enig bezit te ver schaffen o.a. om iets te noemen door stimulering van het bouw spaarkas - systeem en door deling in de bedrijfswinst. Ten slotte zal moeten worden afgewacht tot welke conclusie^ de commissie komt, maar in ieder geval is elke gedachte aan onteigening of beslagneming op verworven bezit aan de opzet vreemd. Aardwormen komen Nederland herstellen. De „Christian Science Mo nitor" bericht uit Vancouver, dat ln Brits Columbia ge kweekte aardwormen mis schien spoedig tot i« herstel van Nederland kui ii bijdra gen. Het blad meldt, dat Neder land aardwormen nodig heeft, omdat zij van belang zijn voor het verwijderen van zout uit de bodem. Een groot gedeelte van de Nederl. bodem is, zo zegt het blad voorts, met zout door trokken. Leonard Ward, een kweker van aardwormen in het dorp Burnaby in de buurt van Van couver, verwacht in staat te zijn in de nabge toekomst ten minste vier millioen aardwor men voor Nederland te kunnen kweken. Opnieuw Sowjet-veto. Toen de Veiligheidsraad Dins dagavond de Griekse kwestie behandelde, heeft de Sowjet- afgevaardigde Gromyko weder om alle practische werk onmo gelijk gemaakt door gebruik te maken van het veto-recht. De Raad verdaagde daarna de Griekse kwestie voor onbe paalde tgd. Treedt Attlee af De politieke correspondent van de conservatieve Daily Mail heeft verklaard, dat Cle ment Attlee zijn meest ver trouwde collega's gezegd zou hebben, dat hg om gezond heidsredenen van plan zou zijn in nabge toekomst de functie van minister-president neer te leggen. De correspondent voeg de er aan toe, dat Attlee er in toegestemd zou hebben als mi nister-president te blijven op treden totdat de besprekingen over de dollarlening te Wash ington over het critieke punt heen zouden zijn gekomen. Attlee zou Ernest Bevin tot zijn opvolger willen aanwijzen. Bevestiging van deze berich ten zijn niet te verkrijgen. DE RAMP TE CADIZ. 500 DODEN, 5000 GEWONDEN. Volgens de laatste berichten zyn by de ontploffing te Ca diz meer dan 300 doden te betreuren en 5000 gewonden. Zoals bekend, ontstond de ontploffing door brand op één van de scheepswerven. Eerst Dinsdagavond 9 uur kon de brand worden geblust. In een weeshuis, dat ge troffen werd, kwamen alle kinderen om. Aan journalisten en persfotografen is de toe gang tot de plaats van de ramp voorlopig ontzegd. ONVERZOENLIJK JEGENS HET BESLUIT VAN DE MINISTER. De strijd tussen de staken de bakkers en de regering wordt geleidelijk harder. Tij dens een drukbezochte verga dering in Krasnapolsky te Amsterdam toonden de sta kende bakkers unaniem zo'n grote onverzoenlijkheid je gens het besluit van de minis ter, dat het Amsterdamse pu bliek slechts zeer weinig hoop gelaten kan worden voor een spoedige oplossing van het conflict. Op voorstel van het actie-comité besloten de hoofdstedelijke bakkers de staking voorlopig voor onbe perkte tijd aan te houden. Donderdagmiddag komen zij opnieuw bijeen. Zelfs indien ze dan mochten besluiten de gaan bakken (hetgeen bij de huidige stand van zaken zeer onwaarschijnlijk moet wor den geacht), dan nog zal men geen brood kunnen krijgen vóór Zaterdag of zelfs Maan dag. omdat de verwarming der ovens geruime tijd in be slag neemt, BROOD PER TAXL Intussen wordt in Amster dam nog slechts 10 tot 15 pro cent der normale broodpro ductie bereikt. In soortgelijke omstandig heden verkeert bijna de ge hele provincie Utrecht, het Gooi, delen van Noord-Bra bant en van Overijssel. Bo vendien werd medegedeeld, dat ook de bakkers in Zaan dam en Haarlem zich gaan beraden over staking. Tot nog toe wisten vele Amsterdam mers zich in Haarlem van brood te voorzien, terwijl voorts taxi's vol brood van Zaandam naar Amsterdam werden gereden. Van besprekingen, contact of overleg over de steeds drei gender wordende impasse, waarvan het publiek de eerst volgende dagen in toenemen de mate de narigheid zal on dervinden, tussen de regering en de stakende bakkers, is tot dusverre nog niets gebleken. Vlissingse boulevards zonder water. In het artikel over de moei lijkheden, welke Zeeland op het gebied van de watervoor ziening ln deze abnormale dro ge zomer in wel zeer bijzonde re mate ondervindt, spraken wij reeds van het watergebrek op de Vlissingse boulevards. Na het gereed maken van dit artikel is de toestand echter nog ernstiger geworden en gistermiddag had men op de boulevards zelfs ln het geheel geen water meer. De oorzaak moet natuurlijk gezocht wor den ln de geringe aanvoer uit Goes, terwijl ook de eigen win- plaabs te Biggekerke ten ge volge van de droogte vrijwel niets meer oplevert. Men zal voor de eerstvolgende dagen dan ook nog wel met voortdu ring van deze moeilijkheden re kening dienen te houden. Ten einde !n de allerergste nood te voorzien, is het wa terleidingbedrijf er reeds toe overgegaan om in de hoogste delen van 4e stad, met name op de boulevards, met een tankwagen water langs de hui zen te distribueren. In de lager gelegen gedeelten zal men in de regel in de benedenverdie pingen nog wel enig water kunnen aftappen. Kath. Kamerleden in W.-Zeeuwsch Vlaanderen. Dinsdagmiddag arriveerde te Breskens een negental le den van de R.K. Kamerfrac tie voor een bezoek aan West Zeeuwsch Vlaanderen, ten einde zich persoonlijk te over tuigen van de aangerichte verwoestingen en om door contact met de gedupeerden een indruk van de noden èn de verlangens van de bevol king te verkrijgen. Bij deze Kamerleden bevond zich dr. Meto en het C.H.-kamerlid baron van der Feltz. Het gezelschap werd in Breskens ontvangen door le den van de Kath. kiesvereni gingen uit verschillende ge meenten. Nadat in Breskens de lunch was gebruikt, werd een tocht gemaakt langs de kust naar Cadzand, waar een boerenbe drijf werd bezichtigd, waar van de opstallen vernield wa ren. Vervolgens bezocht men Sluis om vandaar de tocht voort te zetten naar Aarden burg, waar een bespreking plaats vond met het college van B. en W. en burgemees ter van. Dongen een uiteen zetting gaf van de werking van de stichting „Aardenburg herbouwt". Aan de grens in Eede wer den enkele vlasserijen be zocht. Ook hier werd'met de gedupeerden gesproken, waar na naar Oostburg werd gere den. Hier had o.m. een be spreking plaats met het be stuur van de afd. Oostburg van de Ver. West Zeeuwsch Vlaanderen, waarbij de vele problemen van de schadever goeding enz. naar voren wer den gebracht. Ook werd de aandacht gevestigd op de po sitie van vele in Zeeuwsch Vlaanderen wonende Belgen en de behartiging ook van hun belangen bij de Kamer leden aanbevolen. Het spreekt vanzelf dat ook met de boerenorganisaties contact werd opgenomen. In Oostburg bezichtigden de heren het gebouw, waarin de R.K. lagere school is onderge bracht, de noodwoningen, ter wijl de aandacht op het con trast met enkele andere hui zen, gebouwd voor ambtena ren van wederopbouw e.d. werd gevestigd. De Kamerleden logeerden in IJzendijke, van waaruit zij Woensdag deze gemeente, Biervliet en Breskens bezoch ten. Zeeuwse - Bij het examen te Breda slaagden de dames J. Land- hout en D. van Zetten te St. Maartensdijk voor het diploma Costumière; de dames L. Ste- ketee te St. Maartensdijk en T. Hartog te Poortvliet voor Coupeuse en mej. A. Oude- sluijs te Scherpenisse voor Lingerie. De verenigde kapperspa troons en hun gezellen uit het eiland Tholen maakten Dinsdag 19 Aug. j.l. met hun dames per touringcar een reisje naar Breda en omgeving. Marktberichten VEILINGSVER. ST. ANNALAND. Van 18 Augustus 1947. Eigenheimers 7.517.74; Bintjes 6.50—6.81; Blauwe Eigenheimers 8.75; Drielin gen 5.02. 19 Aug. Eigenheimers 7.21 7.62; Blauwe Eigenheimers 8.128.65; Drielingen 5.05; Bintjes 5.50. Beide dagen was de aanvoer 20 ton, Het ongeluk bij „de Liter". Het onderzoek in het vrese lijke ongeluk nabij „de Liter" te Oostburg, waarbij drie kin deren om het leven kwamen, heeft geen postieve resultaten opgeleverd. Het vermoeden bestaat, dat de kinderen gespeeld hebben met een z.g. „richel-mgn". Het gehele terrein is syste matisch afgezocht, maar meer dere projectielen zijn niet ge vonden. De deernis met de zo zwaar getroffen ouders is al gemeen. De jeugdige slacht offers zullen Donderdagmor gen te Aardenburg worden be graven. Ds. den Hollander Te Dordrecht ig op 35-jarige leeftijd overleden Ds. J. den Hollander, Ned. Herv. pred. te Haamstede. Ds. den Hollan dier werd in 1936 candidaat in Friesland en diende sinds 24 April 1938 de gemeente Haam stede. K.N.A.U.-coach koml naar Zeeland. Om in verband met de Olym pische Spelen van 1948 in Lon den te trachten op een hoger niveau te komen, heeft het Hoofdbestuur der Kon. Ned. Athletiek Unie in haar plannen voor 1947 opgenomen, een cen trale training in alle Distric ten. Deze training staat onder leiding van de heer Blankers, KNAU-coach. Op 22 Augustus zal de heer Blankers een praatje houden met de athletiekleiders Van de Zeeuwse Athletiek verenigin gen. Op 23 Augustus wordt des middags onder leiding van de heer Blankers een Jeugdtrai- ning georganiseerd in Middel burg. Des avonds zal in het Schuttershof de KNAU-In- structiefilm worden vertoond, waarbij de heer Blankers een lezing zal houden over de tech niek van de verschillende ath- letieknummers. 's Zondagsmor gens zal met de oudere athle- ;en worden getraind. HERSTEL THOOLSEDIJK. Met het herstel van de weg 'TholenOud-Vossemeer, de Thoolsedrjk, is men thans be gonnen. De materialen hiervoor zijn reeds aangevoerd. Men hoopt dan ook spoedig van de ellende, dife deze weg de laat ste jaren opleverde, af te zijn. Scherpenisse AANBESTEDING. Door het college van B. en W. te Scherpenisse werd een 'dezer dagen de bouw van 8 gemeentewoningen aanbesteed. De inschrijvingen luiden: A. Muller te St. Maartensdijk 94.250; J. Muller te Scher penisse 92.896; M. Geense te St. Philipsland 83.720. St. Maartensdijk OPENLUCHTSPEL. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin zal de Kon. Erk. Toneelvereni ging „Dilettant" te St. Maar tensdijk een openluchtspel, ge titeld „Aannemen...... ik kan", een werk van Jan Everwijn, opvoeren. BEZOEK MUZIEKKORPS LEGER DES HEELS. Van Zaterdag tot Dinsdag zal het muziekcorps van het Leger des Heils een kleine tournee maken door Zeeland. Zaterdag arriveert het corps in 'Vlissingen, waar het op treedt in de Nieuwe Kerk, ter wijl Zondagmiddag op de Bour levard geconcerteerd wordt. Maandagmiddag wordt het corps te Oostburg officieel ontvangen, terwijl Maandag avond te Terneuzen een con cert wordt gegeven. Dinsdag wordt de tournee te Yerseke besloten. Nieuwvliet RIN GRIJDERIJ Zaterdagnamiddag om on geveer 4 uur zal te Nieuw vliet op de Metteneyedijk een ringrijderg plaats vinden tus sen deelnemers van Groede, Nieuwvliet en Zuidzande. Daarna geeft het muziek* korps „Nut en Genoegen" een concert op de Markt. Groede EEN PIJPERSCORPS. Maandagavond werd het muziekgezelschap E.M.M. voor het gemeentehuis in het bijzijn van de beide wethouders door de burgemeester van Groede toegesproken. Hij bracht dank uit aan directeur en muzikan ten voor hun behaald succes op het concours te Terneuzen. Ook het muziekgezelschap „Hosanna" had het er goed afgebracht. Hij hooptb dat' het muziekleven in Groede steeds gaande zou gehouden wor* den. Wat is een dorp zonder muziek De heer Hoste, voorzitter van E.M.M.,- dankte de bur* gemeester en sprak de wens uit dat het peil van de muziek nog hoger zou worden. Ten- slótte deelde de directeur van het muziekgezelschap nog me de, dat planne nbestaan een tamboers- en prjperscorps op te richten. Hierna gaf het muziekge zelschap E.M.M. een concert op de Markt, waarin o.a. de concoursstukken ten gehore gebracht werden. Aardenburg ONGEVAL Dinsdag j.l. zakte te Aar denburg, bij het slopen van het café der wed. Ceulenaere, één der Belgische arbeiders door de vloer en viel daarbij- in de daar onder gelegen kelder. Het slachtoffer liep hierbij ernsti ge verwondingen op aan zijn hoofd, zodat ovei'brenging per ziekenauto naar het zieken* huis te Brugge noodzakelijk was. Sas van Gent VRIJDAG RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Sas van Gent zal a.s. Vrijdag om 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Tot 2de Ambtenaar ter Se cretarie te Nieuw- en Sint Joosland is benoemd de heer C. P. Louws te Serooskerke (W.), thans 3de Ambtenaar ter Se cretarie in Oostkapelle. Op het te Bnedia ge houden examen, slaagde voor costumière. mej. T. Meulen- berg te Borssele. Toch solidair met stakende collega's. De Zeeuwen zullen voorlopig van hun dagelijks brood ver zekerd kunnen zijn, want de mogelijkheid, dat ook de bak kers in onze provincie zullen staken, is uiterst gering. Zo lang het niet naar hun opvat ting „brood"-nodig is, zullen zij het stakirigswapen niet hanteren. Dit verheugende nieuws werd ons Dinsdagmiddag door de voorzitter van de Bakkerij-Commissie Zeeland, de heer J. de Jonge in aanwe zigheid van de heer Ph. J. A. Waller, inspecteur- van de Dis- tributiedienst in Zeeland, me degedeeld. En hij voegde er aan toe, dat in het geval er toch gestaakt zou worden, het geen hij zeer onwaarschijnlijk achtte, men dit zou doen als uiting van solidariteit. Voor de plattelandsstreken werd weliswaar een prijsver hoging van 1 cent per volks wittebrood wel toegestaan. Dit is temeer billijk, omdat bg het regeringsonderzoelc naar de bakkersverdiensten rekening is gehouden met de winst op het z.g. klein- of luxe brood, welk brood in Zeeland heel weinig gebakken en verkocht wordt. De bakkers in onze provin cie hebben dus geen reden tot protesteren, en wanneer zij zulks toch doen, geschiedt dit, Burgerlijke, stand YERSEKE. Ondertrouwd: J. van Es,*23 j. en A. Koster, 23 j.; J. P. de Putter, 30 j. en L. Bakker, 23 j. Getrouwd: P. J. Filius, 26 j. en J. van Willigen 29 j. Bevallen: C. C. Pikaar, geb. Ruissen, d. Overleden: N. van der Maas, 74 j., wedn. van P. M. van Dijke; C. van Overbeke, 76 j., wedn. van N. van Boven. omdat men wil bereiken, dat de collega's in de grote steden eveneens hun brood met 1 cent mogen verhogen. „Het is redelijk" zeggen zij, „dat het gehele volk de gevolgen van deze verminderde Rijkssubsi die draagt en niet alleen de bakkers." SLECHTER BROOD? Maandag is echter een an dere regeringsmaatregel van kracht geworden, waarover de Zeeuwse bakkers allerminst zijn te spreken. Ontvingen zij tot nu toe op de 9 balen rege- ringsbloem één baal patent* bloem (wit bloem), waarop 'n reductie werd gegeven, thans is deze reductie afgeschaft, zo dat dit witbloem duurder komt. Men is echter niet meer verplicht het te nemen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de meeste bakkers nu uitslui tend regeringsbloem gaan ver* werken, om een financiële schadepost, die berekend is op 1.14 per 100 kg., te ontgaan, zodat de kwaliteit van het brood aanmerkelijk slechter zal worden. Slechts wanneer van overheidszijde een beter mengsel (dus zonder de 10 mais en de 3 soya meel, die thans in de regerings bloem zijn verwerkt) zal wor den verstrekt, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, zal dit kunnen worden voorkomen. Aardig is het te vermelden, dat door de Bakkerij-Stichting aan de minister is voorgesteld om voortaan aan de bakkers, behalve het materiaal voor het volkswittebrood, tevens wit* bloem voor wittebrood tegen de kostprys te verstrekken. Hierdoor wordt een rgkssubsi- die overbodig. Op dit voorstel is niet ingegaan. Het motief hiervoor zal wel zijn, dat bg een dergelgke regeling de ge zinnen met een smalle beurs te 'kort worden gedaan, omdat zij het dure wittebrood niet zouden kunnen kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 20