Herverkaveling van Walcheren Depressie in de Belgische economie? Voorlopig verslag der Tweede Kamer verschenen 5 maanden hoogspanning Kappic en Jc geheimzinnige loding Wees voorzichtig met gebruik van olina Wetsontwerp met voldoening ontvangen. Aan het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Herverkave- lingswet Walcheren" is het volgende ontleend: Algemeen verklaarde men met instemming te hebben ge zien, dat dit wetsontwerp is in gediend. Intussen ware het naar het oordeel van vele leden noodzakelijk geweest deze her- verkavelingswet te doen voor afgaan door een speciale rege ling voor de materiële oorlogs schade geleden door de Wal- cherse bevolking. Ook andere leden waren van oordeel, dat een overbruggings regeling voor de gedupeerde bevolking van Walcheren niet gemist kan worden, nu om trent het tijdstip, waarop de boeren hetzij naar elders Kun nen verhuizen, hetzg hun be drijf op het eiland zelf weer op normale wijze zullen kunnen uitoefenen, nog generlei zeker heid bestaat Men besefte, dat deze wet niet bedoeld te voorzien in de regeling van de vergoeding van oorlogsschade. Vele leden zou den gaarne vernemen, of het inderdaad nog in de bedoeling der regering ligt om langs de weg van art. 13 van het besluit op de materiële oorlogsschade een aparte regeling voor Wal cheren in het leven te roepen. Enkele leden hadden bezwaar tegen de te late indiening van het wetsontwerp, dat verleden jaar reeds gereed lag. HERVERKAVELING NOODZAKELIJK. Algemeen erkende men de noodzakelijkheid der herverka veling. Sommige leden zouden intussen nog verder willen gaan. Huns inziens zou alle grond op Walcheren, die oncfer water heeft gestaan, onteigend dienen te worden, waarna aan de boeren een gebruiksrecht op behoorlijk gevormde kavels zoiz dienen te worden gegeven in plaats van een eigendoms recht. Met dit denkbeeld konden de overige leden zich geenszins verenigen. Over de vraag of aan de her verkaveling een sanering van het landbouwbedrijf behoort te worden verbonden, liepen de meningen sterk uiteen. Nie mand had er bezwaar tegen, dat de regering het vrijwillige vertrek van landbouwers wil bevorderen. Verscheidene leden meenden échter, dat daarmede zou moeten worden volstaan. Zij achtten het een onrecht, in dien men een aantal boeren te gen hun zin hun grond wil ont nemen om daardoor meer grond beschikbaar te krijgen voor de overblijvenden. In verband hiermede werd de vraag gesteld, welke bedra gen aan de drooglegging van Walcheren reeds ten koste ge legd zijn en hoeveel nog besteed zal moeten worden voor de her verkaveling. Sommige andere leden zouden eveneens gaarne worden ingelicht over de te ver wachten kosten van de herver kaveling, doch zij vroegen daar naar in de eerste plaats om te kunnen beoordelen, of het te verkrijgen nut opweegt tegen de te besteden kosten. Vele van deze leden zouden intussen gaarne de verzekering ontvangen, dat dwang bij de sanering slechts zal worden toegepast, indien deze volstrekt onvermijdelijk is. Andere leden vestigden er de aandacht op, dat er in alle ge troffen streken een vertrou wenscrisis heerst, ook op Wal cheren. Ten aanzien van de beschik baarstelling van grond elders nu is het wetsontwerp, zo werd van verschillende zijden opge merkt, wel uiterst sober. Vele leden wensten ondertekening van de wet ook voor de minis ter van financiën en wederop bouw. VOORRANG VOOR WALCHEREN. Het betoog, dat de Walcher- se boeren voorrang behoren te hebben bij het verkrijgen yan grond elders, omdat zij door de oorlogsomstandigheden hun grond hebben verloren of nog zullen verliezen, terwijl dat met andere gegadigden voor grond, althans met de z.g. pioniers, niet het geval is, gaf verschei dene leden aanleiding tot de opmerking, dat hetzelfde mo tief in elk geval wel geldt met betrekking tot die boeren, die door de aanleg van vliegvelden van hun land verdreven zijn. Overigens vestigde men er van meer dan één zijde de aandacht op, dat blijkens de ervaring jonge boeren, die worden „over geplant", zich doorgaans wel door de daaruit voortvloeiende moeilijkheden weten heen te slaan, doch dat dit met oudere boeren heel wat minder ge makkelijk gaat. Gevraagd werd voorts, of het de bedoeling is aan de Wal- cherse boeren, die hun bedrijf naar de N.O. Polder willen ver plaatsen, dezelfde eisen van ka pitaalkracht en vakkennis te stellen als aan de overige boe ren, die zich voor vestiging al daar aanmelden. Sommige le den zouden gaarne vernemen wat de regering bedoelt met „de eisen ener redelijke be drijfsvoering", waaraan dege nen, die voor een bedrijf elders in aanmerking willen komen, zullen móeten voldoen. Be schikt de regering, zo werd van verschillende zijden nog ge vraagd, reeds over gegevens omtrent de geneigdheid van de Walcherse boeren om hun ei land te verlaten? LEVENSVATBARE BEDRIJVEN. De vraag, wat onder een le vensvatbaar bedrijf moet wor den verstaan, gaf, zoals boven reeds werd aangestipt, aanlei ding tot tal van vragen en op merkingen. In het bijzonder informeerde men van verschillende zijden naar de bedoelingen van de re gering ten aanzien van de klei ne boeren, de dijkwerkers en de landarbeiders: Ook de posi tie van de landarbeiders gaf tot allerlei opmerkingen aanlei ding. Verscheidene leden meen den, dat zoveel mogelijk land arbeiders op Walcheren aan 'n eigen stukje grond moeten worden geholpen. Verscheidene leden wa ren bevreesd, dat de neiging zal bestaan om bij de herver kaveling de belangen van de boeren zwaarder te doen we gen dan die van de arbeiders. Verscheidene leden maakten zich enigszins ongerust, dat de vele plannen, waarvan in de memorie van toelichting mel ding wordt gemaakt, speciaal de aanleg van wegen, havens en vliegvelden en de uitbrei dingsplannen van de steden, 'n zeer grote oppervlakte cultuur grond zullen opeisen, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat"een groot aantal boeren naar elders zal moéten verhuizen. HET LANDSCHAP. Van meer dan een zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitvoering van dit wetsontwerp ook gelet zal moeten worden op de land schappelijke zijde van de her verkaveling. Er bestaat, zo merkte men op, een plan van de z.g. Snel-commissie Wal cheren, dat alle aandacht ver dient. Vele leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het wetsontwerp goede waarborgen biedt voor de behartiging van aller belangen.Anderen achtten die waarborgen onvoldoende. Van verschillende znden werd aangedrongen in de herverka velingscommissie zoveel moge lijk personen met grondige kennis van plaatselijke toestan den, die het volledige vertrou wen van de bevolking ter plaatse genieten, op te nemen. TEGEN SPECULATIE. Verscheidene leden stelden de vraag, of de herverkave lingscommissie geen bevoegd heden dient te nebben om te kunnen optreden tegen specu latieve aankopen, welke in de laatste tijd hebben plaats ge had. Sommige leden verbonden hieraan de vraag, of niet ook alle pachtovereenkomsten, ge sloten na de bevrijding, alsnog aan de goedkeuring van de herverkavelingscommissie on derworpen zouden moeten wor den. Zal de herverkaveling, zo vroegen voorts verscheidene le den, niet min of meer illusoir worden, indien niet spoedig wettelijke maatregelen tot stand komen in de geest van het tijdens de bezetting inge voerde, doch later weer opge heven besluit op de vervreem ding van landbouwgronden, zo dat alleen landbouwers grond mogen kopen? Men zou, om splitsing der bedrijven te voorkomen, moe ten bepalen, dat niemand een bedrijf mag beginnen of over nemen, indien het niet een be paalde minimum grootte heeft. Gaarne zouden zij hierover de mening der regering vernemen. Nog steeds grote bosbranden. Ook langs de Belgisch-Duit se grens zijn, als" gevolg van de grote hitte, talrijke bos branden ontstaan. In het ge bied van Verviers, bij Monjoie en Eupen en bij Spa staan grote oppervlakten bos in vlammen. Bij Elsenborn woedt het vuur in een gebied waar zich nog vele niet-opgegraven mijnen en ander oorlogstuig bevinden, zodat de ontploffin gen elkander opvolgen. De schade wordt thans reeds op millioenen francs geschat. Drie personen te Gorcum verdronken. In de Merwede te Gorin- chem zijn gister drie personen het slachtoffer van het water geworden. In de middaguren verdronk het 11-jarig meisje B. B. uit IJsselstein, dat in Gorinchem was gelogeerd. Het lijkje werd spoedig opgehaald, doch pogingen om de levens geesten op te wekken, faal den. Enige uren later ver dronk het 7-jarig jongetje P. M. C., wonende Wilhelmina- plein te Gorinchem. Weer een uur later verdronk op dezelf de plaats de 20-jarige dienst plichtige soldaat P. uit Ge- mert. Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlissingen 20 Aug.: Delta v. Antwerpen. Vertrokken te Vlissingen 19 Aug.: Wea n. Narvik; 20 Aug.: Jacoba n. Ipswich. Gepasseerd naar Antwerpen 19 Aug.: Aks-S v. Trondheim, Alphard v. Rotterdam, Oleum v. Wismar, Liberty v. Zweden. Gepasseerd van Antwerpen 19 Aug.: Bonaire n. Shoreham, Axeldijk n. Rotterdam, Kijk duin n. Manchester, Delta n. Londen. loor rjEERD ADEMA 116 Er zijn massa's din gen, die je voor je aanstaande huishouden in een warenhuis kunt kopen, al stel ik er prijs op, dat een speciaal bureau voor woninginrichtingen jullie huis meubileert. Maar voor lo geerkamers en gangen kunnen jullie best in een warenhuis te recht en een volledige keuken installatie zul je. moeilijk er gens beter kunnen kopen". „Hè ja", zei Irma verrukt, „en dan rijden we door naar moeder. Ze schreef me juist, dat een predikantsweduwe haar pension wil overnemen en de Elannen zijn al zo ver, dat ze et ieder ogenblik kan overdra gen". „Een prachtidee", zei de heer Van Neyenstein. „Breng dan meteen die ouwe vriend uit het plantsoen mee. Jullie horen wel, dat ik ook daarvan op de hoog te ben en dan zullen we mor genavond en petit comité jul lie verloving vieren. Er zijn en kele vrienden en buren, die ik daarbij niet kan passeren, maar ik zal niet meer dan een twin tigtal gasten vragen. Jullie kunt dan kennis maken met de dames en heren, die mij hier van tijd tot tijd komen bezoe ken en waar ik zo nu en dan eens als gast wordt genodigd". Door de paarse heide reed de grote wagen de volgende mor gen naar de hoofdstad en aan het stuur zat een jonge man, die zich verheugde over de tocht en over de vreugde van het opgetogen meisje, dat naast hem zat. „Wat is ons plan de campag ne?" vroeg Hans. „Heb je mis schien nog bijzondere wensen?" „Ik laat alles graag aan jou over", zei Irma. „Dan gaan we eerst Dirk waarschuwen", zei Hans, „dan weet hij, dat hij zich gereed moet houden en daarna zullen we naar het warenhuis gaan. Dan wilde ik naar de Korte Utrechtse Dwarsstraat om een paar uitsmijters te eten, ver volgens duikelen we Dirk op en dan gaan we je moeder afha len. Je hebt haar toch gewaar schuwd „Ik heb haar gisteravond nog opgebeld", zei Irma. „We hebben een heel programma af te werken, Hans en je mag wel wat harder rijden, want ik ge loof nooit, dat we er vóór de avond mee klaar komen". „Dat zal wel meevallen", zei hij. Bij het Vondelpark liet hij haar even alleen en liep naar Dirk, die „thuis" was en op zijn bankje een courant zat te le zen. Hij vertelde hem, dat ze hem die middag zouden opha len om hem mee naar de Ve- luwe te nemen. „Wat zei hij?" vroeg Irma glimlachend, toen Hans van zijn tocht terugkwam en zich weer achter het stuur zette. „Hg schrok geweldig", zei Hans, „en hij wou direct naar het Tehuis om zijn hoge hoed te halen. We zullen vanmiddag wel eens kijken wat hij mee neemt. Je weet niet half welk een goochelaar ik ben. Er zijn dingen, die ik spoorloos kan la ten verdwijnen". „Maar je zult toch aardig voor hem zijn?" vroeg Irma. „Maar natuurlijk, kindje", zei Hans, „alle mensen, 'die voor mij gezorgd hebben toen ik dakloos en berooid was, wil ik vandaag bewijzen, dat ik hun goede zorgen niet heb ver geten. We gaan nu naar het warenhuis, maar ik zou daar niet te lang willen blijven, want de herinneringen aan de tijd, welke wij daar hebben doorge bracht, zijn nu juist niet van de aangenaamste". „Ik voel het met je mee, Hans", zei Irma, „laten we af spreken, dat we er niet langer dan een uurtje zullen blijven". Hans parkeerde de auto in de binnenstad en liep gearmd met zijn meisje naar het wa renhuis, waar zij door de deur in de zijstraat naar binnen gin gen. Er was juist tegen etenstijd een groot aantal bezoekers. Hans en Irma yieven in de dichte drommen van komende en gaande mensen enige minu ten onopgemerkt, maar werden plotseling ontdekt door juf frouw Albertine van de afde ling werkmanskleding en wa terlaarzen, die direct alle hens aan dek floot, zodat het jonge paar, tot verbazing der bezoe kers, overal luidruchtig begroet werd en links en rechts spon taan uitgestoken handen moest drukken. De mare, dat hij de heer Protsinger had neergeslagen, had Hans op de dag van zijn ontslag een geweldige popula riteit bezorgd en hy gevoelde zich bij de spontane verwelko ming als Sint Joris, die de draak heeft verslagen en nu een ere-rondje loopt langs tri bunes vol geestdriftige maag- Wordt vervolgd). 60. De auto stopte by de aanlegsteiger. Voordat U vertrekt is het mijn plicht U uit naam van myn regering een klein aandenken te geven. U hebt groot werk gedaan door die smokkelaarsbende op te sporen! Eerst moest ik U enige Chi nese dollars overreiken voor de schade die TJ hebt geleden „Maar, dat hoeft toch niet, jong!" mom pelde Kappie. „Dat was de bedoeling nietMaar ja, zaken zgn zaken". „En dan heb ik voor U beiden hier de gereikt wordt door de Mandarijn van Bok-King voor het vangen van zéér verheven misdadigers!" ging de com missaris verder. „U kimt haar op Uw uniform dragen of als zakdoek gcbrul- natuurzijden medaille van de Gele-Draak-ken, zoals U wilt! E n nu moet ik weer met-de-zeven-gedraaide-staarten, die uit- aan het werk. Goede reis". VOETBAL NEDERLAAGSERIE. Onder grote belangstelling van het talrijke publiek werd Zaterdagavond, 16 Aug. j.l. te St. Annaland in het kader van de Nederlaagserie de wed strijd W.H.S.—Smerdiek (St. Maartensdijk) gespeeld, zulks in tegenstelling met het pro gramma, daar „Vrederust" uit Bergen op Zoom door omstan digheden verhinderd was. De match W.H.S.Smerdiek ein digde in een gelijk spel met 2 tegen 2. Na verlenging bleef de stand 22 en werden daar na door ieder elftal 3 penal ty's genomen. Hierbij maakte W.H.S. een punt en Smerdiek 2 punten, zodat Smerdiek dus winnaar is geworden. Zaterdag 23 Aug. a.s. speelt W.H.S. dan tegen „Vrederust". ZWEMMEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN. Uitslagen van de onderlinge wedstrijden der Zwemver. „Scheldestroom" te Breskens, gehouden op Zaterdag 16 Aug. j.l. 50 m. schoolslag meisjes: 1. Jaantje Verduijn 1 min. 7 sec.; 2. Hendr. v. d. Sande 1 min. 14 sec. 50 m. schooslag 10 en 11 j.: 1. Riek v. d. Heuvel 54 sec.; 2. Jenny Wesdorp 57 sec. 50 m. schoolslag meisjes 8 en 9 jaar: 1. M. Verplanke 1 min. 3 sec.; 2. M. v. d. Lijcke 1 min. 8 sec. 50 m. schoolslag meisjes 14 jaar: 1. Nellie Haartsen 54 sec.; 2. Dingena Klaassen 58 sec.; 3. Nettie de Puijt 1 min. 3 sec. 50 m. rugslag meisjes: 1. Lieske Wagenaar 56 sec.; 2. L. Woittiez 57,5 sec. 50 m. schoolslag meisjes 15 jaar: 1. Annie Leenhouts 51 sec.; 2. Jo Schrier 54.5 sec. 50 m. borstcrawl meisjes: 1. Annie Leenhouts 53 sec.; 2. Jenny Oosterling 54 sec. 50 schoolslag jongens 911 jaar: 1. P. v. d. Lijcke 59 sec. 50 m. schoolslag jongens 14 en 15 jaar: 1. Cor Woittiez 59 sec.2. Johan Verschoor 1 min. 3 sec. 50 m. schoolslag jongens 12 en 13 jaar: 1. P. Dierx 53 sec.; 2. Bram Verduijn 58 sec. ATHLETIEK VIJF-DISTRICTEN ONTMOETING Op Zondag 24 Augustus ko men te Hilversum de districten Friesland, Twente, Oost, Utrecht en Zeeland tegen elk aar in het veld. Deze ontmoeting, welke uit sluitend voor heren is, zal elk jaar in een ander district wor den georganiseerd. Dit keer is de organisatie in handen van het district Utrecht. Voor de dames-nummers, die bij deze wedstrijd zijn ingelast, is mej. N. Karelse van „De Zeeuwen" uitgenodigd om uit te komen op de 100 meter A- klasse, terwijl mevr. M. de Wij- ze-van Oorschot op de 100 me ter B-klasse zal starten. DUIVENSPOR1 WEDVLUCHT. De vereniging van postdui- venhouders „De Noordster" te Yerseke hield met 219 duiven een wedvlucht vanuit Vilvoor de. De eerste 10 prijzen wer den als volgt behaald: 1 J. J. Oele; 2 M. Minnaard; 3 P. Ridderhof; 4 S. van de Plasse; 5 L. Minnaard; 6 Joh. van Es; 7 J. van den Dorpel; 8 D. Zoetewey; 9 A. C. Boone; 10 M. C. Lamper. Bij de jeugdleden was de uitslag: 1 en 6 J. van de Vel de; 2 T. Nolet; 3 C. van Ys- seldijk: 4 Joz. de Koeijer; 5 J. Huissoon. De vereniging van postdui- venhouders „De Scheldevlie- gers" te Borssele hield een wedvlucht met jonge' duiven uit Vilvoorde. De uitslag luidt: 1, 7 en 8 N. Meulenberg; 2. Gebr. Quist; 3. C. de Krgger; 4 en 5 P. Nieu- wenhuizen; 6 J. Walhout; 9 en 10 J. Duinkerke; 11 en 12 C. Bouwens. Geen sla-olie, geen surrogaat, maar paraffine. Weer nieuwe trucs. Sommige weinig scrupuleuze handelsfirma's in Nederland, waarvan de meeste zich gedu rende de bezetting bezig hiel den met de productie en vér koop van verschillende surro gaten, hebben dit jaar flinke winsten gemaakt met de ver koop van de zgn. „Olina" in flessen die uiterlijk een grote overeenkomst vertoonden met de voor de oorlog en thans weer teruggekeerde bekende sla-olie flessen. Ook de „Olina" zelf, in we zen niet anders dan geel ge kleurde gearomatiseerde paraf fine, wekte de indruk zo niet zuivere sla-olie, dan toch een zeer goed surrogaat daarvan te zijn. Op het etiket der fles, die voor 2.75 in de detailhandel verkrggbaar was, stond ver meld, dat de inhoud een la xeermiddel was, dat echter „op sla kon worden ingenomen". Een klein beetje azijn in het water, waarmee u sla of ar dijvie spoelt en alle in? komen boven drijcn i Op deze wijze meenden de fa brikanten zich niet aan over treding van enige wet schuldig te maken. Niettemin greep enige maan den geleden de keuringsdienst voor wafen in. Grote partijen „Olina" werden in beslag ge nomen. De justitie zal thans moeten uitmaken of de fabri kanten al dan niet gestraft kunnen en dienen te worden. NIEUWE TRUC. Intussen hebben enkele hun ner een nieuwe „vinding" ge daan, waarvan de laatste tijd talloze cafétaria's, restaurants, visbakkerijen, broodbakkerijen, kruideniers, drogisten, maar bovendien ook het publiek de dupe zijn geworden. Ditmaal brachten zij ongekleurde vloei bare paraffine in de handel, geleverd in vaten. Handelsrei zigers bezochten bakkerijen en restaurateurs, toonden kleine monsters van de paraffine en merkten daarbij op: „het wordt vaak gebruikt als bakolie", zo dat niemand hun later kon ver wijten, dat zij het als echte bakolie hadden verkocht. De keuringsdienst voor waren waarschuwt echter ten sterk ste tegen deze bak-methode, omdat paraffine, wegens het totaal ontbreken van voedings waarde. als voedingsmiddel on deugdelijk is. Bovendien be houdt de paraffine ook na het bakken zijn laxerende werking en tensldttc is gebleken, dat zich bg sommige gebruikers van ln deze paraffine gebakken vis ziekteverschgnselen der maag voordeden. Gebleken is, dat sommige bakkers er hun broodplaten mee insmeerden en koks in restaurants er voor het bakken gebruik van maakten. Men hoopt thans dit kwaad spoedig de kop in te drukken, enerzijds door de detailhandel duidelijk te waarschuwen, an derzijds door 'n wettelijk ver bod van koop en verkoop van vloeibare paraffine voor dro gisten en ondernemingen, wel ke in hoofd- of nevenbedrgf le vensmiddelen vervaardigen of v?-b"-2f'e!en. Slechts technische mi's en apothekers t nog gerechtigd gc- ;:l te Vrrh-n Nieuwe Gids vreest van wel. „De Nieuwe Gids" meent in een opmerkelijk artikel te moe ten constateren, dat in het Belgische economische 1 leven steeds duidelijker een verflau wing tot uiting komt. Enkele maanden geleden deden zich, aldus het blad, die eerste aar zelingen bij de stijging der groothandel prijzen voor en dit verschijnsel duurt voort. Ook op de arbeidsmarkt wordt de aarzeling voelbaar. Sedert September 1946 valt een neiging naar toeneming der werkloosheid waar te nemen. Ongetwijfeld wordt dit ver oorzaakt door die vergroting van de tijdelijke werkloosheid, maar, aldus het blad, iedereen weet dat een crisis zich juist in deze vorm aankondigt. Sinds het einde van het vo rige jaar spreekt men over een typische daling dier ver koopcijfers in de luxehandel Nadien hebben zich verschijn selen van verruiming der ar beidsmarkt voorgedaan. In de katoen- en wolindustrie in het lomoenbedrijf, in de tapijtin dustrie en h®t confectiebedrijf, in die lederindustrie, de tabaks industrie en naar het 'schijnt ook in de papiernijverheid. In het .grootste dieel van België vermindert de bedrijvigheid in de meubelindustrie aanzienlijk. Het blad trekt, zij het voor zichtig, de conclusie dat de malaise op het gebied der ver- Burgerlijke stand -AARDENBURG. Bevallen: M. de Kok-Depugdt, d.; I. S. M. de Clerck-van Hulle, d.; C. A. Dhont-van de Vijver, d.; S. C. Scheele-Vermeulen, z.; M. M. Goethals-Gijzel, d.; M. M. Roedts-deMartelaere, z.; M. Willems-van Hee, z. Getrouwd: A. L. J. M. Mat- thh's, 34 i. en E. M. de Smet, 26 j.; J. C. Basting, 29 j. en J. de Koeger, 25 j.; E. Corthals, 31 j. en J. A. Beun, 21 i.; J. J. Verpoorten, 28 j. en S. J. Leen houts, 23 j.; P. Castelegn, 35 j. en M. A. Breijaard, 30 j. Overleden: M. van de Lugs- ter, 76 j., wed. van A. J. Rijck- borst; J. L. Visser, 82 j„ wed. van A. van Overbeke; L. Gabg, 82 j., wed. van P. J. Vgnckier. Amsterdamse beurs N.I. Handb. Ned. H. Mij. A.K.U. Calvé Fokker VI. Unilever Ned. Ford Ned. Kabel Philips Biliton Kon. Petr. Amst Rubb. H.A. Lijn Scheepv. U. H.V.A. Deli B. Mij. 18 Aug. 19 Aug. B 100 100 cv A 129 128% 180 183 cv A 172'/a 171% 213 215 cv A 290 291 390 391 283% 284 36714 370% 340 340 410 412% 13914 139% 229 229% 177 179 224% 231 123 127 De vaste stemming, die zich gisteren op de effectenbeurs openbaarde in het bijzonder voor cultuurfondsen, bleef on verminderd aanhouden. Zij het dan ook dat geen grote koers winsten werden gemaakt. De hoofdkoersen van de cultuur aandelen waren echter in ver scheidene gevallen hoger dan de vorige slotprijzen. Ook voor Koninklijke en de meeste scheepvaartpapieren waren de hoofdkoersen wat beter. STAATSLOTERIJ. 1000.—: 1846. 10921, 20613, 400.—: 5128, *8593, 11986. 200.—: 11148, 16434. 100.—: 1898, 3327, 9698, 10959, 14538, 14615, 16573, 18281. 19168, 19208, 20466. brui lesgoederen vrg algemeen dreigt te worden. Dat de metaal- en bouwnij verheid op volle toeren draait, kan vcflgens „De Nieuwe Gids" geen reden tot optimisme zyn. want de lange producticduur dezer kapitaalsgoederen heeft tot gevolg, dat dc productie der in periodes van groot ver bruik bestelde kapitaalsgoede ren nog doorgaat lang nadat een inkrimping in dc sector der verbrulksgoederen is merk baar geworden. Officleele Publicaties. HINDERWET. B. en W. van Vlissingen brengen ingevolge dc art. 6 en 7 der Hinderwet ter open bare kennis, dat by hen is in gekomen een verzoek van D. van der Plas, alhier, om ver gunning to het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, waarin zullen worden geplaatst een electro motor van 4 P.K. voor het dryven van een schaafmachi ne; één van 3 P.K. voor het drijven van een zaagmachine en één van 2.5 P.K. voor het drijven van een zaagmachine, in het perceel Nieuwe Markt; dat dit verzoek met de bijla gen, vanaf heden op dc Ge meentesecretarie (2c afd.) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bg hun college kunnen worden inge diend. Op 2 Sept. a.s. zal ten Ge meentehuize, des v.m. 10 uur, gelegenheid worden gegeven, om bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zowel de verzoeker als zg, die be zwaren indienen, in de gele genheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zg, die bezwaren inbrengen, kun nen gedurende drie dagen vóór 2 Sept. a.s. ter Gemeentese cretarie (2e afd.) van dc ter zake ipgekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zg er de aandacht op gevestigd, dat niet tot be roep zgn gerechtigd zy, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeen tebestuur of één of meer zij ner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Vlissingen, 19 Augustus 1947. Radioprogramma's VRIJDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 10.40 Het Scalakoor te Milaan; 11 De Zonnebloem; 12.03 Budapest-Strgkkwartet; 13 Ber.; 13.20 Gramofoonmu- ziek; 14.20 „Klein Duimpje", sprookje; 15.07 Symphonisch Middagconcert; 17.15 Etten's Mannenkoor; 18 Dincrmuziek; 18.30 Ned. Strijdkr.: 19.4(TVIc- tor Sylvester en zijn orkest; 20 Ber.; 20.20 Residentie-or kest; 22.30 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber.; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.20 De Regenboog: 11.30 Lichte Orkestmuziek; 12.35 The Sky- masters; 13 Ber.; 14.20 Kcrk- orgelconcert; 15.20 Orkest van de Société des Concerts du Con servatoire; 16 Bekende marsen en walsen; 17 Orgelspel door Joh. Jong; 18 Ber.; 19 Praat U rustig verder; 20 Ber.; 20.05 „Le miroir de Jésus" 21 Men vraagten wy draaien: 22.15 Radio-filmpremière; 23 Ber. Weerbericht DROOG EN ZONNIG Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. Heldere nacht met hier en daar ochtendnevel. Overdag zonnig en droog met weer iets hogere temperaturen. Matige wind tussen Noord en Oost ZON EN MAAN. Vrijdag 22 Augustus 1947. Zon: op 5.33, onder 19.52. Maan: op 13.07, onder 22.19. 22 Augustus. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER U. If NAP u. f NAP LAAG WATER u, —NAP u. —NAP 5.58 1.88 6.31 2.05 7.51 1.99 7.20 1.45 18.12 1.72 18.46 1.91 19.58 1.87 19.29 1.28 0.17 2.19 0.54 2.29 2.01 2.24 0.33 1.74 12.20 1.77 12.57 1.88 14.06 1.89 12.47 1.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 15