PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N.S.B.-ers bakken zoete broodjes Waterproblemen in zomers Zeeland De rol van Krupp thans uitgespeeld? Marianne wil kinderen 190e Jaargang - No. 196 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Woensdag 20 Aug. '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 (2 lijnen) - Middelburg Lon dense Kaa. 29 tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratamastr 3. tel 102 Temeu2gi_Brouwerdste^2_-^Postrek^ir^3593<KM^^^^aiddelburg. STAKING. In een groot deel van het land staken de bakkers, al is de staking dan ook niet alge meen. Ook de kruideniers zwaaien reeds met de sta- kingsvlag en als nu straks de groenteverkopers en de ver bolgen slagers nog mee gaan doen, ziet het er met de voed selvoorziening allesbehalve rooskleurig uit. De bakkersstaking doet niet sympathiek aan. Iedere sta king, waarbij de voedselvoor ziening van de burgerij in ge vaar komt, is afkeurenswaar dig. omdat degenen die er het slachtoffer van worden in de eerste plaats zij zijn, die niet over huishoudelijke hulp be schikken en geen tijd hebben om uren lang op pad te gaan om vervangend voedsel te ko pen. Het is prachtig gezegd, dat de kruideniers bloem moe ten verkopen en de centrale keukens moeten bijspringen, maar de tijd om maaltijden en bloem te gaan kopen, man keert in menig arbeidersgezin. In dit geval komt er nog bg, dat de bakkers er de bur gerij niet van hebben kunnen overtuigen, dat hun staking gemotiveerd is. Men kan met cijfers veel doen, er is geen dankbaarder goochelobject. En de gegevens omtrent het rap port der rijksaccountants in zake de bestaansvoorwaarden in het bakkersbedrijf zouden op zich zelf dan ook niet vol doende zijn om te bewijzen, dat de broodprijs een verlaging kan ljjden, zonder dat de bak kers door armoede of onder gang worden bedreigd. Veel zeggend is evenwel, dat toen dit rapport was samengesteld en voorgelegd werd aan de bakkers, bij wie het onder zoek werd ingesteld, geen van de 250 bakkers een woord van protest liet horen en dus blijk baar met de conclusies instem de. Dit geeft grond aan de ver onderstelling, dat de rege ringsmaatregel tot verlaging der subsidie minder ongemoti veerd was, dan de bakkers te kennen geven. Daarom is de vraag gerechtvaardigd, of het niet juister zou zijn geweest een andere weg, dan de sta- kingsweg te bewandelen. In ieder geval rechtvaardigt dit feit de vordering van bakke rijen, waartoe besloten is. Zeeland mag zich gelukkig prijzen, dat de bakkers hier hun toevlucht nog niet tot de staking hebben genomen en wij spreken de hoop uit, dat zij dit strijdmiddel ook niet zullen kiezen. Veroordelen zij de regeringsmaatregel, dan zullen zij door te protesteren, maar te bakken, meer eer be halen, dan met een desorgani satie van de broodvoorziening. Is het trouwens niet zo, dat voor de meeste bakkers de verkoop van gebak en koekjes een allerminst te verwaarlo zen bron van inkomsten vormt? En geen bakker zal toch ontkennen, dat deze ver koop alleszins lonend is. Wat de dreigende kruide niersstaking aangaat, zij zal minder funeste gevolgen heb ben. Kruidenierswaren kan men inslaan. Brood helaas niet. Maar ook een kruideniers staking zou niet sympathiek aandoen. Het behoort immers tot de goede burgerplicht van al die genen, die hun arbeid vinden in de voedselvoorzieningsbe- drijven, er voor te zorgen, dat geen burger met een lege maag heeft rond te lopen. Rusland en het Roergebied. De Prawda oefent felle cri- tiek uit op de Amerikaanse plannen tot steun aan het Roergebied. Het blad zegt, dat de Amerikanen de Duitse wa pensmidse in tact willen hou den en dat later van daaruit een nieuw groot militair avon tuur kan worden begonnen. Verklaring van Tsaldaris. De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Tsaldaris, die, op weg van New York naar Athene, thans te Londen ver toeft, heeft verklaard, dat de „obstructie-politiek" in de Veiligheidsraad Griekenland elke dag honderden mensenle vens kost en dat het land gro te materiële verliezen lijdt, daar 200.000 boeren hun land hebben moeten verlaten en naar de steden zijn gevlucht. Tsaldaris zeidé voorts, dat de regering 85 procent van de Griekse kiezers achter zich heeft. Plan voor een Europese tolunle. Op een bijeenkomst van de commissie voor EUropese eco nomische samenwerking waren verscheidene afgevaardigden van mening, dat er een com missie dient te worden inge steld ter bestudering van het voorstel tot oprichting van een Europese Tolunie, De Italiaanse afgevaardigde wenste een Europese Tolunie te zien als een voorbereiding tot een algehele economische unificatie van Europa, die zich ook zou moeten uitstrekken tot het geldwezen, het ver keerswezen, de arbeidskrach ten, enz. Het wereldgebeuren IN OCTOBER BEGINT HET GROTE PROCES Fabrieken worden vernietigd De naam Krupp is wel een symbool van het Duitse militai risme en het fabrieks-complex van Krupp te Essen het oer type van een Duitse wapen smidse. Vier generaties lang heeft het geslacht Krupp een leiden de rol gespeeld in de Duitse agressie en de bewapeningsin dustrie; het staat vast dat het zowel in de eerste als in de tweede wereldoorlog 'een be langrijk aandeel heeft gehad. Men leze er de biografie van de familie Krupp „Alfred Krupp und sein Geschlecht" maar eens op na, waarin de rol wordt geschetst, die Krupp in de periode na 1918 heeft ge speeld. Het is ook bekend, dat Krupp met grote sommen gelds Hitier en de Duitse oorlogsma chine steunde en de andere Duitse fabrikanten aanzette hetzelfde te doen, waardoor Krupp achter de schermen de grote steunpilaar van het na- tionaal-socialisme is geweest. Zal thans eindelijk de misda dige rol van het geslacht Krupp uitgespeeld zijn? Waar schijnlijk wel. Toch Duitse jongens op de Jamboree Onder de leuze „broe derschap onder de pad vinders en nooit meer oorlog" hebben Franse jongens in het geheim 'n groep van 17 padvinders uit Duitsland onderdak verleend in de Jamboree- stad, Moisson. Een Luxemburgse pad vinder gaf als commen taar: „Zij horen hier, als wij vrede willen, kunnen wij niet met oorlogvoe ren doorgaan. Oorlogvoe ren hebben jullie volwas senen gedaan. Wrj gaan een nieuwe wereld bou- jven en beginnen er nu direct mee". De Duitse jongens zei den, dat zij buitengewoon vriendelijk behandeld wa ren door de Fransen, Hindoes, Oostenrijkers, Ieren en een paar En gelsen. Maar dit konden ze niet zeggen van de Scandinaviërs, Nederlan ders, Belgen en Zwitsers. Met de Amerikanen had den zij geen contact ge had. Spaak naar Amerika. De Minister-president van Belgic. Henri Spaak, zal zich op 11 September naar de Ver. Staten begeven om de alge- meene vergadering der Ver. Naties voor te zitten. Begin October zal te Neuren berg het grote proces beginnen tegen Alfred Krupp, de thans 40-jarige eigenaar van het Krupp-concern en elf andere directeuren, allen beschuldigd van misdaden tegen de mens heid. Alfred Krupp werd in 1943 met hulp van Hitier op de Krupp-troon geholpen nadat zyn broer Klaus gesneuveld was. Daarvoor stond de fa. Krupp onder directie van Gus- tav Krupp, die was gehuwd met Bertha Krupp, naar wie de kanonnen waren genoemd, die in de eerste wereldoorlog Parijs beschoten. Naar Gustav werden de kanonnen genoemd, die Se- bastopol onder vuur namen. Alfred, die aanvankelijk geen pretendent was, klom langza merhand op tot de grootste Duitse wapenkoning. Hij is er zelfs nu nog van overtuigd, dat zijn proces door hem gewonnen zal worden en slechts een kor te onderbreking van zijn werk betekent. In zijn cel maakt hij reeds uitgebreide plannen voor het opvoeren van de kolenpro- ductie in de Ruhr. Door zijn ondervragers wordt hij be schreven als de man, die over dag duizenden zieke slavenar beiders de dood in kon jagen en 's avonds tlftiis Lord Byron kon gaan zitten lezen en we nen. Hoewel het veler rechtsge voel zou bevredigen als Krupp evenzwaar gestraft zou worden als de andere Duitse oorlogs misdadigers is de vraag wat er met de fabrieken van Krupp zal gebeuren belangrijker. In 1946 heeft een bijzondere geallieerde commissie Essen bezocht en plannen opgesteld voor de liquidatie van het Krupp-bedrijf. Voor de uitslui tend op oorlogsproductie inge stelde delen van het complex werd bepaald dat bruikbare in stallaties voor herstelbetaling zouden worden aangewezen, terwijl de gebouwen zouden worden verwoest. Andere fa brieken, die niet speciaal op oorlogsproductie zijn ingesteld, zouden onder een nieuwe lei ding kunnen voortbestaan. Van de zijde der Duitse bevolking zijn daartegen stormen van protesten opgegaan. Men heeft het doen voorkomen, alsof Es sen zonder Krupp geen be staansmogelijkheid meer heeft en dat het halve millioen men sen, dat thans weer in de stad woont, brodeloos zal worden. Of dit juist is doet er weinig toe. Belangrijker is dat brok voor brok wordt afgebroken wat het Duitse oorlogskapitaal in de loop van zestig jaar heeft opgebouwd, ook al gaat dat ten koste van de bevolking van Es sen. Maar dan zullen de plan nen ook spoedig uitgevoerd moeten worden, opdat de Krupp-fabrieken niet voor de tweede maal de kans krijgen haar bestaan te redden. Vandaag is het 275 jaar gelle den, dat <ïe gebroeders Cornelig en Johan de Wit, respectievelijk ge deputeerde der Staten en raadspensionaris, te Den Haag werden ge lyncht. IN ZES DAGEN EEN VILLA. Maandag zal te Leidschedam in park Leeuwenburg met een voor Nederland ongewoon ex periment begonnen worden. Daar zal in zes dagen tijds kant en klaar bewoonbaar op geleverd, een landhuis gezet worden volgens het systeem der „pnonto-betonbouw". De bouw geschiedt slechts met een ploeg van zes man, onder wie twee metselaars. Het land huis ig niet z.g. „pre-fabrica- ted", het is geen noodwoning, maar een door ir. Jan A. Lu cas van het architectenbureau Hoogstrate te Rijswijk ontwor pen project, dat naar hij ver wacht aan alle eisen van een met bakstenen opgetrokken huis voldoet en daarvan uiter lijk niet verschilt. D,e onderne mers hopen met dit systeem een bijdrage te leveren voor de oplosing van de huidige wo ningnood. Meer dan 11.000 kinderen gaan niet naar school. Minister Gielen heeft ter be antwoording van vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Fontanier de Wit een overzicht van het tekort aan schoolruim te gegeven. Daaruit bljjkt, dat er op het ogenblik 11.066 leer lingen geen geregeld lager on derwijs ontvangen. Er is thans nog een tekort van 496 lagere scholen, 107 nij verheidsscholen en 77 scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. 720 lagere scholen dienen vergroot te worden, 88 nijver heidsscholen en ongeveer 150 middelbare scholen wachten op uitbreiding. Tot nu toe zijn in 1947 113 lagere scholen, 2 nijverheids scholen en 69 middelbare scho len vergroot, gedeeltelijk her bouwd of hieuw gebouwd. Eerste vrouwelijke notaris overleden. De eerste vrouwelijke nota ris in ons land, mej. C. H. A. Bletz, is op 49-jarige leeftijd na een ernstige ziekte te Am sterdam overleden. In Febru ari van dlit jaar werd zij tot notaris benoemd, nadat zjj van 1920 op het kantoor van nota ris Van Riel werkzaam was geweest, sedert 1927, als can- didaatnotaris. STRIJD TEGEN ACHTERUITGANG DER FRANSE BEVOLKING. De Franse regering voert op het ogenblik een plan uit, dat ten doel heeft Frankrjjk met de „gezondste mensensoort van Europa" tc bevolken. Zij wordt hierin bijgestaan door sociale en medische dien sten. De aanleiding tot het opstellen van dit plan was de ernstige vermindering van het aantaj huwelijken en geboorten tijdens de oorlog, hoofdzakelijk door het wegvoeren van het grote aantal gezonde mannen door de Duitsers. De eerste so ciale instelling die gestimuleerd wordt is het huwelijk. Het aan tal huwelijken is namelijk in de laatste tien <jarcn sterk achteruitgegaan. Degenen die willen trouwen moeten zich aan een medisch onderzoek on derwerpen, op grond waarvan de arts het huwelijk aan- of afraadt. Is de ene partner een vreemdeling, dan moet hij kun nen aantonen dat zijn huwelijk politiek niet ongewenst is. Op het stadhuis houdt de ambtenaar van de burgerlijke stand een toespraak van een half uur, waarin hij het be lang van een groot gezin naar voren brengt, alvorens hij het trouwboekje overhandigt. Hier in is plaats voor de namen van 9 kinderen. Hij voegt er dan aan toe„ik hoop het genoegen te hebben u een nieuw boekje te overhandigen als dit vol is". Overal wordt aandacht van het publiek op kinderen geves tigd. Boven de meeste plaat sen van de Metro kan men lezen: „gereserveerd voor aan staande moeders". ARTHUR CREECH JONES. De Britse minister van kolo niën, die zich het hoofd breekt over het onoplosbare Palestina- probleem. De waterverkopers worden bestormd. Dag en nacht rijden de boeren water naar hun vee. Reeds onder normale omstandigheden heeft elke Waterleiding-Mij. in perl- oden van abnormale droogte en warmte te kampen met een tekort aan water, getuige de oproepen, welke men elk jaar opnieuw in de bladen ziet verschijnen, waarin de bevolking wordt aan gemaand toch vooral zui nig met het leidingwater te zijn. Hoeveel te ernsti ger moeten deze moeilijk heden dus wel zijn in een gebied als Walcheren, waar oorlog en inundatie ook aan de waterwin- plaatsen ernstige schade hebben aangericht. Alom hoort men dan ook klagen, niet het minst in de dorpen, welke tot dusver nog van waterleiding verstoken zijn gebleven. Bijna hadden we geschreven „moesten blij ven" maar dat -zou toch niet geheel juist zijn, want vóór de oorlog hebben althans som mige gemeenten wel degelijk een kans gehad op aansluiting aan de waterleiding en wel licht heeft men er daar nu wel een beetje spijt van, dat men die toen op financiële overwegingen heeft laten voorbijgaan. De watervoorziening vormt voor velen een ernstige zorg, niet het minst voor hen, die ook nog vee hebben, dat het nog moeilijker zonder water kan stellen dan de mens. Vele boeren pompen dan ook water op, op eigen erf of el ders, liefst met een Norton- pomp, omdat de minder diepe waterlagen vrijwel alle verzoet zijn, maar dan is het probleem van 't transport naar de wei de weer buitengewoon moei lijk. En in Koudekerke is men al geruime tijd zover, dat een ondernemend ingezetene wa ter per tankwagen in Vlissin gen gaat halen om dat aan zijn dorpsgenoten te verkopen. Je ware is het natuurlijk niet, maar 't is tenminste voorlo pig een oplossing. GEEN WATER OP DE BOULEVARDS. Ook voor hen, die op een waterleiding zijn aangesloten, is het echter niet gemakke lijk. In Vlissingen heeft men bijv. reeds in de warme perio de van Juni ervaren, dat de druk uitermate gering was, zó gering zelfs, dat wat hoger gelegen panden, speciaal langs de boulevards, menigmaal geen druppel meer uit de kraan za gen komen. Ook gisteren was dat weer het geval. Wat is daarvan nu de oor zaak Vlissingen heeft weliswaar 'n eigen waterwinplaats in de duinen onder Biggekerke, maar deze werkt nog steeds niet op volle capaciteit als gevolg van de oorlogsschade en bovendien was de toestand ook vóór de oorlog reeds zo, dat meer water moest worden gekocht van elders, dan zelf gewonnen kon worden. Er is op Biggekerke nu eenmaal niet meer water beschikbaar, zodat uitbreiding van deze winplaats geen oplossing zal kunnen brengen. Vlissingen moet water inkopen van Zuid- Beveland, dat zelf bij Ossen- drecht een uitstekende win plaats heeft, maar in topda gen, zoals we er deze zomer wel bijzonder veel beleven, zal men in Goes heel begrijpelijk toch eerst voor Beveland zor gen. Dat het niet aan goede wil ontbreekt, hebben overigens de oorlogsjaren wel bewezen en vooral het eerste jaar na de bevrijding, toen Vlissingen ge heel op Goes was aangewezen. Inderdaad vormt het pro bleem van de watervoorzie ning op Walcheren, waar wel iswaar vijf maatschappijen werken met drie eigen win- plaatsen Biggekerke, Oran jezon en Domburg een zeer gecompliceerd probleem, dat dringend om een oplossing vraagt en waarby de aanslui ting van de dorpen in de al lereerste plaats de aandacht verdient engelukkig ook heeft. Voorlopig blyft uiterste zui nigheid voor het publiek ech ter een dringende eis. ZUID-BEVELAND. Op onze vraag, hoe het stond met de watervoorziening van Zuid-Beveland, antwoord de ir. M. J. Stoel Feuerstein, de directeur van de N.V. Wa terleiding Mij. Zuid-Beveland, lachend: Het is een gouden t$d, meneer! Nooit verbruikten on ze klanten zoveel water als in deze hittezomer! Maar onmiddellijk ernstig voegde hy er aan toe: In Goes en de dorpskommen is de druk nog wel eens gering, waardoor er op de bovenver diepingen weinig water is. Vooral als alle moeders de was doen, komt dat voor. En onze waterverkopers hebben 't natuurlijk ontzettend druk! Niet iedereen weet vermoe delijk, dat me nin allo plaat sen op Zuid-Beveland officiële waterverkopers heeft, waar de boeren, en anderen die niet aangesloten zijn, leidingwater kunnen halen. Nu alle welput ten droog zyn, rijden de boe ren dag en nacht met tank wagens om water voor hun vee te halen, dat in de weiden staat te verdorsten. Het ls op vele plaatsen een gedrang van je welste. Nog nooit is het zo druk geweest. NOORD-BEVELAND. In bizondere omstandighe den verkeert Noord-Beveland. Vair gemeentewege, zo meldt onze correspondent te Kam perland, wordt over het gehele eiland het drinkwater gedis tribueerd door middel van vrachtauto's, die het water aan het Wolphaartdijkse veer afhalen. Dit water wordt ge leverd door de Waterleiding Mij. Zuid-Boveland. Het trans port brengt nog al wat kosten mede. Twee emmers kosten 'n kwartje. En onze correspon dent tekent aan, dat het „een duur leventje" is THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Op Tholen hetzelfde beeld als op Zuid-Beveland. Een re cordbelangstelling bij de wa terverkopers en een geringe druk op de waterleiding. De Waterleiding Mij. Tho len is nauwelijks bij machte om voldoende te leveren. Over belast! St. Philipsland betrekt zijn water van de Waterleiding Mij. Noord West Brabant te Ou denbosch. Deze doet wat zij kan, maar het beeld is het zelfde als op Tholen. De boe ren zjjn druk in de weer! Zo ziet men, dat de droogte gevolgen medebrengt, waarby de goedgemutste vacantie- ganger niet stilstaat, als hy zich gaar laat stoven in de hete zomerzon! Zeeland kan, ook wat de drinkwatervoorzie ning aangaat, een malse re genbui bc$t gebruiken. Politieke delinquenten Ingeschakeld In de broodvoorziening van Amsterdam. Staking heeft weinig kans van slagen. Terwijl de stakende bak- kei's iedere verdere dag, waarop zij hun bedrijf ge sloten houden, aanzienlijke financiële verliezen lijden, omdat zij hun personeel moeten blijven doorbetalen, worden in toenemende mate maatregelen genomen door publiek, gemeentebesturen, grote bedrijven en ten slotte door de regering zelf, om de klappen, die de bakkers de voedselvoorziening toedie nen met him staking, te pa reren. Wethouder B. C. Franke van Amsterdam, die een over zicht gaf, ziet dan ook voor de bakkersstaking geen gun stig perspectief meer Aanvankelijk deelden de bakkers de eerste klappen uit: Maandag en Dinsdag bleef in Amsterdam 90 procent van de broodproductie achterwege. Inmiddels toont het Amster damse publiek een volkomen kalme reactie. Duizenden trekken dagelijks naar het Zandvoortse strand en slaan op de terugweg in Zandvoort of Haarlem brood in. Anderen Verraadster maakte 27 slachtoffers. Zeven en negentig illegalen vielen de S. D. In handen door het verraad van Maria H. Kletoing, een Duitse van ori gine, die door haar huwelijk Nederlandse is geworden. Zes en twintig hunner wer den gefusilleerd terwijl de ove rigen lange tijd in Duitse ge vangenissen vertoefden. Voor het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof werd vyf- tlen jaar met aftrek tegen deze verdachte geëist. Agenten in hemdsmouwen. Aan de Haagse verkeers agenten, die op post staan, is het in verband met de warmte thans toegestaan dienst te doen in overhemd. Het politiepersoneel, dat dienst doet aan het strand, was dit reeds eerder toege staan. Tweede Kamer komt bijeen. De Tweede Kamer is bij eengeroepen voor een open bare vergadering op a.s. Don derdag, des voormiddags te elf uur, ter behandeling van een wetsontwerp tot goedkeu ring van de op 7 Augustus 1947 te Washington tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling gesloten leningovereenkomst. Duitse export van volkswagens. Bij de opening van de han delsbeurs te Hannover werd bekend gemaakt, dat Duits land in het kader van de door de Britse en Amerikaanse be zettingsautoriteiten gelanceer de exportcampagne, volks wagens zal exporteren naar België; Nederland en Scandi navië. De wagens zullen in het bui tenland worden verkocht tegen een prys, welke ongeveer over eenkomt met 180 pond. (plm. 1900). r~ Golden boy. In een stadje in Maine in de Ver. Staten moest ik lang op mijn trein wachten en om de tiid wat te bekorten ging ik een bloemenzaak binnen. De enige klant was een haveloos gekleed ventje, dat met grote zorg zes prachtige rozen uitzocht „Welke naam wil je op het kaartje hebben en waar moet ik ze afleve ren?" vroeg de winkel juffrouw. „Ik neem ze mee", zei de iongen, „maar zet U op het kaartje: Voor Uw verjaardag moeder". De verkoopster en ik glimlachten tegen elkaar toen hy vol trots de win kel verliet. Ongeveer 20 minuten later bewoog zich myn trein langzaam door de buitenwijken van de stad en terwijl ik verveeld uit het raam zat tq kijken zag ik plotseling ztjn ro zen weer. Ik zag de jongen door de poort van een klein plaatselijk kerkhof gaan. (Readers digest) sturen him kinderen naar die bakkers in Amsterdam, die niet aan de staking deelne men om zich in een lange rij van wachtenden in geduld te oefenen. Vele huismoeders vullen het tekort aan brood aan door het koken van pap, hetgeen merkbaar is gewor den door de enorme vraag naar melk, waarvan Amster dam nu eenmaal veel 'meer verbruikt, dat het in feite aan bonnen toegewezen krijgt. Dit is mogelijk, omdat talloze families melkbonnen ontvan gen uit plattelandsstreken. Dan volgen nog de maat regelen, die het gemeentebe stuur reeds heeft getroffen en die, welke het nog in petto heeft: de capaciteit van de centrale keuken is weer op de oude hoogte (27.000 liter per dag) gebracht. Dank zij onderhandelin gen, die het gemeentebe stuur met het dep. van ju stitie heeft gevoerd, be schikt de hoofdstad reeds over 50 procent meer brood dan Maandag, want in de grote militaire bakkerij in de Conradstraat wordt thans door politieke delinquenten onder hoogspanning ge werkt. Deze bakkerij kon Dinsdag reeds 17.000 broden aan het Amsterdamse pu bliek ter beschikking stel len. Naar men weet heeft ten slotte de regering de moge lijkheid geopend bakkersbe drijven te vorderen. De voed seltoestand is op het ogenblik echter nog niet zo ernstig, dat het gemeentebestuur hier toe eerder dan Donderdag morgen zal overgaan. Onrustige Hartjesdag. Het is Maandagavond in de hoofdstad op verscheidene plaatsen tot ongeregeldheden gekomen by de viering van de bekende Hartjesdag. Tegen half twaalf werd het de po litie te bar en ging zij over tot het ontruimen van ge deelten van de Dapper- en Pontanu^straat, hetgeen op ernstig verzet stuitte. De po litie ging daarop over tot charges met sabel en gummi stok, waarbij rake klappen vielen. De omwonenden lieten zich bij de actie niet onbetuigd en bekogelden de politiemannen met flessen en andere voor werpen, zodat revolverschoten nodig waren om de atmosfeer te zuiveren. Er werd nog een man gearresteerd wegens be lediging van het openbaar ge zag. Politieboot explodeerde. In een boot van de rijkspoli tie te water, die van de stei ger voor het paviljoen aan het Sneekermeer zou vertrekken, klonk, toen een der politic mannen de motor aansloeg een hevige ontploffing, gevolgd dtoor een steekvlam, die de bediienende politieman ernstig aan het hoofd verwondde, van zijn collega de rechterarm ver. brandde en de haren van het hoofd schroeide. Beide man nen sprongen overboord, maar werden «direct uit het water gehaald. De fel brandende boot leverde gevaar op voor vele schepen, die voor het paviljoen lagen. Zij werd naar een afge legen plek aan het meer ge sleept, waar het vuur zijn ver nietigende werk voltooide. /EET JEUGDFESTIVAL TE PRAAG GEËINDIGD. Het jeugdfestlval te Praag, waaraan is deelgenomen door zeventienduizend jongeren uit die gehele wereid en zestigdui zend jonge Tsjechen en Slowa- ken, is Maandlag geëindigd met een optocht, waarin alle dele gaties, een-en-zeventig in ge tal, meeliepen. (Ook Neder land was aanwezig). GEEN STERFGEVALLEN MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende de week van 3 10 Aug. 1947 kwamen geen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer voor. De nieuwe «ailardsregeling voor het omroeppersoneel, wellte belangrijke verbeterin gen inhoudt, is door het colle ge van rtlksbemiddelaarg goed gekeurd met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1946. De brandweer van Vcr- viers heeft medegedeeld, dat zij machteloos staat tegenover de bosbranden aan de Bel- giscb-IXritM grem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1