Droge warmte houdt aan! REGERING VORDERT BAKKERIJEN Nieuwe staatsvijand in Engeland LAATSTE Krachtig ingrijpen tegen staking NIEUWS UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND WIE EN WAT ZIJN SPIVS Heimelijk bewonderd en benijd. Daags na de crisisverklaring van de Engelse minister-pre mier Attlee kon men op de ad vertentie-pagina van een der grootste Londense dagbladen de slagzin lezen: „Ieder aan het werk nu. zelfs de Spivs!" Wie en wat zyn spivs? Wekenlang al discussieert Engeland over de oorsprong en de definitie van dit woord, dat plotseling in do volkstaal op dook cn in do na-oorlogse vo cabulaire helaas oen meer en meer vooraanstaande plaats in neemt. Het is ook niet eenvoudig een aalgladde en duistorc fi guur als de spiv in het ook nu nog hechte Engelse gezel schapsleven do juiste plaats te Seven. Eon zwarthandelaar 'ec, deze naam heeft slechts betrekking op 'n deel der spivs. De ..geëerde stamgasten by de windnondenrennen, de kleine, niet gcrcgistrccrdo bookma kers, allerlei soorten tussen handelaars; de grote spiv, die door do een of andere duis tere relatie met regeringsamb tenaren in toewyzingen voor industriegrondstoffen handelt, de kleine opkoper, die met op tische instrumenten, fototoe stellen cn uurwerken, door de een of andere soldaat naar bin nen gesmokkeld, scharrelt, zyn geen zwarthandelaren. Ze kun nen strafrechtelijk niet ver volgd worden. Ze weten dat wel en profiteren optimistisch van de leemten in do wet, onduide lijkheden in de paragraphen en vooral van de vele scheuren in het te haastig opgetrokken ge bouw van de gelelde economie. Dc aardigste definitie van de spiv tot nu is volgens „die Wcltwoche": „Een spiv is een wezen, dat in zijn levonsondcr- hêud tracht te voorzien zonder werken en zo mogelijk zonder misdaden". De oorsprong van het woord Weer een zeetinbagger- molen vertrokken. Zonder veel uiterlijk Vertoon heeft Maandagmorgen de mo torsleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst een der laatste van de zes in Nederland vervaar digde tinbaggermolens op sleeptouw genomen. In alle vroegte werd te Schiedam, waar de „Maras" nog aan de kade van dc werf Gusto lag, vastgemaakt, geassisteerd door enkele rlvlcrslcepbootjes en het duurde niet lang, of het ge vaarte had het midden van de rivier bereikt en het gebrui kelijke stapvoetstempo ver kregen, dat de gehele reis naar Bi 111 ton door zal moeten wor den vastgehouden. Er was op nieuw veel belangstelling langs de o(wers van Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg, vooral ook weer in dc thuishaven van de zeeslepers, Maassluis. Reeds om half tien voer de sleep de pieren van Hoek van Holland uit en zete koers naar het Ka naal. De Gaulle. De Gaulle heeft zich giste ren plotseling fel tegen de so cialistische voorstellen ge keerd, die ten doel hebben de Mohammedanen in Algerije meer zelfstandigheid te ge ven. Hjj betoogde, dat Frank rijk Algerije nooit mag losla ten. Nieuws in een notedop Het Rijksmuseum blijft het centrum van de belangstel ling voor de bezoekers van Amsterdam vormen. Het totaal aantal bezoekens is reeds de 80.000 gepasseerd. Een 49-jarige filiaalhou der te Voorburg is van het dak zijner woning gevallen. Hij was op slag dood. In het kantoor van een grosslerderij te 's-Gravenhage is ingebroken. Er worden 10.000.alsmede enige hon derden rantsoenbonnen voor suiker, zeep, bloem en boter vermist. Drie zwemsters, die zich Zondagmiddag te Scheveningen nabij ©en golfbreker te ver in zee hadden gewaagd en in le vensgevaar verkeerden, werden door een brigadier, twee agen ten en twee burgers gered. Prins Bemhard onthulde Zaterdagmiddag te Gorinchem een monument voor Pater Bleys, in do illegaliteit bekend als Pater Lodewyk, die tweo jaar geleden bij een auto-onge luk op deze plaats het leven verloor. Het merendeel van do in woners van Alcano (Sicilië) heeft de stad moeten verlaten, daar tengevolge van een ge weldig onweer het water in de straten een hoogto van 2 meter heeft bereikt. Tijdens een buitengewoon congres van de Franse socialis tische jeugdverenigingen, is met 254 tegen 2 stemmen be sloten tot een volledige breuk met de Franse socialistische partij. Zaterdag kon de Haagse politie op het Schevenlngso strand 97 ..verdwaalde" kinde ren aan hun ouders terugge ven. Zondag waren het cr 203. is daarmee nog niet verklaard. Toch heeft men ook hier iets, zelfs een zeer aannemelijk iets voor gevonden. Het woord zou namelijk ontstaan uit de om kering van de afkorting van ..Very important people" (erg belangrijke mensen)Vips. Een andere verklaring is, dat het woord uit het renbaan jargon zou zijn ontstaan. Hoewel er tot nu toe dus nog geen bevredigende verklaring voor het woord spivs gevonden is, bekommeren de dragers van deze naam zich daarover niet in het minst. Zij, de zwarte schapen van de labourregerlng. kopen alleen maar en verkopen weer. De spivs kopen, verko pen, bemiddelen en verzekeren zich van winst, waarop de fis cus geen beslag kan leggen. Natuurlijk worden de spivs in Engeland verafschuwd en gemeden, maar van tijd tot tijd ook heimelijk bewonderd en be nijd. Zij immers kunnen zich onttrekken aan de harde wet die Engeland nu beheerst: dis cipline en versobering. En zelfs in Engeland zijn er mensen die ook deze wet zouden willen ontduiken. Indonesiërs dreigen met doodstraf. De republikeinse regering te Djogja heeft de doodstraf bevolen voor ieder, die schul dig bevonden wordt aan moord op Chinezen geduren de de Nederlands-republikein se gevechten. De republikein se regering heeft verder o.m. gelast om de Chinezen, die in bewaringskampen waren on dergebracht, onmiddellijk vrijhei^ te stellen. Voorts moeten huizen van Chinezen, welke tijdens de „Nederland se inval" werden verwoest, opgebouwd worden. buitenlandse ver tegenwoordigers. Een woordvoerder van do re- Êublikeinse regering heeft ver- laard, dat zyn regering de aanstelling van officiële verte? genwoordiger3 in India en Pa kistan alsmede het zenden van gezanten naar de Arabische landen, overweegt. chinese consul-gene raal naar djogja? De republikeinse regering is voornemens om de Chinese consul-generaal te Batavia voor een bezoek naar Djogja uit te nodigen, om <üuu op de hoogte te stellen hoe de Chinese ge meenschap in de republiek leeft. Recordzomer van 1911 ver geklopt. Geen regen, wel een vleugje koelte verwacht. Reeds meer dan een week lang stuurt de zon overdag on- afgebrokln, slechts nu en dan gehinderd door een klein wolk je, haar verzengende stralen, velen vragen zich af, of dit droge, zonnige, warme weer nu nooit meer ophoudt en denken terug aan de beruchte zomer uit vroeger jaren, 1911! In dat jaar werd ook een aantal hitterecords gebroken en was aan het einde van de zomer op zeer vele plaatsen het gras volledig geschroeid. Wanneer men de zomer van nu vergelijkt met die van 1911 dan blijkt dat, wat warmte betreft, dit jaar 1911 ver achter zich zal laten. In 1911 werden in de Bilt tot i met September 42 dagen met een maximum temperatuur van meer dan 25 graden (z.g. zomerse dagen) opgetekend. Reeds op 17 Augustus van dit jaar werd dit aantal be reikt. Ook leverde dit jaar reeds meer tropische dagen op (da gen met een maximum tempe ratuur van meer dan 30 gra den) namelijk 16 tegen 13 in 191.1, waarvan 2 in September. De zomer die we nu beleven is een van de allerwarmste van de laatste 100 jaar, wel zeer merkwaardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwenLater zal de jeugd van nu verhalen vertel len over de beruchte zomer en winter van 1947, evenals de oudere generatie steeds nog veel te vertellen heeft over de winter van 1890 en de zomer van 1911. Beide zijn echter nu ont troond. Slechts in één opzicht was dc zomer van 1911 nog schadelyker voor landbouw en veeteelt. In Juli en Augustus viel toen in de Bilt tezamen slechts 38 mm. regen, terwijl er nu tenminste nog enkele da gen voorkwamen, die de dor stige natuur wat verlichting brachten. Zo viel te de Bilt van 10 op 11 Juli 39 mm. en van 5 op 6 Augustus 41 mm. regen, dus in beide gevallen meer dan in 1911 in tweo maanden. De voortdurende felle zonne straling begint echter ook nu zeer schadelijke gevolgen te krijgen en velen zien iedere dag uit naar de eerste tekenen, die op flinke regenval zouden dui den, hoewel de vacantlegangers van dit fraaie weer maar niet genoeg kunnen krijgen. Wat zijn nu de vèrwachtin- gen? Hoewel het geven van een verwachting op langere termijn zeer moeilijk Is, hebben wij ge meend, gezien de grote belan gen die er thans mee gemoeid zijn, deze toch te moeten ge ven, hoewel de trefzekerheid van een dergelijke verwachting uit de aard der zaak minder groot is dan van een verwach ting met korte geldigheidsduur. Het ziet er naar uit, dat het thans heersende weertype met droog en zeer zonnig weer nog wel de hele week kan aanhou den. Wanneer men dus de schadelijke gevolgen van de aanhoudende droogte kan ver minderen door het geven van water, op welke wijze dan ook, dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweersbuien blijft gering daar de lucht nog veel te wei nig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets getem perd worden, omdat de wind aanvankelijk wat meer naar het Noord-Oosten gaat en over Zweden iets minder warme lucht wordt aangevoerd. Vitamine A kunstmatig bereid. Belangrijke ontdekking van Nederlanders. In de laboratoria van de N.V. Organon te Oss, hebben de che mici dr. J. F. Arens en dr. D. A. van Dorp het probleem van de kunstmatige bereiding van het vitamine A, na een vier jarig onderzoek opgelost. Hier mede is ook het laatste vita mine, dat nog uitsluitend uit dierlijk materiaal bereid kon worden, thans langs volkomen scheikundige weg opgebouwd. Nader wordt gemeld, dat Vitamine A alleen uit dierlijke vetten kon worden gemaakt en aangezien er juist aan vet ten en oliën een groot wereld tekort bestaat was het onmo gelijk, voldoende vitamine A voort te brengen. Slechts één derde der behoefte kon wor den bevredigd. Hieronder leed de volksgezondheid, omdat ge brek aan Vitamine A oogziek ten veroorzaakt, storingen in de ademhalings- en urinewe- §en, terwijl a.s. en jonge moe- ers meer Vitamines-A nodig hebben dan normaal, evenals zeer jonge kinderen. Dat de heren Arens en v. Dorp thans het middel gevon den hebben nu ook de laatste zeer belangrijkevita mine langs scheikundige weg op te bouwen is een hoogst- belangrijk wetenschappelijk succes zowel voor de genees kundige- als voor de pharma- ceutische- en voedingsmidde len-industrie. De grote vraag is nu, wan neer de nieuwe vinding op grote schaal kan worden ver vaardigd. Er zijn nóg vele moeilykheden te overwinnen voor er sprake kan zyn van een massaal fabrieksprocedé. De brand in het Reichswald. De branden in het Reichs wald, tussen Gogh, Siebenge- wald en.Gennep hebben Maan dag nog onverminderd voortge- woed. De brand in de omgeving van Kleef en Kranenburg is v^ywel bedwongen. Hier en daar smeult het nog wel in de bossen, maar deze brandjes le veren geen ernstige gevaren meer op. Juist in deze omge ving is het hout voor de Ne derlandse mynen opgestapeld. Bjj de bestryding van de vuurhaard hebben ook Hollan ders meegeholpen, o.w." enkele soldaten. Engeland en de veroordeling van Petkof. Evenals de Amerikaanse re gering heeft thans ook Enge land bij de Bulgaarse autori teiten formele stappen onder nomen in verband met het1 doodvonnis dat over de Bul gaarse oppositieleider, Petkof, is uitgesproken, Men verwacht, dat de Brit se en Amerikaanse vertegen woordiger een beroep op de Bulgaarse regering zullen doen om de ten uitvoerlegging van het vonnis op te schorten tot de geallieerde bestuurscom missie een onderzoek heeft ingesteld. 4400 mensen In hongerstaking. Britse functionarissen heb ben de berichten van Franse zyde, volgens welkè de illegale immigranten aan boord van de drie Engelse schepen voor Port de Bouc in hongerstaking zouden zijn gegaan, tegenge sproken. A.F.P. meldt daarentegen, dat de Joodse illegale immi- gran ten aan minister-president amadier en aan de prefect van het departement Bouches du Rhone een telegram gezon- Verlaging bespaart 13.000.000 per jaar. En bakkers houden normaal bestaan. Het voornaamste nieuws in zake de bakkersstaking is wel, dat blykens een verklaring van minister Mansholt besloten is tot het nemen van zeer ingrij pende maatregelen. In de eerste plaats zal worden overgegaan tot het vorderen van een aantal bakkerijen, teneinde onder beheer van de overheid een beperkte voortzetting van do broodvoorziening te handhaven. Daarnaast zal 't aan combinaties van consu menten (groepen personeel van grote bedrijven enz.) mogelijk worden gemaakt op broodbonnen gezameniyk bloem te betrekken. Aan de daarvoor in aan merking komende gemeen tebesturen zal worden aan bevolen eigen verkoop plaatsen voor bloem op en- kelo punten in de gemeente in te richten. De regering heeft verklaard overtuigd te zyn, dat de bak- kerhen de subsidieverlaging goed kunnen dragen zonder noodlijdend te worden. Omge keerd bespaard deze verlaging aan de regering een bedrag van f 13.000.000 per jaar. Een accountantsonderzoek waartegen geen enkele bakker protesteerde leidde tot de algemene conclusie, dat voor grote delen van het land een verlaging van de bestaande broodprijs met een cent moge lijk was en in de grote steden zelfs met twee. De regering is van oordeel, dat deze prijsver laging in de eerste plaats ten goede dient te komen aan een vermindering van de over heidssubsidie. van vijf op vier cent per brood van 800 gram. In die plaatsen, waar de uit komsten van de bakkerij deze verlaging, die voor het gehele land geldt, niet ten volle moge lijk maakten, is ongeveer ter zelfder tijd een verhoging van de consumentenprijs met een cent toegestaan. De verlaging met een tweede cent in de gro te steden heeft de minister van landbouw, vissery en voedsel voorziening voorlopig opge schort. bakkersgezellen protesteren. De Bedryfsunie in het bak- kersbedryf, waarin de Alge mene, de r.k. en de Chr. gezel- lenbonden samenwerken, zieeft aan de minister van economi sche zaken verzocht in het be lang van alle partijen zo spoe dig mogeiyk overleg te openen om het conflict te beëindigen. De Bedrijfsunie meent, dat de belangen van de gezellen door de staking ernstig worden be dreigd. den zouden liebben van de vol gende inhoud„Wij delen u me de, dat wij heden (Maandag) een hongerstaking beginnen om te protesteren tegen onze gevangenhouding aan boord van Britse schepen binnen de Franse territoriale wateren". 4400 mannen, vrouwen en kinderen zyn nu in hongersta king. Volgens een woordvoer der van de emigranten op de „Creanvigour" zou deze hon gerstaking het voorspel van actief verzet betekenen. Veiligheidsraad en Indonesië. De Veiligheidsraad zal heden middag om 15.30 wederom de Indonesische kwestie bespre ken. Daarby zal vermoedelijk het Australische voorstel tot het zenden van een commissie van onderzoek in stemming komen. De kwestie is weer op de agenda geplaatst op aan drang van de Rus Gromyko, die verklaarde, dat Indonesië bloot staat aan druk om een bepaalde oplossing te aanvaar den. Weer 3 veto's van Gromyko. Bij de stemmingen over de toelating van nieuwe leden tot de Ver. Naties, heeft Gromyko in de Veiligheidsraad gisteren drie maal zijn veto uitgespro ken en wel bij de stemming over Transjordanië, Ierland en Portugal. Alleen Pakistan werd toegelaten. Hevige ontploffingen te Cadiz. In de afgelopen nacht von den te Cadiz hevige ontploffin gen plaats, die hun oorsprong hadden op de scheepswerven en oversloegen naar de muni tie-opslagplaatsen van het on- derzee-ctepot. De trilling was op tientallen kilometers af stand voelbaar. De ziekenhui zen zijn reeds alle vol en de gewonden worden naar omlig gende plaatsen vervoerd. De radio-omroep te Jerez en te Se- villa, op 94 km afstand, waar men het geluid gehoord had, roepen artsen op zich naar Ca diz te begeven. Alle telefoon verbindingen met Cadiz zyn verbroken. jamboree gesloten. De Wereldjamboree voor de vrede is gisteren te Moisson op luisterryke wyze gesloten. :XTRA GRATIFICATIE VOOR SCHELDEPERSONEEL Het overwerk begonnen. Maandag 18 Augustus is de onlangs by de N.V. Kon. My. „De Schelde" door de directie voorgestelde overwerkregeling ingegaan. Er zal 53^ uur per week worden gewerkt totdat de overeengekomen 25.000 manwe- ken zyn opgebruikt. Zaterdags zal het werk op de normale tijd worden beëindigd. Dit be tekent, dat er gedurende on geveer twee maanden door hetk gehele bedryf overgewerkt zal worden, waarna het resteren de aantal manweken door de daarvoor in aanmerking ko mende afdelingen zal worden opgebruikt. Bovendien heeft de directie van „De Schelde" besloten om dit jaar een extra gratificatie te geven ten bedrage van het loon voor 30 werkuren. Maandagochtend heeft de heer A. Smit. namens de direc tie in een byeenkomst met de volledige kern, zyn vreugde uitgesproken over het ingaan van de overwerkregling. Hy noemde het daarbij een verbly- dend teken, dat de mensen be- grypen, dat we alleen tot be tere toestanden kunnen komen door te werken. Spr. zelde overtuigd te zyn, dat zowel voor het bedrijf als voor het personeel het overwerk goede vruchten af zal werpen. Zullen Zeeuwse bakkers staken solidair met hollandse collega's Naar wij vernemen zullen ook de Zeeuwse bakkers met alle hun ten dienste staande middelen pogen te bereiken/ dat zy op een naar hun me ning juiste wijze door minister Mansholt zullen worden behan deld. Zij hebben zich solidair verklaard met hun collega's in Amsterdam en zullen zo no dig een korte proteststaking proclameren. Waarschyniyit zal in een van de komende da gen een grote protestvergade ring worden gehouden. extra treinen voor de jaarbeurs. Op 12 September zal van uit Zeeland een extratrein naar de Jaarbeurs ryden. De tijden van vertrek en aankomst zijn als volgt: Vlissiingen (v. 5.53), Middelburg (v. 6.06), Goes (v. 6.30), Kruindngen-Yerseke (v. 6.47), Bergen op Zoom (v. 7.17). Roosendaal (v. 7.43), Breda (v. 8.14), Tilburg (v. S.44), Utrecht CS. (a. 10.08). Utrecht C.S. (v. 18,43), Til- burs- (a. 19.57), Breda (a. 20.25), Roosendaal (a. 20.53), Bergen op Zoom (a. 21.22), Krutoiinigen-Yerseke (a. 21.52), Goes (a. 22.08), Middelburg (a. 22,29), Vlissingen (a. 22.40). buiten vervolging gesteld. De officier-fiscaal by het bijz. gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft wederom 12 personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld van wie twee f 1000 en één f 175 zullen moeten betalen. De officier fiscaal voor Jeugdzaken heeft één persoon buiten vervolging gesteld onder bepaalde voor waarden. De werkgelegenheid. Gevraagd worden o.a. Ztiid-Beveland: Aankomende arbeiders drukkerij, drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, zeilmaker, smeden, automon teurs, bankwerker, fabrieks arbeiders, electriciën, aanko mende verwarmingsmonteur, fitter-electriciën, stoker, draai er, boekbinders, bakkersknecht, kruideniersbediende, landar beiders, petroleumventer, ki osk-kranten en boekenverko- fier, loopjongen, bakschipper, ransportarbeiders, kantoorbe diende, bewakers, ongeschoolde arbeiders. Wasserijarbeidsters, kousen- reparatrice, leerling verpleeg sters, kantoorpersoneel, huis houdelijk personeel. chr. onderwijzer en de partij van de arbeid. Na alles wat daarover in eigen kring is geschreven en gesproken heeft het hoofdbe stuur van de Ver. van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeese gewesten een commissie be noemd om van rapport te die nen over de vraag of het lid maatschap der vereniging ver enigbaar is met dat van de Partij van de Arbeid. Uit eigen kring heeft het hoofdbestuur in deze commissie benoemd de heren A. v. Andel te Utrecht, voorzitter, D. P. Bothof te 's-Gravenhage, dir. van het bu reau der vereniging, die tevens als secr. der commissie funge ren zal, H. j. Huiszoon en D. H. Dulmer. Voorts benoemde het H. B. in deze commissie de heren prof. dr. K. Dyk te Am sterdam, voor de Schoolraad voor de Scholen met de Bybel, ds. M. v. Grieken, em. pred. te Arnhem, voor de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs; Mr. G. Th. Donner te Scheveningen voor het Geref. Schoolverband; Prof. dr. G. C. v. Niftrlk te Amsterdam voor de Ver. voor Chr. Volksonderwys; t. C. Bos te Utrecht voor de Unie van Chr. onderwijzers en H. v. d. Tol te Rotterdam voor do Ver. tot bevordering van de belan gen van het Chr. Mulo. Z.V.U. toneel en concerten In 1947-1948. Zoals wy reeds eerder meld den, hangt het slagen van het concert- en toneelseizoen '47- '48 af van het tijdig inleveren der Ingevulde aanmeldingsfor mulieren voor abonnements voorstellingen, die in het ex tra nummer van de „Zee meeuw" gedrukt staan. In de ze „Zeemeeuw" is hierop reeds met nadruk gewezen. De kun stenaars en gezelschappen zijn bereid gevonden om met de Z.V.U. voorlopige afspraken te maken onder de zeer uit- drukkelyke voorwaarde dat de definitieve beslissing over de ze afspraken vóór 1 Sept. a.s. door de Z.V.U. wordt gegeven. Om de kostbare voorstellin gen mogelijk te maken moet dc Z.V.U. zeker zijn van een be paald minimum aantal bezoe kers. Dit zyn de redenen waar om de Z.V.U. reeds in Augus tus (vacantietijd!) de inschrij ving voor abonnem. moest openstellen en waarom zy er niet genoeg op kan aandringen de ingevulde formulieren vóór 23 Aug. in te zenden. Men moet er zich reken schap van geven, dat indien het benodigde minimum aan tal opgaven niet op tyd bin nen is, de voorstellingen niet gewaarborgd kunnen worden en tengevolge hiervan het ge projecteerde concert- en to neelplan niet kan doorgaan! Laat men er dus vooral niet op speculeren dat „de voor stellingen toch wel doorgaan", want dit is niet juist. Voor het culturele leven van Zeeland in het komende win terseizoen is er dus zeer veel, zo niet &lles, aan gelegen, dat de liefhebbers van toneel en muziek reeds thans van deze liefde blyk geven. Zonder voldoende inschry- vingen deze winter geen to neel; en geen muziek! Torpedobootjager Piet Hein naar Vlissingen. Naar wü vernemen zal eer lang de topedobootjager Piet Hein, die thans nog in Indië vertoeft, voor reparatiewerk zaamheden naar Vlissingen ko men. Het oorlogsschip zal op de werf der N.V. Kon. M\j. De Schelde worden gerepareerd. Goes het auto-ongeluk te goes. Van de personen, die Zondag avond by het auto-ongeluk op de Middelburgse straat te Goes gewond werden, is een der kin deren, een Engels meisje, er slecht aan toe. Zy bekwam een schedelbasisfractuur. De ande re inzittenden, de bestuurder, de Engelsman en de beide jon gens liepen voornamelijk sny- wonden op. Over de "oorzaak vernamen wij van de zyde van de politie, dat aangenomen moet worden, dat een breuk in een van de veren de auto stuur loos maakte. In de garage, waar de auto werd onderzocht, acht men het mogelijk, dat de breuk door de botsing is ont staan. Yerseke er wordt gebouwd. De nieuwbouw van de 18 woningen in de Stenge te Yer seke heeft een aanvang ge nomen. Het grootste probleem, de huisvesting der arbeiders, is overwonnen en ze zijn thans ondergebracht in de bovenzaal van hotel „Oesterbeurs". concert Zaterdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Mozart" onder begunstiging van pracht zo merweer, een concert in de mu ziektent op de Paardenmarkt. Onder leiding van de directeur P. Huysse werd een negental muzieknummers ten gehore gebracht voor een zeer aan dachtig publiek. kantoorgebouw Op de haven te Yerseke is men thans begonnen aan het bouwen van een kantoorge bouw voor het agentschap van het Aan- en Verkoopkantoor van Mosselen. Dit ter vervan ging van het tydens de oor logshandelingen weggebombar deerde gebouw aan de Haven- dyk. Wolphaarlsdijk ijswagen reed in de sloot Maandag reed een van de kermis te Middelburg bekende ijswagen, komende van Noord- Beveland en getrokken door een takelwagen in de richting Goes over de Veerweg by het Woïphaartdijkse veer. Men reed met een 8 km. gangetje toen doo.r nog niet opgehelderde oorzaak, takel wagen en ijswagen van de weg afgeraakten en in de daarnaast gelegen sloot op hun zij bleven liggen. Er deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. Heinkenszand grote sportdag. Zaterdag werd onder aus piciën van. de sportvereniging A.T.L.A.S. te Heinkenszand een sportdag gehouden. On danks de warmte werd het programma vlot afgewerkt. Voorafgegaan door de fanfare „Euterpe", marcheerden de deelnemende verenigingen met hun vlaggen naar het sport veld van M. B. v. Iwaarden. Het feit, dat één der clubs, namelijk de sportvereniging uit Wissekerke ter elfder ure bericht van verhindering zond heeft het bestuur van A.T.L. A.S. niet belet een klinkend programma te laten zien. On der de vrolijke klanken van de fanfare „Euterpe" wisselden de demonstraties en wedstrij den elkaar in bonte volgorde af. Speciaal D.A.W. uit 's- Gravenpolder bleek over uit muntende athleten te beschik ken. Er waren medailles en pryzen uitgeloofd door burge meester Funk, mr. dr. A. J. J. M. Mes, dr. Staverman en het bestuur van A.T.L.A.S. voor de 80 m dames (winnares mej. C. Naeye (A.T.L.A.S.), 60 m meisjes (winnares mej. L. Karelse A.T.L.A.S.), 60 m jongens (winnaar Jan v. d. Walle A.T.L.A.S.)80 m he ren (winnaar C. Kuzee (A.T. L.A.S.), hoogspringen heren (winnaar I. Cappon (A.T.L.A. S.) Voor het hoofdnummer 800 m heren bestond grote be langstelling. Na een uiterma te spannende race wist J. de Wilde van A.T.L.A.S. door 'n prachtige eindspurt de titel voor A.T.L.A.S. te behalen, waarna hij door de voorzitter van A.T.L.A.S., dr. Staver man, die tevens de medaille1 had beschikbaar gesteld, van harte werd geluk gewenst, 'n Propaganda korfbalwedstryd besloot deze byzonder ge slaagde middag. Waarde concert. Zaterdagavond werd door de muziekverenigingen van Krab- bendyke, Kruiningen en Waar de een concert gegeven te Waarde. De belangstellliTiig voor dit concert was zeer groot. vrijwillige brandweer Te Waarde is een vrijwillige brandweer, een z.g. waterlei- dlingsploeg, gevormd, die uit 14 man bestaat. Ook de vei'- plichte brandweer voor de handspuit is gereorganiseerd. Marktberichten VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVEL AND. 18 Augustus. Washington pruimen f 1040; Belle de Louvain f 2656; Reine Vic toria f 2149; Jefferson f 39 66; Dubbele boeren witte f 15 55; Kirkes f 15—58; Reine Claude d'Althon f 20—52; Rei ne Claüde Verte f 3656; Wit te Wijnpruimen f 1140; Die trich Olthorn f 2041; Catta- loni f 19—53; Clapps favorite f 1244.90; Beurre de Merode f 1320; Beurre d'Amandis f 12—38; Jutten f 19—28; Kroet en valperen f 715; Manks Codlin f 1429; Zigeu nerin f 2139; Codlin Keswick f 49; Transparant de Cronsel f 1725; Kroet en valppels f 29; Blauwe druiven f 193; Bramen f 138, alles per 100 kg. Kropsla f 610; Komkom mers IA f 12; id. I f 11—16; id. II f 10; id. Ill f 10—19; Bloemkool I f 14—25; id. 11 f 10 —16; id. II f 2—5.50; Meloe nen f 2775, alles per 100 st. Rode kool f 1217; Savoye kool f 2024; Stoksnijbonen f 14; Dubbele prinsessebonen f 49; Pronkbonen f 25; Andijvie f 14—16; Postelein f 24—37; Tomaten f 2226; Uien f 12 14; Aardappelen f 910; Kro ten f 15; Stokprinsessen f 68 76; Augurken f 0.50-88; Stoof- sla f 1617, allés per 100 kg. Wortelen f 69; Kroten f 12 13, beiden per 100 bos. veilingsver. kapelle-biezelinge e.o. 18 Augustus 1947. Appelen: Zigeunerin 2450; James Grieve 1426; The Queen 916; Duchesse d'Ol denburg 524; Keswick 4 10; Early Victoria 613; Nel son's Glorie 814; Manks Codlin 928; Clasieappels 6y2 —8y2; Grofzuur 7—10. Peren: Précose de Trevoux 1124; Clapps Favorite 16 45; Dr. Jules Guyot 1232; Beurré de Merode 635; Jut- tepeer 13—47Bon Chretiên William 11—23; N.H. Suikerij 713; Beurré d'Amanlis 8 17; Scharlakenpeer 9-l«| Calleboutspeer 1114. PruimenWashington 28— 52; dubb. Boerenwitte 3149; Wite Wynpruim 29—46; Bel le de Louvain 2058; Kirkes 3261; Reine Claude Verte 42—64; Reine d'Althan 30— 58; Reine Violette "34; Reine Victoria 2064; Jefferson 27 61; Cataloni 2944; Rode Eierpruim 37; Dietrich Ul- horn 39; Tonneboers 924; Purple Pershore 620. Diversen: dubb. Princ. z. draad 1738; Tomaten 15; Aardappelen 7 y29; Fran- kenthaler 134163; Frambo zen 120125; Bramen 100 200, alles per kg. Kropsla 37; Perziken 2%, beide per stuk. veilingsvereniging krabbendijke., Veilingsberioht van 18 Aug. Clapp's Favorite 0180,31, Beurré d'Amanlis 0.260.33; Mank's Codlin 0.19—0.40, Ja mes Grieve 0.260.47, Transparante de Croncels 0.20 —0.35, Codlin Keswick 0.08— 0.10, Ellison Orange 0.370.47, Zigeunerin 0.40—0.47. Reine Victoria 0.300.54, Dubbele Princessen 0.37, Bramen 1.12 1,20, Clapp's Favorite (ex port) 45.40, Beurré d'Amanlig (export) 43.20. *De heer W. v. Wouwe te Goes, is te Wageningen ge slaagd voor het examen tuin bouwkunde L.O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6