PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oostburg mag geen torens bouwen I Nieuwe instructies voor Dr van Mook? Oppositie in de socialistische partijen Drie kinderen door projectiel gedood Kruideniers vallen de bakkers niet al 190e Jaargang - No.195 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. Dinsdag 19 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; t 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct- belave "op •-» Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ^SSSTfavertenUe f'l Christelijke feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr >0. tel 10 (2 ljjnen) Middelburg Lon dense Kaa. 29 tel 2077 en i - Goes: Turfkade 15. tel 2475 Oostburg Gratama str 3. tel 102 Ternéuzen Brouwerllstr 2 - Postrek nr 3511300 P Z C Middelburg. IMPASSE. Een diepe verontwaardiging en een zekere moedeloosheid heersen in Nederland na de bij eenkomsten van de Veiligheids raad van verleden week. Na de toelating van de republiek In donesië belette men mr. van Kleffens om de uit een aaneen schakeling van feitenverdraai ingen bestaande rede van Sjah- rir onmiddellijk te beantwoor den. Zelfs werd aan de verte genwoordiger van Nederland belet om een belangrijke ver klaring af te leggen. Later liet men wel een ver tegenwoordiger van de Philip- pijnen toe, maar niet de verte genwoordigers van Oost-Indo- nesië en West Borneo. Dit is koren op de molen van de re publiek, die deze beslissingen uitbuit om er propaganda mee te maken en om een intimi datie-politiek te voeren tegen de goedwillende elementen in Indonesië, die loyaal samen- Werken met de Nederlanders. Door deze beslissingen maakt de Veiligheidsraad de situatie moeilijker, dan zij was. Boven dien is deze wijze van handelen voor Nederland weinig minder dan grievend. De regeringen van Oost-Indonesië en West Borneo zijn, als het er op aan komt,' op heel wat regelmatiger wijze ontstaan, dan die van de republiek. Toch mogen buiten staanders als de Philippijnen Wel deelnemen aan de bespre kingen, maar de vertegenwoor digers van millioenen Indone siërs niet! Ziet, als de Veiligheidsraad na diepgaande besprekingen, tot de conclusie zou zijn geko men, dat de Nederlandse poli tiek inzake Indonesië niet goed gekeurd kon worden, dan zou Nederland zich daarbii neer hebben moeten leggen. Het zou hard geweest zijn, maar men zou een internationale uit spraak hebben aanvaard. Nu er echter op wel zeer op vallende wijze met twee maten wordt gemeten, past Nederland een ernstig woord van protest. De republiek heeft inmiddels het aanbod der goede diensten van de V. S. van de hand ge wezen. Wellicht, dat daardoor in de V. S. en in de Veilig heidsraad de ogen opengaan voor de onwil van de republiek. Nederland blijft van goede wil... Zal dit Amerika en V. N. iets zeggen? Zo niet. dan wordt de situa tie moeilijker dan ooit voor ons land. Onbegrijpelijk blijft het, dat er zo bitter weinig begrip is voor de Nederlandse houding. Het heeft er alle schijn van, dat men de Nederlandse be weegredenen niet wil erkennen en verstaan. De vraag is niet ongemoti veerd, of hier wellicht politie ke motieven een rol spelen. Is het niet merkwaardig, dat zo- veel staten zich „van stemming onthouden" als het gaat om be slissingen Mag men hieruit opmaken, dat men inziet, dat men de po litiek van de Nederlandse rege ring niet kè.n veroordelen, maar dat men op grond van onbe kende motieven weigert Neder land te steunen? Intussen: iedere dag na de staking der vijandelijkheden kost Nederland thans reeds do den en de republiek tracht met dagelijks nieuwe „incidenten" prestigewinst bij de Indonesi sche bevolking te boeken. Waar kan hier de oplossing gevonden worden? Een vrije regering in Griekenland? Generaal Markos, de opper bevelhebber van de Griekse guerilla-strijdkrachten. heeft in een radioboodschap ver klaard, dat koning Paul zou worden onttroond en zijn dy nastie vervangen door een nieuw „volksregiem". Deze verklaring wordt beschouwd als een voorbode van de vor ming van een „vrije Griekse regering." JOODSE IMMIGRANTEN IN HONGERSTAKING De illegale Joodse immigran ten van de „Exodus 1947", die zich nog steeds op drie Brit se schepen ter hoogte van Port de Bouc bevinden, hebben be sloten in hongerstaking te gaan. Sinaasappelen aangekomen. Per s.s. „Cottica" van de K. N.S.M. arriveerde een zending van 93 ton sinaasappelen en 2% ton citroenen uit Suriname, die bonvrij in de handel ge bracht zulen worden. Voor uitgedroogd Nederland een welkome verfrissing. Maar wat weinig! Ruitentikkers gepakt. De hoofdstad werd de laat ste tijd herhaaldelijk onveilig gemaakt door het optreden van een bende ruitentikkers, die het vooral voorzien hadden op hor loge- en juwelierswinkels. Na een diepgaand onderzoek is de politie er in geslaagd Donder dag twee der daders van het bed te lichten. Na lang ontken nen zijn zij Zaterdag door de mand gevallen. Een felle uitslaande brand, die in een schuurtje ontstond, was oorzaak, dat een dubbel woonhuis te Oud- Loosdrecht geheel in de as werd gelegd. Het wereldgebeuren RAMADIER VERSLAGEN DOOR DE LINKERVLEUGEL. In Engeland wint richting Bevan veld. Het is een onmiskenbaar feit, dat sinds overal in West-Euro pa de socialistische parthen tot dé regering zijn toegetreden, de politiek van de leiders meer gematigd is geworden. Het is nu eenmaal eenvoudiger leuzen en hervormingsmaatregelen te formuleren in resoluties en partijprogramma's dan deze in de practrjk, die vaak zo anders is dan in theorie wordt ge meend en waar sterke weer standen zijn tot uitvoering te brengen en bovendien leidt re geringsverantwoordelijkheid meestal tot een behoudender koers dan in de periode van op positie werd aangekondigd. Dat heeft tot gevolg gehad dat binnen de partgen opposi tie is ontstaan tegen het beleid van de partg-mimsters, een op positie, die wil stuwen naar een HONDSDAGEN Geen enkele Nederlan der zal willen ontkennen dat het warm was de laatste dagen. En de Amsterdamse tramcon ducteurs, humoristisch als steeds, tappen er al weer mopjes op. -.Nog geen bewustelo- se?" vroeg op het ach- terbalcon van lijn 24 zo'n ras-Mokummer bij 't knippen van de kaar tjes en in één adem liet hij er bp volgen: „As ze ons nou es, fan- morge lag er so'n ouwe moeder in katswijn twee maatjes jajem meegafe om die lui bg te brengen, was ik self de hele dag bewusteloos". Stro-vordering In Noord-Holland. De Provinciale Voedselcom- missaris voor Noord-Holland vordert tot nader order al het wit-stro in det provincie N.- Holland. Handel in stro is al leen mogelijk op de blauwe aankoop-vergunningen, welke uitgereikt zijn aan de veehou ders. Deze aankoopvergunnin gen zijn geldig tot 15 Septem ber 1947. Hierdoor is het niet mogelijk stro naar andere pro vincies te vervoeren. meer radicale koers en in dag bladen en op congressen felle critiek doet horen. In België en Nederland is deze oppositie, gevormd door de linkervleugels, de zaak van een kleine minder heid, maar in Frankrijk en En geland heeft ze een behoorlijke aanhang. Dat is dit weekend duidelijk gebleken. In Frank rijk heeft tot veler verrassing de linkervleugel de meerderheid van het partijcongres achter zich gekregen. Een door partij secretaris Molet geformuleerde resolutie, die duidelijk gericht was tegen het huidige beleid van Ramadier, won het van een andere resolutie voorgesteld door Jacquet, welke inhield, dat het congres zich achter de regering stelt. Mollet had een hele verlanglijst opgesteld van volgens hem noodzakelijke maatregelen, waarvan de voor naamste wel zijn: meer staats controle in de economische aangelegenheden, een vooruit strevender koloniaal bestuur en onmiddellijke vrede in Indo- China, beperking van de mili taire credieten en een zodanige reorganisatie van de partij, dat de socialistische ministers meer gebonden zijn aan door het be stuur te bepalen richtlijnen. In Engeland wordt de linker vleugel geleid door de minister van volksgezondheid Bevan. Deze vleugel beweert, dat Groot-Brittannië belangrijke voedselleveranties uit de Sow- jet-Unie en Oost-Europa zou kunnen krijgen waardoor men zich beter zou kunnen verwe ren tegen de dreiging, die het meest gevreesd wordt: beslis sende invloed van de Ver. Sta ten op het tempo van de soci ale revolutie in Engeland. Het schijnt, dat de linkse socialis ten aan invloed hebben gewon nen door de moeilijkheden met de Amerikaanse dollarlening. Zondag hebben zeventien Britse ministers plotseling hun vacantie moeten onderbreken voor een bijeenkomst in de ambtswoning van Attlee. Aan stonds deden natuurlijk allerlei feruchten de ronde, waarvan e voornaamste was, dat de instructies voor de delegatie die op het ogenblik in Wash ington onderhandelt over een verzachting van de voorwaar den van de dollarlening, ver scherpt zullen worden. Dat zou betekenen, dat de Labour-rege- ring zich schrapper gaat zet ten tegen Amerikaanse druk, waarmee ze een belangrijke concessie zou doen aan de link se stroming in de partij. Het kabinet-Ramadier in ge vaar, berichten over onenigheid in de Labourregering, het gist in de socialistische regerings partijen. Kerkelijk stalknecht. De kerkeraad der Ge- ref. Kerk van Ruiner- wold-Koekange heeft be sloten teneinde „het paardengedruis onder de eredienst zoveel mogelgk te voorkomen" terug te keren tot een oude instel ling, nl. het benoemen van een kerkelijk stal knecht. Deze zal het toe zicht hebben op de paar den van hen, die met paard en wagen ter ker ke komen. De kerkex-aad zal deze functionaris, die geen fooien aanne men mag, daarvoor ho noreren. Kinderverlamming in Leiden. In Leiden heeft zich een licht geval van kinderverlamming voorgedaan. Een 8-jarig kindje is in een der stedelijke zieken huizen opgenomen. Deze week een ons vlees extra. Als gevolg van de langdu rige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee. De laat ste weken is er dan ook een toenemend aanbod van slacht vee waar te nemen. Aangezien dit vee eigenlijk zou moeten dienen voor de vleesvoorzie ning in de wintermaanden, wordt zoveel mogelgk vlees in gevoerd. De vries- en opslag- capiciteit is echter niet vol doende, om het gehele aan bod te verwerken. Daarom is besloten deze week aan personen van <le leeftijdsgroepen a b c (5 jaar en onder) een extra rantsoen van 100 gram vlees toe te wij zen. In verband hiermede maakt het C.D.K. bekend, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger van 19 t.ra. 30 Augus tus a.s. op bon K 03 vlees 100 gram vlees verkrijgbaar is. ZE HADDEN EEN „BUSJE" GEVONDEN. Aardenburgs gezin in rouw gedompeld. Maandagmorgen omstreeks 11 uur is in de Liter bij Oost- burg een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan drie kinderen het leven heeft gekost. De drie kinderen,' Fonsje, Arthur en Adri Gijs, respec tievelijk 6, 8 en 9 jaar oud en afkomstig uit Aardenburg, waren aan het spelen bij het riviertje de Passé Geulle op het grondgebied van de ge meente Oostburg. Zij speel den blijkbaar met een projec tiel, dat plotseling ontplofte. De drie kinderen werden op slag gedood en de lijkjes wa ren totaal verminkt en onher kenbaar. Een zusje van de slachtof fertjes, een meisje van drie jaar, stond op enige afstand toe te zien en werd wonder boven wonder niet gefa-offen. Aan de burgemeester van Aardenburg, mr. K. Hoekze- ma, die toevallig passeerde en het onderzoek leidde, vertelde dit meisje, dat haar broertjes een „busje" gevonden hadden, waarmee ze in het water aan het scheppen waren gegaan. Ook haar zusje had bij dit spel meegedaan. Verder kon ook dit kind, dat vanzelfspre kend totaal van streek was, niets mededelen. De politie stelt een nader onderzoek in. Bijzonder 'droevig was het wel, dat de moeder van de kinderen toevallig in Oostburg vertoefde en de vader naar Walcheren was. Beiden moes ten dus gewaarschuwd wor den. Het medeleven met de zwaar getroffen familie is te Aardenburg en Oostburg al gemeen. T.N.I. tracht haar positie vooruit te schuiven. 13 doden en 22 gewonden. Naar aanleiding van be richten van Un. Press uit Den Haag, volgens welke dr. van Mook de Ned. regering volmacht heeft gevraagd om de militaire acties in Indone sië te hervatten, totdat ge heel Java en Sumatra onder Nederlands gezag zijn ge bracht, heeft een officieel woordvoerder van de Ned.- Indische regering tegenover Aneta verklaard, dat alleen reeds de vorm, waarin dit be richt van U.P. gesteld is er op wijst, dat men niet het juiste heeft gehoord omtrent de officiële berichtgeving van Batavia naar Den Haag over de vele moeilijkheden, welke na de afkondiging van de or der tot staking der vijande lijkheden worden ondervon den. Van republikeinse zijde wor den voortdurend aanvallen ge daan en andere vijandelijkheden gepleegd. Telkens blgkt, dat er een causaal verband bestaat tussen de gepleegde vernielin gen, berovingen en plunderin gen door republikeinse gewa pende groepen, waarbij veelal burgers de dood vinden, en de republikeinse regering in Djok- ja. Van het staken der vijande lijkheden is door deze schen dingen zeer weinig terecht ge komen. Dr. van Mook heeft de Ned. regering in kennis gesteld van deze feiten en gezien de moei lijke positie, welke hierdoor is ontstaan, zal hjj uiteraard om instructies hebben verzocht. Van officiële zijde wordt ge- Staking toch niet algemeen. Het ziet er niet naar uit, dat de kruideniers in de hoofdstad veel belangstelling zullen tonen voor de moge lijkheid op voorschot-toewij zingen van de distributie- dienst inlandse bloem, in te slaan, welke afgeleverd mag worden aan het publiek te gen inwisseling van brood- bonnen. Enerzijds lopen zij daarbij het risico met overtollige hoe veelheden bloem te blgven zit ten, wanneer de bakkerssta- Iring spoedig tot een einde mocht komen, anderzijds is Winkelier mag niet bouwen, omdat zijn zaak „te groot" is.... Steeds meer Belgische arbeiders. Wanneer wij de herbouw van Oostburg onder de loupe nemen, dan kunnen wij he laas nog geen optimistisch geluid laten horen, daar er practisch nog heel weinig is bereikt. Zeker, de bevolking is weer aardig op peil geko men, mede dank zij de vele noodwoningen, waarvan er zt 180 zijn gebouwd, maar wanneer men deze bekijkt (die van hout), dan begrijpt men onmiddellijk, dat de be woners daarvan verlangend uitzien naar een fatsoenlijke behuizing. Daarop is echter nog weinig zicht. De eerste definitieve wo ningen, die in aanbouw zijn, bestaan uit een complex van 41 woningwetwoningen aan de Noordwal, met de bouw waarvan men het vorige jaar September is begonnen. De bouw vordert wel heel slecht en het staat te bezien of er dit jaar van deze huizen ge reed zullen komen. Er moeten verder nog komen ongeveer 20 woningwetwoningen in de Walstraat, Weststraat en Oudestad, die de open plek ken tussen de bestaande hui zen zullen vullen. Deze wo ningen moeten echter nog aanbesteed worden. Daarnaast zijn aanbesteed i woningwetwoningen, doch de bouw daarvan is nog niet gegund, daar de prijs te hoog was. Het gemeentebestuur, met burgemeester Hoekzema aan het hoofd, blijkt overigens steeds het oog gericht te heb ben op de toekomst, vandaar dat in de laatstgehouden raadsvergadering besloten werd tot de bouw van 150 z.g.n. Finse woningen. GEEN NOODWONINGEN. Er blijkt bij de bevolking over deze Finse woningen een misverstand te zijn ontstaan. Men is n.L van gedachte, dat deze woningen wederom noodwoningen zouden zijn. Deze Finse woningen zijn de finitieve woningen, nagenoeg in dezelfde geest als de wo ningwetwoningen. Deze hui zen krijgen een inhoud van plm. 300 m3, hebben beneden 2 kamers en een keuken en boven 3 slaapkamers. WAAROM AAN DE BUITENKANT? Deze huizen zullen worden gebouwd op een terrein ach ter de Noordwal, dus achter de thans in aanbouw zijnde woningwetwoningen, op het z.g. Vestje en deze plaats heeft wederom aanleiding ge geven tot critiek, daar dit te veel buiten de kom van de gemeente zou zijn. Hier is echter wel degelijk rekening gehouden met de toekomst, omdat deze woningen speciaal bestemd zullen zijn voor hen, die zich in deze gemeente willen vestigen. En dat zijn er niet weinig. Reeds thans zijn er ruim 250 aanvragen voor een woning van jonggehuw- den.van hen die willen trou wen, van ambtenaren, politie, P.T.T. en van vakarbeiders voor vestiging in deze ge meente, dus niet van gedu peerden, .die een herbouw- plicht hebben. Het is logisch, dat men daarmede rekening houdt voor de toekomst en op deze wijze tracht Oostburg uit te breiden. De kom van de gemeente zal zonder twijfel weer her bouwd worden, ook daarvoor zijn genoeg gegadigden, doch hiervoor is de wacht op de goedkeuring van het bouw plan. Het spreekt vanzelf dat ve len, speciaal de winkeliers, met ongeduld uitkijken naar de goedkeuring van het bouw plan ennaar de definitie ve schaderegeling. DEFINITIEF HERSTEL Ook met het definitief her stel schiet het in Oostburg niet al te best op. Als men bedenkt, dat daarvoor 434 huizen in aanmerking komen en er nog slechts circa 150 huizen thans definitief her steld zijn, dan behoeft dit geen nader commentaar. VREEMDE BESLISSINGEN. In den Haag schijnt men weinig begrip te hebben voor de moeilijkheden Een frap pant staaltje is het volgende: Een Oostburgse winkelier bezat een winkelpand met werkplaats en woning, groot 4000 M3. Een fraai pand op de Markt, gebaseerd op een afzet voor geheel W. Zw.- Vlaanderen. Een zaak die ren deerde. Het pand verdween geheel, doch de eigenaar is reeds ruim een jaar bezig om vergunning te krijgen voor de herbouw van zijn zaak, waar bij hij bereid is om zelf een ruime financiële bijdrage te leveren. Hij krijgt echter geen ver gunning, omdat men in Den Haag van mening is, dat deze zaak te groot is voor Oost burg. Men wil daar maar niet begrijpen, dat deze zaak er niet alleen is voor Oostburg, maar voor het gehele district. Deze zakenman, die toont energie te bezitten, heeft toch recht op de herbouw van zijn zaak, die, buiten zijn schuld, vernietigd werd. De R.K. en de N.H. kerk moeten herbouwd worden Op deze kerken mag echter geen toren gebouwd worden, we gens gebrek aan materiaal en arbeiders. En wat is een gemeente zonder een toren? HET ARBEIDERS VRAAGSTUK. Aan arbeiders bestaat ook in Oostburg nog steeds een tekort. Daarom is het een ge lukkig verschijnsel, dat de aannemers meer en meer Bel gische arbeiders in dienst ne men. Het is wel niet de ge wenste oplossing, maar wij zijn er toch mede geholpen, omdat er daardoor gebouwd kan worden. Tot slot nog een optimis tische klank. Het werk aan de O.L. school vordert prachtig, zodat verwacht mag worden, dat de benedenlokalen reeds October weer in gebruik zullen kunnen worden geno men. Ook de moeders van kleu ters kunnen gerust zijn, daar het thans wel zeker is. dat ook voor de kleuterschool een tijdelijk onderdak is gevon den. een vrij algemene sympathie met de stakende bakkers waar te nemen. Dit wordt nog bevestigd door een beslissing, die het werk comité van het landelijk actie comité der kruideniers, dat zelf een actie voert ter verho ging der winstmarge voor de kruideniers, heeft genomen om de kruideniers aan te raden „op geen enkele wijze mede te werken aan door de minister uitgevaardigde of nog uit te vaardigen maatregel om de ac tie der bakkers te breken". Geheel in overeenstemming daarmede is „de stand op het distributiekantoor" in de hoofd stad, waar zich hedenmorgen nauwelijks 10 procent der klei nere kruideniers vervoegd heeft voor het in ontvangst nemen der voorschot-toewijzingen. De grote firma's maken geen ge bruik van de gelegenheid bloem op broodbonnen te verkopen. STAKING NIET ALGEMEEN Inmiddels blijkt de staking niet algemeen te zyn. Niet al leen werken de Amsterdamse coöperaties door, maar vooral ook in de volksbuurten zyn tal van bakkerijen blijven bakken en verkopen. In Den Haag en Rotterdam wordt niet gestaakt, in Utrecht daarentegen wel. Uit Enschedé komt het be richt, dat beide aldaar geves tigde coöperaties besloten heb ben andere wegen en middelen te beramen om het bestaande conflict op te lossen, zodat zy de broodproductle hebben lier- vat. CENTRALE KEUKEN Het hoofdstedelijk gemeen tebestuur heeft voorts besloten voor het gemeentepersoneel de centrale keuken in te scha kelen. Vandaag nog zal aan omstreeks 7500 ambtenaren een „warme hap" worden ver strekt. meld, dat republikeinse troepen zich nog steeds niet aan de or der tot staking der vijandelijk heden houden. Men kan duide lijk waarnemen, dat de T.R.I. haar posities vooruitschuift en de bevolking in de randgebie den dwingt tot een non-coöpe ratieve houding. Op Madoera deden republikeinse groepen in de nacht van 15 op 16 Augus tus een welberaamde aanval op Pamekassan, waarbij tot in do stad werd gevochten. Met eni ge verliezen werden de indrin gers verdreven. In het Pekalonganse werden tot dusver totaal circa 2000 Chinese burgers bevrijd. De Nederlandse verliezen op 17 Augustus zijn volgens inge komen berichten 13 doden en 22 gewonden. WEER NAAR AUSTRALIË. Nu de boycot van Nederland se schepen in Australië is op geheven, maken de Nederland se redergen zich gereed do vaart op dit werelddeel te her- vatten. Op 30 Augustus a.s. zal het s.s. „Abbekerk" van Rot terdam vertrekken en o.m. de havens van Fremantle, Adelai de, Melbourne, Sydney en Bris bane aandoen. NU BOYCOT IN AMERIKA? Het nationaal bureau van de „Nationale Maritieme Uixie" (N.M.U.) te New-York heeft opgewekt tot een algemene boycot op schepen, die een la ding vei-voeren, welke moet dienen om de Nederlanders te steunen in him „oorlog in In donesië". Het bureau heeft \rorige week een overeenkomstige boy cot aanbevolen op schepen, die ladingen vervoeren, bestemd om de Britten in Palestina te steunen in hun „lafhartige plan tegen het Joodse volk". DELEGATIE AANGE KOMEN. De leden van de Nederlands- Indonesische delegatie onder wie Sockawati en dr. Koets, zgn Zondagavond te New-York aangekomen. Sjarif Hamid Alkardri ver klaarde tegenover Aneta: „Wij zgn hier gekomen om aan te tonen, dat er andere mensen zijn geen marionetten die in vrijheid en onafhankelijkheid geloven. Wg zgn zeer teleurge steld dat wij niet door de Vei ligheidsraad zijn uitgenodigd, maar deze zal misschien op zijn besluit terugkomen". De Chinese afgevaardigde verklaarde, dat de Chinezen ten offer vallen aan het republi keinse optreden in Indonesië. 3000 Chinezen zgn wegge voerd uit de stad Salatiga en hun lot is nog niet bekend. RIJKSEENHEID. Het Nationaal Comité „Handhaving Rrjkseenheid" heeft zich met een telegram tot H. M. de Koningin gewend, waarin het er op aandringt dat met terzijdestelling van partij- Eolitiek de politionele actie ter escherming der milioenenbe- volking terstond snel en krach tig wordt doorgezet opdat niet meer bloed worde vergoten dan wcrkelHk noodzakelijk is en eindelijk de rust, orde en veilig heid worden hergeven aan hen. die reeds zo lang reikhalzend daarnaar hebben uitgezien. GEEN SUCCE3. Een laatste poging van Ne derland om een wijziging te brengen in het onlangs geno men besluit van de economische en sociale raad der V. N. om Indonesië uit te nodigen tot de komende wereldhandelsconfe rentie is in een vergadering van deze Raad verijdeld. Tevo ren had Voor-Indiè de Neder landse actie „niets minder dan immoreel" genoemd. De raad besloot met 12 tegen 5 stem men de kwestie niet opnieuw te bespreken. De Amerikaanse gezantenin Parijs en Londen, de vice- minister van financiën, Clay-ton en Murphy,, adviseur van generaal Clay, tijdens voorbe-rcWlende besprekingen in ra- rijs over de Rukrconfereutiein Washington.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1