Droge warmte houdt aan! Nieuwe staatsvijand in Engeland UIT DE PROVINCIE. extra gratificatie .voor scheldepersonEel Aanval van Churchill op het Labour-bewind De toekomst van de W.F.A. Zee^wsch-Vta wieren Zuid-Beveland Walcheren WIE EN WAT ZIJN SPIVS Heimelijk bewonderd en benijd. Daags na de crlaisverklarlng van de Engelse minister-pre mier Attlee kon men op de ad vertentie-pagina van een der grootste Londenso dagbladen de slagzin lezen: „Ieder aan het werk nu, zelfs do Spivs!" Wie en wat zHn spivs? Wekenlang al discussieert Engeland over de oorsprong en de definitie van dit woord, dat plotseling lit de volkstaal op dook en in de na-oorlogse vo cabulaire helaas een meer en meer vooraanstaande plaats In neemt. Het is ook niet eenvoudig een aalgladde en duistere fi guur als de spiv ln het ook nu nog hechte Engelse gezel schapsleven de juiste plaats te Seven. Een zwarthandelaar 'ee, deze naam heeft slechts betrekking op 'n deel der spivs. De „geëerde'' stamgasten bij de wlndnondenrenpen. do kleine, niet geregistreerde bookma kers. allerlei soorten tussen handelaars; do grote spiv, die door de een of andere duis tere relatie met regeringsamb tenaren in toewijzingen voor industriegrondstoffen handelt, de kleine opkoper, die met op tische instrumenten, fototoe stellen en uurwerken, door de een of andere soldaat naar bin nen gesmokkeld, scharrelt, zijn geen zwarthandelaren. Ze kun nen strafrechtelijk niet ver volgd worden. Ze weten dat wel en profiteren optimistisch van de leemten ln de wet, onduide lijkheden ln de paragraphen en vooral van de vele scheuren in het te haastig opgetrokken ge bouw van de geleide economie. De aardigste definitie van de spiv tot nu Is volgens „die weltwocho" „Een spiv is een wezen, dat in zijn levensonder houd tracht tc voorzien zonder werken en zo mogelijk zonder misdadon". De oorsprong van het woord is daarmee nog niet verklaard. Toch heeft men ook hier iets, zelfs een zeer aannemelijk iets voor gevonden. Het woord zou namelijk ontstaan uit de om kering van de afkorting van „Very important people" (erg belangrijke mensen)Vips. Een andere verklaring is, dat het woord uit het renbaanjargon zou zijn ontstaan. Hoewel er tot nu toe dus nog geen- bevredigende verklaring voor het woord spivs gevonden is, bekommeren do dragers van deze naam zich daarover niet in het minst. Z(J, de zwarte schapen van de labourregering. kopen alleen maar en verkopen weer. Dc spivs kopen, verko pen, bemiddelen en verzekeren zich van winst, waarop de fis cus geen beslag kan leggen. Natuurlijk worden de spivs ln Engeland verafschuwd en gemeden, maar van tijd tot tijd ook heimelijk bewonderd en be nijd. Zij immers kunnen zich onttrekken aan de harde wet die Engeland nu beheerst: dis cipline en versobering. En zelfs ln Engeland zijn er mensen die ook deze wet zouden willen ontduiken. Kamelen-baby geboren. Btf het circus Strass- burger, dat momenteel in het vaste circusge bouw te Scheveüingen optreedt, is een kameel- tje geboren. Moeder en dochter maken het uit stekend. De kamelen- baby kreeg de naam Molly". De komende verkie zingen ln Hongarije. Zeven van de tien partijen in Hongarije, die een aanvraag hebben ingediend, hebben toe stemming gekregen aan de 31 Augustus te houden verkiezin gen deel te nemen, aldus radio Boedapest. De gezanten van Engeland en Amerika te Boedapest heb ben de Hongaarse eerste mi nister nota's van hun regerin gen overhandigd, waarin wordt verzocht maatregelen te ne men tegen eventuele „misbrui ken" bij de verkiezingen. Volgens te Washington ont vangen berichten zouden onge veer een millloen Hongaren 20 procent van de kiezers reeds van stemming zijn uit gesloten, op grond van de vreemdste beschuldigingen. Recordzomer van 1911 ver geklopt. Geen regen, wel een vleugje koelte verwacht. Weer een zeetinbagger- molen vertrokken. Zonder veel uiterlijk vertoon heeft Maandagmorgen de mo- torslcepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst een der laatste van de zes in Nederland vervaar digde tinbaggermolens op sleeptouw genomen. In alle vroegte werd te Schiedam, waar de „Maras" nog aan de kade van de werf Gusto lag, vastgemaakt, geassisteerd door enkele riviersleepbootics cn het duurde niet lang, of het ge vaarte had het midden van de rivier bereikt en het gebrui kelijke stapvoetstempo ver kregen, dat de gehele reis naar Bllllton door zal moeten wor den Vastgehouden. Er was op nieuw veel belangstelling langs de oevers van Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg, vooral ook weer in de thuishaven van de zeeslepers, Maassluis. Reeds om half tien voer de sleep de pieren van Hoek van Holland uit en zete koers naar het Ka naal. Indonesiërs dreigen met doodstraf. Do republikeinse regering te Djogja heeft de doodstraf bevolen voor ieder, die schul dig bevonden wordt aan moord op Chinezen geduren de de Nederlands-republikein se gevechten. De republikein se regering heeft verder o.m. gelast om de Chinezen, die in bewaringsRampen waren on dergebracht, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Voorts moeten huizen van Chinezen, welke-tijdens de „Nederland se inval" werden verwoest, opgebouwd worden. BUITENLANDSE VER TEGENWOORDIGERS. Een woordvoerder van de re publikeinse regering heeft ver klaard, dat zijn regering do aanstelling van officiële verte genwoordigers in India en Pa kistan alsmede het zenden van gezanten naar de Arabische landen, overweegt chinese consul-gene raal naarT>jogja? De republikeinse regering is voornemens om dc Chinese consul-generaal te Batavia voor een bezoek n—jog ja uit Ie nodigen, om op de hoogte te stellen hoe de Chinese ge meenschap in do republiek leeft DE MIJNT IN ENGELA/^ Tot op heden zijn 80 ïyken van slachtoffers van do myn- ramp in Engeland geborgen. Van do 117 mijnwerkers, die zich ln de mijn bevonden, heo- bcn tien man ten tijde van de explosie zich weten te red den. Drie mijnwerkers kwa men 20 uur later levend te voorschijn. Er worden nog 24 mijnwerkers vermist. Een ge deelte van do mijn is nog steeds niet doorzocht. De bur- S omeester van Whitehaven eeft het initiatief genomen tot een nationale steunactie voor do nagelaten betrekkin gen van de omgekomen mijn werkers. Zaterdag kon de Haagse politie op het Schevenlngse strand 97 „verdwaalde" kinde ren aan hun ouders terugge- ven. Zondag waren het er 203 Reeds meer dan een weck lang stuurt de zon overdag on afgebroken. slechts nu en dan enlnderd door een klein wolk- haar verzengende stralen, elen vragen zich af, of dit droge, zonnige, warme weer nu nooit meer ophoudt en denken terug aan de beruchte zomer uit vroeger jaren, 1911! In dat jaar werd ook een aantal hitterecords gebroken was aan het einde van de zomer op zeer vele plaatsen het gras volledig geschroeid. Wanneer men dc zomer van nu vergelükt met die van 1911 dan blijkt dat, wat warmte betreft,, dit jaar. 1911 ver achter zich zal latei). In 1911 werden in de Bilt tot i met September 42 dagen met een maximum temperatuur van meer dan 25 graden (z.g. zomerse dagen) opgetekend. Reeds op 17 Augustus van dit jaar werd dit aantal be reikt. Ook leverde dit jaar reeds meer tropische dagen op (da gen met een maximum tempe ratuur van meer dan 30 gra den) namelijk 16 tegen 13 in 1911, waarvan 2 in September. De zomer die we nu beleven is een van de allerwarmste van do laatste 100 jaar, wel zeer merkwaardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwen! Later zal de jeugd van nu verhalen vertel len over de beruchte zomer en winter van 1947, evenals de oudere generatie steeds nog veel te vertellen heeft over de winter van 1890 en de zomer van 1911. Beide zjjn echter nu ont troond. Slechts in één opzicht was do zomer van 1911 nog schadelijker voor landbouw en veeteelt'. In Juli en Augustus viel toen in de Bilt tezamen slechts 38 mm. regen, terwijl er nu tewminste nog enkele da gen voorkwamen, die de dor stige natuur wat verlichting brachten. Zo viel te de Bilt van lb op 11 Juli 39 mm. en van 5 op 6 Augustus 41 mm. regen, dus in beide gevallen meer dan in 1911 in twee maanden. De voortdurende felle zonne straling begint echter ook nu zeer schadelijke gevolgen te kr\jgen en velen zien iedere dag uit naar de eerste tekenen, die op flinke regenval zouden dui den, hoewel de vacantiegangers van dit fraaie weer maar niet genoeg kunnen krijgen. Wat zjjn nu de verwachtin gen? Hoewel het geven van een verwachting op langere termijn zeer moeilijk is, hebben wij ge meend, gezien de grote belan gen die er thans me<e gemoeid zijn, deze toch te moeten ge ven, hoewel de trefzekerheid van een dergelijke verwachting uit de aard der zaak minder groot is dan van een verwach ting met korte geldigheidsduur. Het ziet er naar uit, dat het thans heersende weertype -met droog en zeer zonnig weer nog wel de hele week kan aanhou den. Wanneer men dus de schadelijke gevolgen van de aanhoudende droogte kan ver minderen door het geven van water, op welke wijze dan ook, dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweersbuien blijft gering daar de lucht nog veel te wei nig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets getem perd worden, omdat de wind aanvankelijk wat meer naar heb,Noord-Oosten gaat en over Zweden* iets minder warme lucht wordt aangevoerd. Het overwerk begonnen. Maandag 18 Augustus is de onlangs bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" door de directie voorgestelde overwerkregeling ingegaan. Er zal 53 uur per week worden gewerkt totdat de overeengekomen 25.000 manwe- ken zijn opgebruikt. Zaterdags zal het werk op de normale tijd worden beëindigd. Dit be tekent, dat er gedurende on geveer twee maanden door het gehele bedrijf overgewerkt zal worden, waarna het resteren de aantal mamvcken door de daarvoor in aanmerking ko mende afdelingen zal worden opgebruikt. Bovendien heeft de directie van „De Schelde" besloten om dit jaar een extra gratificatie te geven ten bedrage van het loon voor 30 werkuren. Maandagochtend heeft de heer A. Smit, namens dc direc tie in een bijeenkomst met de volledige kern, zijn vreugde uitgesproken over het ingaan van de overwerkregling. Hij noemde het daarbij een verblij dend teken, ^lat de mensen be grijpen, dat we alleen tot be tere toestanden kunnen komen door te werken. Spr. zeide overtuigd te zijn, dat zowel voor het bedrijf als voor het personeel het overwerk goede vruchten af zal werpen. Zullen Zeeuwse bakkers staken SOLIDAIR MET HOLLANDSE COLLEGA'S Naar wij vernemen zullen ook de Zeeuwse bakkers met alle hun ten dienste staande middelen pogen te bereiken, dat zij op een naar hun me ning juiste wijze door minister Mansholt zullen worden behan deld. Zij hebben zich solidair verklaard met hun collega's in Amsterdam en zullen zo no dig een korte proteststaking proclameren. Waarschijnlijk zal in een van de komende da gen een grote protestvergade ring worden gehouden. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officier-fiscaal bij het bijz. gerechtshof te 's-Her.to- genbosch heeft wederom 12 personen voorwaardelijk bulten vervolging gesteld van wie twee f 1000 en één f 175 zullen moeten betalen. De officier fiscaal voor Jeugdzaken heeft één persoon buiten vervolging gesteld onder bepaalde voor waarden. Verder zijn 11 personen on voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld. Mateloze ellende Winston Churchill heeft ln een van zijn woning in Kent uitge- zonden rede de bevolking van Engeland ernstig gewaarschuwd dat een bijna mateloze ellende en tegenspoed haar wacht, In dien zij zich onderwerpt aan totalitaire dwang en totalitair bestuur. Churchill beschuldig de de Labourregering van een groot wanbeleid door de Ameri kaanse dollarlening zonder ver stand en inzicht uit te geven, Klachten en wensen van Zeeland. Zaterdagmalddag kwamen in hotel „Terminus" te Goes een aantal damea en heren, die werkten voor de W.F.A., bijeen om de fcerezen moeilijkheden onder de ogen te zien en over de toekomst van het werk te overleggen. Onder dc aanwezigen waren o.a. mr. W. C. ten Kate, bur gemeester van Goes en eere- voorzitter van het plaatselijk comité, de heer G. v. Veelo uit Den Haag. lid van het voorlo pig hoofdbestuur van dc in- voorberciding zynde nieuwe organisatie. De vergadering stond onder leading van de heer J. C. H. H olim an uit Goes, die na een woord van welkom, het woord gaf aan de heer van Veclo. Deze gaf een uiteenzetting van de moeilijkheden tot nu toe- ondervonden en gaf toe, dat men te Idealistisch is geweest. Vooral met Engeland, deden zich moeilijkheden voor en, de organisatie was daar topzwaar geworden en ls financieel mis gelopen. Wat de toestand ln de schuilkelder betrof, waarin Nederlandse jongelui moesten vertroeven, kan gpr- verzeke ren, dat die prima in orde was, maar hfl geeft toe, dat het toch niet de bedoeling was de kinderen niet direct naar hun adressen te doen doorreizen. Het is gebleken, dat niet alle leiders voor dit werk geschikt zijn en er moet dan ook een ':r«chtlg hoofdbestuur komen, dnt onnod.ge uitgaven tegen - en vcvzckerd vyeet :.!i cp dit; terrein geschikte personen aüs organisatoren en leiders. De bedoeling is tnans alles te reorganiseren en op 1 Sep tember komt het voorlopig aangewezen hoofdbestuur bij een om voor 1948 zo goed mo gelijke voorbereiding te tref fen. Burgemeester ten Kate meende, dat vooraf vast moet staan, dat ook met name in Engeland alles prima in orde is voordat men er de kinderen heen brengt*. Dat thans ruim 1500 kinderen niet terug kun nen en het Engelse ministerie van buitenlandse zaken en de gezantschappen van Denemar ken en Nederland moeten hel pen. vindt spr. zeer verkeerd. De heer Hollman heeft daar op de verlangens van Zeelnnd uiteengezet in verband met de reorganisatie van de W.F.A. en doen uitkomen, dat men moet hebben een krachtig hoofdbestuur met afdelingsbe sturen en goede leiders in alle provincies. Zo mogelijk moet het geheel een privaatrechter lijke vorm krijgen. Een tweede directeur zou zeker gewenst zijn en spr. noemt daarvoor de heer Stein Pinto. Zowel de vier genoemde he ren als andere aanwezige da mes cn heren brachten nog verschillende klachten en op merkingen naar voren. Daar bij kwam o.a. naar voren, dat dè leidsters en leiders niet al tijd de meest geschikte per sonen bleken te zijn. Het inroe pen van de hulp van kerkelij ke overheid of van dc V.V.V. a werd naar voren gebracht, doch vond geen instemming. Wel werd de wens naar voren gebracht de W.F.A. een re geringszaak te doen zijn. daarbij partijschap en klasse vooroordeel tellend boven de noden van het land, en van het voorstellen van maatrege len, welke ver blijven beneden het niveau, waarop de acute economische crisis van Enge land moet worden opgelost. Churohill critiseerde de dwangmaatregelen, welke mi nister-president Attlee verle den week in het parlement heeft aangekondigd. Het enig alternatief, aldus Churchill, is een intensieve strijd om het bestaan op basis van het systeem van concurrerende scflectiie. „Alleen door persoon lijke inspanning, vrije onderne ming en vindingrijkheid met alle daaraan verbonden risico's en mislukkingen, met alle on gelijke beloningen en vergoe dingen kan een bevolking van 47 millloen zich op dit. kleine eiland in leven houden". Churchill eindigde met de woorden: „Alleen langs de weg der vrijheid kan Enigeland zijn heil verwerven". Torpedobootjager Piet Hein naar Viissingen. Naar wi| vernemen zal eer lang de topedobootjager Plet Hein, die thans nog in Indië vertoeft, voor reparatlewerk- zaamhedeu naar Viissingen ko men. Het oorlogsschip zal op de werf der N.V. Kon. Mij. De Schelde worden gerepareerd. De werkgelegenheid. Op 9 Augustus 1947 stonden ingeschreven 417 (38) perso nen, waarvan er 231 in de D. U. W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 9 Au gustus 1947 werden 909 (33) fiersonen geplaatst. Het aan- al overgebleven aanvragen bedroeg 2549 (282). De tussen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.' Walcheren: leerling zetter, drukkers, stoffeerders, bouw vakarbeiders, meubelmakers, leerling zager, kistenmakers, kleermakers, lederbewerker, slijper, loodgieter, zandvor- mers, bankwerker, revolver draaier, naaimachinemonteur, smid, automonteur, hulp-mon teur, electriciën, leerjongen autogarage, rijwielmonteur, leerling koperslagers, metaal bewerkers, koks en hulp-koks (intern), arbeiders melkfa- fabriek, landarbeiders, bloe mist, loondorsers, etaleur, ver kopers, pakhuisknecht, maga zijnbedienden, transportarbei der, kantoorpersoneel, wissel loper, ongeschoolde arbeiders. Hoedenmodiste, kapsters, meisjes atelier, paksters, win kelpersoneel, verpleegster, kan toorpersoneel, huishoudelijk personeel. Zuid-Beveland: Aankomende arbeiders drukkerij, drukkers, zetters, bouwvakarbeiders, zeilmaker, smeden, automon teurs. bankwerker, fabrieks arbeiders, electriciën, aanko mende verwarmingsmonteur, fitter-electriciën, stoker, draai er, boekbinders, bakkersknecht, kruideniersbediende, landar beiders, petroleumventer, ki osk-kranten en boekenverko per, loopjongen, bakschipper, transportarbeiders, kantoorbe diende, bewakers, ongeschoolde arbeiders. Wasserijarbeidsters, lcousen- reparatrice, leerling verpleeg sters, kantoorpersoneel, huis houdelijk personeel. Tholen: Bouwvakarbeiders, monteur, bankwerker-draaier, electriciën-loodgieter, landar beiders, schippersknecht, huis houdelijk personeel. Schouwen-Dulveland: Be hangers. stoffeerders, bouw vakarbeiders, meubelmaker, kappers, schoenmaker, smeden, wagenmaker, hotelbedienden, leerling kellner, loopknecht, bezorger. Naaister, huishoudelijk per soneel. Zeeuws-Vlaanderen: Stof feerders, bouwvakarbeiders, handzetters, koerwerkers, meu belmakers, surveillanten, fa- bricatiearbeiders, leerling kap pers, automonteurs, bankwer ker, smeden, stokers, loodgie ters, textielarbeiders, electri- ciëns, draaiers, landarbeiders, vlasbewerkers, tuinder, loop jongen, transportarbeiders, sjouwers glasfabriek, kantoor personeel, hulpbesteller P.T.T. Kapster, leerling: kapster, kousen reparatricc, tcxtielar- beidsters, chef afd. textielfa briek, verkoopsters, kamer meisjes, kookster, leerling ver pleegster, huishoudelijk perso neel. Aanbiedingen bij het Gewes- telttk Arbeidsbureau te Mid delburg of haar Bijkantoren te Viissingen, Goes, Kruinin- gen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst," Oostburg en Sas van Gent. CHR. ONDERWIJZER EN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Na alles wat daarover in eigen kring is' geschreven en gesproken heeft het hoofdbe stuur van de Ver. van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeese gewesten een commissie be noemd om van rapport te die nen over de vraag of het lid maatschap der vereniging ver enigbaar is met dat van de Partij van de Arbeid. Uit eigen kring heeft het hoofdbestuur in deze commissie benoemd de heren A. v. Andel te Utrecht, voorzitter, D. P. Bothof te 's-Gravenhage, dir. van het bu reau der vereniging, die tevens als secr. der commissie funge ren zal. H. J. Hulszoon en D. H. Dulmer. Voorts benoemde het H. B. in deze commissie de heren prof. dr. K. Dijk te Am sterdam, voor de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, ds. M. v, Grieken, em. pred. te Arnhem, voor de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs; Mr. G. Th. Donner tc Scheveningen voor het Geref. Schoolverband; Prof. dr. G. C. v. Niftrik te Amsterdam voor de Ver. voor Chr. Volksonderwijs; T. C. Bos te Utrecht voor de Unie van Chr. onderwijzers en H. v. d. Tol te Rotterdam voor de Ver. tot bevordering van de belan gen van het Chr. Mulo. Mieuws in een notedop De Belgische auteur Mau rice Maeterlinck, die sinds 1940 als emigrant in Amerika leef de, is naar Europa terugge keerd. Het Rijksmuseum blijft het centrum van de belangstel ling voor de fifezoekers van Amsterdam vormen. Het totaal aantal bezoekers iè reeds de 80.000 gepasseerd. Een 49-jarige filiaalhou der te Voorburg is van het dak zijner woning gevallen. Hij was op slag dood. In het kantoor van een grossierderij te 's-Gravenhage is ingebroken. Er worden 10.000.alsmede enige hon- derden rantsoenbonnen voor suiker, zeep, bloem en boter vermist. Drie zwemsters, die zich Zondagmiddag te Scheveningen nabij een golfbreker te ver in zee hadden gewaagd en in le vensgevaar verkeerden, werden door een brigadier, twee agen ten en twee Durgers gered. Prins Bernhard onthulde Zaterdagmiddag te Gorlnchem een monument voor Pater Bleys, in de Illegaliteit bekend als Pater Lodewijk, die twee jaar geleden bij een auto-onge luk op deze plaats het leven verloor. Het merendeel van de in woners van Alcano (Sicilië) heeft de stad moeten verlaten, daar tengevolge van een ge weldig onweer het water in de straten een hoogte van 2 meter heeft bereikt. Tijdens een buitengewoon congres van de Franse socialis tische jeugdverenigingen, is met 254 tegen 2 stemmen be sloten tot een volledige breuk met de Franse socialistische partij. Z.V.U. toneel en concerten ln 1947-1948. Zoals wij reeds eerder meld den, hangt het slagen van het concert- en toneelseizoen '47- '48 af van het tijdig inleveren der Ingevulde aanmeldingsfor mulieren voor abonnements voorstellingen, die in het ex tra nummer van de „Zee meeuw" gedrukt staan. In de ze „Zeemeeuw" ls hierop reeds met nadruk gewezen. De kun stenaars en gezelschappen zijn bereid gevonden om met de Z.V.U. voorlopige afspraken te maken onder de zeer uit drukkelijke voorwaarde dat de definitieve beslissing over de ze afspraken vóór 1 Sept. a.s. door ae Z.V.U. wordt gegeven. Om de kostbare voorstellin gen mogelijk te maken moet de Z.V.U. zeker zijn van een be paald minimum aantal bezoe kers. Dit zijn de redenen waar om de Z.V.U. reeds in Augus tus (vacantietjid!) de inschrij ving voor abonnem. moest openstellen en waarom zij er niet genoeg op kan aandringen de ingevulde formulieren vóór 23 Aug. in te zenden. Men moet er zich reken schap van geven, dat indien het benodigde minimum aan tal opgaven niet op tyd bin nen is, de voorstellingen niet gewaarborgd kunnen worden en tengevolge hiervan het ge projecteerde concert- en to neelplan niet 'kan doorgaan! Laat men er dus vooral niet op speculeren dat „de voor stellingen toch wel doorgaan", want dit is niet juist. Voor het culturele leven van Zeeland ln het komende win terseizoen is er dus zeer veel, zo niet hlles, aan gelegen, dat de liefhebbers van toneel en muziek reeds thans van deze liefde blijk geven. Zonder voldoende inschrij vingen deze winter geen to neel en geen muziek! Kath. verkenners op bedevaart naar Middelburg. Enkele honderden Katho lieke verkenners uit tal van plaatsen in ons land hebben in het afgelopen weekend de jaarlijkse bedevaart naar O. L. Vrouwe van de Polder te Middelburg gemaajet, zulks.op uitnodiging van het Verken ners-Bedevaart-Comité van de Middelburgse padvinders- groep „O. L.Vrouwe van de Polder". Zaterdagavond werd op het Molenwaterterrein een groot kampvuur gehouden, waar voor ook van de ztfde der burgerij veel belangstelling bestond. In een wijde kring om het hoge pagodevuur za ten de padvinders, terwijl de genodigden, waaronder het lid der Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes en het gemeen teraadslid van Middelburg, de heer L. J. van 't Westende, op banken waren gezeten. De heer A. v. d. Pluym uit Breda, die de leiding van deze bijeenkomst had, wist er di rect de juiste kampsfeer in te krygen. Onder zijn bewegelij ke supervisie werden yells uitgebracht en canons gezon gen, terwijl een groep uit Warmond een boksersdans uitvoerde en drie Belgische gasten kostelijke parodieën te beste gaven. Met omlijsting van zang door de verkenners van Warmond en declamatie door commissaris W. Hertogs, vertelde prof K. J. Derkt S.J. tenslotte een kampverhaal over een middeleeuwse bede vaart naar de Vrouwenpolder. Zondag vertoefden de ver kenners de gehele dag in Vrouwenpolder, wa>r o.m. een Mis werd opgedragen en een processie gehouden. Doopsgezinde kerkdienst in de aether. Zondagmorgen heeft de I.K. O.R. via de Vrijzinnig Protes tantse Radio-omroep de kerk dienst van de Doopsgezinde kerk te Middelburg uitgezon den. Voorgangster in deze dienst was mej. dr. A. H. A. Bakker. Doopsgezind predi kante te Middelburg, die haar preek gebaseerd had op ge deelten uit het 8e hoofdstuk van het eerste boek der Ko ningen. Aan deze kerkdienst werd door de omroeper vooraf een korte inleiding gehouden, waar in hy tevens mei. dr. Bakker gelegenheid gaf iets te vertel len over het wedervaren van de Doopsgezinde gemeente en kerk gedurende de oorlogsja ren en de hulp van Amerikaan se Quakers, Brethem en Men- nonites aan Walcheren. Spe ciaal noemde z(j daarbjj de Mennonieten, die in St. Jans- kerke bivakkeren en meehel pen aan het herstel van de oor logsschade op het eiland. AARDENBURGSE KINDE REN NAAR HILVERSUM. Zaterdagmorgen zijn uit Aar denburg een 30-tal kinderen der lagere scholen naar Hilver sum vertrokken, waar zij drie weken zullen vertoeven. Door de Hilversumse speeltuinvere niging „Kleuterzorg" zullen ze b(j verschillende families wor den ondergebracht. Overdag zullen ze echter gezamenlijk tochten door de mooie omge ving maken. Yerseke ER WORDT GEBOUWD. De nieuwbouw van de 18 woningen in de Stengc te Yer seke heeft een aanvang ge nomen. Het grootste probleem, de hulsvesting der arbeiders, is overwonnen en ze zijn thans ondergebracht in de bovenzaal van hotel „Oesterbeurs". CONCERT Zaterdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Mozart" onder begunstiging van pracht zo merweer, een concert in de mu ziektent op de Paardenmarkt. Onder leiding van de directeur P. Huysse werd een negental muzieknummers ten gehore gebracht voor een zeer aan dachtig publiek. KANTOORGEBOUW Op de haven te Yerseke is men thans begonnen aan het bouwen van een kantoorge bouw voor het agentschap van het Aan- en Verkoopkantoor van Mosselen. Dit ter vervan ging van het tydens de oor logshandelingen weggebombar deerde gebouw aan de Haven- dijk. Middelburg KANTOOR LANDBOUW- HERSTEL VERPLAATST. Het districtskantoor Walche ren van Landbouwherstel te Middelburg is verplaatst van de Bierkade naar de Loskade no. 27. BENOEMING. Bij K.B. is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg Mr. A. C. van Epenhuysen, voorzitter van de Raad van Arbeid te Middelburg. EERVOL ONTSLAG. Bij K.B. is op zyn verzoek met ingang van 1 Augustus 1947 aan Mr. W. F. E. barorf van der Feltz, oud-officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg, eer vol ontslagverleend uit zijn functie van rechtsgeleerd raadsheer-plaatsvervanger in het bijzonder gerechtshof te •s-Gravenhage. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Getrouwd: M. A. Berreyoets, 24 j. en G. W. Fokkelman, 26 j. A. Polderman, 49 j. en J. M. 'Vijverberg, 38 j. Bevallen: M. van Loo, geb. Sies, z.; A. de Zeeuw, geb. Klink, z.; C. M. Boer, geb. Kloet, d. Overleden: J. Walkier, wed. van J. L. Cashoek, 77 j. TERNEUZEN. Bevallen: A. P. Callevan den Bruele, d.; M. P. van HoornRomeijn, d.; J. Murre van Driel, z.J. J. Oostdyk Dooms, d.; L. M. van Strien— van Overbeek, d.; B. M. A. HermanArbroscheer, d.; E. van LangeveldeDrabbe, z.; D. de BokxDieleman, z.; M. Doornebosde Mul, d.; J. L. Oppeneerde Later, z. Ondertrouwd: J. B. Pluim, 27 j. en J. H. J. Wiskerke, 26 j.; R. A. de Smet, 34 J. en A. M. M. Taalman, 25 j.; F.. Bui- ze, 22 j. en M. A. Riemens, 23 jaar. Getrouwd: P. C. Luijcks, 25 j. en M. H. van Dam, 27 j.; C. C. de Mareé, 23 j. en A. Kolijn, 21 jaar. Overleden: H. Allaart, 84 j., echtgen. van L. van dier Welle; A. van Olst, 61 j. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. L. M. Groesser, 27 j. en J. Baas, 21 j.; E. Olijslager, 28 j. en J. M. E. Wevers, 28 j.; L. An- tonissen, 26 j. en P. A. van der Welle, 22 j. Getrouwd: D. R. Baker, 27 1. en 1. R. Vernaeve, 25 j.; J. Minnaard, 30 j. en P. Ku- zee, 25 j.; J. Schepen, 40 J. en A. de Vries, 34 j.; Ch. P. Heijman, 30 j. en D. S. Nag- tegaal, 23 j.; J. Wevers, 26 j. en M. E. F. Neillie, 26 j.; W. F. Kieboom, 30 j. en C. M. J. de la Cousine, 19 j. Bevallen: S. Stroo, geb. Ser- vaas, d.;, D. Hoorens, geb. van den Berg, z.; N. de Smit, geb. Leendertse, d. Overleden: F. R. Russell, 39 1.; Ch. Summerhaijes, 22 j.; P. Wedlock, 41 j.; G. J. Provoost, 3 j. MIDDELBURG. Ondertrouwd: N. Speijer, 51 j. en P. S. Dletsche, 33 j. Getrouwd: A. Lampert, 25 1. en P. Dekker, 24 i.G. de Voogd, 23 j. en L. Klercq, 23 1.; M. Sanderse, 64 i. en T. Suurmond, 57 j.; S. Taal, 55 J. en D. Korporaal, 57 j. BevallenP. C. M. E. J. Schuling8, geb. de Vries, z.: M. A. E. Vïnke, geb. Schonis, z.; B. A. H. Buursink, geb. Carmiggeltz, z.; A. E. Vader, geb. Minneboo, d.; G. Dekker, geb. Roelse, d.; J. J. van Loo, geb. Leynse, d.; A. Huijbregt- se, geb. Mondeel, d.; J. Poort vliet, geb. Plantefeber, d.; G. E. Graaf huis, geb. Blach, d.; D. Midavaine, geb. de Groot, d.; A. M. Janisse, geb. Schuc- ring, d. Overleden: K. F. H. Acda, 61 j., geh. met W. de Voogd: J. W. den Hollander, 70 J., geh. met J. P. A. van Aart- sen; L. Barentsen, 83 j., wedn. P. Phillpse; A. Wagenaar, 56 j„ geh. met M. A. v. Riet: M. Tevel, 22 j., ongeh. d. RILLAND-BATH. Bevallen: P. A. H. Wiskerke- Lobbezoo, z.; W. L. Murre- Wisse, d.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14