Partij van de Arbeid blijft achter de regering UIT DE PROVINCIE Aanval van Churchill op het Labour-bewind De toekomst van de W.F.A. WALCHEREN De warmte Zuid-Beveland MILITAIRE BEZETTING MAG REPUBLIEK NIET AANTASTEN. Nadat de voorzitter der P. v. d. Arbeid, de heer K Vor- rink, Vrijdagavond ln Krasna- polsky te Amsterdam het bui tengewoon huishoudelijk con gres der part» had geopend en prof. J. H. A. Logeman zjjn referaat, Ds. J. J. Buskes en do heer J. de Kadt hun co- referaten over het Indonesisch probleem hadden gehouden, werden Zaterdagmorgen de discussies met de referenten geopend. Bijna 10 Jer ruim 500 aanwezige ofdelings-gedele- geerden voerden daarbij het woord. Bovendien, zo deelde het partijbestuur na afloop van het congres dat niet toeganke lijk was voor de pers aan het A.N.P. mede, „verstrekten prof. dr. W. Schermerhorn en minister Dreca waardevolle in lichtingen, mot behulp waarvan de aanwezigen zich zorgvuldig rekenschap hebben kunnen ven van ac actuele verhouc gen in Indonesië en die op in ternationaal gebied." In onderling overleg met een aantal woordvoerders uit het congres ging het partijbestuur er toe over de redactie ener ontwerp-resolutie aan te vul len en te verbeteren. Na een voortgezette behandeling werd des middags tegen 5 uur deze resolutio aanvaard. Slechts 22 Tribunaal Temeuzen. Verkeerde leider. Op 21 Juli 11. werd door het tribunaal te Terncuzen behan deld do zaak tegen de 44-j. lei der van het bijkantoor van het Qew. Arbeidsbureau te Hulst. E. F. de Block, die hulp aan de vijand zou hebben verleend door het uitzenden van arbei ders naar Duitsland enz. C Er werden in deze zitting een groot aantal getuigen gehoord, doch do voorzitter achtte het nodig nog meerdere getuigen to horen. Zaterdag j.l. werd dit getui genverhoor voortgezet. Een wachtmeester der mare chaussee kwam verklaren, dat de Block bij de politie een op gave vroeg van de namen van zwarthandelaren. Enkele ande re politiemannen wisten echter niets bezwarend van de Block, omreden de poatcommandant, #cn berucht N.S.B.-cr, weinig mededeelzaam was. Een andere gftuige, die naar Duitsland was gezonden door de Block, verklaarde dat hij, ondanks dat hij door-een Duits dokter, wegens een manke ment aan zjjn voet, uitstel had gekregen door ae Block toch naar Duitsland werd ge zonden. Hot verhoor van de overige getuigen leverde weinig nieuwe gezichtspunten, alleen kwam tot uiting dat speciaal uit de omgeving van Hulst vele arbei ders vrijwillig naar Duitsland zjjn gegaan, als gevolg van het feit, dat dezo arbeiders, bij werkloosheid, van de gemeente geen steun kregen. Mr. P. C. Adriaanse hield een knap pleidooi, enkele malen door de voorzitter onderbroken, waarin pl. de beschuldigingen tegen de Block trachtte te ont zenuwen. Pl. was van mening dat do Block veel mensen uit Duisland heeft gehouden en dat hij onverdiend 14 maanden is geïnterneerd geweest. Daar om verzocht pleiter tegen de Block geen verdere maatrege len op to leggen doch de be schuldiging vervallen te verkla ren. UiUtspraak 28 Augustus a.s. te Goes. Kerknieuws BEVESTIGING EN INTREDE Ds. S. van Wouwe van Ma- rum, beroepen predikant bij de Gcref. Kerk te Sesooskerke (W.), hoopt Zondag 28 Sep tember a.s., des middags intre de te doen, na de morgens be vestigd te zijn door Ds. J. Kop- pe van Appfngedam. Vechtpartij in de Jordaan. In het centrum van de Am sterdamse volksbuurt de Jor daan, waar de straathandel welig tiert, hielden twee Am sterdamse agenten van politie een zwart-handelaar aan. Toen zy aanstalten maakten hem naar"t politiebureau over te brengen, begon hfl zich te ver zetten. Het opdringende pu bliek toonde zioh solidair met do arrestant en toen een der agenten met de zwarte hande laar op straat viel, begon het publiek hem tegen het hoofd en tegen zijn lichaam te trap pen. De ander werd intussen door de overige omstanders buiten gevecht gesteld. Tenslotte wisten de agenten zich met hun gummistokken en door het lossen van waar schuwingsschoten uit hun be narde positie te bevrijden. De zwarte handelaar werd gear resteerd maar de schuldigen onder het publiek wisten te ontsnappen. afgevaardigden stemden tegen en 2 blanco. DE RESOLUTIE. ..Die] ernst ep doordronge der situatie," en van de zo luidt de cn van «ei Linggadjatl, i vrije, onbelnvl het volk niet resolutie o.nu, „acht het con gres noodzakelijk, dat a. duidelijk wordt uitgespro ken, dat de eenmaal erken de territoriale omvang van de republiek Indonesia en haar eigen politieke leven niet worden aangetast, door de militaire bezetting; b. gewaakt zal worden tegen misbruik van de artikelen 8 4 van het aceoord van waardoor de nvloede wil van niet tot uiting zou komen; de interim-regering zo spoe- dlg mogelijk worde ge vormd, in samenwerking met de republiek Indonesia en met de andere Indonesi sche staten; de regering zal willen me dewerken tot alle redelllke maatregelen, die ertoe kun nen lelden, dat inderdaad aan weerszijden daden van geweld achterwege blijven cn zo spoedig mogelijk de rust en veiligheid zullen worden verzekerd door bur gerlijke politie; daardoor aldus de demobi lisatie der wederzijdse troe- Senmachten worde bevor- ord." DE AMBTENAREN. Het congres acht het nood zakelijk, dat met groter kracht dan tot dusverre worde opge treden tegen ambtenaren, die ln hun ambt het regeringsbe leid weerstreven. Het meent ten slotte, dat een waarborg voor de goede uit voering van een progressief re geringsbeleid moet worden ge zocht in een collegiale leiding, weshalve het behoud en desno- dig de hervorming van de Commissie-Generaal gewenst is. Kamelen-baby geboren. Bij het circus Strass burger, dat momenteel ln liet vaste circusge bouw te Scheveningen optreedt, ia een kameel- tie geboren. Moeder en dochter maken het uit stekend De kamelen- baby kreeg de naam „Molly". Amerikaans vliegtuig verongelukt. 120 K.M. van de Sandwich eilanden is een Amerikaans vliegtuig, met George Atche- son, de politieke raadsman van generaal Mac Arthur, aan boord, in zee gestort. Ook eni ge Amerikaanse generaals be vonden zich aan boord van de ze machine. Atcheson zou be horen tot de drie overlevenden, van wie tot dusver melding wordt gemaakt. De komende verkie zingen in Hongarije. Zeven van de tien partijen in Hongarije, die een aanvraag hebben ingediend, hebben toe stemming gekregen aan de 31 Augustus te houden verkiezin- ;en deel te nemen, aldus radio De gezanten van Engeland en Amerika te Boedapest heb ben de Hongaarse eerste mi nister nota's van hun regerin gen overhandigd, waarin wordt verzocht maatregelen te ne men tegen eventuele „misbrui ken"- bij de verkiezingen. Volgens te Washington ont vangen berichten zouden onge veer een millloen Hongaren 20 procent van de kiezers ds van stemming zijn uit gesloten, op grond van de vreemdste beschuldigingen. Burgerlijke stand KRUININ GEN. Ondertrouwd: D. van Dam me, 21 j. en A. A. Schipper, 21 j.; C. R. L. Gebruers, 33 en C. J. M. Simons, 41 j. Getrouwd: A. D. v. Liere, 30 j. en A. J. Vermeulen. Bevallen: H. J. van den Ber ge, geb. de Jonge, d. Mateloze ellende Winston Churchill heeft in een van zijn woning in Kent uitge zonden redie de bevolking- van Engeland ernstig gewaarschuwd dat een btlna mateloze ellende en tegenspoed haar wacht, in dien 'zij zich ondierwerpt aan totalitaire dwang en totalitair bestuur. Churchill beschuldig de de Labourregering van een groot wanbeleid door de Ameri kaanse dollarlening zonder ver stand en inzicht uit te geven, daarbij partijschap en klasse vooroordeel tellend boven de noden van het land, en van het voorstellen van maatrege len, welke ver blijven beneden het niveau, waaróp de acute economische crisis van Enge land moet worden opgelost. Churchill critiseerde de dwangmaatregelen, welke mi nister-president Attlee verle den week in het parlement heeft aangekondigd. Het enig alternatief, alchr-i Churchill, is een intensieve strijd om het (Ingezonden mededeling) TEGEN PUNEN SNEUE ZEKERE WERKING^ Z wi t-s a I et t e n Nieuws ln een notedop - Prins Ferdinand, de zoon van de enkele dagen geleden gestorven prinses Hermlne, zal Maandag voor het Britse militaire gerecht moeten ver schijnen. Op last van het militaire bestuur zijn in de Sow jet- zóne alle detectivebureaux op geheven. De Sowjet-ministerraad heeft een commissie benoemd, die de viering op 7 September van het 800-jarig bestaan van Moskou zal organiseren. Naar te Canberra wordt vernomen zal generaal Mac Arthur, die thans 68 jaar oud ls. het volgend jaar zijn ambt van geallieerd opperbevelheb ber in Japan neerleggen. Op het hoofdkantoor der V. N. is een officiële brief uit Karatsji ontvangen, waarin Pakistan verzoekt als lid tot de organisatie der V. N. te worden toegelaten. Albornez heeft te Mexi co een telegram van Barrio, hoofd van de Spaanse republi keinse regering, ontvangen, waarin deze hem opdraagt een kabinet te vormen. Dr. Baumgartner, de beierse minister van voedsel voorziening heeft verklaard, dat de jongste bosbranden in Beieren aan sabotage te wjj- ten zpn. Het Thu ringer woud wordt door een grote menigte kevers, die de schors der bo men aanvreet, bedreigd Het ss. „Nieuw Amster dam" van dc Holland Ameri- kaïyn is te Southampton aan gekomen. waar het zal dok ken. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag Is het be kende veerhuis te Beesd tot de grond toe afgebrand. bestaan op basis van het systeem van concurrerende selectie. „Alleen door persoon lijke inspanning, vrije onderne ming en vindingrijkheid met alle daaraan verbonden risico,'s en mislukkingen, met alle on gelijke beloningen en vergoe dingen kan een bevolking van 47 miliioen zich op dit kleine eiland in leven houden". Churchill eindigde met de woorden: „Alleen langs de weg der vrijheid kan Engeland zijn heil verwerven". DE MIJNRAMP IN ENGELAND. Tot op heden zijn 80 lijken van slachtoffers van dc mijn ramp in Engeland geborgen. Van de 117 mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, heo- ben tien man ten tijde van de explosie zich weten te red den. Drie mijnwerkers kwa men 20 uur later levend te voorschijn. Er worden nog 24 mijnwerkers vermist. Een ge deelte van de m\jn is nog steeds niet doorzocht. De bur gemeester van Whitehaven heeft het initiatief genomen tot een nationale steunactie voor de nagelaten betrekkin gen van de omgekomen mijn werkers. Auto reed tegen een boom. VIER GEWONDEN. Zondagavond omstreeks 6.30 reed de heer van Schaik, adj.- inspecteur van de Rijksver keersinspectie te Middelburg, met een auto door de Middel burgse straat in de richting Middelburg. In de auto waren behalve de bestuurder een Engelsman en drie kinderen gezeten. Ongeveer halverwe ge de straat schoot de auto plotseling in flinke vaart naar de linkerzijde van de weg te gen een dikke boom aan, die geheel scheef kwam te staan. De auto, waarvan de bumper verbogen werd, reed 30 m. achteruit en werd deerlijk ge havend. Vooral de ruiten moesten het ontgelden. De inzittenden, van wie er twee uit de wagen werden geslingerd, werden alle min of meer gewond. Behalve arts Schelderman uit Kortgene, die een familiebezoek bracht in de straat, waren ook spoe dig de plaatselijke artsen Bruinzeel en Snoek ter plaat se om de eerste hulp te ver lenen. De gewonden werden naaf- het St. Joanna- en het ziekenhuis aan de Oostwal overgebracht. De oorzaak van het ongeluk kon nog niet worden vastge steld. Mogelijk is het een ge brek aan de auto geweest. Jubileum A. Kousemaker. Zaterdagmiddag werd in de Consistoriekamer van de Gro te Kerk te Goes het 25-jarig organistenjubileum van de or ganist Adriaan Kousemaker op feesteiyke wijze herdacht. Op initiatief van een daar toe gevormd jubiledm-comité was een bijeenkomst belegd, waar verschillende sprekers het woord voerden. De voorzitter van het comi té, ds. J. H. Boerljjst, Ned. Herv. pred. te Goes, wees in zjjn toespraak op de hoge op vatting, die de heer Kouse maker heeft van het organis tenambt, en achtte het voor de Goese gemeente een voor recht, dat zy een organist heeft, die zich bewust is van de grote verantwoordelykheid, die de organist heeft ten aan zien van de muzikale verzoi'- ging van de Eredienst. Na mens verschillende collega's, verenigingen, enz. bood spr. de jubilaris een orgelwerk aan, voor deze gelegenheid gecomponeerd door Andries de Braai, en, artistiek ver zorgd door de muziekcalllgrafe Annie Bank. Verschillende sprekers wens ten de heer Kousemaker nog geluk met zijn jubileum en be lichtten de grote veelzijdigheid van deze musicus. De heer Kousemaker dank te voor de vele en goede wen sen. Des avonds concerteerden B-groep (Bel- niging „ri de organistenHan Hogewoud en Simon C. Jansen op net or gel in de Grote Kerk. Er werd o.a. een werk van de jubilaris uitgevoerd. Voor het concert bestond veel belangstelling. PALOMA OMHOOG GEVAREN. Het Belgische motorschip Paloma,geladen met steen naar Stein, ih bij het binnenvaren van de haven te Hansweert Donderdagavond op de Oost- havendam omhooggevaren en blijven zitten. De sleepboot Dieze, welke ter hulp voer, is het na geruime tyd gelukt het schip vlot te slepen. Het schip is onbeschadigd. Klachten en wensen van Zeeland. Zaterdagmaiddag kwamen in hoteil „Terminus" te Goes een aantal dames en heren, die werkten voor dg W.F.A., bijeen om de gerezen moeilijkheden onder de ogen te zien en over de toekomst van het werk te overleggen. Onder de aanwezigen waren o.a. mr. W. C. ten Kate, bur gemeester van Goes en eere voorzitter van het plaatselijk comité, de heer G. v. Veelo uit Den Haag, lid van het voorlo pig hoofdbestuur van de in- voorbereldlng zijnde nieuwe organisatie. De vergadering stond onder leiding van de heer J. C. H. Hollman uit Goes, die na een woord van welkom, het woord gaf aan de heer van Veelo. Deze gaf een uiteenzetting van de moeilijkheden tot nu toe- ondervonden en gaf toe, dat men te Idealistisch ls geweest. Vooral met Engeland, deden zich moeilijkheden voor en, de organisatie was daar topzwaar geworden en ls financieel mis gelopen. Wat de toestand in Ge schuilkelder betrof, waarin Nederlandse jongelui moesten vertroeven, kan spr. verzeke ren, dat die prima in orde was, maar hy geeft toe, dat het toch niet de bedoeling was de kinderen niet direct naar hun adressen te doen doorreizen. Het »s gebleken, dat niet alle leiders voor dit werk geschikt zijn. en er moet dan ook een krachtig hoofdbestuur komen, dat onnodige uitgaven tegen gaat en zich verzekerd weet van op dit terrein geschikte personen als organisatoren en leiders. De bedoeling is tnans alles te reorganiseren en op 1 Sep tember komt het voorloDig aangewezen hoofdbestuur bij een om voor 1948 zo goed mo gelijke voorbereiding- te tref fen. Burgemeester ten Kate meende, dat vooraf vast moet staan, dat ook met name in Engeland alles prima in orde is voordat men ei* de kinderen heen brengf. Dat thans ruim 1500 kinderen niet terug kun nen en het Engelse ministerie van buitenlandse zaken en de gezantschappen van Denemar ken en Nederland moeten hel pen, vindt spr. zeer verkeerd. De heer Hollman heeft daar op de verlangens van Zeeland uiteengezet in verband met de reorganisatie van de W.F.A. en doen uitkomen, dat men moet hebben €en krachtig hoofdbestuur met afdelingsbe sturen en goede leiders in alle provincies. Zo mogelijk moet het geheel een privaatrechter lijke vorm krijgen. Een tweede directeur zou zeker gewenst zijn en spr. noemt daan-oor de heer Stein Pinto. Zovyel de vier genoemde he ren als andere aanwezige da mes en heren brachten nog verschillende klachten en op merkingen naar voren. Daar- by kwam o.a. naar voren, dat de leidsters en leiders niet al tijd de meest geschikte per sonen bleken te zijn. Het inroe pen van de hulp van kerkelij ke overheid of van de V.V.V.'s werd naar voren gebracht, doch vond geen Instemming. Wel werd cïe wens naar voren gebracht de W.F.A. een re geringszaak te doen zyn. Voor de Zeeuwsch-Vlaamse Belgen. Voor de gen) van de Vereniging „West Zeeuwsch-Vlaanderen", werd Vrijdagavond in het Ledel- Thetater te Oostburg, een al- De opkomst was niet bijster gemene vergadering gehouden, groot, daar slechts 'pl.m. 100 van de ruim 300 leden, deze vergadering bezochten. De heer B. Bold, die deze ver gadering leidde, besprak di verse onderwerpen, zoals de huisraadschade, bedrijfsschade en schade aan onroerend goed, waarbij bleek dat weliswaar ook voor een groep van gepupeerden, die van Bel gische nationaliteit zijn, doch waarvan de meesten in ons land zijn geboren en geto- fen, resultaten zijn bereikt, och dat er nog veel strubbe lingen overwonnen moeten worden. Zo blHkt o.a. dat bi) de nood wet ouderdomsvoorziening, de ze Belgen weer achteraan ko men. Dat is niet billijk, daar deze mensen hun belasting hier hebben betaald. Ook werd be sproken het probleem van de naturalisatie. Nodig is daarom dat actie gevoerd blijft wor den en dat allen van deze groep dit gezamenlijk doen. Besloten werd daarom een bestuur te kiezen, hetgeen geschiedde en wel als volgt: C. v. d. Acker, Hoofdplaat; H. Godderis, Sluis; R. J. Wil- lems, Eede; A. Plasschaert, Oostburg en A. v. d. Voorde, IJzendijke. ZEEUWSE KINDEREN NAAR DEN HAAG. Leden van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, die behoren tot het personeel van de Haagse Tram, hebben zich beschikbaar gesteld als „pleegouders" van 40 kinde ren uit Walcheren en Z. Vlaanderen. Zij boden deze kmderen een gratis vacantie- week in Den Haag aan, mede met het doel de vriendschaps banden met collega's uit ver wante bedrijven nauwer aan te knopen. De kinderen hebben onder meer Scheveningen, het cir cus, het Dierenpark te Wasse naar en het Schoolmuseum bezocht. Het Hertenkamp te Groede. In Groede is men algemeen zeer ingenomen met de plan nen en ook met de belangstel ling, welke thans ook dbor H.M. de Koningin is getoond door de beschikbaarstelling van enige herten uit het Ko ninklijk bezit. Het is dan ook een uitste kende gedachte van het ge meentebestuur van Groede ge weest op deze wijze een ein de te maken aan een onhoud bare toestand. Het bunker dorp ontsierde immers niet alleen de gehele omgeving, maar het onkruid, dat in deze verwaarloosde omgeving we lig groeit, vormt een ernstig gevaar voor de omliggende akkers.. Thans slaat men twee vlie gen in één klap: bunkers en onkruid zullen verdwijnen en Groede krijgt er een attractie voor terug, welke voor de toekomst van de plaats, spe ciaal uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer, van niet te onderschatten beteke nis is. Bijzonder verheugend is het, dat mede dank zij het wijs beleid van Groede's vroede va deren zeer binnenkort met de uitvoering van de plannen zal kunnen worden begonnen. DE HAAGSE JEUGD EN WALCHEREN. In een aantal vacantiefilm- voorstellingen voor de Haagse jeugd* in verschillende buurt- theaters is de bekende rolprent over de stryd van de Walcher- se boeren voor herstel van het eiland, „Boeren vechten voor de toekomst", vertoond. Middelburg Kath. verkenners op bedevaart naar Middelburg. Enkele honderden Katho lieke verkenners uit tal van plaatsen in ons land hebben in het afgelopen weekend de jaarlijkse bedevaart naar O. L. Vrouwe van de Polder te Middelburg gemaakt, zulks op uitnodiging van het Verken ners-Bedevaart-Comité van de Middelburgse padvinders- groep „O. L.Vrouwe van de Polder". Zaterdagavond werd op het Molenwaterterrein een groot kampvuur gehouden, waar voor ook van de zijde der burgerij veel belangstelling bestond- In een wijde kring om het hoge pagodevuur za ten de padvinders, terwijl de genodigden, waaronder het lid der Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes en het gemeen teraadslid van Middelburg, de heer L. J. van 't Westende, op banken waren gezeten. De heer A. v. d. Pluym uit Breda, die de leiding van deze bijeenkomst had, wist er di rect de juiste kampsfeer in te krijgen. Onder zyn bewegelij ke supervisie werden yells uitgebracht en canons gezon gen, terwijl een groep uit Warmond een boksersdans uitvoerde en drie Belgische gasten kostelijke parodieën te beste gaven. Met omlijsting van zang door de verkenners van Warmond en declamatie door commissaris W. Hertogs. vertelde prof K. J. Derkt S.J. tenslotte een kampverhaal over een middeleeuwse bede vaart naar de Vrouwenpolder. Zondag vertoefden de ver kenners de gehele dag in Vrouwenpolder-, wa>r o.m. een Mis werd opgedragen en een processie gehouden. HERSTELWERKEN AANBESTEED. Dc Rijksdienst voor Land- bouwherstel te Middelburg heeft de uitvoering van werken tot herstel van de waterafvoer langs de wegen in Middelburg, Grijpskerke en Koudekerke aanbesteed. De volgende in schrijvingen kwamen binnen: Fa. Bos en v$n Doofnik, Hein- kenszand; f 11.300; J. D. Jan- se, Colijnsplaat, f 11.465; Gebr. Geldof, Serooskerke, f 11.421, Aannemersbedrijf Zeeland, Middelburg, f 11.490. Doopsgezinde kerkdienst in de aether. Zondagmorgen heeft de I.K. O.R. via de Vrijzinnig Protes tantse Radio-omroep de kerk dienst van de Doopsgezinde kerk te Middelburg uitgezon den. Voorgangster in deze dienst was mej. dr. A. H. A. Bakker, Doopsgezind predi kante te Middelburg, die haar Sreek gebaseerd had op ge- eelten uit het 8e hoofdstuk van het eerste boek der Ko ningen. Aan deze* kerkdienst werd door de omroeper vooraf een korte inleiding gehouden, waar in hij tevens mej. dr. Bakker gelegenheid gaf iets te vertel len over het wedervaren van de Doopsgezinde gemeente en kerk gedurende de oorlogsja ren en de hulp van Amerikaan se Quakers, Brethern en Men- nonites aan Walcheren. Spe ciaal noemde zy daarbij de Mennonieten, die In St. Jans- kerke bivakkeren en meehel- Eien aan het herstel van de oor- ogsschade op het eiland. Ritthem Het rioleringsplan. Op 13 Aug. kwam de raad der gemeente Ritthem in openbare vergadering byeen. Als eerste punt kwam aan de orde het rioleringsplan, waar van de details werden opge maakt en gezonden aan het Streekbureau Walcheren, die het plan weer doorzond aan het desbetreffende Rijksbureau in Den Haag. Dit laatste vroeg of aansluiting op de nieuwe installatie te Souburg niet mogelyk was. De daar voor nodige leiding fhn plm. 2 km. zou echter 32000 kosten. De ontwerper, de heer Minderhoud, vond een voor deliger oplossing door vanaf de molen door de Zuid-Watering straat en Kortenswegje een leiding (slechts 660 meter) aan te leggen over de zee dijk heen naar de Schelde, waarby de zuiveringsinstalla tie vervalt. Dit plan zou 12000 kosten. Een subsidie van 10 werd verleend aan de Provinciale vereniging tot verbetering van het geitenras, terwijl aan de Stichting Nieuw Walcheren een jaarlijks bedrag van 10 werd toegezegd. Wat het buitengewoon la- fer onderwijs betreft, ver- laarde de raad zich accoord met de gemeenschappelijke re geling, alsmede met de stich ting van een nieuw gebouw voor de christelijke lagere landbouwschool. De heer De Groot vraagt nog, hoe de raad zou beslissen indien van de C.B.T.B. een gelyk verzoek werd gedaan. De voorzitter zou, raadsleden, dit betreuren, daar het bestuur en het hoofd der huidige school volkomen waar borg zijn, dat christelijk on derwijs wordt gegeven. Het gehele platteland van Walche ren staat achter deze school, zodat generlei reden bestaat tot stichting van door de heer De Groot genoemde school. In de commissie tdt nazien der gemeenterekening 1947 werden benoemd de heren W. Cevaal Az. en P. J. de Pag- ter. De achter de begraaf plaats gelegen gronden zullen worden gebruikt voor volks tuinen, terwijl de begraafplaats zelf in orde zal worden ge bracht. Oostkapelle CONCERT IN HET ZEE HOSPITIUM „ZONNEVELD". Donderdagavond werd door de muziekvereniging „Cres cendo" uit Oostkapelle, onder leiding van de heer J. J. La- roes, een concert gegeven in het zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle. Ook de in bed liggende pa tiëntjes werden niet vergeten. Op het terras voor de lighal- len werden nog enkele num mers gespeeld. Na afloop sprak de burge meester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, als be stuurslid van 't Zeehospitium „Zonneveld" zijn dank uit voor de vreugdevolle ogenblikken, welke de muziekvereniging „Crescendo" in het toch al zo moeilijke leventje van deze patiëntjes had gebracht. Offfcfeele Publicaties. WRAK-OPRUIMING. B. en W. van Goes brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten dat opruiming noodzakelijk is van het wrak van de zolderbok, eigenaar de firma van Hattem en Blanke voort te Beverwijk, liggende in de haven van Goes. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat het van af heden verboden is om van dit vaartuig goederen te verwijde ren zonder vergunning van of namens ondergetekenden. Dit verbod vervalt, indien naar ge noegen van ondergetekenden zekerheid is gesteld v.oor de voldoening van de terzake van opruiming te maken kosten. De opruiming vangt aan op 21 Augustus a.s. Goes, 13 Augustus 1947. OUDERDOMSVOOR ZIENING. De Commissie van Onder zoek voor de Noodwet Ouder domsvoorziening in de Gemeen te Goes deelt aan alle belang hebbenden mede, dat alle voor de Wet vereiste formulieren zyn ontvangen, zodat met de uitvoering der aangekondigde maatregelen kan" worden be gonnen. Personen, die op 1 October 1947 62 jaar of ouder zijn en menen in aanmerking te ko men voor een verhoogde uitke ring ingevolge bovengenoemde Noodwet, kunnen deze formu lieren verkrygen bij het Bu reau voor Sociale Zaken, Lan ge Kerkstraat 3 te Goes. Kan tooruren van 912 uur en van 2—5 uur; 's Zaterdags van 9 12 uur. De vorengenoemde formu lieren worden verkrijgbaar ge steld ten kantore ingaande evenals verscheidene andere Woensdag 20 Aug. a.s. funest voor de oesterbroedval Veel schelpenziekte. Begin Juli begon de broed- val van oesterzaad in het Zeeuwse water te komen. Thans wordt deze broedval met ondergang bedreigd door de grote warmte van de laat ste tijd. Vooral de schelpziekte dreigt. Deze ziekte richtte in het be gin van de dertiger jaren op ae oesterpercel-i grote ver woestingen aan. Als de tempe ratuur van het water boven de 19 graden stijgt kunnen de eer ste symptomen van de schelp ziekte worden verwacht. Daar nu reeds een aantal weken achtereen de temperatuur van het water zeer hoog is, is de begin Juli voorspelde aantas ting in ernstige mate versche nen en heeft de ziekte van de Goes CONCERT EUPHONIA. Het concert van Euphonia in de tuin van het Schu'-«r,s- hof te Goes is Zaterdagavond door prachtig weer begun stigd en had een welverdien de grote belangstelling getrof fen. Driewegen VERBETERING WEG. De verbetering van de weg Ovezande's-Gravenpolder is gegund aan de N.V. Aanne- mers-My. „Zeeland" te Vlis- singen. Voor deze weg zijn reeds ja ren pogingen in het werk ge steld om tot verbetering te ge raken, wat nu dank zy de acti viteit, van het gemeentebestuur te dezer zake tot een gunstig resultaat heeft geleid. schelp zich gestadig doorge zet. Deze aantasting bestaat in het voorkomen van fyne witte stipjes in de groeiranden van de jonge oesters. Deze wit te stipjes groeien aaneen tot witte wolken, waarin dan groe ne vlekken ontstaan. De aldus aangetaste schelp kan zich niet meer nauwkeurig sluiten en de oester is ten dode opgeschre ven. Veel oesterbroed van vo rig jaar is thans reeds aange tast, evenals de jonge val van dit jaar. Dit jonge broed is niet te redden. Het „bakken- goed" (dat zijn oestertjes, die vorig jaar in het najaar op zeven in oesterputten zyn ge komen en de verdere groei af wachten) kan evenwel nog te recht komen als men nauwkeu rig de door het ryksinstituut voor visserijonderzoek gege ven instructies opvolgt. Het „bakkengoed wanneer men zich daarvoor de nodige moeite geeft, wordt gedom peld in ontsmettingsmiddelen, waardoor de oester gezond blijft en de schelpziekte tot staan wordt gebracht. Wanneer eenmaal de be ruchte groene vlekken zyn ver schenen de schelpziekte in het laatste stadium is ont smetting nutteloos. Wanneer men de ontsmettingsmethode echter in het begin toepast is succes verzekerd. Vele oester kwekers zijn dan ook nu druk in de weer om te trachten het zo kostbare „bakkengoed" te redden. Dat de besmetting zeer ern stig is, blykt uit het feit dat op sommige plaatsen volledig aan tasting werd geconstateerd. Buiten de kom van de Ooster- schelde, bewesten Wemeldinge is de besmetting niet zo ern stig, maar juist beoosten deze nlaats vindt men de meeste rriaa'sen waar oesterbroedval wordt opgevangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2