PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amsterdam zonder brood Wordt ook Voor-Indië onafhankelijk? (BABY TE KOOP Ook elders stakingen aangekondigd Centrale keukens zo nodig in actie Republiek verwerpt Amerikaans aanbod weer 190e Jaargang - No. 194 Uitgave van de Firma Provinciale Zeéuwse Courant. Middelburg Drukkerij Fa *F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verscWJnt dagelijks, behalve op Zon- *-n Algemeen Christelijke feestdagen. Maandag 18 Aug. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 Ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. 32 ct. per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mm., minimum p. advertentie t 2. Middelburg Lon dense Kus S lel 2077 en 2924 - Goes. Turtkade 15. tel 2475 Ooslburg Gralamaslr 3 lel 102 rerneincn_Brom^^ 25930ft P Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren FRANSEN ZIJN VAN PLAN HET BRITSE VOORBEELD TE VOLGEN. Het conflict met Vietnam. Nauwelijks heeft het vroe gere Brits-Indië, verdeeld in twee nieuwe dominions, zijn onafhankelijkheid gekregen en gevierd of uit Parijs komt het bericht, dat Frankrijk van plan is het Britse voorbeeld te volgen door aan Voor-Indië een soortgelijke status aan te bieden. Zo spoedig mogelijk zal aan de nationale vergadering een voorstel worden voorgelegd tot radicale hervormingen in Frans Voor-Indië, waardoor de vijf Franse nederzettingen aldaar practisch volledig zelf bestuur zullen krijgen. Zij zul len in één federatie verbonden worden. Dat zou tevens kunnen bete kenen, dat de Fransen een energieke poging willen doen om het zich nu al maanden voortslepende conflict in Indo- China tot een oplossing te brengen. De huidige toestand daar is in menig opzicht te vergelij ken met die in Indonesië. Ook in Indo-China werd vlak na de Japanse nederlaag een Re publiek in het leven geroepen. Viet Nam, die aanstonds on afhankelijkheid en souverei- niteit voor zich opeiste. Er begon een lange periode van onderhandelen in Parijs tus sen een Vietnamese delega tie en de Franse regering over de status die de Republiek binnen de Franse Unie zou innemen. De onderhandelingen leidden tot niets, werden plot seling afgebroken en de Fran sen begonnen een, wat in Ne derland genoemd wordt, politionele actie. Het Franse leger bezette, ondanks vry hef tige tegenstand, de voornaam ste steden en gebieden van de Republiek, zonder dat men er in slaagde de nationalisti sche beweging tot toegeven te dwingen. De situatie is nu zo, dat de gevechten weliswaar practisch zijn stopgezet, maar het conflict nog in geen enkel opzicht is opgelost. De Franse regering overweegt nu blijk baar over te gaan tot een soort Malinosatie van de vroegere koloniën in Azië, het in het leven roepen van zelf standige deelstaten, die blijven samenwerken met de Fran sen. Het is niet te verwach ten, dat de Vietnamezen het aanbod met beide handen zul len aangrijpen. Zij spreken ge lijk de Republikeinen waar mee de Nederlanders te doen hebben, van een verdeel er heerspolitiek en sehijnzelfstan digheid. Merkwaardig is, dat geen enkel lid van de Veilig heidsraad zich geroepen voelt, de zaak Indo-China voor de Raad te brengen. Als in Nederland heeft in Frankrijk de socialistische par tij aan de militaire actie in Vietnam haar zegen gegeven en er als regeringspartij de volle verantwoordelijkheid voor gedragen, hoewel mis schien „met bloedend hart". Dat heeft in de Kamer tot felle debatten geleid, waarbij het herhaaldelijk tot handge meen kwam, en in de partij tot een oppositie tegen het regeringsbeleid. De oppositie verwgt Ramadier, dat hij de militairen te veel hun gang liet gaan en in Voor-Indië een ambtenaren-apparaat hand haaft, dat nog volkonjen van de koloniale geestesgesteldheid doordrenkt is. Op 't dit week eind in' Lyon gehouden soci alistische congres bleek deze oppositie geleid door Mollet. Een resolutie, die inhield, dat het congres zich achter' de politiek der regering schaart, verwierf bij een of ficieuze steming slechts 1332 stemmen, terwijl een opposi tionele resolutie 2041 ptemmen kreeg. Daar dus gebleken is, dat Ramadier niet de meerderheid van de leden van zijn par tij achter zich heeft, is het niet onmogelijk, dat de socia listische ministers zich moe ten terugtrekken. In elk ge val wordt van hen een radica le politiek verlangd. Het con gres in Lyon deed het an ders dan dat in Amsterdam, waar als enig resultaat een resolutie van magere inhoud uit de bus kwam. PETKOF TER DOOD VEROORDEELD. Nikola Petkof, de leider der Bulgaarse oppositie, is door het regionale Tribunaal van Sofia tot de dood door de strop veroordeeld. Petkof's mede plichtigen, lt.-kolonel Ivanof, kolonel Gersof en comman dant Atanasof werden tot resp. 15, 10 en 10 jaar gevangenis straf veroordeedd. Petkof is schuldig bevonden aan het vormen van een fas cistische militaire organisatie, de „militaire bond", en aan 't organiseren van verschillen de acties. De andere veroor deelden zijn schuldig bevon den aan medewerking by de vorming van genoemde „mili taire bond." Treinongeluk in Portugal. Zaterdagavond is tussen Al- handra en Vilafranca, 65 km ten Noorden van Lissabon, een foederentrein ontspoord, die ij uitzondering vier wagons met passagiers had meegeno men. Er zyn vermoedelijk 25 doden en meer dan 50 gewon den. Oorzaak van de ramp is het breken van een as van een der eerste wagons. Grote overstromingen op Ceylon. Ceylon wordt geteisterd door de ergste overstromingen, die smds mensenheugenis zijn voorgekomen. Bruggen en spoorlijnen worden wegge vaagd en wegen onbegaanbaar gemaakt, in de laaggelegen voorsteden van Colombo moes ten duizenden hun huizen ver laten, doordat de rivier de Ke- lam haar dyken doorbrak. Een voorstad van Kandy, waar 600 gezinnen woonden, werd volko men verwoest. Het peil der ri vieren stijgt nog steeds, sfodat worden16^ rampen gevreesd Vandaag ...viert Amsterdam de traditionele „hartjes dag"; ...is'het 50 jaar gele den, dat de Belgische Zuidpool-expeditie onder leiding van A. baron der Gerlache de Gornerij, naar het Zuidpoolgebied vertrok; ...is het 5 jaar geleden, dat de Britse comman doraid op Dieppe plaats had; is het 250 jaar ge leden dat Czaar Peter in Zaandam arriveerde. In Groot-Berlijn zijn 100 gevallen van kinderverlam ming gerapporteerd. W.F.A.-kinderen naar huis. Naar telegrafisch uit Oslo wordt medegedeeld, is het s.s. „Waterman" Vrijdag uit dezé Noorse haven naar Engeland vertrokken om vandaar naar Nederland terug te kei-en. Het sohip heeft o.m. in Oslo 200 Nederlandse kinderen aan boord genomen die onder auspi ciën van die World Friendship Association in Noorwegen hun vacant!© hebben doorge bracht. Zij maken het allen uitstekend. Transito via Nederland. Volgens A.F.P. heeft het bu reau voor de Brits-Amerikaan, se zone te Berlijn besloten, 'n aanvang te maken met be sprekingen over het gebruik van Nederlandse havens bij 't vervoer van voor Duitsland be stemde goederen. Woonwagen-bewoners stelden orde Debat over ontvangst van Senora Peron. Tijdens het congres van Franse socialistische party te Lyon is een levendig debat ge voerd over de ontvangst van Senora Peron. Marccau Pivert verweet aan Henri Vergnoles, aan die ont vangst te hebben deelgeno men. Vergnoles verdedigde zich door te verklaren, dat de ontvangst een plicht van hoffelijkheid was. Verder her innerde hij er aan, dat ver schillende socialisten ook de Sowjet-Russische ambassa deur, Bogomolof, en zijn echt genote de hand gedrukt had den, en zo voegde hij er aan toe; „Is Peron niet bij eerlij ke verkiezing gekozen?" Hierop volgden luide pro testen en uitroepen uit de ver gadering. Vergnoles vervolg de: „Argentinië heeft van zijn waardering voor Frankrijk blijk gegeven door een edel moedigheid, welke wij zeker moeten erkennen. Als er dan al fascisten in Argentinië zijn, er zijn ook democraten en wanneer ik als verbannings oord te kiezen had tussen de Sowjet-Unie en Argentinië, zou ik niet aarzelen naar Ar gentinië te gaan." Na een reprimande van de voorzitter, Daniel Mayer, aan het adres van Vergnoles voor het gebruik van een „ondoor zichtige ondoordachte uitdruk king", werd het debat geslo ten. Vroegere Nazi's krijgen stemrecht. Volgens een bericht van het Duitse nieuwsbureau in de Britse bezettingszone, zullen de vroegere leden der Nazi partij in de Sowjet-zone van Duitsland voortaan mogen stemmen en zelf verkiesbaar zijn, zulks met uitzondering van de vroegere actieve Nazi's en de oorlogsmisdadigers. op de zaken van Dezer dagen bood een ouder, paar, uit het Voorburgse woon wagenkamp per advertentie zijn baby van 3 maanden te koop aan. De Voogdijraad en de politie, welke kennis kre gen van het geval, grepen echter in. Bij een bezoek aan het woon wagenkamp kwamen merk waardige dingen aan het licht. Nadat de baby aan de zorgen van de Voogdijraad was toever- trouwd, bleek al spoedig, dat het een borstkindje is. Het werd daarom weeü* ter be schikking gesteld van de moe der. die zich in het woonwa genkamp bevond. SCHOONMAAK. De overige woonwagenbe woners, die er achter gekomen waren, wat de ouders hadden trachten te doen met hun kindje, waren daarover zeer slecht te spreken. Het was de ze mensen opgevallen, dat de behuizing van het echtpaar in kwestie dringend een schoon maakbeurt verdiende. De man en de vrouw lieten zich daar aan blijkbaar niets geleden lig gen, dus staken de andere be woners de handen uit de mou wen, om de zaken naar beho ren te retniiigen en ..op poten te zetten." En passant gaven ze een collega de vrouw ook een goede beurt, welke zij blijkbaar wel nodig had. Nadat deze zaken met de ver eiste grondigheid waren uitge voerd. hebben de woonwagen bewoners de vrouw aan het verstand gebracht, dat zij voortaan haar zaken moet be sturen, zoals dat in een goede samenleving- betaamd. De bevolking van het woonwa genkamp heeft tegenover de kinderpolitie verklaard, dat zij nauwlettend er op zal toezien, dat het betrokken gezin zich betert. Zij stelde bovendien de man, die'thans veertien dagen gevangenisstraf opknapt, wel ke hij nog „tegoed" had, een andere „afdroging" in uitzicht, wanneer hij zijn schoonge maakte behuizing straks weer zal betreden. Bakkers staken DRIE DAGEN De samenwerkende bakkers- patroonsorganisaties en coöpe ratieve bakkerijen te Amster dam zijn Zaterdag byeen ge weest in Bellevue te Amster dam om de situatie te bespre ken, die ontstaan is na het be sluit van minister Mansholt niet te zullen terugkomen op zijn beslissing van vier weken geleden, waarbij de aan de hakkers verstrekte rijkssubsi die op het meel met f 1.70 per 100 kg, neerkomende op 1 cent per brood, werd verlaagd, zon der dat deze cent mag worden doorberekend aan do consu ment. Besloten is voorlopig Maan dag, Dinsdag en Woensdag in Amsterdam geen brood aan het publiek af to leveren. Verwacht wordt, dat slechts enkele bak kers, die samen 7 van de Hitler als vader. Een Duitse predikant die te Frankfort, verdacht van Nazi activiteiten berecht wordt, heeft verklaard, dat Hitier va der was van meer dan één on wettig kind, aldus meldt de „Frankfurter Rundschau". Toen Ds. Josef Probst het over een kind van Hitler had, verklaarde de president van 't gerechtshof, dat dit een nieuw en nog niet bekend feit was. Probst antwoordde laconiek: „Hitier had er meer dan één". Ds. Probst weigerde de naam van het kind of de moeder be kend te maken, omdat de va der van de moeder een zeer goed schoolkameraad van hem was geweest. De moeder van het kind heeft zich tegen Hit- Ier gekeerd, aldus Ds. Probst, omdat Hitier zijn beloften niet is nagekomen. Film voor het Regeringsjubileum. Met de K.L.M.-Constellation „Nijmegen" is uit New-York op Schiphol teruggekeerd kapt. G. Rutten, officier voor algemene dienst, ter beschikking van H.M. de Koningin. Kapt. Rutten heeft drie we ken in Hollywood doorgebracht ter voorbereiding van maatre gelen, die getroffen zullen wor den voor de vervaardiging van een jubileum-film, welke het volgend jaar bij het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin in ons land zal wor den vertoond. Hij heeft op deze oriëntatie reis besprekingen gevoerd met vooraanstaande figuren uit de Amerikaanse filmwereld, waaronder Henri Koster en Walter Winchell, over de tech nische assistentie voor deze film, welke uit Amerika en En geland zal moeten komen. In de loop van deze week vertrekt hij voor het zelfde doel naar Engeland. Het manuscript voor de film is reeds gereed, aldus kapitein Rutten, die de leiding der vervaardiging heeft. Naar hij tenslotte mededeel de. wordt de Amerikaanse filmproducer en regisseur Hen ri Koster op 7 September a.s. in ons land verwacht. Twee doden bij motor-ongeluk. Zaterdagavond heeft in de Punt bij Assen een erntig mo torongeluk plaats gehad, waar bij de 30-jarige J. C. Berg uit Leusden en zijn duopassagier, de 27-jarige W. Hartlief uit Paterwoide op slag werden ge dood. De oorzaak van het onge val is waarschijnlijk de te gro te snefliheid, waarmee B. een bocht nam. De motor kwam met eni^e palen en bomen in aanraking, waarna de opzitten- den tegen de grond werden gesmakt. Brand in de Peel. In de grote Peel nabij Ne- derweert heeft een brand ge woed, welke tengevolge van de droogte en de wind langzaam maar zeker had doorgewerkt en aanzienlijke afmetingen dreigde aan te nemen. Een groep gemeente-arbeiders uit Nederweert is geruim^ tijd bezig geweest het vuur te lo- caliseren. Grote hoeveelheden turf, die gestoken wag en klaar lag voor verzending, heeft men nog in veiligheid kunnen brengen. »,Wij willen Mosley In Oost-Londen heeft een bijeenkomst van de Britse Liga van Oud strijders plaats gehad, welke Liga, naar men zegt, Britse Fascisten, wier bondsleider eenmaal Sir Oswald Mosrey was, onder haar leden telt. Nadat de kreet „Wy wil len Mosley" weerklonken had èn de oppositie had geroepen „Wy willen Mullally" (een anti-fas cistische schrijver), werd men handgemeen. Mullally had vroeger de wens te kennen gege ven op deze vergadering te spreken. Later sprak hij in een ander gedeelte van Dalston (Oost-Lon den) tegen fascisme en anti-semietisme. broodproductie vertegenwoor digen, niettegenstaande dit be sluit brood zullen afleveren. Van de drie grote Amsterdam se coöperaties zal alleen „De Samenwerking" niet aan dit besluit gevolg geven. Dit ge schiedt echter slechts, omdat een staking van dit bedrijf sta tutair niet mogelijk is. De Sa menwerking stelt zich op het zelfde standpunt als de overige bedrijven, dat voor deze prijs niet gebakken kan 'worden. Medegedeeld werd, dat ook in de provincies Utrecht, Over- ysel, Noord-Brabant en Zuid- Limburg op genoemde drie da gen dezelfde actie zal worden gevoerd, evenals in R'dam. In Den Haag wordt normaal ge bakken. Uit Deventer wordt gemeld, dat daar niet gebakken zal worden. In Eindhoven wordt echter normaal gebak ken. BLOEM IN PLAATS VAN BROOD. Oppervlakkige steekproeven in de hoofdstad wekken de in druk, dat hoewel Maandag de grote meerderheid der Am sterdamse bakkers hun bedrij ven gesloten zullen houden toch in meer dan de door het actie-comité geschatte 7 pro cent der bakkerswinkels brood zal worden verkocht Vooral van veel kleine zaken is inmid dels gebleken, dat zij de eigen cliëntèle wensen te blijven be dienen en dus niet aan de be drijfssluiting zullen deelnemen. Intussen kan de Amsterdam se distributiedienst de moge lijkheid van Romende moeilijk heden bij de broodvoorziening bezwaarlijk negeren en heeft naar het A.N.P. verneemt vandaag maatregelen genomen deze zoveel mogelijk het hoofd te bieden door bij kruideniers voor het publiek bloem be schikbaar te stellen tegen in wisseling van broodbonnen. Overwogen wordt om zo no dig de centrale keukens voed sel aan de bevolking te doen verstrekken om het tekort aan brood tijdelijk op te heffen. LAATSTE BESPRE KING MISLUKTE. Donderdag jl. is nog oeil laatste bespreking gehouden tussen minister Mansholt en de vertegenwoordigers der bak kers. Daarbij werd het stand punt der bakkers, dat zl] bij de nieuwe regeling geen redelijk bestaan zou den hebben, bestreden door enige ryksaccountants. De mi nister besloot daarna zijn maatregelen te handhaven. Op hun beurt besloten daar na Zaterdag de bakkers tot staking. Wel zullen de zieken huizen en gevangenissen van brood worden voorzien. Dinsdag zullen de bakkers de situatie opnieuw bespreken. Prins Eugen overleden. Prins Eugen. de jongste broeder van koning Gustaaf van Zweden, is tengevolge van embolie overleden. Hij werd in 1865 geboren. DJOCJA BLIJFT VOORWAARDEN STELLEN. Polder Walcheren niei somber EEN TERUGBLIK OP DE LAATSTE 30 JAAR Interview met mr. Lantsheer. Het bericht, dat mr. H. F. Lantsheer per 1 October a.s. ontslag heeft gevraagd als voorzitter van het dagelijks bfe- stuur van de Polder Walcheren, zal ongetwijfeld met enige spijt zijn ontvangen. Spijt, niet, om dat men hem egn verdiende rust misgunt, doen omdat men hem ongaarne uit het bestuurs college van de Polder ziet tre den. Dit is ook geen wonder. Byna 30 jaar lang heeft mr. Lantsheer, bemind door een ieder, die met hem te maken heeft, zijn beste krachten aan dit niet altijd eenvoudige werk fegeven, byna 30 jaar lang eeft hij samen met de boeren en in goede verstandhouding met overheidsdiensten en ande re lichamen, voor Walcherens welzijn geijverd. Tijdens zijn voorzitterschap zijn er verschillende belang rijke verbeteringen aange bracht. Wij den ken in de eer ste plaats aan de grote strijd tussen de vertegenwoordigers van de eigenaren der hoog gelegen en die van laaggele gen gronden inzake het ma chinaal wegwerken van het polderwater. Ten slotte werd de strijd, waaraan wijlen in genieur Boreel ook zulk een groot aandeel had, door de voorstanders der bemaling ge wonnen en na het grote ge maal „de Boreel" aan de Niéu we Vlissingse weg, volgden de kleinere bij Ritthem en Vee- re. Dat deze gemalen ooit zo volkomen hun nut zouden be wijzen als na de jongste inun datie was toen niet te voor zien In een onderhoud, dat wij dezer dagen met mr. Lantsheer hadden naar aanleiding van zijn uittreden, en dat meer het karakter van een genoegelijk en interessant gesprek dan van een koelzakelyk interview droeg, vertelde de scheidende voorzitter de reden van zijn ontslagaanvraag. „Ik ben nu 67 jaar en Ik voel, dat ik mijn werk langzamer hand aan een jongere moet overgeven. Dat zal iemand moeten zijn, die deze arbeid als een schone levenstaak ziet, een krachtige persoonlijkheid te vens, want do huidige bijzon dere omstandigheden die zich zeker nog jaren ztillen laten gelden, brengen voor de Polder vele werkzaamheden, zorg en last met zich mee". BINXENBEHEER OPGEBOUWD. Het is een genoegen onze gastheer te horen vertellen over de historie van de Polder en de belangen en problemen, die hem zo na aan het hart lig gen. „Vroeger was het gezellig werken", zegt hjj, „maar wan neer er iets voor elkaar moest worden gebracht, had het nog wel eens wat voeten in de aar de. Over de stichting van het gemaal Boreel waarvoor mijn zoon in '30 de eerste steen leg de, werd in 1916 of 1917 al be gonnen. Er moesten echter meer dan 10 jaar passeren, voordat de plannen verwezen lijkt konden worden. Het was uiteraard toen noodzakelijk watergangen te graven, maar dit verwekte een storm van verontwaardiging by de boeren. Tegenwoordig zien zij gelukkig ruimer: dat heeft de nood ge leerd. Overigens waren de kos ten van de bouw van het ge maal veel lager dan de herstel- kosten! Ook een oorlogsgevolg, maar minder gunstig!" „In 1918 werd ik benoemd tot voorzitter, na 8 jaar burge meester van Arnemuiden te zijn gèweest. Maar in 1916 werd ik reeds commissaris van de Polder. Van de oudjes is er nu niemand meer bij de Polder, noch van de raden, noch van de commissarissen, noch van het personeel!" Toen mr. Lantsheer voorzit ter van de Polder werd, waren er allemaal oude opzichters, die geheel opgeleid waren voor het buitenbeheer. Het binnen- beheer (wegen, afwatering, etc.) verkeerde in embryonale staat. Onder leiding van hem is dit opgebouwd tot het voor treffelijke apparaat, dat wij thans kennen. TOEKOMST VAN DE POL DER NIET HOPELOOS. Vanzelfsprekend kwam mr. Lantsheer ook te spreken over de huidige situatie en de toe komst van de Polder. Financi eel ziet hij deze toekomst niet al te somber in. De gestes van het Rijk spreken wel een woordje mee. „Gebleken is, dat wij vrij gemakkelijk kunnen le nen, omdat de credietgevers ook ideële overwegingen doen geiden. Verheugend is het voorts, dat het beheer van de nog niet afgewerkte buitendij ken formeel weer onder direc tie van de Polder berust, ter wijl het Rijk de kosten voor zijn rekening neemt en dat alle kosten, daterend van vóór 1 Jan. 1947 volledig door het Rijk worden gedragen. Het gaat hier om tientallen millioenen!" „De Westerschelde was, is en blyft ons zorgenkind; een duur kindje bovendien. Over het al gemeen zijn trouwens de kosten van het buitenbeheer van dien aard, dat men de vraag kan stellen, of de verschillende pol ders op de duur niet op de een of andero manier moeten sa menwerken om hieraan het hoofd te kunnen bieden. Zorgelijk zijn ook de hoge Solderiasten, waarmee alle pol- ers, do een meer, de ander minder, te kampen hebben. Ook hier is een vraag op te werpen, namelijk of het niet wenselijk is dat de kleinere polders sa mengevoegd worden. Ik meen, dat het nipt alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk is. Alle maal vraagstukken, die uiterst urgent zyn! Om van de Nood wetproblemen nog maar te zwijgen". Mr. Lantsheer zal aan de op lossing van deze problemen niet meer behoeven te werken. Dat hij de toekomstige ontwik keling echter nauwlettend zal blijven volgen, is zeker. Wanneer wij hem van deze plaats een rustige levensavond in goede gezondheid op „Zee duin by Oostkapelle toewen sen, weten wij de tolk te z0n van allen, die mr. Lantsheer en zijn arbeid hebben leren waar deren in de achter ons liggende 30 jaren. Zaterdag heeft de Ameri kaanse consul-generaal te Ba tavia, Walter Foote, een offi cieel bezoek gebracht aan dr. A. K. Gani en het Amerikaan se aanbod van „goede dien sten" teneinde een beëindi ging van het Ned.—Indonesi sche conflict te bevorderen, herhaald. Op 11 Augustus hebben de Indonesische autoriteiten de consul-generaal Foote mede gedeeld, dat zij het aanbod van goede diensten der Ver. Staten in beginsel aanvaard den, doch zij verbonden daar aan een voorwaarde door te verklaren, dat zij arbitrage door de Veiligheidsraad wens ten. Het blijkt, dat de Indo nesische autoriteiten dit aan bod in feite hebben verwor pen, daar zij de goede dien sten niet wilden gebruiken voor het doel, dat de V.S. zich voorstelden, nl. het zonder uitstel tot elkaar brengen van beide partijen, opdat deze zelf een aanvaardbare oplos sing zouden kunnen uitwér- ken. De Ned. regering heeft haar bereidheid te kennen gegeven om door directe onderhande lingen te komen tot een over eenstemming, zoals door de V. S. is voorgesteld. Indien derhalve de Indonesische autoriteiten, evenals de Ned. regering bereid zijn de goede diensten der V. S., tot het doen aanvangen van directe onderhandelingen, te accepte ren, dan zullen de V. S. gaar ne hun bemoeiingen voortzet ten. Indien de Indonesische auto riteiten evenwel vasthouden aan een bepaalde wijze van overeenstemming, zoals zij tot dusver gedaan hebben, zon der er rekening mede te hou den, of dit ook voor de weder party aanvaardbaar is, komt het aanbod van goede dien sten noodzakelijk te verval len. In dat geval zou voor de V. S. geen ander alternatief openstaan dan aan de Ned. regering en de Veiligheids raad mede te delen, dat de Indonesische autoriteiten haar aanbod niet hebben aanvaard. WEER GEWEIGERD. De republikeinse regering heeft geantwoord op het herhaalde Amerikaanse aanbod van goede diensten. Nogmaals dringt zij er op aan, dat zo spoedig mogelijk een internationale commis sie tot arbitrage naar Indo nesië zal worden gezonden. Zij herhaalt in haar ant woord haar verzoek aan do Amerikaanse regering goe de diensten te verlenen be staande in het uitoefenen van invloed op de Neder landse regering en de Vei ligheidsraad om in te stem men met arbitrage. De re publikeinse regering ver klaart in haar antwoord verder, dat het haar niet mogelijk is op haar vroeger genomen besluit terug te komen, omdat de Australi sche resolutie, welke een internationale commissie voorstelt, reeds bij de Vei ligheidsraad in behande ling is. DE CHINEZEN. De CJrinese consul-generaal te Batavia heeft Zaterdag avond via radio-Batavia een boodschap tot de republikein se regering gericht, met het verzoek aan radio-Djokjakar ta deze boodschap ogenblik kelijk aan Soekarno en Sjari- foeddin over te brengen. In deze boodschap zegt de con sul-generaal, dat de Chinezen zijn te beschouwen als een welgezind volk, dat hier vele honderden jaren leefde in goede verstandhouding met het volk van dit land. Gedurende de laatste jaren hebben wy op tastbare wijze onze zedelijke steun aan de republiek getoond en gezwe gen over allerlei incidenten, welke elk ander volk tot een vijandige houding zouden hebben gebracht. VERMOORD. Het Nederlandse actie-com muniqué meldt o.m., dat voor dat de Ned. troepen Lemah Abang bereikten, de Neder lander Oudentaai met twee zoons en een dochter door de republikeinen op beestachtige wijze vermoord zijn. HET REICHSWALD BRANDT. Het Duitse Reichswald langs de Noord-Llmburgso grens staat momenteel over een gro te afstand in brand. Een felle vuurzee laait op en tot op grote afstand zyn donkere rookzuilen waar te nemen. Nadat reeds enkele branden in de afgelopen week werden gesignaleerd, is Zaterdagmid dag, na beëindiging van de werkzaamheden der Neder landse firma's, die hier het mijnhout vandaan halen, deze brand ontstaan, die zich over een oppervlakte van 700 A 1000 ha ontwikkelt. Ten Noord-Oos ten van Siebengewald en ten Zuiden van Groesbeek brandt het Reichswald langs de grens- kant over een lengte van circa 15 km. De brandhaard moet ontstaan zijn ten Westen van Matterhorn in de dennenbossen onder Kleef. In deze bossen lag reeds veel gekapt hout gereed voor de Ned. mijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1