Elke Nederlander per jaar één dag naar Amsterdam! Geen voedsel geen materiaal geen kolen STEMMEN Burgemeester Veth van de Perre Basil Maricius II „Het Byzantijnse Rijk" Wereld-congres voor Plattelandsvrouwen KUNST TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1947 Hoofdstad op Invasie berekend, maar, zijn vol. Ook veel buitenlandse gasten. hotels (Van onze speciale verslaggever). Om het kwartier,- ja om de vijf minuten soms, braken de uitgangen van het Centraal Station nieuwe massa's „bui tenlui" uit in het hart van Amsterdam; bussen met luid keels de lof van het bronsgroen eikenhout en van het Friese bloed zingende mensenmassa s rollen de hoofdstad binnen over de Berlagebrug en van de IJ-ponten; scheefhangende IJseuneerboten voeren door de Oranjesluizen honderden va- cantiegangers aan uit de oude Zuiderzeesteden. Waarom vanwaar die massale trek naar Amster dam? Enkel om de apen In Artis en de Nachtwacht in het Rijksmuseum? Deels ja, waar wat het merendeel van al die dagjesmen sen naar de hoofdstad lokt, is dat ondefinieerbare men gelmoes van verlangen naar de intimiteit van de oude grach ten, naar de dure gebakjes in de eethuysjes, de tekenfilmpjes in de Cineacs, de muziek van de blinde vioolspeler op de brug en de kans op herenpan talons in de modemagazijnen. Ze slenteren door de stad, snui ven met welbehagen de geur van drukinkt in op de Nieuwe Zgds Voorburgwal, verlustigen zich in Jan Klaassen op de Dam, kunnen met genoegen 'n half uur staan kgken naar de verkeerswirwar bij de Muntto ren en slenteren met een pond peren en het laatste avondblad paar de trein terug, die hen vaak diep in de nacht weer op hun basis aflevert. CIJFEREN Ze zgn er, honderden, duizen den, nee millioenen. Er is in Amsterdam een man hij heeft het gebracht tot direc teur van V.V.V. die er in bezettingstijd een behagen in schiep om een berekening uit te denken, volgens welke men een indruk kan krijgen van het dagbezoek aan de hoofdstad. Hij heeft de methode vastge legd in zijn boek over vreem delingenverkeer en kwam tot de conclusie, dat er in 1939 niet minder dan 8.6 millioen mensen eeü dagje naar Am sterdam zijn getrokken. In de oorlogsjaren daalde dit cijfer natuurlijk aanmerkelijk, maar in 1946 was het al weer 20 pet. erboven en 1947 zal weer 20 pet. boven 1946 liggen, wat dus inhoudt, dat he.t dagbe zoek dit jaar de tien millioen te boven zal gaan. We kunnen dus gevoegelijk zeggen, meent de heer J. Nikerk, de V.V.V.- directeur, dat elke Nederlander Ser jaar één dag naar Amster- am gaat. VEEL BUITENLANDERS. De buitenlanders laten zich al evenmin onbetuigd. Het aan tal buitenlandse overnachtin gen is momenteel het dubbele van voor de oorlog en dat wil wat zeggen als men bedenkt, dat Amsterdam verreweg het belangrijkste centrum van het buitenlands toeristenverkeer des lands is. Al kan men over deze enor me toeneming niet anders dan verheugd zijn de buitenlan ders moeten hier nu ongeveer drie maal zoveel voor logies betalen als in 1939, wat dus betekent, dat er nu zes maal zoveel buitenlands geld in het laatje komt als toen! het feit, dat het aantal voor toeris- Sport VOETBAL Indeling Zeeuwse verenigingen K.N.V.B. Zoals bekend is in de afd. IV en VI in de eerste klasse een roulerings-systeem inge voerd, wat tot gevolg had dat de oneven nummers van de eindstand vorig seizoen van afd. VI en de even nummers van afd. IV thans afd. VI vor men, waardoor Vlissingen dus in deze afd. is terecht geko men. In deze afd. zijn de vol gende verenigingen ingedeeld: Blegerheide, Brabantia, Hel- mondia, Limburgia, M.V.V., N.A.C., N.O.A.D., P.S.V., Sportclub Emma, Vlissingen, De 2e kl. A in afd. IV ls wederom teruggebracht tot 10 yerenigingen, nl. Alliance, Breskens, Dosko, Goes, Hero, Internos, Middelburg, R.B.C., Terneuzen, De Zeeuwen. 3e kl. E: Burgh, Yersëke, M.O.C., Nieuw Borgvliet, O. D.I.O., R.C.S., R.K.F.C., Ro- bur, Zeelandia, Zierikzee. 3e kl. F: Aardenburg, Axel, Biervliet, Clinge, Com. Boys, Hontenisse, Hoofdplaat, Hulst, Oostburg, Sluiskil, Steen, IJzendyke. E.M.M. is ingedeeld in de 4e kl. E, waarin ook bij toe lating de Patrijzen zullen uit komen. Deze klasse is als volgt samengesteld: E.M.M., Halsteren, Hoeven, H.S.C. '28, M.E.T.O., N.S.V., de Patrij zen, R.S.V., V.E.S., Virtus. Res. 2e kl. E: Breskens n, Dosko H, Goes H, Middel burg n, M.o.c. n, R.c.s. n, Steenbergen n, Terneuzen H, Vlissingen II, De Zeeuwen II. ten beschikbare bedden door de textielschaarste met de helft is teruggelopen, plaatst de mensen, die geroepen zijn om deze stroom ln ordelijke banen te leiden, voor schier onoplos bare problemen. WAARHEEN De hotels vol, de pensions vol waar kunnen we ze oer- gen, in Monnikendam, Purme- rend of Zaandam? Misschien, maar misschien ook niet en dan staat gij, vacantieganger- op-de-bonnefooi, 's nachts op de keien van het schone Am sterdam. Wanneer u echter als dagjes mens naar Amsterdam trekt en de bedecapaciteit van hotels en pensions aan uw laars lapt of wanneer u zich van tevoren even in verbinding stelt met 't V.V.V.-bureau, Rokin 5, dat graag een bed voor u zal re serveren, zolang daartoe gele- fenheid bestaat, is er geen en- ele reden om Amsterdam te mijden. IntegendeelAmster dam zal u met haar musea, the aters, rondvaartboten en eet- gelegenheden een artistiek, cultureel en cullinair génot ver schaffen, dat ge niet kunt ont beren als de golven van de Noordzee eenmaal de zorgen van een heel jaar van u hebben weggenomen. Het heeft, om u de kracht voor de beslomme ringen van alle dag te herge ven, een programma samenge steld van tentoonstellingen, concerten, toneel-, cabaret- en filmvoorstellingen, sportdemon- straties, rondleidingen en wat dies meer zij, dat de toets der critiek kan doorstaan en dat waard is, duizenden mensen te trekken. EEN RIJKE KERSENOOGST IN ZUID-LIMBURG. Nu de kersentijd voorbij is en een terugblik kan geworpen worden op de behaalde oogst, I men verrast zgn te verne men, dat op de Evsdense vei ling alleen meer dan een mil lioen kilo kersen zijn geveild. Er waren, tussen 23 en 28 Juni zelfs dagen, waarop ruim 50.000 kilo kersen werden aangevoerd.» Zuid-Limburg kon bogen op een rgke kersenoogst, ondanks het feit, dat nog dui zenden kilo's kersen niet zijn geplukt omdat dit niet lonend was wegens de hoge kosten en de beperkte verkoopprijzen Minister van Boetzelaer over Indonesië en Japan. Ter gelegenheid van de her denking van het feit, dat Ja pan zich twee jaar geleden overgaf, heeft mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout, de Ned. minister van buitenlandse zaken, voor de American Broadcasting Com- riy een rede gehouden, waar- hg het o.m. een ironie van het lot noemde, dat Nederland thans, twee jaar na VJ-dag, nog het hoofd moet bieden aan de gevolgen van de Japanse bezetting. Er bestaan aanwij zingen, dat deze invloeden nog millioenen personen op Java, Sumatra en Madoera verhinde ren in vrijheid te leven. Terwijl de ontwikkelingen in dë Indonesische republiek nog reden tot grote bezorgdheid geven, 'geven de beide andere staten van de toekomstige Ver. Staten van Indonesië een voor beeld van wat samenwerking en welwillend bereikt heb ben. Spr. vertrouwde dat de vestiging van een souvereine en democratische „Ver. Staten van Indonesië" zal bgdragen tot het handhaven van de vre de in het Oosten en tot voor spoed van Indonesië en de ge hele wereld. Drinkwater voor vee. De Sophia-vereniging tot bescherming van dieren, ves tigt er de aandacht op, dat tengevolge van het droge weer in vele streken gebrek aan drinkwater voor het vee is ontstaan. Zij dringt er ten sterkste bij de veehouders aan, voor aanvoer van doende drinkwater voor het vee in de weide zorg te dra gen. Zij. die niet voor voldoen de drinkwater zorgen stellen zich aan strafvervolging bloot. op ol- UIT DE KERKEN VERZOEK OM STEUN. De Kerkeraad en de Kerk voogdij van een door de oorlog getroffen gemeente zonden aan allé Kerkeraden en Kerkvoog dijen een circulaire met ver zoek om finantiële steun voor het herstel van het kerkge bouw. Dergelijke circulaires zijn, nu het landelijke adoptieplan is doorgevoerd, niet meer toe laatbaar. Alle gemeenten wor den dringend verzocht om de hun ter hulp aanbevolen ge meente volledig door de moei- lgkheden heen te helpen, maar andere aanvrage om hulp, in dien zij nog mochten voorko men, terzgde te leggen. 200 jaar geleden in Middelburg geboren. Westkapelle was niet van hem gediend. „Ik beloove en zweere den Post, mij door de burgerij op gedragen, overeenkomstig desselfs aart getrouwelijk te zullen waarnemen." Zo luidde de eed, die tgdens de revolutie in een vergadering van burgers op J.6 Februari 1795 door de leden van de nieu we stadsregering van Middel burg werd afgelegd. Twee van deze schepenen, de heren Veth van de Perre en Lantsheer, verzochten deze eed te mogen afleggen in handen van de eer ste burgermeester, als hoofd der wettige vertegenwoordigers van de burgerij inplaats van de voorzitters van het Burgercomité, Van der Palm, de gewezen huispredikant van Veth's broeder, doch deze concessie kon hun niet worden gedaan. Schepen Mr. Martinus Jo hannes Veth van de Perre, die gisteren vóór 200 jaar (15 Au gustus 1747) te Middelburg het levenslicht aanschouwde, was in die dagen een van de voornaamste burgers ..van de Zeeuwse hoofdstad. Hij was de jongste zoon van schepen Joh. v. d. Perre. Waar hij gestu deerd heeft, is niet bekend, doch wel staat opgetekend, dat hij in 1780 met een Utrechts meisje. Clasina Cornelia van Bronkhorst. trouwde, welk hu welijk kinderloos bleef, zodat met zrjn overlijden op 24 Juli 1802 de familie in de manne lijke lijn uitstief. Tevens is bekend. dat hij tot 1787 in de Latijnse Schoolstraat woonde, in welk jaar hij naar de Balans ver huisde." omdat zijn woning door zjjn broeder Johannes Adrianus overgenomen werd, opdat het Middelburgse Depar tement van het Zeeuwse Ge nootschap en andere verenigin gen er in gevestigd konden worden. De heer Veth van de Perre heeft een groot deel van zijn leven gewijd aan het bestuur van zijn woonstad. Hij was burgemeester van 179091 en van 1793—94. schepen in jaren 1769—73, 1775—77, 1781—83, 1788—89, 1791—92 en 179495 en „raad" ih de jaren 1771 72-1774—75, 1777—81, 1783— 87, 1789—90 en 1792—93. VERDRIET OVER WESTKAPELLE. In 1755 erfde mr. Veth van de Perre van zijn gelijknamige oom de heerlijkheid Westka pelle, maar hiervan heeft hij geen genoegen, doch alleen maar zorg en verdriet onder- vondeh. Ondermeer gaf de in voering van de nieuwe psalm berijming in 1775 aanleiding tot een reeks van onaange naamheden,. die eerst in 1787 eindigden en volgens Baart in zijn werk over Westkapelle aan het gezag van Westkapelle's heer onherstelbaar afbreuk hebben gedaan. Op 12 Maart 1795 werd te Westkapelle de vrijheidsboom geplant en op dezelfde dag gaf een commissie uit de „munici- paliteit" (wat wij het gemeen tebestuur noemen) aan de heer te kennen, „dat de luirgerii niet meer van hem gediend wenschte te zijn", hetgeen uiteraard voor. de heer Veth geen vleiende en prettige me dedeling was. Op 25 Mei 1799 liet de Landsregering boven dien te Westkapelle publiceren, dat het leenrecht vervallen verklaard was. De ambachts heer had de heerlijkheid toen reeds verlaten en verbleef op „Duinvliet" bij Domburg. Aan genomen mag worden, dat hij Westkappel niet meer gezien heeft. Twee jaar geleden werd een atSombom op Hiroshima ge worpen. Inmiddels z(jn al weer 50.000 huizen in de verwoeste stad herbouwd. Deze foto geeft een lqjkje op een deel van de stad, zoals ze er nu uitziet. troonpretendent van Verdrijft zijn tijd in ballingschap met poëzie. Maar geeft de moed niet op (Van een U.P-correspondent) Het hedendaagse Europa kent vele ex-vorsten, die in ballingschap leven, omdat zij van hun tronen verstoten zrjn ln veranderde tijden. Zij allen handhaven min of meer hun oude rechten op de kroon van hun diverse landen. E%. oudste rechten worden echter opge ëist door een magere, donkere doch reeds snel kaal wordende jongeman van 26 jaar, Basil Maritius II, troonpretendent van het Byzantijnse rgk. Sinds 1453 ls zijn dynastie van de troon verdreven, maar Basil heeft de moed noe niet opgege ven. Dezer dagen ontving hij in de „troonkamer" van zijn ap partementen op de zesde ver dieping van een huis in het Lu. dovisi-kwartier van Rome en- klee journalisten. AFSTAMMING Basil Maritius vertelde, dat hij een lijnrechte afstamme ling is van Keizer Constantijn de Grote. Hij is o.a. „titeldra- ger van Coristantinopel", Des poot van Nicea en Bitinium, Groothertog van Sebastocra. tor Byzantijns patriarch van Trebisorde, erfelijk porfiroge- nltor en chef van de elfde Oriëntale dynastie. Bovendien nog erfelgk grootmeester van de heilige orde van militaire ridders van de ster. Zijne Hoogheid vertelde, dat hij juist een bundel gedichten heeft voltooid. Hij zoekt het leed om zrjn verloren rilken te vergeten ln de poëzie. Overigens heeft hij de geschiedenis van zijn „rijken cn landen" bestudeerd. Hg zeide goed op de hoogte te zijn met de tegenstelling Oost- West in de hedendaagse poli tiek en herinnerde eraan dat „zijn Byzantijnse fijk" (ge sticht in 278 en overweldigd door de Turken ln 1453) der gelijke problemen had gekend. Starende op zijn grote sta len ring met het blazoen van de kroon van Constantinopel, zeide ..Zijne Hoogheid", dat hg zrjn aanspraken handhaafde, niet alleen op het Byzantijnse rgk, maar ook op het hele Ro meinse rijk. H\j is namelijk ook de afstammeling van de Ro meinse Flavische dynastie, van de Karolingische dynastie van Karei de Grote en van het Hei lige Roomse Rijk. HET MIDDEL TEGEN ALLE KWALEN. „Een verenigd Rome", zo zegt Basil Maritius n, „zou de kwalen voorkomen hebben, die dc wereld thans hinderen, en gehinderd hebben sinds de val van de Byzantijnse dynas tie, de „rechtmatige heersers". Deze kwalen zijn: „de splitsing van de Christenheld in Oost en West. de Saracenen, de Kruis tochten, het beleg van Wenen en alle oorlogen sinds 1453". Basil verklaarde met ver achting, dat hij natuurlijk geen betrekkingen onderhield met zulke „usurpatoren" als da Ottomaanse heersers van Tur kije of de ex-koning van Italië. Voor zover het zijn dynastie betreft, bestaat de Turkse noch de Italiaanse republiek eigen lijk. „Technisch" echter, zo gaf Zijne Hoogheid toe, is hij een Italiaan. Maar dat komt, om dat hij, „Keizer van heel Ro me". toevallig geboren is in een van zijn verloren hoofdsteden. Overigens zal Basil nooit zijn aanspraken forceren, zonder dat hij „op de troon terugge roepen" zou worden. In afwachting daarvan en Zijne Hoogheid sloeg met een olifantvormige klopper op een grote bronzen gong ten teken, dat het onderhoud ten einde was zou hij zieh blijven wij den aan zijn noëzie en zrjn Oosterse studiën. En de journalisten trekken zich eerbiedig terug, overden kende hoe gering de zorgen zijn van een Umberto, een Pe ter van Joego-Slavlë, een Ho- henzollern en van vele andere ex-vorsten, vergeleken bij die van de ze „oppervorst" van al len,. Basil Maritius II, heerser van het Byzantijnse rijk Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat Amerika bereid is te bemiddelen bij de burgeroor log in Paraguay. IN SEPTEMBER IN AMSTERDAM BIJEEN. Tal van attracties. Excursies uit alle provincies. (Van onze speciale verslaggever). Nederland als West-Euro pees cultuurcentrum is een dankbaar land om Inter-nati- onale congressen te houden. Ons lage land is nu, dank zg o.a. de K.L.M., uit alle delen van de wereld gemakkelijk te bereiken. De wereldbond van Plattelandsvrouwen, die Asso ciated Countrywomen of the World heet en in 1933 te Stockholm werd opgericht, houdt z\jn derde internationa le congres dit jaar in Amster dam. In 1936 werd het eerste congres ln Washington gehou den en het tweede vond in 1939 te loonden plaats. Dit maal valt onze hoofdstad de eer te beurt en heeft de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen alles in 't werk gesteld om dit zo belangrijke congres te doen slagen. HET PROGRAM. Wij hebben in een klein huis aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een onderhoud ge had met de presidente van de genoemde Nederlandse Bond, mevrouw W. EversDijkhui zen, die ons het oen en ander van de voorbereidingen ver telde. Het congres begint op 8 September. Op die Maandag zal in het Concertgebouw gle opening plaats vinden door H. K. H. Prinses Juliana; de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, zal een toespraak houden en mevrouw A. Wapp, presidente van de Internatio nale organisatie zal eveneens een woord spreken. De deel nemend^ landen zullen groe ten uitspreken en een Noord- Hollands koor zal liederen zin gen. Op Maandagavond wor den films over de wederop bouw van Nederland in hotel Krasnapolsky vertoond. Dins dag hebben er plenaire zittin gen plaats en 's avonds geeft minister Mansholt een recep tie. Woensdag is er een Hol landse dag in de Apollohal, waar o.a. door spelers uit de drie Noordelijke provincies 'n spel „Nederland ontvangt" wordt opgevoerd. Op Donder dag zal er een bespreking van de verslagen van ae commis sies plaats vinden en 's avonds zal het gemeentebestuur van Amsterdam in het Stedelijk Museum een .receptie aanbie den. Vrijdag wederom, bespre kingen en verslagen öh Zater dag 13 September zal het con gres officieel worden gesloten. U begrijpt, zei mevrouw EversDijkhuizen, dat er aan de voorbereiding heel wat vastzit. Onze Nederlandse Bond heeft ongeveer 27000 le den en 125 leden zullen de gehele week het congres bij wonen. Veel lrjkt dit niet, maar de meeste kunnen niet U kunt Uw notekraker ook gebruiken voor liet breken van kreeftenscharen. zo maar een. week van huls. Wjj willen zoveel mogelük le den in het congres betrekken; wjj verwachten ongeveer een 450 buitenlandse gasten, uit Engeland, Schotland, Ierland, Frankrgk, Zwitserland, Bel gië, Tsjecho-Slowakye, Noor wegen, Denemarken, Zweden, Finland, maar ook uit landen buiten Europa. Uit Amerika komen ongeveer 150 vrouwen en een 115 uit Canada. Ook Australië, Nicuw-Zccland, Pa lestina en de Zuid Afrikaanse Unie zgn vertegenwoordigd. EXCURSIES UIT ALLE PROVINCIES. Onze leden hebben prachti ge poppen gemaakt in de cos tumes van dc jirovincics, waar zg vervaardigd zgn. Niet min der dan 700 hebben wg er ontvangen. Ook plakboeken met foto's van wat er in ons land te zien is komen by tien tallen binnen. Alle provincies organiseren excursies en hon derden leden hebben slaap- ruimte voor de gasten be schikbaar gesteld. Onze bond doet veel. Een groot aantal boerendochters heeft een be zoek aan Zwitserland ge bracht en nu op dit ogenblik helpen Zwitserse plattelands- meisjes de oogst in ons land binnenhalen. Onze leden be zoeken militairen, die in hos- pitaals liggen en er wordt- hard aan gewerkt om 't volks dansen meer populair te ma ken. Wij hebben tientallen ex cursies-voor ouden van dagen georganiseerd cn regelmatig vinden er debat-avonden plaats, waar plattelandsvraag stukken aan de orde komen. Wg zgn ook doende om was inrichtingen op de terreinen van de coöperatieve zuivelfa brieken te maken. Zuivelfa brieken beschikken meestal over het nodige transport en er is altijd wrm water aan wezig. Maar dit heeft natuur- Igk weinig met het a.s. con gres te maken. Dit congres moet en zal slagen. Men noemt ons wel eens het zwakke geslacht, maar wanneer ik onze vrou wen zo enorm hard zie wer ken, dan is toch wel duideiyk dat dit een totaal verouderd begrip is. lit >f voorbijgaan Mathijde houdt niet van kunst. Ik wel, maar ik houd er niet van alleen tentoonstel lingen te bezoeken. Ik nam dus een van mgn talryke ne ven mee, die altgd even aan komen lopen als ze toevallig langs komen en fantastische zin in een bioscoopje hebben. Hun bezoek aan mg bètekent dan ook meestal voor mij een gebaar naar m'n vest- of bin nenzak. Maar hy ging werke- lijk graag mee. Hg hield van' kunst en vertelde voor zgn zeventien jaren vlot over Pi casso en Kees van Dongen. Samen wandelden we zwy- gend Kunst imponeert me altgd langs de stillevens en vergézichten. Oom zei mgn neef, me meetrekkend Oom kom es mee. Ik ben werkelijk benieuwd wat voor juweeltje hij nu ont dekt zal hebben, 't Valt te gen. 't Is een jonge vrouw, naar de allerlaatste mode ge kleed, die in ontroering voor een schildery zwymclt. Vra gend kijk ik mgn neef aan. „Stel je voor" gnuift ie „Tante Mathilde met zóó'n hoed." Rcnard. Onhoudbare toestand in Roergebied. Het is druk op het vlieg veld van Düsseldorf. Nau welijks een week gaat voor bij, zonder dat de een of an dere hoge Britse autoriteit daar landt, het Rijn-West- faalse industriegebied in specteert, een persconferen tie houdt en vervolgens weer naar Londen terug vliegt. Niettemin blijft alles by het oude; een opleving is vooralsnog niet te voor zien, aldus een artikel in de „Die Weltwoche". De Duitse mijningenieurs vrezen, dat men eigenlijk in 't geheel geen opleving wil en zijn pessimistisch gestemd De Duitse mijnarbeiders werken slecht, ondanks de extra-toe lagen en het puntensysteem. De rantsoenen zijn karig. De extra toewijzingen aan tabak en sterke drank en de extra kolen, die de mijnwerkers krijgen, worden bij de boeren geruild tegen levensmiddelen. Soms moet daarvoor 100 of meer km. gereisd worden en dat kost tijd. Uit de mijnsta- tistieken blijkt, dat daarvoor 20 tot 25 van de werktijd verloren gaat door absente isme. Geen wonder, dat de curve van de kolenproductie nauwelijks stijgt, ja eerder daalt. DE VICIELZE CIRKEL. Daardat de mijnwerkers on dervoed zijn, delven zij te wei nig kolen; doordat zij te wei nig kolen delven/ wordt te weinig staal gewonnen, door dat er te weinig staal is, kan de staalindustrie de mijnen niet van voldoende werkmate riaal voorzien en daardoor worden weer te weinig kolen gedolven ziedaar de vi cieuze cirkel. Het gebrek aan gereedschap is een belangrij ke oorzaak, waardoor de hui dige kolenproductie niet eens de helft bedraagt van de vooroorlogse. In Dortmund wordt in de .schachten op middeleeuwse wijze met hout gewerkt. Het is niet mogelijk gepers te lucht te gebruiken, omdat het buizennet op honderden plaatsen dicht is en materiaal voor reparatie ontbreekt. Het is evenzeer pnmogelyk meer arbeidskrachten te werk te stellen. Er zijn te weinig lief hebbers voor. Het meest be scheiden zwarthandeltje im mers waarborgt reeds een le ven, dat vele malen lonender is, dan dat van een mijnwer ker; bovendien is er het huis vestingsprobleem. Er zijn huizen, waar drie tot zes mensen in een vertrek moeten wonen, dat tegelijker tijd als keuken, eet- en slaap kamer dienst moet doen. In een aantal steden is slechts 2 tot 10 van de huizen zonder schade gebleven. 45 werd totaal met de bodem ge lijk gemaakt en de rest is licht of zwaar beschadigd. In de woonruimte, die over gebleven is, moeten verschei dene millioenen mensen sa mengeperst worden. Er kan niet gebouwd worden door ge brek aan kolen. De enige manier om de vicieuze cirkel te doorbreken zou een verbetering van de voedselsituatie zijn, door mos- sale aanvoer van overzee. Dh aanvoer is groot, maar relatiei totaal onvoldoende. Ook als de boeren al hun producten inleverden zou dat onvoldoende zijn om een be volking van zes millioen zie len, bij eengedrongen op een kleine oppervlakte, tc voedea Er wordt in het Ruhrgebied honger geleden, al twee jaar lang. Holland en Denemarken, zo klagen de Duitsers, hebben vlees en groenten aangeboden in ruil voor kolen en staal. De bezettingsautoriteiten zgn daarop echter niet ingegaan. ENGELSE ONMACHT. Wil Engeland wel een ople ving van de industrie in het Ruhrgebied? Ja, de Engelsen willen dat onvoorwaardelijk en doen wat zij kunnen om dit te bereiken. Zij gebruiken zelfs kostbare dollars om voedsel te zenden. Van de 800 fabrieken, die volgens de overeenkomst van Potsdam overgebracht zouden worden, zijn er slechts 17 op de lijst' van herstelbetalingen gezet De Engelsen tonen duidelijk hun goede wil, daar zijn zelfs sommige Duitsers van over tuigd. Ondanks alle inspan ningen verslindt echter het Ruhrgebied al twee jaar lang geld en levensmiddelen zon der dat de productie omhoog gaat. Een feit is, dat Enge land, dat zelf met economi sche moeilijkheden heeft te kampen, de grens van zijn prestatievermogen heeft be reikt. De enige macht, die in staat is het Ruhrgebied weer op de been te helpen, is Amerika. Daar Marshall heeft ingezien, dat. een gezonde op bouw van Europa niet moge lijk is,, zonder inschakeling van het Ruhrgebied en Enge land niet in staat is gebleken alleen de productie te orga niseren, heeft de Amerikaan se regering het initiatief ge nomen tot de Ruhr-conferen- tie te Washington. POTSDAM VAN DE BAAN. Marshall wii een plan door zetten om de Duitse staalpro- ductie tot 12 millioen ton per jaar te verhogen, een plan, dat regelrecht in strijd is met de overeenkomst van Pots dam, waarin werd bepaald, dat deze productie een totaal van 5.8 millioen ton niet mocht te boven gaan. Het merkwaardige is, dat in 'Washington alleen Amerika en Engeland confereren, ter wijl duidelijk in Potsdam werd overeengekomen, dat voor wijzigingen in de over eenkomst de toestemming no dig is van alle ondertekenaars, dus ook van Rusland en Frankrijk. Het besluit om Rusland er eenvoudig buiten te laten merkwaardigerwijs heeft het Kremlin niet eens geprotesteerd toont, dat de verdeling van de wereld in twee kampen bezegeld is en men niet langer wenst tc ver bergen wat op de Parijse con ferentie reeds duidelijk was de definitieve breuk met Rusland. Of de Engelsen de Ameri kanen geheel zullen volgen, blijft de vraag. Zij wensen een opleving van het Ruhrge bied, maar dan liever onder eigen dan onder Amerikaanse leiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5